pitivi master - en to de translation catalogue (455 entries)

en: Pitivi video project (legacy)
de: Pitivi-Videoprojekt (Altsystem)

en: Pitivi/GES video project
de: Pitivi/GES-Videoprojekt

en: Create and edit your own movies
de: Erstellen und bearbeiten Sie Ihre eigenen Filme

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
de: Pitivi ist ein Videoeditor, der sowohl Hobbyisten als auch Profis ansprechen soll, mit einem starken Fokus auf Effizienz, Qualität und Benutzerfreundlichkeit. Er lässt sich gut in andere Anwendungen integrieren und verfügt über eine schöne Benutzeroberfläche, die leistungsstark und dennoch leicht zu erlernen ist.

en: With a non-modal editing workflow, a framerate-independent and playhead-centric timeline, Pitivi allows you quickly and accurately trim, split and review your scenes. Pitivi's ripple and roll editing features allow spending more time on storytelling and less time on "pushing clips around".
de: Mit einem nicht-modalen Schnitt-Workflow, einer Bildwiederholungsraten-unabhängigen und Abspielkopf-zentrierten Zeitleiste ermöglicht Pitivi das schnelle und präzise Trimmen, Aufteilen und Überprüfen Ihrer Szenen. Pitivis Bearbeitungsfunktionen »Löschen und Lücke schließen« (engl. ripple edit) und »Rollen« (engl. roll edit) ermöglichen es, mehr Zeit auf das Erzählen der Geschichte und weniger Zeit auf das "Herumschieben von Clips" zu verwenden.

en: Some other features include:
de: Weitere Funktionen:

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
de: Akzeptiert alle Dateiformate, die vom Multimedia-Framework GStreamer unterstützt werden

en: Can animate hundreds of special effects and filters with keyframable properties
de: Kann hunderte von Spezialeffekten und Filter mit parametrierbaren Eigenschaften animieren

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
de: Die Möglichkeit, benutzerdefinierte Seitenverhältnisse, Bildwiederholraten und Erstellungs-Voreinstellungen einzustellen

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
de: Einfach zu benutzende Überblendungen und SMPTE-Übergänge

en: Multihead-friendly with detachable user interface components
de: Multi-Monitor-freundlich mit loslösbaren Benutzeroberflächenelementen

en: The Pitivi Team
de: Das Pitivi Team

en: Video Editor
de: Video-Bearbeitungsprogramm

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: video;film;movie;editor;
de: video;filmstreifen;film;editor;

en: Auto-Alignment Starting
de: Automatisches Ausrichten beginnt

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
de: <b><big>Automatische Ausrichtung wird ausgeführt</big></b>

en: Estimating...
de: Schätzung …

en: Pick the clip color
de: Wählen Sie die Videoclip-Farbe aus

en: Clip Properties
de: Clip-Eigenschaften

en: _Cancel
de: A_bbrechen

en: _Apply to project
de: Auf Projekt _anwenden

en: Size (pixels)
de: Größe (Pixel)

en: Frame rate
de: Bildwiederholrate

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio
de: Pixel-Seitenverhältnis

en: Sample rate
de: Abtastrate

en: Channels
de: Kanäle

en: Height:
de: Höhe:

en: Previous keyframe
de: Vorheriges Schlüsselbild

en: Next keyframe
de: Nächstes Schlüsselbild

en: Reset to default values
de: Auf Standardwerte zurücksetzen

en: Width:
de: Breite:

en: Angle:
de: Winkel:

en: Noise level:
de: Geräuschpegel:

en: White sensitivity:
de: Weißempfindlichkeit:

en: Black sensitivity:
de: Schwarzempfindlichkeit:

en: Target chroma key:
de: Ziel-Farbschlüssel:

en: Red
de: Rot

en: Green
de: Grün

en: Select a color
de: Farbe wählen

en: Blue
de: Blau

en: Shadows
de: Schatten

en: Midtones
de: Mittentöne

en: Highlights
de: Glanzlichter

en: Split preview
de: Vorschau teilen

en: Source image on left
de: Ausgangsbild links

en: Shape:
de: Form:

en: width
de: Breite

en: height
de: Höhe

en: tilt
de: Neigen

en: trans. width
de: Übergangsbreite

en: min alpha
de: Alpha minimal

en: max alpha
de: Alpha maximal

en: Show video effects
de: Video-Effekte zeigen

en: Show audio effects
de: Audio-Effekte zeigen

en: Clear the current search
de: Die aktuelle Suche löschen

en: Search...
de: Suchen …

en: Reset all
de: Alles zurücksetzen

en: Recent Projects
de: Zuletzt geöffnete Projekte

en: Updated
de: Aktualisiert

en: Remove
de: Entfernen

en: Welcome to Pitivi
de: Willkommen bei Pitivi

en: Beautiful, powerful and intuitive movie editor
de: Schöne, mächtige und intuitive Filmbearbeitung

en: Save the current project under a new name or a different location
de: Das aktuelle Projekt unter einem neuen Namen oder an anderer Stelle speichern

en: Save As...
de: Speichern unter …

en: Reload the current project
de: Das aktuelle Projekt neu laden

en: Revert to saved version
de: Auf gespeicherte Version zurücksetzen

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
de: Das aktuelle Projekt und alle zugehörigen Medien in ein .tar-Archiv exportieren

en: Export as Archive...
de: Als Archiv exportieren …

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
de: Das aktuelle Einzelbild an der aktuellen Abspielposition als Bild speichern.

