pitivi - en to ca translation catalogue (516 entries)

en: Pitivi video project (legacy)
ca: Projecte de vídeo Pitivi (antic)

en: Pitivi/GES video project
ca: Projecte de vídeo Pitivi/GES

en: Create and edit your own movies
ca: Creeu i editeu les vostres pel·lícules

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
ca: Pitivi és un editor de vídeo que vol ser atractiu per aficionats i professionals, amb un fort èmfasis en eficiència, qualitat i usabilitat. S'integra bé amb altres aplicacions i llueix una interfície d'usuari dissenyada per a ser potent però fàcil d'aprendre.

en: With a non-modal editing workflow, a framerate-independent and playhead-centric timeline, Pitivi allows you quickly and accurately trim, split and review your scenes. Pitivi's ripple and roll editing features allow spending more time on storytelling and less time on "pushing clips around".
ca: Amb un flux de treball d'edició no modal, una freqüència de fotogrames independent i una línia de temps, Pitivi us permet retallar, dividir i revisar les vostres pel·lícules ràpidament. Les característiques d'edició i desplaçament permeten invertir més temps en explicar la història i menys en moure seqüències amunt i avall.

en: Some other features include:
ca: Algunes altres característiques inclouen:

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
ca: Accepta qualsevol format de fitxer compatible amb l'entorn de treball multimèdia GStreamer

en: Can animate hundreds of special effects and filters with keyframable properties
ca: Pot animar centenars d'efectes especials i filtres amb propietats de fotogrames clau

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
ca: Pot establir relacions d'aspecte personalitzades, freqüències i composició de fotogrames predefinides

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
ca: Fosos i transicions SMPTE senzilles d'utilitzar

en: Multihead-friendly with detachable user interface components
ca: Components d'interfície d'usuari que es poden desacoblar i usar en múltiples pantalles

en: The Pitivi Team
ca: L'equip Pitivi

en: Video Editor
ca: Editor de vídeo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: video;film;movie;editor;
ca: vídeo;film;pel·lícula;editor;

en: Auto-Alignment Starting
ca: S'està iniciant l'alineat automàtic

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
ca: <b><big>S'està alineant automàticament</big></b>

en: Estimating...
ca: S'està estimant...

en: Detect beats
ca: Detecta el ritme

en: Clear detected beats
ca: Neteja els ritmes detectats

en: Detecting...
ca: S'està detectant...

en: Pick the clip color
ca: Trieu el color del clip

en: Fade-in:
ca: Apareixement:

en: seconds
ca: segons

en: Fade-out:
ca: Esvaïment:

en: Reset fade-in
ca: Reinicia l'esvaïment

en: Reset fade-out
ca: Reinicia l'apareixement

en: Blending:
ca: Barreja:

en: Clip Properties
ca: Propietats de la seqüència

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Apply to project
ca: _Aplica al projecte

en: Size (pixels)
ca: Mida (píxels)

en: Frame rate
ca: Imatges per segon

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio
ca: Relació d'aspecte del píxel

en: Video:
ca: Vídeo:

en: Sample rate
ca: Mostres per segon

en: Channels
ca: Canals

en: Audio:
ca: Àudio:

en: Height:
ca: Alçada:

en: Constrain Proportions
ca: Restringeix les proporcions

en: Previous keyframe
ca: Fotograma clau anterior

en: Next keyframe
ca: Fotograma clau següent

en: Reset to default values
ca: Restableix els valors per defecte

en: Width:
ca: Amplada:

en: Noise level:
ca: Nivell de soroll:

en: White sensitivity:
ca: Sensibilitat al blanc:

en: Black sensitivity:
ca: Sensibilitat al negre:

en: Alpha:
ca: Alfa:

en: Target chroma key:
ca: Clau de la crominància de l'objectiu:

en: Red
ca: Vermell

en: Green
ca: Verd

en: Select a color
ca: Seleccioneu un color

en: Blue
ca: Blau

en: Shadows
ca: Ombres

en: Midtones
ca: Tons mitjans

en: Highlights
ca: Ressaltats

en: Split preview
ca: Divideix la vista prèvia

en: Source image on left
ca: Imatge font a l'esquerra

en: Shape:
ca: Forma:

en: width
ca: amplada

en: height
ca: alçada

en: Operation:
ca: Operació:

en: tilt
ca: inclinació

en: trans. width
ca: amplada de la transició

en: min alpha
ca: alfa mínima

en: max alpha
ca: alfa màxima

en: Favorites
ca: Preferits

en: Search...
ca: Cerca...

en: Reset all
ca: Reinicia-ho tot

en: OK
ca: D'ACORD

en: Recent Projects
ca: Projectes recents

en: Updated
ca: Actualitzat

en: Remove
ca: Suprimeix

en: Welcome to Pitivi
ca: Us donem la benvinguda al Pitivi

en: Beautiful, powerful and intuitive movie editor
ca: Un editor de pel·lícules potent, intuïtiu i bonic

en: Save the current project under a new name or a different location
ca: Desa el projecte actual amb un nom nou o una ubicació diferent

en: Save As...
ca: Anomena i desa...

en: Reload the current project
ca: Torna a carregar el projecte actual

en: Revert to saved version
ca: Reverteix a la versió desada

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
ca: Exporta el projecte actual i tots els seus fitxers multimèdia a un arxiu .tar

en: Export as Archive...
ca: Exporta com a arxiu...

