Pioneers 0.12.5 - en to es translation catalogue (679 entries)

note: Commandline pioneersai: server
en: Server Host
es: Servidor

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
es: Puerto

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
es: Nombre de equipo (requerido)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
es: Tiempo de espera entre turnos (en milisegundos)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
es: Parar de hablar el adversario electrónico

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
es: Tipo de adversario electrónico

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
es: Activar mensajes depurados

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
es: Mostrar información de la versión

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
es: - Adversario electrónico de Pioneers

en: Pioneers version:
es: Versión de Pioneers:

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
es: Debes de proveer un nombre.

en: Type of computer player: %s
es: Tiempo de adversario electrónico: %s

en: The game is already full. I'm leaving.
es: El juego ya está lleno. Me voy.

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
es: Ok, ¡vamos!

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
es: Ahora los venceré a todos

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
es: Intentemos otra vez...

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
es: Al menos obtuve algo...

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
es: Es mejor que nada...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
es: Ey, me estoy enriqueciendo ;)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
es: ¡Este es realmente un buen año!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
es: ¡Realmente no mereces tanto!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
es: No sabes qué hacer con tantos recursos ;)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
es: ¡Ey, espera a mi ladrón y pierde todo de nuevo!

note: AI chat when it moves the robber
en: Hehe!
es: ¡Ejeje!

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
es: ¡Ve ladron, ve!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
es: ¡Maldito!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
es: ¿No puedes mover ese ladrón a otra parte?

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
es: ¿Por qué siempre yo?

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
es: ¡Oh, no!

note: AI chat when it must discard resources
en: Grrr!
es: ¡Grr!

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
es: ¿Quién diablos tiró ese 7?

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
es: ¿Por qué siempre yo?

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
es: Dile adios a tus cartas... :)

note: AI chat when other players must discard
en: *evilgrin*
es: Diablillo!!

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
es: /me dice adios a tus cartas ;)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
es: Ese es el precio de ser rico... :)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
es: ¡Ey!, ¿a donde se fue esa carta?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
es: ¡Ladrón, ladrón!

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
es: Espera mi revancha...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
es: ¿Tenía que pasar ahora?

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Args
es: Vaya!!

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
es: Je je, mis soldados mandan

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
es: Primero nos robas, luego nos coges los puntos...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
es: ¡Mira ese camino!

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
es: Pff, no ganarás solo con caminos...

en: Received error from server: %s.  Quitting
es: Error recibido del servidor: %s. Saliendo

note: AI chat when it wins
en: Yippie!
es: Yupi!

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
es: Mis felicitaciones

en: No settlements in stock to use for setup
es: No hay asentamientos en reservas para usar en el montaje

en: There is no place to setup a settlement
es: No hay lugar para instalar un asentamiento

en: No roads in stock to use for setup
es: No hay caminos en reservas para usar en el montaje

en: There is no place to setup a road
es: No hay lugar para instalar un camino

en: Rejecting trade.
es: Rechazando negocio.

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
es: Hola, bienvenido al salón. Soy un simple robot. Escriba '/help' en la sala de charla para ver la lista de comandos que conozco.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
es: '/help' muestra este mensaje de nuevo

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
es: '/why' explica el propósito de esta extraña presentación del tablero

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
es: '/news' dice cuál es la ultima versión que ha salido

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find each other here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
es: Este tablero no pretende ser sólo un juego que pueda ser jugado. En lugar de ello, los jugadores se pueden encontrar aquí y decidir que trablero quieren usar. Entonces, uno de los jugadores será el anfitrión del juego propuesto iniciando un servidor y registrándolo en el Meta-servidor. Los otros jugadores pueden seguidamente salir del salón y entrar al juego.

en: The last released version of Pioneers is
es: La más reciente versión de Pioneers es

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
es: El juego está comenzando. No me necesitan más. Adios.

en: Waiting
es: Esperando

en: Idle
es: Libre

en: We have been kicked out of the game.
es: Hemos sido expulsados del juego.

note: Network status: offline
en: Offline
es: desconectado

en: Notice: %s
es: Note: %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
es: %s no recibe %s, porque el banco está vacío.

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
es: %s sólo recibe %s, porque el banco no tiene más.

en: %s receives %s.
es: %s recibe %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
es: %s toma a %s.

en: %s spent %s.
es: %s gasta %s.

en: %s is refunded %s.
es: Se reembolsa %2s a %1s.

en: %s discarded %s.
es: %s desecha %s.

en: %s has won the game with %d victory points!
es: %s ha ganado con %d puntos!

en: Loading
es: Bajando

en: Version mismatch.
es: Versión no coincide.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
es: Versión no coincide, Por favor asegúrese de que el cliente y el servidor están actualizados.

en: Build two settlements, each with a connecting
es: Contruya dos asentamientos, cada uno con una conexión

en: Build a settlement with a connecting
es: Construya un asentamiento con una conexión

en: road
es: camino

en: bridge
es: puente

en: ship
es: barco

en:  or
es:  o

en: Waiting for your turn.
es: Esperando tu turno.

en: Select the building to steal from.
es: Escoge el edificio que quieres robar.

en: Select the ship to steal from.
es: Seleccione el barco a robar

en: Place the robber.
es: Coloca el ladrón.

en: Finish the road building action.
es: Termina la acción de construcción del camino

en: Build one road segment.
es: Construir un segmento de camino.

en: Build two road segments.
es: Construye dos segmentos de camino.

note: Notification
en: It is your turn.
es: Te toca a tí.

en: Sorry, %s available.
es: Lo siento, %s disponible.

en: The game is over.
es: Fin del juego

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
es: Has comprado la carta de desarrollo «%s».

