pitivi - en to fr translation catalogue (473 entries)

en: Pitivi video project (legacy)
fr: Projet vidéo Pitivi (obsolète)

en: Pitivi/GES video project
fr: Projet vidéo Pitivi/GES

en: Create and edit your own movies
fr: Créer et modifier vos propres films

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
fr: Un éditeur vidéo visant aussi bien les passionnés que les professionnels, avec un fort accent sur la convivialité, l'efficacité et la qualité. Pitivi s'intègre harmonieusement avec les autres logiciels et présente une magnifique interface utilisateur conçue pour être puissante tout en restant simple à apprendre.

en: With a non-modal editing workflow, a framerate-independent and playhead-centric timeline, Pitivi allows you quickly and accurately trim, split and review your scenes. Pitivi's ripple and roll editing features allow spending more time on storytelling and less time on "pushing clips around".
fr: Avec son flux de travail non modal, sa piste de montage indépendante de la cadence d'images et centrée sur le point de lecture, Pitivi vous permet de rogner, scinder et réviser vos scènes rapidement et avec précision. Les fonctions agiles de déplacement de séquences de Pitivi permettent de passer plus de temps sur le scénario dans son ensemble et moins de temps à manipuler des séquences.

en: Some other features include:
fr: Parmi les autres fonctionnalités :

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
fr: Accepte tout format de fichier pris en charge par le système multimédia GStreamer

en: Can animate hundreds of special effects and filters with keyframable properties
fr: Sait combiner des centaines de filtres et d'effets spéciaux avec des propriétés par image-clé

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
fr: Permet de personnaliser les rapports d'affichage, la cadence d'images et les pré-réglages de rendu

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
fr: Fondus enchaînés et transitions SMPTE faciles à utiliser

en: Multihead-friendly with detachable user interface components
fr: Compatible avec le multi-écrans par ses composants d'interface détachables

en: The Pitivi Team
fr: L'équipe Pitivi

en: Video Editor
fr: Éditeur vidéo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: video;film;movie;editor;
fr: vidéo;film;éditeur;banc;montage;

en: Auto-Alignment Starting
fr: Démarrage de l'auto-alignement

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
fr: <b><big>Lancer l'auto-alignement</big></b>

en: Estimating...
fr: Estimation…

en: Pick the clip color
fr: Choisir la couleur de la séquence

en: Clip Properties
fr: Propriétés de la séquence

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Apply to project
fr: _Appliquer au projet

en: Size (pixels)
fr: Taille (pixels)

en: Frame rate
fr: Cadence des images

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio
fr: Rapport d'affichage des pixels

en: Video:
fr: Vidéo :

en: Sample rate
fr: Taux d'échantillonnage

en: Channels
fr: Canaux

en: Audio:
fr: Audio :

en: Y:
fr: Y :

en: Height:
fr: Hauteur :

en: X:
fr: X :

en: Previous keyframe
fr: Image-clé précédente

en: Next keyframe
fr: Image-clé suivante

en: Reset to default values
fr: Réinitialiser les valeurs par défaut

en: Width:
fr: Largeur :

en: Angle:
fr: Angle :

en: Noise level:
fr: Niveau de bruit :

en: White sensitivity:
fr: Sensibilité au blanc :

en: Black sensitivity:
fr: Sensibilité au noir :

en: Alpha:
fr: Alpha :

en: Target chroma key:
fr: Clé chroma cible :

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Select a color
fr: Sélectionner une couleur

en: Blue
fr: Bleu

en: G
fr: V

en: Shadows
fr: Ombres

en: Midtones
fr: Tons moyens

en: Highlights
fr: Zones claires

en: Split preview
fr: Séparer l'aperçu

en: Source image on left
fr: Image de référence à gauche

en: Shape:
fr: Forme :

en: width
fr: largeur

en: height
fr: hauteur

en: Operation:
fr: Opération :

en: tilt
fr: incliner

en: trans. width
fr: largeur de trans.

en: min alpha
fr: alpha min

en: max alpha
fr: alpha max

en: Favorites
fr: Favoris

en: Search...
fr: Rechercher…

en: Reset all
fr: Réinitialiser tout

en: OK
fr: Valider

en: Recent Projects
fr: Projets récents

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Remove
fr: Supprimer

en: Welcome to Pitivi
fr: Bienvenue dans Pitivi

en: Beautiful, powerful and intuitive movie editor
fr: Éditeur vidéo beau, puissant et intuitif

en: Save the current project under a new name or a different location
fr: Enregistrer le project actuel sous un nouveau nom ou à un nouvel emplacement

en: Save As...
fr: Enregistrer sous…

en: Reload the current project
fr: Recharge le projet actuel

en: Revert to saved version
fr: Revenir à la version enregistrée

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
fr: Exporter le project actuel et tout ses média dans une archive .tar

en: Export as Archive...
fr: Exporter en tant qu'archive…

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
fr: Exporte l'image qui se situe à la position actuelle de lecture dans un fichier image.

