Pioneers 14.1 - en to pt translation catalogue (684 entries)

note: Commandline pioneersai: server
en: Server Host
pt: Servidor

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
pt: Porto do Servidor

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
pt: Nome do computador (obrigatório)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
pt: Tempo de espera entre turnos (em milisegundos)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
pt: Parar o adversário electrónico de falar

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
pt: Tipo de adversário electrónico

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
pt: Activar mensagens para depuração

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
pt: Mostrar a versão

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
pt: - Adversário electrónico de Pioneers

en: Pioneers version:
pt: Versão de Pioneers:

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
pt: Um nome deve ser fornecido

en: Type of computer player: %s
pt: Tipo de adversário electrónico: %s

en: The game is already full. I'm leaving.
pt: O jogo já está cheio. Estou a sair

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
pt: Ok, vamos!

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
pt: Vou-vos ganhar a todos agora! ;)

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
pt: Tentemos outra vez...

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
pt: Pelo menos obtive alguma coisa...

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
pt: Um é melhor que nada...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
pt: Hey, estou a enriquecer ;)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
pt: Este é realmente um bom ano!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
pt: Realmente não mereces tanto!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
pt: Não sabes que fazer com tantos recursos ;)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
pt: Hey, espera pelo meu ladrão e perdes isso tudo de novo!

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
pt: Vai, ladrão, vai!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
pt: Maldito!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
pt: Podes mover esse ladrão para outro lado?!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
pt: Porque sou sempre eu??

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
pt: Oh, no!

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
pt: Quem tirou esse 7??

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
pt: Porque sou sempre eu?!?

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
pt: Diz adeus às tuas cartas... :)

note: AI chat when other players must discard
en: *evilgrin*
pt: Diabinho!!

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
pt: /me digo adeus às tuas cartas ;)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
pt: Esse é o preço de ser rico... :)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
pt: Hey!, para onde foi essa carta?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
pt: Ladrões! Ladrões!!

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
pt: Espera pela minha vingança...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Oh no :(
pt: Oh não :(

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
pt: Isto tinha de acontecer AGORA?

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
pt: Hehe, os meus soldados são os maiores!

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
pt: Primeiro roubas-nos, depois agarras os pontos...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
pt: Vê esse caminho!

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
pt: Pff, não ganhas com estradas apenas...

en: Received error from server: %s.  Quitting
pt: Erro recebido do servidor: %s. Saindo

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
pt: Os meus parabéns

en: No settlements in stock to use for setup
pt: Sem mais estabelecimentos para usar na construção

en: There is no place to setup a settlement
pt: Não existe um lugar para construir um estabelecimento

en: No roads in stock to use for setup
pt: Sem mais estradas para usar na construção

en: There is no place to setup a road
pt: Não existe um lugar para construir uma estrada

en: Rejecting trade.
pt: Negócio rejeitado.

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
pt: Olá, bem-vindo ao átrio. Sou um simples robô. Escreva '/help' na sala de conversa para ver uma lista de comandos que eu conheço.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
pt: '/help' mostra esta mensagem de novo

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
pt: '/why' explica o propósito desta estranha apresentação do tabuleiro

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
pt: '/news' diz qual a última versão lançada

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find each other here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
pt: Este tabuleiro não pretende ser um jogo que possa ser jogado. Pelo contrário, os jogadores podem-se encontrar aqui e decidir que tabuleiro querem usar. Então, um dos jogadores será o anfitrião do jogo proposto iniciando um servidor e registando-o no Meta-servidor. Os outros jogadores podem seguidamemte sair do átrio e emtrar no jogo.

en: The last released version of Pioneers is
pt: A última versão de Pioneers é

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
pt: O jogo está a começar. Não sou preciso mais. Adeus.

en: Waiting
pt: Esperando

en: Idle
pt: Livre

en: We have been kicked out of the game.
pt: Nós fomos expulsos do jogo.

note: Network status: offline
en: Offline
pt: Desconnectado

en: Error (%s): %s
pt: Erro (%s): %s

en: Notice: %s
pt: Nota: %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
pt: %s não recebe nenhum %s, porque o banco está vazio.

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
pt: %s só recebe %s, porque o banco não tem mais.

en: %s receives %s.
pt: %s recebe %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
pt: %s tira %s.

en: %s spent %s.
pt: %s gasta %s.

en: %s is refunded %s.
pt: %s é reembolsado %s.

en: %s discarded %s.
pt: %s descartou %s.

en: %s has won the game with %d victory points!
pt: %s ganhou o jogo com %d pontos!

en: Loading
pt: A carregar

en: Version mismatch.
pt: Versão não coincide.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
pt: Versão não coincide, Por favor assegure-se de que o cliente e o servidor estão actualizados.

en: Build two settlements, each with a connecting
pt: Construa dois estabelecimentos, cada um com uma conexão

en: Build a settlement with a connecting
pt: Construa um estabelecimento com uma conexão

en: road
pt: caminho

en: bridge
pt: ponte

en: ship
pt: barco

en:  or
pt:  ou

en: Waiting for your turn.
pt: Esperando o teu turno.

en: Select the building to steal from.
pt: Escolhe o edifício que queres roubar.

en: Select the ship to steal from.
pt: Seleccione o barco a roubar

en: Place the robber.
pt: Coloca o ladrão.

en: Finish the road building action.
pt: Termina a acção de construcção do caminho

en: Build one road segment.
pt: Construir um segmento de caminho.

en: Build two road segments.
pt: Construir dois segmentos de caminho.

note: Notification
en: It is your turn.
pt: É o teu turno.

en: Sorry, %s available.
pt: Desculpa, %s disponível.

en: The game is over.
pt: Fim do jogo.

