pipewire - en to ro translation catalogue (101 entries)

en: %s [options]
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
      -c, --config                          Load config (Default %s)
ro: %s [opțiuni]
      -h, --help                            Arată acest ajutor
          --version                         Arată versiunea
      -c, --config                          Încarcă configurare (implicit %s)

en: Tunnel to %s/%s
ro: Tunelează spre %s/%s

en: Tunnel for %s@%s
ro: Tunelează pentru %s@%s

en: Unknown device
ro: Dispozitiv necunoscut

en: %s on %s@%s
ro: %s pe %s@%s

en: %s on %s
ro: %s pe %s

en: %s [options] <file>
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
      -v, --verbose                         Enable verbose operations
ro: %s [opțiuni] <fișier>
      -h, --help                            Arată acest ajutor
          --version                         Arată versiunea
      -v, --verbose                         Activează operații verboase

en:   -R, --remote                          Remote daemon name
          --media-type                      Set media type (default %s)
          --media-category                  Set media category (default %s)
          --media-role                      Set media role (default %s)
          --target                          Set node target (default %s)
                                              0 means don't link
          --latency                         Set node latency (default %s)
                                              Xunit (unit = s, ms, us, ns)
                                              or direct samples (256)
                                              the rate is the one of the source file
          --list-targets                    List available targets for --target
ro:   -R, --remote                          Denumirea demonului distant
          --media-type                      Stabilește tipul mediului (implicit %s)
          --media-category                  Stabilește categoria mediului (implicit %s)
          --media-role                      Stabilește rolul mediului (implicit %s)
          --target                          Stabilește ținta nodului (implicit %s)
                                              0 înseamnă „nu lega”
          --latency                         Stabilește latența nodului (implicit %s)
                                              Xunit (unitate = s, ms, us, ns)
                                              sau mostre directe (256)
                                              rata este cea a fișierului sursă
          --list-targets                    Enumeră țintele disponibile pentru --target

en:       --rate                            Sample rate (req. for rec) (default %u)
          --channels                        Number of channels (req. for rec) (default %u)
          --channel-map                     Channel map
                                                one of: "stereo", "surround-51",... or
                                                comma separated list of channel names: eg. "FL,FR"
          --format                          Sample format %s (req. for rec) (default %s)
          --volume                          Stream volume 0-1.0 (default %.3f)
      -q  --quality                         Resampler quality (0 - 15) (default %d)
ro:       --rate                            Rată de eșantionare (nec. pt. înregistrare) (implicit %u)
          --channels                        Număr de canale (nec. pt. înregistrare) (implicit %u)
          --channel-map                     Hartă canale
                                                una dintre: "stereo", "surround-51",... sau listă
                                                separată prin virgulă cu denumiri de canale: de ex. "FL,FR"
          --format                          Format de eșantionare %s (nec. pt. înregistrare) (implicit %s)
          --volume                          Volum flux 0-1.0 (implicit %.3f)
      -q  --quality                         Calitate de re-eșantionare (0 - 15) (implicit %d)

en:   -p, --playback                        Playback mode
      -r, --record                          Recording mode
      -m, --midi                            Midi mode
      -d, --dsd                             DSD mode
ro:   -p, --playback                        Regim de redare
      -r, --record                          Regim de înregistrare
      -m, --midi                            Regim MIDI
      -d, --dsd                             regim DSD

en: %s [options] [command]
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
      -d, --daemon                          Start as daemon (Default false)
      -r, --remote                          Remote daemon name
ro: %s [opțiuni] [comandă]
      -h, --help                            Arată acest ajutor
          --version                         Arată versiunea
      -d, --daemon                          Pornește ca demon (implicit fals)
      -r, --remote                          Denumire demon distant

en: Off
ro: Oprit

en: Input
ro: Intrare

en: Docking Station Input
ro: Intrare stație de andocare

en: Docking Station Microphone
ro: Microfon stație de andocare

en: Docking Station Line In
ro: Linie de intrare stație de andocare

en: Line In
ro: Linie de intrare

en: Microphone
ro: Microfon

en: Front Microphone
ro: Microfon frontal

en: Rear Microphone
ro: Microfon spate

en: External Microphone
ro: Microfon extern

en: Internal Microphone
ro: Microfon intern

en: Automatic Gain Control
ro: Control automat al nivelului de intrare

en: No Automatic Gain Control
ro: Fără control automat al nivelului de intrare

en: Boost
ro: Stimulare

en: No Boost
ro: Fără stimulare

en: Amplifier
ro: Amplificator

en: No Amplifier
ro: Fără amplificator

en: Bass Boost
ro: Stimulare bas

en: No Bass Boost
ro: Fără stimulare bas

en: Speaker
ro: Difuzor

en: Headphones
ro: Căști

en: Analog Input
ro: Intrare analogică

en: Dock Microphone
ro: Microfon andocare

en: Headset Microphone
ro: Microfon căști

en: Analog Output
ro: Ieșire analogică

en: Headphones 2
ro: Căști 2

en: Headphones Mono Output
ro: Ieșire mono căști

en: Line Out
ro: Linie de ieșire

en: Analog Mono Output
ro: Ieșire mono analogic

en: Speakers
ro: Difuzoare

en: Digital Output (S/PDIF)
ro: Ieșire digitală (S/PDIF)

en: Digital Input (S/PDIF)
ro: Intrare digitală (S/PDIF)

