piper - en to pl translation catalogue (111 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
pl: Konfigurowalne narzędzie do konfiguracji myszy

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
pl: gry;gra;granie;konfiguracja;ustawienia;opcje;preferencje;mysz;myszy;myszka;myszki;gryzoń;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
pl: Piper to graficzny interfejs użytkownika do konfiguracji myszy do gier komputerowych. Można między innymi zmieniać rozdzielczość (DPI) myszy, dodawać i usuwać profile, ustawiać kolory diod LED i zmieniać zachowanie przycisków.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
pl: Piper wymaga ratbagd biblioteki libratbag, usługi do komunikacji z myszą. Piper to tylko interfejs dla usługi ratbagd, która musi być zainstalowana i uruchomiona przed włączeniem programu Piper.

en: The button configuraton page
pl: Strona konfiguracji przycisków

en: The LED configuraton page
pl: Strona konfiguracji diod LED

en: The resolution configuraton page
pl: Strona konfiguracji rozdzielczości

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
pl: Mapowanie przycisku

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
pl: Mapowanie specjalne

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
pl: Kliknięcie {}. przyciskiem

en: Macro: {}
pl: Makro: {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
pl: Wyłączone

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
pl: Nieznane

en: Configure button {}
pl: Konfiguracja {}. przycisku

en: Resolutions
pl: Rozdzielczości

en: Buttons
pl: Przyciski

en: LEDs
pl: Diody LED

en: Left mouse button click
pl: Kliknięcie lewym przyciskiem myszy

en: Right mouse button click
pl: Kliknięcie prawym przyciskiem myszy

en: Middle mouse button click
pl: Kliknięcie środkowym przyciskiem myszy

en: Backward
pl: Wstecz

en: Forward
pl: Dalej

en: Invalid
pl: Nieprawidłowe

en: Doubleclick
pl: Podwójne kliknięcie

en: Wheel Left
pl: Kółko w lewo

en: Wheel Right
pl: Kółko w prawo

en: Wheel Up
pl: Kółko w górę

en: Wheel Down
pl: Kółko w dół

en: Ratchet Mode
pl: Tryb zapadkowy

en: Cycle Resolution Up
pl: Przewija rozdzielczość w górę

en: Cycle Resolution Down
pl: Przewija rozdzielczość w dół

en: Resolution Up
pl: Rozdzielczość w górę

en: Resolution Down
pl: Rozdzielczość w dół

en: Resolution Switch
pl: Przełączenie rozdzielczości

en: Default Resolution
pl: Domyślna rozdzielczość

en: Cycle Profile Up
pl: Przewija profil w górę

en: Cycle Profile Down
pl: Przewija profil w dół

en: Profile Up
pl: Profil w górę

en: Profile Down
pl: Profil w dół

en: Second Mode
pl: Drugi poziom

en: Battery Level
pl: Poziom naładowania akumulatora

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
pl: Brak

note: Translators: the LED is off.
en: Off
pl: Wyłączone

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
pl: Jeden kolor

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
pl: Zmienny kolor

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
pl: Pulsujący kolor

en: Cannot connect to ratbagd
pl: Nie można połączyć z usługą ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running and your user is in the required group
pl: Proszę się upewnić, że usługa ratbagd jest uruchomiona, a obecny użytkownik jest w wymaganej grupie

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
pl: Niezgodna wersja API usługi ratbagd (wymagana: {}, dostarczona: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
pl: Proszę zaktualizować program Piper i usługę libratbag do najnowszych wersji

en: Cannot find any devices
pl: Nie można odnaleźć żadnego urządzenia

en: Please make sure your device is supported and plugged in
pl: Proszę się upewnić, że urządzenie jest obsługiwane i podłączone

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
pl: Są niezastosowane zmiany. Na pewno zakończyć?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
pl: Usługa ratbagd zniknęła

en: Please restart Piper
pl: Proszę ponownie uruchomić program Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
pl: Urządzenie zostało rozłączone.

