pitivi - en to fi translation catalogue (434 entries)

en: Pitivi video project (legacy)
fi: Pitivi-videoprojekti (vanhennettu)

en: Pitivi/GES video project
fi: Pitivi/GES-videoprojekti

en: Create and edit your own movies
fi: Luo ja muokkaa elokuvia

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
fi: Pitivi on videomuokkain, jonka on tarkoitus täyttää harrastajien ja ammattilaisten tarpeet keskittymällä käytettävyyteen, tehokkuuteen ja laatuun. Se integroituu hyvin muihin sovelluksiin ja tarjoaa nätin käyttöliittymän, joka on samanaikaisesti tehokas käyttää että helppo oppia.

en: Some other features include:
fi: Muita ominaisuuksia:

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
fi: Hyväksyy kaikki GStreamer-multimediakehyksen tukemat tiedostomuodot

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
fi: Mahdollisuus asettaa omavalintaisia kuvasuhteita, kehysnopeuksia ja renderöintiesivalintoja

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
fi: Helppokäyttöiset ristiinhäivytykset ja SMPTE-siirtymät

en: Multihead-friendly with detachable user interface components
fi: Toimii mainiosti usealla näytöllä, käyttöliittymän elementit ovat irrotettavissa ja siirrettävissä

en: The Pitivi Team
fi: Pitivi-tiimi

en: Video Editor
fi: Videomuokkain

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: video;film;movie;editor;
fi: video;film;movie;editor;elokuva;editori;muokkain;

en: Auto-Alignment Starting
fi: Automaattinen linjaus alkamassa

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
fi: <b><big>Suoritetaan automaattista linjausta</big></b>

en: Estimating...
fi: Arvioidaan...

en: Pick the clip color
fi: Valitse leikkeen väri

en: Clip Properties
fi: Leikkeen ominaisuudet

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Apply to project
fi: _Toteuta projektiin

en: Size (pixels)
fi: Koko (pikseleissä)

en: Frame rate
fi: Ruutunopeus

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio
fi: Pikselin kuvasuhde

en: Sample rate
fi: Näytenopeus

en: Channels
fi: Kanavat

en: Audio:
fi: Ääni:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Previous keyframe
fi: Edellinen avainkehys

en: Next keyframe
fi: Seuraava avainkehys

en: Reset to default values
fi: Palauta oletusarvoihin

en: Width:
fi: Leveys:

en: Angle:
fi: Kulma:

en: Noise level:
fi: Kohinan taso:

en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Select a color
fi: Valitse väri

en: Blue
fi: Sininen

en: Shadows
fi: Varjot

en: Midtones
fi: Keskisävyt

en: Highlights
fi: Korostukset

en: Source image on left
fi: Lähdekuva vasemmalla

en: Shape:
fi: Muoto:

en: width
fi: leveys

en: height
fi: korkeus

en: Operation:
fi: Operaatio:

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Search...
fi: Etsi...

en: Reset all
fi: Nollaa kaikki

en: Recent Projects
fi: Viimeisimmät projektit

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Remove
fi: Poista

en: Welcome to Pitivi
fi: Tervetuloa Pitiviin

en: Beautiful, powerful and intuitive movie editor
fi: Nätti, tehokas ja intuitiivinen videomuokkain

en: Save the current project under a new name or a different location
fi: Tallenna nykyinen projekti uudella nimellä tai eri sijaintiin

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Reload the current project
fi: Lataa nykyinen projekti uudelleen

en: Revert to saved version
fi: Palaa tallennettuun versioon

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
fi: Vie nykyinen projekti ja kaikki sen media .tar-arkistoon

en: Export as Archive...
fi: Vie arkistona...

