Pioneers 0.11.3 - en to da translation catalogue (605 entries)

note: Commandline pioneersai: server
en: Server Host
da: Server vært

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
da: Server port

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
da: Computer navn (frivilligt)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
da: Ventetid mellem ture (i millisekunder)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
da: Stop computerspillers snak

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
da: Type af computerspiller

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
da: Aktivér fejlmeddelelser

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
da: Vis versionsinformation

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
da: - computerspilller for Pioneers

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
da: Et navn skal angives.

en: Type of computer player: %s
da: Type af computerspiller: %s

en: The game is already full. I'm leaving.
da: Spillet er fyldt op. Jeg smutter.

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
da: OK lad os komme igang!

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
da: Jeg slår jer alle nu!:)

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
da: Nu et nyt forsøg..

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
da: Endelig får jeg noget...

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
da: En er bedre end ingenting...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
da: Ups, jeg er ved at blive rig :)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
da: Dette er et super år!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
da: Du fortjener ikke såå meget!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
da: Du aner jo ikke hvad du skal bruge så mange ressourser til :)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
da: Hej - vent på min røver og tab det hele igen!

note: AI chat when it moves the robber
en: Hehe!
da: He he !

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
da: Afsted røver!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
da: Din snydepels!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
da: Kan du ikke flytte den røver et andet sted hen?!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
da: Hvorfor er det altid mig?!

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
da: Åh nej!

note: AI chat when it must discard resources
en: Grrr!
da: Hmmmm!

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
da: Hvem fanden slog den 7'er??

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
da: Hvorfor altid mig??!

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
da: Hils farvel til dine kort... :)

note: AI chat when other players must discard
en: *evilgrin*
da: *ondt grin*

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
da: /me siger farvel til dine kort ;)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
da: Det er prisen for at være rig... :)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
da: Ups! Hvor er det kort blevet af?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
da: Tyve! Tyve!

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
da: Vent på min hævn...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Oh no :(
da: Åh nej :(

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
da: Skal det ske lige NU??

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Args
da: Arhh

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
da: He he - det er mine soldater der styrer!

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
da: Først røver de os - badefter snupper de pointene...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
da: Se den vej!

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
da: Veje alene giver ingen sejer...

en: Received error from server: %s.  Quitting
da: Modtog fejl fra server: %s. Afslutter

note: AI chat when it wins
en: Yippie!
da: Juhuu!

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
da: Tillykke !

en: No settlements in stock to use for setup
da: Ingen bebyggelse klar på lager til brug

en: There is no place to setup a settlement
da: Der er intet sted at placere en bebyggelse

en: No roads in stock to use for setup
da: Ingen veje klar på lager til brug

en: There is no place to setup a road
da: Der er intet sted at placere en vej

en: Rejecting trade.
da: Afviste handel

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
da: Hej, velkommen til forhallen. Jeg er bare en simpel robot. Skriv '/help' i chatten for at få en liste over kommandoer jeg kender.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
da: '/help' viser denne meddelelse igen

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
da: '/why' forklarer formålet med denne mærkeligt udseende spilleplade

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
da: '/news' fortæller om seneste version

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find each other here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
da: Denne spilleplade er ikke tænkt som et spil du kan spille. Istedet kan spillere finde hinanden og bestemme hvilken plade de vil spille på. Derefter kan en af spillerne være vært for spillet ved at starte en server og registrere den som metaserver. De andre spillere kan herefter en af gangen forlade forhallen og deltage i spillet.

en: The last released version of Pioneers is
da: Den seneste version af Pioneers er

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
da: Spillet er under opstart. Jeg er ikke nødvendig længere. Farvel.

en: Waiting
da: Venter

en: Idle
da: Ledig

en: We have been kicked out of the game.
da: Vi er blevet smidt ud af spillet.

en: Error (%s): %s
da: Fejl (%s): %s

en: Notice: %s
da: Bemærk: %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
da: %s modtager ikke noget %s, fordi banken er tom.

