Pioneers 15.6 - en to nl translation catalogue (774 entries)

note: Commandline pioneersai: chromosome-file
en: Chromosome File
nl: Chromosoombestand

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
nl: Server Poort

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
nl: Computerspelernaam (verplicht)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
nl: Tijd tussen twee beurten (in milliseconde)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
nl: Laat computerspeler zwijgen

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
nl: Soort computerspeler

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
nl: Toon debug boodschappen

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
nl: Versie-informatie weergeven

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
nl: - Computerspeler voor Pioniers

en: Pioneers version:
nl: Pioniers versie:

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
nl: Een naam moet gegeven worden.

en: Type of computer player: %s
nl: Soort computerspeler: %s

en: The game is already full. I'm leaving.
nl: Het spel is al vol. Ik blijf niet kijken.

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
nl: We gaan ervoor!

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
nl: Deze keer gaat het me lukken! ;-)

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
nl: Nog een keer proberen...

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
nl: Ik krijg ten minste iets...

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
nl: Iets is beter dan niets...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Wow!
nl: Wauw!

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
nl: Ha, ik word rijk ;-)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
nl: Dit is echt een goed jaar!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
nl: Jij zou minder moeten krijgen!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
nl: Je weet niet wat je aan moet met al die grondstoffen ;-)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
nl: Wacht maar op mijn struikrover, dan raak je het wel weer kwijt!

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
nl: Toe maar, struikrover!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
nl: Schurk!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
nl: Kan je die struikrover niet ergens anders neerzetten?

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
nl: Waarom moet je mij altijd hebben?

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
nl: Oh nee!

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
nl: Welke idioot rolt er nou weer een 7?

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
nl: Waarom gebeurt mij dat altijd?

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
nl: Zeg maar dag tegen je kaarten... :-)

note: AI chat when other players must discard
en: *evilgrin*
nl: Haha!

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
nl: /me zegt je kaarten vaarwel ;-)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
nl: Dat is de prijs van het rijk zijn... :-)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
nl: Hé! Waar is die kaart heen?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
nl: Houd de dief!

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
nl: Wacht maar, ik krijg je nog wel...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Oh no :(
nl: Oh nee!

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
nl: Moet dat _nu_?

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Args
nl: Arg

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
nl: Haha, mijn ridders zijn stoer!

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
nl: Eerst worden we beroofd, en dan wil je er nog punten voor ook...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
nl: Moet je die straat zien!

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
nl: Pff, met alleen straten win je het spel niet...

en: Received error from server: %s.  Quitting
nl: Foutmelding van de server ontvangen: %s. Het programma wordt afgesloten

note: AI chat when it wins
en: Yippie!
nl: Hoera!

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
nl: Gefeliciteerd

en: No settlements in stock to use for setup
nl: Er zijn geen dorpen beschikbaar om te bouwen

en: There is no place to setup a settlement
nl: Er is geen plek om een dorp te bouwen

en: No roads in stock to use for setup
nl: Er zijn geen straten beschikbaar om te bouwen

en: There is no place to setup a road
nl: Er is geen plek om een straat te bouwen

en: Rejecting trade.
nl: Handelsvoorstel wordt afgewezen.

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
nl: Hallo, welkom in de ontvangstruimte. Ik ben een eenvoudige robot. Typ '/help' in de chat om de lijst van commando's te zien.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
nl: '/help' toont deze boodschap opnieuw

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
nl: '/why' verklaart het doel van dit bord

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
nl: '/news' geeft de laatst vrijgegeven versie

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find each other here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
nl: Dit bord is niet bedoeld om op te spelen. In plaats daarvan is het een ontmoetingspunt voor spelers die kunnen afspreken welk spel ze willen spelen. Vervolgens kan een van de spelers het afgesproken spel hosten door een server te starten en die te registreren op de metaserver. Vervolgens kunnen de andere spelers de ontvangstruimte verlaten en het spel binnengaan.

en: The last released version of Pioneers is
nl: De laatst vrijgegeven versie van Pioniers is

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
nl: Het spel begint. Ik ben niet meer nodig. Tot ziens.

en: Waiting
nl: Wachten op reactie van de server.

en: Idle
nl: Klaar

en: We have been kicked out of the game.
nl: De verbinding met de server is verbroken.

note: Network status: offline
en: Offline
nl: Er is geen verbinding met een server.

en: Error (%s): %s
nl: Fout (%s): %s

en: Notice: %s
nl: Bericht: %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
nl: %s heeft geen %s ontvangen, omdat de bank leeg is.

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
nl: %s ontvangt slechts %s, omdat de bank niet meer bevat.

en: %s receives %s.
nl: %s krijgt %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
nl: %s neemt %s.

en: %s spent %s.
nl: %s betaalt %s.

en: %s is refunded %s.
nl: %s krijgt %s terug.

note: %s = Player name
en: %s shuffled the dice deck.
nl: %s heeft de dobbelsteenstapel geschud.

en: %s discarded %s.
nl: %s gooit %s weg.

en: %s has won the game with %d victory points!
nl: %s heeft gewonnen met %d punten!

en: Loading
nl: Het spel wordt gestart

en: Version mismatch.
nl: Versie verschillend.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
nl: De versies van de de server en de client komen niet overeen.

en: Build two settlements, each with a connecting
nl: Bouw twee dorpen, elk met een aangesloten

en: Build a settlement with a connecting
nl: Bouw een dorp met een aangesloten

en: road
nl: straat

en: bridge
nl: brug

en: ship
nl: schip

en:  or
nl:  of

en: Waiting for your turn.
nl: Wacht op je beurt.

en: Select the building to steal from.
nl: Kies een gebouw om te bestelen.

en: Select the ship to steal from.
nl: Kies een schip om te bestelen.

en: Place the robber.
nl: Plaats de struikrover.

en: Finish the road building action.
nl: Beëindig het bouwen van straten.

en: Build one road segment.
nl: Bouw één straat.

en: Build two road segments.
nl: Bouw twee straten.

note: Notification
en: It is your turn.
nl: Je bent aan de beurt.

en: Sorry, %s available.
nl: Sorry, %s beschikbaar.

en: The game is over.
nl: Het spel is afgelopen.

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
nl: Je hebt de %s ontwikkelingskaart gekocht.