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
pt: Compraste a carta de desenvolvimento «%s».

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
pt: Compraste uma carta de desenvolvimento «%s».

en: %s bought a development card.
pt: %s comprou uma carta de desenvolvimento.

en: %s played the %s development card.
pt: %s usou a carta de desenvolvimento «%s».

en: %s played a %s development card.
pt: %s usou uma carta de desenvolvimento «%s».

en: You have run out of road segments.
pt: Ficaste sem segmentos de estrada.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
pt: Recebes %s de %s.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
pt: %s tirou-te %s.

en: %s took %s from %s.
pt: %s tirou %s de %s.

en: Spectator %d
pt: Espectador %d

en: spectator %d
pt: espectador %d

en: Player %d
pt: Jogador %d

en: player %d
pt: jogador %d

en: New spectator: %s.
pt: Novo espectador: %s

en: %s is now %s.
pt: %s é agora %s.

en: Player %d is now %s.
pt: Jogador %d se chama agora %s.

en: %s has quit.
pt: %s desistiu.

en: There is no largest army.
pt: Não existe um exército maior.

en: %s has the largest army.
pt: %s tem o maior exército.

en: There is no longest road.
pt: Não existe uma estrada maior.

en: %s has the longest road.
pt: %s tem a estrada mais longa.

en: Waiting for %s.
pt: Esperando por %s.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
pt: %s roubou um recurso de %s.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
pt: Roubaste %s de %s.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
pt: %s roubou-te %s.

en: %s gave %s nothing!?
pt: %s não dá nada a %s!?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
pt: %s dá %s a %s grátis.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
pt: %s dá a %s %s em troca de %s.

en: %s exchanged %s for %s.
pt: %s trocou %s por %s.

en: %s built a road.
pt: %s construiu uma estrada.

en: %s built a ship.
pt: %s construiu um barco.

en: %s built a settlement.
pt: %s construiu um estabelecimento.

en: %s built a city.
pt: %s construiu uma cidade.

en: %s built a city wall.
pt: %s construiu uma muralha.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
pt: player_build_add chamado com BUILD_NONE para o utilizador %s

en: %s built a bridge.
pt: %s construiu uma ponte.

en: %s removed a road.
pt: %s removeu uma estrada.

en: %s removed a ship.
pt: %s removeu um barco.

en: %s removed a settlement.
pt: %s removeu um estabelecimento.

en: %s removed a city.
pt: %s removeu uma cidade.

en: %s removed a city wall.
pt: %s removeu uma muralha.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
pt: player_build_remove chamado com BUILD_NONE para o utilizador %s

en: %s removed a bridge.
pt: %s removeu uma ponte.

en: %s has canceled a ship's movement.
pt: %s cancela um movimento de barco.

en: %s moved a ship.
pt: %s moveu um barco.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
pt: %s recebeu %s.

en: server asks to lose invalid point.
pt: o servidor pede para perder ponto inválido.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
pt: %s perdeu %s.

en: server asks to move invalid point.
pt: o servidor pede para mover ponto inválido.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
pt: %s perdeu %s para %s.

en: brick
pt: tijolo

en: Brick
pt: Tijolo

en: grain
pt: cereais

en: Grain
pt: Cereais

en: ore
pt: minerais

en: Ore
pt: Minerais

en: wool
pt: lã

en: Wool
pt: Lã

en: lumber
pt: madeira

en: Lumber
pt: Madeira

en: no resource (bug)
pt: nenhum recurso (bug)

en: No resource (bug)
pt: Nenhum recurso (bug)

en: any resource (bug)
pt: qualquer recurso (bug)

en: Any resource (bug)
pt: Qualquer recurso (bug)

en: gold
pt: ouro

en: Gold
pt: Ouro

en: a brick card
pt: uma carta de tijolo

en: %d brick cards
pt: %d cartas de tijolo

en: a grain card
pt: uma carta de cereais

en: %d grain cards
pt: %d cartas de cereais

en: an ore card
pt: uma carta de minerais

en: %d ore cards
pt: %d cartas de minerais

en: a wool card
pt: uma carta de lã

en: %d wool cards
pt: %d cartas de lã

en: a lumber card
pt: uma carta de madeira

en: %d lumber cards
pt: %d cartas de madeira

en: nothing
pt: nada

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
pt: %s e %s

en: %s has undone the robber movement.
pt: %s desfez o movimento do ladrão.

en: %s moved the robber.
pt: %s moveu o ladrão.

en: %s has undone the pirate movement.
pt: %s desfez o movimento do pirata.

en: %s moved the pirate.
pt: %s moveu o pirata.

en: %s must move the robber.
pt: %s tem de mover o ladrão.

en: Setup for %s.
pt: Instalação para %s.

en: Double setup for %s.
pt: Dupla instalação para %s.

en: %s rolled %d.
pt: %s tirou %d.