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
es: Has comprado una carta de desarrollo «%s».

en: %s bought a development card.
es: %s ha comprado una carta de desarrollo.

en: %s played the %s development card.
es: %s ha usado la carta de desarrollo «%s».

en: %s played a %s development card.
es: %s ha usado una carta de desarrollo «%s».

en: You have run out of road segments.
es: Has gastado todos los segmentos de camino.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
es: Recibes %s de %s.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
es: %s te quita %s.

en: %s took %s from %s.
es: %s toma %s de %s.

en: Spectator %d
es: Espectador %d

en: spectator %d
es: espectador %d

en: Player %d
es: Jugador %d

en: player %d
es: jugador %d

en: New spectator: %s.
es: Nuevo espectador: %s

en: %s is now %s.
es: %s es ahora %s.

en: Player %d is now %s.
es: Jugador %d se llama ahora %s.

en: %s has quit.
es: %s ha salido.

en: There is no largest army.
es: No hay un ejército más grande.

en: %s has the largest army.
es: %s tiene el ejército más grande.

en: There is no longest road.
es: No hay un camino más largo.

en: %s has the longest road.
es: %s tiene el camino más largo.

en: Waiting for %s.
es: Esperando a %s.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
es: %s le roba una carta de recurso a %s.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
es: Robas %s a %s.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
es: %s te roba %s.

en: %s gave %s nothing!?
es: ¿¡%s no da nada a %s!?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
es: %s da %s a %s gratis.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
es: %1s le da %3s a %2s a cambio de %4s.

en: %s exchanged %s for %s.
es: %s cambia %s por %s.

en: %s built a road.
es: %s construye un camino.

en: %s built a ship.
es: %s construye un barco.

en: %s built a settlement.
es: %s edifica un pueblo.

en: %s built a city.
es: %s edifica una ciudad.

en: %s built a city wall.
es: %s hizo amurallar una ciudad.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
es: Se llamó player_build_add con BUILD_NONE para el usuario %s

en: %s built a bridge.
es: %s construye un puente.

en: %s removed a road.
es: %s quita un camino.

en: %s removed a ship.
es: %s quita un barco.

en: %s removed a settlement.
es: %s quita un pueblo.

en: %s removed a city.
es: %s quita una ciudad.

en: %s removed a city wall.
es: %s quitó el muro a una ciudad.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
es: Se llamó player_build_remove con BUILD_NONE para el usuario %s

en: %s removed a bridge.
es: %s quita un puente.

en: %s has canceled a ship's movement.
es: %s cancela un movimiento de barco.

en: %s moved a ship.
es: %s mueve un barco.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
es: %s recibe %s.

en: server asks to lose invalid point.
es: El servidor pide perder punto invalido.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
es: %s gasta %s.

en: server asks to move invalid point.
es: El servidor pide mover punto inválido.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
es: %s pierde %s a %s.

en: brick
es: ladrillo

en: Brick
es: Ladrillo

en: grain
es: cereales

en: Grain
es: Cereales

en: ore
es: minerales

en: Ore
es: Minerales

en: wool
es: lana

en: Wool
es: Lana

en: lumber
es: madera

en: Lumber
es: Madera

en: no resource (bug)
es: no recurso (gusano)

en: No resource (bug)
es: No recurso (gusano)

en: any resource (bug)
es: cualquier recurso (gusano)

en: Any resource (bug)
es: Cualquier recurso (gusano)

en: gold
es: oro

en: Gold
es: Oro

en: a brick card
es: una carta de ladrillo

en: %d brick cards
es: %d cartas de ladrillo

en: a grain card
es: una carta de cereales

en: %d grain cards
es: %d cartas de cereales

en: an ore card
es: una carta de minerales

en: %d ore cards
es: %d cartas de minerales

en: a wool card
es: una carta de lana

en: %d wool cards
es: %d cartas de lana

en: a lumber card
es: una carta de madera

en: %d lumber cards
es: %d cartas de madera

en: nothing
es: nada

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
es: %s y %s

en: %s has undone the robber movement.
es: %s ha deshecho el movimiento de los ladrones.

en: %s moved the robber.
es: %s mueve el ladrón.

en: %s has undone the pirate movement.
es: %s ha deshecho el movimiento pirata.

en: %s moved the pirate.
es: %s mueve el pirata.

