Pioneers 0.12.3 - en to sv translation catalogue (625 entries)

note: Commandline pioneersai: server
en: Server Host
sv: Servervärd

note: Commandline pioneersai: port
en: Server Port
sv: Serverport

note: Commandline pioneersai: name
en: Computer name (mandatory)
sv: Datornamn (obligatoriskt)

note: Commandline pioneersai: time
en: Time to wait between turns (in milliseconds)
sv: Väntetid mellan turer (i millisekunder)

note: Commandline pioneersai: chat-free
en: Stop computer player from talking
sv: Stoppa datorspelare från att prata

note: Commandline pioneersai: algorithm
en: Type of computer player
sv: Typ av datorspelare

note: Commandline option of ai: enable debug logging Commandline option of client: enable debug logging Commandline option of metaserver: enable debug logging Commandline option of server-gtk: enable debug logging Commandline option of server: enable debug logging
en: Enable debug messages
sv: Aktivera felsökningsmeddelanden

note: Commandline option of ai: version Commandline option of client: version Commandline option of editor: version Commandline option of metaserver: version Commandline option of server-gtk: version Commandline option of server-console: version
en: Show version information
sv: Visa versionsinformation

note: Long description in the commandline for pioneersai: help
en: - Computer player for Pioneers
sv: - Datorspelare för Pioneers

note: ai commandline error
en: A name must be provided.
sv: Ett namn måste anges.

en: Type of computer player: %s
sv: Typ av datorspelare: %s

en: The game is already full. I'm leaving.
sv: Spelet är redan fullt. Jag lämnar det.

note: AI chat at the start of the turn
en: Ok, let's go!
sv: Ok, nu kör vi!

note: AI chat at the start of the turn
en: I'll beat you all now! ;)
sv: Jag slår er alla nu! ;)

note: AI chat at the start of the turn
en: Now for another try...
sv: Ett nytt försök...

note: AI chat when one resource is received
en: At least I get something...
sv: Jag får något åtminstone...

note: AI chat when one resource is received
en: One is better than none...
sv: Ett är bättre än inget...

note: AI chat when more than one resource is received
en: Ey, I'm becoming rich ;)
sv: Tjo, Jag blir rikare ;)

note: AI chat when more than one resource is received
en: This is really a good year!
sv: Detta är verkligen ett bra år!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You really don't deserve that much!
sv: Du är inte värd så mycket!

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: You don't know what to do with that many resources ;)
sv: Du vet inte vad du ska göra med så många resurser ;)

note: AI chat when other players receive more than one resource
en: Ey, wait for my robber and lose all this again!
sv: Hey, vänta på min rånare och förlora allt detta igen!

note: AI chat when it moves the robber
en: Go, robber, go!
sv: Kör på, rånare!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: You bastard!
sv: Din jäkel!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Can't you move that robber somewhere else?!
sv: Kan du inte flytta den där rånaren någon annanstans?!

note: AI chat when the robber is moved to it
en: Why always me??
sv: Varför är det alltid jag??

note: AI chat when it must discard resources
en: Oh no!
sv: Åh nej!

note: AI chat when it must discard resources
en: Who the hell rolled that 7??
sv: Vem i &/#"(" slog den 7:an??

note: AI chat when it must discard resources
en: Why always me?!?
sv: Varför är det alltid jag??

note: AI chat when other players must discard
en: Say good bye to your cards... :)
sv: Säg adjö till dina kort... :)

note: AI chat when other players must discard
en: /me says farewell to your cards ;)
sv: /me säger adjö till dina kort ;)

note: AI chat when other players must discard
en: That's the price for being rich... :)
sv: Det är priset för att vara rik... :)

note: AI chat when someone steals from it
en: Ey! Where's that card gone?
sv: Hey! Var tog det kortet vägen?

note: AI chat when someone steals from it
en: Thieves! Thieves!!
sv: Tjuvar! Tjuvar!!

note: AI chat when someone steals from it
en: Wait for my revenge...
sv: Vänta på min hämnd...

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Oh no :(
sv: Åh nej :(

note: AI chat when someone plays the monopoly card
en: Must this happen NOW??
sv: Måste detta hända NU??

note: AI chat when it has the largest army
en: Hehe, my soldiers rule!
sv: Hehe, mina soldater äger!

note: AI chat when another player that the largest army
en: First robbing us, then grabbing the points...
sv: Först råna oss sen sno åt sig poängen...

note: AI chat when it has the longest road
en: See that road!
sv: Se på den vägen!

note: AI chat when another player has the longest road
en: Pf, you won't win with roads alone...
sv: Pfff, du vinner aldrig med bara vägar...

en: Received error from server: %s.  Quitting
sv: Mottog fel från server: %s.   Avslutar

note: AI chat when it wins
en: Yippie!
sv: Jippi!

note: AI chat when another player wins
en: My congratulations
sv: Mina gratulationer

en: No settlements in stock to use for setup
sv: Inga bosättningar i lager att använda för detta

en: There is no place to setup a settlement
sv: Det finns ingen plats för att bygga en bosättning

en: No roads in stock to use for setup
sv: Inga vägar på lager att använda för detta

en: There is no place to setup a road
sv: Det finns ingen plats för att anlägga en väg

en: Rejecting trade.
sv: Nekade handel.

note: Translators: don't translate '/help'
en: Hello, welcome to the lobby. I am a simple robot. Type '/help' in the chat to see the list of commands I know.
sv: Hej, välkommen till lobbyn. Jag är en enkel robot. Skriv "/help" i chatten för att se en lista på kommandon jag känner till.

note: Translators: don't translate '/help'
en: '/help' shows this message again
sv: "/help" visar detta meddelande igen

note: Translators: don't translate '/why'
en: '/why' explains the purpose of this strange board layout
sv: "/why" förklarar meningen med denna konstiga brädlayout

note: Translators: don't translate '/news'
en: '/news' tells the last released version
sv: "/news" talar om den senaste utgivna versionen

note: AI chat that explains '/why'
en: This board is not intended to be a game that can be played. Instead, players can find each other here, and decide which board they want to play. Then, one of the players will host the proposed game by starting a server, and registers it at the metaserver. The other players can subsequently disconnect from the lobby, and enter that game.
sv: Denna bräda är inte tänkt att vara ett spel som kan spelas. Istället kan spelare hitta varandra här, och bestämma vilken bräda de vill spela på. Sedan kan en av spelarna stå värd för det tänkta spelet genom att starta en server, och registrera den på metaservern. De andra spelarna kan därefter koppla ner från lobbyn, och ansluta till det spelet.