en: Export current frame...
de: Aktuelles Bild exportieren …

en: Edit the project settings
de: Projekteinstellungen bearbeiten

en: Project Settings
de: Projekteinstellungen

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel

en: User Manual
de: Benutzerhandbuch

en: Start the intro to Pitivi for new users
de: Einführung für neue Pitivi Anwender wird gestartet

en: Interactive Intro
de: Interaktive Einführung

en: About Pitivi
de: Info zu Pitivi

en: Add media files to your project
de: Mediendateien zu Ihrem Projekt hinzufügen

en: Import
de: Importieren

en: Remove selected clips from the project
de: Ausgewählte Clips aus dem Projekt entfernen

en: _Remove from Project
de: Aus dem Projekt _entfernen

en: Clip properties...
de: Clip-Eigenschaften …

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
de: Ausgewählte Clips am Ende der Zeitleiste einfügen

en: Insert at _End of Timeline
de: Am _Ende der Zeitleiste einfügen

en: Show clips as a detailed list
de: Clips als detaillierte Liste anzeigen

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
de: Videoclips auswählen, die im Projekt nicht verwendet wurden

en: Show all clips
de: Alle Videoclips zeigen

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
de: Fügen Sie Medien zu Ihrem Projekt hinzu, indem Sie Dateien und Ordner hierher ziehen oder indem Sie die Schaltfläche »Importieren« verwenden.

en: Reset to Factory Settings
de: Auf Werkseinstellungen zurücksetzen

en: Reset all settings to their default values
de: Alle Einstellungen auf ihre Vorgabewerte zurücksetzen

en: Revert
de: Zurücksetzen

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
de: Alle Einstellungen auf die vorherigen Werte zurücksetzen (bevor der Einstellungsdialog geöffnet wurde)

en: Close
de: Schließen

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
de: Einige Änderungen treten erst in Kraft, wenn Sie Pitivi neu starten

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Preset:
de: Voreinstellung:

en: Size:
de: Größe:

en: pixels
de: Pixel

note: When checked, changing the width or height affects also the other so that the aspect ratio value (width / height) does not change.
en: Constrain proportions
de: Proportionen einschränken

en: Maintain aspect ratio
de: Seitenverhältnis beibehalten

en: Frame rate:
de: Bildwiederholrate:

en: Channels:
de: Kanäle:

en: Sample rate:
de: Abtastrate:

en: Author:
de: Autor:

en: Year:
de: Jahr:

en: Scaled proxies resolution:
de: Skalierte Proxy-Auflösung:

en: <a href='#'>Proxy Preferences</a>
de: <a href='#'>Proxy Einstellungen</a>

en: Title:
de: Titel:

en: Action:
de: Aktion:

en: Safe Areas
de: Sichere Bereiche

en: Render
de: Erstellen

en: Folder:
de: Ordner:

en: File name:
de: Dateiname:

en: Container format:
de: Containerformat:

en: Scale:
de: Skalieren:

en: Scale
de: Skalieren

en: Height
de: Höhe

en: Project Settings...
de: Projekteinstellungen …

en: Advanced...
de: Erweitert …

en: Framerate
de: Bildrate

en: Automatically render from proxy files
de: Hilfs-Dateien automatisch rendern

en: Use proxy files if they are available and the source asset media format is not officially supported.
    
    This option is a good trade-off between quality of the rendered video and stability.
de: Hilfs-Dateien verwenden, falls sie vorhanden sind und das ursprüngliche Medienformat nicht offiziell unterstützt wird.
    
    Diese Option ist ein sinnvoller Kompromiss zwischen Stabilität und Qualität des gerenderten Videos.

en: Always render from proxy files
de: Immer aus Hilfs-Dateien rendern

en: Render all proxied clips from the proxy assets. There might be some quality loss during the rendering process.
de: Alle Hilfs-Clips aus Quelldateien rendern. Dadurch kann es zu Qualitätseinbußen beim Rendering kommen.