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
ca: Exporta el fotograma de la posició actual del punt de reproducció com un fitxer d'imatge.

en: Export current frame...
ca: Exporta el fotograma actual...

en: Edit the project settings
ca: Edita els paràmetres del projecte

en: Project Settings
ca: Paràmetres del projecte

en: Preferences
ca: Preferències

en: Keyboard Shortcuts
ca: Tecles de drecera

en: User Manual
ca: Manual d'usuari

en: Start the intro to Pitivi for new users
ca: Inicia la introducció a Pitivi per als usuaris nous

en: Interactive Intro
ca: Introducció interactiva

en: About Pitivi
ca: Quant al Pitivi

en: Remove selected clips from the project
ca: Suprimeix les seqüències seleccionades del projecte

en: _Remove from Project
ca: _Suprimeix del projecte

en: Clip properties...
ca: Propietats de la seqüència...

en: Show tags associated with selected clips
ca: Mostra les etiquetes associades als clips seleccionats

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
ca: Insereix les seqüències seleccionades al final de la línia de temps

en: Insert at _End of Timeline
ca: Insereix-lo al _final de la línia de temps

en: Add media files to your project
ca: Afegeix fitxers multimèdia al projecte

en: Import
ca: Importa

en: Show clips as a detailed list
ca: Mostra les seqüències com una llista detallada

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
ca: Selecciona les seqüències que no s'hagin utilitzat al projecte

en: Show all clips
ca: Mostra totes les seqüències

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
ca: Afegeix fitxers multimèdia al projecte arrossegant fitxers i carpetes aquí o utilitzant el botó «Importa».

en: Reset to Factory Settings
ca: Reinicieu als paràmetres de fàbrica

en: Reset all settings to their default values
ca: Restaura tots els paràmetres als seus valors per defecte

en: Revert
ca: Reverteix

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
ca: Reverteix tots els paràmetres als seus valors anteriors (als d'abans que obríssiu el diàleg de preferències)

en: Close
ca: Tanca

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
ca: No s'aplicaran alguns dels canvis fins que no reinicieu el Pitivi

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Preset:
ca: Predefinit:

en: Size:
ca: Mida:

en: pixels
ca: píxels

note: When checked, changing the width or height affects also the other so that the aspect ratio value (width / height) does not change.
en: Constrain proportions
ca: Restringeix les proporcions

en: Maintain aspect ratio
ca: Mantén la relació d'aspecte

en: Frame rate:
ca: Imatges per segon:

note: The title of the section with the video settings
en: Video
ca: Vídeo

en: Author:
ca: Autor:

en: Year:
ca: Any:

note: The title of the section with the name, author, year fields
en: Info
ca: Informació

en: Scaled proxies resolution:
ca: Resolució d'intermediaris escalats:

en: <a href='#'>Proxy Preferences</a>
ca: <a href='#'>Preferències dels intermediaris</a>

en: Proxy
ca: Intermediari

en: Title:
ca: Títol:

en: Action:
ca: Acció:

en: Safe Areas
ca: Àrees segures

en: Render
ca: Renderitza

en: Quality:
ca: Qualitat:

en: Custom
ca: Personalitza

en: Container format:
ca: Format del contenidor:

en: Automatically render from proxy files
ca: Renderitza automàticament des de fitxers intermediaris

en: Use proxy files if they are available and the source asset media format is not officially supported.
    
    This option is a good trade-off between quality of the rendered video and stability.
ca: Useu fitxers intermediaris si estan disponibles i el format dels mitjans de recursos font no està oficialment suportat.
    
    Aquesta opció és una bona compensació entre la qualitat del vídeo renderitzat i l'estabilitat.

en: Always render from proxy files
ca: Renderitza sempre des de fitxers intermediaris

en: Render all proxied clips from the proxy assets. There might be some quality loss during the rendering process.
ca: Renderitza totes les seqüències des dels recursos intermediaris. Pot haver-hi pèrdua de qualitat durant el procés de renderització.

en: Never render from proxy files
ca: No renderitzis mai des de fitxers intermediaris

en: Always use source assets for rendering. It is the best choice for the quality of the rendered video, but you might hit some bugs because of the use of not officially supported media formats.
    <i>Use at your own risk!</i>
ca: Useu sempre recursos font per al renderitzat. Aquesta és la millor elecció per a la qualitat del renderitzat del vídeo, però podeu tindre alguns errors per l'ús de formats de mitjans no suportats oficialment.
    <i>Utilitzeu-los sota el vostre propi risc!</i>

en: Channels:
ca: Canals:

en: Advanced...
ca: Avançat...

en: Codec:
ca: Còdec:

en: Sample rate:
ca: Mostres per segon:

en: Audio
ca: Àudio

en: Scale:
ca: Escala:

en: Scale
ca: Escala

en: Height
ca: Alçada

en: Project Settings...
ca: Paràmetres del projecte...

