pitivi master - en to hu translation catalogue (461 entries)

en: Pitivi video project (legacy)
hu: Pitivi videoprojekt (örökölt)

en: Pitivi/GES video project
hu: Pitivi/GES videoprojekt

en: Create and edit your own movies
hu: Saját videók létrehozása és szerkesztése

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
hu: A Pitivi videoszerkesztő célja vonzónak lenni az amatőröknek és szakembereknek egyaránt, nagy hangsúlyt fektetve a hatékonyságra, minőségre és használhatóságra. Jól integrálódik más alkalmazásokhoz, és gyönyörű felhasználói felülete van, amelyet hatékonynak, de könnyen tanulhatónak terveztek.

en: With a non-modal editing workflow, a framerate-independent and playhead-centric timeline, Pitivi allows you quickly and accurately trim, split and review your scenes. Pitivi's ripple and roll editing features allow spending more time on storytelling and less time on "pushing clips around".
hu: Nem kizárólagos szerkesztési munkamenettel, a képkockasebesség-független és lejátszófej-központú idővonallal a Pitivi lehetővé teszi a jelenetek gyors és pontos vágását, felosztását és áttekintését. A Pitivi szerkesztési funkciói lehetővé teszik, hogy több időt töltsön a történetmeséléssel, és kevesebbet a klipek „tologatásával”.

en: Some other features include:
hu: Néhány további funkció:

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
hu: Bármely, a GStreamer multimédiás keretrendszer által támogatott fájlformátumot elfogad

en: Can animate hundreds of special effects and filters with keyframable properties
hu: Több száz speciális effektust és szűrőt tud animálni, kulcsképkockával ellátható tulajdonságokkal

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
hu: Képes egyéni méretarányok, képkockasebességek és renderelési előbeállítások használatára

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
hu: Egyszerűen használható keresztátmenetek és SMPTE átmenetek

en: Multihead-friendly with detachable user interface components
hu: Több monitoron is használható a leválasztható felületi összetevőinek köszönhetően

en: The Pitivi Team
hu: A Pitivi csapat

en: Video Editor
hu: Videoszerkesztő

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: video;film;movie;editor;
hu: videó;film;mozi;szerkesztő;

en: Auto-Alignment Starting
hu: Automatikus igazítás kezdése

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
hu: <b><big>Automatikus igazítás elvégzése</big></b>

en: Estimating...
hu: Becslés…

en: Clip Properties
hu: Klip tulajdonságai

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Apply to project
hu: _Alkalmazás projektre

en: Size (pixels)
hu: Méret (képpont)

en: Frame rate
hu: Képkockasebesség

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio
hu: Képpontméretarány

en: Video:
hu: Videó:

en: Sample rate
hu: Mintavételezési gyakoriság

en: Channels
hu: Csatornák

en: Audio:
hu: Hang:

en: Width:
hu: Szélesség:

en: Height:
hu: Magasság:

en: Previous keyframe
hu: Előző kulcsképkocka

en: Next keyframe
hu: Következő kulcsképkocka

en: Reset to default values
hu: Visszaállítás alapértelmezett értékekre

en: Angle:
hu: Szög:

en: Noise level:
hu: Zajszint:

en: White sensitivity:
hu: Fehér-érzékenység:

en: Black sensitivity:
hu: Fekete-érzékenység:

en: Alpha:
hu: Alfa:

en: Target chroma key:
hu: Cél színesség kulcs:

en: Red
hu: Vörös

en: Green
hu: Zöld

en: Select a color
hu: Válasszon egy színt

en: Blue
hu: Kék

en: Shadows
hu: Árnyékok

en: Midtones
hu: Középtónusok

en: Highlights
hu: Kiemelések

en: Split preview
hu: Osztott előnézet

en: Source image on left
hu: Forráskép a bal oldalon

en: Shape:
hu: Alak:

en: width
hu: szélesség

en: height
hu: magasság

en: Operation:
hu: Művelet:

en: tilt
hu: dőlés

en: trans. width
hu: átmenet szélessége

en: min alpha
hu: min. alfa

en: max alpha
hu: max. alfa

en: Missing Dependencies
hu: Hiányzó függőségek

en: Install
hu: Telepítés

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
hu: További szolgáltatások bekapcsolásához telepítse a következő csomagokat, és indítsa újra a Pitivit:

en: Show video effects
hu: Videoeffektusok megjelenítése

en: Show audio effects
hu: Hangeffektusok megjelenítése

en: Clear the current search
hu: Keresés törlése

en: Search...
hu: Keresés…

en: Reset all
hu: Összes alaphelyzetbe

en: Recent Projects
hu: Legutóbbi projektek

en: Updated
hu: Frissített

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Welcome to Pitivi
hu: Üdvözli a Pitivi

en: Beautiful, powerful and intuitive movie editor
hu: Szép, hatékony és intuitív videószerkesztő

en: Save the current project under a new name or a different location
hu: A jelenlegi projekt mentése új néven vagy egy másik helyre

en: Save As...
hu: Mentés másként…

en: Reload the current project
hu: Jelenlegi projekt újratöltése

en: Revert to saved version
hu: Visszatérés az elmentett verzióhoz

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
hu: A jelenlegi projekt és minden médiájának exportálása egy .tar archívumba

en: Export as Archive...
hu: Exportálás archívumként…

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
hu: A jelenlegi lejátszófej-pozíciónál lévő képkocka exportálása képfájlként.

en: Export current frame...
hu: Jelenlegi képkocka exportálása…

en: Edit the project settings
hu: A projekt beállításainak szerkesztése

en: Project Settings
hu: Projektbeállítások

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: User Manual
hu: Felhasználói kézikönyv

en: Start the intro to Pitivi for new users
hu: A Pitivi új felhasználóknak szóló bevezetőjének indítása

en: Interactive Intro
hu: Interaktív bevezető

en: About Pitivi
hu: A Pitivi névjegye

en: Add media files to your project
hu: Médiafájlok hozzáadása projektjéhez

en: Import
hu: Importálás

en: Remove selected clips from the project
hu: _Kijelölt klip eltávolítása a projektből

en: _Remove from Project
hu: _Eltávolítás a projektből

en: Clip properties...
hu: Klip tulajdonságai…

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
hu: A kijelölt klipek beszúrása az idővonal végére

en: Insert at _End of Timeline
hu: Beszúrás az idővonal _végére

en: Show clips as a detailed list
hu: Klipek megjelenítése részletes listaként

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
hu: A projektben nem használt klipek kijelölése

en: Show all clips
hu: Minden klip megjelenítése

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
hu: Vegyen fel médiafájlokat projektjébe fájlok és mappák idehúzásával, vagy az „Importálás” gomb használatával.

en: Reset to Factory Settings
hu: Visszaállítás a gyári beállításokra

en: Reset all settings to their default values
hu: Minden beállítás visszaállítása az alapértelmezett értékre

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
hu: Minden beállítás visszaállítása a korábbi (a Beállítások ablak megnyitása előtti) értékére

en: Close
hu: Bezárás

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
hu: Néhány változtatás nem lép életbe a Pitivi újraindításáig

en: Cancel
hu: Mégse

en: Preset:
hu: Előbeállítás:

en: Size:
hu: Méret:

en: pixels
hu: képpont

note: When checked, changing the width or height affects also the other so that the aspect ratio value (width / height) does not change.
en: Constrain proportions
hu: Arányok korlátozása

en: Maintain aspect ratio
hu: Méretarány megtartása

en: Frame rate:
hu: Képkockasebesség:

note: The title of the section with the video settings
en: Video
hu: Videó

en: Channels:
hu: Csatornák:

en: Sample rate:
hu: Mintavételezési gyakoriság:

note: The title of the section with the audio settings
en: Audio
hu: Hang

en: Author:
hu: Szerző:

en: Year:
hu: Év:

note: The title of the section with the name, author, year fields
en: Info
hu: Információk

en: Scaled proxies resolution:
hu: Méretezett segédfájlok felbontása:

en: Proxy
hu: Segédfájl

en: Render
hu: Renderelés

en: Folder:
hu: Mappa:

en: File name:
hu: Fájlnév:

en: Container format:
hu: Konténerformátum:

en: Scale:
hu: Méretezés:

en: Scale
hu: Méretezés

en: Height
hu: Magasság

en: Project Settings...
hu: Projektbeállítások…

en: Advanced...
hu: Speciális…

en: Codec:
hu: Kodek:

en: Framerate
hu: Képkockasebesség

en: Automatically render from proxy files
hu: Automatikus renderelés a segédfájlokból

en: Use proxy files if they are available and the source asset media format is not officially supported.
    
    This option is a good trade-off between quality of the rendered video and stability.
hu: A segédfájlok használata, ha elérhetők, és a forrás médiaformátuma hivatalosan nem támogatott.
    