en: Never render from proxy files
de: Nie aus Hilfs-Dateien rendern

en: Always use source assets for rendering. It is the best choice for the quality of the rendered video, but you might hit some bugs because of the use of not officially supported media formats.
    <i>Use at your own risk!</i>
de: Immer auf Quelldaten zum Rendern zurückgreifen. Für hochwertiges Rendern ist dies die beste Wahl, allerdings können Fehler auftreten, da nicht alle Medienformate offiziell unterstützt werden.
    <i>Sie verwenden es auf eigene Gefahr.</i>

en: Rendering
de: Wird erstellt

en: Play
de: Wiedergeben

en: Open Folder
de: Ordner öffnen

en: <small>This process may take a long time depending on the selected codecs, the image resolution, your computer's processing power, applied effects and the length of your movie.</small>
de: <small>Dieser Vorgang kann möglicherweise eine längere Zeit dauern, abhängig von den gewählten Codecs, der Bildauflösung, der Stärke Ihres Rechners, den angewendeten Effekten und der Länge Ihres Filmes</small>

en: Initializing...
de: Initialisierung …

en: Estimated filesize:
de: Geschätzte Dateigröße:

en: Split clips at playhead position
de: Clips an der Zeitleistenposition schneiden

en: Split
de: Teilen

en: Delete clips
de: Videoclips löschen

en: Delete
de: Löschen

en: Group clips
de: Videoclips gruppieren

en: Group
de: Gruppieren

en: Ungroup clips
de: Gruppierung lösen

en: Ungroup
de: Gruppierung lösen

en: Copy clips
de: Videoclips kopieren

en: Paste clips
de: Videoclips einfügen

en: Align clips based on their soundtracks
de: Videoclips anhand ihrer Audiospuren ausrichten

en: Align
de: Ausrichten

en: Toggle gapless mode
    When enabled, adjacent clips automatically move to fill gaps.
de: Lückenloser Modus umschalten
    Wenn aktiviert, ziehen sich benachbarte Videoclips an, um die Lücke zu schließen.

en: Gapless mode
de: Lückenloser Modus

en: Choose a font
de: Wählen Sie eine Schriftart

en: Pick a text color
de: Wählen Sie eine Textfarbe

en: Pick a background color
de: Wählen Sie eine Hintergrundfarbe

en: Alignment
de: Ausrichtung

en: Horizontal:
de: Horizontale Ausrichtung:

en: Vertical:
de: Vertikal:

en: Search Action
de: Suchaktion

en: General
de: Allgemein

en: Undo the most recent action
de: Die letzte Operation rückgängig machen

en: Redo the most recent action
de: Die letzte Operation wiederholen

en: Quit
de: Beenden

en: Show the Shortcuts Window
de: Tastenkürzel-Fenster anzeigen

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s not found on the system
de: - %s wurde nicht auf dem System gefunden

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
de: - %s Version %s ist installiert, aber Pitivi benötigt zumindest Version %s

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s GStreamer plug-in not found on the system
de: - %s GStreamer-Erweiterung wurde nicht auf dem System gefunden

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s Gstreamer plug-in version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
de: - %s GStreamer-Erweiterung Version %s ist installiert, aber Pitivi benötigt zumindest Version %s

en: ERROR - The following hard dependencies are unmet:
de: FEHLER - Die folgenden harten Abhängigkeiten sind nicht erfüllt:

en: Missing soft dependency:
de: Fehlende weiche Abhängigkeit:

en: ERROR — Could not create a Gst.Fraction — this means gst-python is not installed correctly.
de: FEHLER – Gst.Fraction konnte nicht erstellt werden – dies bedeutet, dass gst-python nicht richtig installiert ist.

en: Could not create audio output sink. Make sure you have a valid one (pulsesink, alsasink or osssink).
de: Audio-Ausgabeziel konnte nicht erstellt werden. Stellen Sie sicher, dass mindestens ein gültiges Audio-Ausgabeziel verfügbar ist (pulsesink, alsasink oder osssink).

en: Could not create video output sink. Make sure you have a gtksink available.
de: Video-Ausgabeziel konnte nicht erstellt werden. Stellen Sie sicher, gtksink verfügbar ist.

en: Could not import '%s'. Make sure you have it available.
de: »%s« konnte nicht importiert werden. Stellen Sie sicher, dass es verfügbar ist.

en: Could not import 'gi'. Make sure you have pygobject available.
de: »gi« kann nicht importiert werden. Stellen Sie sicher, dass pygobject verfügbar ist.

en: enables sound notifications when rendering is complete
de: aktiviert einen Benachrichtigungston sobald das Erstellen fertig ist

en: enables visual notifications when rendering is complete
de: aktiviert visuelle Benachrichtigungen, sobald das Erstellen fertig ist

en: additional multimedia codecs through the GStreamer Libav library
de: Zusätzliche Multimedia-Codecs der GStreamer Libav-Bibliothek

en: enables a watchdog in the GStreamer pipeline. Use to detect errors happening in GStreamer and recover from them
de: aktiviert einen Überwacher in der GStreamer-Weiterleitung, um auftretende Fehler in GStreamer zu entdecken und eine Erholung einzuleiten

en: Select a clip on the timeline to configure its properties and effects or create a new clip:
de: Einen Videoclip in der Zeitleiste auswählen, um dessen Effekte zu konfigurieren:

en: Create a title clip
de: Titelclip erstellen

en: Create a color clip
de: Farbclip erstellen

en: Effects
de: Effekte

en: To apply an effect to the clip, drag it from the Effect Library.
de: Um einen Effekt auf den Clip anzuwenden, ziehen Sie ihn aus der Effekt-Bibliothek.

