pinta - en to sv translation catalogue (417 entries)

en: Add-in Manager
sv: Tilläggshanterare

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Into New Layer
sv: Klistra in i nytt lager

en: Paste Into New Image
sv: Klistra in i ny bild

en: Delete Selection
sv: Ta bort markering

en: Fill Selection
sv: Fyll markering

en: Invert Selection
sv: Invertera markering

en: Select All
sv: Markera allt

en: Deselect All
sv: Avmarkera allt

en: Open...
sv: Öppna...

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Reset to Default
sv: Återställ till standard

en: Set Number of Colors
sv: Ställ in antal färger

en: Palette
sv: Palett

en: Erase Selection
sv: Sudda ut markering

en: Deselect
sv: Avmarkera

en: Open Palette File
sv: Öppna palettfil

en: Palette files (*.txt, *.gpl)
sv: Palettfiler (*.txt, *.gpl)

en: All files
sv: Alla filer

en: Could not open palette file: {0}.
    Please verify that you are trying to open a valid GIMP or Paint.NET palette.
sv: Kunde inte öppna palettfilen: {0}.
    Kontrollera att du försöker öppna en giltig GIMP- eller Paint.NET-palett.

en: Error
sv: Fel

en: Save Palette File
sv: Spara palettfil

en: Paint.NET palette (*.txt)
sv: Paint.NET-palett (*.txt)

en: GIMP palette (*.gpl)
sv: GIMP-palett (*.gpl)

en: New...
sv: Nytt...

en: New Screenshot...
sv: Ny skärmbild...

en: Open Recent
sv: Öppna senaste

en: Close
sv: Stäng

en: Save
sv: Spara

en: Print
sv: Skriv ut

en: Quit
sv: Avsluta

en: New
sv: Nytt

en: Open
sv: Öppna

en: Pinta Website
sv: Pintas webbplats

en: File a Bug
sv: Rapportera ett fel

en: Translate This Application
sv: Översätt detta program

en: About
sv: Om

en: Crop to Selection
sv: Beskär till markering

en: Auto Crop
sv: Beskär automatiskt

en: Resize Image...
sv: Ändra storlek på bilden...

en: Resize Canvas...
sv: Ändra storlek på rityta...

en: Flip Horizontal
sv: Vänd horisontellt

en: Flip Vertical
sv: Vänd vertikalt

en: Rotate 90° Clockwise
sv: Rotera 90° medurs

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
sv: Rotera 90° moturs

en: Rotate 180°
sv: Rotera 180°

en: Flatten
sv: Tillplatta

en: Add New Layer
sv: Lägg till nytt lager

en: Delete Layer
sv: Radera lager

en: Duplicate Layer
sv: Duplicera lager

en: Merge Layer Down
sv: Sammanfoga lager nedåt

en: Import from File...
sv: Importera från fil...

en: Rotate / Zoom Layer...
sv: Rotera / Zooma in lager

en: Move Layer Up
sv: Flytta lager uppåt

en: Move Layer Down
sv: Flytta lager nedåt

en: Layer Properties...
sv: Lagerinställningar...

en: Open Image File
sv: Öppna bildfil

en: Import From File
sv: Importera från fil

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Best Fit
sv: Bästa passning

en: Zoom to Selection
sv: Zooma till markering

en: Normal Size
sv: Normal storlek

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Pixel Grid
sv: Bildpunktsrutnät

en: Rulers
sv: Linjaler

en: Pixels
sv: Bildpunkter

en: Inches
sv: Tum

en: Centimeters
sv: Centimeter

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Window
sv: Fönster

en: Ruler Units
sv: Linjalenheter

en: Save All
sv: Spara alla

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Tool
sv: Verktyg

en: Shortcut key
sv: Genvägstangent

en: Normal Blending
sv: Normal blandning

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Antialiasing On
sv: Kantutjämning på

en: Antialiasing Off
sv: Kantutjämning av

en: Layer
sv: Lager

en: copy
sv: kopiera

en: Resize Canvas
sv: Ändra storlek på rityta

en: Move Selected Pixels
sv: Flytta markerade bildpunkter

en: The image being pasted is larger than the canvas size. What would you like to do?
sv: Bilden som klistras in är större än storleken på ritytan. Vad vill du göra?

