Pioneers 15.4 - en to fr translation catalogue (768 entries)

note: Commandline pioneersai: chromosome-file
en: Chromosome File
fr: Fichier chromosome

note: Commandline pioneersai: server
en: Server Host
fr: Hôte serveur

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
fr: Port du serveur

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
fr: Nom de l'AI (obligatoire)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
fr: Temps d'attente entre les tours (en millisecondes)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
fr: Empêcher l'AI de parler

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
fr: Type d'IA

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
fr: Activer les messages de débogage

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
fr: Voir les informations de version

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
fr: - IA pour Pioneers

en: Pioneers version:
fr: Version de Pioneers :

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
fr: Un nom doit être indiqué.

en: Type of computer player: %s
fr: Type d'IA : %s

en: The game is already full. I'm leaving.
fr: La partie est déjà pleine. Je pars.

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
fr: OK, allons-y !

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
fr: Je vais tous vous battre ! ;)

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
fr: Essayons encore...

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
fr: Au moins je reçois quelque-chose...

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
fr: C'est toujours mieux que rien...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Wow!
fr: Waouh !

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
fr: Hé, je deviens riche ;)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
fr: C'est vraiment une bonne année !

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
fr: Vous ne méritez pas tout cela !

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
fr: Et vous savez quoi faire avec toutes ces ressources ? ;)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
fr: Hé, attendez un peu que je vous présente mon voleur et que vous perdiez tout, encore !

note: AI chat when it moves the robber
en: Hehe!
fr: Hé hé !

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
fr: Allez le voleur, allez !

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
fr: Salopard !

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
fr: Vous ne pouviez pas mettre ce voleur ailleurs ?!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
fr: Pourquoi toujours moi ??

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
fr: Oh non !

note: AI chat when it must discard resources
en: Grrr!
fr: Grrr !

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
fr: Qui a fait ce satané 7 ??

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
fr: Pourquoi toujours moi ?

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
fr: Dites au revoir à vos cartes... :)

note: AI chat when other players must discard
en: *evilgrin*
fr: *rire sadique*

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
fr: /me dit adieu à vos cartes... ;)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
fr: C'est le prix de la richesse... :)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
fr: Hé ! Où est passé cette carte ?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
fr: Au voleur ! Au voleur !

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
fr: Vous ne perdez rien pour attendre...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Oh no :(
fr: Oh non :(

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
fr: Est-ce que cela devait vraiment arriver MAINTENANT ??

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Args
fr: Arg

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
fr: Hé hé, trop fort mon chevalier !

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
fr: D'abord je vous vole, et ensuite j'engrange les points...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
fr: Regarde cette route !

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
fr: Pfff, on ne gagne pas qu'avec des routes...

en: Received error from server: %s.  Quitting
fr: Reçu une erreur du serveur : %s.  Sortie

note: AI chat when it wins
en: Yippie!
fr: Youpi !

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
fr: Félicitations

en: No settlements in stock to use for setup
fr: Il n'y a plus de colonies en stock pour construire

en: There is no place to setup a settlement
fr: Il n'y a plus de place pour fonder une colonie

en: No roads in stock to use for setup
fr: Il n'y a plus de routes en stock pour construire

en: There is no place to setup a road
fr: Il n'y a plus de place pour construire une route

en: Rejecting trade.
fr: Échange rejeté.

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
fr: Bonjour, bienvenue dans le Hall d'Accueil. Je suis un simple robot. Tapez la commande '/help' dans la zone de discussion pour voir la liste des commandes que je connais.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
fr: '/help' affiche ce message à nouveau

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
fr: '/why' explique le pourquoi de cet étrange plateau de jeu

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
fr: '/news' indique quelle est la dernière version de Pioneers

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find each other here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
fr: Ce plateau n'est pas une partie où l'on peut jouer : c'est un lieu où l'on peut rencontrer d'autres joueurs et décider quel plateau jouer. L'un des joueurs hébergera la partie choisie en démarrant un serveur et en l'enregistrant sur le méta-serveur. Les autres joueurs pourront ensuite se déconnecter du Hall d'Accueil, et entrer dans la partie.

en: The last released version of Pioneers is
fr: La dernière version de Pioneers est

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
fr: La partie démarre. Je ne vous suis plus d'aucune utilité. Au revoir.

en: Waiting
fr: En attente

en: Idle
fr: Inactif

en: We have been kicked out of the game.
fr: Vous avez été expulsé de la partie.

note: Network status: offline
en: Offline
fr: Déconnecté

en: Error (%s): %s
fr: Erreur (%s) : %s

en: Notice: %s
fr: Avertissement : %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
fr: %s n'a reçu aucune ressource %s (la banque est vide).

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
fr: %s a reçu uniquement %s, car la banque n'en a pas plus.

en: %s receives %s.
fr: %s reçoit %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
fr: %s prend %s.

en: %s spent %s.
fr: %s dépense %s.

en: %s is refunded %s.
fr: %s est remboursé de %s.

note: %s = Player name
en: %s shuffled the dice deck.
fr: %s a mélangé le paquet de cartes-dés.

en: %s discarded %s.
fr: %s jette %s.

en: %s has won the game with %d victory points!
fr: %s a gagné la partie avec %d points de victoire !

en: Loading
fr: Chargement

en: Version mismatch.
fr: Versions incompatibles.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
fr: Versions incompatibles. Vérifiez que le client et le serveur sont à jour.

en: Build two settlements, each with a connecting
fr: Fondez deux colonies avec une voie de liaison pour chacune

en: Build a settlement with a connecting
fr: Fondez une colonie et sa voie de liaison

en: road
fr: route

en: bridge
fr: pont

en: ship
fr: navire

en:  or
fr:  ou

en: Waiting for your turn.
fr: Nous attendons notre tour.

en: Select the building to steal from.
fr: Choisissez la construction à voler.

en: Select the ship to steal from.
fr: Choisissez le navire à voler.

en: Place the robber.
fr: Déplacez le voleur.

en: Finish the road building action.
fr: Finissez la construction des routes.

en: Build one road segment.
fr: Construit un segment de route.

en: Build two road segments.
fr: Construit deux segments de route

note: Notification
en: It is your turn.
fr: C'est votre tour.

en: Sorry, %s available.
fr: Désolé, %s indisponible.

en: The game is over.
fr: La partie est finie.