en: Remove effect
de: Effekt entfernen

en: Active
de: Aktiviert

en: Type
de: Typ

en: Effect name
de: Effektname

en: Show keyframes
de: Schlüsselbilder anzeigen

en: Activate keyframes
de: Schlüsselbilder aktivieren

en: Hide keyframes
de: Schlüsselbilder verbergen

en: Color
de: Farbe

en: Title clip duration
de: Titelclip-Dauer

en: Default clip length (in milliseconds) of titles when inserting on the timeline.
de: Standardcliplänge (in Millisekunden) von in die Zeitleiste eingefügten Titeln.

en: Title
de: Titel

en: Absolute
de: Absolut

en: Top
de: Oben

en: Center
de: Mitte

en: Bottom
de: Unten

en: Baseline
de: Grundlinie

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Media Library
de: Medienbibliothek

en: Effect Library
de: Effekt-Bibliothek

en: Transition
de: Übergang

en: Undo
de: _Rückgängig

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Save
de: Speichern

en: Export your project as a finished movie
de: Ihr Projekt als wiedergabefähigen Film exportieren

en: Save the current project
de: Das aktuelle Projekt speichern

en: Save the current project as
de: Das aktuelle Projekt speichern unter

en: Quick intros to Pitivi
de: Schnelle Einführungen zu Pitivi

en: Unable to save project "%s"
de: Projekt »%s« konnte nicht gespeichert werden

en: Save as...
de: Speichern unter …

en: Close without saving
de: Schließen, ohne zu speichern

en: Save changes to the current project before closing?
de: Aktuelle Änderungen vor dem Schließen des Projekts speichern?

en: If you don't save, the changes from the last %s will be lost.
de: Falls Sie nicht speichern, werden Ihre Änderungen von der letzten %s verloren gehen.

en: If you don't save, your changes will be lost.
de: Falls Sie nicht speichern, werden Ihre Änderungen verloren gehen.

en: Revert to saved project version?
de: Zurücksetzen auf das gespeicherte Projekt?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
de: Dadurch wird das Projekt neu geladen. Alle ungespeicherten Änderungen werden verloren gehen.

note: Signal the project loading failure. You have to do this *after* successfully creating a blank project, or the startupwizard will still be connected to that signal too.
en: No replacement file was provided for "<i>%s</i>".
    
    Pitivi does not currently support partial projects.
de: Es wurde keine Ersatzdatei für »<i>%s</i>« bereitgestellt.
    
    Pitivi unterstützt zurzeit keine unvollständigen Projekte.

en: Export To...
de: Exportieren nach …

en: Tar archive
de: Tar-Archiv

en: Detect automatically
de: Automatisch erkennen

en: Untitled
de: Unbenannt

en: PNG image
de: PNG-Bild

en: JPEG image
de: JPEG-Bild

en: Preview
de: Vorschau

en: Colors
de: Farben

en: Compositing
de: Mischung

en: Noise & blur
de: Rauschen & Verwischen

en: Analysis
de: Analyse

en: Geometry
de: Geometrie

en: Fancy
de: Dekorativ

en: Time
de: Zeit

en: effect
de: Effekt

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
de: Nicht kategorisiert

en: All effects
de: Alle Effekte

en: New
de: Neu

en: Create a new project
de: Ein neues Projekt erstellen

en: Open…
de: Öffnen …

en: Open an existing project
de: Ein existierendes Projekt öffnen

en: Select projects for removal
de: Projekte zum Entfernen auswählen

en: Click an item to select
de: Auf einen Eintrag klicken, um ihn auszuwählen

en: Select a Project
de: Projekt auswählen

en: Open a project
de: Ein Projekt öffnen

en: Pitivi %s is available.
de: Pitivi %s ist verfügbar.

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
de: Um zusätzliche Funktionen zu aktivieren, installieren Sie bitte die folgenden Pakete und starten Pitivi neu:

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Start Overview
de: Öffnet Überblick

en: Welcome to Pitivi!
de: Willkommen bei Pitivi!

en: Drag files here to import them
de: Ziehen Sie Dateien hierher, um sie zu importieren

en: Drag clips in the timeline to arrange them
de: Ziehen Sie Videoclips in der Zeitleiste, um sie anzuordnen

en: Right-click anywhere to move the playhead
de: Klicken Sie mit der rechten Maustaste irgendwo hin, um den Abspielposition zu verschieben

en: Preview with the play button
de: Vorschau mit der Play-Taste

en: Export your project to share it
de: Exportieren Sie Ihr Projekt, um es zu teilen

en: See all the keyboard shortcuts
de: Alle Tastaturkürzel anzeigen

en: Dark Theme
de: Dunkles Thema

en: Whether or not to use a dark theme.
de: Legt fest, ob ein dunkles Thema verwendet werden soll oder nicht.

en: Project
de: Projekt

en: Help
de: Hilfe

en: About
de: Info

en: Show the menu button content
de: Den Inhalt des Menüknopfs anzeigen

en: Unable to load project "%s"
de: Projekt »%s« konnte nicht geladen werden

en: Pitivi can not preview this file.
de: Pitivi kann für diese Datei keine Vorschau anzeigen.