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
da: %s modtager kun %s, fordi banken ikke har mere.

en: %s receives %s.
da: %s modtager %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
da: %s tager %s.

en: %s spent %s.
da: %s bruger %s.

en: %s is refunded %s.
da: %s bliver refunderet %s.

en: %s discarded %s.
da: %s bortkastede %s

en: %s has won the game with %d victory points!
da: %s har vundet spillet med %d sejers point!

en: Loading
da: Indlæser

en: Version mismatch.
da: Versioner passer ikke sammen.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
da: Versioner passer ikke sammen. Vær sikker på at klient og server er opdaterede.

en: Build two settlements, each with a connecting
da: Byg to bebyggelser, hver med en forbindelse

en: Build a settlement with a connecting
da: Byg en bebyggelse med en forbindelse

en: road
da: vej

en: bridge
da: bro

en: ship
da: skib

en:  or
da:  eller

en: Waiting for your turn.
da: Vent på din tur.

en: Select the building to steal from.
da: Vælg en bygning at stjæle fra.

en: Select the ship to steal from.
da: Vælg et skib at stjæle fra.

en: Place the robber.
da: Placér en røver.

en: Finish the road building action.
da: Afslut vejbygningen.

en: Build one road segment.
da: Byg et vejstykke.

en: Build two road segments.
da: Byg to vejstykker.

note: Notification
en: It is your turn.
da: Det er din tur.

en: Sorry, %s available.
da: Beklager, %s tilgængelig.

en: The game is over.
da: Spillet er slut.

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
da: Du købte %s udviklingskortet.

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
da: Du købte et %s udviklingskort.

en: %s bought a development card.
da: %s købte et udviklingskort.

en: %s played the %s development card.
da: %s spillede %s udviklingskortet.

en: %s played a %s development card.
da: %s spillede et %s udviklingskort.

en: You have run out of road segments.
da: Du er løbet tør for vejstykker.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
da: Du modtager %s fra %s.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
da: %s tog %s fra dig.

en: %s took %s from %s.
da: %s tog %s fra %s.

en: Player %d
da: Spiller %d

en: player %d
da: spiller %d

en: %s is now %s.
da: %s er nu %s.

en: Player %d is now %s.
da: Spiller %d er nu %s.

en: %s has quit.
da: %s har forladt os.

en: There is no largest army.
da: Der er ikke nogen største hær.

en: %s has the largest army.
da: %s har den største hær.

en: There is no longest road.
da: Der erikke nogen længeste vej.

en: %s has the longest road.
da: %s har den længste vej.

en: Waiting for %s.
da: Venter på %s.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
da: %s stjal en ressource fra %s.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
da: Du stjal %s fra %s.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
da: %s stjal %s fra dig.

en: %s gave %s nothing!?
da: %s gav %s ingenting!?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
da: %s gav %s %s gratis.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
da: %s gav %s %s i bytte for %s.

en: %s exchanged %s for %s.
da: %s byttede %s for %s.

en: %s built a road.
da: %s byggede en vej.

en: %s built a ship.
da: %s byggede et skib.

en: %s built a settlement.
da: %s byggede en bebyggelse.

en: %s built a city.
da: %s byggede en by.

en: %s built a city wall.
da: %s byggede en bymur.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
da: player_build_add kaldte med BUILD_NONE for bruger %s

en: %s built a bridge.
da: %s byggede en bro.

en: %s removed a road.
da: %s fjernede en vej.

en: %s removed a ship.
da: %s fjernede et skib.

en: %s removed a settlement.
da: %s fjernede en bebyggelse.

en: %s removed a city.
da: %s fjernede en by.

en: %s removed a city wall.
da: %s fjernede en bymur.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
da: player_build_remove kaldte med BUILD_NONE for bruger %s

en: %s removed a bridge.
da: %s fjernede en bro.

en: %s has canceled a ship's movement.
da: %s har fortrudt en flytning af et skib.

en: %s moved a ship.
da: %s flyttede et skib.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
da: %s modtog %s.

