Pioneers 0.12.3 - en to gl translation catalogue (629 entries)

note: Commandline pioneersai: server
en: Server Host
gl: Servidor

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
gl: Porto do Servidor

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
gl: Nome do computador (requerido)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
gl: Tempo de espera entre quendas (en milisegundos)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
gl: Parar de falar co xogador do computador

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
gl: Tipo de xogador do computador

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
gl: Activar as mensaxes depuradas

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
gl: Amosar información da versión

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
gl: Xogador do computador para Pioneiros

en: Pioneers version:
gl: Versión de Pioneiros:

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
gl: Debes de prover un nome.

en: Type of computer player: %s
gl: Tipo de xogador do computador:%s

en: The game is already full. I'm leaving.
gl: O xogo xa está cheo. Voume.

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
gl: De acordo, vamos!

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
gl: Agora vencereinos a todos

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
gl: Intentalo outra vez...

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
gl: Polo menos obtiven algo

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
gl: Un é mellor que nada...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
gl: Ei, estoume enriquecendo ;)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
gl: Este é realmente un bo ano!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
gl: Realmente non mereces tanto!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
gl: Non sabes que facer con tantos recursos ;)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
gl: Ei, espera ao meu ladrón e perde todo de novo!

note: AI chat when it moves the robber
en: Hehe!
gl: Jeje!

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
gl: Vai ladrón, vai!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
gl: Cabrón!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
gl: Non podes mover ese ladrón a outra parte?

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
gl: Por que sempre eu?

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
gl: Non!

note: AI chat when it must discard resources
en: Grrr!
gl: Grr!

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
gl: Quen demo tirou ese 7?

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
gl: Por que sempre eu?

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
gl: Dille adeus ás túas cartas... :)

note: AI chat when other players must discard
en: *evilgrin*
gl: *Sorriso maligno*

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
gl: /me adeus ás túas cartas ;)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
gl: Ese é o prezo de ser rico... :)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
gl: Ei!, a onde foi esa carta?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
gl: Ladrón, ladrón!

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
gl: Espera polo meu desquite...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Oh no :(
gl: Non :(

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
gl: Tiña que pasar agora?

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
gl: Je je, mandan os meus soldados

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
gl: Primeiro róubasnos, e logo cóllesnos os puntos...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
gl: Mira ese camiño!

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
gl: Pff, non gañarás só con camiños...

en: Received error from server: %s.  Quitting
gl: Erro recibido do servidor: %s. Saíndo

note: AI chat when it wins
en: Yippie!
gl: Viva!

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
gl: Os meus parabéns

en: No settlements in stock to use for setup
gl: Non hai asentamentos nas reservas para usar na montaxe

en: There is no place to setup a settlement
gl: Non hai sitio para instalar un asentamento

en: No roads in stock to use for setup
gl: Non hai camiños nas reservas para usar na montaxe

en: There is no place to setup a road
gl: Non hai sitio para instalar un camiño

en: Rejecting trade.
gl: Rexeitando o negocio.

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
gl: Ola, benvido ao salón. Son un simple robot. Escriba '/help' na sala de conversa para ver a lista de ordes que coñezo.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
gl: '/help' amosa esta mensaxe de novo

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
gl: '/why' explica o propósito desta estraña presentación do taboleiro

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
gl: '/news' dá cal é a ultima versión que saíu

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find each other here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
gl: Este taboleiro non pretende ser só un xogo que poida ser xogado. En lugar diso, os xogadores pódense atopar aquí e decidir que taboleiro queren usar. Entón, un dos xogadores será o anfitrión do xogo proposto iniciando un servidor e rexistrándoo no Meta-servidor. Os outros xogadores poden seguidamente saír do salón e entrar ao xogo.

en: The last released version of Pioneers is
gl: A versión de Pioneiros máis recente é

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
gl: O xogo está comezando. Non me precisan máis. Adeus.

en: Waiting
gl: Agardando

en: Idle
gl: Inactivo

en: We have been kicked out of the game.
gl: Fomos expulsados do xogo.

note: Network status: offline
en: Offline
gl: Sen conexión

en: Error (%s): %s
gl: Erro(%s): %s

en: Notice: %s
gl: Noticia: %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
gl: %s non recibe %s, porque o banco está baleiro.

