Pioneers 15.4 - en to it translation catalogue (760 entries)

note: Commandline pioneersai: chromosome-file
en: Chromosome File
it: File Cromosoma

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
it: Porta Server

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
it: Nome giocatore AI (obbligatorio)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
it: Tempo di attesa tra i turni (in millisecondi)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
it: Blocca il dialogo del giocatore AI

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
it: Tipo di giocatore AI

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
it: Abilita messaggi di debug

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
it: Mostra informazioni di versione

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
it: - Giocatore AI di Pioneers

en: Pioneers version:
it: Pioneers, versione:

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
it: Deve essere indicato un nome.

en: Type of computer player: %s
it: Tipo di giocatore AI: %s

en: The game is already full. I'm leaving.
it: La partita è completa. Esco.

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
it: Ok, andiamo!

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
it: Vi batterò tutti! ;)

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
it: Riproviamo...

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
it: Almeno ho preso qualcosa...

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
it: Uno è meglio di niente...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Wow!
it: Uau!

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
it: Ehi, sto diventando ricco ;)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
it: Questa è proprio una buona annata!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
it: Non ti meriti tutto questo!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
it: Non sai nemmeno che farci con così tante materie prime ;)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
it: Vedrai, il mio brigante ti farà di nuovo perdere tutto!

note: AI chat when it moves the robber
en: Hehe!
it: Hehehe!

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
it: Vai brigante, vai!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
it: Che bastardo!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
it: Non potevi mettere il brigante da qualche altra parte?!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
it: Perché sempre me??

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
it: Oh, no!

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
it: Chi diavolo ha tirato quel 7??

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
it: Perché sempre me?!?

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
it: Saluta le tue carte... :)

note: AI chat when other players must discard
en: *evilgrin*
it: *ghigno malefico*

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
it: /me dice addio alle tue carte ;)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
it: Quello è il prezzo della ricchezza... :)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
it: Ehi, dov'è andata quella carta?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
it: Ladri! Ladri!

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
it: Aspettati la mia vendetta...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
it: Deve proprio accadere ORA??

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Args
it: Argh

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
it: Hehe, sono i miei cavalieri a comandare!

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
it: Prima ci ruba, poi ci frega i punti...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
it: Guarda quella strada!

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
it: Pfui, non puoi vincere solo con strade...

en: Received error from server: %s.  Quitting
it: Ricevuto un errore dal server: %s. In uscita.

note: AI chat when it wins
en: Yippie!
it: Yuppi!

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
it: I miei complimenti

en: No settlements in stock to use for setup
it: Nessuna colonia disponibile da posizionare

en: There is no place to setup a settlement
it: Non c'è nessun punto per posizionare una colonia

en: No roads in stock to use for setup
it: Nessuna strada disponibile da posizionare

en: There is no place to setup a road
it: Non c'è nessun punto per posizionare una strada

en: Rejecting trade.
it: Nessun commercio.

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
it: Salve, benvenuto nella lobby. Io sono un semplice robot. Scrivi '/help' nella chat per vedere la lista dei comandi che conosco.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
it: '/help' mostra questo messaggio

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
it: '/why' spiega lo scopo di questa strana disposizione di gioco

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
it: '/news' indica l'ultima versione rilasciata

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find each other here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
it: Questa disposizione non è una partita che possa essere giocata. Qui i giocatori si possono incontrare e decidere quale disposizione vogliono giocare. Dopodiché uno dei giocatori ospiterà la partita proposta avviando un server e registrandolo sul metaserver. Gli altri giocatori si possono quindi sconnettere dalla lobby ed unirsi alla partita.

en: The last released version of Pioneers is
it: L'ultima versione rilasciata di Pioneers è

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
it: La partita sta per iniziare. Non sono più necessario. Addio.

en: Waiting
it: In attesa

en: Idle
it: Inattivo

en: We have been kicked out of the game.
it: Siamo stati buttati fuori dalla partita.

note: Network status: offline
en: Offline
it: Scollegato

en: Error (%s): %s
it: Errore (%s): %s

en: Notice: %s
it: Avviso: %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
it: %s non riceve nessun %s, poiché la banca è vuota.

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
it: %s riceve solo %s, poiché la banca non ne ha oltre.

en: %s receives %s.
it: %s riceve %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
it: %s prende %s.

en: %s spent %s.
it: %s ha speso %s.

en: %s is refunded %s.
it: %s è rimborsato con %s.

note: %s = Player name
en: %s shuffled the dice deck.
it: %s ha mischiato il mazzo carte.

en: %s discarded %s.
it: %s ha scartato %s.

en: %s has won the game with %d victory points!
it: %s ha vinto la partita con %d punti vittoria!

en: Loading
it: In caricamento

en: Version mismatch.
it: Versione non corrispondente.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
it: Versione non corrispondente. Assicurarsi che client e server siano aggiornati.

en: Build two settlements, each with a connecting
it: Costruisci due colonie, ognuna con una connessione

en: Build a settlement with a connecting
it: Costruisci una colonia con

en: road
it: una strada

en: bridge
it: un ponte

en: ship
it: una nave

en:  or
it:  o

en: Waiting for your turn.
it: In attesa del tuo turno.

en: Select the building to steal from.
it: Seleziona la costruzione da cui rubare.

en: Select the ship to steal from.
it: Seleziona la nave da cui rubare.

en: Place the robber.
it: Posiziona il brigante.

en: Finish the road building action.
it: Termina la costruzione della strada.

en: Build one road segment.
it: Costruisci una strada.

en: Build two road segments.
it: Costruisci due strade.

note: Notification
en: It is your turn.
it: E' il tuo turno.

en: Sorry, %s available.
it: Mi dispiace, %s disponibile.

en: The game is over.
it: La partita è finita

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
it: Hai comprato la carta sviluppo %s.