en: Begin turn %d for %s.
pt: Começa o turno %d para %s.

note: Error message when program %1 is started, reason is %2
en: Error starting %s: %s
pt: Erro ao começar %s: %s

en: Select an automatically discovered game
pt: Seleccione um jogo descoberto automaticamente

note: $1=Game title, $2=version, $3=host_name, $4=port
en: %s (%s) on %s:%s
pt: %s (%s) em %s:%s

note: Label text
en: <b>Chat</b>
pt: <b>Conversar</b>

en: Beeper test.
pt: Teste de som.

en: %s beeped you.
pt: %s chamou-te.

en: You beeped %s.
pt: Tu chamaste %s.

en: You could not beep %s.
pt: Não conseguiste chamar %s.

en:  said:
pt:  disse:

note: Menu entry
en: _Game
pt: _Jogo

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
pt: Começar um novo jogo

note: Menu entry
en: _New Game
pt: _Novo jogo

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
pt: Deixar este jogo

note: Menu entry
en: _Leave Game
pt: _Deixar o jogo

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
pt: Administrar servidor de Pioneers

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
pt: Escolhe o teu nome de jogador

note: Menu entry
en: _Player Name
pt: Nome do _jogador

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
pt: Legenda do terreno e custos de construcção

note: Menu entry
en: L_egend
pt: L_egenda

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
pt: Preferências do jogo actual

note: Menu entry
en: _Game Settings
pt: _Preferências de jogo

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
pt: Histograma dos lançamentos

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
pt: _Histograma dos dados

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
pt: Sair

note: Menu entry
en: _Quit
pt: _Sair

note: Menu entry
en: _Actions
pt: _Acções

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
pt: Lançar os dados

note: Menu entry
en: Roll Dice
pt: Lançar dados

note: Menu entry Tab page name
en: Trade
pt: Trocas

note: Menu entry
en: Undo
pt: Desfazer

note: Menu entry
en: Finish
pt: Terminar

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
pt: Construir uma estrada

note: Menu entry
en: Road
pt: Estrada

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
pt: Construir um barco

note: Menu entry
en: Ship
pt: Barco

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
pt: Mover um barco

note: Menu entry
en: Move Ship
pt: Mover barco

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
pt: Construir uma ponte

note: Menu entry
en: Bridge
pt: Ponte

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
pt: Construir um estabelecimento

note: Menu entry
en: Settlement
pt: Estabelecimento

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
pt: Construir uma cidade

note: Menu entry
en: City
pt: Cidade

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
pt: Comprar uma carta de desenvolvimento

note: Menu entry
en: Develop
pt: Desenvolvimento

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
pt: Construir uma muralha

note: Menu entry
en: City Wall
pt: Muralha

note: Menu entry
en: _Settings
pt: Preferência_s

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
pt: Mostra ou esconde a barra de ferramentas

note: Menu entry
en: _Toolbar
pt: _Barra de ferramentas

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
pt: Configurar a aplicação

note: Menu entry
en: Prefere_nces
pt: Preferê_ncias

note: Menu entry
en: _View
pt: _Ver

note: Tooltip for Fullscreen menu entry
en: Set window to full screen mode
pt: Coloca a janela em modo de ecrã inteiro

note: Menu entry
en: _Fullscreen
pt: _Ecrã Inteiro

note: Tooltip for Reset menu entry
en: View the full map
pt: Ver o mapa todo

note: Menu entry
en: _Reset
pt: _Restaurar

note: Tooltip for Center menu entry
en: Center the map
pt: Centrar o mapa

note: Menu entry
en: _Center
pt: _Centrar

note: Menu entry
en: _Help
pt: A_juda

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
pt: Informação acerca de Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers
pt: _Acerca de Pioneers

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
pt: Mostrar o manual

en: Metaserver at %s, port %s
pt: Meta-servidor em %s, porta %s

en: Finished.
pt: Terminado.

en: Receiving game names from the metaserver.
pt: Recebendo nomes do jogo do Meta-servidor.

en: Unknown message from the metaserver: %s
pt: Mensagem desconhecida do Meta-servidor: %s

en: Bad redirect line: %s
pt: Erro na linha de redireccionamento: %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
pt: Meta-servidor muito velho para criar servidores (versão %d.%d)

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
pt: Relançar nos primeiros dois turnos

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
pt: Relançar todos os 7's

en: Default
pt: Por defeito

en: Random
pt: Aleatório

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
pt: Recebendo uma lista de servidores Pioneers do Meta-servidor.

note: Label
en: Number of computer players
pt: Número de computadores a jogar

note: Tooltip
en: The number of computer players
pt: O número de computadores a jogar

note: Dialog caption
en: Create a Public Game
pt: Criar um jogo público

note: Dialog caption
en: Join a Public Game
pt: Aderir a um jogo público

note: Button text
en: _New Remote Game
pt: _Novo jogo remoto

note: Tooltip
en: Select a game to join
pt: Seleccionar um jogo para aderir

note: Column name
en: Map Name
pt: Nome de mapa

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
pt: Nome do jogo

note: Column name
en: Curr
pt: Corr.

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
pt: Número de jogadores em jogo

note: Column name
en: Max
pt: Máx.