en: server asks to lose invalid point.
da: server spørger om at tabe fejlbehæftede point.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
da: %s tabte %s.

en: server asks to move invalid point.
da: serser spørger om at flytte fejlbehæftede point.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
da: %s tabte %s til %s.

en: brick
da: mursten

en: Brick
da: Mursten

en: grain
da: korn

en: Grain
da: Korn

en: ore
da: malm

en: Ore
da: Malm

en: wool
da: uld

en: Wool
da: Uld

en: lumber
da: tømmer

en: Lumber
da: Tømmer

en: no resource (bug)
da: ingen ressourcer (fejl)

en: No resource (bug)
da: Ingen ressourcer (fejl)

en: any resource (bug)
da: nogle ressourcer (fejl)

en: Any resource (bug)
da: Enhver ressource (fej)

en: gold
da: guld

en: Gold
da: Guld

en: a brick card
da: et murstens kort

en: %d brick cards
da: %d murstens kort

en: a grain card
da: et korn kort

en: %d grain cards
da: %d korn kort

en: an ore card
da: et malm kort

en: %d ore cards
da: %d malm kort

en: a wool card
da: et uld kort

en: %d wool cards
da: %d uld kort

en: a lumber card
da: et tømmer kort

en: %d lumber cards
da: %d tømmer kort

en: nothing
da: intet

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
da: %s og %s

en: %s has undone the robber movement.
da: %s har fortrudt røverens bevægelse.

en: %s moved the robber.
da: %s flyttede røveren.

en: %s has undone the pirate movement.
da: %s har fortrudt piratens bevægelse.

en: %s moved the pirate.
da: %s flyttede piraten.

en: %s must move the robber.
da: %s skal flytte røveren.

en: Setup for %s.
da: Opsætning for %s.

en: Double setup for %s.
da: Dobbelt opsætning for %s.

en: %s rolled %d.
da: %s slog %d.

en: Begin turn %d for %s.
da: Begynd tur %d for %s.

en: Beeper test.
da: Test af bipper.

en: %s beeped you.
da: %s bippede dig.

en: You beeped %s.
da: Du bippede %s.

en: You could not beep %s.
da: Du kunne ikke bippe %s.

en:  said:
da:  sagde:

note: Menu entry
en: _Game
da: _Spil

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

note: Menu entry
en: _New Game
da: _Nyt spil

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
da: Forlad dette spil

note: Menu entry
en: _Leave Game
da: _Forlad spil

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
da: Administrer Pioneers server

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
da: Ændre dit spillernavn

note: Menu entry
en: _Player Name
da: S_pillernavn

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
da: Terrænforklaring og bygningsomkostninger

note: Menu entry
en: L_egend
da: _Forklaring

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
da: Opsætning for dette spil

note: Menu entry
en: _Game Settings
da: _Spil opsætninger

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
da: Histogram for terningskast

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
da: _Ternings histogram

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
da: Afslut

note: Menu entry
en: _Quit
da: _Afslut

note: Menu entry
en: _Actions
da: _Handlinger

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
da: Kast terningen

note: Menu entry
en: Roll Dice
da: Kast terning

note: Menu entry Tab page name
en: Trade
da: Handel

note: Menu entry
en: Undo
da: Fortryd

note: Menu entry
en: Finish
da: Afslut

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
da: Byg en vej

note: Menu entry
en: Road
da: Vej

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
da: Byg et skib

note: Menu entry
en: Ship
da: Skib

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
da: Flyt et skib

note: Menu entry
en: Move Ship
da: Flyt skib

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
da: Byg en bro

note: Menu entry
en: Bridge
da: Bro

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
da: Byg en bebyggelse

note: Menu entry
en: Settlement
da: Bebyggelse

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
da: Byg en by

note: Menu entry
en: City
da: By

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
da: Køb et udviklingskort

note: Menu entry
en: Develop
da: Udvikle

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
da: Byg en bymur

note: Menu entry
en: City Wall
da: Bymur

note: Menu entry
en: _Settings
da: _Indstillinger

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
da: Vis eller skjul værktøjslinje

note: Menu entry
en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
da: Konfigurér applikationen

note: Menu entry
en: Prefere_nces
da: Indstilli_nger

note: Menu entry
en: _Help
da: _Hjælp

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
da: Information om Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers
da: _Om Pioneers