en: %s must move the robber.
es: %s debe mover el ladrón.

en: Setup for %s.
es: Colocación inicial para %s.

en: Double setup for %s.
es: Colocación inicial doble para %s.

en: %s rolled %d.
es: %s tiró %d.

en: Begin turn %d for %s.
es: Comienza turno %d para %s.

note: Error message when program %1 is started, reason is %2
en: Error starting %s: %s
es: Error al empezar %s: %s

en: Select an automatically discovered game
es: Selecciona un juego que ha sido detectado automáticamente

note: $1=Game title, $2=version, $3=host_name, $4=port
en: %s (%s) on %s:%s
es: %s (%s) en %s:%s

note: Label text
en: <b>Chat</b>
es: <b>Charlar</b>

en: Beeper test.
es: Prueba de pito.

en: %s beeped you.
es: %s te pita.

en: You beeped %s.
es: Has pitado a %s.

en: You could not beep %s.
es: No pudiste pitar a %s.

en:  said:
es:  dice:

note: Menu entry
en: _Game
es: _Juego

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
es: Comenzar un nuevo juego

note: Menu entry
en: _New Game
es: _Nuevo juego

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
es: Dejar este juego

note: Menu entry
en: _Leave Game
es: _Dejar juego

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
es: Administrar servidor de Pioneers

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
es: Cambiar tu nombre de jugador

note: Menu entry
en: _Player Name
es: Nombre de _jugador

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
es: Leyenda de terreno y costos de construccion

note: Menu entry
en: L_egend
es: L_eyenda

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
es: Ajustes del juego actual

note: Menu entry
en: _Game Settings
es: _Ajustes de juego

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
es: Histograma de las tiradas

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
es: _Histograma de los dados

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
es: Salir

note: Menu entry
en: _Quit
es: _Salir

note: Menu entry
en: _Actions
es: _Acciones

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
es: Tirar los dados

note: Menu entry
en: Roll Dice
es: Tirar los dados

note: Menu entry Tab page name
en: Trade
es: Comercio

note: Menu entry
en: Undo
es: Deshacer

note: Menu entry
en: Finish
es: Terminar

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
es: Construir camino

note: Menu entry
en: Road
es: Camino

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
es: Construir un barco

note: Menu entry
en: Ship
es: Barco

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
es: Quitar un barco

note: Menu entry
en: Move Ship
es: Quitar barco

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
es: Construir un puente

note: Menu entry
en: Bridge
es: Puente

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
es: Construir un asentamiento

note: Menu entry
en: Settlement
es: Asentamiento

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
es: Construir una ciudad

note: Menu entry
en: City
es: Ciudad

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
es: Comprar una carta de desarrollo

note: Menu entry
en: Develop
es: Desarrollar

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
es: Construir un muro de ciudad

note: Menu entry
en: City Wall
es: Muralla

note: Menu entry
en: _Settings
es: _Ajustes

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
es: Muestre o esconder barra de herramientas

note: Menu entry
en: _Toolbar
es: _Barra de herramientas

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
es: Configurar aplicacion

note: Menu entry
en: Prefere_nces
es: Prefere_ncias

note: Menu entry
en: _View
es: _Ver

note: Tooltip for Fullscreen menu entry
en: Set window to full screen mode
es: Cambiar a modo de pantalla completa

note: Menu entry
en: _Fullscreen
es: _Pantalla completa

note: Tooltip for Reset menu entry
en: View the full map
es: Ver todo el mapa

note: Menu entry
en: _Reset
es: _Reiniciar

note: Tooltip for Center menu entry
en: Center the map
es: Centrar el mapa

note: Menu entry
en: _Center
es: _Centrar

note: Menu entry
en: _Help
es: A_yuda

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
es: Informacion acerca de Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers
es: _Acerca de Pioneers

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
es: Mostrar el manual

en: Metaserver at %s, port %s
es: Meta-servidor en %s, puerto %s

en: Finished.
es: Terminado.

en: Receiving game names from the metaserver.
es: Recibiendo nombres del juego de Meta-servidor.

en: Unknown message from the metaserver: %s
es: Mensaje desconocido del Meta-servidor: %s

en: Bad redirect line: %s
es: Mala linea de desvío: %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
es: Meta-servidor muy viejo para crear servidores(versión %d.%d)

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
es: Tirar de nuevo durante las dos primeras vueltas

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
es: Tirar de nuevo cada siete

en: Default
es: Por defecto

en: Random
es: Al azar

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
es: Recibiendo una lista de servidores Pioneers del Meta-servidor.

note: Label
en: Number of computer players
es: Número de jugadores de la computador

note: Tooltip
en: The number of computer players
es: El Número de jugadores de la computador

note: Dialog caption
en: Create a Public Game
es: Crear un juego publico

note: Dialog caption
en: Join a Public Game
es: Adherir a un juego publico

note: Button text
en: _New Remote Game
es: _Nuevo juego remoto

note: Tooltip
en: Select a game to join
es: Seleccionar un juego para adherir

note: Column name
en: Map Name
es: Nombre de mapa

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
es: Nombre del juego

note: Column name
en: Curr
es: Corr.