en: Framerate
ca: Imatges per segon

en: Advanced
ca: Avançat

en: Select file
ca: Seleccioneu un fitxer

en: File path:
ca: Camí al fitxer:

en: Rendering
ca: S'està renderitzant

en: Pause
ca: Fes una pausa

en: Play
ca: Reprodueix

en: Open Folder
ca: Obre la carpeta

en: <small>This process may take a long time depending on the selected codecs, the image resolution, your computer's processing power, applied effects and the length of your movie.</small>
ca: <small>Aquest procés pot trigar bastant de temps depenent dels còdecs seleccionats, la resolució d'imatge, la capacitat de procés del vostre ordinador, els efectes aplicats i la duració de la pel·lícula.</small>

en: Initializing...
ca: S'està inicialitzant...

en: Estimated filesize:
ca: Mida estimada del fitxer:

en: Split clips at playhead position
ca: Divideix la seqüència a la posició punt de reproducció

en: Split
ca: Divideix

en: Delete clips
ca: Suprimeix les seqüències

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Group clips
ca: Agrupa les seqüències

en: Group
ca: Agrupa

en: Ungroup clips
ca: Desagrupa les seqüències

en: Ungroup
ca: Desagrupa

en: Cut clips
ca: Retalla clips

en: Cut
ca: Retalla

en: Copy clips
ca: Copia les seqüències

en: Copy
ca: Copia

en: Paste clips
ca: Enganxa les seqüències

en: Paste
ca: Enganxa

en: Align clips based on their soundtracks
ca: Alinea les seqüències en funció de les seves bandes sonores

en: Align
ca: Alinea

en: Toggle gapless mode
    When enabled, adjacent clips automatically move to fill gaps.
ca: Mode sense espais
    Si s'habilita, les seqüències adjacents es mouen automàticament per a omplir els espais.

en: Gapless mode
ca: Mode sense espais

en: Choose a font
ca: Trieu un tipus de lletra

en: Pick a text color
ca: Escolliu un color de text

en: Pick a background color
ca: Trieu un color de fons

en: Pick an outline color
ca: Escolliu un color de text

en: Drop Shadow
ca: Ombra paral·lela

en: Alignment
ca: Alineació

en: Horizontal:
ca: Horitzontal:

en: Tracked Objects:
ca: Objectes seguits:

en: Drag&drop on the video to delimit an object to be tracked.
ca: Arrossegeu i deixeu anar el vídeo per a delimitar un objecte a seguir.

en: Go back one frame
ca: Ves enrere un fotograma

en: Go forward one frame
ca: Ves endavant un fotograma

en: Tracking Algorithm
ca: Algorisme de seguiment

en: Track
ca: Segueix

en: Search Action
ca: Acció de cerca

en: Undo the most recent action
ca: Desfés l'acció més recent

en: Redo the most recent action
ca: Refés l'acció més recent

en: Quit
ca: Surt

en: Show the Shortcuts Window
ca: Mostra la finestra de dreceres

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s not found on the system
ca: - %s no s'ha trobat al sistema

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
ca: - %s versió %s està instal·lat però el Pitivi requereix com a mínim la versió %s

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s GStreamer plug-in not found on the system
ca: - El connector %s del GStreamer no es troba al sistema

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s Gstreamer plug-in version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
ca: - %s El connector del Gstreamer versió %s està instal·lat però Pitivi requereix com a mínim la versió %s

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s GStreamer element not found on the system
ca: - no s'ha trobat l'element de GStreamer %s al sistema

en: ERROR - The following hard dependencies are unmet:
ca: ERROR - Els següents paquets tenen dependències dures sense satisfer:

en: Missing soft dependency:
ca: Manca la dependència tova:

en: ERROR — Could not create a Gst.Fraction — this means gst-python is not installed correctly.
ca: ERROR — No s'ha pogut crear un Gst.Fraction — això vol dir que el gst-python no està instal·lat correctament.

en: Could not create audio output sink. Make sure you have a valid one (pulsesink, alsasink or osssink).
ca: No s'ha pogut crear la sortida d'àudio. Assegureu-vos que teniu una destinació de sortida d'àudio (pulsesink, alsasink o osssink).

en: Could not create video output sink. Make sure you have a gtksink available.
ca: No s'ha pogut crear la sortida de vídeo. Assegureu-vos que teniu una sortida de vídeo gtksink.

en: Could not import '%s'. Make sure you have it available.
ca: No s'ha pogut importar «%s». Assegureu-vos que en teniu una disponible.

en: Could not import 'gi'. Make sure you have pygobject available.
ca: No s'ha pogut importar «gi». Assegureu-vos que teniu pygobject disponible.

en: enables sound notifications when rendering is complete
ca: habilita les notificacions sonores quan finalitza la renderització

en: enables visual notifications when rendering is complete
ca: habilita les notificacions visuals quan finalitza la renderització

en: additional multimedia codecs through the GStreamer Libav library
ca: còdecs multimèdia addicionals a través de la biblioteca GStreamer Libav

en: enables a watchdog in the GStreamer pipeline. Use to detect errors happening in GStreamer and recover from them
ca: babilita un vigilant a la canonada GStreamer. Useu-lo per a detectar errors que ocorrin en GStreamer i recupereu-los des d'ell

en: enables object tracking
ca: activa el seguiment d'objectes

en: enables beat detection functionality
ca: activa la funcionalitat de detecció de ritme

note: Translators: This is the default text of a title clip.
en: Title Clip
ca: Títol de la seqüència

en: Select a clip on the timeline to configure its properties and effects or create a new clip:
ca: Seleccioneu un clip a la línia de temps per a configurar les seves propietats i efectes o creeu un clip nou:

en: Create a title clip
ca: Crea un clip de títol

en: Create a color clip
ca: Crea un clip de color

en: Time
ca: Temps

en: Speed
ca: Velocitat

en: Reset to default value
ca: Reinicia als valors predeterminats

en: Effects
ca: Efectes

en: To apply an effect to the clip, drag it from the Effect Library or use the button below.
ca: Per a aplicar un efecte al clip, arrossegueu-lo des de la Biblioteca d'efectes o utilitzeu el botó de sota.

