pitivi - en to bs translation catalogue (346 entries)

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
bs: Pitivi je video editor koji ima za cilj da se svidii hobistima i profesionalcima podjednako, s jakim naglaskom na učinkovitosti kvalitete i upotrebljivosti. On se integrira s drugim aplikacijama i kao sportski lijepo korisničko sučelje dizajnirano da bude moćno, ali jednostavno za naučiti.

en: With a non-modal editing workflow, a framerate-independent and playhead-centric timeline, Pitivi allows you quickly and accurately trim, split and review your scenes. Pitivi's ripple and roll editing features allow spending more time on storytelling and less time on "pushing clips around".
bs: Uz ne-modalnog tijeka rada za uređivanje, framerate neovisan i playhead-centric timelajnom, Pitivi omogućuje brzo i precizno podrezivanje, podjelu i pregledavanje svoje scene. Pitivi je talasanje, zamotavanje i uređivanje značajki koje omogućuju trošenje više vremena na pripovijedanje i manje vremena na "guranje isječaka oko".

en: Some other features include:
bs: Neke druge značajke uključuju:

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
bs: Prihvaća sve formate datoteka koje podržavaju multimedijske okviru GStreamer

en: Can animate hundreds of special effects and filters with keyframable properties
bs: Može animirati stotine specijalnih efekata i filtera s keyframable svojstvima

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
bs: Sposobnost za postavljanje  običaja i aspekata omjera, framerata i pružanje postavki

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
bs: Jednostavan za korištenje crossfades i SMPTE prijelaza

en: Multihead-friendly with detachable user interface components
bs: Multi prijateljski s odvojivim korisničkim sučeljima komponenti

en: Video Editor
bs: Video uređivač

en: Create and edit your own movies
bs: Kreiranje i pregledanje vaših vlastitih filmova

en: Auto-Alignment Starting
bs: Automatsko poravnanje počinje

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
bs: <b><big>Obavljam automatsko poravnanje</big></b>

en: Estimating...
bs: Procjenjujem...

en: Clip Properties
bs: Osobine isječka

en: _Cancel
bs: _Otkaži

en: _Apply to project
bs: _Primijeni na projekt

en: Size (pixels):
bs: Veličina (u pikselima):

en: Frame rate:
bs: Protok kadrova:

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio:
bs: Omjer piksela:

en: Channels:
bs: Br. kanala:

en: Sample rate:
bs: Brzina uzorkovanja:

en: Viewer Zoom
bs: Zoom preglednika

en: Position
bs: Položaj

en: Width:
bs: Širina:

en: Height:
bs: Visina:

en: Size
bs: Veličina

en: Crop
bs: Isijeci

en: Missing Dependencies
bs: Nedostaju zavisnosti

en: Install
bs: Instaliraj

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
bs: Za uključivanje dodatnih opcija, instalirajte slijedeće pakete i restartujte Pitivi:

en: Show video effects
bs: Prikaži video efekte

en: Show audio effects
bs: Prikaži zvučne efekte

en: Clear the current search
bs: Očisti trenutnu pretragu

en: Search...
bs: Traži...

en: Properties for <element>
bs: Podaci o <element>

en: Reset all
bs: Resetuj sve

en: OK
bs: U redu

en: New project
bs: Novi projekat

en: Open project...
bs: Otvori projekat...

en: Save the current project under a new name or a different location
bs: Spremi trenutni projekt pod novim imenom ili na drugo mjesto

en: Save As...
bs: Sačuvaj kao...

en: Reload the current project
bs: Ponovo učitaj trenutni projekt

en: Revert to saved version
bs: Vrati na spremljenu verziju

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
bs: Prebaci trenutni projekt i sve svoje medije u arhivu .tar

en: Export as Archive...
bs: Izvezi kao arhivu...