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
es: Número de jugadores en el juego

note: Column name
en: Max
es: Máx.

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
es: Maximo de jugadores para el juego

note: Column name
en: Terrain
es: Terreno

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
es: Terreno por defecto al azar

note: Column name
en: Vic. Points
es: Puntos de Vic.

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
es: Puntos necesitados para ganar

note: Column name
en: Sevens Rule
es: Regla de los sietes

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
es: Regla de los sietes

note: Column name
en: Host
es: Servidor

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
es: Servidor del juego

note: Column name
en: Port
es: Puerto

note: Tooltip for column 'Port'
en: Port of the game
es: Puerto para el juego

note: Column name
en: Version
es: Versión

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
es: Versión del anfitrion

note: Dialog caption
en: Start a New Game
es: Comenzar un nuevo juego

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
es: Nombre de jugador

note: Tooltip
en: Enter your name
es: Entra tu nombre de jugador

note: Check button Role of the player: spectator
en: Spectator
es: Espectador

en: Check if you want to be a spectator
es: Marcar para ser un espectador

note: Button
en: Join
es: Adherir

note: Tooltip for button Join
en: Join an automatically discovered game
es: Adherir un juego descubierto automáticamente

note: Label metaserver label
en: Metaserver
es: Meta-servidor

note: Button
en: Join Public Game
es: Adherir a juego publico

note: Tooltip
en: Join a public game
es: Adherir a un juego publico

note: Button
en: Create Game
es: Crear juego

note: Tooltip
en: Create a game
es: Crear un juego

note: Button
en: Join Private Game
es: Adherir a juego privado

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
es: Adherir a juego privado

note: Label Commandline option of client: hostname of the server
en: Server host
es: Servidor

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
es: Nombre del anfitrion del juego

note: Label Commandline option of client: port of the server server port label
en: Server port
es: Puerto

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
es: Puerto del anfitrion del juego

note: Tooltip Label
en: Recent games
es: Juegos recientes

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
es: <b>Cartas de desarrollo</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
es: Jugar carta de desarrollo

note: Dialog caption
en: Discard Resources
es: Deseche recursos

en: You must discard %d resource | You must discard %d resources
es[0]: Tienes que desechar %d carta de recurso
es[1]: Tienes que desechar %d cartas de recurso

note: Label
en: Total discards
es: Rechazos totales

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
es: <b>Esperando a que los jugadores descarten</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
es: Fin del juego

en: %s has won the game with %d victory points!
es: %s ha ganado con %d puntos!

en: All praise %s, Lord of the known world!
es: Alabanzas a %s, Señor del mundo conocido!

note: Dialog caption
en: Choose Resources
es: Elige recursos

en: You may choose %d resource | You may choose %d resources
es[0]: Puedes escoger %d recurso
es[1]: Puedes escoger %d recursos

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
es: Recursos totales

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
es: <b>Esperando a que los jugadores escojan</b>

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
es: Puntos necesarios para ganar: %i

en: <b>Messages</b>
es: <b>Mensajes</b>

note: Tab page name
en: Map
es: Mapa

note: Tooltip
en: Finish trading
es: Terminar negocio

note: Tab page name Button text
en: Quote
es: Presupuestos

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
es: Rechazar Negocio Domestico

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
es: Leyenda

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
es: Bienvenido al Pioneers

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
es: Preferencias de Pioneers

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
es: Tema:

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
es: Escoger uno de los temas

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
es: Mostrar leyenda

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
es: ¿Mostrar la leyenda como una página junto al mapa?

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
es: ¿Usar colores en los mensajes?

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
es: ¿Usar colores en los mensajes nuevos?

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
es: ¿Charlar con el color del jugador?

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
es: Mostrar nuevos mensajes de charla en el color del jugador

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
es: Resumen en color

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
es: Usar color en el resumen del jugador

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
es: Barra de herramientas con acceso directo

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
es: Mostrar accesos directos de teclado en barra de herramientas

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
es: Modo silencioso

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
es: En modo de silencio, no se reproducen sonidos.

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
es: Anunciar nuevos jugadores

note: Tooltip for the option to use sound when players/spectators enter
en: Make a sound when a new player or spectator enters the game
es: Reproducir un sonido cuando un nuevo jugador o espectador entra en el juego

note: Label for the option to use the notifications.
en: Show notifications
es: Mostrar notificaciones

note: Tooltip for notifications option.
en: Show notifications when it's your turn or when new trade is available
es: Mostrar notificaciones cuando sea tu turno o cuando haya una oferta de comercio

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
es: Usa un tema de 16:9

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
es: Usar una disposición para la ventana de 16:9

note: Caption of about box
en: About Pioneers
es: Acerca de Pioneers

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
es: ¡Bienvenido a Pioneers!