en: More info
de: Weitere Informationen

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
de: <b>Auflösung</b>: %d×%d

en: <b>Duration</b>: %s
de: <b>Dauer</b>: %s

en: Error while analyzing a file | Error while analyzing files
de[0]: Fehler beim Analysieren einer Datei
de[1]: Fehler beim Analysieren von Dateien

en: Keep dialog open
de: Dialog offen halten

en: When importing files keep the dialog open
de: Den Dialog beim Importieren von Dateien geöffnet lassen

note: Translators: Create optimized media for unsupported files.
en: Optimize:
de: Optimieren:

en: Unsupported assets
de: Nicht unterstützte Quelldateien

en: All
de: Alle

en: Scale assets larger than %s×%s px.
de: Skaliert Quelldateien größer als %s×%s px.

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Icon
de: Symbol

en: Remove the selected assets
de: Die ausgewählten Quelldateien löschen

en: Insert selected assets at the end of the timeline
de: Ausgewählte Quelldateien am Ende der Zeitleiste einfügen

en: Select One or More Files
de: Eine oder mehrere Dateien auswählen

en: Add
de: Hinzufügen

en: Supported file formats
de: Unterstützte Dateiformate

en: All files
de: Alle Effekte

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: Transcoding %d asset: %d%% (About %s left) | Transcoding %d assets: %d%% (About %s left)
de[0]: Transkodieren von %d Quelldatei: %d%% (ungefähr %s verbleibend)
de[1]: Transkodieren von %d Quelldateien: %d%% (ungefähr %s verbleibend)

en: View error | View errors
de[0]: Fehler betrachten
de[1]: Fehler betrachten

note: Translators: {0:d} is just like %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
de[0]: Ein Fehler ist beim Importieren aufgetreten.
de[1]: {0:d} Fehler sind beim Importieren aufgetreten.

en: The project settings have been set to match file '%s'
de: Die Projekteinstellungen wurden auf Datei »%s« gesetzt

en: The following file can not be used with Pitivi. | The following files can not be used with Pitivi.
de[0]: Die folgende Datei kann von Pitivi nicht verarbeitet werden.
de[1]: Die folgenden Dateien können von Pitivi nicht verarbeitet werden.

en: Open containing folder
de: Beinhaltenden Ordner öffnen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Do not use Optimised Proxy for selected asset | Do not use Optimised Proxies for selected assets
de[0]: Keine optimierte Hilfs-Datei für ausgewählte Quelldatei verwenden
de[1]: Keine optimierten Hilfs-Daten für ausgewählte Quelldateien verwenden

en: Delete corresponding proxy file | Delete corresponding proxy files
de[0]: Dazugehörige Hilfs-Datei löschen
de[1]: Dazugehörige Hilfs-Dateien löschen

en: Do not use Proxy for selected asset | Do not use Proxies for selected assets
de[0]: Keine Hilfs-Datei für ausgewählte Quelldatei verwenden
de[1]: Keine Hilfs-Daten für ausgewählte Quelldateien verwenden

en: Do not use Scaled Proxy for selected asset | Do not use Scaled Proxies for selected assets
de[0]: Keine skalierte Hilfs-Datei für ausgewählte Quelldatei verwenden
de[1]: Keine Hilfs-Daten für ausgewählte Quelldateien verwenden

en: Use Optimised Proxy for selected asset | Use Optimised Proxies for selected assets
de[0]: Optimierte Hilfs-Datei für ausgewählte Quelldatei verwenden
de[1]: Hilfs-Daten für ausgewählte Quelldateien verwenden

en: Use Scaled Proxy for selected asset | Use Scaled Proxies for selected assets
de[0]: Skalierte Hilfs-Daten für ausgewählte Quelldatei verwenden
de[1]: Skalierte Hilfs-Daten für ausgewählte Quelldateien verwenden

en: User plugins
de: Benutzererweiterungen

en: System plugins
de: Systemerweiterungen

en: New preset
de: Neue Voreinstellung

en: New preset %d
de: Neue Voreinstellung %d

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
de: neues-profil

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
de: neues-profil-%d

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
de: Entschuldigung, es ist ein Fehler aufgetreten.

en: Pitivi detected a serious backend problem and could not recover from it, even after multiple tries. The only thing that can be done at this point is to <b>restart Pitivi</b>.
    
    This is a rare and severe kind of bug. Please see our <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">bug reporting guide</a> and take the time to report it! We will be very happy to fix this bug and make sure it does not occur again in future versions.
    
    Before closing Pitivi, you can save changes to the existing project file or as a separate project file.
de: Pitivi hat ein ernstes Backend-Problem entdeckt, mehrere Reparaturversuche schlugen fehl. Das einzige, was Sie derzeit tun können, ist <b>Pitivi neu zu starten</b>.
    
    Dies ist ein seltener und schwerwiegender Fehler. Bitte schauen Sie in unsere <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">Anleitung für Fehlerberichte</a> und nehmen Sie sich die Zeit, den Fehler zu melden. Wir werden den Fehler gern beseitigen und sicherstellen, dass er in zukünftigen Programmversionen nicht wieder auftritt.
    
