piper - en to fr translation catalogue (93 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
fr: Outil de configuration de souris programmable

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
fr: Gaming;Games;Configuration;Souris;Paramètres;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
fr: Piper est une interface graphique pour configurer votre souris. Les options de configuration comprennent changer la resolution (DPI) de la souris, ajouter et supprimer des profils, définir la couleurs des LEDs et changer le comportement des boutons.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
fr: Piper a besoin de ratbagd, le démon de libratbag qui permet de communiqueravec la souris. Piper est seulement une interface à ratbagd. ratbagd doit donc être installé, et doit être exécuté quand Piper est lancé.

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
fr: Mappage des boutons

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
fr: Mappage spécial

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
fr: clic du bouton {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
fr: Désactivé

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
fr: Inconnue

en: Configure button {}
fr: configurer le bouton {}

en: Resolutions
fr: Résolutions

en: Buttons
fr: Boutons

en: Left mouse button click
fr: Clic bouton gauche

en: Right mouse button click
fr: Clic bouton droit

en: Middle mouse button click
fr: Clic bouton du milieu

en: Backward
fr: En arrière

en: Forward
fr: En avant

en: Invalid
fr: Invalide

en: Doubleclick
fr: Double clic

en: Wheel Left
fr: Molette gauche

en: Wheel Right
fr: Molette droite

en: Wheel Up
fr: Molette Haut

en: Wheel Down
fr: Molette Bas

en: Ratchet Mode
fr: Mode Précision

en: Cycle Resolution Up
fr: Cycle la résolution vers le haut

en: Cycle Resolution Down
fr: Cycle la résolution vers le bas

en: Resolution Up
fr: Augmente la résolution

en: Resolution Down
fr: Diminue la résolution

en: Resolution Switch
fr: Change la résolution

en: Default Resolution
fr: Résolution par défaut

en: Cycle Profile Up
fr: Cycle les profils vers le haut

en: Cycle Profile Down
fr: Cycle les profils vers le bas

en: Profile Up
fr: Profil suivant

en: Profile Down
fr: Profil précédent

en: Second Mode
fr: Second mode

en: Battery Level
fr: Niveau de batterie

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
fr: Rien

note: Translators: the LED is off.
en: Off
fr: Désactivé

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
fr: Solide

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
fr: Pulsations

en: Cannot connect to ratbagd
fr: Impossible de se connecter à ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running
fr: Merci de vérifier que ratbagd est lancé

en: Cannot find any devices
fr: Impossible de trouver un périphérique

en: Please make sure your device is supported and plugged in
fr: Merci de vérifier que votre périphérique est supporté et branché

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
fr: Les changements ne sont pas appliqués. Voulez-vous quitter quand même?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
fr: Oups. ratbagd a disparu

en: Please restart Piper
fr: Veuillez redémarrer Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
fr: Votre périphérique s'est déconnecté!

en: Please make sure your device is plugged in
fr: Veuillez vérifier que votre périphérique est branché

en: Cannot display device SVG
fr: Le SVG de l'appareil ne peut être affiché

en: Newer version of ratbagd required
fr: Une version plus récente de ratbagd est requise

en: Please update to the latest available version
fr: Veuillez mettre à jour à la version la plus récente

en: Unknown exception occurred
fr: Une erreur inconnue s'est produite

en: Search for a button mapping
fr: Chercher pour un mappage de bouton

en: Capture a macro for this button
fr: Enregistrer une macro pour ce bouton

en: The currently set macro
fr: La macro actuellement définie

en: Send keystroke
fr: Combinaison envoyée

en: Enter a new key sequence for the macro.
fr: Entrez une nouvelle séquence de touches pour la macro.

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
fr: Appuyez sur Echap pour annuler ou Entrée pour accepter.

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
fr: Ceci vous permet de changer l'ordre des boutons primaires de la souris. En mode gaucher, le bouton physique de gauche génère un clique droit, et inversement.

en: Left Handed
fr: Gaucher

en: The left mouse button generates a left mouse click
fr: Le bouton gauche génère un clique gauche

en: Right Handed
fr: Droitier

en: The left mouse button generates a right mouse click
fr: Le bouton gauche génère un clique droit

en: Cancel
fr: Annuler

en: Ignore any changes made
fr: Ignorer les modifications

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply any changes made
fr: Appliquer les changements

en: No button mapping found
fr: Aucun mappage de bouton trouvé

en: Try a different search
fr: Essayez une recherche différente

en: Quit
fr: Quitter

en: Choose a color for the LED
fr: Choisissez une couleur pour la LED

en: Choose a brightness for the LED
fr: Choisissez une luminosité pour la LED

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Pick a Color for the LED
fr: Sélectionnez une couleur pour la LED

en: Color
fr: Couleur

en: This LED is off
fr: Cette LED est éteinte

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
fr: Quelque chose s'est mal passé. Le périphérique a été remis à un état antérieur.

en: Select another profile
fr: Choisir un autre profil

en: Commit the changes to the device
fr: Appliquer les changements au périphérique

en: Click to switch to another profile
fr: Cliquer pour changer vers un autre profil

en: Add profile
fr: Ajouter un profil

en: Add a new profile to the device
fr: Ajouter un profil au périphérique

en: Open the configuration dialog
fr: Ouvrir le panneau de configuration

en: Remove this profile from the device
fr: Enlever ce profil du périphérique

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
fr: Actif

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
fr: Fréquence de rapport

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
fr: Sensibilité

en: Add a new resolution to the profile
fr: Ajouter une nouvelle résolution au profil

en: Welcome
fr: Bienvenue

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
fr: Sélectionnez un périphérique pour le configurer

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
fr: Sélectionnez un périphérique pour le configurer

en: Select a Device
fr: Sélectionnez un périphérique
