pitivi - en to eo translation catalogue (174 entries)

en: Pitivi
eo: Pitivio

en: Create and edit your own movies
eo: Krei kaj redakti viajn proprajn filmojn

en: The Pitivi Team
eo: La teamo de Pitivio

en: Video Editor
eo: Video-redaktilo

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _Apply to project
eo: _Apliki al projekto

en: Size (pixels):
eo: Grando (bilderoj):

en: Channels:
eo: Kanaloj:

en: Audio:
eo: Sono:

en: Width:
eo: Larĝo:

en: Height:
eo: Alto:

en: Red
eo: Ruĝo

en: G
eo: V

en: Shadows
eo: Ombroj

en: width
eo: larĝo

en: height
eo: alto

en: Install
eo: Instali

en: Show video effects
eo: Montri videoefektojn

en: Show audio effects
eo: Montri sonefektojn

en: Clear the current search
eo: Vakigi la nunan serĉon

en: Search...
eo: Serĉi...

en: Reset all
eo: Reagordi ĉiujn

en: New project
eo: Nova projekto

en: Open project...
eo: Malfermi projekton...

en: Save As...
eo: Konservi kiel...

en: Reload the current project
eo: Reŝargi la aktualan projekton

en: Export as Archive...
eo: Elporti kiel arkivo...

en: Edit the project settings
eo: Redakti la projektagordojn

en: Project Settings
eo: Projektagordoj

en: Preferences
eo: Agordoj

en: Import
eo: Enporti

en: _Remove from Project
eo: Fo_rigi de projekto

en: Revert
eo: Malfari

en: Close
eo: Fermi

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Size:
eo: Grando:

en: pixels
eo: bilderoj

note: When checked, changing the width or height affects also the other so that the aspect ratio value (width / height) does not change.
en: Link
eo: Ligi

note: The title of the section with the audio settings
en: Audio
eo: Sono

en: Author:
eo: Aŭtoro:

en: Project title:
eo: Projekttitolo:

en: Year:
eo: Jaro:

note: The title of the section with the name, author, year fields
en: Info
eo: Informo

en: Render
eo: Bildigi

en: Folder:
eo: Dosierujo:

en: File name:
eo: Dosiernomo:

en: Help
eo: Helpo

en: Scale:
eo: Skalo:

en: Scale
eo: Skalo

en: Height
eo: Alto

en: Project Settings...
eo: Projektagordoj...

en: Advanced...
eo: Altnivele...

en: Codec:
eo: Kodeko:

en: Rendering
eo: Bildigo

en: Pause
eo: Paŭzigi

en: Play
eo: Ludi

en: Initializing...
eo: Pravalorizas...

en: Welcome
eo: Bonvenon

en: Split
eo: Dividi

en: Group
eo: Grupigi

en: Ungroup
eo: Malgrupigi

en: Align
eo: Ĝisrandigi

en: Alignment
eo: Ĝisrandigo

en: General
eo: Ĝenerale

en: Undo the most recent action
eo: Malfari la lastan agon

en: Redo the most recent action
eo: Ripeti la lastan agon

en: Effects
eo: Efektoj

en: Remove effect
eo: Forigi efekton

en: Active
eo: Aktive

en: Type
eo: Tipo

en: Effect name
eo: Efektnomo

en: Remove the selected effect
eo: Forigi la lastan efekton

en: Transformation
eo: Transformo

en: Colors
eo: Koloroj

en: Analysis
eo: Analizo

en: Geometry
eo: Geometrio

en: Time
eo: Tempo

en: effect
eo: efekto

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
eo: Nekategorigite

en: All effects
eo: Ĉiuj efektoj

en: Title
eo: Titolo

en: Undo
eo: Malfari

en: Save
eo: Konservi

en: Export your project as a finished movie
eo: Elporti vian projekton kiel preta filmo

en: Project
eo: Projekto

en: Save the current project
eo: Konservi la aktualan projekton

en: Create a new project
eo: Krei novan projekton

en: Open a project
eo: Malfermi projekton

en: Save the current project as
eo: Konservi la aktualan projekton kiel

en: Version %s
eo: Versio %s

en: Current maintainers:
eo: Aktualaj prizorgantoj:

en: Past maintainers:
eo: Pasintaj prizorgantoj:

note: The user has not made a decision, don't do anything
en: Open File...
eo: Malfermi dosieron...

