piper - en to nl_NL translation catalogue (110 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
nl_NL: Uitgebreid hulpmiddel voor het instellen van muizen

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
nl_NL: gaming;instellen;muis;muizen;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
nl_NL: Piper is een grafische toepassing voor het instellen van gamemuizen. Zo kun je onder meer de resolutie (DPI) van je muis instellen, profielen toevoegen en verwijderen, en LED-kleuren en knoptoewijzingen aanpassen.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
nl_NL: Piper is afhankelijk van libratbag's ratbagd, de achtergronddienst die daadwerkelijk met de muis communiceert. Piper is slechts een grafische schil hieromheen. ratbagd moet dus geïnstalleerd en actief zijn voordat je Piper opstart.

en: The button configuraton page
nl_NL: De knopinstellingenpagina

en: The LED configuraton page
nl_NL: De LED-instellingenpagina

en: The resolution configuraton page
nl_NL: De resolutie-instellingenpagina

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
nl_NL: Knopinstellingen

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
nl_NL: Speciale instellingen

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
nl_NL: Klik met de {}knop

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
nl_NL: Uitgeschakeld

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
nl_NL: Onbekend

en: Configure button {}
nl_NL: {}knop instellen

en: Resolutions
nl_NL: Resoluties

en: Buttons
nl_NL: Knoppen

en: LEDs
nl_NL: LED's

en: Left mouse button click
nl_NL: Klik met de linkermuisknop

en: Right mouse button click
nl_NL: Klik met de rechtermuisknop

en: Middle mouse button click
nl_NL: Klik met de middelste muisknop

en: Backward
nl_NL: Vorige

en: Forward
nl_NL: Volgende

en: Invalid
nl_NL: Ongeldig

en: Doubleclick
nl_NL: Dubbelklik

en: Wheel Left
nl_NL: Muiswiel naar links

en: Wheel Right
nl_NL: Muiswiel naar rechts

en: Wheel Up
nl_NL: Muiswiel omhoog

en: Wheel Down
nl_NL: Muiswiel omlaag

en: Ratchet Mode
nl_NL: Vrij scrollen

en: Cycle Resolution Up
nl_NL: Volgende resolutie (cyclisch)

en: Cycle Resolution Down
nl_NL: Vorige resolutie (cyclisch)

en: Resolution Up
nl_NL: Volgende resolutie

en: Resolution Down
nl_NL: Vorige resolutie

en: Resolution Switch
nl_NL: Overschakelen naar andere resolutie

en: Default Resolution
nl_NL: Standaardresolutie

en: Cycle Profile Up
nl_NL: Volgende profiel (cyclisch)

en: Cycle Profile Down
nl_NL: Vorige profiel (cyclisch)

en: Profile Up
nl_NL: Volgende profiel

en: Profile Down
nl_NL: Vorige profiel

en: Second Mode
nl_NL: Tweede modus

en: Battery Level
nl_NL: Batterijniveau

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
nl_NL: Geen

note: Translators: the LED is off.
en: Off
nl_NL: Uit

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
nl_NL: Solide

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
nl_NL: Cyclus

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
nl_NL: Pulserend

en: Cannot connect to ratbagd
nl_NL: Kan niet verbinden met ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running and your user is in the required group
nl_NL: Zorg ervoor dat ratbagd uitgevoerd wordt en dat je gebruikersaccount onderdeel van de vereiste groep is

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
nl_NL: Incompatibele ratbagd API-versie (vereist: {} - beschikbaar: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
nl_NL: Werk zowel piper als libratbag bij naar de nieuwste versie

en: Cannot find any devices
nl_NL: Kan geen apparaten vinden

en: Please make sure your device is supported and plugged in
nl_NL: Zorg ervoor dat je apparaat ondersteund wordt en verbonden is

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
nl_NL: Er zijn niet-toegepaste aanpassingen. Weet je zeker dat je wilt afsluiten?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
nl_NL: Oeps, ratbagd is onverwacht afgesloten

en: Please restart Piper
nl_NL: Herstart Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
nl_NL: Je apparaat is niet meer verbonden!