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
bs: Izvezi kadar na trenutnoj poziciji igranja kao sliku.

en: Export current frame...
bs: Izvezi trenutni kadar...

en: Edit the project settings
bs: Uredite podešavanja projekta

en: Project Settings
bs: Podešavanja projekta

en: Preferences
bs: Postavke

en: User Manual
bs: Uputstvo za korisnika

en: About
bs: Oko

en: Add media files to your project
bs: Dodajte datoteke snimaka vašem projektu

en: Import
bs: Uvezi

en: Remove selected clips from the project
bs: Ukloni odabrane isječke iz projekta

en: _Remove from Project
bs: _Ukloni iz projekta

en: Clip Properties...
bs: Svojstva isječka...

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
bs: Ubaci odabrane isječke na kraj vremenske crte

en: Insert at _End of Timeline
bs: Ubaci na _kraj vremenske linije

en: Show clips as a detailed list
bs: Prikaži isječke kao detaljnu listu

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
bs: Izaberite snimke koji nisu korišćeni u projektu

en: Show all clips
bs: Prikaži sve isječke

en: Close this message
bs: Zatvori ovu poruku

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
bs: Dodaj medije u svoj projekat prenoseći datoteke i mape ovdje ili korištenjem "Ubaci" dugmeta.

en: Section
bs: Sekcija

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
bs: Neke promjene se neće desiti dok ne restartujete Pitivi

en: Reset to Factory Settings
bs: Vratite na fabrička podešavanja

en: Reset all settings to their default values
bs: Postavi sve postavke na zadane vrijednosti

en: Revert
bs: Vrati

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
bs: Povrati sve postavke na prethodne vrijednosti (prije otvaranja preferans dijaloga)

en: Close
bs: Zatvori

en: Standard (4:3)
bs: Standardni (4:3)

en: Standard PAL
bs: Standardni PAL

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Video Preset
bs: Video inicijalne postavke

en: Create a new preset
bs: Stvori novi predizbor

en: Remove the selected preset
bs: Ukloni izabrani predizbor

en: Save changes to the currently selected preset
bs: Spasi promjene za trenutno izabrani predizbor

en: Aspect Ratio:
bs: Omjer slike:

note: DAR is the aspect ratio of the image being displayed to the viewer. "Display" is used as a noun, not as a verb/action.
en: Display aspect ratio
bs: Prikaz omjera

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio
bs: Omjer piksela

en: Link
bs: Sastavi

en: Frame Rate:
bs: Protok kadrova:

en: Audio Preset
bs: Audio predizbor

en: Format
bs: Formatiraj

en: Audio
bs: Zvuk

en: Author:
bs: Autor:

en: Year:
bs: Godina:

en: Project title:
bs: Naziv projekta:

en: 6 channels (5.1)
bs: 6 kanala (5.1)

en: Render
bs: Generisanje

en: Render Preset
bs: Render predizbor

en: Folder
bs: Direktorij

en: Container format:
bs: Format kontejnera:

en: Folder:
bs: Direktorij:

en: File name:
bs: Naziv datoteke:

en: File name
bs: Naziv datoteke

en: Container format
bs: Format kontejnera

en: Help
bs: Pomoc

en: Render only the selected clips
bs: Iscrtaj samo izabrane snimke

en: Draft (no special effects, single pass)
bs: Jednostavno (bez specijalnih efekata, jedan prolaz)

en: General
bs: Opšte

en: Advanced...
bs: Napredno...

en: Codec:
bs: Kodek:

en: Framerate
bs: Protok kadrova

en: Scale
bs: Razmjer

en: Height
bs: Visina

en: Edit Project Settings...
bs: Izmijeni podešavanja projekta...

en: Scale:
bs: Razmjer:

en: Enable video
bs: Omogući video

en: Enable audio
bs: Omogući zvuk

en: Rendering
bs: Generisanje

en: <small>This process may take a long time depending on the selected codecs, the image resolution, your computer's processing power, applied effects and the length of your movie.</small>
bs: <small> Ovaj proces može duže trajati ovisno o izabranim kodecima, rezoluciji slike, snazi procesora vašeg računara, primjenjenim efektima i dužini vašeg filma. </small>

en: Pause
bs: Pauziraj

en: Play
bs: Pokreni

en: Initializing...
bs: Inicijalizacija...