en: The last released version of Pioneers is
sv: "Den senaste utgivna versionen av Pioneers är

note: The lobbybot leaves when a game is starting
en: The game is starting. I'm not needed anymore. Goodbye.
sv: Spelet startar. Jag behövs inte längre. Adjö.

en: Waiting
sv: Väntar

en: Idle
sv: Overksam

en: We have been kicked out of the game.
sv: Vi har blivit utsparkade från spelet.

en: Error (%s): %s
sv: Fel (%s): %s

en: Notice: %s
sv: Notera: %s

en: %s does not receive any %s, because the bank is empty.
sv: %s tar inte emot några %s, därför att banken är tom.

en: %s only receives %s, because the bank didn't have any more.
sv: %s tar endast emot %s, därför att banken inte hade mer.

en: %s receives %s.
sv: %s tar emot %s.

note: Year of Plenty
en: %s takes %s.
sv: %s tar %s.

en: %s spent %s.
sv: %s spenderade %s.

en: %s is refunded %s.
sv: %s blir återbetalad %s.

en: %s discarded %s.
sv: %s kastade %s.

en: %s has won the game with %d victory points!
sv: %s har vunnit spelet med %d segerpoäng!

en: Loading
sv: Läser in

en: Version mismatch.
sv: Version stämmer inte.

en: Version mismatch. Please make sure client and server are up to date.
sv: Versionen stämmer inte. Se till att klient och server är uppdaterade.

en: Build two settlements, each with a connecting
sv: Bygg två bosättningar, båda med en anslutande

en: Build a settlement with a connecting
sv: Bygg en bosättning med en anslutande

en: road
sv: väg

en: bridge
sv: bro

en: ship
sv: skepp

en:  or
sv:  eller

en: Waiting for your turn.
sv: Väntar på din tur.

en: Select the building to steal from.
sv: Välj den byggnad du vill stjäla från.

en: Select the ship to steal from.
sv: Välj det skepp du vill stjäla från.

en: Place the robber.
sv: Placera ut rånaren.

en: Finish the road building action.
sv: Gör klar vägbyggnationen.

en: Build one road segment.
sv: Bygg ett vägsegment.

en: Build two road segments.
sv: Bygg två vägsegment.

note: Notification
en: It is your turn.
sv: Det är din tur.

en: Sorry, %s available.
sv: Tyvärr, %s tillgänglig.

en: The game is over.
sv: Spelet är slut.

note: This development card is unique
en: You bought the %s development card.
sv: Du köpte utvecklingskortet för %s.

note: This development card is not unique
en: You bought a %s development card.
sv: Du köpte ett utvecklingskort för %s.

en: %s bought a development card.
sv: %s köpte ett utvecklingskort.

en: %s played the %s development card.
sv: %s spelade utvecklingskortet för %s.

en: %s played a %s development card.
sv: %s spelade ett utvecklingskort för %s.

en: You have run out of road segments.
sv: Du har slut på vägsegment.

note: I get the cards $1=resources, $2=player that loses resources
en: You get %s from %s.
sv: Du får %s från %s.

note: I lose the cards $1=player that steals, $2=resources
en: %s took %s from you.
sv: %s tog %s från dig.

en: %s took %s from %s.
sv: %s tog %s från %s.

en: Spectator %d
sv: Åskådare %d

en: spectator %d
sv: åskådare %d

en: Player %d
sv: Spelare %d

en: player %d
sv: spelare %d

en: New spectator: %s.
sv: Ny åskådare: %s.

en: %s is now %s.
sv: %s är nu %s.

en: Player %d is now %s.
sv: Spelare %d är nu %s.

en: %s has quit.
sv: %s har avslutat.

en: There is no largest army.
sv: Det finns ingen största armé.

en: %s has the largest army.
sv: %s har den största armén.

en: There is no longest road.
sv: Det finns ingen längsta väg.

en: %s has the longest road.
sv: %s har den längsta vägen.

en: Waiting for %s.
sv: Väntar på %s.

note: We are not in on the action someone stole a resource from someone else
en: %s stole a resource from %s.
sv: %s stal en resurs från %s.

note: $1=resource, $2=player name
en: You stole %s from %s.
sv: Du stal %s från %s.

note: $1=player name, $2=resource
en: %s stole %s from you.
sv: %s stal %s från dig.

en: %s gave %s nothing!?
sv: %s gav %s ingenting!?

note: $1=giving player, $2=receiving player, $3=resources
en: %s gave %s %s for free.
sv: %s gav %s %s gratis.

en: %s gave %s %s in exchange for %s.
sv: %s gav %s %s i utbyte mot %s.

en: %s exchanged %s for %s.
sv: %s utbytte %s mot %s.

en: %s built a road.
sv: %s byggde en väg.

en: %s built a ship.
sv: %s byggde ett skepp.

en: %s built a settlement.
sv: %s byggde en bosättning.

en: %s built a city.
sv: %s byggde en stad.

en: %s built a city wall.
sv: %s byggde en stadsmur.

note: Error message
en: player_build_add called with BUILD_NONE for user %s
sv: player_build_add anropades med BUILD_NONE för användare %s

en: %s built a bridge.
sv: %s byggde en bro.

en: %s removed a road.
sv: %s tog bort en väg.

en: %s removed a ship.
sv: %s tog bort ett skepp.

en: %s removed a settlement.
sv: %s tog bort en bosättning.

en: %s removed a city.
sv: %s tog bort en stad.

en: %s removed a city wall.
sv: %s tog bort en stadsmur.

note: Error message
en: player_build_remove called with BUILD_NONE for user %s
sv: player_build_remove anropades med BUILD_NONE för användare %s

en: %s removed a bridge.
sv: %s tog bort en bro.

en: %s has canceled a ship's movement.
sv: %s har avbrutit flyttning av ett skepp.

en: %s moved a ship.
sv: %s flyttade ett skepp.

note: tell the user that someone got something
en: %s received %s.
sv: %s mottog %s.

en: server asks to lose invalid point.
sv: server frågar om att förlora ogiltig poäng.