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
fr: Vous avez acheté la carte de développement %s.

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
fr: Vous avez acheté une carte de développement %s.

en: %s bought a development card.
fr: %s achète une carte de développement.

en: %s played the %s development card.
fr: %s joue la carte de développement %s.

en: %s played a %s development card.
fr: %s joue la carte de développement %s.

en: You have run out of road segments.
fr: Vous êtes à court de routes.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
fr: Vous recevez %s de %s.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
fr: %s vous prend %s.

en: %s took %s from %s.
fr: %s prend %s à %s.

en: Spectator %d
fr: Spectateur %d

en: spectator %d
fr: spectateur %d

en: Player %d
fr: Joueur %d

en: player %d
fr: joueur %d

en: New spectator: %s.
fr: Nouveau spectateur : %s.

en: %s is now %s.
fr: %s s'appelle maintenant %s.

en: Player %d is now %s.
fr: Le joueur %d s'appelle maintenant %s.

en: %s has quit.
fr: %s est parti.

en: There is no largest army.
fr: Il n'y a pas de chevalier le plus puissant.

en: %s has the largest army.
fr: %s détient le chevalier le plus puissant.

en: There is no longest road.
fr: Il n'y a pas de route la plus longue.

en: %s has the longest road.
fr: %s a la route la plus longue.

en: Waiting for %s.
fr: En attente de %s.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
fr: %s vole une ressource à %s.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
fr: Vous volez %s à %s.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
fr: %s vous vole %s.

en: %s gave %s nothing!?
fr: %s ne donne rien à %s !?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
fr: %s donne %s %s gratuitement.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
fr: %s donne %s %s en échange de %s.

en: %s exchanged %s for %s.
fr: %s échange %s contre %s.

en: %s built a road.
fr: %s construit une route.

en: %s built a ship.
fr: %s construit un navire.

en: %s built a settlement.
fr: %s fonde une colonie.

en: %s built a city.
fr: %s érige une ville.

en: %s built a city wall.
fr: %s construit un rempart.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
fr: player_build_add est appelé avec BUILD_NONE pour le joueur %s

en: %s built a bridge.
fr: %s construit un pont.

en: %s removed a road.
fr: %s retire une route.

en: %s removed a ship.
fr: %s retire un navire.

en: %s removed a settlement.
fr: %s retire une colonie.

en: %s removed a city.
fr: %s retire une ville.

en: %s removed a city wall.
fr: %s supprime un rempart.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
fr: player_build_remove est appelé avec BUILD_NONE pour le joueur %s

en: %s removed a bridge.
fr: %s retire un pont.

en: %s has canceled a ship's movement.
fr: %s a annulé un mouvement de navire.

en: %s moved a ship.
fr: %s déplace un navire.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
fr: %s a reçu %s.

en: server asks to lose invalid point.
fr: le serveur demande la perte du point incorrect.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
fr: %s perd %s.

en: server asks to move invalid point.
fr: le serveur demande de déplacer le point incorrect.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
fr: %s perd %s à %s.

en: brick
fr: argile

en: Brick
fr: Argile

en: grain
fr: blé

en: Grain
fr: Blé

en: ore
fr: pierre

en: Ore
fr: Pierre

en: wool
fr: laine

en: Wool
fr: Laine

en: lumber
fr: bois

en: Lumber
fr: Bois

en: no resource (bug)
fr: pas de ressources (bug)

en: No resource (bug)
fr: Pas de ressources (bug)

en: any resource (bug)
fr: n'importe quelle ressource (bug)

en: Any resource (bug)
fr: N'importe quelle ressource (bug)

en: gold
fr: or

en: Gold
fr: Or

en: a brick card
fr: une carte d'argile

en: %d brick cards
fr: %d cartes d'argile

en: a grain card
fr: une carte de blé

en: %d grain cards
fr: %d cartes de blé

en: an ore card
fr: une carte de pierre

en: %d ore cards
fr: %d cartes de pierre

en: a wool card
fr: une carte de laine

en: %d wool cards
fr: %d cartes de laine

en: a lumber card
fr: une carte de bois

en: %d lumber cards
fr: %d cartes de bois

en: nothing
fr: rien

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
fr: %s et %s

note: All resource types are active in the trade
en: any resource
fr: n'importe quelle ressource

en: %s has undone the robber movement.
fr: %s a annulé le déplacement du voleur.

en: %s moved the robber.
fr: %s déplace le voleur.

en: %s has undone the pirate movement.
fr: %s a annulé le déplacement du pirate.

en: %s moved the pirate.
fr: %s déplace le pirate.

en: %s must move the robber.
fr: %s doit déplacer le voleur.

en: Setup for %s.
fr: Placement pour %s.

en: Double setup for %s.
fr: Double placement pour %s.

en: %s rolled %d.
fr: %s a fait %d.

en: Begin turn %d for %s.
fr: Début du tour %d pour %s.

note: Error message when program %1 is started, reason is %2
en: Error starting %s: %s
fr: Erreur lors du démarrage de %s : %s

en: Select an automatically discovered game
fr: Sélectionner une partie découverte automatiquement

note: $1=Game title, $2=version, $3=host_name, $4=port
en: %s (%s) on %s:%s
fr: %s (%s) sur %s:%s

note: Label text
en: <b>Chat</b>
fr: <b>Dialogue</b>

en: Beeper test.
fr: Essai de bip.

en: %s beeped you.
fr: %s vous bipe.

en: You beeped %s.
fr: Vous bipez %s.

en: You could not beep %s.
fr: Vous ne pouvez pas biper %s.

en:  said:
fr:  a dit :

note: Menu entry
en: _Game
fr: _Partie

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
fr: Commencer une nouvelle partie

note: Menu entry
en: _New Game
fr: _Nouvelle partie

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
fr: Quitter cette partie

note: Menu entry
en: _Leave Game
fr: Abandonner _la partie

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
fr: Administrer le serveur Pioneers

note: Menu entry
en: _Admin
fr: _Administrateur

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
fr: Changer de pseudonyme

note: Menu entry
en: _Player Name
fr: Nom du joueur

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
fr: Légende des terrains et des coûts de construction

note: Menu entry
en: L_egend
fr: Lég_ende

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
fr: Paramètres de la partie actuelle

note: Menu entry
en: _Game Settings
fr: P_aramètres de la partie

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
fr: Histogramme des lancers de dés