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
nl: Je hebt een %s ontwikkelingskaart gekocht.

en: %s bought a development card.
nl: %s koopt een ontwikkelingskaart.

en: %s played the %s development card.
nl: %s speelt de %s ontwikkelingskaart.

en: %s played a %s development card.
nl: %s speelt een %s ontwikkelingskaart.

en: You have run out of road segments.
nl: Je hebt geen straten meer.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
nl: Je krijgt %s van %s.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
nl: Je geeft %s %s.

en: %s took %s from %s.
nl: %3$s geeft %2$s aan %1$s.

en: Spectator %d
nl: Toeschouwer %d

en: spectator %d
nl: toeschouwer %d

en: Player %d
nl: Speler %d

en: player %d
nl: speler %d

en: New spectator: %s.
nl: Er is een nieuwe toeschouwer: %s.

en: %s is now %s.
nl: %s is nu %s.

en: Player %d is now %s.
nl: Speler %d is nu %s.

en: %s has quit.
nl: %s heeft de verbinding verbroken.

en: There is no largest army.
nl: Er is geen grootste riddermacht.

en: %s has the largest army.
nl: %s heeft de grootste riddermacht.

en: There is no longest road.
nl: Er is geen langste handelsroute.

en: %s has the longest road.
nl: %s heeft de langste handelsroute.

en: Waiting for %s.
nl: Wacht op %s.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
nl: %s steelt een kaart van %s.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
nl: Je hebt %s van %s gestolen.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
nl: %s heeft %s van jou gestolen.

en: %s gave %s nothing!?
nl: %s gaf %s niks!?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
nl: %s gaf %s gratis %s.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
nl: %s gaf %s %s in ruil voor %s.

en: %s exchanged %s for %s.
nl: %s ruilt %s tegen %s met de bank.

en: %s built a road.
nl: %s bouwt een straat.

en: %s built a ship.
nl: %s bouwt een schip.

en: %s built a settlement.
nl: %s bouwt een dorp.

en: %s built a city.
nl: %s bouwt een stad.

en: %s built a city wall.
nl: %s bouwt een stadsmuur.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
nl: player_build_add aangeroepen met BUILD_NONE voor %s

en: %s built a bridge.
nl: %s heeft een brug gebouwd.

en: %s removed a road.
nl: %s haalt een straat weg.

en: %s removed a ship.
nl: %s haalt een schip weg.

en: %s removed a settlement.
nl: %s haalt een dorp weg.

en: %s removed a city.
nl: %s haalt een stad weg.

en: %s removed a city wall.
nl: %s haalt een stadsmuur weg.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
nl: player_build_remove aangeroepen met BUILD_NONE voor %s

en: %s removed a bridge.
nl: %s heeft een brug weggehaald.

en: %s has canceled a ship's movement.
nl: %s laat het schip toch maar niet varen.

en: %s moved a ship.
nl: %s vaart met een schip.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
nl: %s krijgt %s.

en: server asks to lose invalid point.
nl: De server probeert een ongeldig punt te verwijderen.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
nl: %s heeft %s verloren.

en: server asks to move invalid point.
nl: De server probeert een ongeldig punt van eigenaar te laten veranderen.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
nl: %s verliest %s aan %s.

en: brick
nl: baksteen

en: Brick
nl: Baksteen

en: grain
nl: graan

en: Grain
nl: Graan

en: ore
nl: ijzererts

en: Ore
nl: IJzererts

en: wool
nl: wol

en: Wool
nl: Wol

en: lumber
nl: hout

en: Lumber
nl: Hout

en: no resource (bug)
nl: geen grondstof (fout)

en: No resource (bug)
nl: Geen grondstof (fout)

en: any resource (bug)
nl: enige grondstof (fout)

en: Any resource (bug)
nl: Enige grondstof (fout)

en: gold
nl: goud

en: Gold
nl: Goud

en: a brick card
nl: een baksteenkaart

en: %d brick cards
nl: %d baksteenkaarten

en: a grain card
nl: een graankaart

en: %d grain cards
nl: %d graankaarten

en: an ore card
nl: een ijzerertskaart

en: %d ore cards
nl: %d ijzerertskaarten

en: a wool card
nl: een wolkaart

en: %d wool cards
nl: %d wolkaarten

en: a lumber card
nl: een houtkaart

en: %d lumber cards
nl: %d houtkaarten

en: nothing
nl: niks

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
nl: %s en %s

note: All resource types are active in the trade
en: any resource
nl: een willekeurige grondstof

en: %s has undone the robber movement.
nl: %s heeft de struikrover teruggezet.

en: %s moved the robber.
nl: %s verplaatst de struikrover.

en: %s has undone the pirate movement.
nl: %s heeft de piraat teruggezet.

en: %s moved the pirate.
nl: %s heeft de piraat bewogen.

en: %s must move the robber.
nl: %s moet de struikrover verplaatsen.

en: Setup for %s.
nl: %s mag opzetten.

en: Double setup for %s.
nl: %s mag dubbel opzetten.

en: %s rolled %d.
nl: %s heeft %d gerold.

en: Begin turn %d for %s.
nl: %2$s is aan de beurt voor beurt %1$d.

note: Error message when program %1 is started, reason is %2
en: Error starting %s: %s
nl: Fout bij het starten van %s: %s

note: The name of the application Name of the application
en: Pioneers
nl: Pioniers

en: Select an automatically discovered game
nl: Kies een automatisch ontdekt spel

note: $1=Game title, $2=version, $3=host_name, $4=port
en: %s (%s) on %s:%s
nl: %s (%s) op %s:%s

en: Beeper test.
nl: Pieper test.

en: %s beeped you.
nl: %s piept je.

en: You beeped %s.
nl: Je piept %s.

en: You could not beep %s.
nl: Je kon %s niet piepen.

en:  said:
nl:  zegt:

note: Menu entry
en: _Game
nl: _Spel

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel starten

note: Menu entry
en: _New Game
nl: _Nieuw spel

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
nl: Het spel verlaten

note: Menu entry
en: _Leave Game
nl: Spel ver_laten

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
nl: Een Pioniers server beheren

note: Menu entry
en: _Admin
nl: _Beheren

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
nl: Verander de naam van je speler

note: Menu entry
en: _Player Name
nl: S_pelersnaam

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
nl: Terreinlegenda en bouwkosten

note: Menu entry
en: L_egend
nl: L_egenda

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
nl: Instellingen van het lopende spel

note: Menu entry
en: _Game Settings
nl: _Spelinstellingen

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
nl: Histogram van de dobbelsteen tot nu toe