en: Please make sure your device is plugged in
pl: Proszę się upewnić, że urządzenie jest podłączone

en: Cannot display device SVG
pl: Nie można wyświetlić obrazu SVG urządzenia

en: Newer version of ratbagd required
pl: Wymagana jest nowsza wersja usługi ratbagd

en: Please update to the latest available version
pl: Proszę zaktualizować do najnowszej dostępnej wersji

en: Unknown exception occurred
pl: Wystąpił nieznany wyjątek

en: Version: @version@
pl: Wersja: @version@

en: Visit Piper on GitHub
pl: Program Piper w serwisie GitHub

en: Search for a button mapping
pl: Wyszukuje mapowanie przycisku

en: Capture a macro for this button
pl: Przechwytuje makro dla tego przycisku

en: The currently set macro
pl: Obecnie ustawione makro

en: Send keystroke
pl: Wyślij kombinację klawiszy

en: Enter a new key sequence for the macro.
pl: Proszę wprowadzić nową sekwencję klawiszy dla makra.

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
pl: Klawisz Esc anuluje, a Enter przyjmie.

en: Set the device’s handedness.
pl: Lewo- lub praworęczność urządzenia.

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
pl: Umożliwia zamianę głównych przycisków myszy. W trybie leworęcznym fizyczny lewy przycisk myszy generuje kliknięcie prawym przyciskiem myszy, i odwrotnie w trybie praworęcznym.

en: Left Handed
pl: Leworęczna

en: The left mouse button generates a left mouse click
pl: Lewy przycisk myszy generuje kliknięcie lewym przyciskiem myszy

en: Right Handed
pl: Praworęczna

en: The left mouse button generates a right mouse click
pl: Lewy przycisk myszy generuje kliknięcie prawym przyciskiem myszy

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Ignore any changes made
pl: Ignoruje wprowadzone zmiany

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Apply any changes made
pl: Zastosowuje wprowadzone zmiany

en: No button mapping found
pl: Nie odnaleziono żadnego mapowania przycisku

en: Try a different search
pl: Proszę spróbować innych słów

en: Here, rodent, rodent, rodent…
pl: Myszko, myszko, myszko…

en: Uh Oh! Something went wrong…
pl: Coś się nie powiodło.

en: Quit
pl: Zakończ

en: Choose a color for the LED
pl: Wybiera kolor diody LED

en: Choose a brightness for the LED
pl: Wybiera jasność diody LED

en: Brightness
pl: Jasność

en: Choose an effect duration for the LED
pl: Wybiera czas trwania efektu diody LED

en: Effect duration
pl: Czas trwania efektu

en: Pick a Color for the LED
pl: Kolor diody LED

en: Color
pl: Kolor

en: This LED is off
pl: Ta dioda LED jest wyłączona

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
pl: Coś się nie powiodło. Urządzenie zostało przywrócone do poprzedniego stanu.

en: Select another profile
pl: Wybiera inny profil

en: Commit the changes to the device
pl: Zatwierdza zmiany na urządzeniu

en: Click to switch to another profile
pl: Przełącza na inny profil

en: Add profile
pl: Dodaj profil

en: Add a new profile to the device
pl: Dodaje nowy profil do urządzenia

en: Open the configuration dialog
pl: Otwiera okno konfiguracji

en: Remove this profile from the device
pl: Usuwa ten profil z urządzenia

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
pl: Aktywna

en: Set this resolution’s DPI
pl: Ustawia DPI tej rozdzielczości

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
pl: Tempo zgłaszania

en: Change the profile’s report rate
pl: Zmienia tempo zgłaszania profilu

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
pl: Czułość

en: Add a new resolution to the profile
pl: Dodaje nową rozdzielczość do profilu

en: Welcome
pl: Witamy

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
pl: Proszę wybrać urządzenie do skonfigurowania

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
pl: Wybiera urządzenie do skonfigurowania

en: Select a Device
pl: Wybór urządzenia

en: _About Piper
pl: _O programie