en: Estimated filesize:
bs: Procijenjena veličina datoteke:

en: Welcome
bs: Dobrodošli

en: Double-click a project below to load it:
bs: Dvaput kliknite na projekat ispod da ga učitate:

en: New
bs: Novi

en: Browse projects...
bs: Pretraži projekte...

en: Keyboard shortcuts
bs: Prečice na tastaturi

en: Missing dependencies...
bs: Nedostaju ovisnosti...

en: Create
bs: Kreiraj

en: Select a title clip to edit or create a new one.
bs: Odaberite naslov isječak za uređivanje ili stvaranje novog.

en: Choose a font
bs: Odaberite font slova

en: Text color
bs: Boja teksta

en: Pick a text color
bs: Odaberi boju teksta

en: Background color
bs: Boja pozadine

en: Pick a background color
bs: Izaberi boju pozadine

en: Horizontal alignment:
bs: Vodoravno poravnanje:

en: Vertical alignment:
bs: Vertikalno poravnanje:

en: Advanced positioning
bs: Napredno pozicioniranje

note: Translators: %s is a Python module nami or another os component
en: - %s not found on the system
bs: - %s nije nađeno u sistemu

note: Translators: %s is a Python module nami or another os component
en: - %s version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
bs: - %s verzija %s je instalirana ali Pitivi zahtjeva zadnju verziju %s

en: ERROR - The following hard dependencies are unmet:
bs: POGREŠKA - Sljedeće tvrde ovisnosti su neispunjene:

en: Missing soft dependency:
bs: Nedostaje meka ovisnost:

en: ERROR — Could not create a Gst.Fraction — this means gst-python is not installed correctly.
bs: GREŠKA — Ne mogu da napravim „Gst.Fraction“ — to znači da „gst-python“ nije ispravno instaliran.

en: Could not create audio output sink. Make sure you have a valid one (pulsesink, alsasink or osssink).
bs: Ne mogu stvoriti audio izlaz sink. Pobrinite se da imate  jednu valjanu (pulsesink, alsasink ili osssink).

en: enables sound notifications when rendering is complete
bs: omogućuje zvučne notifikacije kad je rendering dovršen

en: file thumbnails provided by GNOME's thumbnailers
bs: file sličice koje pruža GNOME-ovih thumbnailera

en: enables visual notifications when rendering is complete
bs: omogućuje vizualne notifikacije kad je rendering dovršen

en: additional multimedia codecs through the GStreamer Libav library
bs: dodatni multimedijski kodeci kroz Libav biblioteku

en: enables a watchdog in the GStreamer pipeline. Use to detect errors happening in GStreamer and recover from them
bs: uključuje čuvarkuću u spojci Gstrimera. Koristite ga za otkrivanje grešaka u Gstrimeru i za njihovo ispravljanje

en: Effects
bs: Efekti

en: Remove effect
bs: Ukloni efekat

en: Active
bs: Aktivan

en: Type
bs: Vrsta

en: Effect name
bs: Ime efekta

en: Select a clip on the timeline to configure its associated effects
bs: Izaberite snimak na vremenskoj liniji da podesite efekte koji se odnose na njega

en: Transformation
bs: Transformacija

en: Colors
bs: Boje

en: Compositing
bs: Sklapanje

en: Noise & blur
bs: Šum & zamagljeno

en: Analysis
bs: Analiza

en: Geometry
bs: Geometrija

en: Fancy
bs: Kičast

en: Time
bs: Vrijeme

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
bs: Nekategorisano

en: All effects
bs: Svi efekti

en: effect
bs: efekat

en: Media Library
bs: Medijalna biblioteka

en: Effect Library
bs: Biblioteka efekta

en: Clip
bs: Dio

en: Transition
bs: Prijelaz

en: Title
bs: Sigurnosno upozorenje

en: Undo
bs: Poništi

en: Redo
bs: Uradi ponovo

en: Save
bs: Spasi

en: Export your project as a finished movie
bs: Izvezite vaš projekat kao gotov film

en: Development version
bs: Razvojna verzija

en: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s is available
bs: Verzija %(cur_ver)s — %(new_ver)s je dostupna

en: Version %s
bs: Verzija %s

en: Current maintainers:
bs: Trenutni održavatelji:

en: Past maintainers:
bs: Prošli održavatelji:

note: Translators: this paragraph is to bje translated, the list of contributors is shown dynamically as a clickable link below it
en: Contributors:
    A handwritten list here would...
    • be too long,
    • be frequently outdated,
    • not show their relative merit.
    
