piper - en to sv translation catalogue (109 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
sv: Konfigurationsprogram för programmerbara möss

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
sv: gaming;spel;konfiguration;mus;möss;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
sv: Piper är ett användargränssnitt för att konfigurera möss. Det finns optioner för att ändra musens upplösning (DPI), lägga till och ta bort profiler, ställa in LED färger och ändra knappbindningar.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
sv: Piper behöver libratbags ratbagd, demonen som kommunicerar faktiskt med musen.Piper är bara ett användargränssnitt för ratbagd, ratbagd måste vara installerad och körs.

en: The button configuraton page
sv: Öppna konfigurationsdialogen för knappar

en: The LED configuraton page
sv: Öppna konfigurationsdialogen för lysdioder

en: The resolution configuraton page
sv: Öppna konfigurationsdialogen för upplösningar

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
sv: Knappbindning

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
sv: Speciell bindning

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
sv: Knapp {} klick

en: Macro: {}
sv: Makro: {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
sv: Okänd

en: Configure button {}
sv: Konfigurera knapp {}

en: Resolutions
sv: Upplösningar

en: Buttons
sv: Knappar

en: LEDs
sv: Lysdioder

en: Left mouse button click
sv: Vänster musklick

en: Right mouse button click
sv: Höger musklick

en: Middle mouse button click
sv: Mellersta musklick

en: Backward
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Doubleclick
sv: Dubbelklick

en: Wheel Left
sv: Mushjul vänster

en: Wheel Right
sv: Mushjul höger

en: Wheel Up
sv: Mushjul Upp

en: Wheel Down
sv: Mushjul Ner

en: Ratchet Mode
sv: Spärrläge

en: Cycle Resolution Up
sv: Cykla upplösning upp

en: Cycle Resolution Down
sv: Cykla upplösning ner

en: Resolution Up
sv: Upplösning upp

en: Resolution Down
sv: Upplösning ner

en: Resolution Switch
sv: Växla upplösning

en: Default Resolution
sv: Standardupplösning

en: Cycle Profile Up
sv: Cykla profil upp

en: Cycle Profile Down
sv: Cykla profil ner

en: Profile Up
sv: Profil upp

en: Profile Down
sv: Profil ner

en: Second Mode
sv: Andra läget

en: Battery Level
sv: Batterinivå

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
sv: Ingen

note: Translators: the LED is off.
en: Off
sv: Av

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
sv: Cykla

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
sv: Pulserande

en: Cannot connect to ratbagd
sv: Kan inte ansluta till ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running and your user is in the required group
sv: Se till att ratbagd körs och att användaren är i den riktiga gruppen

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
sv: Inkompatibel ratbagd API version (behövs: {}, försedd: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
sv: Uppdatera både Piper och libratbag till den senaste versionen

en: Cannot find any devices
sv: Kan inte hitta några enheter

en: Please make sure your device is supported and plugged in
sv: Se till att din enhet stöds och är ansluten

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
sv: Det finns ej utförda förändringar. Är du säker på att du vill avsluta?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
sv: Aj då. ratbagd är försvunnen

en: Please restart Piper
sv: Starta om Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
sv: Anslutningen till din enhet bröts!

en: Please make sure your device is plugged in
sv: Se till att din enhet är ansluten

en: Cannot display device SVG
sv: Kan inte visa enhetens SVG

en: Newer version of ratbagd required
sv: Nyare version av ratbagd behövs

en: Please update to the latest available version
sv: Uppdatera till senaste versionen

en: Unknown exception occurred
sv: Okänt fel av typ "exception" inträffade

en: Visit Piper on GitHub
sv: Besök Piper på GitHub

en: Search for a button mapping
sv: Sök efter en knappbindning

en: Capture a macro for this button
sv: Spela in makro för den här knappen

en: The currently set macro
sv: Det nuvarande inställda makrot

en: Send keystroke
sv: Skicka knapptryckning

en: Enter a new key sequence for the macro.
sv: Ange en ny nyckelsekvens för makrot.

en: Press Escape to cancel or Return to accept.
sv: Tryck på Escape för att avbryta eller Retur för att acceptera.

en: Set the device’s handedness.
sv: Ställ in enheten för vänster eller höger-hänthet.

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
sv: Detta låter dig skifta ordningen på de primära musknapparna. I vänsterhänt läge genererar den vänstra musknappen ett högerklick och vice versa.

en: Left Handed
sv: Vänsterhänt

en: The left mouse button generates a left mouse click
sv: Den vänstra musknappen genererar ett vänsterklick

en: Right Handed
sv: Högerhänt

en: The left mouse button generates a right mouse click
sv: Den vänstra musknappen genererar ett högerklick

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Ignore any changes made
sv: Ignorera eventuella ändringar

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Apply any changes made
sv: Tillämpa eventuella ändringar

en: No button mapping found
sv: Ingen knappbindning hittades

en: Try a different search
sv: Prova en annan sökning

en: Here, rodent, rodent, rodent…
sv: Hit, gnagare, gnagare, gnagare...

en: Uh Oh! Something went wrong…
sv: Oj då! Något gick fel...

en: Quit
sv: Avsluta

en: Choose a color for the LED
sv: Välj en färg för lysdioden

en: Choose a brightness for the LED
sv: Välj en ljusstyrka för lysdioden

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Choose an effect duration for the LED
sv: Välj en effektfrekvens för lysdioden

en: Effect duration
sv: Effektfrekvens

en: Pick a Color for the LED
sv: Välj en färg för lysdioden

en: Color
sv: Färg

en: This LED is off
sv: Den här lysdioden är av

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
sv: Något gick fel. Enheten återställdes till ett tidigare tillstand.

en: Select another profile
sv: Välj en annan profil

en: Commit the changes to the device
sv: Utför förändringarna i enheten

en: Click to switch to another profile
sv: Klicka för att växla till en annan profil

en: Add profile
sv: Lägg till profil

en: Add a new profile to the device
sv: Lägg till en ny profil till enheten

en: Open the configuration dialog
sv: Öppna konfigurationsdialogen

en: Remove this profile from the device
sv: Ta bort den här profilen från enheten

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
sv: Aktiv

en: Set this resolution’s DPI
sv: Ange den här upplösningens DPI

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
sv: Poll frekvens

en: Change the profile’s report rate
sv: Ändra profilens poll frekvens

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Add a new resolution to the profile
sv: Lägg till en ny upplösning för profilen

en: Welcome
sv: Välkommen

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
sv: Välj en enhet för att konfigurera den

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
sv: Välj en enhet för att konfigurera den

en: Select a Device
sv: Välj en enhet

en: _About Piper
sv: _Om