en: Export current frame...
fr: Exporter l'image actuelle…

en: Edit the project settings
fr: Configure les paramètres du projet

en: Project Settings
fr: Paramètres du projet

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: User Manual
fr: Manuel utilisateur

en: Start the intro to Pitivi for new users
fr: Commencer l'introduction à Pitivi pour les nouveaux utilisateurs

en: Interactive Intro
fr: Introduction interactive

en: About Pitivi
fr: À propos de Pitivi

en: Add media files to your project
fr: Ajouter des fichiers de média à votre projet

en: Import
fr: Importer

en: Remove selected clips from the project
fr: Supprimer du projet les séquences sélectionnées

en: _Remove from Project
fr: Suppri_mer du projet

en: Clip properties...
fr: Propriétés de la séquence…

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
fr: Insérer les séquences sélectionnées à la fin de la piste de montage

en: Insert at _End of Timeline
fr: Insérer à la _fin de la piste de montage

en: Show clips as a detailed list
fr: Afficher les séquences en une liste détaillée

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
fr: Sélectionne des séquences qui n'ont pas été utilisées dans le projet

en: Show all clips
fr: Afficher toutes les séquences

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
fr: Ajouter des médias à votre projet en faisant glisser des fichiers et des dossiers ici ou en utilisant le bouton « Importer ».

en: Reset to Factory Settings
fr: Revenir aux réglages d'origine

en: Reset all settings to their default values
fr: Réinitialiser tous les paramètres à leur valeur par défaut

en: Revert
fr: Réinitialiser

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
fr: Rétablir tous les réglages aux valeurs précédentes (avant l'ouverture de la fenêtre de préférences)

en: Close
fr: Fermer

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
fr: Certaines modifications ne seront pas appliquées tant que vous n'aurez pas redémarré Pitivi

en: Cancel
fr: Annuler

en: Preset:
fr: Pré-réglage :

en: Size:
fr: Taille :

note: When checked, changing the width or height affects also the other so that the aspect ratio value (width / height) does not change.
en: Constrain proportions
fr: Ratio fixe

en: Maintain aspect ratio
fr: Conserver le ratio

en: Frame rate:
fr: Cadence des images :

note: The title of the section with the video settings
en: Video
fr: Vidéo

en: Channels:
fr: Canaux :

en: Sample rate:
fr: Taux d'échantillonnage :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Year:
fr: Année :

note: The title of the section with the name, author, year fields
en: Info
fr: Informations

en: Scaled proxies resolution:
fr: Résolution des fichiers intermédiaires redimensionnés

en: <a href='#'>Proxy Preferences</a>
fr: <a href='#'>Préférences des intermédiaires</a>

en: Proxy
fr: Intermédiaire

en: Title:
fr: Titre :

en: Action:
fr: Action :

en: Safe Areas
fr: Zones sûres

en: Render
fr: Effectuer le rendu

en: Quality:
fr: Qualité :

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Folder:
fr: Dossier :

en: File name:
fr: Nom de fichier :

en: Container format:
fr: Format du conteneur :

en: Automatically render from proxy files
fr: Automatiquement produire le rendu à partir de fichiers intermédiaires

en: Use proxy files if they are available and the source asset media format is not officially supported.
    
    This option is a good trade-off between quality of the rendered video and stability.
fr: Utilise des fichiers intermédiaires s'il y en a et que le format du média ressource source n'est pas officiellement pris en charge.
    
    Cette option est un bon compromis entre la qualité de la vidéo produite et la stabilité.

en: Always render from proxy files
fr: Toujours produire le rendu à partir de fichiers intermédiaires

en: Render all proxied clips from the proxy assets. There might be some quality loss during the rendering process.
fr: Produire toutes les séquences intermédiaires à partir de ressources intermédiaires. Il se peut que le processus de rendu fasse perdre un peu de qualité.

en: Never render from proxy files
fr: Ne jamais produire le rendu à partir de fichiers intermédiaires

en: Always use source assets for rendering. It is the best choice for the quality of the rendered video, but you might hit some bugs because of the use of not officially supported media formats.
    <i>Use at your own risk!</i>
fr: Utilise toujours les ressources d'origine pour produire le rendu. C'est le meilleur choix pour la qualité de la vidéo finale, mais certaines anomalies peuvent apparaître en raison de la non prise en charge officielle des formats de média.
    <i>Choisissez cette option à vos propres risques !</i>

en: Advanced...
fr: Avancé…

en: Codec:
fr: Codec :

en: Scale:
fr: Échelle :

