pitivi - en to da translation catalogue (511 entries)

en: Pitivi video project (legacy)
da: Pitivi-videoprojekt (forældet)

en: Pitivi/GES video project
da: Pitivi/GES-videoprojekt

en: Create and edit your own movies
da: Opret og redigér dine egne film

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
da: Pitivi er et program til redigering af videoer, som forsøger at appellere til både amatører og professionelle. Der er stort fokus på effektivitet, kvalitet og brugbarhed. Pitivi integrerer godt med andre programmer og har en flot brugergrænseflade, som er designet til at være funktionsrigt og dog let at lære.

en: With a non-modal editing workflow, a framerate-independent and playhead-centric timeline, Pitivi allows you quickly and accurately trim, split and review your scenes. Pitivi's ripple and roll editing features allow spending more time on storytelling and less time on "pushing clips around".
da: Med en ikke-modal redigeringsarbejdsgang, en billedfrekvens-uafhængig og afspilningsmarkør-centreret tidslinje giver Pitivi dig mulighed for at trimme, opdele og gennemse dine scener. Pitivis redigeringsfunktioner “ripple” og “roll” lader dig bruge mere tid på historiefortælling og mindre tid på at flytte rundt på klip.

en: Some other features include:
da: Andre funktioner inkluderer:

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
da: Accepterer ethvert filformat, som understøttes af GStreamer-multimedierammen

en: Can animate hundreds of special effects and filters with keyframable properties
da: Kan animere hundredvis af specialeffekter og filtre med egenskaber hvor der kan bruges nøglebilleder

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
da: Mulighed for at tilpasse højde-/breddeforhold, billedfrekvens og forudindstilling af gengivelse

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
da: Glidende overgange og SMPTE-overgange der er nemme at bruge

en: Multihead-friendly with detachable user interface components
da: Nem at bruge på flere skærme med brugergrænsefladekomponenter der kan løsrives

en: The Pitivi Team
da: Pitivi-holdet

en: Video Editor
da: Videoredigering

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: video;film;movie;editor;
da: video;film;editor;redigering;

en: Auto-Alignment Starting
da: Automatisk justering begynder

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
da: <b><big>Udfører automatisk justering</big></b>

en: Estimating...
da: Anslår …

en: Detect beats
da: Registrér slag

en: Clear detected beats
da: Ryd registrerede slag

en: Detecting...
da: Registrerer …

en: Pick the clip color
da: Vælg klippets farve

en: Fade-in:
da: Ton ind:

en: seconds
da: sekunder

en: Fade-out:
da: Ton ud:

en: Reset fade-in
da: Nulstil ton ind

en: Reset fade-out
da: Nulstil ton ud

en: Blending:
da: Blanding:

en: Clip Properties
da: Klipegenskaber

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Apply to project
da: An_vend på projektet

en: Size (pixels)
da: Størrelse (pixler)

en: Frame rate
da: Billedfrekvens

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio
da: Pixlers højde-/breddeforhold

en: Sample rate
da: Samplefrekvens

en: Channels
da: Kanaler

en: Audio:
da: Lyd:

en: Height:
da: Højde:

en: Constrain Proportions
da: Fasthold proportioner

en: Previous keyframe
da: Forrige nøglebillede

en: Next keyframe
da: Næste nøglebillede

en: Reset to default values
da: Nulstil til standardværdier

en: Width:
da: Bredde:

en: Angle:
da: Vinkel:

en: Noise level:
da: Støjniveau:

en: White sensitivity:
da: Hvidfølsomhed:

en: Black sensitivity:
da: Sortfølsomhed:

en: Alpha:
da: Alfa:

en: Target chroma key:
da: Målets chroma key:

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Select a color
da: Vælg en farve

en: Blue
da: Blå

en: Shadows
da: Skygger

en: Midtones
da: Mellemtoner

en: Highlights
da: Højlys

en: Split preview
da: Opdelt forhåndsvisning

en: Source image on left
da: Kildebilledet til venstre

en: Shape:
da: Form:

en: width
da: bredde

en: height
da: højde

en: Operation:
da: Handling:

en: trans. width
da: trans. bredde

en: min alpha
da: min. alfa

en: max alpha
da: maks. alfa

en: Color:
da: Farve:

en: Favorites
da: Favoritter

en: Search...
da: Søg …

en: Reset all
da: Nulstil alt

en: Recent Projects
da: Seneste projekter

en: Updated
da: Opdateret

en: Remove
da: Fjern

en: Welcome to Pitivi
da: Velkommen til Pitivi

en: Beautiful, powerful and intuitive movie editor
da: Smuk, effektiv og intuitiv redigering af film

en: Save the current project under a new name or a different location
da: Gem nuværende projekt under et nyt navn eller på en anden placering

en: Save As...
da: Gem som …

en: Reload the current project
da: Genindlæs det nuværende projekt

en: Revert to saved version
da: Vend tilbage til gemt version

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
da: Eksportér nuværende projekt og alle dets medier til et .tar-arkiv

en: Export as Archive...
da: Eksportér som arkiv …

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
da: Eksportér billedet ved afspilningsmarkørens placering som en billedfil.