note: tell the user the point is lost
en: %s lost %s.
sv: %s förlorade %s.

en: server asks to move invalid point.
sv: server frågar om att flytta ogiltig poäng.

note: tell the user someone (1) lost something (2) to someone else (3)
en: %s lost %s to %s.
sv: %s förlorade %s till %s.

en: brick
sv: tegel

en: Brick
sv: Tegel

en: grain
sv: spannmål

en: Grain
sv: Spannmål

en: ore
sv: malm

en: Ore
sv: Malm

en: wool
sv: ull

en: Wool
sv: Ull

en: lumber
sv: timmer

en: Lumber
sv: Timmer

en: no resource (bug)
sv: ingen resurs (fel)

en: No resource (bug)
sv: Ingen resurs (fel)

en: any resource (bug)
sv: någon resurs (fel)

en: Any resource (bug)
sv: Någon resurs (fel)

en: gold
sv: guld

en: Gold
sv: Guld

en: a brick card
sv: ett tegelkort

en: %d brick cards
sv: %d tegelkort

en: a grain card
sv: ett spannmålskort

en: %d grain cards
sv: %d spannmålskort

en: an ore card
sv: ett malmkort

en: %d ore cards
sv: %d malmkort

en: a wool card
sv: ett ullkort

en: %d wool cards
sv: %d ullkort

en: a lumber card
sv: ett timmerkort

en: %d lumber cards
sv: %d timmerkort

en: nothing
sv: ingenting

note: Construct "A, B and C" for resources
en: %s and %s
sv: %s och %s

en: %s has undone the robber movement.
sv: %s har ångrat förflyttningen av rånaren.

en: %s moved the robber.
sv: %s flyttade rånaren.

en: %s has undone the pirate movement.
sv: %s har ångrat förflyttning av piraten.

en: %s moved the pirate.
sv: %s flyttade piraten.

en: %s must move the robber.
sv: %s måste flytta rånaren.

en: Setup for %s.
sv: Uppställning för %s.

en: Double setup for %s.
sv: Dubbel uppställning för %s.

en: %s rolled %d.
sv: %s slog %d.

en: Begin turn %d for %s.
sv: Börja tur %d för %s.

note: Label text
en: <b>Chat</b>
sv: <b>Chatt</b>

en: Beeper test.
sv: Testa pip.

en: %s beeped you.
sv: %s pingade dig.

en: You beeped %s.
sv: Du pingade %s.

en: You could not beep %s.
sv: Du kunde inte skicka ett pip till %s.

en:  said:
sv:  säger:

note: Menu entry
en: _Game
sv: _Spel

note: Tooltip for New Game menu entry
en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

note: Menu entry
en: _New Game
sv: _Nytt spel

note: Tooltip for Leave Game menu entry
en: Leave this game
sv: Lämna detta spel

note: Menu entry
en: _Leave Game
sv: _Lämna spel

note: Tooltip for Admin menu entry
en: Administer Pioneers server
sv: Administrera Pioneers-servern

note: Menu entry
en: _Admin
sv: _Administrera

note: Tooltip for Player Name menu entry
en: Change your player name
sv: Ändra ditt spelarnamn

note: Menu entry
en: _Player Name
sv: _Spelarens namn

note: Tooltip for Legend menu entry
en: Terrain legend and building costs
sv: Terrängförklaring och byggnadskostnader

note: Menu entry
en: L_egend
sv: _Förklaring

note: Tooltip for Game Settings menu entry
en: Settings for the current game
sv: Inställningar för nuvarande spel

note: Menu entry
en: _Game Settings
sv: S_pelinställningar

note: Tooltip for Dice Histogram menu entry
en: Histogram of dice rolls
sv: Histogram för tärningskast

note: Menu entry
en: _Dice Histogram
sv: _Tärningshistogram

note: Tooltip for Quit menu entry
en: Quit
sv: Avsluta

note: Menu entry
en: _Quit
sv: _Avsluta

note: Menu entry
en: _Actions
sv: _Åtgärder

note: Tooltip for Roll Dice menu entry
en: Roll the dice
sv: Kasta tärningen

note: Menu entry
en: Roll Dice
sv: Kasta tärning

note: Menu entry Tab page name
en: Trade
sv: Handla

note: Menu entry
en: Undo
sv: Ångra

note: Menu entry
en: Finish
sv: Klar

note: Tooltip for Road menu entry
en: Build a road
sv: Bygg en väg

note: Menu entry
en: Road
sv: Väg

note: Tooltip for Ship menu entry
en: Build a ship
sv: Bygg ett skepp

note: Menu entry
en: Ship
sv: Skepp

note: Tooltip for Move Ship menu entry
en: Move a ship
sv: Flytta ett skepp

note: Menu entry
en: Move Ship
sv: Flytta skepp

note: Tooltip for Bridge menu entry
en: Build a bridge
sv: Bygg en bro

note: Menu entry
en: Bridge
sv: Bro

note: Tooltip for Settlement menu entry
en: Build a settlement
sv: Bygg en bosättning

note: Menu entry
en: Settlement
sv: Bosättning

note: Tooltip for City menu entry
en: Build a city
sv: Bygg en stad

note: Menu entry
en: City
sv: Stad

note: Tooltip for Develop menu entry
en: Buy a development card
sv: Köp ett utvecklingskort

note: Menu entry
en: Develop
sv: Utveckla

note: Tooltip for City Wall menu entry
en: Build a city wall
sv: Bygg en stadsmur

note: Menu entry
en: City Wall
sv: Stadsmur

note: Menu entry
en: _Settings
sv: _Inställningar

note: Tooltip for Toolbar menu entry
en: Show or hide the toolbar
sv: Visa eller göm verktygsraden

note: Menu entry
en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

note: Tooltip for Preferences menu entry
en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

note: Menu entry
en: Prefere_nces
sv: Inställ_ningar

note: Menu entry
en: _Help
sv: _Hjälp

note: Tooltip for About Pioneers menu entry
en: Information about Pioneers
sv: Information om Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers
sv: _Om Pioneers

note: Tooltip for Help menu entry
en: Show the manual
sv: Visa manualen

en: Metaserver at %s, port %s
sv: Metaserver på %s, port %s

en: Finished.
sv: Klar.