en: Scale
fr: Échelle

en: Height
fr: Hauteur

en: Project Settings...
fr: Paramètres du projet…

en: Framerate
fr: Cadence des images

en: Advanced
fr: Avancé

en: Rendering
fr: Rendu en cours

en: Pause
fr: Mettre en pause

en: Play
fr: Lire

en: Open Folder
fr: Ouvrir un dossier

en: <small>This process may take a long time depending on the selected codecs, the image resolution, your computer's processing power, applied effects and the length of your movie.</small>
fr: <small>Ce processus peut être long en fonction des codecs sélectionnés, de la définition d'image, de la puissance de traitement de votre ordinateur, des effets appliqués et de la longueur de votre film.</small>

en: Initializing...
fr: Initialisation…

en: Estimated filesize:
fr: Taille estimée du fichier :

en: Split clips at playhead position
fr: Divise les séquences à la position actuelle de lecture

en: Split
fr: Diviser

en: Delete clips
fr: Supprime les séquences

en: Delete
fr: Supprimer

en: Group clips
fr: Groupe les séquences

en: Group
fr: Grouper

en: Ungroup clips
fr: Dégroupe les séquences

en: Ungroup
fr: Dégrouper

en: Copy clips
fr: Copie les séquences

en: Copy
fr: Copier

en: Paste clips
fr: Colle les séquences

en: Paste
fr: Coller

en: Align clips based on their soundtracks
fr: Aligne les séquences en fonction de leurs pistes sonores

en: Align
fr: Aligner

en: Toggle gapless mode
    When enabled, adjacent clips automatically move to fill gaps.
fr: Active ou désactive le mode sans coupure
    Si actif, les séquences adjacentes sont automatiquement déplacées pour remplir les trous.

en: Gapless mode
fr: Mode sans coupure

en: Choose a font
fr: Choisir une police

en: Pick a text color
fr: Choisir une couleur de texte

en: Pick a background color
fr: Choisir une couleur d'arrière-plan

en: Alignment
fr: Alignement

en: Horizontal:
fr: Horizontal :

en: Vertical:
fr: Vertical :

en: Search Action
fr: Action de recherche

en: General
fr: Général

en: Undo the most recent action
fr: Annnule l'action la plus récente

en: Redo the most recent action
fr: Rétablit l'action la plus récente

en: Quit
fr: Quitter

en: Show the Shortcuts Window
fr: Afficher la fenêtre des raccourcis

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s not found on the system
fr: - %s introuvable sur le système

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
fr: - %s version %s est installé mais Pitivi nécessite au moins la version %s

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s GStreamer plug-in not found on the system
fr: - greffon GStreamer %s introuvable sur le système

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s Gstreamer plug-in version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
fr: - Le greffon GStreamer %s est installé en version %s mais Pitivi nécessite au moins la version %s

en: ERROR - The following hard dependencies are unmet:
fr: ERREUR - Les dépendances requises suivantes sont manquantes :

en: Missing soft dependency:
fr: Dépendances suggérées manquantes :

en: ERROR — Could not create a Gst.Fraction — this means gst-python is not installed correctly.
fr: ERREUR — Impossible de créer une Gst.Fraction — cela signifie que gst-python n'est pas installé correctement.

en: Could not create audio output sink. Make sure you have a valid one (pulsesink, alsasink or osssink).
fr: Impossible de créer un récepteur de sortie son. Assurez-vous d'en avoir un qui soit valide (pulsesink, alsasink ou osssink).

en: Could not create video output sink. Make sure you have a gtksink available.
fr: Impossible de créer un récepteur de sortie vidéo. Assurez-vous d'avoir un gtksink disponible.

en: Could not import '%s'. Make sure you have it available.
fr: Impossible d'importer « %s ». Assurez-vous qu'il soit disponible.

en: Could not import 'gi'. Make sure you have pygobject available.
fr: Impossible d'importer « gi ». Assurez-vous que pygobject soit disponible.

en: enables sound notifications when rendering is complete
fr: active les notifications sonores lorsque le rendu est terminé

en: enables visual notifications when rendering is complete
fr: active les notifications visuelles lorsque le rendu est terminé

en: additional multimedia codecs through the GStreamer Libav library
fr: codecs multimédias supplémentaires de la bibliothèque GStreamer Libav

en: enables a watchdog in the GStreamer pipeline. Use to detect errors happening in GStreamer and recover from them
fr: active une surveillance dans les enchaînements GStreamer. Utilisé pour détecter des erreurs survenant dans GStreamer et pour s'en remettre

en: Select a clip on the timeline to configure its properties and effects or create a new clip:
fr: Sélectionnez une séquence sur la piste de montage pour configurer les effets associés ou créer une nouvelle séquence :

en: Create a title clip
fr: Crée une séquence de titre

en: Create a color clip
fr: Créer une séquence de couleur

en: Effects
fr: Effets

en: To apply an effect to the clip, drag it from the Effect Library or use the button below.
fr: Pour appliquer un effet à la séquence, glissez le depuis la bibliothèque des effets ou utilisez le bouton ci-dessous.