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
fr: _Histogramme des lancers de dés

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
fr: Quitter

note: Menu entry
en: _Quit
fr: _Quitter

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
fr: Lancer les dés

note: Menu entry
en: Roll Dice
fr: Lancer les dés

note: Menu entry Tab page name
en: Trade
fr: Échange

note: Menu entry
en: Undo
fr: Annuler

note: Menu entry
en: Finish
fr: Terminer

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
fr: Construire une route

note: Menu entry
en: Road
fr: Route

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
fr: Construire un navire

note: Menu entry
en: Ship
fr: Navire

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
fr: Déplacer un navire

note: Menu entry
en: Move Ship
fr: Déplacer un navire

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
fr: Construire un pont

note: Menu entry
en: Bridge
fr: Pont

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
fr: Fonder une colonie

note: Menu entry
en: Settlement
fr: Colonie

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
fr: Eriger une cité

note: Menu entry
en: City
fr: Ville

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
fr: Acheter une carte de développement

note: Menu entry
en: Develop
fr: Carte de Dév.

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
fr: Construire un rempart

note: Menu entry
en: City Wall
fr: Rempart

note: Menu entry
en: _Settings
fr: Préférence_s

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
fr: Afficher ou masquer la barre d'outils

note: Menu entry
en: _Toolbar
fr: Barre d'ou_tils

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
fr: Configurer l'application

note: Menu entry
en: Prefere_nces
fr: Préfére_nces

note: Menu entry
en: _View
fr: _Voir

note: Tooltip for Fullscreen menu entry
en: Set window to full screen mode
fr: Mettre la fenêtre en mode plein écran

note: Menu entry
en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

note: Tooltip for Reset menu entry
en: View the full map
fr: Voir la carte complète

note: Menu entry
en: _Reset
fr: _Réinitialiser

note: Tooltip for Center menu entry
en: Center the map
fr: Centrer la carte

note: Menu entry
en: _Center
fr: _Centrer

note: Menu entry
en: _Help
fr: A_ide

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
fr: Informations à propos de Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers
fr: À _propos de Pioneers

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
fr: Montrer le manuel

en: Metaserver at %s, port %s
fr: Méta-serveur à l'adresse %s, port %s

en: Finished.
fr: Terminé.

en: The metaserver is not available anymore.
fr: Le méta-serveur n'est plus disponible.

en: The metaserver closed the connection unexpectedly.
fr: Le méta-serveur a terminé la connexion de manière inattendue.

en: Receiving game names from the metaserver.
fr: Réception du nom des parties du méta-serveur.

en: New game server requested on %s port %s.
fr: Requête vers le nouveau serveur %s, port %s.

en: Incomplete information about the new game server received.
fr: Le nouveau serveur a envoyé des informations incomplètes.

en: Unknown message from the metaserver: %s
fr: Message inconnu du méta-serveur : %s

en: Receiving data from inactive session: %s
fr: Réception de données depuis une session inactive : %s

en: Too many metaserver redirects.
fr: Trop de redirections du méta-serveur.

en: Bad redirect line: %s
fr: Mauvaise redirection ligne %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
fr: Le méta-serveur est trop vieux pour créer des parties (version %d.%d)

en: Unexpected data from the metaserver: %s
fr: Données inconnues reçues du méta-serveur : %s

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
fr: Relancer les dés les 2 premiers tours

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
fr: Relancer tous les 7

en: Default
fr: Par défaut

en: Random
fr: Aléatoire

en: Redirected to the metaserver at %s.
fr: Redirection vers le méta-serveur %s.

en: Redirected to the metaserver at %s, port %s.
fr: Redirection vers le méta-serveur %s, port %s.

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
fr: Réception d'une liste de serveurs Pioneers depuis le méta-serveur.

note: Label
en: Number of computer players
fr: Type d'IA

note: Tooltip
en: The number of computer players
fr: Nombre de joueurs IA

note: Canceled retrieving information * from the metaserver
en: Canceled.
fr: Annulé.

en: Requesting new game server.
fr: Requête en cours pour un nouveau serveur.

note: Dialog caption
en: Create a Public Game
fr: Créer une partie publique

note: Button text
en: _Cancel
fr: Annuler

note: Button text
en: C_reate
fr: C_réer

note: Dialog caption
en: Join a Public Game
fr: Rejoindre une partie publique

note: Button text
en: _Refresh
fr: Actualiser

note: Button text
en: _New Remote Game
fr: _Nouvelle partie distante

note: Button text
en: _Join
fr: Re_joindre

note: Tooltip
en: Select a game to join
fr: Choisir une partie à rejoindre

note: Column name
en: Map Name
fr: Nom de la carte

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
fr: Nom de la partie

note: Column name
en: Curr
fr: Cour.

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
fr: Nombre de joueurs

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
fr: Nombre maximum de joueurs

note: Column name
en: Terrain
fr: Carte

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
fr: Carte aléatoire

note: Column name
en: Vic. Points
fr: Pts de Vic.

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
fr: Points requis pour gagner

note: Column name
en: Sevens Rule
fr: Règle des sept

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
fr: Règle des sept

note: Column name
en: Host
fr: Adresse

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
fr: Adresse de la partie

note: Tooltip for column 'Port'
en: Port of the game
fr: Port de la partie

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
fr: Version du serveur

note: Dialog caption
en: Start a New Game
fr: Commencer une nouvelle partie

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
fr: Nom du joueur

note: Tooltip
en: Enter your name
fr: Entrez votre nom

note: Check button Role of the player: spectator
en: Spectator
fr: Spectateur

en: Check if you want to be a spectator
fr: Cochez si vous souhaitez être spectateur

note: Button
en: Join
fr: Rejoindre

note: Tooltip for button Join
en: Join an automatically discovered game
fr: Rejoindre une partie découverte automatiquement

note: Label metaserver label
en: Metaserver
fr: Méta-serveur

note: Button
en: Join Public Game
fr: Rejoindre une partie publique

note: Tooltip
en: Join a public game
fr: Rejoindre une partie publique

note: Button
en: Create Game
fr: Créer une partie

note: Tooltip
en: Create a game
fr: Créer une partie

note: Button
en: Join Private Game
fr: Rejoindre une partie privée

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
fr: Rejoindre une partie privée

note: Label Commandline option of client: hostname of the server
en: Server host
fr: Hôte serveur