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
nl: _Dobbelsteen histogram

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
nl: Het programma afsluiten

note: Menu entry
en: _Quit
nl: _Afsluiten

note: Menu entry
en: _Actions
nl: H_andelingen

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
nl: Met de dobbelstenen rollen

note: Menu entry
en: Roll Dice
nl: Rollen

note: Menu entry Tab page name
en: Trade
nl: Handelen

note: Menu entry
en: Undo
nl: Ongedaan maken

note: Menu entry
en: Finish
nl: Klaar

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
nl: Een straat bouwen

note: Menu entry
en: Road
nl: Straat

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
nl: Een schip bouwen

note: Menu entry
en: Ship
nl: Schip

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
nl: Met een schip varen

note: Menu entry
en: Move Ship
nl: Schip verplaatsen

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
nl: Een brug bouwen

note: Menu entry
en: Bridge
nl: Brug

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
nl: Een dorp bouwen

note: Menu entry
en: Settlement
nl: Dorp

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
nl: Een stad bouwen

note: Menu entry
en: City
nl: Stad

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
nl: Een ontwikkelingskaart kopen

note: Menu entry
en: Develop
nl: Ontwikkelingskaart

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
nl: Een stadsmuur bouwen

note: Menu entry
en: City Wall
nl: Stadsmuur

note: Menu entry
en: _Settings
nl: _Instellingen

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
nl: De knoppenbalk tonen of verbergen

note: Menu entry
en: _Toolbar
nl: _Knoppenbalk

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
nl: De instellingen van het programma veranderen

note: Menu entry
en: Prefere_nces
nl: _Voorkeuren

note: Menu entry
en: _View
nl: _Weergave

note: Tooltip for Fullscreen menu entry
en: Set window to full screen mode
nl: Het hele scherm gebruiken

note: Menu entry
en: _Fullscreen
nl: _Volledig scherm

note: Tooltip for Reset menu entry
en: View the full map
nl: De hele kaart bekijken

note: Menu entry
en: _Reset
nl: _Herstellen

note: Tooltip for Center menu entry
en: Center the map
nl: De kaart centreren

note: Menu entry
en: _Center
nl: _Centreren

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
nl: Informatie over Pioniers

note: Menu entry
en: _About Pioneers
nl: _Over Pioniers

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
nl: De handleiding tonen

en: Metaserver at %s, port %s
nl: Metaserver op %s, poort %s

en: Finished.
nl: Klaar.

en: The metaserver is not available anymore.
nl: De metaserver is niet meer beschikbaar.

en: The metaserver closed the connection unexpectedly.
nl: De metaserver heeft de verbinding onverwacht gesloten.

en: Receiving game names from the metaserver.
nl: De metaserver stuurt de spelnamen door.

en: New game server requested on %s port %s.
nl: Er is een nieuwe server aangevraagd op %s poort %s.

en: Incomplete information about the new game server received.
nl: Onvolledige informatie over de nieuwe spelserver ontvangen.

en: Unknown message from the metaserver: %s
nl: Onbekende gegevens ontvangen van de metaserver: %s

en: Receiving data from inactive session: %s
nl: Ontvangen gegevens van een inactieve sessie: %s

en: Too many metaserver redirects.
nl: Teveel metaserver omleidingen.

en: Bad redirect line: %s
nl: Foute omleiding: %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
nl: De metaserver is te oud om servers te starten (versie %d.%d)

en: Unexpected data from the metaserver: %s
nl: Onverwachte gegevens van de metaserver: %s

note: Sevens rule: normal
en: Normal
nl: Normaal

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
nl: De eerste 2 beurten opnieuw rollen

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
nl: Alle zevens opnieuw rollen

en: Default
nl: Standaard

en: Random
nl: Willekeurig

en: Redirected to the metaserver at %s.
nl: We worden doorgestuurd naar de metaserver op %s.

en: Redirected to the metaserver at %s, port %s.
nl: We worden doorgestuurd naar de metaserver op %s, poort %s.

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
nl: De metaserver stuurt een lijst Pioniers servers.

note: Label
en: Number of computer players
nl: Aantal computerspelers

note: Tooltip
en: The number of computer players
nl: Het aantal computerspelers

note: Canceled retrieving information * from the metaserver
en: Canceled.
nl: Geannuleerd.

en: Requesting new game server.
nl: Een nieuwe spelserver wordt aangevraagd.

note: Dialog caption
en: Create a Public Game
nl: Nieuw openbaar spel aanmaken

note: Button text
en: _Cancel
nl: _Annuleren

note: Button text
en: C_reate
nl: _Aanmaken

note: Dialog caption
en: Join a Public Game
nl: Meespelen in een openbaar spel

note: Button text
en: _Refresh
nl: _Verversen

note: Button text
en: _New Remote Game
nl: _Nieuw spel via metaserver

note: Button text
en: _Join
nl: _Meespelen

note: Tooltip
en: Select a game to join
nl: Kies een spel om in mee te spelen

note: Column name
en: Map Name
nl: Naam

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
nl: Naam van het spel

note: Column name
en: Curr
nl: Huidig

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
nl: Aantal spelers

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
nl: Maximum aantal spelers voor dit spel

note: Column name
en: Terrain
nl: Terrein

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
nl: Willekeurig of standaard terrein

note: Column name
en: Vic. Points
nl: Punten

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
nl: Het aantal benodigde punten om te winnen

note: Column name
en: Sevens Rule
nl: Regel voor zevens

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
nl: Regel voor zevens

note: Column name
en: Host
nl: Computer

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
nl: Spel server

note: Column name
en: Port
nl: Poort

note: Tooltip for column 'Port'
en: Port of the game
nl: Poort van het spel

note: Column name
en: Version
nl: Versie

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
nl: Versie van de server

note: Dialog caption
en: Start a New Game
nl: Nieuw spel starten

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
nl: Spelersnaam

note: Tooltip
en: Enter your name
nl: Geef je naam

note: Check button Role of the player: spectator
en: Spectator
nl: Toeschouwer

en: Check if you want to be a spectator
nl: Meespelen als toeschouwer

note: Button
en: Join
nl: Meespelen

note: Tooltip for button Join
en: Join an automatically discovered game
nl: Meespelen in een automatisch ontdekt spel

note: Button
en: Join Public Game
nl: Meespelen in openbaar spel

note: Tooltip
en: Join a public game
nl: Meespelen in een openbaar spel

note: Button
en: Create Game
nl: Nieuw spel aanmaken

note: Tooltip
en: Create a game
nl: Een nieuw spel aanmaken

note: Button
en: Join Private Game
nl: Privé spel

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
nl: Meespelen in een privé spel