en: Please make sure your device is plugged in
nl_NL: Zorg ervoor dat je apparaat verbonden is

en: Cannot display device SVG
nl_NL: Kan de SVG van dit apparaat niet tonen

en: Newer version of ratbagd required
nl_NL: Nieuwere versie van ratbagd vereist

en: Please update to the latest available version
nl_NL: Installeer de nieuwste versie

en: Unknown exception occurred
nl_NL: Er is een onbekende fout opgetreden

en: Version: @version@
nl_NL: Versie: @version@

en: Visit Piper on GitHub
nl_NL: Piper's GitHub-pagina openen

en: Search for a button mapping
nl_NL: Zoeken naar een knoptoewijzing

en: Capture a macro for this button
nl_NL: Macro vastleggen voor deze knop

en: The currently set macro
nl_NL: De momenteel ingestelde macro

en: Send keystroke
nl_NL: Toetscombinatie versturen

en: Enter a new key sequence for the macro.
nl_NL: Voer een nieuwe toetscombinatie in voor de macro.

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
nl_NL: Druk op Escape om af te breken of op Enter om te accepteren.

en: Set the device’s handedness.
nl_NL: Stel links- of rechthandigheid in.

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
nl_NL: Hiermee kun je de volgorde van de primaire muisknoppen omwisselen. In de linkshandige modus dient de linkermuisknop een rechtermuisklik en vice versa.

en: Left Handed
nl_NL: Linkshandig

en: The left mouse button generates a left mouse click
nl_NL: De linkermuisknop genereert een linkermuisklik

en: Right Handed
nl_NL: Rechtshandig

en: The left mouse button generates a right mouse click
nl_NL: De linkermuisknop genereert een rechtermuisklik

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Ignore any changes made
nl_NL: Alle aanpassingen verwerpen

en: Apply
nl_NL: Toepassen

en: Apply any changes made
nl_NL: Alle aanpassingen toepassen

en: No button mapping found
nl_NL: Geen knoptoewijzingen ingesteld

en: Try a different search
nl_NL: Probeer een andere zoekterm

en: Here, rodent, rodent, rodent…
nl_NL: Hier, poesie, poesie, poesie…

en: Uh Oh! Something went wrong…
nl_NL: Oh-oh! Er is iets misgegaan…

en: Quit
nl_NL: Afsluiten

en: Choose a color for the LED
nl_NL: Kies een LED-kleur

en: Choose a brightness for the LED
nl_NL: Kies het LED-helderheidsniveau

en: Brightness
nl_NL: Helderheid

en: Choose an effect duration for the LED
nl_NL: Kies een LED-effectsnelheid

en: Effect duration
nl_NL: Effectsnelheid

en: Pick a Color for the LED
nl_NL: Kies een LED-kleur

en: Color
nl_NL: Kleur

en: This LED is off
nl_NL: Deze LED staat uit

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
nl_NL: Er is iets misgegaan. Het apparaat is weer teruggezet naar de vorige staat.

en: Select another profile
nl_NL: Kies een ander profiel

en: Commit the changes to the device
nl_NL: Pas de aanpassingen toe op het apparaat

en: Click to switch to another profile
nl_NL: Klik om van profiel te veranderen

en: Add profile
nl_NL: Profiel toevoegen

en: Add a new profile to the device
nl_NL: Voeg een nieuw profiel toe aan het apparaat

en: Open the configuration dialog
nl_NL: Open de instellingen

en: Remove this profile from the device
nl_NL: Verwijder dit profiel van het apparaat

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
nl_NL: Actief

en: Set this resolution’s DPI
nl_NL: Stel de DPI van deze resolutie in

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
nl_NL: Rapportagesnelheid

en: Change the profile’s report rate
nl_NL: Pas de rapportagesnelheid van dit profiel aan

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
nl_NL: Gevoeligheid

en: Add a new resolution to the profile
nl_NL: Voeg een nieuwe resolutie toe aan het profiel

en: Welcome
nl_NL: Welkom

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
nl_NL: Kies een apparaat om het in te stellen

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
nl_NL: Klik op een apparaat om het in te stellen

en: Select a Device
nl_NL: Kies een apparaat om het in te stellen

en: _About Piper
nl_NL: _Over Piper