en: Add Effect
fr: Ajouter un effet

en: Show keyframes
fr: Afficher les images-clés

en: Activate keyframes
fr: Activer les images-clés

en: Hide keyframes
fr: Cacher les images-clés

en: Color
fr: Couleur

en: Title clip duration
fr: Durée de la séquence de titre

en: Default clip length (in milliseconds) of titles when inserting on the timeline.
fr: Longueur par défaut (en millisecondes) de la séquence des titres lors de l'insertion sur la piste de montage.

en: Title
fr: Titre

en: Absolute
fr: Absolu

en: Top
fr: En haut

en: Center
fr: Au centre

en: Bottom
fr: En bas

en: Baseline
fr: Ligne de base

en: Left
fr: À gauche

en: Right
fr: À droite

en: Media Library
fr: Bibliothèque des médias

en: Effect Library
fr: Bibliothèque des effets

en: Clip
fr: Séquence

en: Undo
fr: Annuler

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Save
fr: Enregistrer

en: Export your project as a finished movie
fr: Exporter votre projet en tant que film achevé

en: Save the current project
fr: Enregistre le projet actuel

en: Save the current project as
fr: Enregistre le projet actuel sous

en: Quick intros to Pitivi
fr: Introduction rapide à Pitivi

en: Unable to save project "%s"
fr: Impossible d'enregistrer le projet « %s »

en: Save as...
fr: Enregistrer sous…

en: Close without saving
fr: Fermer sans enregistrer

en: Save changes to the current project before closing?
fr: Enregistrer les modifications au projet actuel avant de fermer ?

en: If you don't save, the changes from the last %s will be lost.
fr: Si vous n'enregistrez pas, les modifications des dernières %s seront perdues.

en: If you don't save, your changes will be lost.
fr: Si vous n'enregistrez pas, vos modifications seront perdues.

en: Revert to saved project version?
fr: Revenir à la version enregistrée du projet ?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
fr: Ceci va recharger le projet actuel. Toute modification non enregistrée sera perdue.

note: Signal the project loading failure. You have to do this *after* successfully creating a blank project, or the startupwizard will still be connected to that signal too.
en: No replacement file was provided for "<i>%s</i>".
    
    Pitivi does not currently support partial projects.
fr: Aucun fichier de remplacement fourni pour « <i>%s</i> ».
    
    Pitivi ne peut pas actuellement traiter des projets partiels.

en: Export To...
fr: Exporter vers…

en: Tar archive
fr: Archive Tar

en: Detect automatically
fr: Détecter automatiquement

en: Untitled
fr: Sans titre

en: PNG image
fr: Image PNG

en: JPEG image
fr: Image JPEG

en: Preview
fr: Aperçu

en: Colors
fr: Couleurs

en: Compositing
fr: Composition

en: Noise & blur
fr: Bruit et flous

en: Analysis
fr: Analyse

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Fancy
fr: Sophistiqué

en: Time
fr: Temps

en: effect
fr: effet

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
fr: Hors catégorie

en: No effects
fr: Aucun effet

en: Add to Favorites
fr: Ajouter aux favoris

en: New
fr: Nouveau

en: Create a new project
fr: Crée un nouveau projet

en: Open…
fr: Ouvrir…

en: Open an existing project
fr: Ouvrir un projet existant

en: Select projects for removal
fr: Sélectionner les projets à supprimer

en: Click an item to select
fr: Cliquer sur un élément pour le sélectionner

en: Select a Project
fr: Sélectionner un projet

en: Open a project
fr: Ouvre un projet

en: Pitivi %s is available.
fr: Pitivi %s est disponible.

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
fr: Pour disposer de fonctions supplémentaires, veuillez installer les paquets suivants et redémarrer Pitivi :

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Start Overview
fr: Afficher la vue d’ensemble

en: Welcome to Pitivi!
fr: Bienvenue dans Pitivi !

en: Drag files here to import them
fr: Glissez les fichiers ici pour les importer

en: Drag clips in the timeline to arrange them
fr: Glissez les fichiers dans la piste de montage pour les arranger

en: Right-click anywhere to move the playhead
fr: Faites un clic droit n’importe où pour déplacer la tête de lecture

en: Preview with the play button
fr: Aperçu avec le bouton lecture

en: Export your project to share it
fr: Exporter votre projet pour le partager

en: See all the keyboard shortcuts
fr: Voir tous les raccourcis clavier

en: Dark Theme
fr: Thème sombre

en: Whether or not to use a dark theme.
fr: Indique s’il faut utiliser le thème sombre ou non

en: Project
fr: Projet

en: Help
fr: Aide

en: About
fr: À propos

en: Show the menu button content
fr: Affiche le contenu du bouton menu

en: Unable to load project "%s"
fr: Impossible de charger le projet « %s »

en: Pitivi can not preview this file.
fr: Pitivi ne peut afficher un aperçu de ce fichier.