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
pt: Máximo de jogadores para o jogo

note: Column name
en: Terrain
pt: Terreno

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
pt: Terreno por defeito aleatório

note: Column name
en: Vic. Points
pt: Pontos de Vic.

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
pt: Pontos precisos para ganhar

note: Column name
en: Sevens Rule
pt: Regra dos setes

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
pt: Regra dos setes

note: Column name
en: Host
pt: Servidor

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
pt: Servidor do jogo

note: Column name
en: Port
pt: Porta

note: Tooltip for column 'Port'
en: Port of the game
pt: Porta do jogo

note: Column name
en: Version
pt: Versão

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
pt: Versão do anfitrião

note: Dialog caption
en: Start a New Game
pt: Começar um novo jogo

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
pt: Nome de jogador

note: Tooltip
en: Enter your name
pt: Entra o teu nome de jogador

note: Check button Role of the player: spectator
en: Spectator
pt: Espectador

en: Check if you want to be a spectator
pt: Seleccionar se deseja ser um espectador

note: Button
en: Join
pt: Aderir

note: Tooltip for button Join
en: Join an automatically discovered game
pt: Aderir a um jogo descoberto automaticamente

note: Label metaserver label
en: Metaserver
pt: Meta-servidor

note: Button
en: Join Public Game
pt: Aderir a um jogo público

note: Tooltip
en: Join a public game
pt: Aderir a um jogo público

note: Button
en: Create Game
pt: Criar jogo

note: Tooltip
en: Create a game
pt: Criar um jogo

note: Button
en: Join Private Game
pt: Aderir ao jogo privado

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
pt: Aderir a um jogo privado

note: Label Commandline option of client: hostname of the server
en: Server host
pt: Servidor

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
pt: Nome do anfitrião do jogo

note: Label Commandline option of client: port of the server server port label
en: Server port
pt: Porto do Servidor

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
pt: Porta do anfitrião do jogo

note: Tooltip Label
en: Recent games
pt: Jogos recentes

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
pt: <b>Cartas de desenvolvimento</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
pt: Jogar carta

note: Dialog caption
en: Discard Resources
pt: Descartar recursos

en: You must discard %d resource | You must discard %d resources
pt[0]: Tem de descartar %d recurso
pt[1]: Tem de descartar %d recursos

note: Label
en: Total discards
pt: Descartamentos totais

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
pt: <b>Esperando que os jogadores descartem</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
pt: Fim do jogo

en: %s has won the game with %d victory points!
pt: %s ganhou o jogo com %d pontos!

en: All praise %s, Lord of the known world!
pt: Graças ao %s, Senhor do mundo conhecido!

note: Dialog caption
en: Choose Resources
pt: Escolhe recursos

en: You may choose %d resource | You may choose %d resources
pt[0]: Tem de escolher %d recurso
pt[1]: Tem de escolher %d recursos

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
pt: Recursos totais

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
pt: <b>Esperando que os jogadores escolham</b>

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
pt: Pontos necessários para ganhar: %i

en: <b>Messages</b>
pt: <b>Mensagens</b>

note: Tab page name
en: Map
pt: Mapa

note: Tooltip
en: Finish trading
pt: Terminar Negócio

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
pt: Rejeitar Negócio Doméstico

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
pt: Legenda

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
pt: Bem-vindo ao Pioneers

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
pt: Preferências de Pioneers

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
pt: Tema:

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
pt: Escolhe um dos temas

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
pt: Mostrar legenda

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
pt: Mostrar a legenda como uma página junto ao mapa

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
pt: Mensagens com cor

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
pt: Mostrar novas mensagens com cor

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
pt: Conversar na cor do jogador

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
pt: Mostrar novas mensagens de conversa na cor do jogador

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
pt: Sumário com cor

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
pt: Usar cor no sumário do jogador

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
pt: Barra de ferramentas com atalhos

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
pt: Mostrar atalhos directos do teclado na barra de ferramentas

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
pt: Modo Silencioso

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
pt: Em modo silencioso nenhum som é feito

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
pt: Anunciar novos jogadores

note: Tooltip for the option to use sound when players/spectators enter
en: Make a sound when a new player or spectator enters the game
pt: Tocar um som quando um novo jogador ou espectador se juntar ao jogo

note: Label for the option to use the notifications.
en: Show notifications
pt: Mostrar notificações

note: Tooltip for notifications option.
en: Show notifications when it's your turn or when new trade is available
pt: Mostrar notificações quando for o seu turno ou quando novos negócios estiverem disponíveis

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
pt: Usar a disposição 16:9

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
pt: Usar a disposição amigável 16:9 para a janela

note: Caption of about box
en: About Pioneers
pt: Acerca de Pioneers

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
pt: Bem-vindo ao Pioneers!