en: Add Effect
ca: Afegeix un efecte

en: Cover Object
ca: Objecte de portada

en: Transformation
ca: Transformació

en: Show keyframes
ca: Mostra els fotogrames clau per aquest valor

en: Activate keyframes
ca: Activa fotogrames clau

en: Hide keyframes
ca: Amaga fotogrames clau

en: Compositing
ca: Composició

note: Translators: These are compositing operators. See https://www.cairographics.org/operators/ for explanation and visualizations.
en: Source
ca: Origen

en: Over
ca: Sobre

en: Clip markers
ca: Marcadors de la seqüència

en: Magnetic
ca: Magnètic

en: Title clip duration
ca: Duració de la seqüència d'imatges

en: Default clip length (in milliseconds) of titles when inserting on the timeline.
ca: Durada (en mil·lisegons) de les seqüències d'imatges quan s'insereixin en la línia de temps.

en: Title
ca: Títol

note: TODO: Remove when we upgrade pylint https://github.com/PyCQA/pylint/issues/4962 pylint: disable=superfluous-parens
en: Absolute
ca: Absoluta

en: Top
ca: Part superior

en: Center
ca: Centre

en: Bottom
ca: Part inferior

en: Baseline
ca: Línia base

en: Left
ca: Esquerra

en: Right
ca: Dreta

en: Version %s
ca: Versió %s

en: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s is available
ca: La versió %(cur_ver)s — %(new_ver)s està disponible

en: Current maintainers:
ca: Desenvolupadors actuals:

en: Past maintainers:
ca: Desenvolupadors anteriors:

en: Contributors:
ca: Col·laboradors:

en: Open Project…
ca: Obre un projecte…

en: Open
ca: Obre

en: All supported formats
ca: Tots els formats acceptats

en: Image:
ca: Imatge:

en: Unknown reason
ca: Motiu desconegut

en: Problem:
ca: Problema:

en: Extra information:
ca: Informació addicional:

en: Locate missing file...
ca: Ubiqueu el fitxer que manca...

en: The following file could not be found:
ca: El fitxer següent no s'ha trobat:

en: Please specify its new location:
ca: Especifiqueu la ubicació nova:

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
ca: %s fitxers

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: Timeline
ca: Línia de temps

en: Plugins
ca: Connectors

en: Shortcuts
ca: Tecles de drecera

en: Other
ca: Altres

en: This resolution will be used as the default target resolution for new projects and projects missing scaled proxy meta-data.
ca: Aquesta resolució s'utilitzarà com a resolució de destinació per defecte per a projectes nous i projectes que manquen de metadades del servidor intermediari escalat.

en: Initial proxy size for new projects
ca: Mida inicial del servidor intermediari per als projectes nous

en: Proxy resolution for the current project is %d×%d px
ca: La resolució de l'intermediari per al projecte actual és %d×%d px

en: Reset the shortcut to the default accelerator
ca: Restableix la drecera al valor per defecte de l'accelerador

en: Set Shortcut
ca: Estableix la drecera

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
ca: Aplica

en: Apply the accelerator to this shortcut.
ca: Aplica l'accelerador a aquesta drecera.

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Remove this accelerator from where it was used previously and set it for this shortcut.
ca: Suprimeix aquest accelerador des d'on es va usar anteriorment i configura'l per a aquesta drecera.

en: Enter new shortcut for <b>%s</b>, or press Esc to cancel.
ca: Introduïu la drecera nova per <b>%s</b>, o premeu ESC per a cancel·lar.

en: The accelerator you are trying to set might interfere with typing. Try using Control, Shift or Alt with some other key, please.
ca: L'accelerador que esteu intentant  configurar pot interferir quan s'escriu. Proveu d'usar Control, Maj o Alt amb alguna altra tecla.

en: This key combination is already used by <b>%s</b>. Press Replace to use it for <b>%s</b> instead.
ca: La combinació de tecles ja està essent utilitzada per <b>%s</b>. Premeu Reemplaça per a usar-la per <b>%s</b>.

en: No description available.
ca: No hi ha cap descripció disponible.

en: Unable to load the plugin '{module_name}'
ca: No s'ha pogut carregar el connector '{module_name}'

note: We could use Gtk.ListBox.set_placeholder, but it appears bad inside the list widget.
en: No plugins available
ca: No hi ha cap connector disponible

en: You can create <a href='{doc_url}'>plugins</a> into your <a href='{dir_url}'>plugins directory</a>.
ca: Podeu crear <a href='{doc_url}'>connectors</a> dins del directori <a href='{dir_url}'>plugins</a>.

