pipewire - en to eo translation catalogue (69 entries)

en: Built-in Audio
eo: Integrita sono

en: Off
eo: Malŝaltita

en: (invalid)
eo: (nevalida)

en: Input
eo: Enigo

en: Docking Station Input
eo: Doka enigo

en: Docking Station Microphone
eo: Doka mikrofono

en: Microphone
eo: Mikrofono

en: Front Microphone
eo: Antaŭa mikrofono

en: Rear Microphone
eo: Malantaŭa mikrofono

en: External Microphone
eo: Ekstera mikrofono

en: Internal Microphone
eo: Interna mikrofono

en: Amplifier
eo: Amplifilo

en: No Amplifier
eo: Neniu amplifilo

en: Speaker
eo: Laŭtparolilo

en: Headphones
eo: Kapaŭskultilo

en: Analog Input
eo: Analoga enigo

en: Dock Microphone
eo: Doka mikrofono

en: Headset Microphone
eo: Kaptelefona mikrofono

en: Analog Output
eo: Analoga eligo

en: Headphones 2
eo: Kapaŭskultilo 2

en: Headphones Mono Output
eo: Kapaŭskultila mono-eligo

en: Analog Mono Output
eo: Analoga mono-eligo

en: Speakers
eo: Laŭtparoliloj

en: Digital Output (S/PDIF)
eo: Cifera eligo (S/PDIF)

en: Digital Input (S/PDIF)
eo: Cifera enigo (S/PDIF)

en: Multichannel Input
eo: Plurkanala enigo

en: Multichannel Output
eo: Plurkanala eligo

en: Game Output
eo: Lud-eligo

en: Chat Output
eo: Babil-eligo

en: Chat Input
eo: Babil-enigo

en: Virtual Surround 7.1
eo: Virtuala ĉirkaŭa sono 7.1

en: Analog Mono
eo: Analoga mono

en: Analog Mono (Left)
eo: Analoga mono (maldekstra)

en: Analog Mono (Right)
eo: Analoga mono (dekstra)

note: Note: Not translated to "Analog Stereo Input", because the source * name gets "Input" appended to it automatically, so adding "Input" * here would lead to the source name to become "Analog Stereo Input * Input". The same logic applies to analog-stereo-output, * multichannel-input and multichannel-ou
en: Analog Stereo
eo: Analoga stereo

en: Headset
eo: Kaptelefono

en: Multichannel
eo: Plurkanala

en: Analog Surround 2.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 2.1

en: Analog Surround 3.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 3.0

en: Analog Surround 3.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 3.1

en: Analog Surround 4.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 4.0

en: Analog Surround 4.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 4.1

en: Analog Surround 5.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 5.0

en: Analog Surround 5.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 5.1

en: Analog Surround 6.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 6.0

en: Analog Surround 6.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 6.1

en: Analog Surround 7.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 7.0

en: Analog Surround 7.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 7.1

en: Digital Stereo (IEC958)
eo: Cifera stereo (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
eo: Cifera ĉirkaŭa sono 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
eo: Cifera ĉirkaŭa sono 5.1 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/DTS)
eo: Cifera ĉirkaŭa sono 5.1 (IEC958/DTS)

en: Digital Stereo (HDMI)
eo: Cifera stereo (HDMI)

en: Digital Surround 5.1 (HDMI)
eo: Cifera ĉirkaŭa sono 5.1 (HDMI)

en: Chat
eo: Babilo

en: Game
eo: Ludo

en: Analog Mono Duplex
eo: Analoga mono-dupleksa

en: Analog Stereo Duplex
eo: Analoga stereo-dupleksa

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
eo: Cifera stereo-dupleksa (IEC958)

en: Multichannel Duplex
eo: Plurkanala dupleksa

en: Stereo Duplex
eo: Stereo-dupleksa

en: Mono Chat + 7.1 Surround
eo: Mono-babilo + 7.1 ĉirkaŭa sono

en: %s Output
eo: %s-eligo

en: %s Input
eo: %s-enigo

en: Handsfree
eo: Libermana

en: Headphone
eo: Kapaŭskultilo

en: Car
eo: Aŭto

en: Phone
eo: Telefono

en: Bluetooth
eo: Bludento