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
gl: %s só recibe %s, porque o banco non ten máis.

en: %s receives %s.
gl: %s recibe %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
gl: %s toma a %s.

en: %s spent %s.
gl: %s gasta %s.

en: %s is refunded %s.
gl: Reembolsase %2s a %1s.

en: %s discarded %s.
gl: %s descartou %s.

en: %s has won the game with %d victory points!
gl: %s gañou con %d puntos!

en: Loading
gl: Cargando

en: Version mismatch.
gl: Versión incompatíbel.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
gl: Versión é incompatíbel, Asegúrese de que o cliente e o servidor están actualizados.

en: Build two settlements, each with a connecting
gl: Constrúa dous asentamentos, cada un cunha conexión

en: Build a settlement with a connecting
gl: Constrúa un asentamento cunha conexión

en: road
gl: camiño

en: bridge
gl: ponte

en: ship
gl: barco

en:  or
gl:  ou

en: Waiting for your turn.
gl: Esperando quenda.

en: Select the building to steal from.
gl: Elixe o edificio que queres roubar.

en: Select the ship to steal from.
gl: Elixe o barco queres roubar

en: Place the robber.
gl: Coloca o ladrón.

en: Finish the road building action.
gl: Remata a acción de construción do camiño

en: Build one road segment.
gl: Construír un tramo do camiño.

en: Build two road segments.
gl: Construír dous tramos do camiño

note: Notification
en: It is your turn.
gl: Tócache.

en: Sorry, %s available.
gl: Sintoo, %s dispoñíbel.

en: The game is over.
gl: Rematou o xogo.

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
gl: Mercaches a carta de desenvolvemento «%s».

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
gl: Mercaches unha carta de desenvolvemento «%s».

en: %s bought a development card.
gl: %s mercou unha carta de desenvolvemento.

en: %s played the %s development card.
gl: %s usou a carta de desenvolvemento «%s».

en: %s played a %s development card.
gl: %s usou unha carta de desenvolvemento «%s».

en: You have run out of road segments.
gl: Gastaches todos os tramos para o camiño.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
gl: Recibes %s de %s.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
gl: %s quítache %s.

en: %s took %s from %s.
gl: %s toma %s de %s.

en: Player %d
gl: Xogador %d

en: player %d
gl: Xogador %d

en: %s is now %s.
gl: %s é agora %s.

en: Player %d is now %s.
gl: O xogador %d chámase agora %s.

en: %s has quit.
gl: %s foise.

en: There is no largest army.
gl: Non hai un exército máis grande.

en: %s has the largest army.
gl: %s ten o exército máis grande.

en: There is no longest road.
gl: Non hai un camiño máis longo.

en: %s has the longest road.
gl: %s ten o camiño máis longo.

en: Waiting for %s.
gl: Esperando a %s.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
gl: %s róuballe unha carta de recurso a %s.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
gl: Roubas %s a %s.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
gl: %s róubache %s.

en: %s gave %s nothing!?
gl: ¿¡%s non da nada a %s!?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
gl: %s da %s a %s gratis.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
gl: %1s dalle %3s a %2s a cambio de %4s.

en: %s exchanged %s for %s.
gl: %s cambia %s por %s.

en: %s built a road.
gl: %s constrúe un camiño.

en: %s built a ship.
gl: %s constrúe un barco.

en: %s built a settlement.
gl: %s crea un pobo.

en: %s built a city.
gl: %s crea unha cidade.

en: %s built a city wall.
gl: %s amurallou unha cidade.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
gl: Chamouse player_build_add con BUILD_NONE para o usuario %s

en: %s built a bridge.
gl: %s constrúe unha ponte.

en: %s removed a road.
gl: %s quita un camiño.

en: %s removed a ship.
gl: %s quita un barco.

en: %s removed a settlement.
gl: %s quita un pobo.

en: %s removed a city.
gl: %s quita unha cidade.

en: %s removed a city wall.
gl: %s quitou a muralla a unha cidade.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
gl: Chamouse player_build_remove con BUILD_NONE para o usuario %s

en: %s removed a bridge.
gl: %s quita unha ponte.

en: %s has canceled a ship's movement.
gl: %s cancela un movemento de barco.

en: %s moved a ship.
gl: %s move un barco.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
gl: %s recibe %s.

en: server asks to lose invalid point.
gl: O servidor solicita perder punto invalido.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
gl: %s gasta %s.

en: server asks to move invalid point.
gl: O servidor solicita mover punto inválido.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
gl: %s perde %s a %s.