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
it: Hai comprato una carta sviluppo %s.

en: %s bought a development card.
it: %s ha comprato una carta sviluppo.

en: %s played the %s development card.
it: %s ha giocato la carta sviluppo %s.

en: %s played a %s development card.
it: %s ha giocato una carta sviluppo %s.

en: You have run out of road segments.
it: Hai terminato i segmenti di strada.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
it: Hai preso %s da %s.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
it: %s ti ha preso %s.

en: %s took %s from %s.
it: %s ha preso %s da %s.

en: Spectator %d
it: Spettatore %d

en: spectator %d
it: spettatore %d

en: Player %d
it: Giocatore %d

en: player %d
it: giocatore %d

en: New spectator: %s.
it: Nuovo spettatore: %s.

en: %s is now %s.
it: %s è ora %s.

en: Player %d is now %s.
it: Il giocatore %d è ora %s.

en: %s has quit.
it: %s ha lasciato.

en: There is no largest army.
it: Non c'è cavaliere più potente.

en: %s has the largest army.
it: %s ha il cavaliere più potente.

en: There is no longest road.
it: Non c'è la strada più lunga.

en: %s has the longest road.
it: %s ha la strada più lunga.

en: Waiting for %s.
it: In attesa di %s.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
it: %s ha rubato una materia prima da %s.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
it: Hai rubato %s da %s.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
it: %s ti ha rubato %s.

en: %s gave %s nothing!?
it: %s non ha dato nulla a %s!?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
it: %s ha dato a %s %s gratis.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
it: %s ha dato a %s %s in cambio di %s.

en: %s exchanged %s for %s.
it: %s ha scambiato %s per %s.

en: %s built a road.
it: %s ha costruito una strada.

en: %s built a ship.
it: %s ha costruito una nave.

en: %s built a settlement.
it: %s ha costruito una colonia.

en: %s built a city.
it: %s ha costruito una città.

en: %s built a city wall.
it: %s ha costruito una fortificazione.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
it: player_build_add chiamata con BUILD_NONE per l'utente %s

en: %s built a bridge.
it: %s ha costruito un ponte.

en: %s removed a road.
it: %s ha rimosso una strada.

en: %s removed a ship.
it: %s ha rimosso una nave.

en: %s removed a settlement.
it: %s ha rimosso una colonia.

en: %s removed a city.
it: %s ha rimosso una città.

en: %s removed a city wall.
it: %s ha rimosso una fortificazione.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
it: player_build_remove chiamata con BUILD_NONE per l'utente %s

en: %s removed a bridge.
it: %s ha tolto un ponte.

en: %s has canceled a ship's movement.
it: %s ha annullato un movimento di nave.

en: %s moved a ship.
it: %s ha mosso una nave.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
it: %s ha ricevuto %s.

en: server asks to lose invalid point.
it: il server richiede di perdere un punto invalido.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
it: %s ha perso %s.

en: server asks to move invalid point.
it: il server richiede di spostare un punto invalido.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
it: %s ha perso %s per %s.

en: brick
it: argilla

en: Brick
it: Argilla

en: grain
it: grano

en: Grain
it: Grano

en: ore
it: minerale

en: Ore
it: Minerale

en: wool
it: lana

en: Wool
it: Lana

en: lumber
it: legno

en: Lumber
it: Legno

en: no resource (bug)
it: nessuna materia prima (bug)

en: No resource (bug)
it: Nessuna materia prima (bug)

en: any resource (bug)
it: qualunque materia prima (bug)

en: Any resource (bug)
it: Qualunque materia prima (bug)

en: gold
it: oro

en: Gold
it: Oro

en: a brick card
it: una carta argilla

en: %d brick cards
it: %d carte argilla

en: a grain card
it: una carta grano

en: %d grain cards
it: %d carte grano

en: an ore card
it: una carta minerale

en: %d ore cards
it: %d carte minerale

en: a wool card
it: una carta lana

en: %d wool cards
it: %d carte lana

en: a lumber card
it: una carta legno

en: %d lumber cards
it: %d carte legno

en: nothing
it: nulla

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
it: %s e %s

note: All resource types are active in the trade
en: any resource
it: qualunque materia prima

en: %s has undone the robber movement.
it: %s ha annullato il movimento del brigante.

en: %s moved the robber.
it: %s ha mosso il brigante.

en: %s has undone the pirate movement.
it: %s ha annullato il movimento dei pirati.

en: %s moved the pirate.
it: %s ha mosso il pirata.

en: %s must move the robber.
it: %s deve muovere il brigante.

en: Setup for %s.
it: Posizionamento per %s.

en: Double setup for %s.
it: Doppio posizionamento per %s.

en: %s rolled %d.
it: %s ha tirato %d.

en: Begin turn %d for %s.
it: Inizia il turno %d per %s.

note: Error message when program %1 is started, reason is %2
en: Error starting %s: %s
it: Errore avvio %s: %s

en: Select an automatically discovered game
it: Seleziona una partita trovata in automatico

note: $1=Game title, $2=version, $3=host_name, $4=port
en: %s (%s) on %s:%s
it: %s (%s) su %s:%s

en: Beeper test.
it: Suono di prova.

en: %s beeped you.
it: %s ti ha suonato.

en: You beeped %s.
it: Hai suonato a %s.

en: You could not beep %s.
it: Non puoi suonare a %s.

en:  said:
it:  dice:

note: Menu entry
en: _Game
it: _Partita

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
it: Inizia una nuova partita

note: Menu entry
en: _New Game
it: _Nuova Partita

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
it: Lascia questa partita

note: Menu entry
en: _Leave Game
it: _Lascia Partita

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
it: Amministra server Pioneers

note: Menu entry
en: _Admin
it: _Amministra

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
it: Cambia il tuo nome di giocatore

note: Menu entry
en: _Player Name
it: Nome _Giocatore

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
it: Legenda terreno e costi di costruzione

note: Menu entry
en: L_egend
it: Legen_da

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
it: Impostazioni per la partita corrente

note: Menu entry
en: _Game Settings
it: Impostazioni _Partita

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
it: Istogramma dei tiri dei dadi