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
pt: Histograma dos dados

en: Ship movement canceled.
pt: Movimento do barco cancelado

en: Select a new location for the ship.
pt: Seleccione uma nova localização para o barco

note: Notification
en: It is your turn to setup.
pt: É o seu turno para construir

en: Hill
pt: Colina

en: Field
pt: Campo

en: Mountain
pt: Montanha

en: Pasture
pt: Pasto

en: Forest
pt: Floresta

en: Desert
pt: Deserto

en: Sea
pt: Mar

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
pt: <b>Produção do terreno</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
pt: <b>Custos de construção</b>

en: City wall
pt: Muralha

en: Development card
pt: Carta de desenvolvimento

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
pt: Monopólio

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
pt: Escolhe um recurso que queres monopolizar.

note: Dialog caption
en: Change Player Name
pt: Altera o nome de jogador

note: Label
en: Player name:
pt: Nome de jogador:

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
pt: Cara:

note: Label: set player icon preferences
en: Variant:
pt: Variante:

note: Commandline option of client: do we want to be a spectator
en: Connect as a spectator
pt: Ligar-se como espectador

note: Commandline option of client: hostname of the metaserver
en: Metaserver Host
pt: Anfitrião do Meta-servidor

en: Select a game to join.
pt: Seleccionar um jogo para aderir.

en: Connecting
pt: Conectando

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
pt: - Jogar um jogo de Pioneers

en: Play a game of Pioneers
pt: Jogar um jogo de Pioneers

en: Settlements
pt: Estabelecimentos

en: Cities
pt: Cidades

en: City walls
pt: Muralhas

en: Largest army
pt: Maior Exército

en: Longest road
pt: Maior Estrada

note: Name of the development card
en: Chapel
pt: Capela

en: Chapels
pt: Capelas

note: Name of the development card
en: Pioneer university
pt: Universidade Pioneer

en: Pioneer universities
pt: Universidades Pioneers

note: Name of the development card
en: Governor's house
pt: Palácio do Governador

en: Governor's houses
pt: Palácio do Governador

note: Name of the development card
en: Library
pt: Biblioteca

en: Libraries
pt: Bibliotecas

note: Name of the development card
en: Market
pt: Mercado

en: Markets
pt: Mercados

note: Name of the development card
en: Soldier
pt: Soldado

en: Soldiers
pt: Soldados

en: Resource card
pt: Carta de recurso

en: Resource cards
pt: Cartas de recurso

note: Caption
en: Development cards
pt: Cartas de desenvolvimento

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
pt: <b>Sumário dos Jogadores</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
pt: Ano de Abundância

en: Please choose one resource from the bank
pt: Por favor escolha um recurso do banco

en: Please choose two resources from the bank
pt: Por favor escolha dois recursos do banco

en: The bank is empty
pt: O banco está vazio

en: %s has %s, and is looking for %s
pt: %s tem %s e está à procura de %s

note: Notification
en: New offer from %s.
pt: Nova oferta de %s

note: Notification
en: Offer from %s.
pt: Oferta de %s

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
pt: Quero

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
pt: Dá-lhes

note: Button text
en: Delete
pt: Apagar

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
pt: Rejeitar Negócio Doméstico

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
pt: Jogador

note: trade: maritime quote: %1 resources of type %2 for * one resource of type %3
en: %d:1 %s for %s
pt: %d:1 %s por %s

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
pt: Negócio rejeitado

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
pt: <b>Recursos</b>

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
pt: Cartas de recurso na mão

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
pt: Quantidade no banco

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
pt: Quantidade seleccionada

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
pt: Quantidade seleccionada total

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
pt: O banco não pode ser esvaziado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: No game in progress...
pt: Não há jogo a decorrer

note: Label
en: <b>General settings</b>
pt: <b>Preferências gerais</b>

en: Number of players:
pt: Número de jogadores:

en: Victory point target:
pt: Ponto de Vitória:

en: Random terrain:
pt: Terreno Aleatório:

en: Allow trade between players:
pt: Permitir trocas entre jogadores:

en: Allow trade only before building or buying:
pt: Trocas permitidas apenas antes de construir/comprar:

en: Check victory only at end of turn:
pt: Verificar a vitória apenas no fim do turno:

en: Amount of each resource:
pt: Quantidade de cada recurso:

en: Sevens rule:
pt: Regra dos setes:

en: Use the pirate to block ships:
pt: Usar o pirata para bloquear barcos:

en: Island discovery bonuses:
pt: Bónus de Descoberta de Ilha:

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
pt: <b>Custos de construção</b>

en: Roads:
pt: Estradas:

en: Settlements:
pt: Estabelecimentos:

en: Cities:
pt: Cidades:

en: City walls:
pt: Muralhas:

en: Ships:
pt: Barcos:

en: Bridges:
pt: Pontes:

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
pt: <b>Baralho das Cartas de Desenvolvimento</b>

en: Road building cards:
pt: Cartas de Construção de Estradas:

en: Monopoly cards:
pt: Cartas de Monopólio:

en: Year of plenty cards:
pt: Cartas de Ano de Abundância:

en: Chapel cards:
pt: Cartas de Capela:

en: Pioneer university cards:
pt: Cartas Universidade de Pioneers:

en: Governor's house cards:
pt: Cartas Palácio do Governador:

en: Library cards:
pt: Cartas de Biblioteca:

en: Market cards:
pt: Cartas de Mercado:

en: Soldier cards:
pt: Cartas de Soldado:

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
pt: Preferências do jogo actual

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
pt: pede %s grátis

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
pt: oferece %s grátis

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
pt: oferece %s por %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
pt: Quero %s, e dou %s

note: Notification
en: Quote received from %s.
pt: Oferta de preço recebido de %s

