piper - en to it translation catalogue (110 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
it: Utility di configurazione per mouse configurabili

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
it: gaming;gioco;configurazione;mouse;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
it: Piper è un'interfaccia grafica per configurare mouse da gioco. Le opzioni di configurazione includono il cambiamento della risoluzione (DPI) del mouse, l'aggiunta e la rimozione di profili, l'impostazione dei colori dei LED e il cambiamento del comportamento dei pulsanti.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
it: Piper necessita di ratbagd (incluso in libratbag), il demone che comunica effettivamente con il mouse. Piper è una semplice interfaccia per ratbagd, ratbagd deve essere installato e in esecuzione quando Piper viene lanciato.

en: The button configuraton page
it: La pagina di configurazione dei pulsanti

en: The LED configuraton page
it: La pagina di configurazione dei LED

en: The resolution configuraton page
it: La pagina di configurazione della risoluzione

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
it: Mappatura dei pulsanti

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
it: Mappatura speciale

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
it: Click pulsante {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
it: Disabilitato

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Configure button {}
it: Configura pulsante {}

en: Resolutions
it: Risoluzioni

en: Buttons
it: Pulsanti

en: LEDs
it: LED

en: Left mouse button click
it: Click pulsante sinistro

en: Right mouse button click
it: Click pulsante destro

en: Middle mouse button click
it: Click pulsante centrale

en: Backward
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: Invalid
it: Invalido

en: Doubleclick
it: Doppio click

en: Wheel Left
it: Rotella a sinistra

en: Wheel Right
it: Rotella a destra

en: Wheel Up
it: Rotella su

en: Wheel Down
it: Rotella giù

en: Ratchet Mode
it: Rotazione graduale

en: Cycle Resolution Up
it: Cicla risoluzione su

en: Cycle Resolution Down
it: Cicla risoluzione giù

en: Resolution Up
it: Risoluzione su

en: Resolution Down
it: Risoluzione giù

en: Resolution Switch
it: Cambio risoluzione

en: Default Resolution
it: Risoluzione predefinita

en: Cycle Profile Up
it: Cicla profilo su

en: Cycle Profile Down
it: Cicla profilo giù

en: Profile Up
it: Profilo su

en: Profile Down
it: Profilo giù

en: Second Mode
it: Seconda modalità

en: Battery Level
it: Livello batteria

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
it: Nessuno

note: Translators: the LED is off.
en: Off
it: Spento

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
it: Fisso

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
it: Ciclo

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
it: Respiro

en: Cannot connect to ratbagd
it: Impossibile connetersi a ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running and your user is in the required group
it: Assicurati che ratbagd sia in esecuzione e che il tuo utente sia nel gruppo corretto

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
it: Versione delle API di ratbagd incompatibile (richiesta: {}, fornita: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
it: Aggiorna piper e ratbagd alle ultime versioni

en: Cannot find any devices
it: Impossibile trovare dispositivi

en: Please make sure your device is supported and plugged in
it: Assicurati che il tuo dispositivo sia supportato e collegato

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
it: Ci sono cambiamenti non applicati. Sei sicuro di voler uscire?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
it: Ooops. ratbagd è scomparso

en: Please restart Piper
it: Riavvia Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
it: Il tuo dispositivo si è disconnesso!

en: Please make sure your device is plugged in
it: Assicurati che il tuo dispositivo sia collegato

en: Cannot display device SVG
it: Impossibile mostrare SVG dispositivo

en: Newer version of ratbagd required
it: Versione più recente di ratbagd richiesta

en: Please update to the latest available version
it: Aggiorna all'ultima versione disponibile

en: Unknown exception occurred
it: Eccezione sconosciuta

en: Version: @version@
it: Versione: @version@

en: Visit Piper on GitHub
it: Visita Piper su GitHub

en: Search for a button mapping
it: Cerca mappatura di un pulsante

en: Capture a macro for this button
it: Registra una macro per questo pulsante

en: The currently set macro
it: La macro correntemente impostata

en: Send keystroke
it: Invia pressione di un tasto

en: Enter a new key sequence for the macro.
it: Inserisci una nuova sequenza per la macro.

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
it: Premi Esc per annullare o Invio per accettare.

en: Set the device’s handedness.
it: Imposta la mano dominante per il dispositivo

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
it: Questo permette di scambiare l'ordine dei pulsanti principali del mouse. In modalità mancina, il pulsante fisico sinisto del mouse genera un click destro e viceversa.

en: Left Handed
it: Mancino

en: The left mouse button generates a left mouse click
it: Il pulsante sinistro del mouse genera un click sinistro

en: Right Handed
it: Destrorso

en: The left mouse button generates a right mouse click
it: Il pulsante sinistro del mouse genera un click destro

en: Cancel
it: Annulla

en: Ignore any changes made
it: Ignora i cambiamenti effettuati

en: Apply
it: Applica

en: Apply any changes made
it: Applica i cambiamenti effettuati

en: No button mapping found
it: Nessuna mappatura pulsante trovata

en: Try a different search
it: Prova ad effettuare un'altra ricerca

en: Here, rodent, rodent, rodent…
it: Qui, roditore, roditore, roditore…

en: Uh Oh! Something went wrong…
it: Oh oh! Qualcosa è andato storto…

en: Quit
it: Esci

en: Choose a color for the LED
it: Scegli un colore per il LED

en: Choose a brightness for the LED
it: Scegli una luminosità per il LED

en: Brightness
it: Luminosità

en: Choose an effect duration for the LED
it: Scegli la durata dell'effetto del LED

en: Effect duration
it: Durata effetto

en: Pick a Color for the LED
it: Scegli un colore per il LED

en: Color
it: Colore

en: This LED is off
it: Questo LED è spento

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
it: Qualcosa è andato storto. Lo stato precedente del dispositivo è stato ripristinato.

en: Select another profile
it: Scegli un altro profilo

en: Commit the changes to the device
it: Applica i cambiamenti al dispositivo

en: Click to switch to another profile
it: Clicca per passare ad un altro profilo

en: Add profile
it: Aggiungi profilo

en: Add a new profile to the device
it: Aggiungi un nuovo profilo al dispositivo

en: Open the configuration dialog
it: Apri il dialogo di configurazione

en: Remove this profile from the device
it: Rimuovi questo profilo dal dispositivo

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
it: Attiva

en: Set this resolution’s DPI
it: Imposta i DPI di questa risoluzione

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
it: Frequenza di aggiornamento

en: Change the profile’s report rate
it: Cambia la frequenza di aggiornamento del profilo

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
it: Sensibilità

en: Add a new resolution to the profile
it: Aggiungi una nuova risoluzione al profilo

en: Welcome
it: Benvenuto

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
it: Scegli un dispositivo per configurarlo

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
it: Scegli un dispositivo per configurarlo

en: Select a Device
it: Scegli un dispositivo

en: _About Piper
it: _A proposito di Piper
