piper - en to es translation catalogue (108 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
es: Utilidad de configuración de ratón configurable

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
es: gaming;configuración;ratón;ratones;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
es: Piper es una interfaz gráfica de usuario para configurar ratones «gaming». Las opciones de configuración incluyen cambiar la resolución PPP (DPI) del ratón, añadir y eliminar perfiles, configurar los colores de los LED y cambiar el comportamiento de los botones.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
es: Piper necesita ratbagd de libratbag, el demonio, para poder comunicarse con los ratones. Piper es simplemente un frontal para ratbagd, ratbagd debe estar instalado y funcionando cuando inicie Piper.

en: The button configuraton page
es: La página de configuración de botones

en: The LED configuraton page
es: La página de configuración de LEDs

en: The resolution configuraton page
es: La página de configuración de resolución

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
es: Mapeado de botones

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
es: Mapeado especial

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
es: Pulsación del botón {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
es: Desactivado

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
es: Desconocido

en: Configure button {}
es: Configurar botón {}

en: Resolutions
es: Resoluciones

en: Buttons
es: Botones

en: Left mouse button click
es: Pulsación del botón primario del ratón

en: Right mouse button click
es: Pulsación del botón secundario del ratón

en: Middle mouse button click
es: Pulsación del botón central del ratón

en: Backward
es: Atrás

en: Forward
es: Adelante

en: Invalid
es: No válida

en: Doubleclick
es: Doble pulsación

en: Wheel Left
es: Rueda a la izquierda

en: Wheel Right
es: Rueda a la derecha

en: Wheel Up
es: Rueda hacia arriba

en: Wheel Down
es: Rueda hacia abajo

en: Ratchet Mode
es: Modo de giro gradual

en: Cycle Resolution Up
es: Ciclo de resolución siguiente

en: Cycle Resolution Down
es: Ciclo de resolución anterior

en: Resolution Up
es: Aumentar resolución

en: Resolution Down
es: Reducir resolución

en: Resolution Switch
es: Cambiar resolución

en: Default Resolution
es: Resolución predeterminada

en: Cycle Profile Up
es: Ciclo de perfil siguiente

en: Cycle Profile Down
es: Ciclo de perfil anterior

en: Profile Up
es: Perfil siguiente

en: Profile Down
es: Perfil anterior

en: Second Mode
es: Segundo modo

en: Battery Level
es: Nivel de la batería

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
es: Ninguno

note: Translators: the LED is off.
en: Off
es: Apagado

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
es: Sólido

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
es: Ciclo

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
es: Respiración

en: Cannot connect to ratbagd
es: No se puede conectar a ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running and your user is in the required group
es: Asegúrese de que ratbagd se esté ejecutando y que su usuario esté en el grupo requerido

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
es: Versión de la API ratbagd incompatible (necesaria: {}, proporcionada: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
es: Actualice tanto piper como libratbag a las últimas versiones

en: Cannot find any devices
es: No se puede encontrar ningún dispositivo

en: Please make sure your device is supported and plugged in
es: Asegúrese de que su dispositivo es compatible y está conectado

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
es: Hay cambios no aplicados. ¿Seguro que quiere salir?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
es: Vaya. ratbagd ha desaparecido

en: Please restart Piper
es: Reinicie Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
es: ¡Su dispositivo está desconectado!

en: Please make sure your device is plugged in
es: Asegúrese de que su dispositivo está conectado

en: Cannot display device SVG
es: No se puede mostrar el SVG del dispositivo

en: Newer version of ratbagd required
es: Se requiere una versión más reciente de ratbagd

en: Please update to the latest available version
es: Actualice a la última versión disponible

en: Unknown exception occurred
es: Ha ocurrido una excepción desconocida

en: Version: @version@
es: Versión: @version@

en: Visit Piper on GitHub
es: Visitar Piper en GitHub

en: Search for a button mapping
es: Buscar un mapeado de botón

en: Capture a macro for this button
es: Capturar una macro para este botón

en: The currently set macro
es: La macro actualmente establecida

en: Send keystroke
es: Enviar pulsación de teclas

en: Enter a new key sequence for the macro.
es: Introduzca una combinación de teclas nueva para la macro.

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
es: Pulse Esc para cancelar o Intro para aceptar.

en: Set the device’s handedness.
es: Establezca la mano dominante del dispositivo.

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
es: Esto le permite cambiar el orden de los botones principales del ratón. En modo zurdo, el botón primario físico del ratón genera una pulsación secundaria del ratón y viceversa.

en: Left Handed
es: Zurdo

en: The left mouse button generates a left mouse click
es: El botón primario del ratón genera una pulsación primaria del ratón

en: Right Handed
es: Diestro

en: The left mouse button generates a right mouse click
es: El botón primario del ratón genera una pulsación secundaria del ratón

en: Cancel
es: Cancelar

en: Ignore any changes made
es: Ignorar los cambios realizados

en: Apply
es: Aplicar

en: Apply any changes made
es: Aplicar los cambios realizados

en: No button mapping found
es: No se ha encontrado ningún mapeado de botón

en: Try a different search
es: Pruebe a hacer una búsqueda diferente

en: Here, rodent, rodent, rodent…
es: Aquí, roedor, roedor, roedor…

en: Uh Oh! Something went wrong…
es: Algo ha fallado…

en: Quit
es: Salir

en: Choose a color for the LED
es: Elija un color para el LED

en: Choose a brightness for the LED
es: Elija un brillo para el LED

en: Brightness
es: Brillo

en: Choose an effect duration for the LED
es: Elija una duración de efecto para el LED

en: Effect duration
es: Duración del efecto

en: Pick a Color for the LED
es: Elegir un color para el LED

en: This LED is off
es: Este LED está apagado

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
es: Algo salió mal. El dispositivo se ha restablecido a un estado anterior.

en: Select another profile
es: Seleccione otro perfil

en: Commit the changes to the device
es: Efectuar los cambios en el dispositivo

en: Click to switch to another profile
es: Pulse para cambiar a otro perfil

en: Add profile
es: Añadir perfil

en: Add a new profile to the device
es: Añadir un nuevo perfil al dispositivo

en: Open the configuration dialog
es: Abre el diálogo de configuración

en: Remove this profile from the device
es: Quite este perfil del dispositivo

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
es: Activo

en: Set this resolution’s DPI
es: Establezca el DPI de esta resolución

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
es: Velocidad de respuesta

en: Change the profile’s report rate
es: Cambia la velocidad de respuesta del perfil

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
es: Sensibilidad

en: Add a new resolution to the profile
es: Añadir una nueva resolución al perfil

en: Welcome
es: Bienvenido

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
es: Seleccionar un dispositivo para configurarlo

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
es: Seleccione un dispositivo para configurarlo

en: Select a Device
es: Seleccione un dispositivo

en: _About Piper
es: _Acerca de Piper