en: More info
fr: Plus d'informations

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
fr: <b>Définition</b> : %d×%d

en: <b>Duration</b>: %s
fr: <b>Durée</b> : %s

en: Error while analyzing a file | Error while analyzing files
fr[0]: Erreur lors de l'analyse d'un fichier
fr[1]: Erreur lors de l'analyse de fichiers

en: Keep dialog open
fr: Garder la fenêtre ouverte

en: When importing files keep the dialog open
fr: Gardez la fenêtre de dialogue ouverte durant l’importation des fichiers

note: Translators: Create optimized media for unsupported files.
en: Optimize:
fr: Optimiser :

en: Unsupported assets
fr: Ressources non prises en charge

en: All
fr: Tout

en: Scale assets larger than %s×%s px.
fr: Redimensionne les ressources plus grandes que %s par %s pixels.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Remove the selected assets
fr: Supprimer les ressources sélectionnées

en: Insert selected assets at the end of the timeline
fr: Insérer les ressources sélectionnées à la fin de la piste de montage

en: Select One or More Files
fr: Choisir un ou plusieurs fichiers

en: Add
fr: Ajouter

en: Supported file formats
fr: Formats de fichiers pris en charge

en: All files
fr: Tous les fichiers

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: Transcoding %d asset: %d%% (About %s left) | Transcoding %d assets: %d%% (About %s left)
fr[0]: Transcodage de %d ressource : %d %% (il en reste environ %s)
fr[1]: Transcodage de %d ressources : %d %% (il en reste environ %s)

en: View error | View errors
fr[0]: Afficher l'erreur
fr[1]: Afficher les erreurs

note: Translators: {0:d} is just like %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
fr[0]: Une erreur est survenue lors de l'importation.
fr[1]: {0:d} erreurs sont survenues lors de l'importation.

en: The project settings have been set to match file '%s'
fr: Les paramètres du projet ont été définis pour correspondre au fichier « %s »

en: The following file can not be used with Pitivi. | The following files can not be used with Pitivi.
fr[0]: Le fichier suivant ne peut pas être utilisé par Pitivi.
fr[1]: Les fichiers suivants ne peuvent pas être utilisés par Pitivi.

en: Open containing folder
fr: Ouvrir le dossier parent

en: Edit
fr: Modifier

en: Do not use Optimised Proxy for selected asset | Do not use Optimised Proxies for selected assets
fr[0]: Ne pas utiliser d’intermédiaire optimisé pour la ressource sélectionnée
fr[1]: Ne pas utiliser d’intermédiaire optimisé pour les ressources sélectionnées

en: Delete corresponding proxy file | Delete corresponding proxy files
fr[0]: Supprimer le fichier intermédiaire correspondant
fr[1]: Supprimer les fichiers intermédiaires correspondants

en: Do not use Proxy for selected asset | Do not use Proxies for selected assets
fr[0]: Ne pas utiliser d’intermédiaire pour la ressource sélectionnée
fr[1]: Ne pas utiliser d’intermédiaires pour les ressources sélectionnées

en: Do not use Scaled Proxy for selected asset | Do not use Scaled Proxies for selected assets
fr[0]: Ne pas utiliser d’intermédiaire redimensionné pour la ressource sélectionnée
fr[1]: Ne pas utiliser d’intermédiaire redimensionné pour les ressources sélectionnées

en: Use Optimised Proxy for selected asset | Use Optimised Proxies for selected assets
fr[0]: Utiliser un intermédiaire optimisé pour la ressource sélectionnée
fr[1]: Utiliser des intermédiaires optimisé pour les ressources sélectionnées

en: Use Scaled Proxy for selected asset | Use Scaled Proxies for selected assets
fr[0]: Utiliser un intermédiaire redimensionné pour la ressource sélectionnée
fr[1]: Utiliser des intermédiaires redimensionné pour les ressources sélectionnées

en: User plugins
fr: Greffons utilisateur

en: System plugins
fr: Greffons système

en: New preset
fr: Nouveau pré-réglage

en: New preset %d
fr: Nouveau pré-réglage %d

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
fr: Désolé, quelque chose n'a pas fonctionné correctement.

en: Pitivi detected a serious backend problem and could not recover from it, even after multiple tries. The only thing that can be done at this point is to <b>restart Pitivi</b>.
    
    This is a rare and severe kind of bug. Please see our <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">bug reporting guide</a> and take the time to report it! We will be very happy to fix this bug and make sure it does not occur again in future versions.
    
    Before closing Pitivi, you can save changes to the existing project file or as a separate project file.
fr: Pitivi a détecté un problème sérieux dans un moteur et n'a pas pu s'en remettre, même après plusieurs tentatives. La seule chose que vous puissiez faire à ce stade est de <b>redémarrer Pitivi</b>.
    