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
es: Histograma de los dados

en: Ship movement canceled.
es: Movimiento de barco cancelado

en: Select a new location for the ship.
es: Seleccione una nueva locacion para el barco

en: Hill
es: Colina

en: Field
es: Vega

en: Mountain
es: Montaña

en: Pasture
es: Pasto

en: Forest
es: Selva

en: Desert
es: Desierto

en: Sea
es: Mar

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
es: <b>Produccion de terreno</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
es: <b>Costes de construcción</b>

en: City wall
es: Muralla

en: Development card
es: Carta de desarrollo

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
es: Monopolio

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
es: Escoge el recurso que quieres monopolizar.

note: Dialog caption
en: Change Player Name
es: Cambiar tu nombre de jugador

note: Label
en: Player name:
es: Nombre de jugador:

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
es: Cara:

note: Label: set player icon preferences
en: Variant:
es: Variante:

note: Commandline option of client: do we want to be a spectator
en: Connect as a spectator
es: Conectarse como un espectador

note: Commandline option of client: hostname of the metaserver
en: Metaserver Host
es: Meta-servidor del anfitrion

en: Select a game to join.
es: Selecciona un juego para unirte.

en: Connecting
es: Conectando

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
es: - Jugar un juego de Pioneers

en: Play a game of Pioneers
es: Jugar al juego de los pioneros

en: Settlements
es: Asentamientos

en: Cities
es: Ciudades

en: City walls
es: Muros de la Ciudad

en: Largest army
es: Ejército Mayor

en: Longest road
es: Camino Más Largo

note: Name of the development card
en: Chapel
es: Capilla

en: Chapels
es: Capillas

note: Name of the development card
en: Pioneer university
es: Universidad Pionera

en: Pioneer universities
es: Universidades Pioneras

note: Name of the development card
en: Governor's house
es: Palacio del Gobernador

en: Governor's houses
es: Palacio del Gobernador

note: Name of the development card
en: Library
es: Biblioteca

en: Libraries
es: Biblioteca

note: Name of the development card
en: Market
es: Mercado

en: Markets
es: Mercados

note: Name of the development card
en: Soldier
es: Soldado

en: Soldiers
es: Soldados

en: Resource card
es: Carta de recurso

en: Resource cards
es: Cartas de recurso

note: Caption
en: Development cards
es: Cartas de desarrollo

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
es: <b>Resumen de jugadores</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
es: Año de Abundancia

en: Please choose one resource from the bank
es: Por favor escoja un recurso del banco

en: Please choose two resources from the bank
es: Por favor escoja dos recursos del banco

en: The bank is empty
es: El banco esta vacio

en: %s has %s, and is looking for %s
es: %s tiene %s y quiere %s

note: Notification
en: New offer from %s.
es: Nueva oferta de %s.

note: Notification
en: Offer from %s.
es: Oferta de %s.

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
es: Quiero...

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
es: Dales...

note: Button text
en: Delete
es: Borrar

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
es: Rechazar Negocio Domestico

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
es: Jugador

note: Table header: Quote
en: Quotes
es: Presupuestos

note: trade: maritime quote: %1 resources of type %2 for * one resource of type %3
en: %d:1 %s for %s
es: %d:1 %s por %s

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
es: Negocio rechazado

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
es: <b>Recursos</b>

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
es: Cartas de recurso en mano

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
es: Cantidad en el banco

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
es: Cantidad seleccionada

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
es: Cantidad seleccionada total

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
es: El banco no se puede vaciar

en: Yes
es: Sí

en: Unknown
es: Desconocido

en: No game in progress...
es: No hay juego en proceso

note: Label
en: <b>General settings</b>
es: <b>Ajuste general</b>

en: Number of players:
es: Número de jugadores:

en: Victory point target:
es: Punto de victoria:

en: Random terrain:
es: Terreno Aleatorio:

en: Allow trade between players:
es: Permitir comerciar entre jugadores:

en: Allow trade only before building or buying:
es: Permitir comerciar sólo antes de construir o comprar:

en: Check victory only at end of turn:
es: Revisar por victoria únicamente al fin del turno

en: Amount of each resource:
es: Cantidad de cada recurso:

en: Sevens rule:
es: Regla de los sietes:

en: Use the pirate to block ships:
es: Usa al pirata para bloquear barcos:

en: Island discovery bonuses:
es: Bonificaciones por descubrimiento de islas:

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
es: <b>Costes de construcción</b>

en: Roads:
es: Caminos:

en: Settlements:
es: Asentamientos:

en: Cities:
es: Ciudades:

en: City walls:
es: Muros de la Ciudad:

en: Ships:
es: Barcos:

en: Bridges:
es: Puentes:

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
es: <b>Cartas de desarrollo</b>

en: Road building cards:
es: Cartas de construir caminos:

en: Monopoly cards:
es: Cartas de monopolio:

en: Year of plenty cards:
es: Cartas de año de abundancia:

en: Chapel cards:
es: Cartas de capilla:

en: Pioneer university cards:
es: Cartas Universidad de Pioneers:

en: Governor's house cards:
es: Cartas Palacio del Gobernador:

en: Library cards:
es: Cartas de biblioteca:

en: Market cards:
es: Cartas de mercado:

en: Soldier cards:
es: Cartas de soldado:

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
es: Ajusted de juego actual

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
es: pide %s gratis

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
es: ofrece %s gratis

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
es: ofrece %s por %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
es: Quiero %s, y darles %s

note: Notification
en: Quote received from %s.
es: Cita recibida de %s.