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
nl: Naam van de server van het spel

note: Label Commandline option of client: port of the server server port label
en: Server port
nl: Server poort

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
nl: Poort van de spel server

note: Tooltip Label
en: Recent games
nl: Recente spellen

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
nl: <b>Ontwikkelingskaarten</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
nl: Kaart spelen

note: Dialog caption
en: Discard Resources
nl: Grondstoffen weggooien

note: Button text
en: _OK
nl: _Ok

en: You must discard %d resource | You must discard %d resources
nl[0]: Je moet %d grondstofkaart weggooien
nl[1]: Je moet %d grondstofkaarten weggooien

note: Label
en: Total discards
nl: Totaal

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
nl: <b>Wacht op spelers die kaarten weggooien</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
nl: Het spel is afgelopen

en: %s has won the game with %d victory points!
nl: %s heeft gewonnen met %d punten!

en: All praise %s, Lord of the known world!
nl: Buig voor %s, heerser van de bekende wereld!

note: Dialog caption
en: Choose Resources
nl: Grondstoffen kiezen

en: You may choose %d resource | You may choose %d resources
nl[0]: Je mag %d grondstofkaart kiezen
nl[1]: Je mag %d grondstofkaarten kiezen

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
nl: Totaal

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
nl: <b>Wacht op anderen om grondstoffen te kiezen</b>

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
nl: De speler met %i punten wint

en: <b>Messages</b>
nl: <b>Berichten</b>

note: Tab page name
en: Map
nl: Kaart

note: Tooltip
en: Finish trading
nl: Handelsfase _beëindigen

note: Tab page name Button text
en: Quote
nl: Handelsaanbod

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
nl: Handel afwijzen

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
nl: Legenda

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
nl: Welkom bij Pioniers

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
nl: Pioniers Voorkeuren

note: Button text
en: _Close
nl: Sl_uiten

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
nl: Thema:

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
nl: Kies een van de thema's

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
nl: Legenda tonen

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
nl: De legenda tonen naast de kaart

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
nl: Berichten in kleur

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
nl: Nieuwe berichten in kleur tonen

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
nl: Chat in de kleur van de speler

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
nl: De nieuwe chat in de kleur van de speler tonen

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
nl: Spelersoverzicht in kleur

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
nl: Kleur in het spelersoverzicht gebruiken

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
nl: Knoppenbalk met sneltoetsen

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
nl: De sneltoetsen in de knoppenbalk tonen

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
nl: Stilte

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
nl: Alle geluiden uitschakelen

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
nl: Nieuwe spelers aankondigen

note: Tooltip for the option to use sound when players/spectators enter
en: Make a sound when a new player or spectator enters the game
nl: Geluid maken wanneer een nieuwe speler of toeschouwer het spel betreedt

note: Label for the option to use the notifications.
en: Show notifications
nl: Berichten weergeven

note: Tooltip for notifications option.
en: Show notifications when it's your turn or when new trade is available
nl: Berichten tonen wanneer je aan de beurt bent of er nieuwe handel is

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
nl: 16:9 layout gebruiken

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
nl: Een 16:9 vriendelijke layout gebruiken

en: Roll the dice manually each turn
nl: Elke beurt zelf met de dobbelstenen rollen

en: Roll the dice automatically, except when you have a soldier card
nl: Automatisch met de dobbelstenen rollen, behalve als je een ridderkaart hebt

en: Roll the dice automatically, except when you have a development card
nl: Automatisch met de dobbelstenen rollen, behalve als je een ontwikkelingskaart hebt

en: Roll the dice automatically
nl: Automatisch met de dobbelstenen rollen

note: Tooltip for automatic roll option.
en: Automate the rolling of the dice
nl: Automatiseren van het rollen met de dobbelstenen

note: Caption of about box
en: About Pioneers
nl: Over Pioniers

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
nl: Welkom bij Pioniers!

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
nl: Dobbelsteenhistogram

en: Ship movement canceled.
nl: Verplaatsing van het schip is geannuleerd.

en: Select a new location for the ship.
nl: Kies een nieuwe plek voor het schip.

note: Notification
en: It is your turn to setup.
nl: Je bent aan de beurt om op te zetten.

en: Hill
nl: Heuvels

en: Field
nl: Akker

en: Mountain
nl: Berg

en: Pasture
nl: Weide

en: Forest
nl: Bos

en: Desert
nl: Woestijn

en: Sea
nl: Zee

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
nl: <b>Terreinopbrengsten</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
nl: <b>Bouwkosten</b>

en: City wall
nl: Stadsmuur

en: Development card
nl: Ontwikkelingskaart

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
nl: Monopolie

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
nl: Kies de grondstof waar je een monopolie op wilt.

note: Dialog caption
en: Change Player Name
nl: Spelersnaam veranderen

note: Label
en: Player name:
nl: Spelersnaam:

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
nl: Gezicht:

note: Commandline option of client: do we want to be a spectator
en: Connect as a spectator
nl: Meespelen als toeschouwer

note: Commandline option of client: hostname of the metaserver
en: Metaserver Host
nl: Computernaam van de metaserver

en: Select a game to join.
nl: Kies een spel om in mee te spelen.

en: Connecting
nl: Bezig verbinding te maken

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
nl: - Speel een spel Pioniers

en: Play a game of Pioneers
nl: Speel een spel Pioniers

en: game;board;play;Pioneers;Settlers;
nl: spel;bord;spelen;Pioneers;Settlers;

en: Settlements
nl: Dorpen

en: Cities
nl: Steden

en: City walls
nl: Stadsmuren

en: Largest army
nl: Grootste riddermacht

en: Longest road
nl: Langste handelsroute

note: Name of the development card
en: Chapel
nl: Kapel

en: Chapels
nl: Kapellen

note: Name of the development card
en: Pioneer university
nl: Pioniersuniversiteit

en: Pioneer universities
nl: Pioniersuniversiteiten

note: Name of the development card
en: Governor's house
nl: Gouverneurshuis

en: Governor's houses
nl: Gouverneurshuizen

note: Name of the development card
en: Library
nl: Bibliotheek

en: Libraries
nl: Bibliotheken

note: Name of the development card
en: Market
nl: Markt

en: Markets
nl: Markten

note: Name of the development card
en: Soldier
nl: Ridder

en: Soldiers
nl: Ridders

en: Resource card
nl: Grondstoffenkaart

en: Resource cards
nl: Grondstoffenkaarten

note: Caption
en: Development cards
nl: Ontwikkelingskaarten

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
nl: <b>Spelersoverzicht</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
nl: Goed Jaar

en: Please choose one resource from the bank
nl: Kies een grondstof uit de bank

en: Please choose two resources from the bank
nl: Kies twee grondstoffen uit de bank

en: The bank is empty
nl: De bank is leeg

en: %s has %s, and is looking for %s
nl: %s heeft %s en zoekt %s

note: Notification
en: New offer from %s.
nl: Nieuw aanbod van %s.

note: Notification
en: Offer from %s.
nl: Aanbod van %s.