en: Media Library
ca: Biblioteca multimèdia

en: Effect Library
ca: Biblioteca d'efectes

en: Clip
ca: Seqüència

en: Transition
ca: Transició

en: Undo
ca: Desfés

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Save
ca: Desa

en: Export your project as a finished movie
ca: Exporta el projecte com a una pel·lícula finalitzada

en: Save the current project
ca: Desa el projecte actual

en: Save the current project as
ca: Desa el projecte actual com a

en: Quick intros to Pitivi
ca: Introducció ràpida al Pitivi

en: Unable to save project "%s"
ca: No s'ha pogut desar el projecte «%s»

en: Save as...
ca: Anomena i desa...

en: Close without saving
ca: Tanca sense desar

en: Save changes to the current project before closing?
ca: Voleu desar els canvis del projecte actual abans de tancar?

en: If you don't save, the changes from the last %s will be lost.
ca: Si no deseu, es perdran els canvis dels últims %s.

en: If you don't save, your changes will be lost.
ca: Si no deseu, els canvis es perdran.

en: Revert to saved project version?
ca: Voleu tornar a una versió del projecte desada anteriorment?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
ca: Es tornarà a carregar el projecte actual. Tots els canvis no desats es perdran.

note: Signal the project loading failure. You have to do this *after* successfully creating a blank project, or the startupwizard will still be connected to that signal too.
en: No replacement file was provided for "<i>%s</i>".
    
    Pitivi does not currently support partial projects.
ca: No s'ha proporcionat cap fitxer per a substituir «<i>%s</i>».
    
    El Pitivi no admet projectes parcials.

en: Export To...
ca: Exporta a...

en: Tar archive
ca: Arxiu tar

en: Detect automatically
ca: Detecta automàticament

en: Untitled
ca: Sense nom

en: PNG image
ca: Imatge PNG

en: JPEG image
ca: Imatge JPEG

en: Preview
ca: Previsualitza

en: Noise & blur
ca: Soroll i difuminat

en: Analysis
ca: Anàlisi

en: Geometry
ca: Geometria

en: Fancy
ca: Fantasia

en: effect
ca: efecte

note: Translators: How the video effect which covers/hides a tracked object is listed. The {} is entered by the user and denotes the tracked object.
en: {} cover
ca: {} cobreix

en: Object cover effect
ca: Efecte de cobriment d'objecte

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
ca: Sense categoria

en: No effects
ca: Sense efectes

en: Add to Favorites
ca: Afegeix als preferits

en: New
ca: Nou

en: Create a new project
ca: Crea un projecte nou

en: Open…
ca: Obre…

en: Open an existing project
ca: Obre un projecte existent

en: Select projects for removal
ca: Seleccioneu els projectes a suprimir

en: Click an item to select
ca: Feu clic en un element per a seleccionar-lo

en: Select a Project
ca: Seleccioneu un projecte

en: Open a project
ca: Obre un projecte

en: Pitivi %s is available.
ca: El Pitivi %s es troba disponible.

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
ca: Per a habilitar funcionalitats addicionals cal que instal·leu els paquets següents i reinicieu el Pitivi:

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Start Overview
ca: Inicia la vista general

en: Welcome to Pitivi!
ca: Us donem la benvinguda al Pitivi!

en: Drag files here to import them
ca: Arrossegueu els fitxers aquí per a importar-los

en: Drag clips in the timeline to arrange them
ca: Arrossega seqüències a la línia de temps per a organitzar-les

en: Right-click anywhere to move the playhead
ca: Feu clic amb el botó dret a qualsevol lloc per a moure el punt de reproducció

en: Preview with the play button
ca: Vista prèvia amb el botó de reproducció

en: Export your project to share it
ca: Exporta el teu projecte per a compartir-lo

en: See all the keyboard shortcuts
ca: Veure totes les dreceres de teclat

en: Dark Theme
ca: Tema fosc

en: Whether or not to use a dark theme.
ca: Si s'ha d'utilitzar o no un tema fosc.

en: Project
ca: Projecte

en: Help
ca: Ajuda

en: About
ca: Quant a

en: Show the menu button content
ca: Mostra el contingut del botó del menú

en: Unable to load project "%s"
ca: No s'ha pogut carregar el projecte «%s»

en: Pitivi can not preview this file.
ca: El Pitivi no pot previsualitzar aquest fitxer.

en: More info
ca: Més informació

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
ca: <b>Resolució</b>: %dx%d

en: <b>Duration</b>: %s
ca: <b>Durada</b>: %s

en: Error while analyzing a file | Error while analyzing files
ca[0]: S'ha produït un error en analitzar un fitxer
ca[1]: S'ha produït un error en analitzar fitxers

en: Keep dialog open
ca: Mantén obert el diàleg

en: When importing files keep the dialog open
ca: En importar fitxers manté obert el diàleg

note: Translators: Create optimized media for unsupported files.
en: Optimize:
ca: Optimitza:

en: Unsupported assets
ca: Recursos no compatibles

en: All
ca: Tot

en: Scale assets larger than %s×%s px.
ca: Escala els recursos més grans de %s×%s px.