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
fr: Nom du serveur hébergeant la partie

note: Label Commandline option of client: port of the server server port label
en: Server port
fr: Port du serveur

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
fr: Port du serveur hébergeant la partie

note: Tooltip Label
en: Recent games
fr: Parties récentes

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
fr: <b>Cartes de développement</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
fr: Jouer la carte

note: Dialog caption
en: Discard Resources
fr: Jeter les ressources

note: Button text
en: _OK
fr: _Ok

en: You must discard %d resource | You must discard %d resources
fr[0]: Vous devez jeter %d ressource
fr[1]: Vous devez jeter %d ressources

note: Label
en: Total discards
fr: Total des cartes jetées

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
fr: <b>En attente des joueurs jetant des cartes</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
fr: Partie terminée

en: %s has won the game with %d victory points!
fr: %s a gagné la partie avec %d points de victoire !

en: All praise %s, Lord of the known world!
fr: Gloire à %s, seigneur du monde connu !

note: Dialog caption
en: Choose Resources
fr: Choisissez des ressources

en: You may choose %d resource | You may choose %d resources
fr[0]: Vous devez choisir %d ressource
fr[1]: Vous devez choisir %d ressources

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
fr: Total des ressources

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
fr: <b>En attente des joueurs qui choisissent</b>

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
fr: Pts requis pour gagner : %i

note: Tab page name
en: Map
fr: Carte

note: Tooltip
en: Finish trading
fr: Fin des échanges

note: Tab page name Button text
en: Quote
fr: Offre

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
fr: Refuser l'offre

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
fr: Légende

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
fr: Bienvenue à Pioneers

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
fr: Préférences de Pioneers

note: Button text
en: _Close
fr: Fermer

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
fr: Thème :

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
fr: Choisissez un thème

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
fr: Afficher la légende

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
fr: Afficher la légende en dessous de la carte

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
fr: Afficher les messages en couleur

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
fr: Afficher les nouveaux messages en couleur

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
fr: Afficher les dialogues en couleur

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
fr: Afficher les nouveaux messages des joueurs en couleurs

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
fr: Afficher les joueurs en couleur

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
fr: Utiliser des couleurs pour afficher les joueurs

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
fr: Barre d'outils avec ses raccourcis

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
fr: Afficher les raccourcis clavier dans la barre d'outils

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
fr: Mode silencieux

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
fr: En mode silencieux, aucun son n'est émis

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
fr: Annoncer les nouveaux joueurs

note: Tooltip for the option to use sound when players/spectators enter
en: Make a sound when a new player or spectator enters the game
fr: Jouer un son quand un nouveau joueur ou un spectateur entre dans la partie

note: Label for the option to use the notifications.
en: Show notifications
fr: Voir les notifications

note: Tooltip for notifications option.
en: Show notifications when it's your turn or when new trade is available
fr: Afficher les notifications quand c'est votre tour ou quand un nouvel échange est proposé

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
fr: Utiliser un plateau de jeu 16:9

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
fr: Utiliser pour la fenêtre un plateau de jeu compatible 16:9

note: Caption of about box
en: About Pioneers
fr: À propos de Pioneers

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
fr: Bienvenue dans Pioneers !

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
fr: Histogramme des lancers de dés

en: Ship movement canceled.
fr: Déplacement du navire annulé

en: Select a new location for the ship.
fr: Choisissez un nouvel emplacement pour le navire

note: Notification
en: It is your turn to setup.
fr: C'est votre tour.

en: Hill
fr: Colline

en: Field
fr: Champs

en: Mountain
fr: Montagne

en: Pasture
fr: Pré

en: Forest
fr: Forêt

en: Desert
fr: Désert

en: Sea
fr: Mer

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
fr: <b>Production des terrains</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
fr: <b>Coûts de construction</b>

en: City wall
fr: Rempart

en: Development card
fr: Carte de développement

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
fr: Monopole

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
fr: Choisissez la ressource à monopoliser

note: Dialog caption
en: Change Player Name
fr: Renommer le joueur

note: Label
en: Player name:
fr: Nom du joueur :

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
fr: Figure :

note: Label: set player icon preferences
en: Variant:
fr: Variante :

note: Commandline option of client: do we want to be a spectator
en: Connect as a spectator
fr: Se connecter en tant que spectateur

note: Commandline option of client: hostname of the metaserver
en: Metaserver Host
fr: Hôte du méta-serveur

en: Select a game to join.
fr: Choisir une partie à rejoindre.

en: Connecting
fr: Connexion

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
fr: - Jouer à une partie de Pionneers

en: Play a game of Pioneers
fr: Jouer à une partie de Pioneers

en: game;board;play;Pioneers;Settlers;
fr: jeu;plateau;jouer;Pioneers;Colons;

en: Settlements
fr: Colonies

en: Cities
fr: Villes

en: City walls
fr: Remparts

en: Largest army
fr: Le chevalier le plus puissant

en: Longest road
fr: La route la plus longue

note: Name of the development card
en: Chapel
fr: Chapelle

en: Chapels
fr: Chapelles

note: Name of the development card
en: Pioneer university
fr: Université

en: Pioneer universities
fr: Universités

note: Name of the development card
en: Governor's house
fr: Palais du Gouverneur

en: Governor's houses
fr: Palais du Gouverneur

note: Name of the development card
en: Library
fr: Bibliothèque

en: Libraries
fr: Bibliothèques

note: Name of the development card
en: Market
fr: Marché

en: Markets
fr: Marchés

note: Name of the development card
en: Soldier
fr: Chevalier

en: Soldiers
fr: Chevaliers

en: Resource card
fr: Carte de ressource

en: Resource cards
fr: Cartes de ressource

note: Caption
en: Development cards
fr: Cartes de développement

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
fr: <b>Les joueurs</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
fr: Année faste

en: Please choose one resource from the bank
fr: Prenez une ressource à la banque

en: Please choose two resources from the bank
fr: Prenez deux ressources à la banque

en: The bank is empty
fr: La banque est vide

en: %s has %s, and is looking for %s
fr: %s a %s et cherche %s

note: Notification
en: New offer from %s.
fr: Nouvelle offre de %s.

note: Notification
en: Offer from %s.
fr: Offre de %s.