en: brick
gl: ladrillo

en: Brick
gl: Ladrillo

en: grain
gl: cereais

en: Grain
gl: cereais

en: ore
gl: minerais

en: Ore
gl: Minerais

en: wool
gl: la

en: Wool
gl: La

en: lumber
gl: madeira

en: Lumber
gl: Madeira

en: no resource (bug)
gl: ningún recurso (erro)

en: No resource (bug)
gl: Ningún recurso (erro)

en: any resource (bug)
gl: calquera recurso (erro)

en: Any resource (bug)
gl: Calquera recurso (erro)

en: gold
gl: ouro

en: Gold
gl: Ouro

en: a brick card
gl: unha carta de ladrillo

en: %d brick cards
gl: %d cartas de ladrillo

en: a grain card
gl: unha carta de cereais

en: %d grain cards
gl: %d cartas de cereais

en: an ore card
gl: unha carta de minerais

en: %d ore cards
gl: %d cartas de minerais

en: a wool card
gl: unha carta de la

en: %d wool cards
gl: %d cartas de la

en: a lumber card
gl: unha carta de madeira

en: %d lumber cards
gl: %d cartas de madeira

en: nothing
gl: ningún

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
gl: %s e %s

en: %s has undone the robber movement.
gl: %s desfixo o movemento dos ladróns.

en: %s moved the robber.
gl: %s move o ladrón.

en: %s has undone the pirate movement.
gl: %s desfixo o movemento pirata.

en: %s moved the pirate.
gl: %s move o pirata.

en: %s must move the robber.
gl: %s debe mover o ladrón.

en: Setup for %s.
gl: Instalación para %s.

en: Double setup for %s.
gl: Dobre instalación para %s.

en: %s rolled %d.
gl: %s tirou %d.

en: Begin turn %d for %s.
gl: Comeza a quenda %d para %s.

note: The name of the application Name of the application
en: Pioneers
gl: Pioneiros

note: Label text
en: <b>Chat</b>
gl: <b>Falar</b>

en: Beeper test.
gl: Proba de pitado.

en: %s beeped you.
gl: %s pítache.

en: You beeped %s.
gl: Pitaches a %s.

en: You could not beep %s.
gl: Non puideches pitar a %s.

en:  said:
gl:  di:

note: Menu entry
en: _Game
gl: _Xogo

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
gl: Comezar un xogo novo

note: Menu entry
en: _New Game
gl: Partida _nova

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
gl: Abandonar esta partida

note: Menu entry
en: _Leave Game
gl: _Abandonar a partida

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
gl: Administrar o servidor de Pioneiros

note: Menu entry
en: _Admin
gl: _Administrar

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
gl: Cambiar o teu nome de xogador

note: Menu entry
en: _Player Name
gl: Nome do _xogador

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
gl: Lenda do terreo e costos de construción

note: Menu entry
en: L_egend
gl: L_enda

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
gl: Axustes do xogo actual

note: Menu entry
en: _Game Settings
gl: _Axustes do xogo

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
gl: Histograma das tiradas

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
gl: _Histograma dos dados

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
gl: Saír

note: Menu entry
en: _Quit
gl: _Saír

note: Menu entry
en: _Actions
gl: _Accións

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
gl: Tirar os dados

note: Menu entry
en: Roll Dice
gl: Tirar os dados

note: Menu entry Tab page name
en: Trade
gl: Comercio

note: Menu entry
en: Undo
gl: Desfacer

note: Menu entry
en: Finish
gl: Rematar

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
gl: Construir un camiño

note: Menu entry
en: Road
gl: Camiño

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
gl: Construir un barco

note: Menu entry
en: Ship
gl: Barco

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
gl: Mover un barco

note: Menu entry
en: Move Ship
gl: Mover o barco

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
gl: Construír unha ponte

note: Menu entry
en: Bridge
gl: Ponte

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
gl: Construír un asentamento

note: Menu entry
en: Settlement
gl: Asentamento

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
gl: Construir unha cidade

note: Menu entry
en: City
gl: Cidade

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
gl: Mercar unha carta de desenvolvemento

note: Menu entry
en: Develop
gl: Desenvolver

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
gl: Construír unha muralla para a cidade

note: Menu entry
en: City Wall
gl: Muralla da cidade

note: Menu entry
en: _Settings
gl: _Axustes

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
gl: Amosar ou ocultar a barra de ferramentas

note: Menu entry
en: _Toolbar
gl: _Barra de ferramentas

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
gl: Configurar o aplicativo

note: Menu entry
en: Prefere_nces
gl: Prefere_ncias

note: Menu entry
en: _Help
gl: _Axuda

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
gl: Información acerca de Pioneiros

note: Menu entry
en: _About Pioneers
gl: _Acerca de Pioneiros

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
gl: Amosar o manual

en: Metaserver at %s, port %s
gl: Metaservidor en %s, porto %s

en: Finished.
gl: Rematado.

en: Receiving game names from the metaserver.
gl: Recibindo nomes do xogo dende o metaservidor.