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Remove the selected assets
ca: Suprimeix els recursos seleccionats

en: Insert selected assets at the end of the timeline
ca: Insereix els recursos seleccionats al final de la línia de temps

en: Select One or More Files
ca: Selecciona un o més fitxers

en: Add
ca: Afegeix

en: Supported file formats
ca: Formats de fitxers compatibles

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: Transcoding %d asset: %d%% (About %s left) | Transcoding %d assets: %d%% (About %s left)
ca[0]: S'està transcodificant %d recurs: %d%% (manca %s)
ca[1]: S'estan transcodificant %d recursos: %d%% (manca %s)

en: View error | View errors
ca[0]: Mostra l'error
ca[1]: Mostra els errors

note: Translators: {0:d} is just like %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
ca[0]: S'ha produït un error durant la importació.
ca[1]: S'han produït {0:d} errors durant la importació.

en: The project settings have been set to match file '%s'
ca: Els paràmetres del projecte s'han ajustat per a coincidir amb el fitxer «%s»

en: The following file can not be used with Pitivi. | The following files can not be used with Pitivi.
ca[0]: El fitxer següent no es pot utilitzar amb el Pitivi.
ca[1]: El fitxer següent no es pot utilitzar amb el Pitivi.

en: Tag as:
ca: Etiqueta com a:

en: Enter tag
ca: Introduïu l'etiqueta

en: Open containing folder
ca: Obre la carpeta contenidora

en: Edit
ca: Edita

en: Do not use Optimised Proxy for selected asset | Do not use Optimised Proxies for selected assets
ca[0]: No utilitzis l'intermediari optimitzat per al recurs seleccionat
ca[1]: No utilitzis els intermediaris optimitzats per als recursos seleccionats

en: Delete corresponding proxy file | Delete corresponding proxy files
ca[0]: Suprimeix el fitxer intermediari corresponent
ca[1]: Suprimeix els fitxers intermediaris corresponents

en: Do not use Proxy for selected asset | Do not use Proxies for selected assets
ca[0]: No utilitzis l'intermediari per al recurs seleccionat
ca[1]: No utilitzis els intermediaris per als recursos seleccionats

en: Do not use Scaled Proxy for selected asset | Do not use Scaled Proxies for selected assets
ca[0]: No utilitzis l'intermediari escalat per al recurs seleccionat
ca[1]: No utilitzis els intermediaris escalats per als recursos seleccionats

en: Use Optimised Proxy for selected asset | Use Optimised Proxies for selected assets
ca[0]: Utilitza el servidor intermediari optimitzat per a l'actiu seleccionat
ca[1]: Utilitza els avantatges optimitzats per als actius seleccionats

en: Use Scaled Proxy for selected asset | Use Scaled Proxies for selected assets
ca[0]: Utilitza l'intermediari escalat per al recurs seleccionat
ca[1]: Utilitza els intermediaris escalats per als recursos seleccionats

en: User plugins
ca: Connectors de l'usuari

en: System plugins
ca: Connectors del sistema

en: New preset
ca: Predefinit nou

en: New preset %d
ca: Predefinit nou %d

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
ca: Perdoneu, alguna cosa no ha anat bé.

en: Pitivi detected a serious backend problem and could not recover from it, even after multiple tries. The only thing that can be done at this point is to <b>restart Pitivi</b>.
    
    This is a rare and severe kind of bug. Please see our <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">bug reporting guide</a> and take the time to report it! We will be very happy to fix this bug and make sure it does not occur again in future versions.
    
    Before closing Pitivi, you can save changes to the existing project file or as a separate project file.
ca: Pitivi ha detectat un problema de rerefons seriós i no es pot recuperar d'ell, malgrat múltiples intents. L'única cosa que es pot fer és <b>reiniciar Pitivi</b>.
    
    Aquest és un error rar i greu. Mireu la nostra <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">guia d'informar errors</a> i utilitzeu una mica de temps per a informar de l'error! Nosaltres estarem encants de fixar aquest error i feu que això no passi en versions futures.
    
    Abans de tancar Pitivi, podeu desar els canvis al fitxer del projecte o en un fitxer separat del projecte.

en: Close Pitivi
ca: Tanca el Pitivi

en: This might be due to a bug or an unsupported project file format. If you were trying to add a media file to your project, use the "Import" button instead.
ca: Això pot ser degut a un error o a un format de fitxer de projecte no compatible. Si esteu intentant afegir un fitxer multimèdia al vostre projecte, useu el botó «Importa».

en: Ignore backup
ca: Ignora la còpia de seguretat

en: Restore from backup
ca: Recupera des de la còpia de seguretat

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
ca: S'ha trobat una versió desada automàticament del fitxer de projecte. És %s més nova que el projecte desat.
    
    Voleu carregar-lo?

en: You do not have permissions to write to this folder.
ca: No teniu permís d'escriptura en aquesta carpeta.

note: Save the project to a temporary file.
en: project
ca: projecte

en: Pitivi encoding profile
ca: Perfil de codificació del Pitivi

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
ca: perfil-nou

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
ca: perfil-nou-%d

en: Rendering — %d%% complete
ca: S'està renderitzant — %d%% completat

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
ca: Manca %s

en: Currently rendering
ca: S'està renderitzant

en: medium
ca: mitjà

en: high
ca: alt

note: Translators: This item appears in a combobox's popup and contains as children the unsupported (but still available) muxers and encoders.
en: Unsupported
ca: No compatible

en: A file name is required.
ca: Cal un nom de fitxer.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
ca: Ja existeix el fitxer.
    Si no voleu sobreescriure'l, trieu un nom de fitxer o carpeta diferent.

