piper - en to RU translation catalogue (111 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
RU: Утилита для настройки мыши

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
RU: игра;конфигурация;мышь;мыши;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
RU: Piper - это графический интерфейс пользователя для настройки игровых мышей.Варианты конфигурации включают изменение разрешающей способности (DPI) мыши, добавление и удаление профилей, настройки цвета светодиода и изменение поведения кнопки.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
RU: Piper требует библиотеку libratbagd от сервиса ratbagd, чтобы общаться с мышью. Piper-это просто графический интерфейс, ratbagd должен быть установлен и запущен перед запуском Piper.

en: The button configuraton page
RU: Страница настройки кнопок

en: The LED configuraton page
RU: Страница настройки LED

en: The resolution configuraton page
RU: Страница настройки разрешения (DPI)

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
RU: Привязка кнопок

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
RU: Отдельная привязка

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
RU: Клик кнопки {}

en: Macro: {}
RU: Макро: {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
RU: Выключено

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
RU: Неизвестный

en: Configure button {}
RU: Настройки кнопки {}

en: Resolutions
RU: Разрешение

en: Buttons
RU: Кнопки

en: Left mouse button click
RU: Клик левой кнопки мыши

en: Right mouse button click
RU: Клик правой кнопки мыши

en: Middle mouse button click
RU: Клик средней кнопки мыши

en: Backward
RU: Назад

en: Forward
RU: Вперёд

en: Invalid
RU: Недействительный

en: Doubleclick
RU: Двойной клик

en: Wheel Left
RU: Колесо влево

en: Wheel Right
RU: Колесо вправо

en: Wheel Up
RU: Колесо вверх

en: Wheel Down
RU: Колесо вниз

en: Ratchet Mode
RU: Режим храповика

en: Cycle Resolution Up
RU: Циклически увеличить разрешение

en: Cycle Resolution Down
RU: Циклически уменьшить разрешение

en: Resolution Up
RU: Увеличить разрешение

en: Resolution Down
RU: Уменьшить разрешение

en: Resolution Switch
RU: Изменить разрешение

en: Default Resolution
RU: Разрешение по умолчанию

en: Cycle Profile Up
RU: Следующий профиль (циклически)

en: Cycle Profile Down
RU: Предыдущий профиль (циклически)

en: Profile Up
RU: Следующий профиль

en: Profile Down
RU: Предыдущий профиль

en: Second Mode
RU: Другой режим

en: Battery Level
RU: Уровень батареи

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
RU: Ничего

note: Translators: the LED is off.
en: Off
RU: Выключить

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
RU: Один цвет

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
RU: Цикл

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
RU: Пульсация

en: Cannot connect to ratbagd
RU: Невозможно подключиться к ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running and your user is in the required group
RU: Пожалуйста, убедитесь, что ratbag работает и ваш пользователь находится в нужной группе

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
RU: Несовместимая версия API ratbags (требуется: {}, предоставляется: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
RU: Пожалуйста обновите piper и libratbag до последних версий

en: Cannot find any devices
RU: Не удается найти никаких устройств

en: Please make sure your device is supported and plugged in
RU: Пожалуйста, убедитесь, что ваше устройство поддерживается и подключено

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
RU: Есть непримененные изменения. Все равно выйти?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
RU: Ой! ratbagd пропал!

en: Please restart Piper
RU: Пожалуйста, перезапустите Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
RU: Ваше устройство отключено!

en: Please make sure your device is plugged in
RU: Убедитесь, что ваше устройство подключено

en: Cannot display device SVG
RU: Невозможно показать изображение устройства

en: Newer version of ratbagd required
RU: Необходима более новая версия ratbagd

en: Please update to the latest available version
RU: Пожалуйста обновитесь до последней версии

en: Unknown exception occurred
RU: Произошла неизвестная ошибка

en: Version: @version@
RU: Версия: @version@

en: Visit Piper on GitHub
RU: Перейти на страницу Piper

en: Search for a button mapping
RU: Поиск привязок кнопок

en: Capture a macro for this button
RU: Зписать макрос для этой кнопки

en: The currently set macro
RU: Установлен текущий макрос

en: Send keystroke
RU: Отправить комбинацию клавиш

en: Enter a new key sequence for the macro.
RU: Введите новую последовательность клавиш для макроса.

en: Set the device’s handedness.
RU: Левая/правая рука.

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
RU: Это позволяет изменить порядок основных кнопок мыши. В режиме левой руки физическая левая кнопка мыши работает как правая и наоборот.

en: Left Handed
RU: Левая рука

en: The left mouse button generates a left mouse click
RU: Левая кнопка мыши генерирует левый клик

en: Right Handed
RU: Правая рука

en: The left mouse button generates a right mouse click
RU: Левая кнопка мыши генерирует правый клик

en: Cancel
RU: Отмена

en: Ignore any changes made
RU: Игнорировать все сделанные изменения

en: Apply
RU: Применить

en: Apply any changes made
RU: Применить все сделанные изменения

en: No button mapping found
RU: Не найдено никаких привязок

en: Try a different search
RU: Попробуйте сформулировать иначе

en: Here, rodent, rodent, rodent…
RU: Тут мыш, мыш, мыш…

en: Uh Oh! Something went wrong…
RU: Ах! Что-то пошло не так…

en: Quit
RU: Выйти

en: Choose a color for the LED
RU: Выберите цвет подсветки

en: Choose a brightness for the LED
RU: Выберите яркость подсветки

en: Brightness
RU: Яркость

en: Choose an effect duration for the LED
RU: Выберите эффект подсветки

en: ms
RU: мс

en: Effect duration
RU: Продолжительность эффекта

en: Pick a Color for the LED
RU: Определите цвет для подсветки

en: Color
RU: Цвет

en: This LED is off
RU: Подсветка отключена

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
RU: Что-то пошло не так. Устройство было восстановлено в предыдущее состояние.

en: Select another profile
RU: Выберите другой профиль

en: Commit the changes to the device
RU: Отправить изменения в устройство

en: Click to switch to another profile
RU: Кликните чтобы выбрать другой профиль

en: Add profile
RU: Добавить профиль

en: Add a new profile to the device
RU: Добавить новый профиль устройства

en: Open the configuration dialog
RU: Открыть диалог настроек

en: Remove this profile from the device
RU: Удалить этот профиль устройства

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
RU: Активный

en: Set this resolution’s DPI
RU: Определить разрешение DPI

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
RU: Скорость отклика

en: Change the profile’s report rate
RU: Изменить профиль скорости отклика

en: Hz
RU: Гц

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
RU: Чувствительность

en: Add a new resolution to the profile
RU: Добавить новое разрешение к профилю

en: Welcome
RU: Добро пожаловать

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
RU: Выберите устройство для настройки

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
RU: Выберите устройство для настройки

en: Select a Device
RU: Выбрать устройство

en: _About Piper
RU: _Про Piper