en: Receiving game names from the metaserver.
sv: Tar emot spelnamn från metaservern.

en: Unknown message from the metaserver: %s
sv: Okänt meddelande från metaservern: %s

en: Bad redirect line: %s
sv: Felaktig rad för omdirigering: %s

en: The metaserver is too old to create servers (version %d.%d)
sv: Metaserver för gammal för att skapa servrar (version %d.%d)

note: Sevens rule: reroll on 1st 2 turns
en: Reroll on 1st 2 turns
sv: Slå om på de första 2 turerna

note: Sevens rule: reroll all 7s
en: Reroll all 7s
sv: Slå om alla 7:or

en: Default
sv: Förvald

en: Random
sv: Slumpad

en: Receiving a list of Pioneers servers from the metaserver.
sv: Tar emot en lista av Pioneers-servrar från metaservern.

note: Dialog caption
en: Create a Public Game
sv: Skapa ett publikt spel

note: Dialog caption
en: Join a Public Game
sv: Gå in i ett publikt spel

note: Button text
en: _New Remote Game
sv: _Nytt fjärrspel

note: Tooltip
en: Select a game to join
sv: Välj ett spel att gå in i

note: Column name
en: Map Name
sv: Kartnamn

note: Tooltip for column 'Map Name'
en: Name of the game
sv: Spelets namn

note: Column name
en: Curr
sv: Nuvar

note: Tooltip for column 'Curr'
en: Number of players in the game
sv: Antal spelare i spelet

note: Tooltip for column 'Max'
en: Maximum players for the game
sv: Max antal spelare för spelet

note: Column name
en: Terrain
sv: Terräng

note: Tooltip for column 'Terrain'
en: Random of default terrain
sv: Slumpmässig standardterräng

note: Column name
en: Vic. Points
sv: Segerpoäng

note: Tooltip for column 'Vic. Points'
en: Points needed to win
sv: Poäng för vinst

note: Column name
en: Sevens Rule
sv: Regel för 7:an

note: Tooltip for column 'Sevens Rule' Label
en: Sevens rule
sv: Regel för 7:an

note: Column name
en: Host
sv: Värd

note: Tooltip for column 'Host'
en: Host of the game
sv: Värd för spelet

note: Tooltip for column 'Version'
en: Version of the host
sv: Version hos värden

note: Dialog caption
en: Start a New Game
sv: Starta ett nytt spel

note: Label Commandline option of client: name of the player
en: Player name
sv: Spelarnamn

note: Tooltip
en: Enter your name
sv: Ange ditt namn

note: Check button Role of the player: spectator
en: Spectator
sv: Åskådare

note: Button
en: Join Public Game
sv: Gå in i ett publikt spel

note: Tooltip
en: Join a public game
sv: Gå in i ett publikt spel

note: Button
en: Create Game
sv: Skapa spel

note: Tooltip
en: Create a game
sv: Skapa ett spel

note: Button
en: Join Private Game
sv: Gå in i privat spel

note: Tooltip Dialog caption
en: Join a private game
sv: Gå in i ett privat spel

note: Label Commandline option of client: hostname of the server
en: Server host
sv: Servervärd

note: Tooltip
en: Name of the host of the game
sv: Namn på värden som kör spelet

note: Label Commandline option of client: port of the server server port label
en: Server port
sv: Serverport

note: Tooltip
en: Port of the host of the game
sv: Port på värden som kör spelet

note: Tooltip Label
en: Recent games
sv: Tidigare spel

note: Caption for list of bought development cards
en: <b>Development cards</b>
sv: <b>Utvecklingskort</b>

note: Button text: play development card
en: Play Card
sv: Spela kort

note: Dialog caption
en: Discard Resources
sv: Kasta resurser

note: Label
en: Total discards
sv: Totala kastningar

note: Caption for list of player that must discard cards
en: <b>Waiting for players to discard</b>
sv: <b>Väntar på att spelare ska kasta</b>

note: Dialog caption
en: Game Over
sv: Spelet är över

en: %s has won the game with %d victory points!
sv: %s har vunnit spelet med %d segerpoäng!

en: All praise %s, Lord of the known world!
sv: Länge leve %s, Härskare över världen!

note: Dialog caption
en: Choose Resources
sv: Välj resurser

note: Text for total in choose gold dialog Text for total in year of plenty dialog
en: Total resources
sv: Totala resurser

note: Caption for list of player that must choose gold
en: <b>Waiting for players to choose</b>
sv: <b>Väntar på att spelare ska välja</b>

note: Victory points target in statusbar
en: Points needed to win: %i
sv: Poäng krävs för vinst: %i

en: <b>Messages</b>
sv: <b>Meddelanden</b>

note: Tab page name
en: Map
sv: Karta

note: Tooltip
en: Finish trading
sv: Avsluta handel

note: Tab page name Button text
en: Quote
sv: Pris

note: Tooltip
en: Reject domestic trade
sv: Vägra inrikeshandel

note: Tab page name Dialog caption
en: Legend
sv: Förklaring

note: Tab page name, shown for the splash screen
en: Welcome to Pioneers
sv: Välkommen till Pioneers

note: Caption of preferences dialog
en: Pioneers Preferences
sv: Inställningar för Pioneers

note: Label for changing the theme, in the preferences dialog
en: Theme:
sv: Tema:

note: Tooltip for changing the theme in the preferences dialog
en: Choose one of the themes
sv: Välj ett av dessa teman

note: Label for the option to show the legend
en: Show legend
sv: Visa förklaring

note: Tooltip for the option to show the legend
en: Show the legend as a page beside the map
sv: Visa förklaringen som en sida bredvid kartan

note: Label for the option to display log messages in color
en: Messages with color
sv: Meddelanden med färg

note: Tooltip for the option to display log messages in color
en: Show new messages with color
sv: Visa nya meddelanden med färg

note: Label for the option to display chat in color of player
en: Chat in color of player
sv: Chatt i spelarens färg

note: Tooltip for the option to display chat in color of player
en: Show new chat messages in the color of the player
sv: Visa nya chattmeddelanden i samma färg som spelaren

note: Label for the option to display the summary with colors
en: Summary with color
sv: Sammanfattning i färg

note: Tooltip for the option to display the summary with colors
en: Use colors in the player summary
sv: Använd färger i spelarnas sammanfattning