    Bevor Sie Pitivi schließen, können Sie die Änderungen an Ihrer vorhandenen Projektdatei speichern oder eine separate Projektdatei anlegen.

en: Close Pitivi
de: Pitivi schließen

en: This might be due to a bug or an unsupported project file format. If you were trying to add a media file to your project, use the "Import" button instead.
de: Der Grund dafür könnte ein Fehler oder ein nicht unterstütztes Projekt-Dateiformat sein. Falls Sie versucht haben, eine Mediendatei zu Ihrem Projekt hinzuzufügen, nutzen Sie stattdessen den »Dateien Importieren …«-Knopf.

en: Ignore backup
de: Sicherung ignorieren

en: Restore from backup
de: Von Sicherung wiederherstellen

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
de: Eine automatisch gespeicherte Projektdatei wurde gefunden. Sie ist %s neuer als das gespeicherte Projekt.
    
    Möchten Sie stattdessen diese Datei laden?

en: You do not have permissions to write to this folder.
de: Sie haben keine Berechtigung, um in diesem Ordner zu schreiben.

note: Save the project to a temporary file.
en: project
de: Projekt

en: Pitivi encoding profile
de: Pitivi-Enkodierungsprofil

en: Rendering — %d%% complete
de: Erstellung — %d%% fertig

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
de: Ungefähr %s verbleibend

en: Currently rendering
de: Erstellen läuft

note: Translators: This item appears in a combobox's popup and contains as children the unsupported (but still available) muxers and encoders.
en: Unsupported
de: Nicht unterstützt

en: A file name is required.
de: Ein Dateiname wird benötigt.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
de: Diese Datei existiert bereits.
    Falls Sie sie nicht überschreiben wollen, wählen Sie einen anderen Datei- oder Ordnernamen.

en: Remove invalid characters from the filename: %s
de: Ungültige Zeichen aus dem Dateinamen entfernen: %s

en: <b>Make sure your rendering size is even, x264enc might not be able to render otherwise.</b>
de: <b>Stellen Sie sicher, dass die zu erstellende Größe geradzahlig ist, x264enc könnte sonst scheitern.</b>

en: An error occurred while trying to render your project.
de: Beim Versuch, Ihr Projekt zu erstellen trat ein Fehler auf.

en: You might want to check our troubleshooting guide or file a bug report. The GStreamer error was:
de: Möglicherweise wäre es hilfreich, unseren Problemlösungsleitfaden zu lesen oder einen Fehler zu melden. Der GStreamer-Fehler war:

en: Render complete
de: Erstellung fertig

en: "%s" has finished rendering.
de: »%s« hat die Erstellung beendet.

en: Loop
de: Endlosschleife

en: Reverse direction
de: Umgekehrte Richtung

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
de: Erstellen Sie einen Übergang, indem Sie zwei Clips derselben Ebene überlappen lassen. Klicken Sie auf den Übergang in der Zeitleiste um den Typ des Übergangs zu ändern.

en: Slow
de: Langsam

en: Fast
de: Schnell

en: Epileptic
de: Epileptisch

en: Sharp
de: Scharf

en: Smooth
de: Weich

en: 3 by 3
de: 3 mal 3

en: Vertical/Horizontal
de: Vertikal/Horizontal

en: Diagonals
de: Diagonalen

en: Composition Guidelines
de: Kompositionsrichtlinien

en: Currently playing
de: Aktuelle Wiedergabe

en: Select composition guidelines
de: Kompositionsrichtlinien auswählen

en: Go to the beginning of the timeline
de: An den Anfang der Zeitleiste gehen

en: Go back one second
de: Eine Sekunde rückwärts gehen

en: Go forward one second
de: Eine Sekunde vorwärts gehen

en: Go to the end of the timeline
de: Ans Ende der Zeitleiste gehen

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
de: Geben Sie einen Zeitcode oder eine Bildnummer ein und drücken Sie »Enter« um zu dieser Position zu gelangen

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
de: Vorschaubereich loslösen
    Sie können ihn wieder anheften, indem Sie das neu erstellte Fenster schließen.

en: Viewer
de: Vorschaubereich

en: Toggle the currently selected composition guidelines
de: Aktuell ausgewählte Kompositionsrichtlinien umschalten

en: Toggle safe areas on viewer
de: Sichere Bereiche in der Vorschau umschalten

en: Show this window in fullscreen
de: Das Hauptfenster bildschirmfüllend anzeigen

en: Exit fullscreen mode
de: Vollbildmodus verlassen

note: Translators: This is a tooltip for a clip's keyframe curve, showing what the keyframe curve affects, the timestamp at the mouse cursor location, and the value at that timestamp.
en: Property: %s
    Timestamp: %s
    Value: %s
de: Eigenschaft: %s
    Zeitstempel: %s
    Wert: %s

en: Timestamp: %s
de: Zeitstempel: %s

en: Audio crossfade
de: Audio-Crossfade

en: Move layer to top
de: Ebene nach ganz oben verschieben

en: Move layer up
de: Ebene nach oben verschieben

en: Move layer down
de: Ebene nach unten verschieben

en: Move layer to bottom
de: Ebene nach ganz unten verschieben

en: Delete layer
de: Ebene löschen

en: Layer %d
de: Ebene %d

en: Frame #%d
de: Bild #%d

en: Snap distance
de: Abstand für Einrasten

en: Threshold (in pixels) at which two clips will snap together when dragging or trimming.
de: Abstand (in Pixel) zum Einrasten zweier Clips aneinander beim Ziehen oder Anpassen.