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
da: Vis manual

en: Metaserver at %s, port %s
da: Mataserver på %s, port %s

en: Finished.
da: Afsluttet.

en: Receiving game names from the metaserver.
da: Modtager spilnavne fra metaserveren.

en: Unknown message from the metaserver: %s
da: Ukendt meddelelse fra metaserveren: %s

en: Bad redirect line: %s
da: Dårlig omdirigeringslinje: %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
da: Metaserver for gammel til at lave servere (version %d.%d)

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
da: Omslag på de to første ture

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
da: Slå alle 7'ere om

en: Default
da: Forhåndsvalg

en: Random
da: Tilfældig

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
da: Modtager en liste over Pioneer servere fra metaserveren.

note: Dialog caption
en: Create a Public Game
da: Skab et offentligt spil

note: Button text
en: _New Remote Game
da: _Nyt fjern spil

note: Tooltip
en: Select a game to join
da: Vælg et spil at deltage i

note: Column name
en: Map Name
da: Kort navn

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
da: Navn på spillet

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
da: Antal spillere i spillet

note: Column name
en: Max
da: Maks

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
da: Maksimalt antal spillere for spillet

note: Column name
en: Terrain
da: Terræn

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
da: Tilfældigt standard terræn

note: Column name
en: Vic. Points
da: Sejers point

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
da: Point nødvendige for at vinde

note: Column name
en: Sevens Rule
da: 7'er regel

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
da: 7'er regel

note: Column name
en: Host
da: Vært

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
da: Vært for spillet

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
da: Version for vært

note: Dialog caption
en: Start a New Game
da: Start et nyt spil

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
da: Spillernavn

note: Tooltip
en: Enter your name
da: Indtast dit navn

note: Button
en: Join Public Game
da: Deltag i offentligt spil

note: Tooltip
en: Join a public game
da: Deltag i et offenligt spil

note: Button
en: Create Game
da: Skab spil

note: Tooltip
en: Create a game
da: Skab et spil

note: Button
en: Join Private Game
da: Deltag i privat spil

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
da: Deltag i et privat spil

note: Label Commandline option of client: hostname of the server
en: Server host
da: Server vært

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
da: Navn på værten for spillet

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
da: Port for værten af spillet

note: Tooltip Label
en: Recent games
da: Seneste spil

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
da: <b>Udviklingskort</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
da: Spil kort

note: Dialog caption
en: Discard Resources
da: Bortkast ressourcer

note: Label
en: Total discards
da: Totalt antal kast

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
da: <b>Venter på at spillere skal kaste</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
da: Spil slut

en: %s has won the game with %d victory points!
da: %s har vundet spillet med %d sejers point!

en: All praise %s, Lord of the known world!
da: Tilbed %s, Hersker af den kendte verden!

note: Dialog caption
en: Choose Resources
da: Vælg ressourser

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
da: Totale ressourcer

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
da: <b>Venter på at spillerne vælger</b>

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
da: Point nødvendige for at vinde: %i

en: <b>Messages</b>
da: <b>Meddelelser</b>

note: Tab page name
en: Map
da: Kort

note: Tooltip
en: Finish trading
da: Afslut handel

note: Tab page name Button text
en: Quote
da: Citat

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
da: Afvis indenlandsk handel

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
da: Forklaring

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
da: Velkommen til Pioneers

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
da: Pioneers opsætning

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
da: Tema:

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
da: Vælg et af temaerne

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
da: Vis forklaring

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
da: Vis forklaring som en side ved siden af kortet

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
da: Meddelelser med farver

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
da: Vis en ny meddelelse med farve

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
da: Caht i spillerens farve

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
da: Vis nye chat meddelelser i spillerens farve

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
da: Sammenfatning i farver

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
da: Anvend farver i spiller sammenfatning

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
da: Værktøjslinje med genveje

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
da: Vis genveje i værktøjslinje

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
da: Tyst tilstand

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
da: I tyst tilstand der laves ikke lyd

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
da: Annoncér nye spillere

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
da: Anvend 16:9 layout

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
da: Anvend et 16:9 venligt layout for skærmen

note: Caption of about box
en: About Pioneers
da: Om Pioneers

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
da: Velkommen til Pioneers!

