pipewire.master-tx - en to hi translation catalogue (45 entries)

en: Built-in Audio
hi: आंतरिक ऑडियो

en: Modem
hi: मॉडेम

en: Off
hi: बंद

en: (invalid)
hi: (अवैध)

en: Input
hi: इनपुट

en: Docking Station Input
hi: डॉकिंग स्टेशन इनपुट

en: Line In
hi: लाइन इन

en: Microphone
hi: माइक्रोफोन

en: External Microphone
hi: बाहरी माइक्रोफोन

en: Internal Microphone
hi: आंतरिक माइक्रोफोन

en: Radio
hi: रेडियो

en: Video
hi: वीडियो

en: Automatic Gain Control
hi: स्वचालित प्राप्ति नियंत्रण

en: No Automatic Gain Control
hi: कोई स्वचालित प्राप्ति नियंत्रण नहीं

en: Boost
hi: बूस्ट

en: No Boost
hi: कोई बढ़ावा नहीं

en: Amplifier
hi: एंप्लीफायर

en: No Amplifier
hi: कोई एंप्लीफायर नहीं

en: Headphones
hi: एनालॉग हेडफोन

en: Analog Input
hi: एनालॉग इनपुट

en: Dock Microphone
hi: डॉकिंग स्टेशन माइक्रोफोन

en: Analog Output
hi: एनालॉग आउटपुट

en: Analog Mono Output
hi: एनालॉग एकल आउटपुट

en: Analog Mono
hi: एनालॉग मोनो

note: Note: Not translated to "Analog Stereo Input", because the source * name gets "Input" appended to it automatically, so adding "Input" * here would lead to the source name to become "Analog Stereo Input * Input". The same logic applies to analog-stereo-output, * multichannel-input and multichannel-ou
en: Analog Stereo
hi: एनालॉग स्टीरियो

en: Mono
hi: मोनो

en: Stereo
hi: स्टीरियो

en: Analog Surround 2.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 2.1

en: Analog Surround 3.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 3.0

en: Analog Surround 3.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 3.1

en: Analog Surround 4.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 4.0

en: Analog Surround 4.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 4.1

en: Analog Surround 5.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 5.0

en: Analog Surround 5.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 5.1

en: Analog Surround 6.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 6.0

en: Analog Surround 6.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 6.1

en: Analog Surround 7.0
hi: एनालॉग सर्राउंड 7.0

en: Analog Surround 7.1
hi: एनालॉग सर्राउंड 7.1

en: Digital Stereo (IEC958)
hi: डिजिटल स्टीरियो (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
hi: डिजिटल सर्राउंड 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
hi: डिजिटल सर्राउंड 5.1 (IEC958/AC3)

en: Digital Stereo (HDMI)
hi: डिजिटल सेटअप (HDMI)

en: Analog Mono Duplex
hi: एनालॉग एकल डुप्लेक्स

en: Analog Stereo Duplex
hi: एनालॉग स्टीरियो डुप्लेक्स

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
hi: डिजिटल स्टीरियो डुप्लेक्स (IEC958)