en: Image clip duration
de: Bildclip-Dauer

en: Default clip length (in milliseconds) of images when inserting on the timeline.
de: Standardcliplänge (in Millisekunden) von in die Zeitleiste eingefügten Bildern.

en: Left click also seeks
de: Linksklick sucht auch

en: Whether left-clicking also seeks besides selecting and editing clips.
de: Legt fest, ob Klicken mit der linken Maustaste neben der Auswahl und Bearbeitung von Clips auch suchen kann.

en: Add layer
de: Ebene hinzufügen

en: Timeline
de: Zeitleiste

en: Action Search
de: Aktion Suche

en: Delete selected clips
de: Ausgewählte Clips entfernen

en: Delete selected clips and shift following ones
de: Ausgewählte Clips entfernen und folgende verschieben

en: Group selected clips together
de: Ausgewählte Clips gruppieren

en: Ungroup selected clips
de: Gruppierung der ausgewählten Clips lösen

en: Copy selected clips
de: Ausgewählte Clips kopieren

en: Paste selected clips
de: Ausgewählte Clips einfügen

en: Seeks to the first clip edge after the playhead.
de: Sucht nach dem nächsten Videoclips welcher nach der Abspielposition beginnt.

en: Seeks to the first clip edge before the playhead.
de: Sucht nach dem nächsten Videoclips welcher vor der Abspielposition endet.

en: Split the clip at the position
de: Clips an dieser Position schneiden

en: Add keyframe to the keyframe curve of selected clip
de: Schlüsselbild zur Schlüsselbildkurve des ausgewählte Clips hinzufügen

en: Timeline Navigation
de: Zeitleistennavigation

en: Zoom in
de: Vergrößern

en: Zoom out
de: Verkleinern

en: Adjust zoom to fit the project to the window
de: Die Vergrößerung so anpassen, dass das Fenster vollständig ausgefüllt ist

en: Seek backward one frame
de: Ein Einzelbild zurückspulen

en: Seek forward one frame
de: Ein Einzelbild vorspulen

en: Seek backward one second
de: Eine Sekunde zurückspulen

en: Seek forward one second
de: Eine Sekunde vorspulen

en: Development version: %s
de: Entwicklungsversion: %s

en: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s is available
de: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s ist verfügbar

en: Current maintainers:
de: Derzeitige Betreuer:

en: Past maintainers:
de: Frühere Betreuer:

en: Contributors:
de: Beitragende:

en: Open Project…
de: Projekt öffnen …

en: Open
de: Öffnen

en: All supported formats
de: Alle unterstützten Formate

en: Variable
de: Variabel

en: Image:
de: Bild:

en: Unknown reason
de: Unbekannter Grund

en: Extra information:
de: Zusätzliche Information:

en: Locate missing file...
de: Fehlende Datei suchen …

en: The following file could not be found:
de: Die folgende Datei konnte nicht gefunden werden:

en: Please specify its new location:
de: Bitte geben Sie den neuen Ort an:

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
de: %s Dateien

en: Plugins
de: Erweiterungen

en: Shortcuts
de: Tastenkombinationen

en: Proxies
de: Hilfs-Daten

en: Other
de: Andere

en: Reset to default value
de: Auf den Standardwert zurücksetzen

en: This resolution will be used as the default target resolution for new projects and projects missing scaled proxy meta-data.
de: Diese Auflösung wird als Standard-Zielauflösung für neue Projekte und Projekte ohne skalierte Metadaten bei Hilfsdateien verwendet.

en: Initial proxy size for new projects
de: Initiale Proxy-Größe für neue Projekte

en: Proxy resolution for the current project is %d×%d px
de: Die Proxy-Auflösung für das aktuelle Projekt beträgt %d×%d px

en: Reset the shortcut to the default accelerator
de: Die Tastenkombination auf die Vorgabe zurücksetzen

en: Set Shortcut
de: Tastenkombination festlegen

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
de: Übernehmen

en: Apply the accelerator to this shortcut.
de: Schnellwahltaste für diese Tastenkombination übernehmen.

en: Replace
de: Ersetzen

en: Remove this accelerator from where it was used previously and set it for this shortcut.
de: Diese Schnellwahltaste ab sofort für diese Tastenkombination nutzen.

en: Enter new shortcut for <b>%s</b>, or press Esc to cancel.
de: Geben Sie ein neues Kürzel für <b>%s</b> ein, oder brechen Sie mit »Esc« ab.