en: Expand canvas
sv: Förstora ritytan

en: Don't change canvas size
sv: Ändra inte storleken på ritytan

en: Image cannot be pasted
sv: Bild kan inte klistras in

en: The clipboard does not contain an image.
sv: Urklipp innehåller inte en bild.

en: Replace
sv: Ersätt

en: Exclude (-) (Right Click)
sv: Exkludera (-) (Högerklick)

en: Xor (Ctrl + Right Click)
sv: Xor (Ctrl + Högerklick)

en: Multiply
sv: Multiplicera

en: Reflect
sv: Spegla

en: Glow
sv: Glöd

en: Overlay
sv: Överlägg

en: Difference
sv: Skillnad

en: Lighten
sv: Ljusare

en: Darken
sv: Mörkare

en: Screen
sv: Skärm

en: Finish Pixels
sv: Avsluta bildpunkter

en: Flip Image Horizontal
sv: Vänd bild horisontellt

en: Flip Image Vertical
sv: Vänd bild vertikalt

en: Flip Layer Horizontal
sv: Vänd lager horisontellt

en: Flip Layer Vertical
sv: Vänd lager vertikalt

en: Resize Image
sv: Ändra bildstorlek

en: {0} image ({1})
sv: {0}-bild ({1})

en: Rendering Effect
sv: Renderingseffekt

en: No tool selected.
sv: Inget verktyg valt.

en: Unsaved Image {0}
sv: Osparad bild {0}

en: Background
sv: Bakgrund

en: New Image
sv: Ny bild

en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: Could not open file: {0}
sv: Kunde inte öppna filen: {0}

en: Auto Level
sv: Autonivå

en: Black and White
sv: Svartvitt

en: Brightness / Contrast
sv: Ljusstyrka / kontrast

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Curves
sv: Kurvor

en: Hue / Saturation
sv: Nyans / mättnad

en: Invert Colors
sv: Invertera färger

en: Levels
sv: Nivåer

en: Posterize
sv: Posterisera

en: Levels Adjustment
sv: Nivåjustering

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: Linked
sv: Länkad

en: Add Noise
sv: Lägg till brus

en: Noise
sv: Brus

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Color Saturation
sv: Färgmättnad

en: Coverage
sv: Täckning

en: Bulge
sv: Bukta

en: Distort
sv: Förvräng

en: Amount
sv: Mängd

en: Offset
sv: Kompensation

en: Clouds
sv: Moln

en: Render
sv: Rendera

en: Scale
sv: Skala

en: Power
sv: Styrka

en: Seed
sv: Seeda

en: Edge Detect
sv: Kantupptäckt

en: Stylize
sv: Stilisera

en: Angle
sv: Vinkel

en: Emboss
sv: Ciselera

en: Blurs
sv: Oskärpa

en: Fragments
sv: Fragment

en: Distance
sv: Avstånd

en: Frosted Glass
sv: Frostat glas

en: Gaussian Blur
sv: Gaussisk oskärpa

en: Radius
sv: Radie

en: Photo
sv: Foto

en: Ink Sketch
sv: Bläckskiss

en: Artistic
sv: Konstnärlig

en: Ink Outline
sv: Bläckkontur

en: Coloring
sv: Färgläggning

en: Julia Fractal
sv: Julia-fraktal

en: Factor
sv: Faktor

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Zoom
sv: Zooma

en: Mandelbrot Fractal
sv: Mandelbrot-fraktal

en: Percentile
sv: Percentil

en: Motion Blur
sv: Rörelseoskärpa

en: Centered
sv: Centrerad

en: Oil Painting
sv: Oljemålning

en: Brush Size
sv: Penselstorlek

en: Coarseness
sv: Grovhet

en: Outline
sv: Konturera

en: Thickness
sv: Tjocklek

en: Pencil Sketch
sv: Blyertsskiss

en: Pencil Tip Size
sv: Pennspetsstorlek

en: Color Range
sv: Färgområde

en: Pixelate
sv: Pixelera

en: Cell Size
sv: Cellstorlek

en: Polar Inversion
sv: Polär inversion

en: Radial Blur
sv: Radiell oskärpa

en: Use low quality for previews, small images, and small angles.  Use high quality for final quality, large images, and large angles.
sv: Använd låg kvalitet för förhandsvisningar, små bilder och små vinklar. Använd hög kvalitet för slutlig kvalitet, stora bilder och stora vinklar.