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
fi: Vie kehys nykyisen toistohetken sijainnista kuvatiedostoksi.

en: Export current frame...
fi: Vie nykyinen ruutu...

en: Edit the project settings
fi: Muokkaa projektin asetuksia

en: Project Settings
fi: Projektin asetukset

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: User Manual
fi: Käyttöohje

en: Start the intro to Pitivi for new users
fi: Käynnistä johdatus uusille Pitivi-käyttäjille

en: Interactive Intro
fi: Vuorovaikutteinen johdatus

en: About Pitivi
fi: Tietoja - Pitivi

en: Remove selected clips from the project
fi: Poista valitut leikkeet projektista

en: _Remove from Project
fi: Poista p_rojektista

en: Clip properties...
fi: Leikkeen ominaisuudet...

en: Show tags associated with selected clips
fi: Näytät valittuihin leikkeisiin liitetyt tunnisteet

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
fi: Aseta valitut leikkeet aikajanan loppuun

en: Insert at _End of Timeline
fi: Lisää aikajanan l_oppuun

en: Add media files to your project
fi: Lisää mediatiedostoja projektiisi

en: Import
fi: Tuo

en: Show clips as a detailed list
fi: Näytä leikkeet yksityiskohtaisena luettelona

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
fi: Valitse leikkeet, joita ei ole käytetty projektissa

en: Show all clips
fi: Näytä kaikki leikkeet

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
fi: Lisää mediaa projektiisi vetämällä tiedostoja tai kansioita tähän, tai käyttämällä ”Tuo”-painiketta.

en: Reset to Factory Settings
fi: Palauta oletusasetuksiin

en: Reset all settings to their default values
fi: Palauta kaikki asetukset oletusarvoihin

en: Revert
fi: Palauta

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
fi: Palauta kaikki asetukset aiempiin arvoihin (ennen asetusikkunan avaamista olleet arvot)

en: Close
fi: Sulje

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
fi: Jotkin muutoksista eivät tule voimaan, ennen kuin Pitivi käynnistetään uudelleen

en: Cancel
fi: Peru

en: Preset:
fi: Esivalinta:

en: Size:
fi: Koko:

en: pixels
fi: pikseliä

en: Maintain aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Frame rate:
fi: Ruutunopeus:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Year:
fi: Vuosi:

note: The title of the section with the name, author, year fields
en: Info
fi: Tiedot

en: Scaled proxies resolution:
fi: Skaalattujen välittäjien resoluutio:

en: <a href='#'>Proxy Preferences</a>
fi: <a href='#'>Välittäjien asetukset</a>

en: Proxy
fi: Välittäjä

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Action:
fi: Toiminto:

en: Safe Areas
fi: Turvalliset alueet

en: Render
fi: Tuota

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Custom
fi: Mukauta

en: Container format:
fi: Säilömuoto:

en: Automatically render from proxy files
fi: Renderöi automaattisesti välittäjätiedostoista

en: Always render from proxy files
fi: Renderöi aina välittäjätiedostoista

en: Never render from proxy files
fi: Älä koskaan renderöi välittäjätiedostoista

en: Channels:
fi: Kanavia:

en: Advanced...
fi: Lisäasetukset...

en: Codec:
fi: Koodekki:

en: Sample rate:
fi: Näytenopeus:

en: Audio
fi: Ääni

en: Scale:
fi: Skaalaus:

en: Scale
fi: Skaalaus

en: Height
fi: Korkeus

en: Project Settings...
fi: Projektin asetukset...

en: Framerate
fi: Ruutunopeus

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: File path:
fi: Tiedostopolku:

en: Rendering
fi: Tuotetaan

en: Pause
fi: Tauko

en: Play
fi: Toista

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: <small>This process may take a long time depending on the selected codecs, the image resolution, your computer's processing power, applied effects and the length of your movie.</small>
fi: <small>Tämä saattaa kestää kauan riippuen valituista koodekeista, kuvan resoluutiosta, tietokoneesi suorituskyvystä, käytettävistä tehosteista ja videon kestosta.</small>

en: Initializing...
fi: Alustetaan...

en: Estimated filesize:
fi: Arvioitu tiedoston koko:

en: Split clips at playhead position
fi: Jaa leikkeet toistohetken kohdalta

en: Split
fi: Jaa

en: Delete clips
fi: Poista leikkeet

en: Delete
fi: Poista

en: Group clips
fi: Ryhmitä leikkeet

en: Group
fi: Ryhmitä

en: Ungroup clips
fi: Poista leikkeiden ryhmitys

en: Ungroup
fi: Poista ryhmitys

en: Copy clips
fi: Kopioi leikkeet

en: Copy
fi: Kopioi

en: Paste clips
fi: Liitä leikkeet

en: Paste
fi: Liitä

en: Align clips based on their soundtracks
fi: Linjaa leikkeet niiden ääniraitojen perusteella