    Out of respect for our contributors, we point you instead to:
bs: Doprinosioci:
    Ručno pisana lista ovdje...
    • bi bila preduga,
    • bi često zastarila,
    • ne bi pokazivala svoju relativnu zaslugu.
    
    Iz poštovanja prema našim doprinosiocima, ukazaćemo vam na:

note: Translators: keep the %s at the end of the 1st linije
en: The list of contributors on Ohloh %s
    Or you can run: git shortlog -s -n
bs: Lista doprinosioca na Ohloh %s
    Ili možete pokrenuti: git shortlog -s -n

note: The user has not made a decision, don't do anything
en: Open File...
bs: Otvori datoteku...

en: Open
bs: Otvori

en: All supported formats
bs: Svi podržani formati

en: Unable to save project "%s"
bs: Nemoguće spasiti projekt "%s"

en: Save as...
bs: Snimi kao...

en: Close without saving
bs: Zatvori bez čuvanja

en: Save changes to the current project before closing?
bs: Sačuvati promjene u tekućem projektu prije zatvaranja?

en: If you don't save, the changes from the last %s will be lost.
bs: Ako ne spremite, promjene iz zadnjeg %s će biti izgubljene.

en: If you don't save, your changes will be lost.
bs: Ukoliko ne sačuvate, izmjene će biti izgubljene.

en: Revert to saved project version?
bs: Vrati na sačuvanu verziju projekta?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
bs: Ovo će ponovo učitati trenutni projekt. Sve nesačuvane promjene će biti izgubljene.

en: Unable to load project "%s"
bs: Ne mogu da učitam projekat „%s“

en: Locate missing file...
bs: Locirajte nedostajuću datoteku...

note: The file is probably an image, not video or audio.
en: The following file has moved: "<b>%s</b>"
    Please specify its new location:
bs: Sljedeća datoteka je premještena: „<b>%s</b>“
    Molim navedite njeno novo mjesto:

en: The following file has moved: "<b>%s</b>" (duration: %s)
    Please specify its new location:
bs: Sljedeća datoteka je premještena: „<b>%s</b>“ (trajanje: %s)
    Molim navedite njeno novo mjesto:

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
bs: %s datoteka

en: All files
bs: Sve datoteke

note: Signal the project loading failure. You have to do this *after* successfully creating a blank project, or the startupwizard will still bje connected to that signal too.
en: No replacement file was provided for "<i>%s</i>".
    
    Pitivi does not currently support partial projects.
bs: Nijedna zamjenska datoteka nije obezbjeđena za "<i>%s</i>".
    
    Pitivi trenutno ne podržava djelimične projekte.

en: Export To...
bs: Izvezi u...

en: Untitled
bs: Neimenovano

en: Tar archive
bs: Tar arhiva

en: Detect automatically
bs: Otkrij automatski

en: PNG image
bs: PNG slika

en: JPEG image
bs: JPEG slika

en: Preview
bs: Prikaz

en: Pitivi can not preview this file.
bs: Pitivi ne može pregledati ovu datoteku.

en: More info
bs: Više informacija

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
bs: <b>Rezolucija</b>: %d×%d

en: <b>Duration</b>: %s
bs: <b>Trajanje</b>: %s

en: Error while analyzing a file
bs: Greška pri analiziranju datoteke

en: Icon
bs: Ikona

en: Information
bs: Informacije

en: Duration
bs: Trajanje

en: Select One or More Files
bs: Izaberi jednu ili više datoteka

en: Close after importing files
bs: Zatvori nakon unošenja datoteki

en: Add
bs: Dodati

en: Supported file formats
bs: Podržani formati datoteka

note: Also allow showing known but not reliable demuxers
en: All known file formats
bs: Svi poznati formati datoteka

en: Importing clip %(current_clip)d of %(total)d
bs: Uvozim snimak br. %(current_clip)d od %(total)d

en: View error | View errors
bs[0]: Pregledajte grešku
bs[1]: Pregledajte greške
bs[2]: Pregledajte greške

note: Translators: {0:d} is just liki %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
bs[0]: Greška prilikom uvoženje.
bs[1]: {0:d} greške prilikom uvoženja.
bs[2]: {0:d} grešaka prilokom uvoženja.