en: Export current frame...
da: Eksportér nuværende billede …

en: Edit the project settings
da: Redigér projektindstillingerne

en: Project Settings
da: Projektindstillinger

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: User Manual
da: Brugervejledning

en: Start the intro to Pitivi for new users
da: Start introduktioner til Pitivi til nye brugere

en: Interactive Intro
da: Interaktiv introduktion

en: About Pitivi
da: Om Pitivi

en: Remove selected clips from the project
da: Fjern valgte klip fra projektet

en: _Remove from Project
da: F_jern fra projektet

en: Clip properties...
da: Klipegenskaber …

en: Show tags associated with selected clips
da: Vis mærkater som er tilknyttet de valgte klip

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
da: Indsæt de valgte klip ved tidslinjens slutning

en: Insert at _End of Timeline
da: Inds_æt ved tidslinjens slutning

en: Add media files to your project
da: Tilføj mediefiler til dit projekt

en: Import
da: Importér

en: Show clips as a detailed list
da: Vis klip som en detaljeret liste

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
da: Find klip som ikke er blevet brugt i projektet

en: Show all clips
da: Vis alle klip

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
da: Tilføj medier til dit projekt ved at trække filer og mapper herhen eller ved at bruge “Importér”-knappen.

en: Reset to Factory Settings
da: Nulstil til fabriksindstillinger

en: Reset all settings to their default values
da: Nulstil alle indstillinger til deres standardværdier

en: Revert
da: Gendan til oprindelig

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
da: Gendan alle indstillinger til de foregående værdier (før du åbnede indstillinger-dialogen)

en: Close
da: Luk

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
da: Nogle ændringer vil ikke være aktive, før du genstarter Pitivi

en: Cancel
da: Annullér

en: Preset:
da: Forudindstilling:

en: Size:
da: Størrelse:

en: pixels
da: pixler

note: When checked, changing the width or height affects also the other so that the aspect ratio value (width / height) does not change.
en: Constrain proportions
da: Fasthold proportioner

en: Maintain aspect ratio
da: Bevar højde-/breddeforhold

en: Frame rate:
da: Billedfrekvens:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Year:
da: År:

en: Scaled proxies resolution:
da: Opløsning for skalerede proxier:

en: <a href='#'>Proxy Preferences</a>
da: <a href='#'>Proxy-indstillinger</a>

en: Title:
da: Titel:

en: Action:
da: Handling:

en: Safe Areas
da: Sikre områder

en: Render
da: Gengiv

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Custom
da: Tilpasset

en: Container format:
da: Containerformat:

en: Automatically render from proxy files
da: Gengiv automatisk fra proxyfiler

en: Use proxy files if they are available and the source asset media format is not officially supported.
    
    This option is a good trade-off between quality of the rendered video and stability.
da: Brug proxyfiler, hvis de er tilgængelige og kildematerialets medieformat ikke er officielt understøttet.
    
    Denne valgmulighed giver god balance mellem kvaliteten af den gengivne video og stabilitet.

en: Always render from proxy files
da: Gengiv altid fra proxyfiler

en: Render all proxied clips from the proxy assets. There might be some quality loss during the rendering process.
da: Gengive alle proxyklip fra proxymaterialerne. Der kan være noget kvalitetstab under gengivelsesprocessen.

en: Never render from proxy files
da: Gengiv aldrig fra proxyfiler

en: Always use source assets for rendering. It is the best choice for the quality of the rendered video, but you might hit some bugs because of the use of not officially supported media formats.
    <i>Use at your own risk!</i>
da: Brug altid kildematerialer til gengivelse. Det giver den bedste kvalitet af den gengivne video, men du kan støde ind i nogle fejl pga. brugen af officielt ikkeunderstøttede medieformater.
    <i>Anvend på eget ansvar!</i>

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Advanced...
da: Avanceret …

en: Sample rate:
da: Samplefrekvens:

en: Audio
da: Lyd

en: Scale:
da: Skala:

en: Scale
da: Skala

en: Height
da: Højde

en: Project Settings...
da: Projektindstillinger …

en: Framerate
da: Billedfrekvens

en: Advanced
da: Avanceret

en: Select file
da: Vælg fil

en: File path:
da: Filsti:

en: Rendering
da: Gengivelse

en: Play
da: Afspil

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: <small>This process may take a long time depending on the selected codecs, the image resolution, your computer's processing power, applied effects and the length of your movie.</small>
da: <small>Denne proces kan tage lang tid afhængig af de valgte codecs, billedopløsningen, computerens processorkraft, anvendte effekter og filmens længde.</small>

