piper - en to uk_UA translation catalogue (112 entries)

en: Configurable mouse configuration utility
uk_UA: Налаштовуємий додаток для налаштування миші

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: gaming;configuration;mouse;mice;
uk_UA: ігри;ґеймінг;налаштування;конфіґурація;миша;

en: Piper is a graphical user interface to configure gaming mice. Configuration options include changing the resolution (DPI) of the mouse, adding and removing profiles, setting LED colors and changing button behaviors.
uk_UA: Piper це ґрафічний інтерфейс для налаштування ігрової миші. Опції налаштувань включають зміну роздільної здатности (DPI) миші, додання і видалення профілей, налаштування LED підсвітки і зміни поведінки клавіш.

en: Piper requires libratbag’s ratbagd, the daemon to actually communicate with the mice. Piper is merely a front end to ratbagd, ratbagd must be installed and running when Piper is launched.
uk_UA: Piper потребує бібліотеку libratbagd від сервісу ratbagd, щоб комунікувати з мишою. Piper це просто ґрафічний інтерфейс, ratbagd має бути встановлений і запущений перед запуском Piper.

en: The button configuraton page
uk_UA: Сторінка налаштування клавіш

en: The LED configuraton page
uk_UA: Сторінка налаштування LED підсвітки

en: The resolution configuraton page
uk_UA: Сторінка налаштування роздільної здатности

note: Translators: section header for mapping one button's click to another.
en: Button mapping
uk_UA: Прив'язка клавіш

note: Translators: section header for assigning special functions to buttons.
en: Special mapping
uk_UA: Особлива прив'язка

note: Translators: the {} will be replaced with the button index, e.g. "Button 1 click".
en: Button {} click
uk_UA: Клік клавіші {}

en: Macro: {}
uk_UA: Макрос: {}

note: Translators: the button is turned disabled, e.g. off.
en: Disabled
uk_UA: Вимкнена

note: Translators: the button has an unknown function.
en: Unknown
uk_UA: Невідомо

en: Configure button {}
uk_UA: Налаштувати клавішу {}

en: Resolutions
uk_UA: Роздільна здатність

en: Buttons
uk_UA: Клавіші

en: LEDs
uk_UA: LED підсвітка

en: Left mouse button click
uk_UA: Ліва клавіша миші

en: Right mouse button click
uk_UA: Права клавіша миші

en: Middle mouse button click
uk_UA: Середня клавіша миші

en: Backward
uk_UA: Назад

en: Forward
uk_UA: Вперед

en: Invalid
uk_UA: Несправжній

en: Doubleclick
uk_UA: Подвійний клік

en: Wheel Left
uk_UA: Колесо наліво

en: Wheel Right
uk_UA: Колесо направо

en: Wheel Up
uk_UA: Колесо вгору

en: Wheel Down
uk_UA: Колесо вниз

en: Ratchet Mode
uk_UA: Режим тріскачки

en: Cycle Resolution Up
uk_UA: Циклічно збільшити роздільну здатність

en: Cycle Resolution Down
uk_UA: Циклічно зменшити роздільну здатність

en: Resolution Up
uk_UA: Збільшити роздільну здатність

en: Resolution Down
uk_UA: Зденшити роздільну здатність

en: Resolution Switch
uk_UA: Перемкнути роздільну здатність

en: Default Resolution
uk_UA: Стандартна роздільна здатність

en: Cycle Profile Up
uk_UA: Циклічно перемкнути на профіль вище

en: Cycle Profile Down
uk_UA: Циклічно перемкнути на профіль нижче

en: Profile Up
uk_UA: Перемкнути на профіль вище

en: Profile Down
uk_UA: Перемкнути на профіль нижче

en: Second Mode
uk_UA: Другий режим

en: Battery Level
uk_UA: Рівень батареї

note: Translators: this is used when there is no macro to preview.
en: None
uk_UA: Нічого

note: Translators: the LED is off.
en: Off
uk_UA: Вимкнути

note: Translators: the LED has a single, solid color.
en: Solid
uk_UA: Один колір

note: Translators: the LED is cycling between red, green and blue.
en: Cycle
uk_UA: Циклічна зміна

note: Translators: the LED's is pulsating a single color on different brightnesses.
en: Breathing
uk_UA: Дихання

en: Cannot connect to ratbagd
uk_UA: Неможливо підключитись до ratbagd

en: Please make sure ratbagd is running and your user is in the required group
uk_UA: Будь ласка затвердьтесь що ratbagd запущений і ваш користувач у відповідній групі

en: Incompatible ratbagd API version (required: {}, provided: {})
uk_UA: Несумісна версія ratbagd API (потрібна: {}, надана: {})

en: Please update both piper and libratbag to the latest versions
uk_UA: Будь ласка оновіть piper і libratbag до останньої версії

en: Cannot find any devices
uk_UA: Не знайдено жодного пристрою

en: Please make sure your device is supported and plugged in
uk_UA: Будь ласка затвердьтесь що пристрій підтримується і підключений

en: There are unapplied changes. Are you sure you want to quit?
uk_UA: Ви маєте неприйняті зміни. Впевнені що хочете вийти?