en: Open
eo: Malfermi

en: Unable to save project "%s"
eo: Ne eblas konservi la projekton "%s"

en: Save as...
eo: Konservi kiel...

en: Close without saving
eo: Fermi sen konservado

en: Unable to load project "%s"
eo: Ne eblas ŝargi la projekton "%s"

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
eo: %s dosieroj

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: Export To...
eo: Elporti al...

en: Untitled
eo: Sentitole

en: Tar archive
eo: Tar-arkivo

en: Detect automatically
eo: Ekkoni aŭtomate

en: PNG image
eo: PNG-bildo

en: JPEG image
eo: JPEG-bildo

en: Preview
eo: Antaŭrigardo

en: <b>Duration</b>: %s
eo: <b>Daŭro</b>: %s

en: Unknown
eo: Nekonate

en: Icon
eo: Piktogramo

en: Information
eo: Informo

en: Add
eo: Aldoni

en: View error | View errors
eo[0]: Montri eraron
eo[1]: Montri erarojn

note: Translators: {0:d} is just like %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
eo[0]: Eraro okazis dum enportado.
eo[1]: {0:d} eraroj okazis dum enportado.

en: Open containing folder
eo: Malfermi enhavantan dosierujon

en: Remove
eo: Forigi

en: New preset
eo: Nova antaŭagordo

en: New preset %d
eo: Nova antaŭagordo %d

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
eo: nova-profilo

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
eo: nova-profilo-%d

en: New Project
eo: Nova projekto

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
eo: Pardonu, io ne ĝuste funkciis.

en: Close Pitivi
eo: Fermi Pitivion

en: Ignore backup
eo: Ignori savkopion

en: Restore from backup
eo: Restaŭri de savkopio

note: Save the project to a temporary file.
en: project
eo: projekto

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
eo: Preskaŭ %s restas

en: A file name is required.
eo: Dosiernomo estas bezonata.

en: Render complete
eo: Bildigo finiĝis

en: Top
eo: Supre

en: Center
eo: Centre

en: Bottom
eo: Malsupre

en: Left
eo: Maldekstre

en: Right
eo: Dekstre

en: Normal
eo: Normale

en: Loop
eo: Iteracio

en: Slow
eo: Malrapide

en: Fast
eo: Rapide

en: Currently playing
eo: Aktuale ludate

en: Go back one second
eo: Reen unu sekundo

en: Go forward one second
eo: Antaŭen unu sekundo

en: Exit fullscreen mode
eo: Forlasi la tutekranan reĝimon

en: Move layer up
eo: Movi tavalon supren

en: Move layer down
eo: Movi tavalon malsupren

en: Move layer to bottom
eo: Movi tavolon ĝis la fundo

en: Delete layer
eo: Forigi tavolon

en: Layer %d
eo: Tavolo %d

en: Timeline
eo: Kronologio

en: Zoom in
eo: Enzomi

en: Zoom out
eo: Elzomi

en: Image:
eo: Bildo:

en: Unknown reason
eo: Nekonata kialo

en: Problem:
eo: Problemo:

en: Plugins
eo: Kromprogramoj

en: Shortcuts
eo: Klavkombinoj

en: Reset to default value
eo: Reagordi al defaŭlta valoro

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
eo: Apliki

en: Replace
eo: Anstataŭigi

en: No description available.
eo: Neniu priskribo disponebla.

en: Projects
eo: Projektoj

en: <b>Duration:</b> %s
eo: <b>Daŭro:</b> %s

en: <b>Path</b>: %s
eo: <b>Vojo</b>: %s

en: <b>Size</b>: %s
eo: <b>Grando</b>: %s

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %.3f <i>fps</i>
eo: <b>Video:</b> %dx%d <i>bilderoj</i> ĉe %.3f<i>fps</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
eo: <b>Bildo:</b> %dx%d <i>bilderoj</i>

en: %d hour | %d hours
eo[0]: %d horo
eo[1]: %d horoj

en: %d minute | %d minutes
eo[0]: %d minuto
eo[1]: %d minutoj

en: %d second | %d seconds
eo[0]: %d sekundo
eo[1]: %d sekundoj

en: %d day | %d days
eo[0]: %d tago
eo[1]: %d tagoj

en: 6 Channels (5.1)
eo: 6 kanaloj (5.1)

en: 4 Channels (4.0)
eo: 4 kanaloj (4.0)

en: Stereo
eo: Dukanale

en: Mono
eo: Unukanale

en: Zoom
eo: Zomi