en: Initializing...
da: Initialiserer …

en: Estimated filesize:
da: Anslået filstørrelse:

en: Split clips at playhead position
da: Opdel klip ved afspilningsmarkørens placering

en: Split
da: Opdel

en: Delete clips
da: Slet klip

en: Delete
da: Slet

en: Group clips
da: Gruppér klip

en: Group
da: Gruppér

en: Ungroup clips
da: Afgruppér klip

en: Ungroup
da: Afgruppér

en: Cut clips
da: Udklip at afsnit

en: Cut
da: Klip

en: Copy clips
da: Kopiér klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste clips
da: Indsæt klip

en: Paste
da: Indsæt

en: Align clips based on their soundtracks
da: Justér klip efter deres lydspor

en: Align
da: Justér

en: Toggle gapless mode
    When enabled, adjacent clips automatically move to fill gaps.
da: Uden huller til/fra
    Hvis aktiveret, vil tilstødende klip automatisk blive flyttet for at udfylde huller.

en: Gapless mode
da: Tilstand uden huller

en: Choose a font
da: Vælg en skrifttype

en: Pick a text color
da: Vælg en tekstfarve

en: Pick a background color
da: Vælg en baggrundsfarve

en: Pick an outline color
da: Vælg en omridsfarve

en: Drop Shadow
da: Skyggeeffekt

en: Alignment
da: Justering

en: Horizontal:
da: Vandret:

en: Vertical:
da: Lodret:

en: Tracked Objects:
da: Sporede objekter:

en: Drag&drop on the video to delimit an object to be tracked.
da: Træk-&-slip på videoen for at afgrænse et objekt, der skal spores.

en: Go back one frame
da: Gå et billede tilbage

en: Go forward one frame
da: Gå et billede frem

en: Tracking Algorithm
da: Sporingsalgoritme

en: Track
da: Spor

en: Search Action
da: Søg efter handling

en: General
da: Generelt

en: Undo the most recent action
da: Fortryd den seneste handling

en: Redo the most recent action
da: Omgør den seneste handling

en: Quit
da: Afslut

en: Show the Shortcuts Window
da: Vis genvejsvinduet

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s not found on the system
da: — %s blev ikke fundet på systemet

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
da: — %s version %s er installeret, men Pitivi kræver mindst version %s

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s GStreamer plug-in not found on the system
da: — GStreamer-udvidelsesmodulet %s blev ikke fundet på systemet

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s Gstreamer plug-in version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
da: — GStreamer-udvidelsesmodulet %s version %s er installeret, men Pitivi kræver mindst version %s

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s GStreamer element not found on the system
da: — GStreamer-elementet %s blev ikke fundet på systemet

en: ERROR - The following hard dependencies are unmet:
da: FEJL — Følgende hårde afhængigheder er ikke opfyldt:

en: Missing soft dependency:
da: Manglende blød afhængighed:

en: ERROR — Could not create a Gst.Fraction — this means gst-python is not installed correctly.
da: FEJL — Kunne ikke oprette en Gst.Fraction — det betyder, at gst-python ikke er korrekt installeret.

en: Could not create audio output sink. Make sure you have a valid one (pulsesink, alsasink or osssink).
da: Kunne ikke oprette en lydoutputsink. Sørg for du har en, som er gyldig (pulsesink, alsasink eller osssink).

en: Could not create video output sink. Make sure you have a gtksink available.
da: Kunne ikke oprette en videooutputsink. Sørg for du har en gtksink tilgængelig.

en: Could not import '%s'. Make sure you have it available.
da: Kunne ikke importere “%s”. Sørg for den er tilgængelig.

en: Could not import 'gi'. Make sure you have pygobject available.
da: Kunne ikke importere “gi”. Sørg for pygobject er tilgængelig.

en: enables sound notifications when rendering is complete
da: aktiverer lydpåmindelser, når gengivelsen er færdig

en: enables visual notifications when rendering is complete
da: aktiverer visuelle påmindelser, når gengivelsen er færdig

en: additional multimedia codecs through the GStreamer Libav library
da: yderligere multimediecodecs gennem GStreamer Libav-biblioteket

en: enables a watchdog in the GStreamer pipeline. Use to detect errors happening in GStreamer and recover from them
da: aktiverer en vagthund i GStreamer-datakanalen. Anvendes til at opdage fejl, der sker i GStreamer, og komme sig efter dem

en: enables object tracking
da: aktiverer objektsporing

en: enables beat detection functionality
da: aktiverer registrering af slag

note: Translators: This is the default text of a title clip.
en: Title Clip
da: Titelklip

en: Select a clip on the timeline to configure its properties and effects or create a new clip:
da: Vælg et klip på tidslinjen for at konfigurere dets egenskaber og effekter, eller for at oprette et nyt klip:

en: Create a title clip
da: Opret et titelklip

en: Create a color clip
da: Opret et farveklip

en: Time
da: Tid

en: Speed
da: Hastighed

en: Reset to default value
da: Nulstil til standardværdi

en: Effects
da: Effekter

en: To apply an effect to the clip, drag it from the Effect Library or use the button below.
da: Træk en effekt fra effektbiblioteket for at anvende den på klippet, eller brug knappen nedenfor.