    Ez a beállítás egy jó kompromisszum a renderelt videó minősége és a stabilitás között.

en: Always render from proxy files
hu: Mindig a segédfájlokból rendereljen

en: Render all proxied clips from the proxy assets. There might be some quality loss during the rendering process.
hu: Minden klip renderelése a segédfájlokból. Némi minőségromlás történhet a renderelési folyamat során.

en: Never render from proxy files
hu: Soha ne rendereljen segédfájlokból

en: Always use source assets for rendering. It is the best choice for the quality of the rendered video, but you might hit some bugs because of the use of not officially supported media formats.
    <i>Use at your own risk!</i>
hu: Mindig a forrásanyagot használja rendereléshez. Ez a legjobb választás a renderelt videó minőségét illetően, de hibákba futhat a hivatalosan nem támogatott médiaformátumok miatt.
    <i>Használja saját felelősségére!</i>

en: Rendering
hu: Renderelés

en: Pause
hu: Szünet

en: Play
hu: Lejátszás

en: Open Folder
hu: Mappa megnyitása

en: <small>This process may take a long time depending on the selected codecs, the image resolution, your computer's processing power, applied effects and the length of your movie.</small>
hu: <small>Ez a folyamat sokáig tarthat, a kiválasztott kodektől, a képfelbontástól, a számítógép feldolgozási teljesítményétől, az alkalmazott effektusoktól és a film hosszától függően.</small>

en: Initializing...
hu: Előkészítés…

en: Estimated filesize:
hu: Becsült fájlméret:

en: Split clips at playhead position
hu: Klipek szétvágása a lejátszófej pozíciójánál

en: Split
hu: Felosztás

en: Delete clips
hu: Klipek törlése

en: Delete
hu: Törlés

en: Group clips
hu: Klipek csoportosítása

en: Group
hu: Csoportosítás

en: Ungroup clips
hu: Klipcsoport bontása

en: Ungroup
hu: Csoport szétbontása

en: Copy clips
hu: Klipek másolása

en: Paste clips
hu: Klipek beillesztése

en: Align clips based on their soundtracks
hu: Klipek igazítása zenei sávjuk alapján

en: Align
hu: Igazítás

en: Toggle gapless mode
    When enabled, adjacent clips automatically move to fill gaps.
hu: Rés nélküli mód be/ki
    Ha be van kapcsolva, a szomszédos klipek automatikusan összezárnak hogy kitöltsék a réseket.

en: Gapless mode
hu: Rés nélküli mód

en: Create
hu: Létrehozás

en: Select a title clip to edit or create a new one.
hu: Válasszon egy címklipet a szerkesztéshez, vagy hozzon létre egy újat.

en: Choose a font
hu: Válasszon betűkészletet

en: Pick a text color
hu: Válasszon szövegszínt

en: Pick a background color
hu: Válasszon háttérszínt

en: Alignment
hu: Igazítás

en: Horizontal:
hu: Vízszintes:

en: Vertical:
hu: Függőleges:

en: Search Action
hu: Keresési művelet

en: General
hu: Általános

en: Undo the most recent action
hu: A legutóbbi művelet visszavonása

en: Redo the most recent action
hu: A legutóbbi művelet ismételt végrehajtása

en: Quit
hu: Kilépés

en: Show the Shortcuts Window
hu: A gyorsbillentyűk ablak megjelenítése

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s not found on the system
hu: – %s nem található az Ön rendszerén

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
hu: – %s %s verzió van telepítve, de a Pitivi legalább %s verziót igényel

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s GStreamer plug-in not found on the system
hu: – %s GStreamer bővítmény nem található a rendszeren

note: Translators: %s is a Python module name or another os component
en: - %s Gstreamer plug-in version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
hu: – %s GStreamer bővítmény %s verziója van telepítve, de a Pitivi legalább %s verziót igényel

en: ERROR - The following hard dependencies are unmet:
hu: HIBA – A következő szigorú függőségek nincsenek kielégítve:

en: Missing soft dependency:
hu: Hiányzó gyenge függőség:

en: ERROR — Could not create a Gst.Fraction — this means gst-python is not installed correctly.
hu: HIBA – Nem sikerült a Gst.Fraction létrehozása — ez azt jelenti, hogy a gst-python nincs megfelelően telepítve.

en: Could not create audio output sink. Make sure you have a valid one (pulsesink, alsasink or osssink).
hu: Nem sikerült a hangkimenet nyelő létrehozása. Győződjön meg arról, hogy rendelkezik-e egy érvényessel (pulsesink, alsasink vagy osssink).