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
nl: Ik wil

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
nl: Ik geef

note: Button text
en: Delete
nl: Intrekken

en: Enable Charity
nl: Donaties inschakelen

note: Tooltip for the option to enable charity
en: When checked, a resource can be given away without receiving anything back
nl: Wanneer ingeschakeld kan een grondstof weggegeven worden zonder er iets voor terug te vragen

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
nl: Handel afwijzen

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
nl: Speler

note: Table header: Quote
en: Quotes
nl: Handelsaanbod

note: trade: maritime quote: %1 resources of type %2 for * one resource of type %3
en: %d:1 %s for %s
nl: %d:1 %s in ruil voor %s

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
nl: Handel afgewezen

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
nl: <b>Grondstoffen</b>

note: Label
en: Total
nl: Totaal

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
nl: Aantal in de hand

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
nl: Aantal in de bank

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
nl: Aantal gekozen grondstoffen

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
nl: Totaal aantal gekozen grondstoffen

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
nl: De bank kan niet leeg gemaakt worden

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Unknown
nl: Onbekend

en: No game in progress...
nl: Er is geen spel bezig.

note: Label
en: <b>General settings</b>
nl: <b>Algemene instellingen</b>

en: Number of players:
nl: Aantal spelers:

en: Victory point target:
nl: Punten benodigd om te winnen:

en: Random terrain:
nl: Willekeurig terrein:

en: Allow trade between players:
nl: Handel tussen spelers toestaan:

en: Allow trade only before building or buying:
nl: Handelen alleen toegestaan voor het bouwen:

en: Check victory only at end of turn:
nl: Op winst controleren alleen aan het einde van de beurt:

en: Amount of each resource:
nl: Aantal grondstofkaarten van elke soort:

en: Sevens rule:
nl: Regel voor zevens:

en: Use dice deck instead of dice:
nl: Dobbelsteenkaarten gebruiken in plaats van dobbelstenen:

en: Number of dice decks:
nl: Aantal pakken dobbelsteenkaarten:

en: Number of dice cards removed after shuffling:
nl: Aantal kaarten dat verwijderd wordt na het schudden:

en: Use the pirate to block ships:
nl: De piraat gebruiken om schepen te blokkeren:

en: Island discovery bonuses:
nl: Eiland ontdekkingspunten:

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
nl: <b>Bouwbeperkingen</b>

en: Roads:
nl: Straten:

en: Settlements:
nl: Dorpen:

en: Cities:
nl: Steden:

en: City walls:
nl: Stadsmuren:

en: Ships:
nl: Schepen:

en: Bridges:
nl: Bruggen:

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
nl: <b>Ontwikkelingskaarten</b>

en: Road building cards:
nl: Stratenbouw:

en: Monopoly cards:
nl: Monopolie:

en: Year of plenty cards:
nl: Goed jaar:

en: Chapel cards:
nl: Kapel:

en: Pioneer university cards:
nl: Universiteit:

en: Governor's house cards:
nl: Gouverneurshuis:

en: Library cards:
nl: Bibliotheek:

en: Market cards:
nl: Markt:

en: Soldier cards:
nl: Ridder:

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
nl: Huidige spelinstellingen

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
nl: Vraag om gratis %s

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
nl: Geef gratis %s

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
nl: Geef %s in ruil voor %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
nl: Ik vraag %s en bied %s

note: Notification
en: Quote received from %s.
nl: Nieuw aanbod van %s.

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
nl: Om _voorstellen vragen

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
nl: Voorstel _accepteren

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
nl: Handelsfase beëindigen

note: Name of the development card
en: Road building
nl: Stratenbouw

note: Name of the development card
en: Year of plenty
nl: Goed jaar

note: Description of the 'Road Building' development card
en: Build two new roads
nl: Bouw twee nieuwe straten

note: Description of the 'Monopoly' development card
en: Select a resource type and take every card of that type held by all other players
nl: Kies een grondstof en krijg alle kaarten van die grondstof van alle andere spelers

note: Description of the 'Year of Plenty' development card
en: Take two resource cards of any type from the bank (cards may be of the same or different types)
nl: Neem twee grondstofkaarten uit de bank (ze mogen verschillend zijn)

note: Description of a development card of 1 victory point
en: One victory point
nl: Eén overwinningspunt

note: Description of the 'Soldier' development card
en: Move the robber to a different space and take one resource card from another player adjacent to that space
nl: Verplaats de struikrover en steel een grondstof van een speler die aan de nieuwe plaats grenst.

en: Obsolete rule: '%s'
nl: Verouderde spelregel: '%s'

en: The game uses the new rule '%s', which is not yet supported. Consider upgrading.
nl: Het spel gebruikt de nieuwe regel '%s', die nog niet ondersteund is. Probeer een upgrade.

en: This game cannot be won.
nl: Dit spel kan niet gewonnen worden.

en: There is no land.
nl: Er is geen land.

en: It is possible that this game cannot be won.
nl: Het is mogelijk dat dit spel niet gewonnen kan worden.

