piper - en to de translation catalogue (95 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
de: Konfigurationsprogramm für konfigurierbare Mäuse

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
de: Spiele;Games;Konfiguration;Maus;Mäuse;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
de: Piper ist eine grafische Benutzeroberfläche zur Konfiguration von Gaming-Mäusen. Mögliche Konfigurationsoptionen sind die Auflösung der Maus (DPI), das Editieren von Profilen, LED-Farbeinstellungen und der Tastenzuweisung.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
de: Piper benötigt libratbag's ratbagd, den Daemon, der die eigentliche Kommunikation mit der Maus verwaltet. Piper ist nur eine grafische Benutzeroberfläche für ratbagd; ratbagd muss installiert sein und laufen, wenn Piper gestartet wird.

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
de: Tastenfunktion

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
de: Spezialfunktion

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
de: Klick mit Taste {}

en: Macro: {}
de: Makro: {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
de: Abgeschaltet

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
de: Unbekannt

en: Configure button {}
de: Taste {} konfigurieren

en: Resolutions
de: Auflösungen

en: Buttons
de: Tasten

en: Left mouse button click
de: Klick mit linker Maustaste

en: Right mouse button click
de: Klick mit rechter Maustaste

en: Middle mouse button click
de: Klick mit mittlerer Maustaste

en: Backward
de: Zurück

en: Forward
de: Weiter

en: Invalid
de: Ungültig

en: Doubleclick
de: Doppelklick

en: Wheel Left
de: Mausrad links

en: Wheel Right
de: Mausrad rechts

en: Wheel Up
de: Mausrad hinauf

en: Wheel Down
de: Mausrad hinunter

en: Ratchet Mode
de: Präzisionsmodus

en: Cycle Resolution Up
de: Nächste Auflösung (zyklisch)

en: Cycle Resolution Down
de: Vorherige Auflösung (zyklisch)

en: Resolution Up
de: Nächste Auflösung

en: Resolution Down
de: Vorherige Auflösung

en: Resolution Switch
de: Auflösung wechseln

en: Default Resolution
de: Standardauflösung

en: Cycle Profile Up
de: Nächstes Profil (zyklisch)

en: Cycle Profile Down
de: Vorheriges Profil (zyklisch)

en: Profile Up
de: Nächstes Profil

en: Profile Down
de: Vorheriges Profil

en: Second Mode
de: Zweiter Modus

en: Battery Level
de: Batterieladestand

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
de: Nicht zugewiesen

note: Translators: the LED is off.
en: Off
de: Aus

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
de: Dauerhaft

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
de: Zyklus

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
de: Pulsierend

en: Cannot connect to ratbagd
de: Verbindung mit ratbagd fehlgeschlagen

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
de: Inkompatible API version zu ratbagd (notwendig: {}, aktuell: {})

en: Cannot find any devices
de: Es wurden keine Geräte gefunden

en: Please make sure your device is supported and plugged in
de: Bitte vergewissern Sie sich, dass Ihr Gerät angeschlossen ist und unterstützt wird

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
de: Es gibt ungespeicherte Änderungen. Wollen Sie wirklich beenden?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
de: Ups. ratbagd hat sich in Luft aufgelöst

en: Please restart Piper
de: Bitte starten Sie Piper neu

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
de: Das Gerät wurde entfernt!

en: Please make sure your device is plugged in
de: Bitte vergewissern Sie sich, dass Ihr Gerät angeschlossen ist

en: Cannot display device SVG
de: Das SVG des Gerätes kann nicht angezeigt werden

en: Newer version of ratbagd required
de: Eine neuere Version von ratbagd ist notwendig

en: Please update to the latest available version
de: Bitte auf die neueste Version updaten.

en: Unknown exception occurred
de: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten

en: Search for a button mapping
de: Eine Tastenfunktion suchen

en: Capture a macro for this button
de: Ein Makro für diese Taste aufnehmen

en: The currently set macro
de: Das aktuelle Makro

en: Send keystroke
de: Tastenkombination eingeben

en: Enter a new key sequence for the macro.
de: Bitte geben Sie eine neue Tastenkombination für das Makro ein

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
de: Drücken Sie Escape um abzubrechen oder Enter um zu akzeptieren

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
de: Ändern Sie die Funktion der primären Maustasten. Im Linkshändermodus sendet die linke Maustaste einen Klick für die rechte Maustaste und umgekehrt.

en: Left Handed
de: Linkshändig

en: The left mouse button generates a left mouse click
de: Die linke Maustaste sendet einen Klick der linken Taste

en: Right Handed
de: Rechtshändig

en: The left mouse button generates a right mouse click
de: Die linke Maustaste sendet einen Klick der rechten Taste

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Ignore any changes made
de: Alle Änderungen verwerfen

en: Apply
de: Zuweisen

en: Apply any changes made
de: Alle Änderungen zuweisen

en: No button mapping found
de: Keine Tastenfunktion gefunden

en: Try a different search
de: Versuchen Sie eine andere Suche

en: Quit
de: Beenden

en: Choose a color for the LED
de: Eine Farbe für die LED auswählen

en: Choose a brightness for the LED
de: Helligkeit für die LED auswählen

en: Brightness
de: Helligkeit

en: Pick a Color for the LED
de: Eine Farbe für die LED auswählen

en: Color
de: Farbe

en: This LED is off
de: Diese LED ist ausgeschaltet

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
de: Irgendetwas ist falschgelaufen. Das Gerät wurde auf einen vorherigen Stand zurückgesetzt.

en: Select another profile
de: Anderes Profile auswählen

en: Commit the changes to the device
de: Änderungen auf das Gerät übertragen

en: Click to switch to another profile
de: Klicken Sie hier, um auf ein anderes Profil zu wechseln

en: Add profile
de: Profil hinzufügen

en: Add a new profile to the device
de: Profil hinzufügen

en: Open the configuration dialog
de: Das Konfigurationsfenster öffnen

en: Remove this profile from the device
de: Dieses Profil vom Gerät löschen

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
de: Aktiv

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
de: Abtastrate

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
de: Auflösung

en: Add a new resolution to the profile
de: Eine neue Auflösung zum Profil hinzufügen

en: Welcome
de: Willkommen

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
de: Bitte ein Gerät zur Konfiguration auswählen

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
de: Bitte ein Gerät zur Konfiguration auswählen

en: Select a Device
de: Bitte ein Gerät auswählen
