piper - en to be translation catalogue (111 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
be: Прыстасаванне для наладкі мышы

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
be: гульні;наладкі;настройкі;мыш;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
be: Piper - гэта графічны інтэрфэйс карыстальніка для наладкі гульнявых мышэй. Варыянты канфігурацыі ўключаюць змену адрознівальнай здольнасці (DPI) мышы, даданне і выдаленне профіляў, наладкі колеру святлодыёда і змяненне паводзін кнопкі.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
be: Piper патрабуе бібліятэку libratbagd ад сэрвісу ratbagd, каб камунікаваць з мышшу. Piper - гэта проста графічны інтэрфэйс, ratbagd павінен быць усталяваны і запушчаны перад запускам Piper.

en: The button configuraton page
be: Старонка наладкі кнопак

en: The LED configuraton page
be: Старонка наладкі LED

en: The resolution configuraton page
be: Старонка наладкі разрознасці (DPI)

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
be: Прывязка кнопак

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
be: Асобная прывязка

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
be: Клік кнопкі {}

en: Macro: {}
be: Макра: {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
be: Выключана

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
be: Невядома

en: Configure button {}
be: Наладкі кнопкі {}

en: Resolutions
be: Разрознасць

en: Buttons
be: Кнопкі

en: Left mouse button click
be: Клік левай кнопкі мышы

en: Right mouse button click
be: Клік правай кнопкі мышы

en: Middle mouse button click
be: Клік сярэдняй кнопкі мышы

en: Backward
be: Назад

en: Forward
be: Далей

en: Invalid
be: Несапраўдны

en: Doubleclick
be: Двайны клік

en: Wheel Left
be: Кола ўлева

en: Wheel Right
be: Кола ўправа

en: Wheel Up
be: Кола ўверх

en: Wheel Down
be: Кола ўніз

en: Ratchet Mode
be: Рэжым трашчоткі

en: Cycle Resolution Up
be: Цыклічна павялічыць разрознасць

en: Cycle Resolution Down
be: Цыклічна зменшыць разрознасць

en: Resolution Up
be: Павялічыць разрознасць

en: Resolution Down
be: Зменшыць разрознасць

en: Resolution Switch
be: Змяніць разрознасць

en: Default Resolution
be: Разрознасць па змоўчанні

en: Cycle Profile Up
be: Наступны профіль (цыклічна)

en: Cycle Profile Down
be: Папярэдні профіль (цыклічна)

en: Profile Up
be: Наступны профіль

en: Profile Down
be: Папярэдні профіль

en: Second Mode
be: Іншы Рэжым

en: Battery Level
be: Узровень батарэі

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
be: Нічога

note: Translators: the LED is off.
en: Off
be: Выключыць

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
be: Адзін колер

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
be: Зменны колер

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
be: Пульсацыя

en: Cannot connect to ratbagd
be: Немагчыма злучыцца з ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running
be: Упэўніцеся, што ratbagd запушчаны

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
be: Няправільная версія ratbagdAPI (трэба: {}, знойдзена: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
be: Калі ласка, абнавіце Piper і libratbag да апошніх весій

en: Cannot find any devices
be: Немагчыма знайсці ніякія прылады

en: Please make sure your device is supported and plugged in
be: Упэўніцеся, што прылада падтрымліваецца і падключана

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
be: Ёсць непрымянёныя змены. Усё роўна выйсці?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
be: Ой! ratbagd прапаў

en: Please restart Piper
be: Калі ласка, перазапусціце Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
be: Ваша прылада адключана!

en: Please make sure your device is plugged in
be: Упэўніцеся, то ваша прылада падключана

en: Cannot display device SVG
be: Немагчыма паказаць выяву прылады

en: Newer version of ratbagd required
be: Неабходна больш новая версія ratbagd

en: Please update to the latest available version
be: Калі ласка абнавіцеся да апошняй версіі

en: Unknown exception occurred
be: Адбылася невядомая памылка

en: Visit Piper’s website
be: Перайсці на старонку Piper

en: Search for a button mapping
be: Пошук прывязак кнопак

en: Capture a macro for this button
be: Запісаць макра для гэтай кнопкі

en: The currently set macro
be: Бягучы ўсталяваны макра

en: Send keystroke
be: Адправіць камбінацыю клавіш

en: Enter a new key sequence for the macro.
be: Увядзіце новую паслядоўнасць клавіш для макраса.

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
be: Націсніце Escape каб адмяніць або Return каб прыняць.

en: Set the device’s handedness.
be: Левая/правая рука.

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
be: Гэта дазваляе змяніць парадак асноўных кнопак мышы. У рэжыме левай рукі фізічная левая кнопка мышы працуе як правая і наадварот.

en: Left Handed
be: Левая рука

en: The left mouse button generates a left mouse click
be: Левая кнопка мышы генеруе левы клік

en: Right Handed
be: Правая рука

en: The left mouse button generates a right mouse click
be: Левая кнопка мышы генеруе правы клік

en: Cancel
be: Адмена

en: Ignore any changes made
be: Ігнараваць усе зробленыя змены

en: Apply
be: Ужывіць

en: Apply any changes made
be: Ужывіць усе зробленыя змены

en: No button mapping found
be: Не знойдзена ніякіх прывязак

en: Try a different search
be: Паспрабуйце іншае слова

en: Here, rodent, rodent, rodent…
be: Тут мыш, мыш, мыш…

en: Uh Oh! Something went wrong…
be: Ах! Нешта пайшло не так…

en: Quit
be: Выйсці

en: Choose a color for the LED
be: Абярыце колер для LED

en: Choose a brightness for the LED
be: Абярыце яркасць для LED

en: Brightness
be: Яркасць

en: Choose an effect duration for the LED
be: Абярыце эфект для LED

en: ms
be: мс

en: Effect duration
be: Працягласць эфекту

en: Pick a Color for the LED
be: Вызначце колер для LED

en: Color
be: Колер

en: This LED is off
be: Гэты LED адключаны

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
be: Нешта пайшло не так. Прылада была адноўлена ў папярэдні стан.

en: Select another profile
be: Абярыце іншы профіль

en: Commit the changes to the device
be: Адправіць змены ў прыладу

en: Click to switch to another profile
be: Клікніце каб абраць іншы профіль

en: Add profile
be: Дадаць профіль

en: Add a new profile to the device
be: Дадаць новы профіль да прылады

en: Open the configuration dialog
be: Адкрыць дыялог наладкаў

en: Remove this profile from the device
be: Выдаліць гэты профіль з прылады

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
be: Актыўны

en: Set this resolution’s DPI
be: Вызначыць разрознасць DPI

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
be: Хуткасць водгуку

en: Change the profile’s report rate
be: Змяніць профіль хуткасці водгуку

en: Hz
be: Гц

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
be: Адчувальнасць

en: Add a new resolution to the profile
be: Дадаць новую разрознасць да профілю

en: Welcome
be: Вітаем

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
be: Абярыце прыстасаванне для наладкі

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
be: Абярыце прыстасаванне для наладкі

en: Select a Device
be: Абраць прыладу

en: _About Piper
be: _Пра Piper