en: Invalid file path
ca: Camí al fitxer no vàlid

en: <b>Make sure your rendering size is even, x264enc might not be able to render otherwise.</b>
ca: <b>Assegura que la mida de la vostra renderització és parell, x264enc podria no ser capaç de renderitzar en cas contrari.</b>

en: An error occurred while trying to render your project.
ca: S'ha produït un error en intentar renderitzar el projecte.

en: You might want to check our troubleshooting guide or file a bug report. The GStreamer error was:
ca: Potser voldreu comprovar la nostra guia de resolució de problemes o enviar un informe d'error. L'error de GStreamer ha estat:

en: Select file path to render
ca: Seleccioneu el camí del fitxer a renderitzar

en: Render complete
ca: Renderització completada

en: "%s" has finished rendering.
ca: «%s» ha acabat de renderitzar.

note: Translators: This is a tooltip for a clip's keyframe curve, showing what the keyframe curve affects, the timestamp at the mouse cursor location, and the value at that timestamp.
en: Property: %s
    Timestamp: %s
    Value: %s
ca: Propietat: %s
    Marca horària: %s
    Valor: %s

en: Timestamp: %s
ca: Marca horària: %s

en: Audio crossfade
ca: Encadenament de l'àudio

en: Move layer to top
ca: Mou la capa a la part superior

en: Move layer up
ca: Mou la capa cap amunt

en: Move layer down
ca: Mou la capa cap avall

en: Move layer to bottom
ca: Mou la capa a la part inferior

en: Delete layer
ca: Suprimeix la capa

en: Layer %d
ca: Capa %d

en: Frame #%d
ca: Fotograma #%d

en: Markers magnetic by default
ca: Marcadors magnètics per defecte

en: Whether markers created on new clips will be snapping targets by default.
ca: Si els marcadors creats en clips nous s'ajustaran els objectius per defecte.

en: Snap distance
ca: Distància de desplaçament

en: Threshold (in pixels) at which two clips will snap together when dragging or trimming.
ca: Llindar (en píxels) en què dos clips s'ajuntaran en arrossegar-los o retallar-los.

en: Image clip duration
ca: Durada de la seqüència d'imatge

en: Default clip length (in milliseconds) of images when inserting on the timeline.
ca: Durada (en mil·lisegons) per defecte de les seqüències d'imatges quan s'insereixin en la línia de temps.

en: Left click also seeks
ca: El botó esquerre també cerca

en: Whether left-clicking also seeks besides selecting and editing clips.
ca: Si prement el botó esquerre també cerca a més de seleccionar i editar seqüències.

en: Add layer
ca: Afegeix una capa

en: Action Search
ca: Cerca d'accions

en: Delete selected clips
ca: Suprimeix les seqüències seleccionades

en: Delete selected clips and shift following ones
ca: Suprimeix les seqüències seleccionades i desplaça les següents

en: Group selected clips together
ca: Agrupa juntes les seqüències seleccionades

en: Ungroup selected clips
ca: Desagrupa les seqüències seleccionades

en: Cut selected clips
ca: Retalla els clips seleccionats

en: Copy selected clips
ca: Copia les seqüències seleccionades

en: Paste selected clips
ca: Enganxa les seqüències seleccionades

en: Seek to the first clip edge after the playhead
ca: Ves a la primera vora del clip després del punt de reproducció

en: Seek to the first clip edge before the playhead
ca: Ves a la primera vora del clip abans del cap de reproducció

en: Shift selected clips one frame forward
ca: Desplaça les seqüències seleccionades un fotograma endavant

en: Shift selected clips one frame backward
ca: Desplaça els clips seleccionats un fotograma enrere

en: Snap selected clips to the next clip
ca: Ajusta les seqüències seleccionades a la seqüència següent

en: Snap selected clips to the previous clip
ca: Ajusta les seqüències seleccionades a la seqüència anterior

en: Add an effect to the selected clip
ca: Afegeix un efecte al clip seleccionat

en: Split the clip at the position
ca: Divideix la seqüència a la posició

en: Add keyframe to the keyframe curve of selected clip
ca: Afegeix un fotograma clau a la corba de fotogrames clau de la seqüència seleccionada

en: Timeline Navigation
ca: Navegació de la línia de temps

en: Zoom in
ca: Apropa

en: Zoom out
ca: Allunya

en: Adjust zoom to fit the project to the window
ca: Ajusta l'ampliació perquè el projecte encaixi a la finestra

en: Seek backward one frame
ca: Cerca enrere un fotograma

en: Seek forward one frame
ca: Cerca endavant un fotograma

en: Seek backward one second
ca: Cerca enrere un segon

en: Seek forward one second
ca: Cerca endavant un segon

en: Add a marker
ca: Afegeix un marcador

en: Seek to the first marker before the playhead
ca: Ves al primer marcador abans del punt de reproducció

en: Seek to the first marker after the playhead
ca: Ves al primer marcador després del punt de reproducció

en: Object {}
ca: Objecte {}

en: Go back
ca: Ves enrere

en: Track objects
ca: Segueix objectes

en: Loop
ca: Bucle

en: Reverse direction
ca: Inverteix la direcció

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
ca: Per a crear una transició feu que dues seqüències adjacents de la mateixa capa estiguin superposades. Feu clic a la transició en la línia de temps per a canviar-ne el tipus de transició.