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
it: Istogramma _Tiri

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
it: Esci

note: Menu entry
en: _Quit
it: _Esci

note: Menu entry
en: _Actions
it: _Azioni

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
it: Tira i dadi

note: Menu entry
en: Roll Dice
it: Tira Dadi

note: Menu entry Tab page name
en: Trade
it: Commercio

note: Menu entry
en: Undo
it: Indietro

note: Menu entry
en: Finish
it: Finito

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
it: Costruisci una strada

note: Menu entry
en: Road
it: Strada

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
it: Costruisci una nave

note: Menu entry
en: Ship
it: Nave

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
it: Muovi una nave

note: Menu entry
en: Move Ship
it: Muovi Nave

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
it: Costruisci un ponte

note: Menu entry
en: Bridge
it: Ponte

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
it: Costruisci una colonia

note: Menu entry
en: Settlement
it: Colonia

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
it: Costruisci una città

note: Menu entry
en: City
it: Città

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
it: Compra una carta sviluppo

note: Menu entry
en: Develop
it: Sviluppo

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
it: Costruisci una fortificazione

note: Menu entry
en: City Wall
it: Fortificazione

note: Menu entry
en: _Settings
it: _Impostazioni

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
it: Mostra o nasconde la toolbar

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
it: Configura l'applicazione

note: Menu entry
en: Prefere_nces
it: Prefere_nze

note: Menu entry
en: _View
it: _Vista

note: Tooltip for Fullscreen menu entry
en: Set window to full screen mode
it: Imposta la finestra a schermo intero

note: Menu entry
en: _Fullscreen
it: _Schermo intero

note: Tooltip for Reset menu entry
en: View the full map
it: Visualizza la mappa intera

note: Menu entry
en: _Reset
it: _Azzera

note: Tooltip for Center menu entry
en: Center the map
it: Centra la mappa

note: Menu entry
en: _Center
it: _Centra

note: Menu entry
en: _Help
it: Ai_uto

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
it: Informazioni su Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers
it: _Riguardo Pioneers

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
it: Visualizza il manuale

en: Metaserver at %s, port %s
it: Metaserver su %s, porta %s

en: Finished.
it: Finito.

en: The metaserver is not available anymore.
it: Il metaserver non è più disponibile.

en: The metaserver closed the connection unexpectedly.
it: Il metaserver ha chiuso la connessione inaspettatamente.

en: Receiving game names from the metaserver.
it: Ricezione dei nomi partita dal metaserver.

en: New game server requested on %s port %s.
it: Nuovo server di partita richiesto su %s porta %s.

en: Incomplete information about the new game server received.
it: Ricevute informazioni incomplete sul nuovo server partita.

en: Unknown message from the metaserver: %s
it: Messaggio sconosciuto dal metaserver: %s

en: Receiving data from inactive session: %s
it: Ricezione dati da una sessione inattiva: %s

en: Too many metaserver redirects.
it: Troppe ridirezioni del metaserver.

en: Bad redirect line: %s
it: Riga di ridirezione errata: %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
it: Metaserver troppo vecchio per creare server (versione %d.%d)

en: Unexpected data from the metaserver: %s
it: Dati inattesi dal metaserver: %s

note: Sevens rule: normal
en: Normal
it: Normale

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
it: Ritira i primi 2 turni

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
it: Ritira tutti i 7

en: Random
it: Casuale

en: Redirected to the metaserver at %s.
it: Rediretto sul metaserver %s.

en: Redirected to the metaserver at %s, port %s.
it: Rediretto sul metaserver %s, porta %s.

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
it: Ricezione della lista dei server Pioneers dal metaserver.

note: Label
en: Number of computer players
it: Numero di giocatori AI

note: Tooltip
en: The number of computer players
it: Il numero di giocatori AI

note: Canceled retrieving information * from the metaserver
en: Canceled.
it: Annullato.

en: Requesting new game server.
it: Richiesta nuovo server di partita.

note: Dialog caption
en: Create a Public Game
it: Crea una Partita Pubblica

note: Button text
en: _Cancel
it: _Annulla

note: Button text
en: C_reate
it: C_rea

note: Dialog caption
en: Join a Public Game
it: Unisciti a Partita Pubblica

note: Button text
en: _Refresh
it: A_ggiorna

note: Button text
en: _New Remote Game
it: _Nuova Partita Remota

note: Button text
en: _Join
it: _Unisciti

note: Tooltip
en: Select a game to join
it: Seleziona una partita a cui unirti

note: Column name
en: Map Name
it: Nome mappa

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
it: Nome della partita

note: Column name
en: Curr
it: Corr

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
it: Numero di giocatori in partita

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
it: Massimo numero di giocatori

note: Column name
en: Terrain
it: Terreno

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
it: Terreno default casuale

note: Column name
en: Vic. Points
it: Punti Vitt.

