pipewire.master-tx - en to nl translation catalogue (75 entries)

en: Built-in Audio
nl: Intern geluid

en: Unknown device
nl: Onbekend apparaat

en: Off
nl: Uit

en: (invalid)
nl: (ongeldig)

en: Input
nl: Invoer

en: Docking Station Input
nl: Docking station-invoer

en: Docking Station Microphone
nl: Docking station-microfoon

en: Docking Station Line In
nl: Docking station-Lijn-in

en: Line In
nl: Lijn-in

en: Microphone
nl: Microfoon

en: Front Microphone
nl: Microfoon vooraan

en: Rear Microphone
nl: Microfoon achteraan

en: External Microphone
nl: Externe microfoon

en: Internal Microphone
nl: Interne microfoon

en: Automatic Gain Control
nl: Automatische gain-controle

en: No Automatic Gain Control
nl: Geen automatische gain-controle

en: Boost
nl: Boostversterking

en: No Boost
nl: Geen boostversterking

en: Amplifier
nl: Versterker

en: No Amplifier
nl: Geen versterker

en: Bass Boost
nl: Boostversterking

en: No Bass Boost
nl: Geen boostversterking

en: Speaker
nl: Luidspreker

en: Headphones
nl: Analoge koptelefoon

en: Analog Input
nl: Analoge invoer

en: Dock Microphone
nl: Docking station-microfoon

en: Analog Output
nl: Analoge output

en: Headphones 2
nl: Analoge koptelefoon 2

en: Headphones Mono Output
nl: Analoge mono-uitvoer

en: Line Out
nl: Lijn-in

en: Analog Mono Output
nl: Analoge mono-uitvoer

en: Speakers
nl: Luidsprekers

en: Digital Output (S/PDIF)
nl: Digitaal stereo (HDMI)

en: Digital Input (S/PDIF)
nl: Digitale invoer (S/PDIF)

en: Multichannel Input
nl: Multikanaal invoer

en: Multichannel Output
nl: Multikanaal uitvoer

en: Game Output
nl: Spel uitvoer

en: Virtual Surround 7.1
nl: Virtueel surround 7.1

en: Analog Mono
nl: Analoog mono

en: Analog Mono (Left)
nl: Analoog mono (Links)

en: Analog Mono (Right)
nl: Analoog mono (Rechts)

note: Note: Not translated to "Analog Stereo Input", because the source * name gets "Input" appended to it automatically, so adding "Input" * here would lead to the source name to become "Analog Stereo Input * Input". The same logic applies to analog-stereo-output, * multichannel-input and multichannel-ou
en: Analog Stereo
nl: Analoog stereo

en: Speakerphone
nl: Luidspreker

en: Multichannel
nl: Multikanaal

en: Analog Surround 2.1
nl: Analoog surround 2.1

en: Analog Surround 3.0
nl: Analoog surround 3.0

en: Analog Surround 3.1
nl: Analoog surround 3.1

en: Analog Surround 4.0
nl: Analoog surround 4.0

en: Analog Surround 4.1
nl: Analoog surround 4.1

en: Analog Surround 5.0
nl: Analoog surround 5.0

en: Analog Surround 5.1
nl: Analoog surround 5.1

en: Analog Surround 6.0
nl: Analoog surround 6.0

en: Analog Surround 6.1
nl: Analoog surround 6.1

en: Analog Surround 7.0
nl: Analoog surround 7.0

en: Analog Surround 7.1
nl: Analoog surround 7.1

en: Digital Stereo (IEC958)
nl: Digitaal stereo (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
nl: Digitaal surround 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
nl: Digitaal surround 5.1 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/DTS)
nl: Digitaal surround 5.1 (IEC958/DTS)

en: Digital Stereo (HDMI)
nl: Digitaal stereo (HDMI)

en: Digital Surround 5.1 (HDMI)
nl: Digitaal surround 5.1 (HDMI)

en: Game
nl: Spel

en: Analog Mono Duplex
nl: Analoog mono duplex

en: Analog Stereo Duplex
nl: Analoog stereo duplex

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
nl: Digitaal stereo duplex (IEC958)

en: Multichannel Duplex
nl: Multikanaal-duplex

en: Stereo Duplex
nl: Stereo duplex

en: %s Output
nl: %s uitvoer

en: %s Input
nl: %s invoer

en: snd_pcm_avail_delay() returned strange values: delay %lu is less than avail %lu.
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
nl: snd_pcm_avail_delay() gaf vreemde waardes terug: vertraging %lu is minder dan %lu.
    Waarschijnlijk is dit een fout in het ALSA-stuurprogramma '%s'. Meld dit probleem aan de ALSA-ontwikkelaars.

en: Handsfree
nl: Handenvrij

en: Headphone
nl: Koptelefoon

en: Portable
nl: Draagbaar

en: Car
nl: Auto

en: Phone
nl: Telefoon