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
fr: Je veux

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
fr: Accepter

note: Button text
en: Delete
fr: Effacer

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
fr: Refuser l'offre

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
fr: Joueur

note: Table header: Quote
en: Quotes
fr: Offres

note: trade: maritime quote: %1 resources of type %2 for * one resource of type %3
en: %d:1 %s for %s
fr: %d : 1 %s pour %s

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
fr: Offre refusée

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
fr: <b>Ressources</b>

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
fr: Ressources en main

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
fr: Montant dans la banque

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
fr: Montant sélectionné

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
fr: Montant total sélectionné

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
fr: La banque ne peut pas être vide

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Unknown
fr: Inconnu

en: No game in progress...
fr: Pas de parties en cours...

note: Label
en: <b>General settings</b>
fr: <b>Paramètres généraux</b>

en: Number of players:
fr: Nombre de joueurs :

en: Victory point target:
fr: Pts de victoire requis :

en: Random terrain:
fr: Carte aléatoire :

en: Allow trade between players:
fr: Autoriser les échanges entre joueurs :

en: Allow trade only before building or buying:
fr: Autoriser les échanges uniquement avant de construire ou d'acheter :

en: Check victory only at end of turn:
fr: Vérifie la victoire uniquement à la fin du tour :

en: Amount of each resource:
fr: Nombre de chaque ressource :

en: Sevens rule:
fr: Règle des sept :

en: Use dice deck instead of dice:
fr: Utiliser des cartes-dés au lieu de dés :

en: Number of dice decks:
fr: Nombre paquets de cartes-dés :

en: Number of dice cards removed after shuffling:
fr: Nombre de cartes-dés retirées après le mélange :

en: Use the pirate to block ships:
fr: Utiliser le pirate pour bloquer les bateaux :

en: Island discovery bonuses:
fr: Bonus pour la découverte d'une île :

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
fr: <b>Quotas de construction</b>

en: Roads:
fr: Routes :

en: Settlements:
fr: Colonies :

en: Cities:
fr: Villes :

en: City walls:
fr: Remparts :

en: Ships:
fr: Navires :

en: Bridges:
fr: Ponts :

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
fr: <b>Pioche des cartes de développement</b>

en: Road building cards:
fr: Cartes Construction de routes :

en: Monopoly cards:
fr: Cartes Monopole :

en: Year of plenty cards:
fr: Cartes Année faste :

en: Chapel cards:
fr: Cartes Chapelle :

en: Pioneer university cards:
fr: Cartes Université :

en: Governor's house cards:
fr: Cartes Palais du Gouverneur :

en: Library cards:
fr: Cartes Bibliothèque :

en: Market cards:
fr: Cartes Marché :

en: Soldier cards:
fr: Cartes Chevalier :

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
fr: Paramètres de la partie en cours

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
fr: demande %s gratuitement

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
fr: donne %s gratuitement

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
fr: donne %s contre %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
fr: Je voudrais %s, et donner %s

note: Notification
en: Quote received from %s.
fr: Offre reçue de %s.

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
fr: _Appel d'offre

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
fr: _Accepter l'offre

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
fr: _Fin des échanges

note: Name of the development card
en: Road building
fr: Construction de route

note: Name of the development card
en: Year of plenty
fr: Année faste

note: Description of the 'Road Building' development card
en: Build two new roads
fr: Construire deux nouvelles routes

note: Description of the 'Monopoly' development card
en: Select a resource type and take every card of that type held by all other players
fr: Sélectionnez un type de ressource et prenez toutes les cartes de ce type possédées par les autres joueurs

note: Description of the 'Year of Plenty' development card
en: Take two resource cards of any type from the bank (cards may be of the same or different types)
fr: Prenez deux cartes de ressources de n'importe quel type à la banque (les cartes peuvent être les mêmes ou de type différent)

note: Description of a development card of 1 victory point
en: One victory point
fr: Un point de victoire

note: Description of the 'Soldier' development card
en: Move the robber to a different space and take one resource card from another player adjacent to that space
fr: Déplacez le voleur à un autre endroit et prenez une carte de ressource à un joueur adjacent à cet espace

en: Obsolete rule: '%s'
fr: Règle obsolète : '%s'

en: The game uses the new rule '%s', which is not yet supported. Consider upgrading.
fr: Cette partie utilise la nouvelle règle '%s' alors qu'elle n'est pas encore supportée. Vous devriez faire une mise à jour.

en: This game cannot be won.
fr: Cette partie ne peut pas être gagnée.

en: There is no land.
fr: Il n'y a pas de terrain.

en: It is possible that this game cannot be won.
fr: Il est possible que ce jeu ne puissent pas être gagné.

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
fr: Cette partie ne peut pas être gagnée uniquement en construisant des colonies et des villes.

en: Required victory points: %d
    Points obtained by building all: %d
    Points in development cards: %u
    Longest road/largest army: %d+%d
    Maximum island discovery bonus: %d
    Total: %d
fr: Points de victoire requis : %d
    Points obtenus en construisant tout : %d
    Points dans les cartes de développement : %u
    Route la plus longue / chevalier le plus puissant : %d+%d
    Bonus maximum pour la découverte d'îles : %d
    Total : %d

en: Looking for games in '%s'
fr: Recherche de parties sur '%s'

en: Game directory '%s' not found
fr: Répertoire de parties '%s' introuvable

en: Unable to load game: '%s'
fr: Impossible de charger la partie : '%s'

en: No games available
fr: Aucune partie disponible

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
fr: Pioneers est basé sur l'excellent
    jeu de plateau 'Les colons de Catane'.

note: Caption for result of checking victory points
en: Victory Point Analysis
fr: Analyse des points de victoire

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
fr: Sur 7, il faut déplacer le voleur ou le pirate

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
fr: Durant les 2 premier tours, on relance les 7