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
it: Punti per vincere

note: Column name
en: Sevens Rule
it: Regola Sette

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
it: Regola sette

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
it: Host della partita

note: Column name
en: Port
it: Porta

note: Tooltip for column 'Port'
en: Port of the game
it: Porta della partita

note: Column name
en: Version
it: Versione

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
it: Versione dell'host

note: Dialog caption
en: Start a New Game
it: Inizia una Nuova Partita

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
it: Nome Giocatore

note: Tooltip
en: Enter your name
it: Inserisci il tuo nome

note: Check button Role of the player: spectator
en: Spectator
it: Spettatore

en: Check if you want to be a spectator
it: Imposta se vuoi essere uno spettatore

note: Button
en: Join
it: Unisciti

note: Tooltip for button Join
en: Join an automatically discovered game
it: Unisciti ad una partita trovata automaticamente

note: Button
en: Join Public Game
it: Unisciti a Partita Pubblica

note: Tooltip
en: Join a public game
it: Unisciti a partita pubblica

note: Button
en: Create Game
it: Crea Partita

note: Tooltip
en: Create a game
it: Crea una partita

note: Button
en: Join Private Game
it: Unisciti a Partita Privata

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
it: Unisciti ad un partita privata

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
it: Nome dell'host della partita

note: Label Commandline option of client: port of the server server port label
en: Server port
it: Porta server

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
it: Porta dell'host della partita

note: Tooltip Label
en: Recent games
it: Partite recenti

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
it: <b>Carte sviluppo</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
it: Gioca Carta

note: Dialog caption
en: Discard Resources
it: Scarta Materie prime

en: You must discard %d resource | You must discard %d resources
it[0]: Devi scartare %d materia prima
it[1]: Devi scartare %d materie prime

note: Label
en: Total discards
it: Totale scarti

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
it: <b>In attesa degli scarti dei giocatori</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
it: Fine partita

en: %s has won the game with %d victory points!
it: %s ha vinto la partita con %d punti vittoria!

en: All praise %s, Lord of the known world!
it: Onori a %s, Signore del Mondo conosciuto!

note: Dialog caption
en: Choose Resources
it: Scegli Materie prime

en: You may choose %d resource | You may choose %d resources
it[0]: Puoi scegliere %d materia prima
it[1]: Puoi scegliere %d materie prime

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
it: Materie prime totali

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
it: <b>In attesa di scelta dei giocatori</b>

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
it: Punti per vincere: %i

en: <b>Messages</b>
it: <b>Messaggi</b>

note: Tab page name
en: Map
it: Mappa

note: Tooltip
en: Finish trading
it: Termina contrattazioni

note: Tab page name Button text
en: Quote
it: Quotazione

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
it: Rifiuta commercio interno

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
it: Legenda

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
it: Benvenuto a Pioneers

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
it: Preferenze Pioneers

note: Button text
en: _Close
it: _Chiudi

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
it: Tema:

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
it: Scegli uno dei temi

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
it: Visualizza legenda

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
it: Visualizza legenda a lato della mappa

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
it: Messaggi colorati

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
it: Visualizza nuovi messaggi colorati

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
it: Chatta a colori

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
it: Visualizza i nuovi messaggi di chat a colori

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
it: Riassunto giocatore colorato

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
it: Usa i colori nel riassunto giocatore

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
it: Toolbar con acceleratore

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
it: Visualizza acceleratori nella toolbar

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
it: Modalità silenziosa

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
it: Nessun suono emesso in modalità silenziosa

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
it: Annuncia nuovi giocatori

note: Tooltip for the option to use sound when players/spectators enter
en: Make a sound when a new player or spectator enters the game
it: Esegue un suono quando un nuovo giocatore o spettatore entra nella partita

note: Label for the option to use the notifications.
en: Show notifications
it: Mostra notifiche

note: Tooltip for notifications option.
en: Show notifications when it's your turn or when new trade is available
it: Mostra notifiche quando è il tuo turno o quando è disponibile un nuovo commercio

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
it: Usa disposizione 16:9

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
it: Usa la disposizione 16:9 per la finestra

note: Caption of about box
en: About Pioneers
it: Riguardo Pioneers

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
it: Benvenuto a Pioneers!

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
it: Istogramma dei Tiri

en: Ship movement canceled.
it: Movimento della nave annullato.

en: Select a new location for the ship.
it: Seleziona una nuova posizione per la nave.

note: Notification
en: It is your turn to setup.
it: E' il tuo turno di posizionamento.

en: Hill
it: Collina

en: Field
it: Campo

en: Mountain
it: Montagna

en: Pasture
it: Pascolo

en: Forest
it: Foresta

en: Desert
it: Deserto

en: Sea
it: Mare

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
it: <b>Produzione terreno</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
it: <b>Costi di costruzione</b>

en: City wall
it: Fortificazione

en: Development card
it: Carta sviluppo

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
it: Monopolio

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
it: Scegli la materia prima da monopolizzare.

note: Dialog caption
en: Change Player Name
it: Cambia Nome Giocatore

note: Label
en: Player name:
it: Nome giocatore:

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
it: Volto:

note: Label: set player icon preferences
en: Variant:
it: Variante:

note: Commandline option of client: do we want to be a spectator
en: Connect as a spectator
it: Connetti come spettatore

en: Select a game to join.
it: Seleziona una partita a cui unirti.

en: Connecting
it: Connessione

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
it: - Gioca una partita a Pioneers

en: Play a game of Pioneers
it: Gioca una partita a Pioneers

en: game;board;play;Pioneers;Settlers;
it: partita;gioco;Pioneers;Coloni;

en: Settlements
it: Colonie

en: Cities
it: Città

en: City walls
it: Fortificazioni

en: Largest army
it: Cavaliere più potente

en: Longest road
it: Strada più lunga

note: Name of the development card
en: Chapel
it: Cattedrale

en: Chapels
it: Cappelle

note: Name of the development card
en: Pioneer university
it: Università di Pioneer

en: Pioneer universities
it: Università di Pioneer

note: Name of the development card
en: Governor's house
it: Parlamento

en: Governor's houses
it: Parlamenti

note: Name of the development card
en: Library
it: Biblioteca

en: Libraries
it: Biblioteche

note: Name of the development card
en: Market
it: Mercato

en: Markets
it: Mercati

note: Name of the development card
en: Soldier
it: Cavaliere

en: Soldiers
it: Cavalieri

en: Resource card
it: Materia prima

en: Resource cards
it: Materie prime

note: Caption
en: Development cards
it: Carte sviluppo

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
it: <b>Riassunto giocatore</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
it: Scoperta

en: Please choose one resource from the bank
it: Scegli una materia prima dalla banca

en: Please choose two resources from the bank
it: Prendi due materie prime dalla banca

en: The bank is empty
it: La banca è vuota

en: %s has %s, and is looking for %s
it: %s ha %s, e cerca %s

note: Notification
en: New offer from %s.
it: Nuova offerta da %s.

note: Notification
en: Offer from %s.
it: Offerta da %s.