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
pt: _Verificar Quotes

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
pt: _Aceitar Quote

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
pt: _Terminar Negócio

note: Name of the development card
en: Road building
pt: Construcção de caminhos

note: Name of the development card
en: Year of plenty
pt: Ano de Abundância

note: Description of the 'Road Building' development card
en: Build two new roads
pt: Contruir duas novas estradas

note: Description of the 'Monopoly' development card
en: Select a resource type and take every card of that type held by all other players
pt: Escolha um tipo de recurso e retire todas as cartas desse recurso possuídas pelos outros jogadores

note: Description of the 'Year of Plenty' development card
en: Take two resource cards of any type from the bank (cards may be of the same or different types)
pt: Retire duas cartas de qualquer tipo de recurso do baralho

note: Description of a development card of 1 victory point
en: One victory point
pt: Um ponto de vitória

note: Description of the 'Soldier' development card
en: Move the robber to a different space and take one resource card from another player adjacent to that space
pt: Mova o ladrão para um espaço diferente e retire uma carta de recurso de um jogador adjacente a esse espaço

en: Obsolete rule: '%s'
pt: Regra obsoleta: '%s'

en: The game uses the new rule '%s', which is not yet supported. Consider upgrading.
pt: O jogo usa a nova regra '%s', que não é suportada ainda. Considere actualizar.

en: This game cannot be won.
pt: Este jogo não pode ser ganho

en: There is no land.
pt: Não há terra

en: It is possible that this game cannot be won.
pt: É possível que este jogo não possa ser ganho

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
pt: Este jogo pode ser ganho apenas construindo estabelecimentos e cidades

en: Looking for games in '%s'
pt: Procurando jogos em '%s'

en: Game directory '%s' not found
pt: Directório de jogos '%s' não encontrado

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
pt: Pioneers é baseado no excelente
    jogo de tabuleiro 'Os Descobridores de Catan'.

note: Caption for result of checking victory points
en: Victory Point Analysis
pt: Análise dos pontos de vitória

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
pt: Todos os 7 movem o ladrão ou o pirata

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
pt: Nos primeiros dois turnos os setes são relançados

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
pt: Todos os 7 são relançados

en: Randomize terrain
pt: Terreno Aleatório?

en: Randomize the terrain
pt: Terreno Aleatório?

en: Use pirate
pt: Usar Pirata

en: Use the pirate to block ships
pt: Usar o pirata para bloquear barcos

en: Strict trade
pt: Negócio rigoroso

en: Allow trade only before building or buying
pt: Trocas permitidas apenas antes de construir/comprar?

en: Domestic trade
pt: Negócio local

en: Allow trade between players
pt: Permitir trocas entre jogadores

en: Victory at end of turn
pt: Vitória no fim do turno

en: Check for victory only at end of turn
pt: Verificar a vitória apenas no fim do turno

note: Label
en: Island discovery bonuses
pt: Bónus de descoberta de ilhas

note: Tooltip for island bonus
en: A comma separated list of bonus points for discovering islands
pt: Uma lista separada por vírgulas de pontos bónus por descobrir ilhas

note: Tooltip for the check button
en: Check and correct island discovery bonuses
pt: Verificar e corrigir bónus de descoberta de ilhas

note: Label text for customising a game
en: Number of players
pt: Número de jogadores

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
pt: O número de jogadores

note: Label for customising a game
en: Victory point target
pt: Ponto de Vitória

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
pt: Os pontos necessários para ganhar o jogo

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
pt: É possível ganhar este jogo?

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
pt: Ld

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
pt: C

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
pt: Mi

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
pt: Ln

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
pt: Ma

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
pt: Escolha um meta-servidor

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
pt: Seleccione um jogo

note: Log prefix
en: *ERROR*
pt: *ERRO*

note: Log prefix
en: Chat:
pt: Conversar:

note: Log prefix
en: Resource:
pt: Recursos:

note: Log prefix
en: Build:
pt: Construir:

note: Log prefix
en: Dice:
pt: Dados:

note: Log prefix
en: Steal:
pt: Roubar:

note: Log prefix
en: Trade:
pt: Trocas:

note: Log prefix
en: Development:
pt: Desenvolvimento:

note: Log prefix
en: Army:
pt: Exército:

note: Log prefix
en: Road:
pt: Estrada:

note: Log prefix
en: *BEEP*
pt: *SOM*

note: Log prefix
en: Player 1:
pt: Jogador 1:

note: Log prefix
en: Player 2:
pt: Jogador 2:

note: Log prefix
en: Player 3:
pt: Jogador 3:

note: Log prefix
en: Player 4:
pt: Jogador 4:

note: Log prefix
en: Player 5:
pt: Jogador 5:

note: Log prefix
en: Player 6:
pt: Jogador 6:

note: Log prefix
en: Player 7:
pt: Jogador 7:

note: Log prefix
en: Player 8:
pt: Jogador 8:

note: Log prefix
en: Spectator:
pt: Espectador:

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
pt: ** TIPO DE MENSAGEM DESCONHECIDO **

en: Error writing to socket: %s
pt: Erro a escrever no socket: %s

en: Read buffer overflow - disconnecting
pt: Ler buffer overflow - desconectando

en: Error reading socket: %s
pt: Erro lendo socket: %s

en: unknown
pt: Desconhecido

en: Connecting to %s, port %s
pt: Conectando a %s, porta %s

note: Error message
en: State stack overflow. Stack dump sent to standard error.
pt: State stack overflow. Stack dump semt to standard error.