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
es: Pedir presupuestos

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
es: _Aceptar presupuesto

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
es: Terminar negocio

note: Name of the development card
en: Road building
es: Construcción de caminos

note: Name of the development card
en: Year of plenty
es: Año de Abundancia

note: Description of the 'Road Building' development card
en: Build two new roads
es: Construir dos caminos nuevos

note: Description of the 'Monopoly' development card
en: Select a resource type and take every card of that type held by all other players
es: Escoger un tipo de recurso y tomar todo de lo mismo de todos jugadores

note: Description of the 'Year of Plenty' development card
en: Take two resource cards of any type from the bank (cards may be of the same or different types)
es: Tomar dos cartas de recurso del banco de cualquier tipo (las pueden ser iguales or diferentes)

note: Description of a development card of 1 victory point
en: One victory point
es: Un punto de victoria

note: Description of the 'Soldier' development card
en: Move the robber to a different space and take one resource card from another player adjacent to that space
es: Mover el ladrón al espacio diferente y robar una carta de recurso del otro jugador que está adyacente a ese espacio

en: Obsolete rule: '%s'
es: Regla obsoleta : '%s'

en: This game cannot be won.
es: Este juego no se puede ganar.

en: There is no land.
es: No hay tierra

en: It is possible that this game cannot be won.
es: Es posible que este juego no pueda ser ganado.

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
es: Este juego puede ser ganado con solo construir todos los asentamientos y ciudades.

en: Looking for games in '%s'
es: Buscando juegos en '%s'

en: Game directory '%s' not found
es: Directorio de juegos '%s' no encontrado

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
es: Pioneers está basado en el excelente
    juego de mesa 'Los fundadores de Catán'.

note: Caption for result of checking victory points
en: Victory Point Analysis
es: Análisis de Punto de Victoria

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
es: Todos los 7 quitan el ladron o pirata

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
es: En los primeros dos turnos todos los 7 se tiran de nuevo

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
es: Todos los 7 se tiran de nuevo

en: Randomize terrain
es: Hacer aleatorio el terreno

en: Randomize the terrain
es: Hacer aleatorio el terreno

en: Use pirate
es: Use Pirata

en: Use the pirate to block ships
es: Usa al pirata para bloquear barcos

en: Strict trade
es: Negocio riguroso

en: Allow trade only before building or buying
es: Permitir comerciar sólo antes de construir o comprar

en: Domestic trade
es: Negocio local

en: Allow trade between players
es: Permitir comerciar entre jugadores

en: Victory at end of turn
es: Victoria al terminar el turno

en: Check for victory only at end of turn
es: Revisa la victoria únicamente al fin del turno

note: Label
en: Island discovery bonuses
es: Bonificaciones por descubrimiento de islas

note: Label text for customising a game
en: Number of players
es: Número de jugadores

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
es: Número de jugadores

note: Label for customising a game
en: Victory point target
es: Punto de victoria

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
es: Puntos necesarios para ganar el juego

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
es: ¿Se puede ganar este juego?

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
es: Ld

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
es: C

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
es: Mi

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
es: Ln

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
es: Ma

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
es: Seleccionar un meta-servidor

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
es: Seleccione un juego

note: Log prefix
en: Chat:
es: Charlar:

note: Log prefix
en: Resource:
es: Recursos:

note: Log prefix
en: Build:
es: Construir:

note: Log prefix
en: Dice:
es: Dados:

note: Log prefix
en: Steal:
es: Robar:

note: Log prefix
en: Trade:
es: Comercio:

note: Log prefix
en: Development:
es: Desarrollo:

note: Log prefix
en: Army:
es: Ejercito:

note: Log prefix
en: Road:
es: Camino:

note: Log prefix
en: *BEEP*
es: *PITO*

note: Log prefix
en: Player 1:
es: Jugador 1:

note: Log prefix
en: Player 2:
es: Jugador 2:

note: Log prefix
en: Player 3:
es: Jugador 3:

note: Log prefix
en: Player 4:
es: Jugador 4:

note: Log prefix
en: Player 5:
es: Jugador 5:

note: Log prefix
en: Player 6:
es: Jugador 6:

note: Log prefix
en: Player 7:
es: Jugador 7:

note: Log prefix
en: Player 8:
es: Jugador 8:

note: Log prefix
en: Spectator:
es: Espectador:

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
es: ** TIPO DE MENSAJE DESCONOCIDO **

en: Error writing to socket: %s
es: error escribiendo conector: %s

en: Read buffer overflow - disconnecting
es: Leer buffer sobreflujo - desconectando

en: Error reading socket: %s
es: Error leyendo conector: %s

en: unknown
es: Desconocido

en: Connecting to %s, port %s
es: Conectando a %s, puerto %s

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
es: _Colina

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
es: _Siembra

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
es: _Montaña

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
es: _Pasto

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
es: _Bosque

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Desert
es: _Desierto

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
es: M_ar

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
es: _Oro

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
es: _Ninguno

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
es: La_drillo (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
es: _Cereales (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
es: Mine_rales (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
es: _Lana (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
es: _Madera (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
es: Cualquiera (_3:1)

note: East
en: East|E
es: E

note: North east
en: North East|NE
es: NE

note: North west
en: North West|NW
es: NO

note: West
en: West|W
es: O

note: South west
en: South West|SW
es: SO

note: South east
en: South East|SE
es: SE

en: Insert a row
es: Insertar una línea

en: Delete a row
es: Borrar una línea

en: Insert a column
es: Insertar una columna

en: Delete a column
es: Borrar una columna

note: Menu item
en: Shuffle
es: Desordenar

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
es: Parametros de juego

note: Caption Rules frame
en: Rules
es: Reglas

note: Caption
en: Resources
es: Recursos

note: Caption
en: Buildings
es: Construcciones

note: Application caption
en: Pioneers Editor
es: Editos de Pioneers

en: Failed to load '%s'
es: Falla al bajar '%s'

en: Failed to save to '%s'
es: Falla al salvar a '%s'

note: Name of the file filter: show only games
en: Games
es: Juegos

note: Name of the file filter: show all files
en: Unfiltered
es: Sin filtrar

note: Dialog caption
en: Open Game
es: Juego abierto

note: Dialog caption
en: Save As...
es: Grabar como...

note: Dialog caption
en: Change Title
es: Cambiar titulo

note: Label
en: New title:
es: Nuevo titulo:

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
es: Acerca de Editor de Pioneers

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
es: Abrir este archivo

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
es: Nombre de archivo

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
es: - Editor para juegos de Pioneers

note: Tab page name
en: Settings
es: Ajustes

note: Tab page name
en: Comments
es: Comentarios

note: Menu entry
en: _File
es: _Archivo

note: Tooltip for New menu entry
en: Create a new game
es: Crear un nuevo juego

note: Menu entry
en: _New
es: _Nuevo

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
es: Abrir un juego existente

note: Menu entry
en: _Open...
es: _Abrir

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
es: Grabar juego

note: Menu entry
en: _Save
es: _Grabar

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
es: Guardar como

note: Menu entry
en: Save _As...
es: Grabar _como...

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
es: Cambiar título del juego

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
es: Comprueba cuando puede ganarse el juego

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
es: _Comprueba el objetivo de puntos de victoria

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
es: Informacion acerca de Editor de Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
es: _Acerca de Editor de Pioneers

en: Resource count
es: Cuenta de Recursos

en: Create your own game for Pioneers
es: Crea tu propio juego para Pioneers

note: Commandline metaserver: daemon
en: Daemonize the metaserver on start
es: Daemonizar el metaservidor al iniciar

note: Commandline metaserver: pidfile
en: Pidfile to create when daemonizing (implies -d)
es: Archivo PID a crear al daemonizar (implica -d)

note: Commandline metaserver: redirect
en: Redirect clients to another metaserver
es: Redirigir clientes a otro metaservidor

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
es: Usar este nombre de servidor al crear nuevas partidas

note: Commandline metaserver: server argument
en: hostname
es: nombre de servidor

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
es: Usa este rango de puertos cuando estés creando nuevos juegos

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
es: de-para

note: Commandline option of metaserver: syslog-debug
en: Debug syslog messages
es: Depurar mensajes del log de sistema

note: Long description in the commandline for metaserver: help
en: - Metaserver for Pioneers
es: - Meta Servidor para Pioneers

en: metaserver protocol:
es: protocolo del metaservidor:

en: Avahi registration successful.
es: Registro de Avahi fue un éxito.

en: Avahi service name collision, renaming service to '%s'.
es: Los nombres del servicio de Avahi conflicto, el nombre del servicio esta cambiando a '%s'.

en: Unable to register Avahi server
es: No lo puede registrar el servidor Avahi

en: Unregistering Avahi.
es: Anulando el registro Avahi.

en: Stop Server
es: Parar servidor

en: Start Server
es: Iniciar servidor

en: Stop the server
es: Parar el servidor

en: Start the server
es: Comience el servidor

en: Player %s from %s entered
es: Jugador %s de %s ha entrado

en: Player %s from %s left
es: Jugador %s de %s se ha ido

en: Player %d is now %s
es: Jugador %d es ahora %s

en: The port for the game server
es: El puerto para el servidor el juego

note: register_toggle
en: Register server
es: Hacer incribirse el servidor

en: Register this game at the metaserver
es: Registrar este juego en el Meta-servidor

note: hostname label
en: Reported hostname
es: Nombre de Anfitrión Reportado

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
es: El nombre público de este computador (necesario cuando se juega a través de un firewall)

note: random toggle
en: Random turn order
es: Desordenar el orden de la vuelta

en: Randomize turn order
es: Desordenar orden de turnos

note: Tooltip for server connection overview
en: Shows all players and spectators connected to the server
es: Muestra todos los jugadores y espectadores  conectados al servidor

note: Label for column Connected
en: Connected
es: Conectado

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
es: ¿Está el jugador actualmente conectado?