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
it: Voglio

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
it: Dai loro

note: Button text
en: Delete
it: Cancella

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
it: Rifiuta Commercio Interno

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
it: Giocatore

note: Table header: Quote
en: Quotes
it: Quotazione

note: trade: maritime quote: %1 resources of type %2 for * one resource of type %3
en: %d:1 %s for %s
it: %d:1 %s per %s

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
it: Scambio rifiutato

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
it: <b>Materie prime</b>

note: Label
en: Total
it: Totale

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
it: Ammontare in mano

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
it: Ammontare in banca

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
it: Ammontare selezionato

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
it: Ammontare selezionato totale

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
it: La banca non può essere svuotata

en: Yes
it: Sì

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: No game in progress...
it: Nessuna partita in corso...

note: Label
en: <b>General settings</b>
it: <b>Impostazioni generali</b>

en: Number of players:
it: Numero di giocatori:

en: Victory point target:
it: Obiettivo punti vittoria:

en: Random terrain:
it: Terreno casuale:

en: Allow trade between players:
it: Permetti commercio tra i giocatori:

en: Allow trade only before building or buying:
it: Permetti commercio solo prima di costruire/comprare:

en: Check victory only at end of turn:
it: Verifica la vittoria solo alla fine del turno:

en: Amount of each resource:
it: Quantità per ogni materia prima:

en: Sevens rule:
it: Regola sette:

en: Use dice deck instead of dice:
it: Usa il mazzo dadi anziché i dadi:

en: Number of dice decks:
it: Numero di mazzi dadi:

en: Number of dice cards removed after shuffling:
it: Numero di carte dadi rimosse dopo la mischia:

en: Use the pirate to block ships:
it: Usa i pirati per bloccare le navi:

en: Island discovery bonuses:
it: Bonus per scoperta isole:

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
it: <b>Quotazioni costruzioni</b>

en: Roads:
it: Strade:

en: Settlements:
it: Colonie:

en: Cities:
it: Città:

en: City walls:
it: Fortificazioni:

en: Ships:
it: Navi:

en: Bridges:
it: Ponti:

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
it: <b>Mazzo carte sviluppo</b>

en: Road building cards:
it: Carte costruzione di strade:

en: Monopoly cards:
it: Carte monopolio:

en: Year of plenty cards:
it: Carte scoperta:

en: Chapel cards:
it: Carte cattedrale:

en: Pioneer university cards:
it: Carte università di Pioneer:

en: Governor's house cards:
it: Carte parlamento:

en: Library cards:
it: Carte biblioteca:

en: Market cards:
it: Carte mercato:

en: Soldier cards:
it: Carte cavaliere:

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
it: Impostazioni per la partita corrente

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
it: chiedi %s gratis

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
it: cede %s gratis

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
it: cede %s per %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
it: Io voglio %s, dai loro %s

note: Notification
en: Quote received from %s.
it: Quotazione ricevuta da %s.

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
it: _Chiedi Quotazioni

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
it: _Accetta Quotazione

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
it: _Termina Contrattazioni

note: Name of the development card
en: Road building
it: Costruzione di strade

note: Name of the development card
en: Year of plenty
it: Scoperta

note: Description of the 'Road Building' development card
en: Build two new roads
it: Costruisci due nuove strade

note: Description of the 'Monopoly' development card
en: Select a resource type and take every card of that type held by all other players
it: Seleziona una risorsa e prendi ogni carta di quel tipo posseduta dagli altri giocatori

note: Description of the 'Year of Plenty' development card
en: Take two resource cards of any type from the bank (cards may be of the same or different types)
it: Prendi due carte risorsa a scelta dalla banca (sia dello stesso tipo che diverse)

note: Description of a development card of 1 victory point
en: One victory point
it: Un punto vittoria

note: Description of the 'Soldier' development card
en: Move the robber to a different space and take one resource card from another player adjacent to that space
it: Muovi il brigante in un'area differente e prendi una risorsa da un altro giocatore adiacente a quell'area

en: Obsolete rule: '%s'
it: Regola obsoleta: '%s'

en: The game uses the new rule '%s', which is not yet supported. Consider upgrading.
it: La partita utilizza la nuova regola '%s' che non è ancora supportata. Aggiorna il gioco.

en: This game cannot be won.
it: Questa partita non può essere vinta.

en: There is no land.
it: Non c'è più terreno.

en: It is possible that this game cannot be won.
it: E' possibile che questa partita non possa essere vinta.

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
it: Questa partita può essere solo vinta costruendo tutte le colonie e le città

en: Required victory points: %d
    Points obtained by building all: %d
    Points in development cards: %u
    Longest road/largest army: %d+%d
    Maximum island discovery bonus: %d
    Total: %d
it: Punti vittoria richiesti: %d
    Punti ottenuti costruendo tutto: %d
    Punti nelle carte sviluppo: %u
    Strada più lunga/cavaliere più potente: %d+%d
    Massimo bonus per scoperta isole: %d
    Totale: %d

en: Looking for games in '%s'
it: Ricerca partite in '%s'

en: Game directory '%s' not found
it: Directory '%s' non trovata

en: Unable to load game: '%s'
it: Impossibile caricare la partita: '%s'

en: No games available
it: Nessuna partita disponibile

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
it: Pioneers è basato sull'eccellente gioco
    I Coloni di Catan.

note: Caption for result of checking victory points
en: Victory Point Analysis
it: Analisi Punti Vittoria

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
it: Tutti i sette muovono il brigante o i pirati

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
it: Nei primi due turni tutti i sette vengono ritirati