en: Add Effect
da: Tilføj effekt

en: Cover Object
da: Tildæk objekt

en: Show keyframes
da: Vis nøglebilleder

en: Activate keyframes
da: Aktivér nøglebilleder

en: Hide keyframes
da: Skjul nøglebilleder

en: Color
da: Farve

en: Compositing
da: Komposition

note: Translators: These are compositing operators. See https://www.cairographics.org/operators/ for explanation and visualizations.
en: Source
da: Kilde

en: Text
da: Tekst

en: Clip markers
da: Klipmarkører

en: Magnetic
da: Magnetisk

en: Title clip duration
da: Varighed for titelklip

en: Default clip length (in milliseconds) of titles when inserting on the timeline.
da: Titlers standardkliplængde (i millisekunder) når de indsættes på tidslinjen.

en: Title
da: Titel

note: TODO: Remove when we upgrade pylint https://github.com/PyCQA/pylint/issues/4962 pylint: disable=superfluous-parens
en: Absolute
da: Absolut

en: Top
da: Øverst

en: Center
da: Midten

en: Bottom
da: Nederst

en: Baseline
da: Grundlinje

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s is available
da: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s er tilgængelig

en: Current maintainers:
da: Nuværende vedligeholdere:

en: Past maintainers:
da: Tidligere vedligeholdere:

en: Contributors:
da: Bidragydere:

en: Open Project…
da: Åbn projekt …

en: Open
da: Åbn

en: All supported formats
da: Alle understøttede formater

en: Variable
da: Variabel

en: Image:
da: Billede:

en: Unknown reason
da: Ukendt årsag

en: Extra information:
da: Ekstra information:

en: Locate missing file...
da: Find manglende fil …

en: The following file could not be found:
da: Den følgende fil blev ikke fundet:

en: Please specify its new location:
da: Angiv venligst dens nye placering:

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
da: %s-filer

en: All files
da: Alle filer

en: Timeline
da: Tidslinje

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Proxies
da: Proxier

en: Other
da: Andet

en: This resolution will be used as the default target resolution for new projects and projects missing scaled proxy meta-data.
da: Opløsningen bruges som standardopløsning for målet til nye projekter og projekter som mangler skaleret proxy-metadata.

en: Initial proxy size for new projects
da: Indledende proxystørrelse for nye projekter

en: Proxy resolution for the current project is %d×%d px
da: Proxyopløsningen for det nuværende projekt er %d×%d px

en: Reset the shortcut to the default accelerator
da: Nulstil genvejen til standardværdien

en: Set Shortcut
da: Indstil genvej

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
da: Anvend

en: Apply the accelerator to this shortcut.
da: Anvend genvejstasten på denne genvej.

en: Replace
da: Erstat

en: Remove this accelerator from where it was used previously and set it for this shortcut.
da: Fjern denne genvejstast fra hvor den tidligere blev brugt og indstil den til denne genvej.

en: Enter new shortcut for <b>%s</b>, or press Esc to cancel.
da: Indtast ny genvej til <b>%s</b> eller tryk på Esc for at annullere.

en: The accelerator you are trying to set might interfere with typing. Try using Control, Shift or Alt with some other key, please.
da: Genvejstasten, du prøver at indstille, kan påvirke skrivningen. Prøv at bruge Control, Skift eller Alt med en anden tast.

en: This key combination is already used by <b>%s</b>. Press Replace to use it for <b>%s</b> instead.
da: Denne tastekombination bruges allerede af <b>%s</b>. Tryk på Erstat for at anvende den til <b>%s</b> i stedet.

en: No description available.
da: Ingen beskrivelse tilgængelig.

en: Unable to load the plugin '{module_name}'
da: Kunne ikke indlæse udvidelsesmodulet “{module_name}”

note: We could use Gtk.ListBox.set_placeholder, but it appears bad inside the list widget.
en: No plugins available
da: Ingen udvidelsesmoduler tilgængelig

en: You can create <a href='{doc_url}'>plugins</a> into your <a href='{dir_url}'>plugins directory</a>.
da: Du kan oprette <a href='{doc_url}'>udvidelsesmoduler</a> i din <a href='{dir_url}'>udvidelsesmodulmappe</a>.