note: Label for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Toolbar with shortcuts
sv: Verktygsrad med genvägar

note: Tooltip for the option to display keyboard accelerators in the toolbar
en: Show keyboard shortcuts in the toolbar
sv: Visa tangentbordsgenvägar i verktygsraden

note: Label for the option to disable all sounds
en: Silent mode
sv: Tyst läge

note: Tooltip for the option to disable all sounds
en: In silent mode no sounds are made
sv: I tyst läge kommer inga ljud att spelas upp

note: Label for the option to announce when players/spectators enter
en: Announce new players
sv: Annonsera nya spelare

note: Tooltip for the option to use sound when players/spectators enter
en: Make a sound when a new player or spectator enters the game
sv: Spela ett ljud när en ny spelare eller åskådare kommer in i spelet

note: Label for the option to use the 16:9 layout.
en: Use 16:9 layout
sv: Använd bredbildslayout

note: Tooltip for 16:9 option.
en: Use a 16:9 friendly layout for the window
sv: Använd en bredbildsvänlig layout för fönstret

note: Caption of about box
en: About Pioneers
sv: Om Pioneers

note: Initial text in status bar
en: Welcome to Pioneers!
sv: Välkommen till Pioneers!

note: Dialog caption
en: Dice Histogram
sv: Tärningshistogram

en: Ship movement canceled.
sv: Flyttning av skepp avbröts.

en: Select a new location for the ship.
sv: Välj en ny plats för skeppet.

en: Hill
sv: Kulle

en: Field
sv: Fält

en: Mountain
sv: Berg

en: Pasture
sv: Betesmark

en: Forest
sv: Skog

en: Desert
sv: Öken

en: Sea
sv: Hav

note: Label
en: <b>Terrain yield</b>
sv: <b>Terrängavkastning</b>

note: Label
en: <b>Building costs</b>
sv: <b>Byggnadskostnader</b>

en: City wall
sv: Stadsmur

en: Development card
sv: Utvecklingskort

note: Dialog caption Name of the development card
en: Monopoly
sv: Monopol

note: Label
en: Select the resource you wish to monopolize.
sv: Välj den resurs du önskar monopolisera.

note: Dialog caption
en: Change Player Name
sv: Ändra spelarens namn

note: Label
en: Player name:
sv: Spelarnamn:

note: Label: set player icon preferences
en: Face:
sv: Yta:

note: Commandline option of client: do we want to be a spectator
en: Connect as a spectator
sv: Anslut som en åskådare

note: Commandline option of client: hostname of the metaserver
en: Metaserver Host
sv: Metaservervärd

en: Select a game to join.
sv: Välj ett spel att gå in i.

en: Connecting
sv: Ansluter

note: Long description in the commandline for pioneers: help
en: - Play a game of Pioneers
sv: - Spela en omgång av Pioneers

en: Play a game of Pioneers
sv: Spela en omgång av Pioneers

en: Settlements
sv: Bosättningar

en: Cities
sv: Städer

en: City walls
sv: Stadsmurar

en: Largest army
sv: Största armé

note: Name of the development card
en: Chapel
sv: Kapell

en: Chapels
sv: Kapell

note: Name of the development card
en: Pioneer university
sv: Pioneer Universitet

en: Pioneer universities
sv: Pioneer Universitet

note: Name of the development card
en: Governor's house
sv: Guvernörens hus

en: Governor's houses
sv: Guvenörshus

note: Name of the development card
en: Library
sv: Bibliotek

en: Libraries
sv: Bibliotek

note: Name of the development card
en: Market
sv: Marknad

en: Markets
sv: Marknader

note: Name of the development card
en: Soldier
sv: Soldat

en: Soldiers
sv: Soldater

en: Resource card
sv: Resurskort

en: Resource cards
sv: Resurskort

note: Caption
en: Development cards
sv: Utvecklingskort

note: Caption for the overview of the points and card of other players
en: <b>Player summary</b>
sv: <b>Sammandrag för spelare</b>

note: Dialog caption
en: Year of Plenty
sv: Guldår

en: Please choose one resource from the bank
sv: Välj en resurs från banken

en: Please choose two resources from the bank
sv: Välj två resurser från banken

en: The bank is empty
sv: Banken är tom

en: %s has %s, and is looking for %s
sv: %s har %s och letar efter %s

note: Label Frame title, trade: I want to trade these resources
en: I want
sv: Jag vill ha

note: Label Frame title, trade: I want these resources in return
en: Give them
sv: Ge dem

note: Button text
en: Delete
sv: Ta bort

note: Button text
en: Reject Domestic Trade
sv: Vägra inrikeshandel

note: Now create columns Table header: Player who trades Role of the player: player
en: Player
sv: Spelare

note: Table header: Quote
en: Quotes
sv: Pris

note: trade: maritime quote: %1 resources of type %2 for * one resource of type %3
en: %d:1 %s for %s
sv: %d:1 %s för %s

note: Trade: a player has rejected trade
en: Rejected trade
sv: Vägrade handel

note: Caption for overview of the resources of the player
en: <b>Resources</b>
sv: <b>Resurser</b>

note: Label
en: Total
sv: Totalt

note: Tooltip for the amount of resources in the hand
en: Amount in hand
sv: Mängd i handen

note: Tooltip for the amount of resources in the bank
en: Amount in the bank
sv: Mängd på banken

note: Tooltip for the selected amount
en: Selected amount
sv: Vald mängd

note: Tooltip for the total selected amount
en: Total selected amount
sv: Totalt vald mängd

note: Tooltip when the bank cannot be emptied
en: The bank cannot be emptied
sv: Banken kan inte tömmas

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Unknown
sv: Okänd

en: No game in progress...
sv: Inget spel pågår...