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
it: Tutti i sette vengono ritirati

en: Randomize terrain
it: Terreno casuale

en: Randomize the terrain
it: Rende il terreno casuale

en: Use pirate
it: Usa pirata

en: Use the pirate to block ships
it: Usa il pirata per bloccare le navi

en: Strict trade
it: Commercio rigoroso

en: Allow trade only before building or buying
it: Commercio permesso solo prima di costruire/comprare

en: Domestic trade
it: Commercio interno

en: Allow trade between players
it: Commercio permesso tra i giocatori

en: Victory at end of turn
it: Vittoria alla fine del turno

en: Check for victory only at end of turn
it: Verifica la vittoria solo alla fine del turno

en: Use dice deck
it: Usa il mazzo dadi

en: Use a deck of 36 dice cards instead of real dice
it: Usa un mazzo di 36 carte dadi anziché dadi reali

note: Label
en: Number of dice decks
it: Numero di mazzi dadi

en: The number of dice decks (of 36 cards each)
it: Il numero di mazzi dadi (di 36 carte ciascuno)

note: Label
en: Number of removed dice cards
it: Numero di carte dadi rimosse

en: The number of dice cards that are removed after shuffling the deck
it: Il numero di carte dadi rimosse dopo aver mischiato il mazzo

note: Label
en: Island discovery bonuses
it: Bonus per scoperta isole

note: Tooltip for island bonus
en: A comma separated list of bonus points for discovering islands
it: Lista di punti bonus per la scoperta isole, separati da virgola

note: Tooltip for the check button
en: Check and correct island discovery bonuses
it: Controlla e corregge i bonus per la scoperta isole

note: Label text for customising a game
en: Number of players
it: Numero di giocatori

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
it: Il numero di giocatori

note: Label for customising a game
en: Victory point target
it: Obiettivo punti vittoria

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
it: I punti per vincere la partita

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
it: E' possibile vincere questa partita?

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
it: A

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
it: G

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
it: M

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
it: La

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
it: Le

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
it: Seleziona un metaserver

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
it: Seleziona una partita

note: Log prefix
en: *ERROR*
it: *ERRORE*

note: Log prefix
en: Resource:
it: Materia prima:

note: Log prefix
en: Build:
it: Costruzioni:

note: Log prefix
en: Dice:
it: Dadi:

note: Log prefix
en: Steal:
it: Furti:

note: Log prefix
en: Trade:
it: Commercio:

note: Log prefix
en: Development:
it: Sviluppo:

note: Log prefix
en: Army:
it: Cavaliere:

note: Log prefix
en: Road:
it: Strada:

note: Log prefix
en: Player 1:
it: Giocatore 1:

note: Log prefix
en: Player 2:
it: Giocatore 2:

note: Log prefix
en: Player 3:
it: Giocatore 3:

note: Log prefix
en: Player 4:
it: Giocatore 4:

note: Log prefix
en: Player 5:
it: Giocatore 5:

note: Log prefix
en: Player 6:
it: Giocatore 6:

note: Log prefix
en: Player 7:
it: Giocatore 7:

note: Log prefix
en: Player 8:
it: Giocatore 8:

note: Log prefix
en: Spectator:
it: Spettatore:

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
it: ** TIPO MESSAGGIO SCONOSCIUTO **

en: Error writing to socket: %s
it: Errore scrittura su socket: %s

en: Could not send all data
it: Impossibile inviare tutti i dati

en: Read buffer overflow - disconnecting
it: Overflow del buffer di lettura - disconnessione

en: Error reading socket: %s
it: Errore lettura socket: %s

en: Error connecting to %s: %s
it: Errore di connessione a %s: %s

en: unknown
it: sconosciuto

en: Connecting to %s, port %s
it: Connessione a %s, porta %s

note: Error message
en: State stack overflow. Stack dump sent to standard error.
it: Overflow dello stack di stato. Dump dello stack inviato sullo standard error.

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
it: Co_llina

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
it: _Campo

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
it: _Montagna

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
it: _Pascolo

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
it: _Foresta

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Desert
it: _Deserto

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
it: M_are

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
it: _Oro

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
it: _Nulla

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
it: _Argilla (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
it: _Grano (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
it: _Minerale (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
it: _Lana (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
it: L_egno (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
it: _Qualunque (3:1)

note: East
en: East|E
it: E

note: North east
en: North East|NE
it: NE

note: North west
en: North West|NW
it: NO

note: West
en: West|W
it: O

note: South west
en: South West|SW
it: SO

note: South east
en: South East|SE
it: SE

en: Place a hill hex
it: Piazza un esagono collina

en: Place a field hex
it: Piazza un esagono campo

en: Place a mountain hex
it: Piazza un esagono montagna

en: Place a pasture hex
it: Piazza un esagono pascolo

en: Place a forest hex
it: Piazza un esagono foresta

en: Place a desert hex
it: Piazza un esagono deserto

en: Place a sea hex
it: Piazza un esagono mare

en: Place a gold hex
it: Piazza un esagono oro

en: Clear the hex
it: Elimina l'esagono

en: Place a 2 chit
it: Piazza un gettone 2

en: Place a 3 chit
it: Piazza un gettone 3

en: Place a 4 chit
it: Piazza un gettone 4

en: Place a 5 chit
it: Piazza un gettone 5

en: Place a 6 chit
it: Piazza un gettone 6

en: Place an 8 chit
it: Piazza un gettone 8

en: Place a 9 chit
it: Piazza un gettone 9

en: Place a 10 chit
it: Piazza un gettone 10

en: Place an 11 chit
it: Piazza un gettone 11

en: Place a 12 chit
it: Piazza un gettone 12

en: Place a brick 2:1 port
it: Piazza un porto argilla 2:1

en: Place a grain 2:1 port
it: Piazza un porto grano 2:1

en: Place an ore 2:1 port
it: Piazza un porto minerale 2:1

en: Place a wool 2:1 port
it: Piazza un porto lana 2:1

en: Place a lumber 2:1 port
it: Piazza un porto legno 2:1

note: Tooltip to remove a port tile in the editor
en: Remove a port
it: Rimuove un porto