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
da: Ternings histogram

en: Ship movement canceled.
da: Bevægelse af skib annulleret

en: Select a new location for the ship.
da: Vælg en ny lokation for skibet.

en: Hill
da: Bakke

en: Field
da: Mark

en: Mountain
da: Bjerg

en: Pasture
da: Græsmark

en: Forest
da: Skov

en: Desert
da: Ørken

en: Sea
da: Hav

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
da: <b>Terænudbytte</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
da: <b>Bygningsomkostninger</b>

en: City wall
da: Bymur

en: Development card
da: Udviklingskort

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
da: Monopol

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
da: Vælg den ressource du vil have monopol på.

note: Dialog caption
en: Change Player Name
da: Ændre spiller navn

note: Label
en: Player name:
da: Spillernavn:

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
da: Forside:

note: Commandline option of client: hostname of the metaserver
en: Metaserver Host
da: Metaserver vært

en: Select a game to join.
da: Vælg et spil at deltage i.

en: Connecting
da: Forbinder

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
da: - Spil et spil Pioneers

en: Play a game of Pioneers
da: Spil et spil Pioneers

en: Settlements
da: Bebyggelser

en: Cities
da: Byer

en: City walls
da: Bymurer

en: Largest army
da: Største hær

en: Longest road
da: Længste vej

note: Name of the development card
en: Chapel
da: Kapel

en: Chapels
da: Kapeller

note: Name of the development card
en: Pioneer university
da: Pioneer Universitet

en: Pioneer universities
da: Pioneers Universiteter

note: Name of the development card
en: Governor's house
da: Borgmesterens hus

en: Governor's houses
da: Borgmester huse

note: Name of the development card
en: Library
da: Bibliotek

en: Libraries
da: Biblioteker

note: Name of the development card
en: Market
da: Marked

en: Markets
da: Markeder

note: Name of the development card
en: Soldier
da: Soldat

en: Soldiers
da: Soldater

en: Resource card
da: Ressourcekort

en: Resource cards
da: Ressourcekort

note: Caption
en: Development cards
da: Udviklingskort

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
da: <b>Sammendrag for spillere</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
da: Gyldent år

en: Please choose one resource from the bank
da: Vælg venligst en ressource fra banken

en: Please choose two resources from the bank
da: Vælg venligst to ressourcer fra banken

en: The bank is empty
da: Banken er tom

en: %s has %s, and is looking for %s
da: %s har %s, og er på udkig efter %s

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
da: Jeg ønsker

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
da: Giv dem

note: Button text
en: Delete
da: Slet

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
da: Afvis indenlandsk handel

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
da: Spiller

note: Table header: Quote
en: Quotes
da: Citater

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
da: Afvis handel

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
da: <b>Ressourcer</b>

note: Label
en: Total
da: I alt

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
da: Mængde på hånden

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
da: Beløb i banken

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
da: Vælg beløb

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
da: Samlet valgt beløb

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
da: Banken kan ikke tømmes

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Unknown
da: Ukendt

en: No game in progress...
da: Der pågår ingen spil...

note: Label
en: <b>General settings</b>
da: <b>General opsætning</b>

en: Number of players:
da: Antal spillere:

en: Victory point target:
da: Pointmål for at vinde:

en: Random terrain:
da: Tilfældigt terræn:

en: Allow trade between players:
da: Tillad handel mellem spillere:

en: Allow trade only before building or buying:
da: Tillad kun handel før bygning eller indkøb:

en: Amount of each resource:
da: Mængde af hver ressource:

en: Sevens rule:
da: 7'er regel:

en: Use the pirate to block ships:
da: Brug piraten til at blokkere skibe:

en: Island discovery bonuses:
da: Bonus for opdagelse af ø:

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
da: <b>Bygningsomkostninger</b>

en: Roads:
da: Veje:

en: Settlements:
da: Bebyggelser:

en: Cities:
da: Byer:

en: City walls:
da: Bymurer:

en: Ships:
da: Skibe:

en: Bridges:
da: Broer:

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
da: <b>Udviklingskort</b>

en: Road building cards:
da: Vejbygningskort:

en: Monopoly cards:
da: Monopol kort:

en: Year of plenty cards:
da: Gyldent år kort:

en: Chapel cards:
da: Kapel kort:

en: Pioneer university cards:
da: Pioneer Universitets kort:

en: Governor's house cards:
da: Borgmester hus kort:

en: Library cards:
da: Biblioteks kort:

en: Market cards:
da: Markeds kort:

en: Soldier cards:
da: Soldater kort:

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
da: Aktuel spil opsætning

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
da: spørg om gratis %s

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
da: giv %s gratis

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
da: giv %s for %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
da: Jeg ønsker %s, og giver dem %s

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
da: _Spørg efter pris

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
da: _Accepter pris

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
da: _Afslut handel

note: Name of the development card
en: Road building
da: Vejbygning

note: Name of the development card
en: Year of plenty
da: Gyldent år

en: This game cannot be won.
da: Dette spill kan ikke vindes

en: There is no land.
da: Der er ikke noget land.

en: It is possible that this game cannot be won.
da: Det er muligt at dette spil ikke kan vindes.

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
da: Dette spil kan kun vindes ved at bygge alle bebyggelser og byer.

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
da: Pioneers er baseret på det fantastiske
    Settlers og Catan brædtspil.

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
da: Alle 7'ere flytter røvere eller pirater

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
da: I de to første ture slås alle 7'ere om

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
da: Alle 7'ere slås om

en: Randomize terrain
da: Tilfældigt terræn

en: Randomize the terrain
da: Lav tilfældigt terræn

en: Use pirate
da: Brug pirat

en: Use the pirate to block ships
da: Brug piraten til at blokkere skibe

en: Strict trade
da: Begrænset handel

en: Allow trade only before building or buying
da: Tillad kun handel før bygning eller indkøb

en: Domestic trade
da: Indenlandsk handel

en: Allow trade between players
da: Tillad handel mellem spillere

en: Victory at end of turn
da: Sejer ved turens slutning

en: Check for victory only at end of turn
da: Tjek for sejer ved turens slutning

note: Label text for customising a game
en: Number of players
da: Antal spillere

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
da: Antallet af spillere

note: Label for customising a game
en: Victory point target
da: Point for sejer

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
da: Nødvendigt antal point for at vinde spillet

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
da: Er det muligt at vinde dette spil?

note: Port indicator for a resource: trade 2 for 1
en: 2:1
da: 2 for 1

note: Port indicator: trade 3 for 1 General port indicator
en: 3:1
da: 3 for 1

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
da: Murstens port|M

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
da: Korn port|K

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
da: Malm port|M

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
da: Uld port|U

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
da: Tømmer port|T

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
da: Start meta server

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
da: Vælg et spil

note: Log prefix
en: *ERROR*
da: *FEJL*

note: Log prefix
en: Chat:
da: Caht:

note: Log prefix
en: Resource:
da: Ressource:

note: Log prefix
en: Build:
da: Byg:

note: Log prefix
en: Dice:
da: Terning:

note: Log prefix
en: Steal:
da: Stjæl:

note: Log prefix
en: Trade:
da: Handel:

note: Log prefix
en: Development:
da: Udvikling:

note: Log prefix
en: Army:
da: Hær:

note: Log prefix
en: Road:
da: Vej:

note: Log prefix
en: *BEEP*
da: *Bip*

note: Log prefix
en: Player 1:
da: Spiller 1:

note: Log prefix
en: Player 2:
da: Spiller 2:

note: Log prefix
en: Player 3:
da: Spiller 3:

note: Log prefix
en: Player 4:
da: Spiller 4:

note: Log prefix
en: Player 5:
da: Spiller 5:

note: Log prefix
en: Player 6:
da: Spiller 6:

note: Log prefix
en: Player 7:
da: Spiller 7:

note: Log prefix
en: Player 8:
da: Spiller 8:

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
da: ** UKENDT MEDDELELSESTYPE **

en: unknown
da: ukendt

en: Connecting to %s, port %s
da: Opretter forbindelse til %s, port %s

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
da: _Bakke

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
da: _Mark

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
da: _Bjerg

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
da: G_ræsmark

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
da: _Skov

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Desert
da: _Ørken

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
da: _Hav

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
da: _Guld

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
da: _Ingen

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
da: _Mursten (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
da: _Korn (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
da: _Malm (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
da: _Uld (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
da: _Tømmer (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
da: _Noget (3:1)

note: East
en: East|E
da: Øst|Ø

note: North east
en: North East|NE
da: Nord Øst|NØ

note: North west
en: North West|NW
da: Nord Vest|NV

note: West
en: West|W
da: Vest|V

note: South west
en: South West|SW
da: Syd Vest|SV

note: South east
en: South East|SE
da: Syd Øst|SØ

note: Menu item
en: Shuffle
da: Bland

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
da: Spil parametre

note: Caption Rules frame
en: Rules
da: Regler

note: Caption
en: Resources
da: Ressourcer

note: Caption
en: Buildings
da: Bygninger

note: Application caption
en: Pioneers Editor
da: Editor for Pioneers

en: Failed to load '%s'
da: Kunne ikke indlæse '%s'

en: Failed to save to '%s'
da: Kunne ikke gemme '%s'

note: Dialog caption
en: Open Game
da: Åbn spil

note: Dialog caption
en: Save As...
da: Gem som...

note: Dialog caption
en: Change Title
da: Ændre titel

note: Label
en: New title:
da: Ny titel:

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
da: Om Pioneers editor

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
da: Åben denne fil

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
da: filnavn

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
da: - Editor for Pioneers spil

note: Tab page name
en: Settings
da: Opsætninger

note: Menu entry
en: _File
da: _Arkivér

note: Tooltip for New menu entry
en: Create a new game
da: Skab et nyt spil

note: Menu entry
en: _New
da: _Ny

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
da: Åben et bestående spil

note: Menu entry
en: _Open...
da: _Åben...

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
da: Gem spil

note: Menu entry
en: _Save
da: _Gem

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
da: Gem som

note: Menu entry
en: Save _As...
da: Gem _som...

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
da: Ændre spil titel

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
da: Tjek om spillet kan vindes

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
da: Tjek _pointmål for at vinde

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
da: Information om Pioneers editor

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
da: _Om Pioneers editor

en: Resource count
da: Ressource optælling

en: Create your own game for Pioneers
da: Skab dit eget spil til Pioneers

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
da: Brug dette værtsnavn når der skabes et nyt spil

note: Commandline metaserver: server argument
en: hostname
da: værtsnavn

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
da: Anvend det her portinterval når nye spil skabes

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
da: fra-til

note: Commandline option of metaserver: syslog-debug
en: Debug syslog messages
da: Fejlmeddelelse til systemlog

en: Stop Server
da: Stop server

en: Start Server
da: Start server

en: Stop the server
da: Stop serveren

en: Start the server
da: Start serveren

en: Player %s from %s entered
da: Spiller %s fra %s ankommet

en: Player %s from %s left
da: Spiller %s fra %s forlod spil

en: Player %d is now %s
da: Spiller %d er nu %s

en: The port for the game server
da: Porten for spil serveren

note: register_toggle
en: Register server
da: Registrer server

en: Register this game at the metaserver
da: Registrer dette spil på metaserveren

note: hostname label
en: Reported hostname
da: Rapporteret værtsnavn

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
da: Det offentlige navn for denne computer (nødvendigt når der spilles bag en firewall)

en: Randomize turn order
da: Skab en tilfældig tur rækkefølge

note: Label for column Connected
en: Connected
da: Tilsluttet

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
da: er spilleren tilsluttet?