en: Error while analyzing files
bs: Greška prilikom analiziranja datoteki

en: The following files can not be used with Pitivi.
bs: Sljedeće datoteke ne mogu biti korištene sa Pitivi-jem.

en: The following file can not be used with Pitivi.
bs: Sljedeća datoteka ne može biti korištena sa Pitivi-jem.

en: No preset
bs: Nema postave

en: Save project as
bs: Sačuvaj projekat kao

en: Save project
bs: Sačuvaj projekat

en: Close pitivi
bs: Zatvori pitivi

note: Even though we set the title to an empty string when creating dialog, seems we really have to do it once more so it doesn't show "pitivi"...
en: Pitivi died
bs: Pitivi se urušio

en: We detected the application had a serious problem.
    There is no other choice than saving your project and <b>restart
    the application</b> at this point.
    
    Note that a severe bug happened and we would be very happy
    to hear about that to make sure it get fixed.
    
    You are very welcome to follow our guide to report bugs:
    
          <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">How to report a bug</a>
    
    and we will make sure to get it fixed!
bs: Otkrili smo da program ima ozbiljni problem.
    U ovom trenutku nemate drugog izbora osim da sačuvate vaš projekat i da <b>ponovo pokrenete program</b>.
    
    Znajte da se dogodilo nekoliko grešaka, a mi bismo bili prezadovoljni
    kada biste nas izestili o njima ne bismo li ih otklonili.
    
    Slobodno pratite naše uputstvo za prijavljivanje grešaka:
    
          <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">Kako prijaviti grešku</a>
    
    a mi ćemo se postarati da ih otklonimo!

en: This might be due to a bug or an unsupported project file format. If you were trying to add a media file to your project, use the "Import" button instead.
bs: Ovo je zbog bug-a ili nepodržanog projektnog fajl formata. Ako ste pokušali da dodate medijske datoteke u svoj projekt, pokušajte korisiti "Uvezi" dugme.

en: Ignore backup
bs: Ignoriši rezervnu kopiju

en: Restore from backup
bs: Vraća iz rezervne kopije

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
bs: Pronađena je automatski sačuvana verzija vašeg projekta. %s je novija od sačuvanog projekta.
    
    Da li želite da je učitate?

en: You do not have permissions to write to this folder.
bs: Nemate dozvolu pisati u ovom direktoriju.

note: write project file to temporary file
en: project
bs: projekt

note: We don't have a URI here, None means we're loading a new project
en: New Project
bs: Nov projekat

en: Pitivi encoding profile
bs: Pitivi profil za kodiranje

en: "%s" already exists.
bs: „%s“ već postoji.

en: New preset
bs: Nova postavka

en: New preset %d
bs: Nova postavka %d

en: Rendering — %d%% complete
bs: Rendering — %d%% potpun

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s lift" can bje expressed roughly as "There r
en: About %s left
bs: Preostaje oko %s

en: Currently rendering
bs: Trenutni rendering

en: A file name is required.
bs: Potreban je naziv datoteke.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
bs: Ova datoteka već postoji.
    Ako ne želite da je prepišete, izaberite neki drugi naziv datoteke ili direktorija.

en: Sorry, something didn’t work right.
bs: Žao nam je, nešto ne radi ispravno.

en: An error occured while trying to render your project. You might want to check our troubleshooting guide or file a bug report. The GStreamer error was:
bs: Došlo je od greške dok sam pokušao da iscrtam vaš projekat. Možda ćete poželjeti da provjerite vodič za rješavanje problema ili da popunite izvještaj o grešci. Greška Gstrimera je:

en: Render complete
bs: Rendering potpun

en: "%s" has finished rendering.
bs: "%s" je završio rendering.