note: Label
en: <b>General settings</b>
sv: <b>Allmänna inställningar</b>

en: Number of players:
sv: Antal spelare:

en: Victory point target:
sv: Poängmål för seger:

en: Random terrain:
sv: Slumpad terräng:

en: Allow trade between players:
sv: Tillåt handel mellan spelare:

en: Allow trade only before building or buying:
sv: Tillåt handel endast före byggnation eller köp:

en: Amount of each resource:
sv: Mängd av varje resurs:

en: Use the pirate to block ships:
sv: Använd piraten för att blockera skepp:

en: Island discovery bonuses:
sv: Bonusar för upptäckter av öar:

note: Label
en: <b>Building quotas</b>
sv: <b>Byggkostnad</b>

en: Roads:
sv: Vägar:

en: Settlements:
sv: Bosättningar:

en: Cities:
sv: Städer:

en: City walls:
sv: Stadsmurar:

en: Ships:
sv: Skepp:

en: Bridges:
sv: Broar:

note: Label
en: <b>Development card deck</b>
sv: <b>Kortlek för utvecklingskort</b>

en: Road building cards:
sv: Vägbyggnadskort:

en: Monopoly cards:
sv: Monopolkort:

en: Year of plenty cards:
sv: Kort för Guldår:

en: Chapel cards:
sv: Kapellkort:

en: Pioneer university cards:
sv: Kort för Pioneer Universitet:

en: Governor's house cards:
sv: Kort för Guvenörshus:

en: Library cards:
sv: Bibliotekskort:

en: Market cards:
sv: Marknadskort:

en: Soldier cards:
sv: Soldatkort:

note: Dialog caption
en: Current Game Settings
sv: Inställningar för nuvarande spel

note: trade: you ask for something for free
en: ask for %s for free
sv: fråga efter %s gratis

note: trade: you give something away for free
en: give %s for free
sv: ge %s gratis

note: trade: you trade something for something else
en: give %s for %s
sv: ge %s för %s

note: I want some resources, and give them some resources
en: I want %s, and give them %s
sv: Jag vill ha %s och ge dem %s

note: Button text, trade: call for quotes from other players
en: _Call for Quotes
sv: _Fråga efter pris

note: Button text: Trade page, accept selected quote
en: _Accept Quote
sv: _Acceptera pris

note: Button text: Trade page, finish trading
en: _Finish Trading
sv: Avsluta _handel

note: Name of the development card
en: Road building
sv: Vägbygge

note: Name of the development card
en: Year of plenty
sv: Guldår

en: This game cannot be won.
sv: Detta spel kan inte vinnas.

en: There is no land.
sv: Det finns inget land.

en: It is possible that this game cannot be won.
sv: Det är möjligt att det här spelet inte kan vinnas.

en: This game can be won by only building all settlements and cities.
sv: Det här spelet kan vinnas endast genom att bygga alla bosättningar och städer.

en: Looking for games in '%s'
sv: Letar efter spel i '%s'

en: Game directory '%s' not found
sv: Spelkatalogen "%s" hittades inte

en: Pioneers is based upon the excellent
    Settlers of Catan board game.
sv: Pioneers är baserad på det utmärkta
    brädspelet Settlers of Catan.

note: Tooltip for sevens rule normal
en: All sevens move the robber or pirate
sv: Alla 7:or flyttar rånaren eller piraten

note: Tooltip for sevens rule reroll on 1st 2 turns
en: In the first two turns all sevens are rerolled
sv: De två första turerna slås alla 7:or om

note: Tooltip for sevens rule reroll all
en: All sevens are rerolled
sv: Alla sjuor slås om

en: Randomize terrain
sv: Slumpa terräng

en: Randomize the terrain
sv: Slumpa terrängen

en: Use pirate
sv: Använd pirat

en: Use the pirate to block ships
sv: Använd piraten för att blockera skepp

en: Strict trade
sv: Strikt handel

en: Allow trade only before building or buying
sv: Tillåt handel endast före byggnation eller köp

en: Domestic trade
sv: Inrikeshandel

en: Allow trade between players
sv: Tillåt handel mellan spelare

en: Victory at end of turn
sv: Seger vid turens slut

en: Check for victory only at end of turn
sv: Kontrollera seger endast vid turens slut

note: Label text for customising a game
en: Number of players
sv: Antal spelare

note: Tooltip for 'Number of Players'
en: The number of players
sv: Antalet spelare

note: Label for customising a game
en: Victory point target
sv: Poäng för vinst

note: Tooltip for Victory Point Target
en: The points needed to win the game
sv: Poäng som krävs för att vinna spelet

note: Tooltip for the check button
en: Is it possible to win this game?
sv: Är det möjligt att vinna det här spelet?

note: Port indicator for brick
en: Brick port|B
sv: Te

note: Port indicator for grain
en: Grain port|G
sv: Sä

note: Port indicator for ore
en: Ore port|O
sv: Ma

note: Port indicator for wool
en: Wool port|W
sv: Ul

note: Port indicator for lumber
en: Lumber port|L
sv: Ti

note: Tooltip for the list of metaservers
en: Select a metaserver
sv: Välj en metaserver

note: Tooltip for the list of games
en: Select a game
sv: Välj ett spel

note: Log prefix
en: *ERROR*
sv: *FEL*

note: Log prefix
en: Chat:
sv: Chatt:

note: Log prefix
en: Resource:
sv: Resurs:

note: Log prefix
en: Build:
sv: Bygg:

note: Log prefix
en: Dice:
sv: Tärning:

note: Log prefix
en: Steal:
sv: Stjäl:

note: Log prefix
en: Trade:
sv: Handel:

note: Log prefix
en: Development:
sv: Utveckling:

note: Log prefix
en: Army:
sv: Armé:

note: Log prefix
en: Road:
sv: Väg:

note: Log prefix
en: *BEEP*
sv: *PIP*

note: Log prefix
en: Player 1:
sv: Spelare 1:

note: Log prefix
en: Player 2:
sv: Spelare 2:

note: Log prefix
en: Player 3:
sv: Spelare 3:

note: Log prefix
en: Player 4:
sv: Spelare 4:

note: Log prefix
en: Player 5:
sv: Spelare 5:

note: Log prefix
en: Player 6:
sv: Spelare 6:

note: Log prefix
en: Player 7:
sv: Spelare 7:

note: Log prefix
en: Player 8:
sv: Spelare 8:

note: Log prefix
en: ** UNKNOWN MESSAGE TYPE **
sv: ** OKÄND MEDDELANDETYP **

en: Error writing to socket: %s
sv: Fel vid skrivning till uttag: %s

en: Read buffer overflow - disconnecting
sv: Överflöde i läsbuffert - kopplar ned

en: Error reading socket: %s
sv: Fel vid läsning av uttag: %s

en: unknown
sv: okänd

en: Connecting to %s, port %s
sv: Ansluter till %s, port %s

note: Error message
en: State stack overflow. Stack dump sent to standard error.
sv: Överflöde i statusstack. Stackdump skickar till standard fel.