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
pt: _Colina

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
pt: _Campo

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
pt: _Montanha

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
pt: _Pasto

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
pt: _Floresta

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Desert
pt: _Deserto

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
pt: M_ar

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
pt: _Ouro

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
pt: _Nada

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
pt: Tijolo (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
pt: _Cereais (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
pt: Mine_rais (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
pt: _Lã (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
pt: _Madeira (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
pt: _Qualquer (3:1)

note: East
en: East|E
pt: Este|E

note: North east
en: North East|NE
pt: Nordeste|NE

note: North west
en: North West|NW
pt: Noroeste|NO

note: West
en: West|W
pt: Oeste|O

note: South west
en: South West|SW
pt: Sudoeste|SO

note: South east
en: South East|SE
pt: Sudeste|SE

en: Insert a row
pt: Inserir uma linha

en: Delete a row
pt: Apagar uma linha

en: Insert a column
pt: Inserir uma coluna

en: Delete a column
pt: Apagar uma coluna

note: Menu item
en: Shuffle
pt: Baralhar

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
pt: Parâmetros de jogo

note: Caption Rules frame
en: Rules
pt: Regras

note: Caption
en: Resources
pt: Recursos

note: Caption
en: Buildings
pt: Construções

note: Application caption
en: Pioneers Editor
pt: Editor de Pioneers

en: Failed to load '%s'
pt: Falha ao carregar '%s'

en: Failed to save to '%s'
pt: Falha ao gravar para '%s'

note: Name of the file filter: show only games
en: Games
pt: Jogos

note: Name of the file filter: show all files
en: Unfiltered
pt: Sem filtro

note: Dialog caption
en: Open Game
pt: Jogo aberto

note: Dialog caption
en: Save As...
pt: Guardar Como...

note: Dialog caption
en: Change Title
pt: Mudar o Título

note: Label
en: New title:
pt: Novo título:

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
pt: Acerca do Editor de Pioneers

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
pt: Abrir este ficheiro

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
pt: Nome de ficheiro

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
pt: - Editor para jogos de Pioneers

note: Tab page name
en: Settings
pt: Preferências

note: Tab page name
en: Comments
pt: Comentários

note: Menu entry
en: _File
pt: _Ficheiro

note: Tooltip for New menu entry
en: Create a new game
pt: Criar um novo jogo

note: Menu entry
en: _New
pt: _Novo

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
pt: Abrir um jogo existente

note: Menu entry
en: _Open...
pt: _Abrir

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
pt: Gravar jogo

note: Menu entry
en: _Save
pt: _Gravar

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
pt: Gravar como

note: Menu entry
en: Save _As...
pt: Gravar _como...

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
pt: Mudar título do jogo

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
pt: Verificar se o jogo pode ser ganho

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
pt: Verificar objectivo dos Pontos de vitória

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
pt: Informação acerca do Editor de Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
pt: _Acerca do Editor de Pioneers

en: Resource count
pt: Contagem de Recursos

en: Create your own game for Pioneers
pt: Crie o seu jogo de Pioneers

note: Commandline metaserver: daemon
en: Daemonize the metaserver on start
pt: Processificar o meta-servidor ao arrancar

note: Commandline metaserver: pidfile
en: Pidfile to create when daemonizing (implies -d)
pt: Pidfile a criar quando processificando (implica -d)

note: Commandline metaserver: redirect
en: Redirect clients to another metaserver
pt: Redirecionar clientes para outro meta-servidor

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
pt: Usar este endereço quando criar novos jogos

note: Commandline metaserver: server argument
en: hostname
pt: endereço

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
pt: Usar esta gama de portas quando criar novos jogos

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
pt: de-até

note: Long description in the commandline for metaserver: help
en: - Metaserver for Pioneers
pt: - Meta server para Pioneers

en: metaserver protocol:
pt: protocolo meta-servidor:

en: Avahi registration successful.
pt: Registro de Avahi sucedido

en: Avahi service name collision, renaming service to '%s'.
pt: Colisão no nome do serviço Avahi. Renomear serviço para '%s'.\n

note: Some kind of failure happened while we were registering
en: Avahi error: %s
pt: Erro Avahi: %s\n

en: Avahi error: %s, %s
pt: Erro Avahi: %s, %s\n

en: Unable to register Avahi server
pt: Incapaz de registrar servidor Avahi

en: Unregistering Avahi.
pt: Desregistrar o serviço Avahi.\n

en: Stop Server
pt: Parar servidor

en: Start Server
pt: Iniciar o servidor

en: Stop the server
pt: Parar o servidor

en: Start the server
pt: Iniciar o servidor

en: Player %s from %s entered
pt: Jogador %s de %s entrou

en: Player %s from %s left
pt: Jogador %s de %s saiu

en: Player %d is now %s
pt: Jogador %d está agora %s

en: The port for the game server
pt: A porta para o servidor de jogo

note: register_toggle
en: Register server
pt: Registrar o servidor

en: Register this game at the metaserver
pt: Registrar este jogo no Meta-servidor

note: hostname label
en: Reported hostname
pt: Nome de Anfitrião Reportado

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
pt: O nome público deste computador (necessário quando se joga através de uma firewall)

note: random toggle
en: Random turn order
pt: Ordem de turnos aleatória

en: Randomize turn order
pt: Desordenar a ordem de turnos

note: Tooltip for server connection overview
en: Shows all players and spectators connected to the server
pt: Mostrar todos os jogadores e espectadores ligados ao jogo

note: Label for column Connected
en: Connected
pt: Conectado

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
pt: Está o jogador actualmemte conectado?