en: Unknown message from the metaserver: %s
gl: Mensaxe descoñecida do metaservidor: %s

en: Bad redirect line: %s
gl: Mala liña de redireccionamento: %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
gl: Metaservidor moi vello para crear servidores(versión %d.%d)

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
gl: Volver a tirar durante as dúas primeiras quendas

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
gl: Tirar de novo todos os setes

en: Default
gl: Predefinido

en: Random
gl: Aleatorio

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
gl: Recibindo unha lista de servidores Pioneiros do meta-servidor.

note: Dialog caption
en: Join a Public Game
gl: Unir a un xogo público

note: Button text
en: _New Remote Game
gl: _Novo xogo remoto

note: Tooltip
en: Select a game to join
gl: Seleccionar un xogo para unirse

note: Column name
en: Map Name
gl: Nome do mapa

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
gl: Nome do xogo

note: Column name
en: Curr
gl: Corr.

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
gl: Número de xogadores na partida

note: Column name
en: Max
gl: Máximo

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
gl: Máximo de xogadores para a partida

note: Column name
en: Terrain
gl: Terreo

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
gl: Terreo predeterminado aleatorio

note: Column name
en: Vic. Points
gl: Puntos de Vic.

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
gl: Puntos precisados para gañar

note: Column name
en: Sevens Rule
gl: Regra dos setes

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
gl: Regra dos setes

note: Column name
en: Host
gl: Servidor

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
gl: Servidor do xogo

note: Column name
en: Port
gl: Porto

note: Column name
en: Version
gl: Versión

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
gl: Versión do servidor

note: Dialog caption
en: Start a New Game
gl: Comezar un xogo novo

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
gl: Nome de xogador

note: Tooltip
en: Enter your name
gl: Insire o teu nome de xogador

note: Label metaserver label
en: Metaserver
gl: Metaservidor

note: Button
en: Join Public Game
gl: Unirse a un xogo público

note: Tooltip
en: Join a public game
gl: Unir a un xogo público

note: Button
en: Create Game
gl: Crear un xogo

note: Tooltip
en: Create a game
gl: Crear un xogo

note: Button
en: Join Private Game
gl: Unirse a un xogo privado

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
gl: Unirse a un xogo privado

note: Label Commandline option of client: hostname of the server
en: Server host
gl: Servidor

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
gl: Nome do servidor do xogo

note: Label Commandline option of client: port of the server server port label
en: Server port
gl: Porto do Servidor

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
gl: Porto do servidor do xogo

note: Tooltip Label
en: Recent games
gl: Xogos recentes

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
gl: <b>Cartas de desenvolvemento</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
gl: Carta de xogo

note: Dialog caption
en: Discard Resources
gl: Descarta recursos

note: Label
en: Total discards
gl: Descartes totais

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
gl: <b>Esperando a que os xogadores descarten</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
gl: Fin da partida

en: %s has won the game with %d victory points!
gl: %s gañou con %d puntos!

en: All praise %s, Lord of the known world!
gl: Louvanzas a %s, Señor do mundo coñecido!

note: Dialog caption
en: Choose Resources
gl: Elixe recursos

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
gl: Recursos totais

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
gl: <b>Esperando a que os xogadores elixan</b>

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
gl: Puntos necesarios para gañar: %i

en: <b>Messages</b>
gl: <b>Mensaxes</b>

note: Tab page name
en: Map
gl: Mapa

note: Tooltip
en: Finish trading
gl: Rematar negocio

note: Tab page name Button text
en: Quote
gl: Comiñas

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
gl: Rexeitar negocio domestico

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
gl: Lenda

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
gl: Benvido ao Pioneiros

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
gl: Preferencias de Pioneiros

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
gl: Tema:

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
gl: Elixir un dos temas

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
gl: Amosar a lenda

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
gl: Amosar a lenda como unha páxina xunto ao mapa?

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
gl: Usar cores nas mensaxes?

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
gl: Usar cores nas mensaxes novas?

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
gl: conversar coa cor do xogador?

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
gl: Amosar as novas mensaxes de conversa na cor do xogador

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
gl: Resume con cor

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
gl: Usar cores no resume do xogador

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
gl: Barra de ferramentas con acceso directo

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
gl: Amosar os accesos directos de teclado na barra de ferramentas

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
gl: Modo silencioso

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
gl: En modo de silencio, non se reproducen sons.

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
gl: Anunciar novos xogadores

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
gl: Usa un tema de 16:9

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
gl: Usar unha disposición para a xanela de 16:9

note: Caption of about box
en: About Pioneers
gl: Acerca de Pioneiros

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
gl: Benvenido ao Pioneiros!