en: Ooops. ratbagd has disappeared
uk_UA: Упс. ratbagd зник

en: Please restart Piper
uk_UA: Будь ласка перезапустіть Piper

note: The current device disconnected, which can only happen from the mouse perspective as we'd otherwise be in the welcome screen with more than one device remaining. Hence, we display the error perspective.
en: Your device disconnected!
uk_UA: Ваш пристрій відключено!

en: Please make sure your device is plugged in
uk_UA: Будь ласка затвердьтесь що ваш пристій підключений

en: Cannot display device SVG
uk_UA: Не вдається показати SVG пристрою

en: Newer version of ratbagd required
uk_UA: Вимагається новіша версія ratbagd

en: Please update to the latest available version
uk_UA: Будь ласка оновіться до останньої доступної версії

en: Unknown exception occurred
uk_UA: Відбулася невідома помилка

en: Version: @version@
uk_UA: Версія: @version@

en: Visit Piper on GitHub
uk_UA: Відвідайте Piper на GitHub

en: Search for a button mapping
uk_UA: Пошук для прив'язки клавіш

en: Capture a macro for this button
uk_UA: Записати макрос для цієї клавіші

en: The currently set macro
uk_UA: Наразі встановлений макрос

en: Send keystroke
uk_UA: Надіслати натиск клавіші

en: Enter a new key sequence for the macro.
uk_UA: Введіть нову послідовність клавіш для макросу.

en: Set the device’s handedness.
uk_UA: Ліва/Права рука

en: This allows you to swap the order of the primary mouse buttons. In left-handed mode, the physical left mouse button generates a right mouse click and vice versa.
uk_UA: Це дозволяє змінити порядок основних кнопок миші. В режимі длялівші фізична ліва кнопка ґенеруватиме правий клік і навпаки.

en: Left Handed
uk_UA: Лівша

en: The left mouse button generates a left mouse click
uk_UA: Ліва клавіша миші ґенерує лівий клік

en: Right Handed
uk_UA: Правша

en: The left mouse button generates a right mouse click
uk_UA: Ліва клавіша миші ґенерує правий клік

en: Cancel
uk_UA: Скасувати

en: Ignore any changes made
uk_UA: Іґнорувати будь які зроблені зміни

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: Apply any changes made
uk_UA: Застосувати будь які зроблені зміни

en: No button mapping found
uk_UA: Не знайдено жодних прив'язань

en: Try a different search
uk_UA: Спробуйте инше слово для пошуку

en: Here, rodent, rodent, rodent…
uk_UA: Тут миша, миша, миша...

en: Uh Oh! Something went wrong…
uk_UA: Уф. Щось пішло не так.

en: Quit
uk_UA: Вийти

en: Choose a color for the LED
uk_UA: Оберіть колір для LED

en: Choose a brightness for the LED
uk_UA: Оберіть яскравість для LED

en: Brightness
uk_UA: Яскравість

en: Choose an effect duration for the LED
uk_UA: Оберіть тривалість ефекту для LED

en: ms
uk_UA: мс

en: Effect duration
uk_UA: Тривалість ефекту

en: Pick a Color for the LED
uk_UA: Оберіть колір для LED

en: Color
uk_UA: Колір

en: This LED is off
uk_UA: Цей LED вимкнений

en: Something went wrong. The device has been reset to a previous state.
uk_UA: Щось пішло не так. Пристрій був відновлений до попереднього стану.

en: Select another profile
uk_UA: Оберіть инший профіль

en: Commit the changes to the device
uk_UA: Застосувати зміни до пристроя

en: Click to switch to another profile
uk_UA: Натисніть щоб перемкнутись на инший профіль

en: Add profile
uk_UA: Додати профіль

en: Add a new profile to the device
uk_UA: Додати новий пррофіль до цього пристрою

en: Open the configuration dialog
uk_UA: Відкрити вікно конфіґурації

en: Remove this profile from the device
uk_UA: Видалити цей профіль з пристрою

note: Translators: this is used to indicate the active resolution.
en: Active
uk_UA: Активний

en: Set this resolution’s DPI
uk_UA: Застосувати роздільну здатність DPI

note: Translators: the rate at which the device reports movement.
en: Report rate
uk_UA: Швидкість відгуку

en: Change the profile’s report rate
uk_UA: Змінити швидкість відгуку профіля

en: Hz
uk_UA: Гц

note: Translators: the sensitivity of the device's sensor.
en: Sensitivity
uk_UA: Чутливість

en: Add a new resolution to the profile
uk_UA: Додати нову роздільну здатність до цього профілю

en: Welcome
uk_UA: Вітаємо

[ctx: A subtitle under the "Welcome" title.]
en: Select a device to configure it
uk_UA: Оберіть пристрій щоб його налаштувати

[ctx: A tooltip over the list of devices.]
en: Select a device to configure it
uk_UA: Оберіть пристрій щоб його налаштувати

en: Select a Device
uk_UA: Оберіть пристрій

en: _About Piper
uk_UA: _Про Piper
