pipewire - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: %s [options]
      -h, --help                            Show this help
      -v, --verbose                         Increase verbosity by one level
          --version                         Show version
      -c, --config                          Load config (Default %s)
      -P  --properties                      Set context properties
sv: %s [flaggor]
      -h, --help                            Visa denna hjälp
      -v, --verbose                         Öka utförligheten en nivå
          --version                         Visa version
      -c, --config                          Läs in konfig (standard %s)
      -P  --properties                      Ställ in kontextegenskaper

en: PipeWire Media System
sv: PipeWire mediasystem

en: Start the PipeWire Media System
sv: Starta mediasystemet PipeWire

en: Tunnel to %s%s%s
sv: Tunnel till %s%s%s

en: Dummy Output
sv: Attrapputgång

en: Tunnel for %s@%s
sv: Tunnel för %s@%s

en: Unknown device
sv: Okänd enhet

en: %s on %s@%s
sv: %s på %s@%s

en: %s on %s
sv: %s på %s

en: %s [options] [<file>|-]
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
      -v, --verbose                         Enable verbose operations
sv: %s [flaggor] [<fil>|-]
      -h, --help                            Visa denna hjälp
          --version                         Visa version
      -v, --verbose                         Aktivera utförliga operationer

en:   -R, --remote                          Remote daemon name
          --media-type                      Set media type (default %s)
          --media-category                  Set media category (default %s)
          --media-role                      Set media role (default %s)
          --target                          Set node target serial or name (default %s)
                                              0 means don't link
          --latency                         Set node latency (default %s)
                                              Xunit (unit = s, ms, us, ns)
                                              or direct samples (256)
                                              the rate is the one of the source file
      -P  --properties                      Set node properties
sv:   -R, --remote                          Fjärrdemonnamn
          --media-type                      Sätt mediatyp (standard %s)
          --media-category                  Sätt mediakategori (standard %s)
          --media-role                      Sätt mediaroll (standard %s)
          --target                          Sätt nodmåls serienummer eller namn
                                              (standard %s), 0 betyder länka inte
          --latency                         Sätt nodlatens (standard %s)
                                              Xenhet (enhet = s, ms, us, ns)
                                              eller direkta samplar (256)
                                              hastigheten är källfilens
      -P  --properties                      Sätt nodegenskaper

en:       --rate                            Sample rate (req. for rec) (default %u)
          --channels                        Number of channels (req. for rec) (default %u)
          --channel-map                     Channel map
                                                one of: "stereo", "surround-51",... or
                                                comma separated list of channel names: eg. "FL,FR"
          --format                          Sample format %s (req. for rec) (default %s)
          --volume                          Stream volume 0-1.0 (default %.3f)
      -q  --quality                         Resampler quality (0 - 15) (default %d)
      -a, --raw                             RAW mode
sv:       --rate                            Samplingsfrekvens (krävs för insp.) (standard %u)
          --channels                        Antal kanaler (krävs för insp.) (standard %u)
          --channel-map                     Kanalmappning
                                                en av: "stereo", "surround-51",... eller
                                                kommaseparerad lista av kanalnamn: t.ex. "FL,FR"
          --format                          Samplingsformat %s (krävs för insp.) (standard %s)
          --volume                          Strömvolym 0-1.0 (standard %.3f)
      -q  --quality                         Omsamplarkvalitet (0 - 15) (standard %d)
      -a, --raw                             RAW-läge

en:   -p, --playback                        Playback mode
      -r, --record                          Recording mode
      -m, --midi                            Midi mode
      -d, --dsd                             DSD mode
      -o, --encoded                         Encoded mode
sv:   -p, --playback                        Uppspelningsläge
      -r, --record                          Inspelningsläge
      -m, --midi                            Midiläge
      -d, --dsd                             DSD-läge
      -o, --encoded                         Kodat läge

en: %s [options] [command]
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
      -d, --daemon                          Start as daemon (Default false)
      -r, --remote                          Remote daemon name
      -m, --monitor                         Monitor activity
sv: %s [flaggor] [kommando]
      -h, --help                            Visa denna hjälp
          --version                         Show version
      -d, --daemon                          Starta som demon (Standard false)
      -r, --remote                          Fjärrdemonnamn
      -m, --monitor                         Övervaka aktivitet

en: Pro Audio
sv: Professionellt ljud

en: Off
sv: Av

en: Input
sv: Ingång

en: Docking Station Input
sv: Ingång för dockningsstation

en: Docking Station Microphone
sv: Mikrofon för dockningsstation

en: Docking Station Line In
sv: Linje in för dockningsstation

en: Line In
sv: Linje in

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Front Microphone
sv: Frontmikrofon

en: Rear Microphone
sv: Bakre mikrofon

en: External Microphone
sv: Extern mikrofon

en: Internal Microphone
sv: Intern mikrofon

en: Automatic Gain Control
sv: Automatisk förstärkningskontroll

en: No Automatic Gain Control
sv: Ingen automatisk förstärkningskontroll

en: Boost
sv: Ökning

en: No Boost
sv: Ingen ökning

en: Amplifier
sv: Förstärkare

en: No Amplifier
sv: Ingen förstärkare

en: Bass Boost
sv: Basökning

en: No Bass Boost
sv: Ingen basökning

en: Speaker
sv: Högtalare

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Analog Input
sv: Analog ingång

en: Dock Microphone
sv: Dockmikrofon

en: Headset Microphone
sv: Headset-mikrofon

en: Analog Output
sv: Analog utgång

en: Headphones 2
sv: Hörlurar 2

en: Headphones Mono Output
sv: Monoutgång för hörlurar

en: Line Out
sv: Linje ut

en: Analog Mono Output
sv: Analog monoutgång

en: Speakers
sv: Högtalare

en: Digital Output (S/PDIF)
sv: Digital utgång (S/PDIF)