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
gl: Histograma dos dados

en: Ship movement canceled.
gl: Movemento de barco cancelado

en: Select a new location for the ship.
gl: Seleccione unha localización nova para o barco

en: Hill
gl: Montículo

en: Field
gl: Campo

en: Mountain
gl: Montaña

en: Pasture
gl: Pasto

en: Forest
gl: Bosque

en: Desert
gl: Deserto

en: Sea
gl: Mar

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
gl: <b>Produción de terreo</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
gl: <b>Custes de construción</b>

en: City wall
gl: Muralla da cidade

en: Development card
gl: Carta de desenvolvemento

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
gl: Monopolio

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
gl: Elixe o recurso que queres monopolizar.

note: Dialog caption
en: Change Player Name
gl: Cambiar o teu nome de xogador

note: Label
en: Player name:
gl: Nome de xogador:

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
gl: Cara:

note: Label: set player icon preferences
en: Variant:
gl: Variante:

note: Commandline option of client: hostname of the metaserver
en: Metaserver Host
gl: Meta-servidor do anfitrion

en: Select a game to join.
gl: Seleccionar un xogo para unirse.

en: Connecting
gl: Conectando

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
gl: - Xogar unha partida de Pioneiros

en: Play a game of Pioneers
gl: Xogar unha partida de Pioneiros

en: Settlements
gl: Asentamentos

en: Cities
gl: Cidades

en: City walls
gl: Muros da Cidade

en: Largest army
gl: Maior exército

en: Longest road
gl: Camiño máis longo

note: Name of the development card
en: Chapel
gl: Capela

en: Chapels
gl: Capelas

note: Name of the development card
en: Pioneer university
gl: Universidade pioneira

en: Pioneer universities
gl: Universidades Pioneiras

note: Name of the development card
en: Governor's house
gl: Palacio do gobernador

en: Governor's houses
gl: Palacio do Gobernador

note: Name of the development card
en: Library
gl: Biblioteca

en: Libraries
gl: Bibliotecas

note: Name of the development card
en: Market
gl: Mercado

en: Markets
gl: Mercados

note: Name of the development card
en: Soldier
gl: Soldado

en: Soldiers
gl: Soldados

en: Resource card
gl: Carta de recurso

en: Resource cards
gl: Cartas de recurso

note: Caption
en: Development cards
gl: Cartas de desenvolvemento

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
gl: <b>Resumo de xogadores</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
gl: Ano de abundancia

en: Please choose one resource from the bank
gl: Elixa un recurso do banco

en: Please choose two resources from the bank
gl: Elixa dous recursos do banco

en: The bank is empty
gl: O banco está vacio

en: %s has %s, and is looking for %s
gl: %s ten %s e quere %s

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
gl: Quero...

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
gl: Dalles...

note: Button text
en: Delete
gl: Eliminar

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
gl: Rexeitar negocio domestico

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
gl: Xogador

note: Table header: Quote
en: Quotes
gl: Comiñas

note: trade: maritime quote: %1 resources of type %2 for * one resource of type %3
en: %d:1 %s for %s
gl: %d:1 %s por %s

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
gl: Negocio rexeitado

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
gl: <b>Recursos</b>

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
gl: Cartas de recurso en man

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
gl: Cantidade no banco

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
gl: Cantidade seleccionada

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
gl: Cantidade seleccionada total

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
gl: O banco non se pode baleirar

en: Yes
gl: Si

en: No
gl: Non

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: No game in progress...
gl: No hai xogo en proceso

note: Label
en: <b>General settings</b>
gl: <b>Configuracións xerais</b>

en: Number of players:
gl: Número de xogadores:

en: Victory point target:
gl: Punto de victoria:

en: Random terrain:
gl: Terreo ao chou:

en: Allow trade between players:
gl: Permitir comerciar entre xogadores:

en: Allow trade only before building or buying:
gl: Permitir comerciar só antes de construír ou mercar:

en: Amount of each resource:
gl: Cantidade de cada recurso:

en: Sevens rule:
gl: Regra dos setes:

en: Use the pirate to block ships:
gl: Use ao pirata para bloquear barcos:

en: Island discovery bonuses:
gl: Bonificacións por descubrimento de illas:

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
gl: <b>Custos de construción</b>

en: Roads:
gl: Camiños:

en: Settlements:
gl: Asentamentos:

en: Cities:
gl: Cidades:

en: City walls:
gl: Muros da cidade:

en: Ships:
gl: Barcos:

en: Bridges:
gl: Pontes:

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
gl: <b>Cartas de desenvolvemento</b>

en: Road building cards:
gl: Cartas de construír camiños:

en: Monopoly cards:
gl: Cartas de monopolio:

en: Year of plenty cards:
gl: Cartas de ano de abundancia:

en: Chapel cards:
gl: Cartas de capela:

en: Pioneer university cards:
gl: Cartas de universidade de Pioneiros:

en: Governor's house cards:
gl: Cartas  de palacio do gobernador:

en: Library cards:
gl: Cartas de biblioteca:

en: Market cards:
gl: Cartas de mercado:

en: Soldier cards:
gl: Cartas de soldado:

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
gl: Axuste do xogo actual

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
gl: pida %s gratis

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
gl: ofreza %s gratis

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
gl: ofreza %s por %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
gl: Quero %s, e darlles %s

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
gl: Pedir orzamentos

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
gl: _Aceptar orzamento

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
gl: Rematar negocio

note: Name of the development card
en: Road building
gl: Construción de camiños

note: Name of the development card
en: Year of plenty
gl: Ano de abundancia

en: This game cannot be won.
gl: Este xogo non se puede gañar.

en: There is no land.
gl: Non hai terra

en: It is possible that this game cannot be won.
gl: É posíbel que este xogo non se poida gañar.

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
gl: Este xogo pode gañarse con só construír todos os asentamentos e cidades.

en: Looking for games in '%s'
gl: Buscando xogos en '%s'

en: Game directory '%s' not found
gl: Directorio de xogos '%s' non atopado

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
gl: Pioneiros está baseado no excelente
    xogo de mesa «Os fundadores de Catan».

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
gl: Todos os 7 quitan o ladrón ou o pirata

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
gl: Nas primeiras dúas quendas todos os 7 tíranse de novo

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
gl: Todos os 7 tíranse de novo

en: Randomize terrain
gl: Facer o terreo ao chou

en: Randomize the terrain
gl: Facer o terreo ao chou

en: Use pirate
gl: Use pirata

en: Use the pirate to block ships
gl: Use ao pirata para bloquear barcos

en: Strict trade
gl: Negocio rigoroso

en: Allow trade only before building or buying
gl: Permitir comerciar só antes de construír ou mercar

en: Domestic trade
gl: Negocio local

en: Allow trade between players
gl: Permitir comerciar entre xogadores

en: Victory at end of turn
gl: Vitoria ao rematar a quenda

en: Check for victory only at end of turn
gl: Revisa a vitoria unicamente ao rematar a quenda

note: Label text for customising a game
en: Number of players
gl: Número de xogadores

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
gl: Número de xogadores

note: Label for customising a game
en: Victory point target
gl: Punto de vitoria

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
gl: Puntos precisos para gañar o xogo

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
gl: Pódese gañar este xogo?

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
gl: Porto de Ladrillo|L

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
gl: Porto de cereais|C

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
gl: Porto de ouro|O

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
gl: Porto de lá|La

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
gl: Porto de madeira|M

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
gl: Seleccionar un meta-servidor

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
gl: Seleccione un xogo

note: Log prefix
en: *ERROR*
gl: *ERRO*

note: Log prefix
en: Chat:
gl: Falar:

note: Log prefix
en: Resource:
gl: Recursos:

note: Log prefix
en: Build:
gl: Construír:

note: Log prefix
en: Dice:
gl: Dados:

note: Log prefix
en: Steal:
gl: Roubar:

note: Log prefix
en: Trade:
gl: Comercio:

note: Log prefix
en: Development:
gl: Desenvolvemento:

note: Log prefix
en: Army:
gl: Exercito:

note: Log prefix
en: Road:
gl: Camiño:

note: Log prefix
en: *BEEP*
gl: *TON DE AVISO*

note: Log prefix
en: Player 1:
gl: Xogador 1:

note: Log prefix
en: Player 2:
gl: Xogador 2:

note: Log prefix
en: Player 3:
gl: Xogador 3:

note: Log prefix
en: Player 4:
gl: Xogador 4:

note: Log prefix
en: Player 5:
gl: Xogador 5:

note: Log prefix
en: Player 6:
gl: Xogador 6:

note: Log prefix
en: Player 7:
gl: Xogador 7:

note: Log prefix
en: Player 8:
gl: Xogador 8:

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
gl: ** TIPO DE MENSAXE DESCOÑECIDA **

en: Error writing to socket: %s
gl: erro escribindo conectador: %s

en: Read buffer overflow - disconnecting
gl: Ler desbordamento de buffer - desconectando

en: Error reading socket: %s
gl: Erro lendo conectador: %s

en: unknown
gl: descoñecido

en: Connecting to %s, port %s
gl: Conectando a %s, porto %s

note: Error message
en: State stack overflow. Stack dump sent to standard error.
gl: Estado de desbordamento de pila. Volteado de pila enviado a erro estándar.