    Il s'agit d'une anomalie sévère et rare. Veuillez consulter notre <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">guide de signalement d'anomalie</a> et prendre le temps de le signaler ! Nous serons ravi de corriger ce problème et de nous assurer qu'il ne se reproduise plus dans de futures versions.
    
    Avant de fermer Pitivi, vous pouvez enregistrer les modifications du fichier de projet existant ou sous un autre fichier de projet séparé.

en: Close Pitivi
fr: Fermer Pitivi

en: This might be due to a bug or an unsupported project file format. If you were trying to add a media file to your project, use the "Import" button instead.
fr: Cela peut être dû à un bogue, ou à un format de fichier non pris en charge. Si vous étiez en train d'essayer d'ajouter un fichier média à votre projet, servez-vous du bouton « Importer » à la place.

en: Ignore backup
fr: Ignorer la sauvegarde

en: Restore from backup
fr: Restaurer à partir de la sauvegarde

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
fr: Une sauvegarde automatique de votre fichier projet a été trouvée. Elle est plus récente de %s que le projet enregistré.
    
    Voulez-vous la charger à la place ?

en: You do not have permissions to write to this folder.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à écrire dans ce dossier.

note: Save the project to a temporary file.
en: project
fr: projet

en: Pitivi encoding profile
fr: Profil de codage Pitivi

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
fr: nouveau-profil

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
fr: nouveau-profil-%d

en: Rendering — %d%% complete
fr: Rendu — %d %% effectué

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
fr: Il reste environ %s

en: Currently rendering
fr: Rendu en cours

en: medium
fr: moyen

en: high
fr: haut

note: Translators: This item appears in a combobox's popup and contains as children the unsupported (but still available) muxers and encoders.
en: Unsupported
fr: Non pris en charge

en: A file name is required.
fr: Un nom de fichier est requis.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
fr: Ce fichier existe déjà.
    Si vous ne voulez pas l'écraser, choisissez un nom de fichier ou de dossier différent.

en: Remove invalid characters from the filename: %s
fr: Supprimer les caractères invalides du fichier : %s

en: %.2f GB
fr: %.2f Gio

note: -1 means round to 10
en: %d MB
fr: %d Mio

en: <b>Make sure your rendering size is even, x264enc might not be able to render otherwise.</b>
fr: <b>Assurez-vous que la résolution de rendu est paire, x264enc peut être incapable d'effectuer le rendu autrement.</b>

en: An error occurred while trying to render your project.
fr: Une erreur est survenue lors du rendu du projet.

en: You might want to check our troubleshooting guide or file a bug report. The GStreamer error was:
fr: Nous vous suggérons de consulter notre guide de dépannage ou de signaler un rapport d'anomalie. L'erreur GStreamer était :

en: Render complete
fr: Rendu terminé

en: "%s" has finished rendering.
fr: Le rendu de « %s » est terminé.

en: Normal
fr: Normale

en: Loop
fr: Circulaire

en: Reverse direction
fr: Sens inverse

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
fr: Créez une transition en faisant se chevaucher deux séquences d'une même couche. Cliquez sur la transition sur la piste de montage afin de modifier le type de transition.

en: Slow
fr: Lente

en: Fast
fr: Rapide

en: Epileptic
fr: Épileptique

en: Sharp
fr: Nette

en: Smooth
fr: Douce

en: 3 by 3
fr: 3 par 3

en: Diagonals
fr: Diagonales

en: Composition Guidelines
fr: Règles de composition

en: Currently playing
fr: En cours de lecture

en: Select composition guidelines
fr: Sélectionner les règles de composition

en: Go to the beginning of the timeline
fr: Aller au début de la piste de montage

en: Go back one second
fr: Reculer d'une seconde

en: Go forward one second
fr: Avancer d'une seconde

en: Go to the end of the timeline
fr: Aller à la fin de la piste de montage

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
fr: Saisissez un code temps ou un numéro d'image
    et appuyez sur « Entrée » pour vous placer à cet endroit

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
fr: Détacher le moniteur
    Vous pouvez le rattacher en fermant la fenêtre nouvellement créée.