en: Could not create video output sink. Make sure you have a gtksink available.
hu: Nem sikerült a videokimenet nyelő létrehozása. Győződjön meg arról, hogy rendelkezik egy elérhető gtksink elemmel.

en: Could not import '%s'. Make sure you have it available.
hu: A(z) „%s” nem importálható. Győződjön meg róla, hogy elérhető.

en: Could not import 'gi'. Make sure you have pygobject available.
hu: A „gi” nem importálható. Győződjön meg róla, hogy a pygobject elérhető.

en: enables sound notifications when rendering is complete
hu: engedélyezi a hangos értesítéseket, amikor a renderelés kész

en: enables visual notifications when rendering is complete
hu: engedélyezi a vizuális értesítéseket, amikor a renderelés kész

en: additional multimedia codecs through the GStreamer Libav library
hu: további multimédiás kodekek a GStreamer Libav programkönyvtárból

en: enables a watchdog in the GStreamer pipeline. Use to detect errors happening in GStreamer and recover from them
hu: engedélyez egy őrt a GStreamer adatcsatornában. Használatával a GStreamerben bekövetkező hibák felismerhetők és javíthatók

en: Effects
hu: Effektusok

en: To apply an effect to the clip, drag it from the Effect Library.
hu: A klipen történő effektus alkalmazásához húzza ki az Effektusgyűjteményből.

en: Remove effect
hu: Effektus eltávolítása

en: Active
hu: Aktív

en: Type
hu: Típus

en: Effect name
hu: Effektus neve

en: Select a clip on the timeline to configure its associated effects
hu: Az idővonalon válasszon ki egy klipet a hozzá tartozó effektusok beállításához

en: Transformation
hu: Átalakítás

en: Show keyframes
hu: Kulcsképkockák megjelenítése

en: Activate keyframes
hu: Kulcsképkockák aktiválása

en: Hide keyframes
hu: Kulcsképkockák elrejtése

en: Media Library
hu: Médiagyűjtemény

en: Effect Library
hu: Effektusgyűjtemény

en: Clip
hu: Klip

en: Transition
hu: Átmenet

en: Title
hu: Cím

en: Undo
hu: Visszavonás

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Save
hu: Mentés

en: Export your project as a finished movie
hu: Exportálja projektjét befejezett filmként

en: Save the current project
hu: Projekt mentése

en: Save the current project as
hu: A jelenlegi projekt mentése másként

en: Quick intros to Pitivi
hu: Gyors bevezetők a Pitivihez

en: Unable to save project "%s"
hu: Nem menthető a(z) „%s” projekt

en: Save as...
hu: Mentés másként…

en: Close without saving
hu: Bezárás mentés nélkül

en: Save changes to the current project before closing?
hu: Bezárás előtt menti az aktuális projekt változtatásait?

en: If you don't save, the changes from the last %s will be lost.
hu: Ha nem ment, akkor az utolsó %s változtatásai elvesznek.

en: If you don't save, your changes will be lost.
hu: Ha nem ment, akkor változtatásai elvesznek.

en: Revert to saved project version?
hu: Visszatérés az elmentett projekt verzióhoz?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
hu: Ez újra fogja tölteni a jelenlegi projektet. Az összes nem mentett változás elvész.

note: Signal the project loading failure. You have to do this *after* successfully creating a blank project, or the startupwizard will still be connected to that signal too.
en: No replacement file was provided for "<i>%s</i>".
    
    Pitivi does not currently support partial projects.
hu: Nincs megadva cserefájl ehhez: „<i>%s</i>”.
    
    A Pitivi jelenleg nem támogatja a részleges projekteket.

en: Export To...
hu: Exportálás ide…

en: Tar archive
hu: Tar archívum

en: Detect automatically
hu: Automatikus detektálás

en: Untitled
hu: Névtelen

en: PNG image
hu: PNG-kép

en: JPEG image
hu: JPEG-kép

en: Preview
hu: Előnézet

en: Colors
hu: Színek

en: Compositing
hu: Kompozitálás

en: Noise & blur
hu: Zaj és elmosás

en: Analysis
hu: Elemzés

en: Geometry
hu: Geometria

en: Fancy
hu: Szép

en: Time
hu: Idő

en: effect
hu: effektus

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
hu: Kategorizálatlan

en: All effects
hu: Minden effektus

en: New
hu: Új

en: Create a new project
hu: Új projekt létrehozása

en: Open…
hu: Megnyitás…

en: Open an existing project
hu: Meglévő projekt megnyitása

en: Select projects for removal
hu: Válassza ki az eltávolítandó projekteket

en: Click an item to select
hu: Kattintson a kiválasztandó elemre

en: Select a Project
hu: Válasszon egy projektet

en: Open a project
hu: Projekt megnyitása

en: Pitivi %s is available.
hu: Elérhető a Pitivi %s.