en: Align
fi: Linjaa

en: Gapless mode
fi: Aukoton tila

en: Choose a font
fi: Valitse fontti

en: Pick a text color
fi: Valitse tekstin väri

en: Pick a background color
fi: Valitse taustaväri

en: Pick an outline color
fi: Valitse ääriviivan väri

en: Drop Shadow
fi: Pudota varjo

en: Alignment
fi: Suuntaus

en: Horizontal:
fi: Vaaka:

en: Vertical:
fi: Pysty:

en: Search Action
fi: Etsi toimintoa

en: General
fi: Yleiset

en: Undo the most recent action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Redo the most recent action
fi: Tee uudelleen viimeisin toiminto

en: Quit
fi: Lopeta

en: Show the Shortcuts Window
fi: Näytä pikanäppäinikkuna

en: ERROR - The following hard dependencies are unmet:
fi: VIRHE - Seuraavia riippuvuksia ei ole täytetty:

en: Missing soft dependency:
fi: Puuttuva kevyt riippuvuus:

en: ERROR — Could not create a Gst.Fraction — this means gst-python is not installed correctly.
fi: VIRHE — Ei voitu luoda Gst.Fraction — tämä tarkoittaa, ettei gst-pythonia ole asennettu oikein.

en: Could not import '%s'. Make sure you have it available.
fi: Moduulia '%s' ei voitu tuoda. Varmista että se on käytettävissä.

en: Could not import 'gi'. Make sure you have pygobject available.
fi: Moduulin 'gi' tuominen ei onnistunut. Varmista että pygobject on käytettävissä.

note: Translators: This is the default text of a title clip.
en: Title Clip
fi: Otsikkoleike

en: Select a clip on the timeline to configure its properties and effects or create a new clip:
fi: Valitse leike aikajanalta määrittääksesi sen ominaisuudet ja tehosteet tai luo uusi leike:

en: Create a title clip
fi: Luo otsikkoleike

en: Create a color clip
fi: Luo värileike

en: Time
fi: Aika

en: Speed
fi: Nopeus

en: Reset to default value
fi: Palauta oletusarvoon

en: Effects
fi: Tehosteet

en: To apply an effect to the clip, drag it from the Effect Library or use the button below.
fi: Lisää tehoste leikkeeseen raahamalla se tehostekirjastosta tai käytä alapuolella olevaa painiketta.

en: Add Effect
fi: Lisää tehoste

en: Transformation
fi: Muunnos

en: Show keyframes
fi: Näytä avainkehykset

en: Activate keyframes
fi: Aktivoi avainkehykset

en: Hide keyframes
fi: Piilota avainkehykset

en: Text
fi: Teksti

en: Clip markers
fi: Leikemerkit

en: No markers
fi: Ei merkkejä

en: Color
fi: Väri

en: Title clip duration
fi: Otsikkoleikkeen kesto

en: Title
fi: Nimi

en: Top
fi: Ylös

en: Center
fi: Keskelle

en: Bottom
fi: Alas

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Right
fi: Oikealle

en: Media Library
fi: Mediakirjasto

en: Effect Library
fi: Tehostekirjasto

en: Clip
fi: Leike

en: Transition
fi: Siirtymä

en: Undo
fi: Kumoa

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Save
fi: Tallenna

en: Export your project as a finished movie
fi: Vie projektisi valmiiksi elokuvaksi

en: Save the current project
fi: Tallenna nykyinen projekti

en: Save the current project as
fi: Lataa nykyinen projekti nimellä

en: Quick intros to Pitivi
fi: Pikajohdatukset Pitiviin

en: Unable to save project "%s"
fi: Projektia ”%s” ei voi tallentaa

en: Save as...
fi: Tallenna nimellä...

en: Close without saving
fi: Sulje tallentamatta

en: Save changes to the current project before closing?
fi: Tallenna muutokset nykyiseen projektiin ennen sulkemista?

en: If you don't save, the changes from the last %s will be lost.
fi: Jos et tallenna, muutokset %s ajalta häviävät.

en: If you don't save, your changes will be lost.
fi: Jos et tallenna, muutokset häviävät.

en: Revert to saved project version?
fi: Palautetaanko projektin tallennettuun versioon?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
fi: Nykyinen projekti ladataan uudelleen, ja kaikki tallentamatta olevat muutokset häviävät.

en: Export To...
fi: Vie...