en: Red Eye Removal
sv: Ta bort röda ögon

en: Tolerance
sv: Tolerans

en: Hint: For best results, first use selection tools to select each eye.
sv: Tips: För bästa resultat, använd först markeringsverktyg för att markera varje öga.

en: Reduce Noise
sv: Reducera brus

en: Strength
sv: Styrka

en: Relief
sv: Gör relief

en: Sharpen
sv: Gör skarpare

en: Soften Portrait
sv: Mjuka upp porträtt

en: Softness
sv: Mjukhet

en: Lighting
sv: Ljussättning

en: Warmth
sv: Värme

en: Tile Reflection
sv: Kakelreflektion

en: Tile Size
sv: Kakelstorlek

en: Twist
sv: Vrid

en: Antialias
sv: Kantutjämning

en: Unfocus
sv: Ofokusera

en: Center Offset
sv: Centrera kompensation

en: Zoom Blur
sv: Zoomoskärpa

en: Transfer Map
sv: Överföringskarta

en: Luminosity
sv: Luminositet

en: Red
sv: Röd

en: Blue
sv: Blå

en: Reset
sv: Återställ

en: Tip: Right-click to remove control points.
sv: Tips: Högerklicka för att ta bort kontrollpunkter.

en: Input Histogram
sv: Inmatningshistogram

en: Input
sv: Inmatning

en: Output
sv: Utmatning

en: Output Histogram
sv: Utmatningshistogram

en: label1
sv: etikett1

en: label
sv: etikett

en: Random Noise
sv: Slumpmässigt brus

en: Reseed
sv: Seeda om

en: Choose Primary Color
sv: Välj primär färg

en: Choose Secondary Color
sv: Välj sekundär färg

en: Choose Palette Color
sv: Välj palettfärg

en: Click to switch between primary and secondary color.
sv: Klicka för att byta mellan primär och sekundär färg.

en: Click to select primary color.
sv: Klicka för att välja primär färg.

en: Click to select secondary color.
sv: Klicka för att välja sekundär färg.

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color. Middle click to choose palette color.
sv: Vänsterklicka för att ange primär färg. Högerklicka för att ange sekundär färg. Mittenklicka för att välja palettfärg.

en: Layer Shown
sv: Lager synligt

en: Layer Hidden
sv: Lager dolt

en: Circles
sv: Cirklar

en: Grid
sv: Rutnät

en: Squares
sv: Rutor

en: Brush width
sv: Penselbredd

en: Decrease brush size
sv: Minska penselstorlek

en: Increase brush size
sv: Öka penselstorlek

en: Fill Style
sv: Fyllningsstil

en: Outline Shape
sv: Konturera form

en: Fill Shape
sv: Fyll form

en: Fill and Outline Shape
sv: Fyll och konturera form

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Clone Stamp
sv: Klonstämpel

en: Ctrl-left click to set origin, left click to paint.
sv: Ctrl-vänsterklicka för att ställa in ursprunget. Vänsterklicka för att rita.

en: Color Picker
sv: Färghämtare

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
sv: Vänsterklicka för att ställa in den primära färgen. Högerklicka för sekundär färg.

en: Image
sv: Bild

en: After select
sv: Efter val

en: Do not switch tool
sv: Växla inte verktyg

en: Switch to previous tool
sv: Växla till föregående verktyg

en: Switch to Pencil tool
sv: Växla till pennverktyget

en: Pencil
sv: Penna

en: Ellipse Select
sv: Ellipsmarkering

en: Eraser
sv: Suddgummi

en: Left click to erase to transparent, right click to erase to secondary color.
sv: Vänsterklicka för att radera till transparent, högerklicka för att radera till sekundär färg.

en: Flood Mode
sv: Flödesläge

en: Contiguous
sv: Sammanhängande

en: Freeform Shape
sv: Fri form

en: Left click to draw with primary color, right click to draw with secondary color.
sv: Vänsterklicka för att rita med den primära färgen. Högerklicka för att rita med sekundär färg.

en: Click and drag to draw gradient from primary to secondary color.  Right click to reverse.
sv: Klicka och dra för att rita gradient från den primära till den sekundära färgen. Högerklicka för motsatt riktning.