en: Custom
bs: Proizvoljno

en: Top
bs: Vrh

en: Center
bs: Sredina

en: Bottom
bs: Dolje

en: Baseline
bs: Bazna linija

en: Left
bs: Lijevo

en: Right
bs: Desno

en: Normal
bs: Normalno

en: Loop
bs: Petlja

en: Reverse direction
bs: Obrnuti smjer

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
bs: Napravi prijelaz preklapanjem dva susjedna isječka na istoj razini. Kliknite na prijelaz na vremenskoj crti da promijenite tip prijelaza.

en: Slow
bs: Spor

en: Fast
bs: Brzo

en: Epileptic
bs: Epileptično

en: Sharp
bs: Oštro

en: Smooth
bs: Glatko

en: Currently playing
bs: Trenutno igra

en: Go to the beginning of the timeline
bs: Idite na početak vremenske linije

en: Go back one second
bs: Idite nazad jednu sekundu

en: Go forward one second
bs: Idite naprijed jednu sekundu

en: Go to the end of the timeline
bs: Idite na kraj vremenske linije

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
bs: Unesite vremenski kod ili broj kadra
    i pritisnite "Enter" da odete na tu poziciju

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
bs: Odvojite preglednik
    Možete ga ponovno priključite zatvaranjem novostvorenu prozor.

en: Show this window in fullscreen
bs: Prikaži taj prozor na punom zaslonu

en: Exit fullscreen mode
bs: Napusti puni zaslon

en: Set a personalized name for this layer
bs: Postavi personalizirano ime za ovaj sloj

en: <b>Solo mode</b>
    Other non-soloed layers will be disabled as long as this is enabled.
bs: <b>Solo način</b>
    Ostali ne-solo slojevi će biti onemogućeni sve dok je ovo omogućeno.

en: <b>Enable or disable this layer</b>
    Disabled layers will not play nor render.
bs: <b>Omogući ili onemogući ovaj sloj</b>
    Onemogućeni slojevi neće biti pušteni niti predstavljani.

en: _Delete layer
bs: _Ukloni sloj

en: Move layer up
bs: Pomjeri sloj nagore

en: Move layer down
bs: Pomjeri sloj nadolje

en: Move layer to top
bs: Pomjeri sloj na vrh

en: Move layer to bottom
bs: Pomjeri sloj na dno

en: Make layer invisible
bs: Napravi nevidljivi sloj

en: Make layer visible
bs: Napravi vidljiv sloj

en: Opacity:
bs: Prozirnost:

en: Change video opacity
bs: Promjeni prozirnost videa

en: Pan:
bs: Pomicanje:

en: Change audio panning
bs: Promjeni pomicanje zvuka

en: Frame #%d
bs: Kadar #%d

en: Behavior
bs: Ponašanje

en: Snap distance
bs: Udaljenost razmaka

en: Threshold (in pixels) at which two clips will snap together when dragging or trimming.
bs: Prag (u pikselima) u kome dva odsječka se spajaju zajedno pri prevlačenju ili odsjecanju.

en: Image clip duration
bs: Trajanje isječka filma

en: Default clip length (in miliseconds) of images when inserting on the timeline.
bs: Zadana dužina isječka (u milisekundama) od slika kada je umetnuto na vremenskoj crti.

en: Toggle gapless mode
    When enabled, adjacent clips automatically move to fill gaps.
bs: Prebaci na popunjavanje praznina
    kad je omogućeno, isječak automatski se pomjera da popuni praznine.