en: Tar archive
fi: Tar-arkisto

en: Detect automatically
fi: Havaitse automaattisesti

en: Untitled
fi: Nimetön

en: PNG image
fi: PNG-kuva

en: JPEG image
fi: JPEG-kuva

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Colors
fi: Värit

en: Compositing
fi: Komposiointi

en: Noise & blur
fi: Kohina ja sumeus

en: Analysis
fi: Analysointi

en: Geometry
fi: Geometria

en: Fancy
fi: Koristeelliset

en: effect
fi: tehoste

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
fi: Luokittelemattomat

en: No effects
fi: Ei tehosteita

en: Add to Favorites
fi: Lisää suosikkeihin

en: New
fi: Uusi

en: Create a new project
fi: Luo uusi projekti

en: Open…
fi: Avaa…

en: Open an existing project
fi: Avaa olemassa oleva projekti

en: Select projects for removal
fi: Valitse poistettavat projektit

en: Click an item to select
fi: Napsauta kohdetta valitaksesi

en: Select a Project
fi: Valitse projekti

en: Open a project
fi: Avaa projekti

en: Pitivi %s is available.
fi: Pitivi %s on saatavilla.

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
fi: Asenna seuraavat paketit ja käynnistä Pitivi uudelleen ottaaksesi käyttöön tiettyjä ylimääräisiä ominaisuuksia:

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Start Overview
fi: Käynnistä yleiskatsaus

en: Welcome to Pitivi!
fi: Tervetuloa Pitiviin!

en: Drag files here to import them
fi: Raahaa tiedostot tähän tuodaksesi ne

en: Drag clips in the timeline to arrange them
fi: Raahaa leikkeet aikajanalle järjestääksesi ne

en: Right-click anywhere to move the playhead
fi: Napsauta hiiren oikealla siirtääksesi toistohetkeä

en: Preview with the play button
fi: Esikatsele Toista-painikkeella

en: Export your project to share it
fi: Vie projektisi jakaaksesi sen

en: See all the keyboard shortcuts
fi: Katso kaikki pikanäppäimet

en: Dark Theme
fi: Tumma teema

en: Whether or not to use a dark theme.
fi: Käyttääkö sovellus tummaa teemaa vai ei.

en: Project
fi: Projekti

en: Help
fi: Ohje

en: About
fi: Tietoja

en: Show the menu button content
fi: Näytä valikkopainikkeen sisältö

en: Unable to load project "%s"
fi: Projektia ”%s” ei voi ladata

en: Pitivi can not preview this file.
fi: Pitivi ei voi esikatsella tätä tiedostoa.

en: More info
fi: Lisää tietoja

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
fi: <b>Tarkkuus</b>: %d×%d

en: <b>Duration</b>: %s
fi: <b>Kesto</b>: %s

en: Error while analyzing a file | Error while analyzing files
fi[0]: Virhe analysoitaessa tiedostoa
fi[1]: Virhe analysoitaessa tiedostoja

en: Keep dialog open
fi: Pidä ikkuna avoinna

en: When importing files keep the dialog open
fi: Kun tiedostoja tuodaan, pidä ikkuna avoinna

note: Translators: Create optimized media for unsupported files.
en: Optimize:
fi: Optimoi:

en: Unsupported assets
fi: Vailla tukea olevat resurssit

en: All
fi: Kaikki

en: Scale assets larger than %s×%s px.
fi: Skaalaa suuremmat resurssit kuin %s×%s pikseliä.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Remove the selected assets
fi: Poista valitut resurssit

en: Insert selected assets at the end of the timeline
fi: Lisää valitut resurssit aikajanan loppuun

en: Select One or More Files
fi: Valitse yksi tai useampia tiedostoja

en: Add
fi: Lisää

en: Supported file formats
fi: Tuetut tiedostomuodot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: Transcoding %d asset: %d%% (About %s left) | Transcoding %d assets: %d%% (About %s left)
fi[0]: Transkoodataan %d resurssi: %d%% (Noin %s jäljellä)
fi[1]: Transkoodataan %d resurssia: %d%% (Noin %s jäljellä)

en: View error | View errors
fi[0]: Näytä virhe
fi[1]: Näytä virheet

note: Translators: {0:d} is just like %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
fi[0]: Tuotaessa tapahtui virhe.
fi[1]: Tuotaessa tapahtui {0:d} virhettä.

