piper - en to pt_BR translation catalogue (107 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
pt_BR: Ferramenta de configuração de mouses programáveis

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
pt_BR: configuração;mouse;gaming;gamer;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
pt_BR: Piper é uma interface gráfica para configurar mouses para jogos. As opções de configuração incluem alterar a resolução (DPI) do mouse, adicionar e remover perfis, alterar as cores dos LEDs e alterar o comportamento dos botões.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
pt_BR: O Piper requer o programa ratbagd, um daemon que realiza a comunicação  com o mouse. O aplicativo é apenas uma interface para o ratbagd, ou seja, o daemon precisa estar instalado e executando ao iniciar o Piper.

en: The button configuraton page
pt_BR: A página de configuração dos botões

en: The LED configuraton page
pt_BR: A página de configuração do(s) LED(s)

en: The resolution configuraton page
pt_BR: A página de configuração das resoluções

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
pt_BR: Mapeamento de botões

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
pt_BR: Mapeamento especial

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
pt_BR: Clique com o botão {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

en: Configure button {}
pt_BR: Configurar botão {}

en: Resolutions
pt_BR: Resoluções

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: Left mouse button click
pt_BR: Clique com o botão esquerdo

en: Right mouse button click
pt_BR: Clique com o botão direito

en: Middle mouse button click
pt_BR: Clique com o botão do meio

en: Backward
pt_BR: Voltar

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Doubleclick
pt_BR: Clique duplo

en: Wheel Left
pt_BR: Rolar para a esquerda

en: Wheel Right
pt_BR: Rolar para a direita

en: Wheel Up
pt_BR: Rolar para cima

en: Wheel Down
pt_BR: Rolar para baixo

en: Ratchet Mode
pt_BR: Modo catraca (clique-a-clique)

en: Cycle Resolution Up
pt_BR: Alternar resolução (para cima)

en: Cycle Resolution Down
pt_BR: Alternar resolução (para baixo)

en: Resolution Up
pt_BR: Próxima resolução

en: Resolution Down
pt_BR: Resolução anterior

en: Resolution Switch
pt_BR: Trocar resolução

en: Default Resolution
pt_BR: Resolução padrão

en: Cycle Profile Up
pt_BR: Alternar perfil (para cima)

en: Cycle Profile Down
pt_BR: Alternar perfil (para baixo)

en: Profile Up
pt_BR: Próximo perfil

en: Profile Down
pt_BR: Perfil anterior

en: Second Mode
pt_BR: Modo alternativo

en: Battery Level
pt_BR: Nível da bateria

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
pt_BR: Nenhum

note: Translators: the LED is off.
en: Off
pt_BR: Desligado

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
pt_BR: Sólido

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
pt_BR: Alternar

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
pt_BR: Pulsar

en: Cannot connect to ratbagd
pt_BR: Não foi possível conectar-se ao ratbagd

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
pt_BR: Versão de API do ratbagd incompatível (requer: {}, atual: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
pt_BR: Atualize o piper e o libratbag para a versão mais recente

en: Cannot find any devices
pt_BR: Não foi possível encontrar quaisquer dispositivos

en: Please make sure your device is supported and plugged in
pt_BR: Certifique-se de que o seu dispositivo é compatível e está conectado

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
pt_BR: Há alterações não salvas. Você tem certeza de que deseja sair?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
pt_BR: Oops. O ratbagd desapareceu

en: Please restart Piper
pt_BR: Reinicie o aplicativo

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
pt_BR: O seu dispositivo foi desconectado!

en: Please make sure your device is plugged in
pt_BR: Certifique-se de que seu dispositivo está conectado

en: Cannot display device SVG
pt_BR: Não foi possível exibir a imagem do dispositivo

en: Newer version of ratbagd required
pt_BR: Requer uma versão mais recente do ratbagd

en: Please update to the latest available version
pt_BR: Atualize para a versão mais recente

en: Unknown exception occurred
pt_BR: Ocorreu uma exceção desconhecida

en: Version: @version@
pt_BR: Versão: @version@

en: Search for a button mapping
pt_BR: Pesquisar por mapeamento de botão

en: Capture a macro for this button
pt_BR: Capturar macro para o botão

en: The currently set macro
pt_BR: O macro atualmente definido

en: Send keystroke
pt_BR: Enviar sequência de teclas

en: Enter a new key sequence for the macro.
pt_BR: Insira uma nova sequência de teclas para o macro.

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
pt_BR: Aperte Esc para cancelar ou Enter para aceitar.

en: Set the device’s handedness.
pt_BR: Selecionar a mão que usa o mouse

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
pt_BR: Isto permite que você troque a ordem dos botões primários do mouse. No modo canhoto, o botão esquerdo físico do mouse gera um clique com o botão direito e vice-versa.

en: Left Handed
pt_BR: Canhoto

en: The left mouse button generates a left mouse click
pt_BR: O botão esquerdo do mouse gera um clique com o botão direito

en: Right Handed
pt_BR: Destro

en: The left mouse button generates a right mouse click
pt_BR: O botão esquerdo do mouse gera um clique com o botão esquerdo

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Ignore any changes made
pt_BR: Ignorar alterações

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply any changes made
pt_BR: Aplicar alterações

en: No button mapping found
pt_BR: Nenhum mapeamento de botão encontrado

en: Try a different search
pt_BR: Tente uma nova pesquisa

en: Here, rodent, rodent, rodent…
pt_BR: Aqui, ratinho, ratinho, ratinho...

en: Uh Oh! Something went wrong…
pt_BR: Uh oh! Algo de errado, não está certo...

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Choose a color for the LED
pt_BR: Escolha a cor do LED

en: Choose a brightness for the LED
pt_BR: Escolha a intensidade do LED

en: Brightness
pt_BR: Brilho

en: Choose an effect duration for the LED
pt_BR: Escolha a duração do efeito do LED

en: Effect duration
pt_BR: Duração do efeito

en: Pick a Color for the LED
pt_BR: Escolha a cor do LED

en: Color
pt_BR: Cor

en: This LED is off
pt_BR: Este LED está desligado

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
pt_BR: Aconteceu algo inesperado. O dispositivo foi restaurado para o estado anterior.

en: Select another profile
pt_BR: Escolher outro perfil

en: Commit the changes to the device
pt_BR: Salvar alterações no dispositivo

en: Click to switch to another profile
pt_BR: Clique para trocar para outro perfil

en: Add profile
pt_BR: Adicionar perfil

en: Add a new profile to the device
pt_BR: Adicionar um novo perfil ao dispositivo

en: Open the configuration dialog
pt_BR: Abrir a janela de configurações

en: Remove this profile from the device
pt_BR: Remover este perfil do dispositivo

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
pt_BR: Ativo

en: Set this resolution’s DPI
pt_BR: Definir a resolução em DPI

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
pt_BR: Frequência de atualização

en: Change the profile’s report rate
pt_BR: Alterar a frequência de atualização do perfil

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
pt_BR: Sensibilidade

en: Add a new resolution to the profile
pt_BR: Adicionar uma nova resolução ao perfil

en: Welcome
pt_BR: Bem-vindo(a)

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
pt_BR: Selecione um dispositivo para configurá-lo

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
pt_BR: Selecione um dispositivo para configurá-lo

en: Select a Device
pt_BR: Selecione um dispositivo

en: _About Piper
pt_BR: Sobre o aplicativo
