piper - en to hr translation catalogue (111 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
hr: Pomagalo za podešavanje miša

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
hr: igranje;prilagodba;podešavanje;miš;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
hr: Piper je korisničko grafičko sučelje za podešavanje miševa namijenjenih igranju. Mogućnosti podešavanja uključuju promjenu razlučivosti (DPI) miša, dodavanje i uklanjanje profila, prilagodba LED boja i ponašanja tipka.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
hr: Piper zahtijeva libratbagov ratbag, pozadinski program za komunikaciju s mišem. Piper je prednji program za ratbagd, ratbagd mora biti instaliran i pokrenut kada se Piper pokrene.

en: The button configuraton page
hr: Stranica podešavanja tipki

en: The LED configuraton page
hr: Stranica LED podešavanja

en: The resolution configuraton page
hr: Stranica podešavanja razlučivosti

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
hr: Mapiranje tipki

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
hr: Posebno mapiranje

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
hr: Tipka {} klik

en: Macro: {}
hr: Makro: {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
hr: Onemogućeno

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Configure button {}
hr: Prilagodi tipku {}

en: Resolutions
hr: Razlučivost

en: Buttons
hr: Tipke

en: LEDs
hr: LED

en: Left mouse button click
hr: Lijeva tipka klika miša

en: Right mouse button click
hr: Desna tipka klika miša

en: Middle mouse button click
hr: Srednja tipka klika miša

en: Backward
hr: Natrag

en: Forward
hr: Naprijed

en: Invalid
hr: Neispravno

en: Doubleclick
hr: Dvostruki klik

en: Wheel Left
hr: Kotačić lijevo

en: Wheel Right
hr: Kotačić desno

en: Wheel Up
hr: Kotačić gore

en: Wheel Down
hr: Kotačić dolje

en: Ratchet Mode
hr: Zaustavljački način

en: Cycle Resolution Up
hr: Povećaj kružnu razlučivost

en: Cycle Resolution Down
hr: Smanji kružnu razlučivost

en: Resolution Up
hr: Povećaj razlučivost

en: Resolution Down
hr: Smanji razlučivost

en: Resolution Switch
hr: Prebaci razlučivosti

en: Default Resolution
hr: Zadana razlučivost

en: Cycle Profile Up
hr: Veći kružni profil

en: Cycle Profile Down
hr: Manji kružni profil

en: Profile Up
hr: Veći profil

en: Profile Down
hr: Manji profil

en: Second Mode
hr: Pomoćni način

en: Battery Level
hr: Razina baterije

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
hr: Nedodjeljeno

note: Translators: the LED is off.
en: Off
hr: Isključeno

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
hr: Nepromjenjivo

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
hr: Kružno

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
hr: Pulsirajuće

en: Cannot connect to ratbagd
hr: Nemoguće povezivanje s ratbagdom

en: Please make sure ratbagd is running and your user is in the required group
hr: Pobrinite se da je ratbagd pokrenuti i da je vaše korisničko ime dodano zahtijevanoj grupi

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
hr: Nekompatibilna ratbagd API inačica (zahtijevana: {}, omogućena: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
hr: Nadopunite piper i libratbag na najnoviju dostupnu inačicu

en: Cannot find any devices
hr: Nemoguć pronalazak prikladnih uređaja

en: Please make sure your device is supported and plugged in
hr: Pobrinite se da je vaš uređaj podržan i priključen

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
hr: Postoje neprimijenjene promjene. Sigurno želite zatvoriti?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
hr: Ups, ratbagd je nestao

en: Please restart Piper
hr: Ponovno pokrenite Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
hr: Vaš uređaj nije priključen!

en: Please make sure your device is plugged in
hr: Pobrinite se da je vaš uređaj priključen

en: Cannot display device SVG
hr: Nemoguć prikaz SVG uređaja

en: Newer version of ratbagd required
hr: Potrebna je nova inačica ratbagda

en: Please update to the latest available version
hr: Nadopunite na najnoviju dostupnu inačicu

en: Unknown exception occurred
hr: Dogodila se nepoznata iznimka

en: Version: @version@
hr: Inačica: @version@

en: Visit Piper on GitHub
hr: Posjetite Piper na GitHubu

en: Search for a button mapping
hr: Pretraži mapiranje tipki

en: Capture a macro for this button
hr: Uhvati makro za ovu tipku

en: The currently set macro
hr: Trenutno postavljeni makro

en: Send keystroke
hr: Pošalji pritisak tipke

en: Enter a new key sequence for the macro.
hr: Unesi novi slijed tipke za makro.

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
hr: Pritisni Escape za prekidanje ili Return za prihvaćanje.

en: Set the device’s handedness.
hr: Postavite za ljevu/desnu ruku uređaja.

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
hr: Ovo vam omogućuje zamjenu poredka glavnih tipka miša. U lijevorukom načinu rada, fizička lijeva tipka miša generira desni klik miša i obrnuto.

en: Left Handed
hr: Lijevoruko

en: The left mouse button generates a left mouse click
hr: Lijeva tipka miša generira lijevi klik miša

en: Right Handed
hr: Desnoruko

en: The left mouse button generates a right mouse click
hr: Lijeva tipka miša generira desni klik miša

en: Cancel
hr: Odustani

en: Ignore any changes made
hr: Zanemari sve napravljene promjene

en: Apply
hr: Primjeni

en: Apply any changes made
hr: Primijeni sve napravljene promjene

en: No button mapping found
hr: Nema pronađenih mapiranja tipki

en: Try a different search
hr: Pokušajte drugačiju pretragu

en: Here, rodent, rodent, rodent…
hr: Ovdje, glodavac, glodavac, glodavac…

en: Uh Oh! Something went wrong…
hr: Ups! Nešto je pošlo po krivu…

en: Quit
hr: Zatvori

en: Choose a color for the LED
hr: Odaberi boju za LED

en: Choose a brightness for the LED
hr: Odaberi svjetlinu za LED

en: Brightness
hr: Svjetlina

en: Choose an effect duration for the LED
hr: Odaberi trajanje efekta za LED

en: Effect duration
hr: Trajanje efekta

en: Pick a Color for the LED
hr: Odaberi boju za LED

en: Color
hr: Boja

en: This LED is off
hr: Ovaj LED je isključen

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
hr: Nešto je pošlo po krivu. Uređaj je postavljen na prijašnje stanje.

en: Select another profile
hr: Odaberi drugi profil

en: Commit the changes to the device
hr: Primijeni promjene na uređaju

en: Click to switch to another profile
hr: Klikni za prebacivanje na drugi profil

en: Add profile
hr: Dodaj profil

en: Add a new profile to the device
hr: Dodaj novi profil na uređaj

en: Open the configuration dialog
hr: Otvori dijalog prilagodbe

en: Remove this profile from the device
hr: Ukloni ovaj profil sa uređaja

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
hr: Aktivno

en: Set this resolution’s DPI
hr: Postavi ovu DPI razlučivosti

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
hr: Frekvencija

en: Change the profile’s report rate
hr: Promijeni frekvenciju profila

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
hr: Osjetljivost

en: Add a new resolution to the profile
hr: Dodaj novu razlučivost u profil

en: Welcome
hr: Dobrodošli

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
hr: Odaberite uređaj za prilagodbu

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
hr: Odaberite uređaj za prilagodbu

en: Select a Device
hr: Odaberi uređaj

en: _About Piper
hr: _O Piperu