en: Place a 3:1 port
it: Posiziona un porto 3:1

en: Select the terrain type with the context menu on the left click or toggle a node to exclude it from being used during the setup phase
it: Seleziona il tipo di terreno con il menù contestuale sul tasto sinistro o modifica la disponibilità di un nodo durante la fase di preparazione

en: Insert a row
it: Inserisce una riga

en: Delete a row
it: Cancella una riga

en: Insert a column
it: Inserisce una colonna

en: Delete a column
it: Cancella una colonna

note: Label
en: _Title
it: _Titolo

note: Label
en: _Description
it: _Descrizione

note: Label
en: _Comments
it: _Commenti

note: Menu item
en: Shuffle
it: Mescola

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
it: Parametri di partita

note: Caption Rules frame
en: Rules
it: Regole

note: Caption
en: Resources
it: Materie prime

note: Caption
en: Buildings
it: Costruzioni

note: The game in the editor does not have a name yet
en: Untitled
it: Senza titolo

note: Application caption
en: Pioneers Editor
it: Editor Pioneers

en: Failed to load '%s'
it: Impossibile caricare '%s'

en: Failed to save to '%s'
it: Impossibile salvare '%s'

note: Name of the file filter: show only games
en: Games
it: Partite

note: Name of the file filter: show all files
en: Unfiltered
it: Non filtrati

note: Dialog caption
en: Open Game
it: Carica partita

note: Button text
en: _Open
it: _Apri

note: Dialog caption
en: Save As...
it: Salva come...

note: Button text
en: Save _As
it: S_alva come

note: Dialog caption
en: Change Title
it: Cambia Titolo

note: Label
en: New title:
it: Nuovo titolo:

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
it: Riguardo Pioneers Editor

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
it: Apri questo file

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
it: nome file

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
it: - Editor per le partite di Pioneers

note: Tab page name
en: Settings
it: Impostazioni

note: Tab page name
en: Comments
it: Commenti

note: Tooltip for New menu entry
en: Create a new game
it: Crea una nuova partita

note: Menu entry
en: _New
it: _Nuovo

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
it: Apri una partita esistente

note: Menu entry
en: _Open...
it: _Apri...

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
it: Salva partita

note: Menu entry
en: _Save
it: _Salva

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
it: Salva come

note: Menu entry
en: Save _As...
it: S_alva come...

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
it: Cambia il titolo della partita

note: Menu entry
en: Change _Title
it: Cambia _Titolo

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
it: Verifica se la partita può essere vinta

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
it: _Verifica Obiettivo Punti Vittoria

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
it: Informazioni su Pioneers Editor

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
it: _Riguardo Pioneers Editor

en: Resource count
it: Conto materie prime

en: Create your own game for Pioneers
it: Crea la tua partita di Pioneers

en: game;board;create;edit;layout;Pioneers;Settlers;
it: partita;gioco;crea;modifica;disposizione;Pioneers;Coloni;

note: Commandline metaserver: daemon
en: Daemonize the metaserver on start
it: Demonizza il metaserver all'avvio

note: Commandline metaserver: pidfile
en: Pidfile to create when daemonizing (implies -d)
it: Pidfile per la demonizzazione (implica -d)

note: Commandline metaserver: redirect
en: Redirect clients to another metaserver
it: Redirigi i client ad un altro metaserver

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
it: Utilizza questo hostname creando nuove partite

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
it: Usa queste porte creando nuove partite

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
it: da-a

note: Commandline option of metaserver: syslog-debug
en: Debug syslog messages
it: Messaggi di debug su syslog

note: Long description in the commandline for metaserver: help
en: - Metaserver for Pioneers
it: - Metaserver per Pioneers

en: metaserver protocol:
it: protocollo metaserver:

en: Avahi registration successful.
it: Registrazione Avahi effettuata.

en: Avahi service name collision, renaming service to '%s'.
it: Collisione nome servizio Avahi, rinominato in '%s'.

note: Some kind of failure happened while we were registering
en: Avahi error: %s
it: Errore Avahi: %s

en: Avahi error: %s, %s
it: Errore Avahi: %s, %s

en: Unable to register Avahi server
it: Impossibile registrare il server Avahi

en: Unregistering Avahi.
it: Disconnessione Avahi.

en: Stop Server
it: Ferma Server

en: Start Server
it: Avvia Server

en: Stop the server
it: Ferma il server

en: Start the server
it: Avvia il server

en: Player %s from %s entered
it: Entrato giocatore %s da %s

en: Player %s from %s left
it: Uscito giocatore %s da %s

en: Player %d is now %s
it: Giocatore %d è ora %s

en: The port for the game server
it: La porta del server di partita

note: register_toggle
en: Register server
it: Registra server

en: Register this game at the metaserver
it: Registra questa partita sul metaserver

note: hostname label
en: Reported hostname
it: Hostname riportato

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
it: Il nome pubblico di questo computer (necessario giocando attraverso un firewall)

note: random toggle
en: Random turn order
it: Rendi casuale l'ordine dei turni

en: Randomize turn order
it: Rendi casuale l'ordine dei turni

note: Tooltip for server connection overview
en: Shows all players and spectators connected to the server
it: Visualizza tutti i giocatori e gli spettatori connessi

note: Label for column Connected
en: Connected
it: Connesso

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
it: Il giocatore è attualmente connesso?