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Effect Library
da: Effektbibliotek

en: Clip
da: Klip

en: Transition
da: Overgang

en: Undo
da: Fortryd

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Save
da: Gem

en: Export your project as a finished movie
da: Eksportér dit projekt som en færdig film

en: Save the current project
da: Gem det nuværende projekt

en: Save the current project as
da: Gem det nuværende projekt som

en: Quick intros to Pitivi
da: Hurtige introduktioner til Pitivi

en: Unable to save project "%s"
da: Kunne ikke gemme projektet “%s”

en: Save as...
da: Gem som …

en: Close without saving
da: Luk uden at gemme

en: Save changes to the current project before closing?
da: Gem ændringer til det nuværende projekt før lukning?

en: If you don't save, the changes from the last %s will be lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringerne fra de sidste %s gå tabt.

en: If you don't save, your changes will be lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil dine ændringer gå tabt.

en: Revert to saved project version?
da: Vend tilbage til gemt projektversion?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
da: Dette vil genindlæse det nuværende projekt. Alle ændringer, der ikke er gemt, går tabt.

note: Signal the project loading failure. You have to do this *after* successfully creating a blank project, or the startupwizard will still be connected to that signal too.
en: No replacement file was provided for "<i>%s</i>".
    
    Pitivi does not currently support partial projects.
da: Ingen erstatningsfil blev angivet for “<i>%s</i>”.
    
    Pitivi understøtter på nuværende tidspunkt ikke delvise projekter.

en: Export To...
da: Eksportér til …

en: Tar archive
da: Tar-arkiv

en: Detect automatically
da: Automatisk genkendelse

en: Untitled
da: Unavngivet

en: PNG image
da: PNG-billede

en: JPEG image
da: JPEG-billede

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Colors
da: Farver

en: Noise & blur
da: Støj og sløring

en: Analysis
da: Analyse

en: Geometry
da: Geometri

en: Fancy
da: Smart

en: effect
da: effekt

note: Translators: How the video effect which covers/hides a tracked object is listed. The {} is entered by the user and denotes the tracked object.
en: {} cover
da: {} tildækning

en: Object cover effect
da: Tildækningseffekt for objekt

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
da: Uden kategori

en: No effects
da: Ingen effekter

en: Add to Favorites
da: Tilføj til favoritter

en: New
da: Nyt

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: Open…
da: Åbn …

en: Open an existing project
da: Åbn et eksisterende projekt

en: Select projects for removal
da: Vælg projekter der skal fjernes

en: Click an item to select
da: Klik på et element for at vælge det

en: Select a Project
da: Vælg et projekt

en: Open a project
da: Åbn et projekt

en: Pitivi %s is available.
da: Pitivi %s er tilgængelig.

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
da: Installér følgende pakker og genstart Pitivi for at aktivere yderligere funktioner:

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Start Overview
da: Startoverblik

en: Welcome to Pitivi!
da: Velkommen til Pitivi!

en: Drag files here to import them
da: Træk filer herhen for at importere dem

en: Drag clips in the timeline to arrange them
da: Træk klip i tidslinjen for at flytte rundt på dem

en: Right-click anywhere to move the playhead
da: Højreklik hvor som helst for at flytte afspilningsmarkøren

en: Preview with the play button
da: Forhåndsvis med afspilningsknappen

en: Export your project to share it
da: Eksportér dit projekt for at dele det

en: See all the keyboard shortcuts
da: Se alle tastaturgenvejene

en: Dark Theme
da: Mørkt tema

en: Whether or not to use a dark theme.
da: Om der skal bruges et mørkt tema.

en: Project
da: Projekt

en: Help
da: Hjælp

en: About
da: Om

en: Show the menu button content
da: Vis indholdet af menuknappen

en: Unable to load project "%s"
da: Kunne ikke indlæse projektet “%s”

en: Pitivi can not preview this file.
da: Pitivi kan ikke forhåndsvise denne fil.

en: More info
da: Mere info

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
da: <b>Opløsning</b>: %d×%d

en: <b>Duration</b>: %s
da: <b>Varighed</b>: %s

en: Error while analyzing a file | Error while analyzing files
da[0]: Der opstod en fejl ved analysering af filen
da[1]: Der opstod en fejl ved analysering af filerne

en: Keep dialog open
da: Hold dialogen åben

en: When importing files keep the dialog open
da: Hold dialogen åben når der importeres filer

note: Translators: Create optimized media for unsupported files.
en: Optimize:
da: Optimer:

en: Unsupported assets
da: Ikkeunderstøttede materialer

en: All
da: Alle

en: Scale assets larger than %s×%s px.
da: Skaler materialer som er større end %s×%s px.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Remove the selected assets
da: Fjern de valgte materialer

en: Insert selected assets at the end of the timeline
da: Indsæt de valgte materialer ved tidslinjens slutning

en: Select One or More Files
da: Vælg en eller flere filer

en: Add
da: Tilføj

en: Supported file formats
da: Understøttede filformater

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: Transcoding %d asset: %d%% (About %s left) | Transcoding %d assets: %d%% (About %s left)
da[0]: Omkoder %d materiale: %d%% (ca. %s tilbage)
da[1]: Omkoder %d materialer: %d%% (ca. %s tilbage)

en: View error | View errors
da[0]: Vis fejl
da[1]: Vis fejl

note: Translators: {0:d} is just like %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
da[0]: Der opstod en fejl under import.
da[1]: Der opstod {0:d} fejl under import.