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
gl: _Outeiro

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
gl: _Leira

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
gl: _Montaña

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
gl: _Prado

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
gl: _Bosque

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Desert
gl: _Deserto

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
gl: M_ar

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
gl: O_uro

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
gl: _Ningún

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
gl: La_drillo (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
gl: _Cereais (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
gl: Mine_rais (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
gl: _Lá (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
gl: _Madeira (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
gl: Calquera (_3:1)

note: East
en: East|E
gl: Leste|L

note: North east
en: North East|NE
gl: Nordeste|NE

note: North west
en: North West|NW
gl: Noroeste|NO

note: West
en: West|W
gl: Oeste@O

note: South west
en: South West|SW
gl: Suroeste|SO

note: South east
en: South East|SE
gl: Sureste|SE

note: Menu item
en: Shuffle
gl: Ao chou

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
gl: Parametros do xogo

note: Caption Rules frame
en: Rules
gl: Regras

note: Caption
en: Resources
gl: Recursos

note: Caption
en: Buildings
gl: Construccións

note: Application caption
en: Pioneers Editor
gl: Editor de Pioneiros

en: Failed to load '%s'
gl: Falla ao cargar '%s'

en: Failed to save to '%s'
gl: Falla ao gardar a '%s'

note: Dialog caption
en: Open Game
gl: Abrir partida

note: Dialog caption
en: Save As...
gl: Gardar como...

note: Dialog caption
en: Change Title
gl: Cambiar titulo

note: Label
en: New title:
gl: Novo titulo:

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
gl: Acerca do editor de Pioneiros

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
gl: Abrir este ficheiro

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
gl: nome de ficheiro

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
gl: - Editor para xogos de Pioneiros

note: Tab page name
en: Settings
gl: Axustes

note: Menu entry
en: _File
gl: _Ficheiro

note: Tooltip for New menu entry
en: Create a new game
gl: Crear un novo xogo

note: Menu entry
en: _New
gl: _Novo

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
gl: Abrir un xogo existente

note: Menu entry
en: _Open...
gl: _Abrir...

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
gl: Gardar o xogo

note: Menu entry
en: _Save
gl: _Gardar

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
gl: Gardar como

note: Menu entry
en: Save _As...
gl: Gardar _como...

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
gl: Cambiar titulo do xogo

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
gl: Comproba cando pode gañarse o xogo

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
gl: Comproba o obxetivo de puntos de _victoria

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
gl: Informacion acerca de editor de Pioneiros

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
gl: _Acerca do editor de Pioneiros

en: Resource count
gl: Conta de recursos

en: Create your own game for Pioneers
gl: Crea o teu propio xogo para Pioneiros

note: Commandline metaserver: daemon
en: Daemonize the metaserver on start
gl: Converter en daemon o meta servidor ao iniciar

note: Commandline metaserver: pidfile
en: Pidfile to create when daemonizing (implies -d)
gl: Ficheiro PID a crear ao converter en daemon (implica -d)

note: Commandline metaserver: redirect
en: Redirect clients to another metaserver
gl: Redirixir clientes a outro meta-servidor

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
gl: Usar este nome de servidor ao crear novas partidas

note: Commandline metaserver: server argument
en: hostname
gl: nome de equipo

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
gl: Usa este rango de portos cando estea creando novos xogos

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
gl: de-para

note: Commandline option of metaserver: syslog-debug
en: Debug syslog messages
gl: Depurar mensaxes do log do sistema

note: Long description in the commandline for metaserver: help
en: - Metaserver for Pioneers
gl: - Meta Servidor para Pioneiros

en: metaserver protocol:
gl: protocolo do meta-servidor:

en: Stop Server
gl: Deter o servidor

en: Start Server
gl: Iniciar o servidor

en: Stop the server
gl: Deter o servidor

en: Start the server
gl: Inicie o servidor

en: Player %s from %s entered
gl: Entrou o xogador %s de %s

en: Player %s from %s left
gl: O xogador %s de %s foise

en: Player %d is now %s
gl: O xogador %d é agora %s

en: The port for the game server
gl: O porto para o servidor do xogo

note: register_toggle
en: Register server
gl: Rexistrar o servidor

en: Register this game at the metaserver
gl: Rexistrar este xogo no meta-servidor

note: hostname label
en: Reported hostname
gl: Nome informado do anfitrión

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
gl: O nome público deste computador (preciso cando se xoga a través dun firewall)

en: Randomize turn order
gl: Desordenar a orde das quendas

note: Label for column Connected
en: Connected
gl: Conectado

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
gl: Está conectado actualmente o xogador  ?