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
fr: Tous les 7 sont relancés

en: Randomize terrain
fr: Carte aléatoire

en: Randomize the terrain
fr: Carte aléatoire

en: Use pirate
fr: Jouer avec le pirate

en: Use the pirate to block ships
fr: Utiliser le pirate pour bloquer les bateaux

en: Strict trade
fr: Échanges stricts

en: Allow trade only before building or buying
fr: Autoriser les échanges uniquement avant de construire ou d'acheter

en: Domestic trade
fr: Échanges commerciaux

en: Allow trade between players
fr: Autoriser les échanges entre joueurs

en: Victory at end of turn
fr: Victoire en fin de tour

en: Check for victory only at end of turn
fr: Vérifie la victoire uniquement à la fin du tour

en: Use dice deck
fr: Utiliser des cartes-dés

en: Use a deck of 36 dice cards instead of real dice
fr: Utiliser 36 cartes-dés à la place de vrais dés

note: Label
en: Number of dice decks
fr: Nombre paquets de cartes-dés

en: The number of dice decks (of 36 cards each)
fr: Nombre de paquets de cartes-dés (de 36 cartes chacun)

note: Label
en: Number of removed dice cards
fr: Nombre de cartes-dés retirées

en: The number of dice cards that are removed after shuffling the deck
fr: Nombre de cartes-dés qui seront retirées après le mélange du paquet

note: Label
en: Island discovery bonuses
fr: Bonus pour la découverte d'une île

note: Tooltip for island bonus
en: A comma separated list of bonus points for discovering islands
fr: Liste des points de bonus (séparés par des virgules) pour la découverte des îles

note: Tooltip for the check button
en: Check and correct island discovery bonuses
fr: Vérifiez et corrigez les bonus pour la découverte d'une île

note: Label text for customising a game
en: Number of players
fr: Nombre de joueurs

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
fr: Nombre de joueurs

note: Label for customising a game
en: Victory point target
fr: Pts de victoire requis

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
fr: Pts requis pour gagner : %i

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
fr: Est-il possible de gagner ce jeu ?

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
fr: A

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
fr: Bl

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
fr: P

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
fr: L

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
fr: Bo

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
fr: Choisir un méta-serveur

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
fr: Sélectionnez une partie

note: Log prefix
en: *ERROR*
fr: *ERREUR*

note: Log prefix
en: Chat:
fr: Dialogue :

note: Log prefix
en: Resource:
fr: Ressources :

note: Log prefix
en: Build:
fr: Construction :

note: Log prefix
en: Dice:
fr: Dés :

note: Log prefix
en: Steal:
fr: Vole :

note: Log prefix
en: Trade:
fr: Échanges :

note: Log prefix
en: Development:
fr: Carte de développement :

note: Log prefix
en: Army:
fr: Armée :

note: Log prefix
en: Road:
fr: Route :

note: Log prefix
en: *BEEP*
fr: *BIP*

note: Log prefix
en: Player 1:
fr: Joueur 1 :

note: Log prefix
en: Player 2:
fr: Joueur 2 :

note: Log prefix
en: Player 3:
fr: Joueur 3 :

note: Log prefix
en: Player 4:
fr: Joueur 4 :

note: Log prefix
en: Player 5:
fr: Joueur 5 :

note: Log prefix
en: Player 6:
fr: Joueur 6 :

note: Log prefix
en: Player 7:
fr: Joueur 7 :

note: Log prefix
en: Player 8:
fr: Joueur 8 :

note: Log prefix
en: Spectator:
fr: Spectateur :

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
fr: ** TYPE DE MESSAGE INCONNU **

en: Error writing to socket: %s
fr: Erreur lors de l'écriture du socket : %s

en: Could not send all data
fr: Impossible d'envoyer toutes les données

en: Read buffer overflow - disconnecting
fr: Débordement du tampon de lecture - déconnexion

en: Error reading socket: %s
fr: Erreur lors de la lecture du socket : %s

en: Error connecting to %s: %s
fr: Erreur lors de la connexion à %s : %s

en: unknown
fr: inconnu

en: Connecting to %s, port %s
fr: Connexion à %s, port %s

note: Error message
en: State stack overflow. Stack dump sent to standard error.
fr: Débordement de la pile d'état. Copie de la pile sur la sortie d'erreur.

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
fr: _Colline

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
fr: C_hamps

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
fr: _Montagne

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
fr: _Pré

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
fr: F_orêt

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Desert
fr: _Désert

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
fr: Me_r

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
fr: _Or

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
fr: Aucu_n

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
fr: _Argile (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
fr: _Blé (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
fr: _Pierre (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
fr: _Laine (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
fr: B_ois (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
fr: N'importe _quoi (3:1)

note: East
en: East|E
fr: E

note: North east
en: North East|NE
fr: NE

note: North west
en: North West|NW
fr: NO

note: West
en: West|W
fr: O

note: South west
en: South West|SW
fr: SO

note: South east
en: South East|SE
fr: SE

en: Place a hill hex
fr: Placez un hexagone "colline"

en: Place a field hex
fr: Placez un hexagone "champ"

en: Place a mountain hex
fr: Placez un hexagone "montagne"

en: Place a pasture hex
fr: Placez un hexagone "prairie"

en: Place a forest hex
fr: Placez un hexagone "forêt"

en: Place a desert hex
fr: Placez un hexagone "désert"

en: Place a sea hex
fr: Placez un hexagone "mer"

en: Place a gold hex
fr: Placez un hexagone "or"

en: Clear the hex
fr: Effacer cet hexagone

en: Place a 2 chit
fr: Placez un "2"

en: Place a 3 chit
fr: Placez un "3"

en: Place a 4 chit
fr: Placez un "4"

en: Place a 5 chit
fr: Placez un "5"

en: Place a 6 chit
fr: Placez un "6"

en: Place an 8 chit
fr: Placez un "8"

en: Place a 9 chit
fr: Placez un "9"

en: Place a 10 chit
fr: Placez un "10"

en: Place an 11 chit
fr: Placez un "11"

en: Place a 12 chit
fr: Placez un "12"

en: Place a brick 2:1 port
fr: Placez un port 2:1 "argile"

en: Place a grain 2:1 port
fr: Placez un port 2:1 "blé"

en: Place an ore 2:1 port
fr: Placez un port 2:1 "minerai"

en: Place a wool 2:1 port
fr: Placez un port 2:1 "laine"

en: Place a lumber 2:1 port
fr: Placez un port 2:1 "bois"