en: The project settings have been set to match file '%s'
da: Projektindstillingerne er blevet sat til at matche filen “%s”

en: The following file can not be used with Pitivi. | The following files can not be used with Pitivi.
da[0]: Følgende fil kan ikke bruges med Pitivi.
da[1]: Følgende filer kan ikke bruges med Pitivi.

en: Tag as:
da: Sæt mærkat som:

en: Enter tag
da: Indtast mærkat

en: Open containing folder
da: Åbn indeholdende mappe

en: Edit
da: Redigér

en: Do not use Optimised Proxy for selected asset | Do not use Optimised Proxies for selected assets
da[0]: Brug ikke optimeret proxy for valgte materiale
da[1]: Brug ikke optimeret proxier for valgte materialer

en: Delete corresponding proxy file | Delete corresponding proxy files
da[0]: Slet tilhørende proxyfil
da[1]: Slet tilhørende proxyfiler

en: Do not use Proxy for selected asset | Do not use Proxies for selected assets
da[0]: Brug ikke proxy for valgte materiale
da[1]: Brug ikke proxier for valgte materialer

en: Do not use Scaled Proxy for selected asset | Do not use Scaled Proxies for selected assets
da[0]: Brug ikke skaleret proxy for valgte materiale
da[1]: Brug ikke skaleret proxier for valgte materiale

en: Use Optimised Proxy for selected asset | Use Optimised Proxies for selected assets
da[0]: Brug optimeret proxy for valgte materiale
da[1]: Brug optimeret proxier for valgte materialer

en: Use Scaled Proxy for selected asset | Use Scaled Proxies for selected assets
da[0]: Brug skaleret proxy for valgte materiale
da[1]: Brug skaleret proxier for valgte materialer

en: User plugins
da: Brugerudvidelsesmoduler

en: System plugins
da: Systemudvidelsesmoduler

en: New preset
da: Ny forudindstilling

en: New preset %d
da: Ny forudindstilling %d

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
da: Beklager, noget gik galt.

en: Pitivi detected a serious backend problem and could not recover from it, even after multiple tries. The only thing that can be done at this point is to <b>restart Pitivi</b>.
    
    This is a rare and severe kind of bug. Please see our <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">bug reporting guide</a> and take the time to report it! We will be very happy to fix this bug and make sure it does not occur again in future versions.
    
    Before closing Pitivi, you can save changes to the existing project file or as a separate project file.
da: Pitivi opdagede et alvorligt problem med motoren og kunne ikke komme sig efter det selv efter flere forsøg. Det eneste, der er at gøre, er at <b>genstarte Pitivi</b>.
    
    Dette er en sjælden og alvorlig slags fejl. Se venligst vores guide til <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">fejlrapportering</a> og tag dig tid til at rapportere det! Vi vil blive meget glade for at rette fejlen og sikre os, at det ikke sker igen i fremtidige versioner.
    
    Inden du lukker Pitivi, kan du gemme ændringer til den eksisterende projektfil eller som en separat projektfil.

en: Close Pitivi
da: Luk Pitivi

en: This might be due to a bug or an unsupported project file format. If you were trying to add a media file to your project, use the "Import" button instead.
da: Dette kan skyldes en fejl eller et projektfilformat, som ikke understøttes. Hvis du prøvede at tilføje en mediefil til dit projekt, så brug “Import”-knappen i stedet.

en: Ignore backup
da: Ignorér sikkerhedskopi

en: Restore from backup
da: Gendan fra sikkerhedskopi

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
da: En automatisk gemt version af din projektfil blev fundet. Det er %s nyere end det gemte projekt.
    
    Vil du indlæse denne i stedet?

en: You do not have permissions to write to this folder.
da: Du har ikke rettigheder til at skrive til denne mappe.

note: Save the project to a temporary file.
en: project
da: projekt

en: Pitivi encoding profile
da: Pitivi-kodningsprofil

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
da: ny-profil

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
da: ny-profil-%d

en: Rendering — %d%% complete
da: Gengiver — %d%% gennemført

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
da: Ca. %s tilbage

en: Currently rendering
da: Gengiver lige nu

en: high
da: høj

note: Translators: This item appears in a combobox's popup and contains as children the unsupported (but still available) muxers and encoders.
en: Unsupported
da: Ikkeunderstøttet

en: A file name is required.
da: Et filnavn kræves.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
da: Filen findes allerede.
    Vælg et andet filnavn eller en anden mappe, hvis du ikke vil overskrive filen.