en: Slow
ca: Lenta

en: Fast
ca: Ràpida

en: Epileptic
ca: Epilèptica

en: Sharp
ca: Forta

en: Smooth
ca: Suau

note: Translators: The list of markers created by the user.
en: User markers
ca: Marcadors de l'usuari

note: Translators: The list of markers representing detected audio beats.
en: Beats
ca: Ritmes

en: Failed to open the user manual. Make sure to have either the `yelp` GNOME documentation viewer or a web browser installed
ca: No s'ha pogut obrir el manual d'usuari. Assegureu-vos de tenir instal·lat el visor de documentació del GNOME «yelp» o un navegador web

en: The system's locale that you are using is not UTF-8 capable. Unicode support is required for Python3 software like Pitivi. Please correct your system settings; if you try to use Pitivi with a broken locale, weird bugs will happen.
ca: La configuració local del sistema que esteu usant no té capacitat UTF-8.  La compatibilitat Unicode és requerida per a programari Python3 com Pitivi. Corregiu el paràmetre del vostre sistema; si useu Pitivi amb una localització trencada, tindreu errors estranys.

en: Error while decoding a string
ca: S'ha produït un error mentre es descodificava una cadena

en: Max number of parallel transcoding jobs
ca: Nombre màxim de treballs de transcodificació paral·lels

en: Max CPU usage dedicated to transcoding
ca: Ús màxim de CPU dedicat a la transcodificació

en: Stereo
ca: Estèreo

en: <b>Duration:</b> %s
ca: <b>Durada:</b>: %s

en: <b>Proxy creation progress:</b> %d%%
ca: <b>Progrés de la creació del servidor intermediari:</b> %d%%

en: <b>Path</b>: %s
ca: <b>Camí</b>: %s

en: <b>Size</b>: %s
ca: <b>Mida</b> %s

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
ca[0]: <b>Àudio:</b> %d canal a %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
ca[1]: <b>Àudio:</b> %d canals a %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %s <i>fps</i>
ca: <b>Video</b> %d×%d <i>píxels</i> a %s <i>fps</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
ca: <b>Imatge:</b> %dx%d <i>píxels</i>

en: %d hour | %d hours
ca[0]: %d hora
ca[1]: %d hores

en: %d minute | %d minutes
ca[0]: %d minut
ca[1]: %d minuts

en: %d second | %d seconds
ca[0]: %d segon
ca[1]: %d segons

en: %d day | %d days
ca[0]: %d dia
ca[1]: %d dies

en: Just now
ca: Ara mateix

en: An hour ago
ca: Fa una hora

en: Today
ca: Avui

en: Yesterday
ca: Ahir

en: About a year ago
ca: Fa aproximadament un any

en: About %d year ago | About %d years ago
ca[0]: Fa aproximadament %d any
ca[1]: Fa aproximadament %d anys

en: Implement Me
ca: Implementa'm

en: No properties.
ca: Sense propietats.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
ca: Mostra els fotogrames per aquest valor

en: Properties for %s
ca: Propietats de %s

en: Zoom Fit
ca: Ajusta

en: Zoom
ca: Amplia

note: Translators: %s represents a duration, for example "10 minutes"
en: %s displayed
ca: %s mostrat

en: %d nanoseconds displayed, because we can
ca: %d nanosegons mostrats, perquè podem

en: 3 by 3
ca: 3 per 3

en: Vertical/Horizontal
ca: Vertical/Horitzontal

en: Composition Guidelines
ca: Directrius de la composició

en: Currently playing
ca: S'està reproduint

en: Select composition guidelines
ca: Seleccioneu les directrius de la composició

en: Go to the beginning of the timeline
ca: Ves al principi de la línia de temps

en: Go back one second
ca: Retrocedeix un segon

en: Go forward one second
ca: Avança un segon

en: Go to the end of the timeline
ca: Ves al final de la línia de temps

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
ca: Introduïu el codi de temps o el nombre de fotograma
    i premeu «Retorn» per a anar a aquesta posició

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
ca: Separa el visualitzador
    Podeu acoblar-lo de nou tancant la finestra acabada de crear.

en: Viewer
ca: Visor

en: Toggle the currently selected composition guidelines
ca: Commuta les directrius de composició seleccionades actualment

en: Toggle safe areas on viewer
ca: Commuta les àrees segures al visor

en: Show this window in fullscreen
ca: Mostra aquesta finestra en mode pantalla completa

en: Exit fullscreen mode
ca: Surt del mode de pantalla completa

en: Console
ca: Consola

note: Translators: The color of the content from stderr.
en: Standard error color
ca: Color de l'error estàndard

note: Translators: The color of the content from stdout.
en: Standard output color
ca: Color de sortida estàndard

en: Font
ca: Tipus de lletra

en: Developer Console
ca: Consola del desenvolupador

en: Pitivi Console
ca: Consola Pitivi

en: You can use the following shortcuts:
ca: Podeu utilitzar les dreceres següents:

en: Type "{help}(<command>)" for more information.
ca: Escriviu «{help}(<command>)» per a més informació.

en: Not possible to override {key}, because shortcuts commands are read-only.
ca: No és possible sobreescriure {key} perquè les ordres de dreceres són només de lectura.
