piper - en to cs translation catalogue (110 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
cs: Konfigurovatelný nástroj pro konfiguraci myši

en: Gaming mouse configuration utility
cs: Konfigurační nástroj pro herní myši

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
cs: Piper je grafické uživatelské rozhraní pro konfiguraci herních myši. Konfigurační možnosti zahrnují změny rozlišení (DPI) myši, přidávání a odebírání profilů, nastavení barev LED a změny chování tlačítek.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
cs: Piper vyžaduje ratbagd z libratbag, démon, který ve skutečnosti komunikuje s myší. Piper je jen frontend pro ratbagd, ratbagd musí být nainstalován a spuštěn když je spuštěn Piper.

en: The button configuraton page
cs: Stránka konfigurace tlačítek

en: The LED configuraton page
cs: Stránka konfigurace LED

en: The resolution configuraton page
cs: Stránka konfigurace rozlišení

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
cs: Mapování tlačítek

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
cs: Speciální mapování

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
cs: Kliknutí tlačítka {}

en: Macro: {}
cs: Makro: {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
cs: Zakázáno

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
cs: Neznámé

en: Configure button {}
cs: Konfigurovat tlačítko {}

en: Resolutions
cs: Rozlišení

en: Buttons
cs: Tlačítka

en: LEDs
cs: LED

en: Left mouse button click
cs: Kliknutí levým tlačítkem myši

en: Right mouse button click
cs: Kliknutí pravým tlačítkem myši

en: Middle mouse button click
cs: Kliknutí prostředním tlačítkem myši

en: Backward
cs: Zpět

en: Forward
cs: Vpřed

en: Invalid
cs: Neplatné

en: Doubleclick
cs: Dvojité kliknutí

en: Wheel Left
cs: Kolečko doleva

en: Wheel Right
cs: Kolečko doprava

en: Wheel Up
cs: Kolečko nahoru

en: Wheel Down
cs: Kolečko dolů

en: Ratchet Mode
cs: Režim po krocích

en: Cycle Resolution Up
cs: Cyklus Zvýšit rozlišení

en: Cycle Resolution Down
cs: Cyklus Snížit rozlišení

en: Resolution Up
cs: Zvýšit rozlišení

en: Resolution Down
cs: Snížit rozlišení

en: Resolution Switch
cs: Přepnout rozlišení

en: Default Resolution
cs: Výchozí rozlišení

en: Cycle Profile Up
cs: Cyklus Další profil

en: Cycle Profile Down
cs: Cyklus Předchozí profil

en: Profile Up
cs: Další profil

en: Profile Down
cs: Předchozí profil

en: Second Mode
cs: Druhý režim

en: Battery Level
cs: Úroveň baterie

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
cs: Žádné

note: Translators: the LED is off.
en: Off
cs: Vypnuto

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
cs: Solidní

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
cs: Cyklus

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
cs: Dýchání

en: Cannot connect to ratbagd
cs: Nepodařilo se připojit k ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running and your user is in the required group
cs: Prosím, ujistěte se že ratbagd běží a váš uživatel je v požadované skupině

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
cs: Nekompatibilní verze API ratbagd (požadovaná: {}, poskytnutá: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
cs: Prosím, aktualizujte piper i libratbag na nejnovější verzi

en: Cannot find any devices
cs: Nepodařilo se najít žádné zařízení

en: Please make sure your device is supported and plugged in
cs: Prosím, ujistěte se, že vaše zařízení je podporované a připojené

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
cs: Máte neuložené změny. Opravdu chcete ukončit?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
cs: Ooops. ratbagd se ztratil

en: Please restart Piper
cs: Prosím, restartujte Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
cs: Vaše zařízení se odpojilo!

en: Please make sure your device is plugged in
cs: Prosím, ujistěte se že vaše zařízení je připojené

en: Cannot display device SVG
cs: Nepodařilo se zobrazit SVG zařízení

en: Newer version of ratbagd required
cs: Je vyžádována novější verze ratbagd

en: Please update to the latest available version
cs: Prosím, aktualizujte na nejnovější dostupnou verzi

en: Unknown exception occurred
cs: Stala se neznámá chyba

en: Version: @version@
cs: Verze: @version@

en: Visit Piper on GitHub
cs: Navštivte Piper na GitHubu

en: Search for a button mapping
cs: Vyhledat mapování tlačítka

en: Capture a macro for this button
cs: Nahrát makro pro toto tlačítko

en: The currently set macro
cs: Aktuálně nastavené makro

en: Send keystroke
cs: Stisknout klávesu

en: Enter a new key sequence for the macro.
cs: Zadejte novou sekvenci kláves pro toto makro.

en: Set the device’s handedness.
cs: Nastavte, ve které ruce zařízení držíte.

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
cs: Toto vám umožní změnit pořadí primárních tlačítek myši. V režimu pro leváky, fyzické levé tlačítko myši vygeneruje kliknutí pravým tlačítkem myši a naopak.

en: Left Handed
cs: Režim pro leváky

en: The left mouse button generates a left mouse click
cs: Levé tlačítko myši generuje kliknutí levým tlačítkem myši

en: Right Handed
cs: Režim pro praváky

en: The left mouse button generates a right mouse click
cs: Levé tlačítko myši generuje kliknutí pravým tlačítkem myši

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Ignore any changes made
cs: Ignoruje jakékoliv provedené změny

en: Apply
cs: Použít

en: Apply any changes made
cs: Použije jakékoliv provedené změny

en: No button mapping found
cs: Nebylo nalezeno žádné mapování tlačítek

en: Try a different search
cs: Zkuste jiné vyhledávání

en: Here, rodent, rodent, rodent…
cs: Tady, hlodavče, hlodavče, hlodavče...

en: Uh Oh! Something went wrong…
cs: Ale ne! Něco se pokazilo

en: Quit
cs: Ukončit

en: Choose a color for the LED
cs: Vyberte barvu pro LED

en: Choose a brightness for the LED
cs: Vyberte jas pro LED

en: Brightness
cs: Jas

en: Choose an effect duration for the LED
cs: Vyberte délku trvání efektu pro LED

en: Effect duration
cs: Délka trvání efektu

en: Pick a Color for the LED
cs: Vyberte barvu pro LED

en: Color
cs: Barva

en: This LED is off
cs: Tato LED je vypnutá

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
cs: Něco se pokazilo. Zařízení bylo resetováno do předchozího stavu.

en: Select another profile
cs: Vyberte jiný profil

en: Commit the changes to the device
cs: Zapsat změny do zařízení

en: Click to switch to another profile
cs: Klikněte pro přepnutí na jiný profil

en: Add profile
cs: Přidat profil

en: Add a new profile to the device
cs: Přidá nový profil do zařízení

en: Open the configuration dialog
cs: Otevře konfigurační dialog

en: Remove this profile from the device
cs: Smaže tento profil ze zařízení

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
cs: Aktivní

en: Set this resolution’s DPI
cs: Nastaví DPI tohoto rozlišení

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
cs: Rychlost hlášení

en: Change the profile’s report rate
cs: Změní rychlost hlášení profilu

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
cs: Citlivost

en: Add a new resolution to the profile
cs: Přidá nové rozlišení do profilu

en: Welcome
cs: Vítejte

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
cs: Vyberte zařízení pro konfiguraci

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
cs: Vybere zařízení pro konfiguraci

en: Select a Device
cs: Vyberte zařízení

en: _About Piper
cs: _O Piperu