en: Invalid file path
da: Ugyldig filsti

en: <b>Make sure your rendering size is even, x264enc might not be able to render otherwise.</b>
da: <b>Sørg for, at din gengiverstørrelse er lige, ellers kan x264enc muligvis ikke gengive.</b>

en: An error occurred while trying to render your project.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at gengive dit projekt.

en: You might want to check our troubleshooting guide or file a bug report. The GStreamer error was:
da: Se vores fejlfindingsguide eller indsende e fejlrapport. GStreamer-fejlen var:

en: Select file path to render
da: Vælg filsti som der skal gengives til

en: Render complete
da: Gengivelsen gennemført

en: "%s" has finished rendering.
da: “%s” er færdig med at gengive.

note: Translators: This is a tooltip for a clip's keyframe curve, showing what the keyframe curve affects, the timestamp at the mouse cursor location, and the value at that timestamp.
en: Property: %s
    Timestamp: %s
    Value: %s
da: Egenskab: %s
    Tidsstempel: %s
    Værdi: %s

en: Timestamp: %s
da: Tidsstempel: %s

en: Audio crossfade
da: Glidende lydovergang

en: Move layer to top
da: Placér laget øverst

en: Move layer up
da: Flyt laget op

en: Move layer down
da: Flyt laget ned

en: Move layer to bottom
da: Placér laget nederst

en: Delete layer
da: Slet laget

en: Layer %d
da: Lag %d

en: Frame #%d
da: Billednr. %d

en: Markers magnetic by default
da: Markører er som standard magnetiske

en: Whether markers created on new clips will be snapping targets by default.
da: Om markører oprettede i nye klip som standard vil rette ind efter målene.

en: Snap distance
da: Afstand for fastgørelse

en: Threshold (in pixels) at which two clips will snap together when dragging or trimming.
da: Tærskel (i pixler) ved hvilken to klip vil “klistre sammen”, når der trækkes eller trimmes.

en: Image clip duration
da: Varighed for billedklip

en: Default clip length (in milliseconds) of images when inserting on the timeline.
da: Standardkliplængde (i millisekunder) for billeder, når de indsættes på tidslinjen.

en: Left click also seeks
da: Venstreklik søger også

en: Whether left-clicking also seeks besides selecting and editing clips.
da: Om venstreklik også søger udover at vælge og redigere klip.

en: Add layer
da: Tilføj lag

en: Action Search
da: Handlingssøgning

en: Delete selected clips
da: Slet valgte klip

en: Delete selected clips and shift following ones
da: Slet valgte klip og flyt de efterfølgende

en: Group selected clips together
da: Gruppér valgte klip sammen

en: Ungroup selected clips
da: Opdel gruppen med valgte klip

en: Cut selected clips
da: Udklip de valgte klip

en: Copy selected clips
da: Kopiér valgte klip

en: Paste selected clips
da: Indsæt valgte klip

en: Seek to the first clip edge after the playhead
da: Søg til kanten af det første klip efter afspilningsmarkøren

en: Seek to the first clip edge before the playhead
da: Søg til kanten af det første klip før afspilningsmarkøren

en: Shift selected clips one frame forward
da: Forskyd valgte klip et billede frem

en: Shift selected clips one frame backward
da: Forskyd valgte klip et billede bagud

en: Snap selected clips to the next clip
da: Ret valgte klip ind efter næste klip

en: Snap selected clips to the previous clip
da: Ret valgte klip ind efter forrige klip

en: Add an effect to the selected clip
da: Tilføj en effekt til det valgte klip

en: Split the clip at the position
da: Opdel klippet ved placeringen

en: Add keyframe to the keyframe curve of selected clip
da: Tilføj nøglebillede til de valgte klips nøglebilledkurve

en: Timeline Navigation
da: Tidslinjenavigering

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Adjust zoom to fit the project to the window
da: Indstil zoom så projektet passer til vinduet

en: Seek backward one frame
da: Søg ét billede bagud

en: Seek forward one frame
da: Søg ét billede fremad

en: Seek backward one second
da: Søg ét sekund baglæns

en: Seek forward one second
da: Søg ét sekund fremad

en: Add a marker
da: Tilføj en markør

en: Seek to the first marker before the playhead
da: Søg til den første markør før afspilningsmarkøren

en: Seek to the first marker after the playhead
da: Søg til den første markør efter afspilningsmarkøren

en: Object {}
da: Objekt {}

en: Go back
da: Gå tilbage

en: Track objects
da: Spor objekter

en: Loop
da: Løkke

en: Reverse direction
da: Vend retning

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
da: Skab en overgang ved at overlappe to tilstødende klip på det samme lag. Klik på overgangen på tidslinjen for at ændre overgangstypen.