note: Label for column Name
en: Name
it: Nome

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
it: Nome del giocatore

note: Label for column Location
en: Location
it: Postazione

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
it: Nome del computer del giocatore

note: Label for column Number
en: Number
it: Numero

note: Tooltip for column Number
en: Player number
it: Numero del giocatore

note: Label for column Role
en: Role
it: Ruolo

note: Tooltip for column Role
en: Player or spectator
it: Giocatore o spettatore

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
it: Avvia Client Pioneers

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
it: Avvia il client di Pioneers

note: ai chat toggle
en: Enable chat
it: Abilita chat

note: Tooltip
en: Enable chat messages
it: Abilita i messaggi chat

note: Button text
en: Add Computer Player
it: Aggiungi Giocatore AI

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
it: Aggiungi alla partita un giocatore controllato dal computer

note: Tooltip
en: Messages from the server
it: Messaggi dal server

en: Game settings
it: Impostazioni partita

note: server frame
en: Server parameters
it: Parametri server

en: Running game
it: Partita in corso

note: player connected frame
en: Players connected
it: Giocatori connessi

note: ai frame
en: Computer players
it: Giocatori AI

note: message frame
en: Messages
it: Messaggi

note: Caption of about box
en: About the Pioneers Game Server
it: Info sul Server di Pioneers

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
it: La partita è finita.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
it: - Ospita una partita di Pioneers

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
it: Server Pioneers

en: Host a game of Pioneers
it: Ospita una partita di Pioneers

en: game;board;server;host;Pioneers;Settlers;
it: partita;gioco;server;host;Pioneers;Coloni;

note: Tooltip for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
it: Informazioni sul Server Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
it: _Riguardo Server Pioneers

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
it: Nome della partita

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
it: File di partita da usare

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
it: Porta su cui ascoltare

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
it: Forza il numero di giocatori

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
it: Forza il numero di punti vittoria

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
it: Forza la gestione della regola sette

note: Commandline server-console: dice-deck
en: Override dice-deck handling
it: Forza la gestione del mazzo dadi

note: Commandline server-console: num-dice-decks
en: Override num-dice-decks handling
it: Forza la gestione del numero mazzo dadi

note: Commandline server-console: num-removed-dice-cards
en: Override num-removed-dice-cards handling
it: Forza la gestione del numero carte dadi rimosse

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
it: Forza il tipo di terreno, 0=default 1=casuale

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
it: Aggiungi N giocatori AI

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
it: Registra il server sul metaserver

note: Commandline server-console: metaserver
en: Register at metaserver name (implies -r)
it: Registra sul metaserver con nome (implica -r)

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
it: Usa questo hostname per la registrazione

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
it: Esci quando un giocatore vince

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
it: Esci dopo N secondi senza giocatori

note: Commandline server-console: tournament
en: Tournament mode, computer players added after N minutes
it: Modalità torneo, giocatori AI aggiunti dopo N secondi

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
it: Porta di admin su cui ascoltare

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
it: Non iniziare la partita immediatamente, aspetta un comando dalla porta di amministrazione

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
it: Assegna il numero di giocatore secondo l'ordine di entrata nella partita

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
it: Opzioni metaserver

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
it: Opzioni per il metaserver

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
it: Opzioni generiche

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
it: Opzioni generiche

note: server-console commandline error
en: Cannot set game title and filename at the same time
it: Impossibile impostare contemporaneamente il nome della partita e del file

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
it: Impossibile caricare i parametri della partita

note: Error message
en: The network port (%s) for the admin interface is not available.
it: La porta di rete (%s) per l'interfaccia amministratore non è disponibile.

en: The connection to the metaserver is lost.
it: La connessione al metaserver è caduta.

note: The connection to the metaserver was lost
en: An attempt to reconnect is scheduled in %u second.
     | An attempt to reconnect is scheduled in %u seconds.
it[0]: Un tentativo di riconnessione è previsto tra %u secondo.
it[1]: Un tentativo di riconnessione è previsto tra %u secondi.

en: Attempting to reconnect to the metaserver.
it: Riconnessione al metaserver in corso.

en: Register with the metaserver at %s.
it: Registra sul metaserver %s.

en: Unregister from the metaserver.
it: Deregistra dal metaserver.

en: chat too long
it: messaggio troppo lungo

en: name too long
it: nome troppo lungo

en: ignoring unknown extension
it: estensione sconosciuta ignorata

en: The last player left, the tournament timer is reset.
it: L'ultimo giocatore ha lasciato, il timer del torneo è stato resettato.

en: No human players present. Bye.
it: Nessun giocatore umano presente. Addio.

en: Game starts, adding computer players.
it: La partita inizia, aggiungo giocatori AI.

en: The game starts in %s minutes.
it: La partita inizia tra %s minuti.

en: The game starts in %s minute.
it: La partita inizia tra %s minuto.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
it: Giocatore AI

en: Unable to determine the hostname of the player: %s
it: Impossibile determinare l'hostname del giocatore: %s

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
it: Mi dispiace, la partita è terminata.

en: Player from %s is refused: game is over
it: Giocatore da %s rifiutato: la partita è terminata

en: Name not changed: new name is already in use
it: Nome non variato: il nuovo nome è già in uso

en: Was hanging around for too long without players... bye.
it: Rimasto in attesa senza giocatori per troppo tempo... addio.

en: The last human player left. Waiting for the return of a player.
it: L'ultimo giocatore umano ha lasciato. In attesa del ritorno di un giocatore.

en: Resuming the game.
it: Recupero partita.

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
it: %s si è riconnesso.

en: Version mismatch: %s
it: Versione non corrispondente: %s

en: This game will start soon.
it: Questa partita inizierà presto.

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
it: Partita in preparazione

en: Island Discovery Bonus
it: Bonus scoperta isole

en: Additional Island Bonus
it: Bonus aggiuntivo isole

en: Tried to assign resources to NULL player.
it: Si è cercato di assegnare le materie prime al giocatore NULL

note: Cheat mode has been activated
en: The dice roll has been determined by the administrator.
it: Il tiro dei dadi è stato determinato dall'amministratore.