en: Linear Gradient
sv: Linjär gradient

en: Linear Reflected Gradient
sv: Linjär reflekterad gradient

en: Linear Diamond Gradient
sv: Linjär diamantgradient

en: Radial Gradient
sv: Radiell gradient

en: Conical Gradient
sv: Konisk gradient

en: Lasso Select
sv: Lassomarkering

en: Click and drag to draw the outline for a selection area.
sv: Klicka och dra för att rita konturen för ett markeringsområde.

en: Magic Wand Select
sv: Trollspömarkering

en: Click to select region of similar color.
sv: Klicka för att markera ett område med liknande färg.

en: Move Selection
sv: Flytta markering

en: Paintbrush
sv: Pensel

en: Type
sv: Typ

en: Paint Bucket
sv: Färghink

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
sv: Vänsterklicka för att fylla ett område med den primära färgen. Högerklicka för att fylla med sekundär färg.

en: Pan
sv: Panorera

en: Click and drag to navigate image.
sv: Klicka och dra för att navigera bilden.

en: Recolor
sv: Omfärga

en: Rectangle Select
sv: Rektangelmarkering

en: Click and drag to draw a rectangular selection. Hold Shift to constrain to a square.
sv: Klicka och dra för att rita en rektangulär markering (högerklicka för sekundär färg). Håll ned Shift för att göra en kvadrat.

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Rounded Rectangle
sv: Rundad rektangel

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
sv: Vänsterklicka för att placera markören och skriv sedan önskad text. Textfärgen är den primära färgen.

en: Font
sv: Typsnitt

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understruken

en: Left Align
sv: Vänsterjustera

en: Center Align
sv: Centrera

en: Right Align
sv: Högerjustera

en: Text Style
sv: Text stil

en: Normal and Outline
sv: Normal och Konturlinje

en: Fill Background
sv: Fyll bakgrund

en: Outline width
sv: Bredd på konturlinje

en: Decrease outline size
sv: Minska konturlinje

en: Increase outline size
sv: Öka konturlinje

en: Left click to zoom in. Right click to zoom out. Click and drag to zoom in selection.
sv: Vänsterklicka för att zooma in. Högerklicka för att zooma ut. Klicka och dra för att zooma in markering.

en: Resize Palette
sv: Ändra palettstorlek

en: New palette size:
sv: Ny palettstorlek:

en: Save the changes to image "{0}" before closing?
sv: Spara ändringarna i bilden "{0}" innan du avslutar?

en: If you don't save, all changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer alla ändringar att gå förlorade.

en: Take Screenshot
sv: Ta en skärmbild

en: Delay before taking a screenshot (seconds):
sv: Fördröjning före en skärmbild tas (sekunder):

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Save Image File
sv: Spara bildfil

en: Pinta does not support saving images in this file format.
sv: Pinta stöder inte sparande av bilder i detta filformat.

en: Cannot save read only file.
sv: Kan inte spara skrivskyddad fil.

en: Image too large
sv: Bild är för stor

en: ICO files can not be larger than 255 x 255 pixels.
sv: ICO-filer kan inte vara större än 255 x 255 pixlar.

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
sv: Ett fil med namnet "{0}" finns redan. Vill du ersätta den?

en: The file already exists in "{1}". Replacing it will overwrite its contents.
sv: Filen finns redan i "{1}". Vid ersättning skrivs dess innehåll över.

en: Layer Opacity
sv: Lageropacitet

en: Rename Layer
sv: Döp om lager

en: Hide Layer
sv: Dölj lager

en: Show Layer
sv: Visa lager

en: Layer Properties
sv: Lageregenskaper

en: Rotate / Zoom Layer
sv: Rotera / zooma lager

en: Contributors to this release:
sv: Bidragsgivare till denna utgåva:

en: Previous contributors:
sv: Föregående bidragsgivare:

en: Translated by:
sv: Översatt av:

en: Based on the work of Paint.NET:
sv: Baserat på arbetet med Paint.NET

en: Using some icons from:
sv: Använder en del ikoner från:

en: About Pinta
sv: Om Pinta

en: Version Info
sv: Versionsinfo

en: License
sv: Licens

en: Released under the MIT X11 License.
sv: Släppt under MIT X11 License.