en: Viewer
fr: Visionneur

en: Toggle the currently selected composition guidelines
fr: Basculer les règles de composition actuellement sélectionnées

en: Toggle safe areas on viewer
fr: Basculer les zones sûres sur l’afficheur

en: Show this window in fullscreen
fr: Afficher cette fenêtre en plein écran

en: Exit fullscreen mode
fr: Quitter le mode plein écran

note: Translators: This is a tooltip for a clip's keyframe curve, showing what the keyframe curve affects, the timestamp at the mouse cursor location, and the value at that timestamp.
en: Property: %s
    Timestamp: %s
    Value: %s
fr: Propriété : %s
    Horodatage : %s
    Valeur : %s

en: Timestamp: %s
fr: Horodatage : %s

en: Audio crossfade
fr: Fondu audio

en: Move layer to top
fr: Déplacer cette couche tout en haut

en: Move layer up
fr: Déplacer cette couche vers le haut

en: Move layer down
fr: Déplacer cet couche vers le bas

en: Move layer to bottom
fr: Déplacer cette couche tout en bas

en: Delete layer
fr: Supprimer la couche

en: Layer %d
fr: Couche %d

en: Markers
fr: Marqueurs

en: Add a marker
fr: Ajouter un marqueur

en: Frame #%d
fr: Image n°%d

en: Snap distance
fr: Distance d'alignement

en: Threshold (in pixels) at which two clips will snap together when dragging or trimming.
fr: Seuil (en pixels) à partir duquel deux séquences vont s'aligner pendant un glissement ou un recouvrement.

en: Image clip duration
fr: Durée de la séquence d'images

en: Default clip length (in milliseconds) of images when inserting on the timeline.
fr: Longueur par défaut (en millisecondes) de la séquence d'images lors de l'insertion sur la piste de montage.

en: Left click also seeks
fr: Clic gauche positionne aussi

en: Whether left-clicking also seeks besides selecting and editing clips.
fr: Indique si le clic gauche positionne en plus de sélectionner et de modifier les séquences.

en: Add layer
fr: Ajouter une couche

en: Timeline
fr: Piste de montage

en: Action Search
fr: Action de recherche

en: Delete selected clips
fr: Supprimer les séquences sélectionnées

en: Delete selected clips and shift following ones
fr: Supprimer les séquences sélectionnées et déplacer les suivantes

en: Group selected clips together
fr: Grouper les séquences sélectionnées

en: Ungroup selected clips
fr: Dégrouper les séquences sélectionnées

en: Copy selected clips
fr: Copier les séquences sélectionnées

en: Paste selected clips
fr: Coller les séquences sélectionnées

en: Seeks to the first clip edge after the playhead.
fr: Recherche la première limite de séquence après la tête de lecture

en: Seeks to the first clip edge before the playhead.
fr: Recherche la première limite de séquence avant la tête de lecture

en: Add an effect to the selected clip
fr: Ajoute un effet à la séquence sélectionnée

en: Split the clip at the position
fr: Diviser la séquence à la position

en: Add keyframe to the keyframe curve of selected clip
fr: Ajouter une image-clé à la courbe d'images-clés de la séquence sélectionnée

en: Timeline Navigation
fr: Navigation sur la piste de montage

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Adjust zoom to fit the project to the window
fr: Ajuster le zoom pour que le projet s'adapte à la fenêtre

en: Seek backward one frame
fr: Reculer d'une image

en: Seek forward one frame
fr: Avancer d'une image

en: Seek backward one second
fr: Reculer d'une seconde

en: Seek forward one second
fr: Avancer d'une seconde

en: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s is available
fr: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s est disponible

en: Current maintainers:
fr: Mainteneurs actuels :

en: Past maintainers:
fr: Anciens mainteneurs :

en: Contributors:
fr: Contributeurs :

en: Open Project…
fr: Ouvrir un projet

en: Open
fr: Ouvrir

en: All supported formats
fr: Tous les formats pris en charge

en: Image:
fr: Image :

en: Unknown reason
fr: Raison inconnue

en: Problem:
fr: Problème :

en: Extra information:
fr: Informations supplémentaires :

en: Locate missing file...
fr: Recherche du fichier manquant…

en: The following file could not be found:
fr: Le fichier suivant n'a pas pu être trouvé :

en: Please specify its new location:
fr: Merci d’indiquer son nouvel emplacement :

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
fr: fichiers %s

en: Plugins
fr: Greffons

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Proxies
fr: Intermédiaires

en: Other
fr: Autres

en: Reset to default value
fr: Réinitialiser à la valeur par défaut

en: This resolution will be used as the default target resolution for new projects and projects missing scaled proxy meta-data.
fr: Cette résolution sera utilisée comme résolution cible pour les nouveaux projets et les projets ne disposant pas de métadonnées d’intermédiaire redimensionné.

en: Initial proxy size for new projects
fr: Initialiser la taille des intermédiaires pour les nouveaux projets

en: Proxy resolution for the current project is %d×%d px
fr: La résolution de l’intermédiaire pour le projet courant est %d par %d pixels

en: Reset the shortcut to the default accelerator
fr: Réinitialiser le raccourci à la combinaison par défaut

en: Set Shortcut
fr: Définition de raccourci

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply the accelerator to this shortcut.
fr: Applique la combinaison de touches au raccourci.

en: Replace
fr: Remplacer

en: Remove this accelerator from where it was used previously and set it for this shortcut.
fr: Enlève cette combinaison de touches de son précédent emploi et la définit pour ce raccourci.