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
nl: Dit spel kan gewonnen worden door uitsluitend alle dorpen en steden te bouwen.

en: Required victory points: %d
    Points obtained by building all: %d
    Points in development cards: %u
    Longest road/largest army: %d+%d
    Maximum island discovery bonus: %d
    Total: %d
nl: Benodigd aantal overwinningspunten: %d
    Punten door alles te bouwen: %d
    Punten in ontwikkelingskaarten: %u
    Langste handelsroute/grootste riddermacht: %d+%d
    Hoogste aantal ontdekkingspunten: %d
    Totaal: %d

en: Looking for games in '%s'
nl: Zoekt spellen in '%s'

en: Game directory '%s' not found
nl: Spellenmap '%s' niet gevonden

en: Unable to load game: '%s'
nl: Kan het spel '%s' niet openen

en: No games available
nl: Geen spellen beschikbaar

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
nl: Pioniers is gebaseerd op
    het bordspel "De kolonisten van Catan".

note: Caption for result of checking victory points
en: Victory Point Analysis
nl: Winstpuntanalyse

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
nl: Bij een zeven wordt de struikrover of piraat verplaatst

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
nl: In de eerste twee beurten worden zevens opnieuw gerold

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
nl: Alle zevens worden opnieuw gerold

en: Randomize terrain
nl: Terrein willekeurig maken

en: Randomize the terrain
nl: Het terrein willekeurig verdelen

en: Use pirate
nl: Piraat gebruiken

en: Use the pirate to block ships
nl: De piraat gebruiken om schepen te blokkeren

en: Strict trade
nl: Handel voor bouwen

en: Allow trade only before building or buying
nl: Handelen alleen toegestaan voor het bouwen

en: Domestic trade
nl: Handel tussen spelers

en: Allow trade between players
nl: Handel tussen spelers toestaan

en: Victory at end of turn
nl: Aan het einde van de beurt winnen

en: Check for victory only at end of turn
nl: Controleer op winst alleen aan het einde van de beurt

en: Use dice deck
nl: Dobbelsteenkaarten gebruiken

en: Use a deck of 36 dice cards instead of real dice
nl: Een pak van 36 dobbelsteenkaarten gebruiken in plaats van echte dobbelstenen

note: Label
en: Number of dice decks
nl: Aantal pakken dobbelsteenkaarten

en: The number of dice decks (of 36 cards each)
nl: Het aantal pakken dobbelsteenkaarten (van elk 36 kaarten)

note: Label
en: Number of removed dice cards
nl: Aantal verwijderde kaarten

en: The number of dice cards that are removed after shuffling the deck
nl: Het aantal dobbelsteenkaarten dat wordt verwijderd nadat de stapel is geschud

note: Label
en: Island discovery bonuses
nl: Eiland ontdekkingspunten

note: Tooltip for island bonus
en: A comma separated list of bonus points for discovering islands
nl: Een komma-gescheiden lijst van bonuspunten voor het ontdekken van eilanden

note: Tooltip for the check button
en: Check and correct island discovery bonuses
nl: Controleer en corrigeer de eiland ontdekkingspunten

note: Label text for customising a game
en: Number of players
nl: Aantal spelers

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
nl: Het aantal spelers

note: Label for customising a game
en: Victory point target
nl: Aantal winstpunten

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
nl: Het aantal benodigde punten om te winnen

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
nl: Is het mogelijk dit spel te winnen?

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
nl: B

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
nl: G

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
nl: IJ

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
nl: W

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
nl: H

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
nl: Kies een metaserver

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
nl: Kies een spel

note: Log prefix
en: *ERROR*
nl: *FOUT*

note: Log prefix
en: Chat:
nl: Praten:

note: Log prefix
en: Resource:
nl: Grondstof:

note: Log prefix
en: Build:
nl: Bouwen:

note: Log prefix
en: Dice:
nl: Dobbelsteen:

note: Log prefix
en: Steal:
nl: Stelen:

note: Log prefix
en: Trade:
nl: Handel:

note: Log prefix
en: Development:
nl: Ontwikkelingskaart:

note: Log prefix
en: Army:
nl: Grootste riddermacht:

note: Log prefix
en: Road:
nl: Langste handelsroute:

note: Log prefix
en: Player 1:
nl: Speler 1:

note: Log prefix
en: Player 2:
nl: Speler 2:

note: Log prefix
en: Player 3:
nl: Speler 3:

note: Log prefix
en: Player 4:
nl: Speler 4:

note: Log prefix
en: Player 5:
nl: Speler 5:

note: Log prefix
en: Player 6:
nl: Speler 6:

note: Log prefix
en: Player 7:
nl: Speler 7:

note: Log prefix
en: Player 8:
nl: Speler 8:

note: Log prefix
en: Spectator:
nl: Toeschouwer:

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
nl: ** ONBEKEND BERICHTTYPE **

en: Error writing to socket: %s
nl: Fout bij het schrijven naar netwerk: %s

en: Could not send all data
nl: Kon niet alle gegevens versturen

en: Read buffer overflow - disconnecting
nl: Leesbuffer is vol - de verbinding wordt verbroken

en: Error reading socket: %s
nl: Fout bij het lezen van netwerk: %s

en: Error connecting to %s: %s
nl: Fout bij het verbinden naar %s: %s

en: unknown
nl: onbekend

en: Connecting to %s, port %s
nl: Bezig te verbinden met %s, poort %s

note: Error message
en: State stack overflow. Stack dump sent to standard error.
nl: Toestandsstapel is vol. Toestanden op de stapel gaan naar standard error.

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
nl: _Heuvels

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
nl: _Akker

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
nl: _Berg

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
nl: _Weide

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
nl: B_os

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Desert
nl: Woes_tijn

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
nl: _Zee

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
nl: _Goud

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
nl: Gee_n

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
nl: _Baksteen (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
nl: _Graan (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
nl: _Erts (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
nl: _Wol (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
nl: _Hout (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
nl: Ha_ven (3:1)

note: East
en: East|E
nl: O

note: North east
en: North East|NE
nl: NO

note: North west
en: North West|NW
nl: NW

note: West
en: West|W
nl: W

note: South west
en: South West|SW
nl: ZW

note: South east
en: South East|SE
nl: ZO

en: Place a hill hex
nl: Een heuveltegel plaatsen

en: Place a field hex
nl: Een akkertegel plaatsen

en: Place a mountain hex
nl: Een bergtegel plaatsen

en: Place a pasture hex
nl: Een weidetegel plaatsen

en: Place a forest hex
nl: Een bostegel plaatsen

en: Place a desert hex
nl: Een woestijntegel plaatsen

en: Place a sea hex
nl: Een zeetegel plaatsen

en: Place a gold hex
nl: Een goudtegel plaatsen

en: Clear the hex
nl: Tegel leegmaken

en: Place a 2 chit
nl: Een 2 op de tegel plaatsen

en: Place a 3 chit
nl: Een 3 op de tegel plaatsen

en: Place a 4 chit
nl: Een 4 op de tegel plaatsen

en: Place a 5 chit
nl: Een 5 op de tegel plaatsen

en: Place a 6 chit
nl: Een 6 op de tegel plaatsen

en: Place an 8 chit
nl: Een 8 op de tegel plaatsen

en: Place a 9 chit
nl: Een 9 op de tegel plaatsen

en: Place a 10 chit
nl: Een 10 op de tegel plaatsen

en: Place an 11 chit
nl: Een 11 op de tegel plaatsen

en: Place a 12 chit
nl: Een 12 op de tegel plaatsen

en: Place a brick 2:1 port
nl: Een baksteenhaven 2:1 op de tegel plaatsen

en: Place a grain 2:1 port
nl: Een graanhaven 2:1 op de tegel plaatsen

en: Place an ore 2:1 port
nl: Een ertshaven 2:1 op de tegel plaatsen

en: Place a wool 2:1 port
nl: Een houthaven 2:1 op de tegel plaatsen

en: Place a lumber 2:1 port
nl: Een houthaven 2:1 op de tegel plaatsen

note: Tooltip to remove a port tile in the editor
en: Remove a port
nl: Een haven verwijderen