note: Label for column Name
en: Name
es: Nombre

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
es: Nombre del jugador

note: Label for column Location
en: Location
es: Sitio

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
es: Nombre del jugador anfitrión

note: Label for column Number
en: Number
es: Número

note: Tooltip for column Number
en: Player number
es: Número del jugador

note: Label for column Role
en: Role
es: Función

note: Tooltip for column Role
en: Player or spectator
es: Jugador o espectador

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
es: Lanzar cliente de Pioneers

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
es: Lanzar el cliente de Pioneers

note: ai chat toggle
en: Enable chat
es: Habilitar charla

note: Tooltip
en: Enable chat messages
es: Habilitar mensajes de charla

note: Button text
en: Add Computer Player
es: Añadir un adversario electrónico

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
es: Añadir un adversario electrónico

note: Tooltip
en: Messages from the server
es: Mensaje del servidor

en: Game settings
es: Ajuste del juego

note: server frame
en: Server parameters
es: Parámetros del servidor

en: Running game
es: Juego actual

note: player connected frame
en: Players connected
es: Jugadores conectados

note: ai frame
en: Computer players
es: Adversario electrónico

note: message frame
en: Messages
es: Mensajes

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
es: El juego ha terminado.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
es: - Organice un juego de Pioneers

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
es: Servidor de Pioneers

en: Host a game of Pioneers
es: Hospedar una partida de Pioneers

note: Tooltip for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
es: Información del Servidor Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
es: _Acerca del Servidor Pioneers

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
es: Titulo de juego para usar

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
es: Archivo de juego para usar

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
es: Puerto para escuchar

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
es: Invalidar número de adversarios

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
es: Invalidar número de puntos necesarios para ganar

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
es: Invalidar regla del 7

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
es: Invalidar tipo de terreno, 0=Omisión 1=aleatorio

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
es: Añadir N adversarios electrónicos

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
es: Hacer incribirse el servidor con el Meta-servidor

note: Commandline server-console: metaserver
en: Register at metaserver name (implies -r)
es: Registro en nombre de Meta-servidor (supone -r)

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
es: Usar este nombre de huesped cuando se registre

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
es: Salir luego de que un jugador ha ganado

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
es: Salir luego de N segundos sin jugadores

note: Commandline server-console: tournament
en: Tournament mode, computer players added after N minutes
es: Modo de torneo, adversarios electrónicos agregados luego de N minutos

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
es: Puerto Admin para escucha

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
es: No comience el juego inmediatamente, espere un comando del puerto administrador

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
es: Dar números de jugadores de acuerdo al orden en que entren al juego

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
es: Opciones de Meta-servidor

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
es: Opciones para el Meta-servidor

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
es: Opciones variadas

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
es: Opciones variadas

note: server-console commandline error
en: Cannot set game title and filename at the same time
es: No se puede establecer un titulo al juego y un nombre al archivo al mismo tiempo

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
es: No se pueden cargar los parámetros de la partida

en: chat too long
es: Charla demasiado larga

en: name too long
es: Nombre demasiado largo

en: ignoring unknown extension
es: ignorar extension desconocida

en: The last player left, the tournament timer is reset.
es: El ultimo jugador salió, el contador del torne es restablecido.

en: No human players present. Bye.
es: No hay jugadores humanos. Chao.

en: Game starts, adding computer players.
es: La partida empieza, añadiendo jugadores no-humanos.

en: The game starts in %s minutes.
es: El juego comienza en %s minutos.

en: The game starts in %s minute.
es: El juego comienza en %s minutos.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
es: Adversario electrónico

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
es: El juego ha terminado.

en: Player from %s is refused: game is over
es: Jugador de %s rechazado: fin del juego

en: Name not changed: new name is already in use
es: Nombre no ha cambiado: nuevo nombre está ya en uso

en: Was hanging around for too long without players... bye.
es: Ha estado esperando demasiado tiempo sin jugadores... Adiós.

en: The last human player left. Waiting for the return of a player.
es: El último jugador humano salió. Esperando el regreso de un jugador.

en: Resuming the game.
es: Reanudando el juego

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
es: %s se ha reconectado.

en: Version mismatch: %s
es: Versión no coincide: %s

en: This game will start soon.
es: Este juego comenzará pronto

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
es: Preparando juego

en: Island Discovery Bonus
es: Bonificación por descubrimiento de islas

en: Additional Island Bonus
es: Bonificación por islas adicionales

note: Cheat mode has been activated
en: The dice roll has been determined by the administrator.
es: El rol del dado ha sido determinado por el administrador.