note: Tooltip to remove a port tile in the editor
en: Remove a port
fr: Supprimer un port

en: Place a 3:1 port
fr: Placez un port 3:1

en: Select the terrain type with the context menu on the left click or toggle a node to exclude it from being used during the setup phase
fr: Sélectionnez le type de terrain avec le menu contextuel du clic gauche, ou permutez un sommet pour ne pas l'utiliser pendant la phase de paramétrage

en: Insert a row
fr: Insérer une ligne

en: Delete a row
fr: Supprimer une ligne

en: Insert a column
fr: Insérer une colonne

en: Delete a column
fr: Supprimer une colonne

note: Label
en: _Title
fr: _Titre

note: Label
en: _Comments
fr: _Commentaires

note: Menu item
en: Shuffle
fr: Mélanger

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
fr: Paramètres de la partie

note: Caption Rules frame
en: Rules
fr: Règles

note: Caption
en: Resources
fr: Ressources

note: Caption
en: Buildings
fr: Constructions

note: The game in the editor does not have a name yet
en: Untitled
fr: Sans titre

note: Application caption
en: Pioneers Editor
fr: Éditeur de partie

en: Failed to load '%s'
fr: N'a pas réussi à charger '%s'

en: Failed to save to '%s'
fr: N'a pas réussi à enregistrer '%s'

note: Name of the file filter: show only games
en: Games
fr: Parties

note: Name of the file filter: show all files
en: Unfiltered
fr: Non filtré

note: Dialog caption
en: Open Game
fr: Ouvrir une partie

note: Button text
en: _Open
fr: _Ouvrir

note: Dialog caption
en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

note: Button text
en: Save _As
fr: Enregistrer sous

note: Dialog caption
en: Change Title
fr: Changer le nom

note: Label
en: New title:
fr: Nouveau titre :

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
fr: _À propos de l'éditeur de parties

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
fr: Ouvrir le fichier

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
fr: nom de fichier

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
fr: - Éditeur de parties pour Pioneers

note: Tab page name
en: Settings
fr: Préférences

note: Tab page name
en: Comments
fr: Commentaires

note: Menu entry
en: _File
fr: _Fichier

note: Tooltip for New menu entry
en: Create a new game
fr: Créer une nouvelle partie

note: Menu entry
en: _New
fr: _Nouveau

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
fr: Ouvrir une partie existante

note: Menu entry
en: _Open...
fr: _Ouvrir...

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
fr: Enregistrer une partie

note: Menu entry
en: _Save
fr: Enregi_strer

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
fr: Enregistrer sous

note: Menu entry
en: Save _As...
fr: Enregistrer sous...

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
fr: Changer le nom de la partie

note: Menu entry
en: Change _Title
fr: Changer le _titre

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
fr: Vérifier si le jeu peut être gagné

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
fr: Vérifier les points de vi_ctoire requis

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
fr: Informations à propos de l'éditeur de partie

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
fr: _À propos de l'éditeur de partie

en: Resource count
fr: Nombre de ressources

en: Create your own game for Pioneers
fr: Créez votre propre partie de Pioneers

en: game;board;create;edit;layout;Pioneers;Settlers;
fr: jeu;plateau;créer;éditer;carte;Pioneers;Colons;

note: Commandline metaserver: daemon
en: Daemonize the metaserver on start
fr: Démoniser le méta-serveur au démarrage

note: Commandline metaserver: pidfile
en: Pidfile to create when daemonizing (implies -d)
fr: Fichier PID à créer lors de la démonisation (implique -d)

note: Commandline metaserver: redirect
en: Redirect clients to another metaserver
fr: Rediriger les clients vers un autre méta-serveur

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
fr: Utiliser ce nom d'hôte lors de la création de nouvelles parties

note: Commandline metaserver: server argument
en: hostname
fr: nom d'hôte

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
fr: Utiliser cette plage de ports lors de la création de nouvelles parties

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
fr: de-à

note: Commandline option of metaserver: syslog-debug
en: Debug syslog messages
fr: Messages de débogage système (syslog)

note: Long description in the commandline for metaserver: help
en: - Metaserver for Pioneers
fr: - Méta-serveur pour Pioneers

en: metaserver protocol:
fr: protocole du méta-serveur :

en: Avahi registration successful.
fr: Enregistrement auprès du serveur Avahi réussi.

en: Avahi service name collision, renaming service to '%s'.
fr: Collision de nom pour le serveur Avahi, renommage du service en '%s'.

note: Some kind of failure happened while we were registering
en: Avahi error: %s
fr: Erreur Avahi : %s

en: Avahi error: %s, %s
fr: Erreur Avahi : %s, %s

en: Unable to register Avahi server
fr: Impossible de s'enregistrer sur le serveur Avahi

en: Unregistering Avahi.
fr: Désenregistrement auprès du serveur Avahi.

en: Stop Server
fr: Arrêter le serveur

en: Start Server
fr: Démarrer le serveur

en: Stop the server
fr: Arrêter le serveur

en: Start the server
fr: Démarrer le serveur

en: Player %s from %s entered
fr: Arrivée du joueur %s depuis %s

en: Player %s from %s left
fr: Départ du joueur %s depuis %s

en: Player %d is now %s
fr: Le joueur %d s'appelle maintenant %s

en: The port for the game server
fr: Le port du serveur

note: register_toggle
en: Register server
fr: Annoncer le serveur

en: Register this game at the metaserver
fr: Annoncer cette partie sur le méta-serveur

note: hostname label
en: Reported hostname
fr: Nom d'hôte

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
fr: Le nom de cet ordinateur (nécessaire pour jouer depuis derrière un pare-feu)

note: random toggle
en: Random turn order
fr: Tours de jeu aléatoires

en: Randomize turn order
fr: Rendre les tours de jeu aléatoires

note: Tooltip for server connection overview
en: Shows all players and spectators connected to the server
fr: Montrer tous les joueurs et spectateurs connectés au serveur

note: Label for column Connected
en: Connected
fr: Connecté

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
fr: Est-ce que le joueur est bien connecté ?