en: Slow
da: Langsomt

en: Fast
da: Hurtigt

en: Epileptic
da: Epileptisk

en: Sharp
da: Hårdt

en: Smooth
da: Blødt

note: Translators: The list of markers created by the user.
en: User markers
da: Brugermarkører

note: Translators: The list of markers representing detected audio beats.
en: Beats
da: Slag

en: Failed to open the user manual. Make sure to have either the `yelp` GNOME documentation viewer or a web browser installed
da: Kunne ikke åbne brugervejledningen. Sørg for at have enten “yelp” (GNOMEs fremviser af hjælp-dokumenter) eller en webbrowser installeret

en: The system's locale that you are using is not UTF-8 capable. Unicode support is required for Python3 software like Pitivi. Please correct your system settings; if you try to use Pitivi with a broken locale, weird bugs will happen.
da: Systemets lokalitet understøtter ikke UTF-8. Understøttelse af Unicode er nødvendigt for programmer skrevet i Python3 som Pitivi. Ret dine systemindstillinger; hvis du prøver at bruge Pitivi med en ødelagt lokalitet, kan der opstå underlige fejl.

en: Error while decoding a string
da: Der opstod en fejl ved afkodning af en streng

en: Max number of parallel transcoding jobs
da: Maks. antal parallelle omkodningsjob

en: Max CPU usage dedicated to transcoding
da: Maks. CPU-forbrug dedikeret til omkodning

en: <b>Duration:</b> %s
da: <b>Varighed:</b> %s

en: <b>Proxy creation progress:</b> %d%%
da: <b>Forløb af proxyoprettelse:</b> %d%%

en: <b>Path</b>: %s
da: <b>Sti</b>: %s

en: <b>Size</b>: %s
da: <b>Størrelse</b>: %s

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
da[0]: <b>Lyd:</b> %d kanal på %d <i>Hz</i> (%d <i>bit</i>)
da[1]: <b>Lyd:</b> %d kanaler på %d <i>Hz</i> (%d <i>bit</i>)

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %s <i>fps</i>
da: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixler</i> ved %s <i>fps</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
da: <b>Billede:</b> %d×%d <i>pixler</i>

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: %d day | %d days
da[0]: %d dag
da[1]: %d dage

en: Just now
da: Lige nu

en: An hour ago
da: For en time siden

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: About a year ago
da: For ca. et år siden

en: About %d year ago | About %d years ago
da[0]: For ca. %d år siden
da[1]: For ca. %d år siden

en: Implement Me
da: Implementér mig

en: No properties.
da: Ingen egenskaber.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
da: Vis nøglebilleder for denne værdi

en: Properties for %s
da: Egenskaber for %s

en: Zoom Fit
da: Zoomtilpasning

note: Translators: %s represents a duration, for example "10 minutes"
en: %s displayed
da: %s vist

en: %d nanoseconds displayed, because we can
da: %d nanosekunder vist, fordi vi kan

en: 3 by 3
da: 3×3

en: Vertical/Horizontal
da: Lodret/vandret

en: Diagonals
da: Diagonaler

en: Composition Guidelines
da: Kompositionsgitterlinjer

en: Currently playing
da: Afspiller lige nu

en: Select composition guidelines
da: Vælg kompositionsgitterlinjer

en: Go to the beginning of the timeline
da: Gå til tidslinjens start

en: Go back one second
da: Gå et sekund tilbage

en: Go forward one second
da: Gå et sekund fremad

en: Go to the end of the timeline
da: Gå til tidslinjens slutning

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
da: Indtast en tidskode eller et billednummer
    og tryk “Enter” for at gå til den placering

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
da: Løsriv fremviseren
    Du kan sætte den fast igen ved at lukke det nyligt oprettede vindue.

en: Viewer
da: Fremviser

en: Toggle the currently selected composition guidelines
da: Nuværende kompositionsgitterlinjer til/fra

en: Toggle safe areas on viewer
da: Sikre områder i fremviser til/fra

en: Show this window in fullscreen
da: Vis dette vindue i fuldskærm

en: Exit fullscreen mode
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: Console
da: Konsol

note: Translators: The color of the content from stderr.
en: Standard error color
da: Farve på standardfejl

note: Translators: The color of the content from stdout.
en: Standard output color
da: Farve på standardoutput

en: Font
da: Skrifttype

en: Developer Console
da: Udviklerkonsol

en: Pitivi Console
da: Pitivi-konsol

en: You can use the following shortcuts:
da: Du kan benytte følgende genveje:

en: Type "{help}(<command>)" for more information.
da: Skriv “{help}(<kommando>)” for at få mere information.

en: Not possible to override {key}, because shortcuts commands are read-only.
da: Ikke muligt at tilsidesætte {key}, fordi genvejskommandoer er skrivebeskyttede.