en: The accelerator you are trying to set might interfere with typing. Try using Control, Shift or Alt with some other key, please.
de: Die Schnellwahltaste, die Sie gewählt haben, könnte mit gewöhnlichem Tippen kollidieren. Versuchen Sie bitte, Strg, Umschalttaste oder Alt mit einer anderen Taste zu kombinieren.

en: This key combination is already used by <b>%s</b>. Press Replace to use it for <b>%s</b> instead.
de: Diese Tastenkombination wird bereits durch <b>%s</b> verwendet. Klicken Sie auf »Ersetzen«, um diese stattdessen für <b>%s</b> zu verwenden.

en: No description available.
de: Keine Beschreibung verfügbar.

en: Unable to load the plugin '{module_name}'
de: Erweiterung »{module_name}« konnte nicht geladen werden

note: We could use Gtk.ListBox.set_placeholder, but it appears bad inside the list widget.
en: No plugins available
de: Keine Plugins verfügbar

en: You can create <a href='{doc_url}'>plugins</a> into your <a href='{dir_url}'>plugins directory</a>.
de: Sie können <a href='{doc_url}'>Plugins</a> in Ihrem <a href='{dir_url}'>Plugins-Verzeichnis</a> erstellen.

en: Failed to open the user manual. Make sure to have either the `yelp` GNOME  documentation viewer or a web browser installed
de: Öffnen des Handbuchs fehlgeschlagen. Bitte stellen Sie sicher, dass die Gnome-Hilfe »yelp« oder ein Webbrowser installiert ist

en: The system's locale that you are using is not UTF-8 capable. Unicode support is required for Python3 software like Pitivi. Please correct your system settings; if you try to use Pitivi with a broken locale, weird bugs will happen.
de: Die verwendete Spracheinstellung unterstützt UTF-8 nicht. Unicode ist erforderlich für Python3-Software wie Pitivi. Bitte korrigieren Sie Ihre Systemeinstellungen. Wenn Sie Pitivi mit einer unvollständigen Spracheinstellung verwenden, können seltsame Fehler auftreten.

en: Error while decoding a string
de: Fehler beim Dekodieren einer Zeichenkette

en: Max number of parallel transcoding jobs
de: Maximale Anzahl paralleler Umkodierungsaufträge

en: Max CPU usage dedicated to transcoding
de: Maximale CPU-Auslastung für die Umkodierung.

en: <b>Duration:</b> %s
de: <b>Dauer:</b>: %s

en: <b>Proxy creation progress:</b> %d%%
de: <b>Hilfs-Datei wird erstellt:</b> %d%%

en: <b>Path</b>: %s
de: <b>Pfad</b>: %s

en: <b>Size</b>: %s
de: <b>Größe</b>: %s

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
de[0]: <b>Audio:</b> %d Kanal mit %d <i>Hz</i> (%d <i>Bits</i>)
de[1]: <b>Audio:</b> %d Kanäle mit %d <i>Hz</i> (%d <i>Bits</i>)

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %s <i>fps</i>
de: <b>Video:</b> %d×%d <i>Pixel</i> mit %s <i>fps</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
de: <b>Bild:</b> %d×%d <i>Pixel</i>

en: %d hour | %d hours
de[0]: %d Stunde
de[1]: %d Stunden

en: %d minute | %d minutes
de[0]: %d Minute
de[1]: %d Minuten

en: %d second | %d seconds
de[0]: %d Sekunde
de[1]: %d Sekunden

en: %d day | %d days
de[0]: %d Tag
de[1]: %d Tage

en: Just now
de: Gerade eben

en: An hour ago
de: Vor einer Stunde

en: Today
de: Heute

en: Yesterday
de: Gestern

en: About a year ago
de: Vor mehr als einem Jahr

en: About %d year ago | About %d years ago
de[0]: Vor mehr als %d Jahr
de[1]: Vor mehr als %d Jahren

en: Implement Me
de: Noch nicht implementiert

en: No properties.
de: Keine Eigenschaften.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
de: Zeige Schlüsselbilder für diesen Wert

en: Properties for %s
de: Eigenschaften für %s

en: Zoom Fit
de: Auf Größe einpassen

en: Zoom
de: Vergrößerung

note: Translators: %s represents a duration, for example "10 minutes"
en: %s displayed
de: %s angezeigt

en: %d nanoseconds displayed, because we can
de: %d Nanosekunden angezeigt, weil wir es können

en: Console
de: Konsole

note: Translators: The color of the content from stderr.
en: Standard error color
de: Standardfarbe für Fehler

note: Translators: The color of the content from stdout.
en: Standard output color
de: Standardfarbe für Ausgaben

en: Font
de: Schrift

en: Developer Console
de: Entwicklerkonsole

en: Pitivi Console
de: Pitivi-Konsole

en: You can use the following shortcuts:
de: Sie können die folgenden Tastenkombinationen verwenden:

en: Type "{help}(<command>)" for more information.
de: Weitere Informationen erhalten Sie mit »{help}(<command>)«.

en: Not possible to override {key}, because shortcuts commands are read-only.
de: {key} konnte nicht überschrieben werden, da Tastenkombinationen schreibgeschützt sind.