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Hill
sv: _Kulle

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Field
sv: _Fält

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Mountain
sv: _Berg

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Pasture
sv: Be_tesmark

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: F_orest
sv: _Skog

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Desert
sv: Ök_en

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Sea
sv: _Hav

note: Use an unique shortcut key for each resource
en: _Gold
sv: _Guld

note: Use an unique shortcut key for each resource Use an unique shortcut key for each port type
en: _None
sv: _Ingen

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Brick (2:1)
sv: Te_gel (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Grain (2:1)
sv: _Spannmål (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Ore (2:1)
sv: _Malm (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Wool (2:1)
sv: _Ull (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Lumber (2:1)
sv: _Timmer (2:1)

note: Use an unique shortcut key for each port type
en: _Any (3:1)
sv: _Någon (3:1)

note: East
en: East|E
sv: Ö

note: North east
en: North East|NE
sv: NÖ

note: North west
en: North West|NW
sv: NV

note: West
en: West|W
sv: V

note: South west
en: South West|SW
sv: SV

note: South east
en: South East|SE
sv: SÖ

note: Menu item
en: Shuffle
sv: Blanda

note: Caption Game settings frame
en: Game parameters
sv: Spelparametrar

note: Caption Rules frame
en: Rules
sv: Regler

note: Caption
en: Resources
sv: Resurser

note: Caption
en: Buildings
sv: Byggnader

note: Application caption
en: Pioneers Editor
sv: Redigerare för Pioneers

en: Failed to load '%s'
sv: Misslyckades att läsa in "%s"

en: Failed to save to '%s'
sv: Misslyckades att spara till "%s

note: Dialog caption
en: Open Game
sv: Öppna spel

note: Dialog caption
en: Save As...
sv: Spara som...

note: Dialog caption
en: Change Title
sv: Ändra titel

note: Label
en: New title:
sv: Ny titel:

note: Caption of about box
en: About Pioneers Game Editor
sv: Om redigeraren för Pioneers

note: Long help for commandline option (editor): filename
en: Open this file
sv: Öppna denna fil

note: Commandline option for editor: filename Commandline metaserver: pidfile argument
en: filename
sv: filnamn

note: Long description in the command line: --help
en: - Editor for games of Pioneers
sv: - Redigerare för Pioneers-spel

note: Tab page name
en: Settings
sv: Inställningar

note: Menu entry
en: _File
sv: _Fil

note: Tooltip for New menu entry
en: Create a new game
sv: Skapa ett nytt spel

note: Menu entry
en: _New
sv: _Ny

note: Tooltip for Open menu entry
en: Open an existing game
sv: Öppna ett existerande spel

note: Menu entry
en: _Open...
sv: _Öppna...

note: Tooltip for Save menu entry
en: Save game
sv: Spara spel

note: Menu entry
en: _Save
sv: _Spara

note: Tooltip for Save As menu entry
en: Save as
sv: Spara som

note: Menu entry
en: Save _As...
sv: Spar_a som...

note: Tooltip for Change Title menu entry
en: Change game title
sv: Ändra spelets titel

note: Tooltip for Check Victory Point Target menu entry
en: Check whether the game can be won
sv: Kontrollera huruvida spelet kan vinnas

note: Menu entry
en: _Check Victory Point Target
sv: _Kontrollera poängmål för vinst

note: Tooltip for About Pioneers Editor menu entry
en: Information about Pioneers Editor
sv: Information om redigeraren för Pioneers

note: Menu entry
en: _About Pioneers Editor
sv: _Om redigeraren för Pioneers

en: Resource count
sv: Resurser

en: Create your own game for Pioneers
sv: Skapa ett egna spel för Pioneers

note: Commandline metaserver: daemon
en: Daemonize the metaserver on start
sv: Kör metaserver som bakgrundsprocess vid start

note: Commandline metaserver: pidfile
en: Pidfile to create when daemonizing (implies -d)
sv: Pid-fil att skapa vid bakgrundsprocess (betyder -d)

note: Commandline metaserver: redirect
en: Redirect clients to another metaserver
sv: Omdirigerar klienter till en annan metaserver

note: Commandline metaserver: server
en: Use this hostname when creating new games
sv: Använd det här värdnamnet när nya spel skapas

note: Commandline metaserver: server argument
en: hostname
sv: värdnamn

note: Commandline metaserver: port-range
en: Use this port range when creating new games
sv: Använd det här portintervallet när nya spel skapas

note: Commandline metaserver: port-range argument
en: from-to
sv: från-till

note: Commandline option of metaserver: syslog-debug
en: Debug syslog messages
sv: Felsökningsmeddelanden till syslog

note: Long description in the commandline for metaserver: help
en: - Metaserver for Pioneers
sv: - Metaserver för Pioneers

en: metaserver protocol:
sv: protokoll för metaserver:

en: Stop Server
sv: Stoppa server

en: Start Server
sv: Starta server

en: Stop the server
sv: Stoppa servern

en: Start the server
sv: Starta servern

en: Player %s from %s entered
sv: Spelaren %s från %s kom in

en: Player %s from %s left
sv: Spelaren %s från %s lämnade

en: Player %d is now %s
sv: Spelare %d är nu %s

en: The port for the game server
sv: Porten för spelservern

note: register_toggle
en: Register server
sv: Registrera server

en: Register this game at the metaserver
sv: Registrera detta spel på metaservern

note: hostname label
en: Reported hostname
sv: Rapporterat värdnamn

en: The public name of this computer (needed when playing behind a firewall)
sv: Det publika namnet för denna dator (behövs vid spel bakom en brandvägg)

en: Randomize turn order
sv: Slumpa fram turordning

note: Tooltip for server connection overview
en: Shows all players and spectators connected to the server
sv: Visar alla spelare och åskådare anslutna till servern

note: Label for column Connected
en: Connected
sv: Ansluten

note: Tooltip for column Connected
en: Is the player currently connected?
sv: Är spelaren ansluten för närvarande?