en: The project settings have been set to match file '%s'
fi: Projektin asetukset on asetettu vastaamaan tiedostoa '%s'

en: The following file can not be used with Pitivi. | The following files can not be used with Pitivi.
fi[0]: Seuraavaa tiedostoa ei voi käyttää Pitivissä.
fi[1]: Seuraavia tiedostoja ei voi käyttää Pitivissä.

en: Tag as:
fi: Merkitse tunnisteeksi:

en: Enter tag
fi: Anna tunniste

en: Open containing folder
fi: Avaa sisältävä kansio

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Do not use Proxy for selected asset | Do not use Proxies for selected assets
fi[0]: Älä käytä välittäjää valitulle resurssille
fi[1]: Älä käytä välittäjiä valituille resursseille

en: User plugins
fi: Käyttäjäliitännäiset

en: System plugins
fi: Järjestelmäliitännäiset

en: New preset
fi: Uusi esivalinta

en: New preset %d
fi: Uusi esivalinta %d

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
fi: Valitettavasti jokin meni pieleen.

en: Close Pitivi
fi: Sulje Pitivi

en: Ignore backup
fi: Ohita varmuuskopio

en: Restore from backup
fi: Palauta varmuuskopiosta

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
fi: Automaattisesti tallennettu versio projektistasi löydettiin. Se on %s uudempi kuin tallennettu projekti.
    
    Haluatko ladata automaattisesti tallennetun version?

en: You do not have permissions to write to this folder.
fi: Oikeutesi eivät riitä kirjoittamaan tähän kansioon.

note: Save the project to a temporary file.
en: project
fi: projekti

en: Pitivi encoding profile
fi: Pitivin enkoodausprofiili

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
fi: uusi-profiili

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
fi: uusi-profiili-%d

en: Rendering — %d%% complete
fi: Tuottaminen — %d% % valmiina

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
fi: Noin %s jäljellä

en: Currently rendering
fi: Tuotetaan parhaillaan

en: medium
fi: keskitaso

en: high
fi: korkea

note: Translators: This item appears in a combobox's popup and contains as children the unsupported (but still available) muxers and encoders.
en: Unsupported
fi: Ei tuettu

en: A file name is required.
fi: Tiedoston nimi vaaditaan.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
fi: Tämä tiedosto on jo olemassa.
    Jos et halua korvata sitä, valitse eri nimi tai toinen kansio.

en: Invalid file path
fi: Virheellinen tiedostopolku

en: %.2f GB
fi: %.2f Gt

note: -1 means round to 10
en: %d MB
fi: %d Mt

en: An error occurred while trying to render your project.
fi: Projektia renderöidessä tapahtui virhe.

en: Select file path to render
fi: Valitse tiedostopolku renderöitäväksi

en: Render complete
fi: Tuottaminen valmistui

en: "%s" has finished rendering.
fi: Kohteen "%s" renderöinti valmistui.

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Loop
fi: Kertaustila

en: Reverse direction
fi: Käänteinen suunta

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
fi: Luo siirtymällä viemällä päällekkäin kaksi vierekkäistä leikettä samalla tasolla. Napsauta siirtymää aikajanalla muuttaaksesi siirtymän tyyppiä.

en: Slow
fi: Hidas

en: Fast
fi: Nopea

en: Epileptic
fi: Epileptinen

en: Sharp
fi: Terävä

en: Smooth
fi: Pehmeä

en: 3 by 3
fi: 3x3

en: Vertical/Horizontal
fi: Pysty/vaaka

en: Diagonals
fi: Diagonaalit

en: Composition Guidelines
fi: Koostamisen apuviivat

en: Currently playing
fi: Toistetaan parhaillaan

en: Select composition guidelines
fi: Valitse koostamisen apuviivat

en: Go to the beginning of the timeline
fi: Siirry aikajanan alkuun

en: Go back one second
fi: Siirry taaksepäin yksi sekunti

en: Go forward one second
fi: Siirry eteenpäin yksi sekunti

en: Go to the end of the timeline
fi: Siirry aikajanan loppuun

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
fi: Anna aikakoodi tai kehyksen numero
    ja paina "Enter" siirtyäksesi kyseiseen sijaintiin

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
fi: Irrota katselin
    Voit palauttaa katselimen sulkemalla irrotetun katselinikkunan.