en: Place a 3:1 port
nl: Een 3 op 1 haven op de tegel plaatsen

en: Select the terrain type with the context menu on the left click or toggle a node to exclude it from being used during the setup phase
nl: Het type terrein kiezen met het contextmenu op de linkermuisklik of een knooppunt omschakelen om deze gedurende het opzetten te mogen gebruiken

en: Insert a row
nl: Een rij toevoegen

en: Delete a row
nl: Een rij verwijderen

en: Insert a column
nl: Een kolom toevoegen

en: Delete a column
nl: Een kolom verwijderen

note: Label
en: _Title
nl: _Titel

note: Label
en: _Description
nl: Om_schrijving

note: Label
en: _Comments
nl: _Opmerkingen

note: Menu item
en: Shuffle
nl: Schudden

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
nl: Spelinstellingen

note: Caption Rules frame
en: Rules
nl: Spelregels

note: Caption
en: Resources
nl: Grondstoffen

note: Caption
en: Buildings
nl: Gebouwen

note: The game in the editor does not have a name yet
en: Untitled
nl: Naamloos

note: Application caption
en: Pioneers Editor
nl: Pioniers Editor

en: Failed to load '%s'
nl: Kan '%s' niet openen

en: Failed to save to '%s'
nl: Kan '%s' niet opslaan

note: Name of the file filter: show only games
en: Games
nl: Spelen

note: Name of the file filter: show all files
en: Unfiltered
nl: Geen filter

note: Dialog caption
en: Open Game
nl: Spel openen

note: Button text
en: _Open
nl: _Openen

note: Dialog caption
en: Save As...
nl: Opslaan als...

note: Button text
en: Save _As
nl: Opslaan _als

note: Dialog caption
en: Change Title
nl: Titel veranderen

note: Label
en: New title:
nl: Nieuwe titel:

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
nl: Over Pioniers Editor

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
nl: Open dit bestand

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
nl: bestandsnaam

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
nl: - Editor voor spellen Pioniers

note: Tab page name
en: Settings
nl: Instellingen

note: Tab page name
en: Comments
nl: Opmerkingen

note: Menu entry
en: _File
nl: _Bestand

note: Tooltip for New menu entry
en: Create a new game
nl: Een nieuw spel aanmaken

note: Menu entry
en: _New
nl: _Nieuw

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
nl: Een bestaand spel openen

note: Menu entry
en: _Open...
nl: _Openen...

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
nl: Het spel opslaan

note: Menu entry
en: _Save
nl: Op_slaan

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
nl: Het spel onder een andere naam opslaan

note: Menu entry
en: Save _As...
nl: Opslaan _als...

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
nl: De titel van het spel veranderen

note: Menu entry
en: Change _Title
nl: _Titel veranderen

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
nl: Controleer of het mogelijk is dit spel te winnen

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
nl: Winstpunten _controleren

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
nl: Informatie over Pioniers Editor

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
nl: _Over Pioniers Editor

en: Resource count
nl: Aantal grondstoffen

en: Create your own game for Pioneers
nl: Ontwerp je eigen spel voor Pioniers

en: game;board;create;edit;layout;Pioneers;Settlers;
nl: spel;bord;maken;bewerken;layout;Pioneers;Settlers;

note: Commandline metaserver: daemon
en: Daemonize the metaserver on start
nl: Start de metaserver als achtergrond taak

note: Commandline metaserver: pidfile
en: Pidfile to create when daemonizing (implies -d)
nl: Aanmaken pid-bestand bij starten in de achtergrond (betekent -d)

note: Commandline metaserver: redirect
en: Redirect clients to another metaserver
nl: Omleiding naar een andere metaserver

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
nl: Deze hostname gebruiken bij nieuwe spellen

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
nl: Dit bereik gebruiken voor de poorten van nieuwe spellen

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
nl: van-tot

note: Commandline option of metaserver: syslog-debug
en: Debug syslog messages
nl: Toon debug boodschappen in de syslog

note: Long description in the commandline for metaserver: help
en: - Metaserver for Pioneers
nl: - Metaserver voor Pioniers

en: metaserver protocol:
nl: Metaserver protocol:

en: Avahi registration successful.
nl: Avahi-aanmelding succesvol.

en: Avahi service name collision, renaming service to '%s'.
nl: Avahi service naam bestaat al, hernoemd tot '%s'.

note: Some kind of failure happened while we were registering
en: Avahi error: %s
nl: Avahi fout: %s

en: Avahi error: %s, %s
nl: Avahi fout: %s, %s

en: Unable to register Avahi server
nl: Kan geen verbinding met Avahi server maken

en: Unregistering Avahi.
nl: Avahi afmelden.

en: Stop Server
nl: Server stoppen

en: Start Server
nl: Server starten

en: Stop the server
nl: De server stoppen

en: Start the server
nl: De server starten

en: Player %s from %s entered
nl: Nieuwe speler: %s vanaf %s

en: Player %s from %s left
nl: Speler %s vanaf %s heeft de verbinding verbroken

en: Player %d is now %s
nl: Speler %d is nu %s

en: The port for the game server
nl: De poort van de server

note: register_toggle
en: Register server
nl: Server registreren

en: Register this game at the metaserver
nl: Dit spel bij de metaserver aanmelden

note: hostname label
en: Reported hostname
nl: Gerapporteerde hostnaam

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
nl: De naam van deze computer (is nodig om een spel te registreren vanachter een firewall)

note: random toggle
en: Random turn order
nl: Is de spelervolgorde willekeurig

en: Randomize turn order
nl: Is de spelervolgorde willekeurig

note: Tooltip for server connection overview
en: Shows all players and spectators connected to the server
nl: Toont alle verbonden spelers en toeschouwers

note: Label for column Connected
en: Connected
nl: Verbonden

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
nl: Is de speler op het moment verbonden?