note: Label for column Name
en: Name
sv: Namn

note: Tooltip for column Name
en: Name of the player
sv: Spelarens namn

note: Label for column Location
en: Location
sv: Plats

note: Tooltip for column Location
en: Host name of the player
sv: Värdnamn för spelaren

note: Label for column Number
en: Number
sv: Nummer

note: Tooltip for column Number
en: Player number
sv: Spelarens nummer

note: Label for column Role
en: Role
sv: Roll

note: Button text
en: Launch Pioneers Client
sv: Starta Pioneers-klient

note: Tooltip
en: Launch the Pioneers client
sv: Starta Pioneers-klienten

note: ai chat toggle
en: Enable chat
sv: Aktivera chatt

note: Tooltip
en: Enable chat messages
sv: Aktivera chattmeddelanden

note: Button text
en: Add Computer Player
sv: Lägg till datorspelare

note: Tooltip
en: Add a computer player to the game
sv: Lägg till en datorspelare till spelet

note: Tooltip
en: Messages from the server
sv: Meddelanden från servern

en: Game settings
sv: Spelinställningar

note: server frame
en: Server parameters
sv: Serverparametrar

en: Running game
sv: Pågående spel

note: player connected frame
en: Players connected
sv: Anslutna spelare

note: ai frame
en: Computer players
sv: Datorspelare

note: message frame
en: Messages
sv: Meddelanden

note: Wait for all players to disconnect, * then enable the UI
en: The game is over.
sv: Spelet är över.

note: Long description in the commandline for server-gtk: help Long description in the commandline for server-console: help
en: - Host a game of Pioneers
sv: - Stå värd för en omgång av Pioneers

note: Name in the titlebar of the server
en: Pioneers Server
sv: Pioneers-server

en: Host a game of Pioneers
sv: Stå värd för en omgång av Pioneers

note: Tooltip for About Pioneers Server menu entry
en: Information about Pioneers Server
sv: Information om Pioneers Server

note: Menu entry
en: _About Pioneers Server
sv: _Om Pioneers Server

note: Commandline server-console: game-title
en: Game title to use
sv: Speltitel att använda

note: Commandline server-console: file
en: Game file to use
sv: Spelfil att använda

note: Commandline server-console: port
en: Port to listen on
sv: Port att lyssna på

note: Commandline server-console: players
en: Override number of players
sv: Åsidosätt antalet spelare

note: Commandline server-console: points
en: Override number of points needed to win
sv: Åsidosätt antalet poäng som behövs för att vinna

note: Commandline server-console: seven-rule
en: Override seven-rule handling
sv: Åsidosätt hantering av 7-regeln

note: Commandline server-console: terrain
en: Override terrain type, 0=default 1=random
sv: Åsidosätt terrängtyp, 0=standard 1=slumpad

note: Commandline server-console: computer-players
en: Add N computer players
sv: Lägg till N datorspelare

note: Commandline server-console: register
en: Register server with metaserver
sv: Registrera server med metaserver

note: Commandline server-console: metaserver
en: Register at metaserver name (implies -r)
sv: Registrera mot metaserver (förutsätter -r)

note: Commandline server-console: hostname
en: Use this hostname when registering
sv: Använd detta värdnamn vid registrering

note: Commandline server-console: auto-quit
en: Quit after a player has won
sv: Avsluta efter att en spelare har vunnit

note: Commandline server-console: empty-timeout
en: Quit after N seconds with no players
sv: Avsluta efter N sekunder utan spelare

note: Commandline server-console: tournament
en: Tournament mode, computer players added after N minutes
sv: Turneringsläge, datorspelare läggs till efter N minuter

note: Commandline server-console: admin-port
en: Admin port to listen on
sv: Administrationsport att lyssna på

note: Commandline server-console: admin-wait
en: Don't start game immediately, wait for a command on admin port
sv: Starta inte spelet direkt, vänta på ett kommando på administrationsporten

note: Commandline server-console: fixed-seating-order
en: Give players numbers according to the order they enter the game
sv: Ge spelare nummer enligt den ordning de kom in i spelet

note: Commandline server-console: Short description of meta group
en: Metaserver Options
sv: Metaserveralternativ

note: Commandline server-console: Long description of meta group
en: Options for the metaserver
sv: Alternativ för metaservern

note: Commandline server-console: Short description of misc group
en: Miscellaneous Options
sv: Diverse alternativ

note: Commandline server-console: Long description of misc group
en: Miscellaneous options
sv: Diverse alternativ

note: server-console commandline error
en: Cannot set game title and filename at the same time
sv: Kan inte ställa in speltitel och filnamn på samma gång

note: server-console commandline error
en: Cannot load the parameters for the game
sv: Kan inte läsa in parametrarna för spelet

en: chat too long
sv: chatt för lång

en: name too long
sv: namn för långt

en: ignoring unknown extension
sv: ignorerar okänd utökning

en: The last player left, the tournament timer is reset.
sv: Sista spelaren kvar, turneringens tidtagare nollställs.

en: Game starts, adding computer players.
sv: Spelet startar, lägger till datorspelare.

en: The game starts in %s minutes.
sv: Spelet startar om %s minuter.

en: The game starts in %s minute.
sv: Spelet startar om %s minut.

note: Default name for the AI when the computer_names file * is not found or empty.
en: Computer Player
sv: Datorspelare

note: The game is over, don't accept new players Message to send to the client when the game is already over * when a connection is made.
en: Sorry, game is over.
sv: Tyvärr, spelet är över.

en: Player from %s is refused: game is over
sv: Spelare från %s nekas: spelet är över

en: Name not changed: new name is already in use
sv: Namn inte ändrat: nytt namn används redan

en: Was hanging around for too long without players... bye.
sv: Väntade för länge utan några spelare... adjö.

note: %s is the name of the reconnecting player
en: %s has reconnected.
sv: %s har återanslutit.

en: Version mismatch: %s
sv: Versionen stämmer inte: %s

en: This game will start soon.
sv: Detta spel kommer strax att startas.

note: Server: preparing game #.....
en: Preparing game
sv: Förbereder spel

en: Island Discovery Bonus
sv: Bonus för upptäckt av ö

en: Additional Island Bonus
sv: Bonus för ytterligare ö

en: Tried to assign resources to NULL player.
sv: Försökte tilldela resurser till NOLL spelare.

note: Cheat mode has been activated
en: The dice roll has been determined by the administrator.
sv: Tärningskastet har bestämts av administratören.