en: Viewer
fi: Katselin

en: Toggle the currently selected composition guidelines
fi: Kytke päälle/pois valitut koostamisen apuviivat

en: Show this window in fullscreen
fi: Näytä ikkuna koko näytön kokoisena

en: Exit fullscreen mode
fi: Poistu koko näytön tilasta

note: Translators: This is a tooltip for a clip's keyframe curve, showing what the keyframe curve affects, the timestamp at the mouse cursor location, and the value at that timestamp.
en: Property: %s
    Timestamp: %s
    Value: %s
fi: Ominaisuus: %s
    Aikaleima: %s
    Arvo: %s

en: Timestamp: %s
fi: Aikaleima: %s

en: Audio crossfade
fi: Äänen ristihäivytys

en: Move layer to top
fi: Siirrä taso ylimmäiseksi

en: Move layer up
fi: Siirrä tasoa ylemmäs

en: Move layer down
fi: Siirrä tasoa alemmaksi

en: Move layer to bottom
fi: Siirrä taso alimmaiseksi

en: Delete layer
fi: Poista taso

en: Layer %d
fi: Taso %d

en: Frame #%d
fi: Ruutu #%d

en: Markers magnetic by default
fi: Magneettiset merkit oletuksena

en: Snap distance
fi: Kiinnittymisen etäisyys

en: Image clip duration
fi: Kuvaleikkeen kesto

en: Left click also seeks
fi: Vasen painike myös siirtää aikajanalla

en: Add layer
fi: Lisää taso

en: Timeline
fi: Aikajana

en: Action Search
fi: Toiminnon haku

en: Delete selected clips
fi: Poista valitut leikkeet

en: Delete selected clips and shift following ones
fi: Poista valitut leikkeet ja siirrä seuraavat leikkeet

en: Group selected clips together
fi: Ryhmitä valitut leikkeet yhteen

en: Ungroup selected clips
fi: Poista valittujen leikkeiden ryhmitys

en: Copy selected clips
fi: Kopioi valitut leikkeet

en: Paste selected clips
fi: Liitä valitut leikkeet

en: Seek to the first clip edge after the playhead
fi: Siirry toistohetken jälkeiseen ensimmäisen leikkeen reunaan

en: Seek to the first clip edge before the playhead
fi: Siirry toistohetkeä edeltävään ensimmäisen leikkeen reunaan

en: Shift selected clips one frame forward
fi: Siirrä valitut leikkeet yhden ruudun verran eteenpäin

en: Shift selected clips one frame backward
fi: Siirrä valitut leikkeet yhden ruudun verran taaksepäin

en: Snap selected clips to the next clip
fi: Napsauta valitut leikkeet seuraavaan leikkeeseen

en: Snap selected clips to the previous clip
fi: Napsauta valitut leikkeet aiempaan leikkeeseen

en: Add an effect to the selected clip
fi: Lisää tehoste valitulle leikkeelle

en: Split the clip at the position
fi: Jaa leike kohdasta

en: Timeline Navigation
fi: Aikajanalla liikkuminen

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Adjust zoom to fit the project to the window
fi: Säädä zoomaus projektin sovittamiseksi ikkunaan

en: Seek backward one frame
fi: Siirry yksi ruutu taaksepäin

en: Seek forward one frame
fi: Siirry yksi ruutu eteenpäin

en: Seek backward one second
fi: Siirry yksi sekunti taaksepäin

en: Seek forward one second
fi: Siirry yksi sekunti eteenpäin

en: Add a marker
fi: Lisää merkki

en: Seek to the first marker before the playhead
fi: Siirry toistohetkeä edeltävään ensimmäiseen merkkiin

en: Seek to the first marker after the playhead
fi: Siirry toistohetken jälkeiseen ensimmäiseen merkkiin

en: Version %s
fi: Versio %s

en: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s is available
fi: Versio %(cur_ver)s — %(new_ver)s on saatavilla

en: Current maintainers:
fi: Nykyiset ylläpitäjät:

en: Past maintainers:
fi: Aiemmat ylläpitäjät:

en: Contributors:
fi: Osallistujat:

en: Open Project…
fi: Avaa projekti…

en: Open
fi: Avaa

en: All supported formats
fi: Kaikki tuetut muodot

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Image:
fi: Kuva:

en: Unknown reason
fi: Tuntematon syy

en: Problem:
fi: Ongelma:

en: Extra information:
fi: Lisätietoja:

en: Locate missing file...
fi: Paikallista puuttuva tiedosto...