note: Label for column Name
en: Name
nl: Naam

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
nl: Naam van de speler

note: Label for column Location
en: Location
nl: Computer

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
nl: Computernaam van de speler

note: Label for column Number
en: Number
nl: Nummer

note: Tooltip for column Number
en: Player number
nl: Speler nummer

note: Label for column Role
en: Role
nl: Rol

note: Tooltip for column Role
en: Player or spectator
nl: Speler of toeschouwer

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
nl: Pioniers starten

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
nl: Pioniers starten

note: ai chat toggle
en: Enable chat
nl: Chat inschakelen

note: Tooltip
en: Enable chat messages
nl: De computerspeler mag chat-boodschappen versturen

note: Button text
en: Add Computer Player
nl: Computerspeler toevoegen

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
nl: Een computerspeler aan het spel toevoegen

note: Tooltip
en: Messages from the server
nl: Berichten van de server

en: Game settings
nl: Spelinstellingen

note: server frame
en: Server parameters
nl: Serverinstellingen

en: Running game
nl: Lopend spel

note: player connected frame
en: Players connected
nl: Huidige spelers

note: ai frame
en: Computer players
nl: Computerspelers

note: message frame
en: Messages
nl: Berichten

note: Caption of about box
en: About the Pioneers Game Server
nl: Over de Pioniers server

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
nl: Het spel is afgelopen.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
nl: - Creëer een spel Pioniers

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
nl: Pioniers Server

en: Host a game of Pioneers
nl: Creëer een spel Pioniers

en: game;board;server;host;Pioneers;Settlers;
nl: spel;bord;server;host;gastheer;Pioneers;Settlers;

note: Tooltip for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
nl: Informatie over de Pioniers server

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
nl: _Over Pioniers server

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
nl: Titel van het spel

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
nl: Bestandsnaam van het spel

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
nl: Poort

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
nl: Het aantal spelers

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
nl: Het aantal benodigde punten om te winnen

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
nl: Zeven regel

note: Commandline server-console: dice-deck
en: Override dice-deck handling
nl: Dobbelsteenkaarten

note: Commandline server-console: num-dice-decks
en: Override num-dice-decks handling
nl: Aantal pakken dobbelsteenkaarten

note: Commandline server-console: num-removed-dice-cards
en: Override num-removed-dice-cards handling
nl: Aantal dobbelsteenkaarten dat verwijderd wordt

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
nl: Terrein type, 0=standaard 1=willekeurig

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
nl: Voeg N computerspelers toe

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
nl: Dit spel bij de metaserver aanmelden

note: Commandline server-console: metaserver
en: Register at metaserver name (implies -r)
nl: Registreer bij metaserver naam (betekent -r)

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
nl: Deze hostname gebruiken bij registratie

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
nl: Stop wanneer het spel gewonnen is

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
nl: Stop wanneer na N seconden geen spelers gekomen zijn

note: Commandline server-console: tournament
en: Tournament mode, computer players added after N minutes
nl: Toernooi modus, computerspelers worden toegevoegd na N minuten

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
nl: Administratie poort

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
nl: Start het spel na een commando via de administratie poort

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
nl: Geef de spelers nummers in de volgorde waarin ze het spel betreden

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
nl: Metaserver opties

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
nl: Opties voor de metaserver

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
nl: Diverse opties

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
nl: Diverse opties

note: server-console commandline error
en: Cannot set game title and filename at the same time
nl: Kan niet én de titel én de bestandsnaam tegelijkertijd instellen

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
nl: Kan de parameters van het spel niet laden

note: Error message
en: The network port (%s) for the admin interface is not available.
nl: De netwerkpoort (%s) voor de beheerderstoegang is niet beschikbaar.

en: The connection to the metaserver is lost.
nl: De connectie met de metaserver is verbroken.

note: The connection to the metaserver was lost
en: An attempt to reconnect is scheduled in %u second.
     | An attempt to reconnect is scheduled in %u seconds.
nl[0]: Een nieuwe verbindingspoging wordt ondernomen in %u seconde.
nl[1]: Een nieuwe verbindingspoging wordt ondernomen in %u seconden.

en: Attempting to reconnect to the metaserver.
nl: Probeert opnieuw contact te maken met de metaserver.

en: Register with the metaserver at %s.
nl: Aanmelden bij de metaserver op %s.

en: Unregister from the metaserver.
nl: Afmelden bij de metaserver: %s

en: chat too long
nl: bericht te lang

en: name too long
nl: naam te lang

en: ignoring unknown extension
nl: onbekende extensie genegeerd

en: The last player left, the tournament timer is reset.
nl: De laatste speler is vertrokken, de teller wordt opnieuw ingesteld.

en: No human players present. Bye.
nl: Geen mensen gevonden. Doei.

en: Game starts, adding computer players.
nl: Het spel gaat beginnen, computerspelers worden toegevoegd.

en: The game starts in %s minutes.
nl: Het spel start over %s minuten.

en: The game starts in %s minute.
nl: Het spel start over %s minuut.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
nl: Computerspeler

en: Unable to determine the hostname of the player: %s
nl: Kan de computernaam van de speler niet bepalen: %s

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
nl: Helaas, het spel is al afgelopen.

en: Player from %s is refused: game is over
nl: Speler vanaf %s geweigerd: het spel is afgelopen

en: Name not changed: new name is already in use
nl: Naam niet veranderd: de nieuwe naam is al in gebruik

en: Was hanging around for too long without players... bye.
nl: Na lang wachten zijn er nog steeds geen spelers... Doei.

en: The last human player left. Waiting for the return of a player.
nl: De laatste menselijke speler heeft het spel verlaten. Wacht op de terugkeer van een speler.

en: Resuming the game.
nl: Het spel wordt hervat.

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
nl: %s is weer terug.

en: Version mismatch: %s
nl: De versies van de server en de client komen niet overeen: %s

en: This game will start soon.
nl: Dit spel start binnenkort.

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
nl: Voorbereiden spel

en: Island Discovery Bonus
nl: Eiland ontdekkingsbonus

en: Additional Island Bonus
nl: Extra eiland bonus

en: Tried to assign resources to NULL player.
nl: Poging om grondstoffen aan de NULL speler te geven.

note: Cheat mode has been activated
en: The dice roll has been determined by the administrator.
nl: De administrator heeft de dobbelsteenworp vastgesteld.