en: Enter new shortcut for <b>%s</b>, or press Esc to cancel.
fr: Saisissez un nouveau raccourci pour <b>%s</b>, ou appuyez sur Échap. pour annuler.

en: The accelerator you are trying to set might interfere with typing. Try using Control, Shift or Alt with some other key, please.
fr: Le raccourci que vous essayez de définir pourrait interférer avec la frappe au clavier. Essayez plutôt de combiner les touches Contrôle, Majuscule ou Alt avec une autre touche.

en: This key combination is already used by <b>%s</b>. Press Replace to use it for <b>%s</b> instead.
fr: Cette combinaison de touches est déjà utilisée par <b>%s</b>. Cliquez sur Remplacer pour l'utiliser pour <b>%s</b> à la place.

en: No description available.
fr: Aucune description disponible.

en: Unable to load the plugin '{module_name}'
fr: Impossible de charger le greffon '{module_name}'

note: We could use Gtk.ListBox.set_placeholder, but it appears bad inside the list widget.
en: No plugins available
fr: Aucun greffon disponible

en: You can create <a href='{doc_url}'>plugins</a> into your <a href='{dir_url}'>plugins directory</a>.
fr: Vous pouvez créer des <a href='{doc_url}'>greffons</a> pour votre <a href='{dir_url}'>répertoire de greffons</a>.

en: Failed to open the user manual. Make sure to have either the `yelp` GNOME  documentation viewer or a web browser installed
fr: Impossible d'ouvrir le manuel d'utilisation. Vérifiez que le visionneur de documentation GNOME « yelp » ou qu'un navigateur Web est installé

en: The system's locale that you are using is not UTF-8 capable. Unicode support is required for Python3 software like Pitivi. Please correct your system settings; if you try to use Pitivi with a broken locale, weird bugs will happen.
fr: La locale du système que vous utilisez n'est pas compatible avec UTF-8. La prise en charge d'Unicode est nécessaire pour les logiciels Python3 comme Pitivi. Veuillez changer les paramètres de votre système ; si vous essayez d'utiliser Pitivi avec une locale incorrecte, des anomalies vont se produire.

en: Error while decoding a string
fr: Erreur lors du décodage d'une chaîne de caractères

en: Max number of parallel transcoding jobs
fr: Nombre maximum de processus de transcodage en parallèle

en: Max CPU usage dedicated to transcoding
fr: Utilisation maximale du processeur dédiée au transcodage

note: Translators: 'fps' is for 'frames per second'
en: {0:s} fps
fr: {0:s} ips

en: Stereo
fr: Stéréo

en: <b>Duration:</b> %s
fr: <b>Durée :</b> %s

en: <b>Proxy creation progress:</b> %d%%
fr: <b>Progression de création d'intermédiaire :</b> %d %%

en: <b>Path</b>: %s
fr: <b>Chemin</b> : %s

en: <b>Size</b>: %s
fr: <b>Taille</b> : %s

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
fr[0]: <b>Audio :</b> %d canal à %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
fr[1]: <b>Audio :</b> %d canaux à %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %s <i>fps</i>
fr: <b>Vidéo :</b> %d×%d <i>pixels</i> à %s <i>ips</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
fr: <b>Image :</b> %d×%d <i>pixels</i>

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: Just now
fr: À l'instant

en: An hour ago
fr: Il y a une heure

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: About a year ago
fr: Il y a environ un an

en: About %d year ago | About %d years ago
fr[0]: Il y a environ %d an
fr[1]: Il y a environ %d ans

en: Implement Me
fr: Implémentez-moi

en: %(preference_label)s:
fr: %(preference_label)s :

en: No properties.
fr: Aucune propriété.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
fr: Afficher les images-clés pour cette valeur

en: Properties for %s
fr: Propriétés de %s

en: Zoom Fit
fr: Zoom idéal

note: Translators: %s represents a duration, for example "10 minutes"
en: %s displayed
fr: %s affichées

en: %d nanoseconds displayed, because we can
fr: %d nanosecondes affichées, parce que nous le pouvons

note: Translators: The color of the content from stderr.
en: Standard error color
fr: Couleur d'erreur standard

note: Translators: The color of the content from stdout.
en: Standard output color
fr: Couleur de sortie standard

en: Font
fr: Police

en: Developer Console
fr: Console de développement

en: Pitivi Console
fr: Console Pitivi

en: You can use the following shortcuts:
fr: Vous pouvez utiliser les raccourcis suivants :

en: Type "{help}(<command>)" for more information.
fr: Taper "{help}(<command>)" pour plus d'informations.

en: Not possible to override {key}, because shortcuts commands are read-only.
fr: Impossible d'écraser {key}, car les raccourcis claviers sont en lecture seule.