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: by Pinta contributors
sv: av Pinta-bidragsgivare

en: Details
sv: Detaljer

en: JPEG Quality
sv: JPEG-kvalitet

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Name:
sv: Namn:

en: Visible
sv: Synlig

en: Blend Mode
sv: Blandningsläge

en: Opacity:
sv: Opacitet:

en: Width:
sv: Bredd:

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Height:
sv: Höjd:

en: Title
sv: Titel

en: Path
sv: Sökväg

en: Hide
sv: Dölj

en: Dockable
sv: Dockningsbar

en: Floating
sv: Flytande

en: Auto Hide
sv: Autodölj

en: Dock
sv: Docka

en: By percentage:
sv: I procent:

en: By absolute size:
sv: Med absolut storlek:

en: Maintain aspect ratio
sv: Behåll bildförhållande

en: Anchor:
sv: Ankare:

en: number of threads to use for rendering
sv: antal trådar att använda för rendering

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Image
sv: B_ild

en: _Layers
sv: _Lager

en: _Adjustments
sv: _Justeringar

en: Effe_cts
sv: _Effekter

en: _Window
sv: _Fönster

en: Tool Windows
sv: Verktygsfönster

en: _Help
sv: _Hjälp

en: OptionName
sv: Alternativnamn

en: History
sv: Historik

en: Layers
sv: Lager

en: Images
sv: Bilder

en: Tools
sv: Verktyg

en: Edge Behavior
sv: Kantbeteende

en: Multiple selection:
sv: Flera markeringar:

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: No selection
sv: Ingen markering

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Required: {0} v{1}, found v{2}
sv: Krävs: {0} v{1}, found v{2}

en: Missing: {0} v{1}
sv: Saknar: {0} v{1}

en: Installed version
sv: Installerad version

en: Download size
sv: Nedladdningsstorlek

en: Installation cancelled
sv: Installationen avbröts

en: Some of the required add-ins were not found
sv: Några av de nödvändiga tilläggen kunde inte hittas

en: Installation failed
sv: Installationen misslyckades

en: Installed
sv: Installerad

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Gallery
sv: Galleri

en: All repositories
sv: Alla förråd

en: Manage Repositories...
sv: Hantera förråd...

en: {0} update available | {0} updates available
sv[0]: {0} uppdatering tillgänglig
sv[1]: {0} uppdateringar tillgängliga

en: Updating repository
sv: Uppdaterar förråd

en: Install Add-in Package
sv: Installera tilläggspaket

en: Add-in packages
sv: Tilläggspaket

en: No add-ins found
sv: Inga tillägg hittades

en: Add-in
sv: Tillägg

en: Other
sv: Övrigt

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: The following packages will be uninstalled:
sv: Följande paket kommer att avinstalleras:

en: The following packages will be installed:
sv: Följande paket kommer att installeras:

en:  (in user directory)
sv:  (i användarkatalog)

en: Are you sure you want to cancel the installation?
sv: Är du säker på att du vill avbryta installationen?

en: Installing Add-ins
sv: Installerar tillägg

en: The installation failed!
sv: Installationen misslyckades!

en: The installation has completed with warnings.
sv: Installationen färdigställdes med varningar.

en: Uninstalling Add-ins
sv: Avinstallerar tillägg

en: The uninstallation failed!
sv: Avinstallationen misslyckades!

en: The uninstallation has completed with warnings.
sv: Avinstallationen färdigställdes med varningar.

en: Exception occurred: {0}
sv: Undantag inträffade: {0}

en: More information
sv: Mer information

en: Install...
sv: Installera...

en: Update
sv: Uppdatera

en: _Uninstall...
sv: _Avinstallera...

en: Additional extensions are required to perform this operation.
sv: Ytterligare tillägg krävs för att genomföra denna åtgärd.

en: The following add-ins will be installed:
sv: Följande tillägg kommer att installeras:

en: No updates found
sv: Inga uppdateringar hittades

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Update All
sv: Uppdatera alla

en: Repository:
sv: Förråd:

en: Install from file...
sv: Installera från fil...

en: Install
sv: Installera

en: Add-in Repository Management
sv: Hanterare för tilläggsförråd

en: Add New Repository
sv: Lägg till nytt förråd

en: Select the location of the repository you want to register:
sv: Välj platsen för förrådet som du vill registrera:

en: Register an on-line repository
sv: Registrera ett förråd på nätet

en: Url:
sv: Webbadress:

en: Register a local repository
sv: Registrera ett lokalt förråd

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Progress
sv: Förlopp

en: (provided by {0})
sv: (tillhandahålls av {0})