note: Label for column Name
en: Name
fr: Nom

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
fr: Nom du joueur

note: Label for column Location
en: Location
fr: Adresse

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
fr: Adresse du joueur

note: Label for column Number
en: Number
fr: Numéro

note: Tooltip for column Number
en: Player number
fr: Numéro du joueur

note: Label for column Role
en: Role
fr: Rôle

note: Tooltip for column Role
en: Player or spectator
fr: Joueur ou spectateur

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
fr: Démarrer le client Pioneers

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
fr: Démarrer le client Pioneers

note: ai chat toggle
en: Enable chat
fr: Discussion autorisée

note: Tooltip
en: Enable chat messages
fr: Autoriser les messages

note: Button text
en: Add Computer Player
fr: Ajouter une IA

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
fr: Ajouter une IA

note: Tooltip
en: Messages from the server
fr: Messages du serveur

en: Game settings
fr: Paramètres de la partie

note: server frame
en: Server parameters
fr: Paramètres du serveur

en: Running game
fr: Partie en cours

note: player connected frame
en: Players connected
fr: Joueurs connectés

note: ai frame
en: Computer players
fr: IA

note: Caption of about box
en: About the Pioneers Game Server
fr: A propos du serveur de parties Pioneers

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
fr: La partie est terminée.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
fr: - Héberger une partie de Pioneers

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
fr: Serveur Pioneers

en: Host a game of Pioneers
fr: Héberger une partie de Pioneers

en: game;board;server;host;Pioneers;Settlers;
fr: jeu;plateau;serveur;hôte;Pioneers;Colons;

note: Tooltip for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
fr: Information sur le serveur de Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
fr: _À propos du serveur de Pioneers

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
fr: Nom de la partie

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
fr: Fichier de partie à utiliser

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
fr: Port à écouter

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
fr: Outrepasser le nombre de joueurs

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
fr: Outrepasser le nombre de points requis pour gagner

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
fr: Outrepasser la gestion de la règle des 7

note: Commandline server-console: dice-deck
en: Override dice-deck handling
fr: Outrepasser la gestion des cartes-dés

note: Commandline server-console: num-dice-decks
en: Override num-dice-decks handling
fr: Outrepasser le nombre de cartes dans la gestion des cartes-dés

note: Commandline server-console: num-removed-dice-cards
en: Override num-removed-dice-cards handling
fr: Outrepasser le nombre de cartes supprimées dans la gestion des cartes-dés

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
fr: Outrepasser le type de terrain : 0 = défaut, 1 = aléatoire

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
fr: Ajouter N joueurs IA

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
fr: Annoncer cette partie sur le méta-serveur

note: Commandline server-console: metaserver
en: Register at metaserver name (implies -r)
fr: Nom du méta-serveur d'enregistrement (implique -r)

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
fr: Utiliser ce nom d'hôte lors de l'enregistrement

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
fr: Quitter après qu'un joueur ait gagné

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
fr: Quitter après N secondes sans joueurs

note: Commandline server-console: tournament
en: Tournament mode, computer players added after N minutes
fr: Mode tournoi, joueurs IA ajoutés après N minutes

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
fr: Port à écouter pour l'administration

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
fr: Ne pas démarrer la partie immédiatement, attendre une commande sur le port d'administration

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
fr: Attribuer aux joueurs un numéro selon leur ordre d'arrivée dans la partie

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
fr: Options du méta-serveur

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
fr: Options du méta-serveur

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
fr: Options diverses

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
fr: Options diverses

note: server-console commandline error
en: Cannot set game title and filename at the same time
fr: Impossible de définir le titre du jeu et le nom de fichier en même temps

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
fr: Impossible de charger les paramètres de la partie

note: Error message
en: The network port (%s) for the admin interface is not available.
fr: Le port réseau (%s) pour l'interface d'administration n'est pas disponible.

en: The connection to the metaserver is lost.
fr: La connexion au méta-serveur a été perdue.

note: The connection to the metaserver was lost
en: An attempt to reconnect is scheduled in %u second.
     | An attempt to reconnect is scheduled in %u seconds.
fr[0]: Une tentative de reconnexion est planifiée dans %u seconde.
fr[1]: Une tentative de reconnexion est planifiée dans %u secondes.

en: Attempting to reconnect to the metaserver.
fr: Tentative de reconnexion au méta-serveur.

en: Register with the metaserver at %s.
fr: Enregistrement sur le méta-serveur %s.

en: Unregister from the metaserver.
fr: Se désinscrire du méta-serveur.

en: chat too long
fr: dialogue trop long

en: name too long
fr: nom trop grand

en: ignoring unknown extension
fr: ignorer les extensions inconnues

en: The last player left, the tournament timer is reset.
fr: Le dernier joueur est parti, le sablier du tournoi a été réinitialisé.

en: No human players present. Bye.
fr: Aucun joueur humain présent. Au revoir.

en: Game starts, adding computer players.
fr: La partie démarre, ajout des IA.

en: The game starts in %s minutes.
fr: La partie démarre dans %s minutes.

en: The game starts in %s minute.
fr: La partie démarre dans %s minute.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
fr: IA

en: Unable to determine the hostname of the player: %s
fr: Impossible de déterminer le nom d'hôte du joueur : %s

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
fr: La partie est terminée.

en: Player from %s is refused: game is over
fr: Le joueur depuis %s a été rejeté : la partie est terminée

en: Name not changed: new name is already in use
fr: Le nom n'a pas été changé : le nouveau nom est déjà pris

en: Was hanging around for too long without players... bye.
fr: Le serveur fonctionne depuis trop longtemps sans qu'il n'y ait de joueurs... Au revoir.

en: The last human player left. Waiting for the return of a player.
fr: Le dernier joueur humain est parti. Attendons le retour d'un joueur.

en: Resuming the game.
fr: Recommencer la partie.

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
fr: %s s'est reconnecté.

en: Version mismatch: %s
fr: Versions incompatibles : %s

en: This game will start soon.
fr: La partie va bientôt démarrer.

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
fr: Préparation de la partie

en: Island Discovery Bonus
fr: Bonus de découverte d'île

en: Additional Island Bonus
fr: Bonus d'île supplémentaire

en: Tried to assign resources to NULL player.
fr: tentative d'attribuer des ressources au joueur NULL.

note: Cheat mode has been activated
en: The dice roll has been determined by the administrator.
fr: Le jet de dés a été défini par l'administrateur.
