pipewire - en to it translation catalogue (89 entries)

en: PipeWire Media System
it: Sistema multimediale PipeWire

en: Start the PipeWire Media System
it: Avvia il sistema multimediale PipeWire

en: Built-in Audio
it: Audio interno

en: Unknown device
it: Dispositivo sconosciuto

en: Pro Audio
it: Audio Professionale

en: Off
it: Spento

en: (invalid)
it: (non valido)

en: Input
it: Ingresso

en: Docking Station Input
it: Ingresso docking station

en: Docking Station Microphone
it: Microfono della docking station

en: Docking Station Line In
it: Linea di ingresso nella docking station

en: Line In
it: Linea di ingresso

en: Microphone
it: Microfono

en: Front Microphone
it: Microfono anteriore

en: Rear Microphone
it: Microfono posteriore

en: External Microphone
it: Microfono esterno

en: Internal Microphone
it: Microfono interno

en: Automatic Gain Control
it: Controllo automatico del guadagno

en: No Automatic Gain Control
it: Nessun controllo automatico del guadagno

en: No Boost
it: Nessun boost

en: Amplifier
it: Amplificatore

en: No Amplifier
it: Nessun amplificatore

en: Bass Boost
it: Incremento bassi

en: No Bass Boost
it: Nessun incremento bassi

en: Speaker
it: Altoparlante

en: Headphones
it: Cuffie analogiche

en: Analog Input
it: Ingresso analogico

en: Dock Microphone
it: Microfono docking station

en: Headset Microphone
it: Microfono auricolare

en: Analog Output
it: Uscita analogica

en: Headphones 2
it: Cuffie 2

en: Headphones Mono Output
it: Uscita mono cuffie

en: Line Out
it: Linea di uscita

en: Analog Mono Output
it: Uscita mono analogica

en: Speakers
it: Altoparlanti

en: Digital Output (S/PDIF)
it: Uscita digitale (S/PDIF)

en: Digital Input (S/PDIF)
it: Ingresso digitale (S/PDIF)

en: Multichannel Input
it: Ingresso multi canale

en: Multichannel Output
it: Uscita multi canale

en: Game Output
it: Uscita gioco

en: Chat Output
it: Uscita conversazione

en: Chat Input
it: Ingresso Chat

en: Virtual Surround 7.1
it: Virtual Sorround 7.1

en: Analog Mono
it: Mono analogico

en: Analog Mono (Left)
it: Mono analogico (Sinistra)

en: Analog Mono (Right)
it: Mono analogico (Destra)

note: Note: Not translated to "Analog Stereo Input", because the source * name gets "Input" appended to it automatically, so adding "Input" * here would lead to the source name to become "Analog Stereo Input * Input". The same logic applies to analog-stereo-output, * multichannel-input and multichannel-ou
en: Analog Stereo
it: Stereo analogico

en: Headset
it: Cuffie con microfono

en: Speakerphone
it: Vivavoce

en: Multichannel
it: Multicanale

en: Analog Surround 2.1
it: Surround analogico 2.1

en: Analog Surround 3.0
it: Surround analogico 3.0

en: Analog Surround 3.1
it: Surround analogico 3.1

en: Analog Surround 4.0
it: Surround analogico 4.0

en: Analog Surround 4.1
it: Surround analogico 4.1

en: Analog Surround 5.0
it: Surround analogico 5.0

en: Analog Surround 5.1
it: Surround analogico 5.1

en: Analog Surround 6.0
it: Surround analogico 6.0

en: Analog Surround 6.1
it: Surround analogico 6.1

en: Analog Surround 7.0
it: Surround analogico 7.0

en: Analog Surround 7.1
it: Surround analogico 7.1

en: Digital Stereo (IEC958)
it: Stereo digitale (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
it: Surround digitale 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
it: Surround digitale 5.1 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/DTS)
it: Surround digitale 5.1 (IEC958/DTS)

en: Digital Stereo (HDMI)
it: Stereo digitale (HDMI)

en: Digital Surround 5.1 (HDMI)
it: Surround digitale 5.1 (HDMI)

en: Game
it: Gioco

en: Analog Mono Duplex
it: Duplex mono analogico

en: Analog Stereo Duplex
it: Duplex stereo analogico

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
it: Duplex stereo digitale (IEC958)

en: Multichannel Duplex
it: Duplex multicanale

en: Stereo Duplex
it: Duplex stereo

en: %s Output
it: Uscita «%s»

en: %s Input
it: Ingresso «%s»

en: snd_pcm_avail() returned a value that is exceptionally large: %lu byte (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_avail() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
it[0]: snd_pcm_avail() ha restituito un valore molto grande: %lu byte (%lu ms).
    Molto probabilmente si tratta di un bug nel driver ALSA «%s». Segnalare questo problema ai suoi sviluppatori.
it[1]: snd_pcm_avail() ha restituito un valore molto grande: %lu byte (%lu ms).
    Molto probabilmente si tratta di un bug nel driver ALSA «%s». Segnalare questo problema ai suoi sviluppatori.

en: snd_pcm_delay() returned a value that is exceptionally large: %li byte (%s%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_delay() returned a value that is exceptionally large: %li bytes (%s%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
it[0]: snd_pcm_delay() ha restituito un valore molto grande: %li byte (%s%lu ms).
    Molto probabilmente si tratta di un bug nel driver ALSA «%s». Segnalare questo problema ai suoi sviluppatori.
it[1]: snd_pcm_delay() ha restituito un valore molto grande: %li byte (%s%lu ms).
    Molto probabilmente si tratta di un bug nel driver ALSA «%s». Segnalare questo problema ai suoi sviluppatori.

en: snd_pcm_avail_delay() returned strange values: delay %lu is less than avail %lu.
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
it: snd_pcm_avail() ha restituito dei valori strani: delay %lu è minore di avail %lu.
    Molto probabilmente si tratta di un bug nel driver ALSA «%s». Segnalare questo problema ai suoi sviluppatori.

en: snd_pcm_mmap_begin() returned a value that is exceptionally large: %lu byte (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_mmap_begin() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
it[0]: snd_pcm_mmap_begin() ha restituito un valore molto grande: %lu byte (%lu ms).
    Molto probabilmente si tratta di un bug nel driver ALSA «%s». Segnalare questo problema ai suoi sviluppatori.
it[1]: snd_pcm_mmap_begin() ha restituito un valore molto grande: %lu byte (%lu ms).
    Molto probabilmente si tratta di un bug nel driver ALSA «%s». Segnalare questo problema ai suoi sviluppatori.

en: Audio Gateway (A2DP Source & HSP/HFP AG)
it: Gateway Audio (Sorgente A2DP & HSP/HFP AG)

en: High Fidelity Playback (A2DP Sink, codec %s)
it: Riproduzione ad alta fedeltà (A2DP Sink, codec %s)

en: High Fidelity Duplex (A2DP Source/Sink, codec %s)
it: Duplex ad alta fedeltà (Sorgente/Sink, A2DP codec %s)

en: High Fidelity Playback (A2DP Sink)
it: Riproduzione ad alta fedeltà (A2DP Sink)

en: High Fidelity Duplex (A2DP Source/Sink)
it: Duplex ad alta fedeltà (A2DP Source/Sink)

en: Handsfree
it: Vivavoce

en: Headphone
it: Cuffie

en: Portable
it: Portabile

en: Car
it: Automobile

en: Phone
it: Telefono