note: Label for column Name
en: Name
gl: Nome

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
gl: Nome do xogador

note: Label for column Location
en: Location
gl: Ubicación

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
gl: Nome do xogador anfitrión

note: Label for column Number
en: Number
gl: Número

note: Tooltip for column Number
en: Player number
gl: Número do xogador

note: Label for column Role
en: Role
gl: Rol

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
gl: Lanzar o cliente de Pioneiros

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
gl: Lanzar o cliente de Pioneiros

note: ai chat toggle
en: Enable chat
gl: Permitir conversa

note: Tooltip
en: Enable chat messages
gl: Permitir as mensaxes de conversa

note: Button text
en: Add Computer Player
gl: Engadir un xogador do computador

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
gl: Engadir un xogador do computador no xogo

note: Tooltip
en: Messages from the server
gl: Mensaxes do servidor

en: Game settings
gl: Configuración do xogo

note: server frame
en: Server parameters
gl: Parámetros do servidor

en: Running game
gl: Xogo actual

note: player connected frame
en: Players connected
gl: Xogadores conectados

note: ai frame
en: Computer players
gl: Xogadores do computador

note: message frame
en: Messages
gl: Mensaxes

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
gl: O xogo rematou.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
gl: - Organice un xogo de Pioneiros

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
gl: Servidor de Pioneiros

en: Host a game of Pioneers
gl: Hospedar unha partida de Pioneiros

note: Tooltip for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
gl: Información do servidor Pioneiros

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
gl: _Acerca do servidor de Pioneiros

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
gl: Título do xogo para usar

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
gl: Ficheiro de xogo para usar

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
gl: Porto para escoitar

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
gl: Anular o número de xogadores

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
gl: Anular o número de puntos precisos para gañar

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
gl: Anular a regra do 7

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
gl: Anular tipo de terreo, 0=predefinido 1=ao chou

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
gl: Engadir N xogadores do computador

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
gl: Rexistrar o servidor co meta-servidor

note: Commandline server-console: metaserver
en: Register at metaserver name (implies -r)
gl: Rexistrar en nome do meta-servidor (supón -r)

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
gl: Usar este nome de máquina cando se rexistre

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
gl: Saír despois de que un xogador gañe

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
gl: Saír despois de N segundos sen xogadores

note: Commandline server-console: tournament
en: Tournament mode, computer players added after N minutes
gl: Modo de torneo, xogadores do computador engadidos despois de N minutos

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
gl: Porto administrador para a escoita

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
gl: Non comece o xogo inmediatamente, espere unha orde do porto administrador

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
gl: Dar números de xogadores de acordo á orde na que entren no xogo

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
gl: Opción do metaservidor

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
gl: Opción para o metaservidor

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
gl: Opcións varias

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
gl: Opcións varias

note: server-console commandline error
en: Cannot set game title and filename at the same time
gl: Non se pode establecer un titulo ao xogo e un nome ao ficheiro ao mesmo tempo

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
gl: Non se poden cargar os parámetros da partida

en: chat too long
gl: Conversa demasiado longa

en: name too long
gl: Nome demasiado longo

en: ignoring unknown extension
gl: ignorar extensión descoñecida

en: The last player left, the tournament timer is reset.
gl: O ultimo xogador saíu, o contador do torneo restableceuse.

en: Game starts, adding computer players.
gl: A partida comeza, engadindo xogadores do computador.

en: The game starts in %s minutes.
gl: O xogo comeza en %s minutos.

en: The game starts in %s minute.
gl: O xogo comeza en %s minutos.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
gl: Xogador do computador

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
gl: O xogo rematou.

en: Player from %s is refused: game is over
gl: Xogador de %s rexeitado: fin do xogo

en: Name not changed: new name is already in use
gl: O nome non cambiou: o novo nome xa está en uso

en: Was hanging around for too long without players... bye.
gl: Esperouse demasiado tempo sen xogadores... Adeus.

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
gl: %s reconectouse.

en: Version mismatch: %s
gl: A versión non coincide: %s

en: This game will start soon.
gl: Este xogo comezará en breve

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
gl: Preparando a partida

en: Island Discovery Bonus
gl: Bonificación por descubrimento de illas

en: Additional Island Bonus
gl: Bonificación por illas adicionais

en: Tried to assign resources to NULL player.
gl: Tentouse asignar recursos para un xogador nulo.

note: Cheat mode has been activated
en: The dice roll has been determined by the administrator.
gl: O rol do dado foi determinado polo administrador.