en: Multichannel Input
ro: Intrare multicanal

en: Multichannel Output
ro: Ieșire multicanal

en: Game Output
ro: Ieșire joc

en: Chat Output
ro: Ieșire discuție

en: Chat Input
ro: Intrare discuție

en: Virtual Surround 7.1
ro: surround virtual 7.1

en: Analog Mono
ro: mono analogic

en: Analog Mono (Left)
ro: mono analogic (stânga)

en: Analog Mono (Right)
ro: mono analogic (dreapta)

note: Note: Not translated to "Analog Stereo Input", because the source * name gets "Input" appended to it automatically, so adding "Input" * here would lead to the source name to become "Analog Stereo Input * Input". The same logic applies to analog-stereo-output, * multichannel-input and multichannel-ou
en: Analog Stereo
ro: stereo analogic

en: Headset
ro: Set cu cască

en: Speakerphone
ro: Difuzor

en: Multichannel
ro: multicanal

en: Analog Surround 2.1
ro: surround analogic 2.1

en: Analog Surround 3.0
ro: surround analogic 3.0

en: Analog Surround 3.1
ro: surround analogic 3.1

en: Analog Surround 4.0
ro: surround analogic 4.0

en: Analog Surround 4.1
ro: surround analogic 4.1

en: Analog Surround 5.0
ro: surround analogic 5.0

en: Analog Surround 5.1
ro: surround analogic 5.1

en: Analog Surround 6.0
ro: surround analogic 6.0

en: Analog Surround 6.1
ro: surround analogic 6.1

en: Analog Surround 7.0
ro: surround analogic 7.0

en: Analog Surround 7.1
ro: surround analogic 7.1

en: Digital Stereo (IEC958)
ro: stereo digital (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
ro: surround digital 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
ro: surround digital 5.1 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/DTS)
ro: surround digital 5.1 (IEC958/DTS)

en: Digital Stereo (HDMI)
ro: stereo digital (HDMI)

en: Digital Surround 5.1 (HDMI)
ro: surround digital 5.1 (HDMI)

en: Chat
ro: Discuție

en: Game
ro: joc

en: Analog Mono Duplex
ro: Duplex mono analogic

en: Analog Stereo Duplex
ro: Duplex stereo analogic

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
ro: Duplex stereo digital (IEC958)

en: Multichannel Duplex
ro: Duplex multicanal

en: Stereo Duplex
ro: Duplex stereo

en: Mono Chat + 7.1 Surround
ro: Discuție mono + Surround 7.1

en: %s Output
ro: Ieșire %s

en: %s Input
ro: Intrare %s

en: snd_pcm_avail() returned a value that is exceptionally large: %lu byte (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_avail() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
ro[0]: snd_pcm_avail() a întors o valoare excepțional de mare: %lu octet (%lu ms).
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.
ro[1]: snd_pcm_avail() a întors o valoare excepțional de mare: %lu octeți (%lu ms).
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.
ro[2]: snd_pcm_avail() a întors o valoare excepțional de mare: %lu de octeți (%lu ms).
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.

en: snd_pcm_delay() returned a value that is exceptionally large: %li byte (%s%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_delay() returned a value that is exceptionally large: %li bytes (%s%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
ro[0]: snd_pcm_delay() a întors o valoare excepțional de mare: %li octet (%s%lu ms).
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.
ro[1]: snd_pcm_delay() a întors o valoare excepțional de mare: %li octeți (%s%lu ms).
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.
ro[2]: snd_pcm_delay() a întors o valoare excepțional de mare: %li de octeți (%s%lu ms).
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.

en: snd_pcm_avail_delay() returned strange values: delay %lu is less than avail %lu.
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
ro: snd_pcm_avail_delay() a întors valori stranii: întârzierea %lu e mai mică decât disponibilul %lu.
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.

en: snd_pcm_mmap_begin() returned a value that is exceptionally large: %lu byte (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_mmap_begin() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
ro[0]: snd_pcm_mmap_begin() a întors o valoare excepțional de mare: %lu octet (%lu ms).
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.
ro[1]: snd_pcm_mmap_begin() a întors o valoare excepțional de mare: %lu octeți (%lu ms).
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.
ro[2]: snd_pcm_mmap_begin() a întors o valoare excepțional de mare: %lu de octeți (%lu ms).
    Cel mai probabil, acesta e un defect în driver-ul ALSA „%s”. Raportați această problemă dezvoltatorilor ALSA.

en: (invalid)
ro: (nevalid)

en: Built-in Audio
ro: Audio încorporat

en: Audio Gateway (A2DP Source & HSP/HFP AG)
ro: Poartă de acces audio (sursă A2DP și HSP/HFP AG)

en: High Fidelity Playback (A2DP Sink, codec %s)
ro: Redare de fidelitate înaltă (chiuvetă A2DP, codec %s)

en: High Fidelity Duplex (A2DP Source/Sink, codec %s)
ro: Duplex de fidelitate înaltă (sursă/chiuvetă A2DP, codec %s)

en: High Fidelity Playback (A2DP Sink)
ro: Redare de fidelitate înaltă (chiuvetă A2DP)

en: High Fidelity Duplex (A2DP Source/Sink)
ro: Duplex de fidelitate înaltă (sursă/chiuvetă A2DP)

en: Headset Head Unit (HSP/HFP, codec %s)
ro: Bază pentru set cu cască (HSP/HFP, codec %s)

en: Headset Head Unit (HSP/HFP)
ro: Bază pentru set cu cască (HSP/HFP)

en: Handsfree
ro: Mâini libere

en: Headphone
ro: Cască

en: Portable
ro: Portabil

en: Car
ro: Mașină

en: Phone
ro: Telefon