note: Label for column Name
en: Name
da: Navn

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
da: Navn på spiller

note: Label for column Location
en: Location
da: Placering

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
da: Værts navn for spilleren

note: Label for column Number
en: Number
da: Nummer

note: Tooltip for column Number
en: Player number
da: Spiller nummer

note: Label for column Role
en: Role
da: Rolle

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
da: Start Pioneers klient

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
da: Start Pioneers klienten

note: ai chat toggle
en: Enable chat
da: Tilslut chat

note: Tooltip
en: Enable chat messages
da: Tillad chat meddelelser

note: Button text
en: Add Computer Player
da: Tilføj computer spiller

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
da: Tilføj en computerspiller til spillet

note: Tooltip
en: Messages from the server
da: Meddelelse fra serveren

en: Game settings
da: Spilopsætning

note: server frame
en: Server parameters
da: Server parametre

en: Running game
da: Kører spillet

note: player connected frame
en: Players connected
da: Spillere tilsluttet

note: ai frame
en: Computer players
da: Computer spillere

note: message frame
en: Messages
da: Beskeder

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
da: Spiller er slut.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
da: - Vær vært for et spil Pioneers

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
da: Pioneer Server

en: Host a game of Pioneers
da: Vær vært for et spil Pioneers

note: Tooltip for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
da: Information om Pioneers server

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
da: _Om Pioneers server

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
da: Spil titel der kan bruges

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
da: Spil fil der kan bruges

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
da: Port at lytte til

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
da: Tilsidesæt antal spillere

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
da: tilsidesæt antal point, der er nødvendige for at vinde

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
da: Tilsidesæt 7'er regel

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
da: Tilsidesæt terræntype, 0=standard 1=tilfældig

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
da: Tilføj N computerspillere

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
da: Registrer server hos metaserver

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
da: Brug dette værtsnavn ved registrering

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
da: Afbryd når en spiller har vundet

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
da: Afbryd efter N sekunder uden spillere

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
da: Administrationsport at lytte på

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
da: Start ikke spilllet lige nu, vent for besked på admin port

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
da: Giv spillerne et nummer svarende til den rækkefølge de meldte sig til spillet

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
da: Metaserver muligheder

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
da: Opsætning af metaserver

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
da: Diverse indstillinger

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
da: Diverse indstillinger

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
da: Kan ikke indlæse parametre for spillet

en: chat too long
da: char for lang

en: name too long
da: navn for langt

en: ignoring unknown extension
da: ser bort fra ukendt extension

en: Game starts, adding computer players.
da: Spil starter, tilføjer computer spillere

en: The game starts in %s minutes.
da: Spillet starter om %s minutter.

en: The game starts in %s minute.
da: Spillet starter om %s minutter.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
da: Computerspiller

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
da: Beklager, spillet er afsluttet.

en: Player from %s is refused: game is over
da: Spiller fra %s er afvist: Spil er overstået

en: Name not changed: new name is already in use
da: Navn ikke ændret: Nyt navn allerede i brug

en: Was hanging around for too long without players... bye.
da: Ventede for længe uden spillere... farvel

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
da: %s har tilsluttet sig igen.

en: Version mismatch: %s
da: Versions uoverensstemmelse: %s

en: This game will start soon.
da: Dette spil vil starte om lidt.

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
da: Forbereder spil

en: Island Discovery Bonus
da: Bonus for opdagelse af ø

en: Additional Island Bonus
da: Bonus for yderligere ø

en: Tried to assign resources to NULL player.
da: Forsøgte at tildele ressourcer til NUL spiller.