note: TODO: usi GAction + GActionGroup (Gio.SimpleAction + Gio.SimpleActionGroup) Action list items can vary in size (1-6 items). The first one is the nami, and it is the only mandatory option. All the other options are optional, and if omitted will default to None. nami (required), stock ID, translatable
en: Zoom In
bs: Uvećaj

en: Zoom Out
bs: Umanji

en: Zoom Fit
bs: Ispuni uvećanje

en: Delete Selected
bs: Ukloni odabrano

en: Ungroup
bs: Razgrupiši

en: Ungroup clips
bs: Razgrupiši snimke

note: Translators: This is an action, the title of a button
en: Group
bs: Grupiši

en: Group clips
bs: Grupiši snimke

en: Align
bs: Poravnanje

en: Align clips based on their soundtracks
bs: Poravnaj odsječke prema njihovoj zvučnoj podlozi

en: Start Playback
bs: Pokreni reprodukciju

en: Split
bs: Podjeli

en: Split clip at playhead position
bs: Ubaci snimak na prvu poziciju

en: Add a Keyframe
bs: Dodaj ključni kadar

en: Add a keyframe
bs: Dodajte ključni kadar

note: Translators: a label showing an invalid framerate value
en: invalid (%s fps)
bs: neispravan (%s fps)

en: Image:
bs: Slika:

en: Unknown reason
bs: Nepoznat razlog

en: Extra information:
bs: Dodatne informacije:

en: Reset to default value
bs: Vrati na podrazumijevanu vrijednost

en: Projects
bs: Projekti

en: Pitivi %s is available.
bs: Pitivi %s je dostupan.

note: Translators: "non local" means the project is not stored on a local filesystem
en: %s doesn't yet handle non-local projects
bs: %s još uvijek ne rukuje nelokalnim projektima

en: The system's locale that you are using is not UTF-8 capable. Unicode support is required for Python3 software like Pitivi. Please correct your system settings; if you try to use Pitivi with a broken locale, weird bugs will happen.
bs: Jezik sistema koji koristite ne podržava UTF-8. Potrebna je podrška Unikoda za programe Pitona3 kao što je Pitivi. Ispravite podešavanja sistema; jer ako pokušate da koristite Pitivi sa oštećenim jezikom, dešavaće se vrlo čudne greške.

en: Error while decoding a string
bs: Greška prilikom dekodiranja niske

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
bs[0]: <b>Audio:</b> %d kanal pri %d <i>Hz</i> (%d <i>bita</i>)
bs[1]: <b>Audio:</b> %d kanala pri %d <i>Hz</i> (%d <i>bita</i>)
bs[2]: <b>Audio:</b> %d kanala pri %d <i>Hz</i> (%d <i>bita</i>)

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %.3f <i>fps</i>
bs: <b>Video:</b> %d×%d <i>piksela</i> na %.3f <i>fps</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
bs: <b>Slika:</b> %dx%d <i>piksela</i>

en: %d hour | %d hours
bs[0]: %d sat
bs[1]: %d sata
bs[2]: %d sati

en: %d minute | %d minutes
bs[0]: %d minut
bs[1]: %d minuta
bs[2]: %d minuta

en: %d second | %d seconds
bs[0]: %d sekund
bs[1]: %d sekunde
bs[2]: %d sekundi

en: %d day | %d days
bs[0]: %d dan
bs[1]: %d dana
bs[2]: %d dana

en: 6 Channels (5.1)
bs: 6 kanala (5.1)

en: 4 Channels (4.0)
bs: 4 kanala (4.0)

en: Square
bs: Kvadrat

en: 480p Wide
bs: 480p široki

en: 480i Wide
bs: 480i široki

en: 576p Wide
bs: 576p široki

en: 576i Wide
bs: 576i široki

en: DV Widescreen (16:9)
bs: DV široki ekran (16:9)

en: Cinema (1.37)
bs: Bioskop (1.37)

en: Cinema (1.66)
bs: Bioskop (1.66)

en: Cinema (1.85)
bs: Bioskop (1.85)

en: Anamorphic (2.35)
bs: Anamorfni (2.35)

en: Anamorphic (2.39)
bs: Anamorfni (2.39)

en: Anamorphic (2.4)
bs: Anamorfni (2.4)

en: Implement Me
bs: Implementiraj me

en: No properties.
bs: Nema svojstava.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
bs: Prikaži ključne kadrove za ovu vrijednost

en: Properties for %s
bs: Podaci za %s

en: Zoom
bs: Zumiraj

note: Translators: %s represents a duration, for example "10 minutes"
en: %s displayed
bs: %s prikazan

en: %d nanoseconds displayed, because we can
bs: %d nanosekundi prikazano, jer možemo