en: Digital Input (S/PDIF)
sv: Digital ingång (S/PDIF)

en: Multichannel Input
sv: Multikanalingång

en: Multichannel Output
sv: Multikanalutgång

en: Game Output
sv: Spelutgång

en: Chat Output
sv: Chatt-utgång

en: Chat Input
sv: Chatt-ingång

en: Virtual Surround 7.1
sv: Virtual surround 7.1

en: Analog Mono
sv: Analog mono

en: Analog Mono (Left)
sv: Analog mono (vänster)

en: Analog Mono (Right)
sv: Analog mono (höger)

note: Note: Not translated to "Analog Stereo Input", because the source * name gets "Input" appended to it automatically, so adding "Input" * here would lead to the source name to become "Analog Stereo Input * Input". The same logic applies to analog-stereo-output, * multichannel-input and multichannel-ou
en: Analog Stereo
sv: Analog stereo

en: Speakerphone
sv: Högtalartelefon

en: Multichannel
sv: Multikanal

en: Analog Surround 2.1
sv: Analog surround 2.1

en: Analog Surround 3.0
sv: Analog surround 3.0

en: Analog Surround 3.1
sv: Analog surround 3.1

en: Analog Surround 4.0
sv: Analog surround 4.0

en: Analog Surround 4.1
sv: Analog surround 4.1

en: Analog Surround 5.0
sv: Analog surround 5.0

en: Analog Surround 5.1
sv: Analog surround 5.1

en: Analog Surround 6.0
sv: Analog surround 6.0

en: Analog Surround 6.1
sv: Analog surround 6.1

en: Analog Surround 7.0
sv: Analog surround 7.0

en: Analog Surround 7.1
sv: Analog surround 7.1

en: Digital Stereo (IEC958)
sv: Digital stereo (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
sv: Digital surround 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
sv: Digital surround 5.1 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/DTS)
sv: Digital surround 5.1 (IEC958/DTS)

en: Digital Stereo (HDMI)
sv: Digital stereo (HDMI)

en: Digital Surround 5.1 (HDMI)
sv: Digital surround 5.1 (HDMI)

en: Chat
sv: Chatt

en: Game
sv: Spel

en: Analog Mono Duplex
sv: Analog mono duplex

en: Analog Stereo Duplex
sv: Analog stereo duplex

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
sv: Digital stereo duplex (IEC958)

en: Multichannel Duplex
sv: Multikanalduplex

en: Stereo Duplex
sv: Stereo duplex

en: Mono Chat + 7.1 Surround
sv: Mono Chatt + 7.1 Surround

en: %s Output
sv: %s-utgång

en: %s Input
sv: %s-ingång

en: snd_pcm_avail() returned a value that is exceptionally large: %lu byte (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_avail() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
sv[0]: snd_pcm_avail() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %lu byte (%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.
sv[1]: snd_pcm_avail() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %lu byte (%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.

en: snd_pcm_delay() returned a value that is exceptionally large: %li byte (%s%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_delay() returned a value that is exceptionally large: %li bytes (%s%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
sv[0]: snd_pcm_delay() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %li byte (%s%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.
sv[1]: snd_pcm_delay() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %li byte (%s%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.

en: snd_pcm_avail_delay() returned strange values: delay %lu is less than avail %lu.
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
sv: snd_pcm_avail_delay() returnerade konstiga värden: fördröjningen %lu är mindre än tillgängliga %lu.
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.

en: snd_pcm_mmap_begin() returned a value that is exceptionally large: %lu byte (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_mmap_begin() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
sv[0]: snd_pcm_mmap_begin() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %lu byte (%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.
sv[1]: snd_pcm_mmap_begin() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %lu byte (%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.

en: (invalid)
sv: (ogiltig)

en: Built-in Audio
sv: Inbyggt ljud

en: Audio Gateway (A2DP Source & HSP/HFP AG)
sv: Audio gateway (A2DP-källa & HSP/HFP AG)

en: High Fidelity Playback (A2DP Sink, codec %s)
sv: High fidelity-uppspelning (A2DP-utgång, kodek %s)

en: High Fidelity Duplex (A2DP Source/Sink, codec %s)
sv: High fidelity duplex (A2DP-källa/utgång, kodek %s)

en: High Fidelity Playback (A2DP Sink)
sv: High fidelity-uppspelning (A2DP-utgång)

en: High Fidelity Duplex (A2DP Source/Sink)
sv: High fidelity duplex (A2DP-källa/utgång)

en: High Fidelity Playback (BAP Sink, codec %s)
sv: High fidelity-uppspelning (BAP-utgång, kodek %s)

en: High Fidelity Input (BAP Source, codec %s)
sv: High fidelity-ingång (BAP-källa, kodek %s)

en: High Fidelity Duplex (BAP Source/Sink, codec %s)
sv: High fidelity duplex (BAP-källa/utgång, kodek %s)

en: High Fidelity Playback (BAP Sink)
sv: High fidelity-uppspelning (BAP-utgång)

en: High Fidelity Input (BAP Source)
sv: High fidelity-ingång (BAP-källa)

en: High Fidelity Duplex (BAP Source/Sink)
sv: High fidelity duplex (BAP-källa/utgång)

en: Headset Head Unit (HSP/HFP, codec %s)
sv: Headset-huvudenhet (HSP/HFP, kodek %s)

en: Headphone
sv: Hörlurar

en: Portable
sv: Bärbar

en: Car
sv: Bil

en: Phone
sv: Telefon