note: Label for column Name
en: Name
pt: Nome

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
pt: Nome do jogador

note: Label for column Location
en: Location
pt: Local

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
pt: Nome do jogador anfitrião

note: Label for column Number
en: Number
pt: Número

note: Tooltip for column Number
en: Player number
pt: Número do jogador

note: Label for column Role
en: Role
pt: Função

note: Tooltip for column Role
en: Player or spectator
pt: Jogador ou espectador

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
pt: Iniciar o Cliente de Pioneers

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
pt: Iniciar o Cliente de Pioneers

note: ai chat toggle
en: Enable chat
pt: Activar Conversa

note: Tooltip
en: Enable chat messages
pt: Activar mensagens de conversa

note: Button text
en: Add Computer Player
pt: Adicionar adversário electrónico

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
pt: Adicionar um adversário electrónico ao jogo

note: Tooltip
en: Messages from the server
pt: Mensagens do servidor

en: Game settings
pt: Preferências de jogo

note: server frame
en: Server parameters
pt: Parâmetros do servidor

en: Running game
pt: Jogo actual

note: player connected frame
en: Players connected
pt: Jogadores conectados

note: ai frame
en: Computer players
pt: Adversário electrónico

note: message frame
en: Messages
pt: Mensagens

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
pt: O jogo acabou.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
pt: - Organizar um jogo de Pioneers

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
pt: Servidor de Pioneers

en: Host a game of Pioneers
pt: Organizar um jogo de Pioneers

note: Tooltip for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
pt: Informação do Servidor Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
pt: _Acerca do Servidor Pioneers

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
pt: Título de jogo para usar

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
pt: Ficheiro de jogo para usar

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
pt: Porta para escutar

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
pt: Sobrepôr número de adversários

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
pt: Sobrepôr número de pontos necessários para ganhar

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
pt: Sobrepôr regra dos 7's

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
pt: Sobrepôr tipo de terreno, 0=omissão 1=aleatório

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
pt: Adicionar N adversários electrónicos

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
pt: Registrar o servidor com o Meta-servidor

note: Commandline server-console: metaserver
en: Register at metaserver name (implies -r)
pt: Registro em nome de Meta-servidor (supõe -r)

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
pt: Usar este nome de anfitrião quando se registrar

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
pt: Sair quando um jogador ganhar

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
pt: Sair depois de N segundos sem jogadores

note: Commandline server-console: tournament
en: Tournament mode, computer players added after N minutes
pt: Modo de campionato, adversários electrónicos adicionado depois de N minutos

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
pt: Porta Admin para escuta

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
pt: Não iniciar o jogo imediatamemte, esperar um comando na porta de administrador

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
pt: Dar números de jogadores de acordo com a ordem em que entram em jogo

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
pt: Opções de Meta-servidor

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
pt: Opçoes para o Meta-servidor

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
pt: Opções variadas

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
pt: Opções variadas

note: server-console commandline error
en: Cannot set game title and filename at the same time
pt: Não é possível escolher o título do jogo e o nome do ficheiro em simultâneo

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
pt: Os parâmetros do jogo não estão a ser carregados

en: chat too long
pt: Conversa demasiado larga

en: name too long
pt: Nome demasiado largo

en: ignoring unknown extension
pt: ignorar extensão desconhecida

en: The last player left, the tournament timer is reset.
pt: O último jogador saiu, o relógio foi reiniciado

en: No human players present. Bye.
pt: Sem jogadores humanos presentes. Adeus.

en: Game starts, adding computer players.
pt: O jogo começa, adicionar adversários electrónicos.

en: The game starts in %s minutes.
pt: O jogo começa em %s minutos.

en: The game starts in %s minute.
pt: O jogo começa em %s minuto.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
pt: Adversário electrónico

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
pt: O jogo acabou.

en: Player from %s is refused: game is over
pt: Jogador de %s recusado: jogo acabou

en: Name not changed: new name is already in use
pt: Nome não mudado: novo nome está já em uso

en: Was hanging around for too long without players... bye.
pt: Estava à espera à muito tempo sem jogadores...Adeus.

en: The last human player left. Waiting for the return of a player.
pt: O último jogador humano saiu. À espera do regresso de um jogador.

en: Resuming the game.
pt: Prosseguindo o jogo

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
pt: %s reconectou-se.

en: Version mismatch: %s
pt: Versão não coincide: %s

en: This game will start soon.
pt: Este jogo começará em breve

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
pt: Preparando jogo

en: Island Discovery Bonus
pt: Bónus de Descoberta de Ilha

en: Additional Island Bonus
pt: Bónus de ilha adicional

en: Tried to assign resources to NULL player.
pt: Tentativa de atribuir recursos ao jogador NULL.

note: Cheat mode has been activated
en: The dice roll has been determined by the administrator.
pt: O lançamento dos dados foi determinado pelo administrador