en: The following file could not be found:
fi: Seuraavaa tiedostoa ei löytynyt:

en: Please specify its new location:
fi: Määritä sen uusi sijainti:

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
fi: %s-tiedostot

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Proxies
fi: Välittäjät

en: Other
fi: Muut

en: Initial proxy size for new projects
fi: Välittäjän aloituskoko uusille projekteille

en: Proxy resolution for the current project is %d×%d px
fi: Välittäjäresoluutio nykyiselle projektille on %d×%d pikseliä

en: Set Shortcut
fi: Aseta pikanäppäin

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
fi: Toteuta

en: Replace
fi: Korvaa

en: Enter new shortcut for <b>%s</b>, or press Esc to cancel.
fi: Määrit uusi pikanäppäin toiminnolle <b>%s</b>, tai paina Esc peruaksesi.

en: This key combination is already used by <b>%s</b>. Press Replace to use it for <b>%s</b> instead.
fi: Tämä pikanäppäinyhdistelmä on jo toiminnon <b>%s</b> käytössä. Napsauta Korvaa käyttääksesi tätä pikanäppäintä toiminnolle <b>%s</b>.

en: No description available.
fi: Ei kuvausta saatavilla.

en: Unable to load the plugin '{module_name}'
fi: Liitännäisen '{module_name}' lataaminen ei onnistunut

note: We could use Gtk.ListBox.set_placeholder, but it appears bad inside the list widget.
en: No plugins available
fi: Liitännäisiä ei ole saatavilla

en: You can create <a href='{doc_url}'>plugins</a> into your <a href='{dir_url}'>plugins directory</a>.
fi: Voit luoda <a href='{doc_url}'>liitännäisiä</a> <a href='{dir_url}'>liitännäishakemistoosi</a>.

en: User markers
fi: Käyttäjän merkit

en: Failed to open the user manual. Make sure to have either the `yelp` GNOME documentation viewer or a web browser installed
fi: Käyttöoppaan avaaminen epäonnistui. Varmista, että Gnomen ohjekatselin (yelp) tai verkkoselain on asennettu

en: Max number of parallel transcoding jobs
fi: Samanikaisten transkoodaustöiden enimmäismäärä

en: Max CPU usage dedicated to transcoding
fi: Suurin transkoodaukselle annettava suoritinkäyttö

en: <b>Duration:</b> %s
fi: <b>Kesto:</b> %s

en: <b>Proxy creation progress:</b> %d%%
fi: <b>Välittäjän luomisen edistyminen:</b> %d%%

en: <b>Path</b>: %s
fi: <b>Polku:</b> %s

en: <b>Size</b>: %s
fi: <b>Koko:</b> %s

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
fi[0]: <b>Ääni:</b> %d kanava näytetaajuudella %d <i>Hz</i> (%d <i>bittiä</i>)
fi[1]: <b>Ääni:</b> %d kanavaa näytetaajuudella %d <i>Hz</i> (%d <i>bittiä</i>)

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %s <i>fps</i>
fi: <b>Video:</b> %d×%d <i>pikseliä</i> nopeudella %s <i>fps</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
fi: <b>Kuva:</b> %d×%d <i>pikseliä</i>

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

en: Just now
fi: Juuri nyt

en: An hour ago
fi: Tunti sitten

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: About a year ago
fi: Noin vuosi sitten

en: About %d year ago | About %d years ago
fi[0]: Noin %d vuosi sitten
fi[1]: Noin %d vuotta sitten

en: No properties.
fi: Ei ominaisuuksia.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
fi: Näytä avainkehykset tälle arvolle

en: Properties for %s
fi: Ominaisuudet kohteelle %s

en: Zoom Fit
fi: Sovita näkymä

en: Zoom
fi: Zoomaus

en: Console
fi: Konsoli

en: Font
fi: Fontti

en: Developer Console
fi: Kehittäjäkonsoli

en: Pitivi Console
fi: Pitivi-konsoli

en: Type "{help}(<command>)" for more information.
fi: Kirjoita "{help}(<komento>)" saadaksesi lisätietoja.