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Start Overview
hu: Áttekintés indítása

en: Welcome to Pitivi!
hu: Üdvözli a Pitivi!

en: Drag files here to import them
hu: Húzzon ide fájlokat az importálásukhoz

en: Drag clips in the timeline to arrange them
hu: Húzzon klipeket az idővonalra, hogy elrendezze őket

en: Right-click anywhere to move the playhead
hu: Kattintson bárhová a jobb gombbal a lejátszófej mozgatásához

en: Preview with the play button
hu: Előnézet a lejátszás gombbal

en: Export your project to share it
hu: Exportálja projektjét a megosztásához

en: See all the keyboard shortcuts
hu: Az összes gyorsbillentyű megtekintése

en: Dark Theme
hu: Sötét téma

en: Whether or not to use a dark theme.
hu: Az alkalmazás sötét témát használjon-e.

en: Project
hu: Projekt

en: Help
hu: Súgó

en: About
hu: Névjegy

en: Show the menu button content
hu: A menügomb tartalmának megjelenítése

en: Unable to load project "%s"
hu: Nem tölthető be a(z) „%s” projekt

en: Pitivi can not preview this file.
hu: A Pitivi nem képes megjeleníteni ezt a fájlt.

en: More info
hu: Több infó

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
hu: <b>Felbontás</b>: %d×%d

en: <b>Duration</b>: %s
hu: <b>Hossz:</b> %s

en: Error while analyzing a file | Error while analyzing files
hu[0]: Hiba a fájl elemzésekor
hu[1]: Hiba a fájlok elemzésekor

en: Keep dialog open
hu: A párbeszédablak nyitva tartása

en: When importing files keep the dialog open
hu: Fájlok importálásakor nyitva maradjon-e a párbeszédablak

note: Translators: Create optimized media for unsupported files.
en: Optimize:
hu: Optimalizálás:

en: Unsupported assets
hu: Nem támogatott elemek

en: All
hu: Összes

en: Scale assets larger than %s×%s px.
hu: A(z) %s×%s képpontnál nagyobb elemek méretezése.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Icon
hu: Ikon

en: Information
hu: Információk

en: Remove the selected assets
hu: A kiválasztott elemek eltávolítása

en: Insert selected assets at the end of the timeline
hu: A kijelölt elemek beszúrása az idővonal végére

en: Select One or More Files
hu: Válasszon ki legalább egy fájlt

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Supported file formats
hu: Támogatott fájlformátumok

en: All files
hu: Minden fájl

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: Transcoding %d asset: %d%% (About %s left) | Transcoding %d assets: %d%% (About %s left)
hu[0]: %d elem átkódolása: %d%% (Körülbelül ennyi van hátra: %s)
hu[1]: %d elem átkódolása: %d%% (Körülbelül ennyi van hátra: %s)

en: View error | View errors
hu[0]: Hiba megjelenítése
hu[1]: Hibák megjelenítése

note: Translators: {0:d} is just like %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
hu[0]: Hiba történt az importálás közben.
hu[1]: {0:d} hiba történt az importálás közben.

en: The project settings have been set to match file '%s'
hu: A projektbeállítások módosítva lettek, hogy illeszkedjenek a(z) „%s” fájlhoz

en: The following file can not be used with Pitivi. | The following files can not be used with Pitivi.
hu[0]: A Pitivi nem tudja használni a következő fájlt.
hu[1]: A Pitivi nem tudja használni a következő fájlokat.

en: Open containing folder
hu: Tartalmazó mappa megnyitása

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Do not use Optimised Proxy for selected asset | Do not use Optimised Proxies for selected assets
hu[0]: Ne használjon optimalizált segédfájlt a kijelölt elemhez
hu[1]: Ne használjon optimalizált segédfájlokat a kijelölt elemekhez

en: Delete corresponding proxy file | Delete corresponding proxy files
hu[0]: A hozzá tartozó segédfájl törlése
hu[1]: A hozzá tartozó segédfájlok törlése

en: Do not use Proxy for selected asset | Do not use Proxies for selected assets
hu[0]: Ne használjon segédfájlt a kijelölt elemhez
hu[1]: Ne használjon segédfájlokat a kijelölt elemekhez

en: Do not use Scaled Proxy for selected asset | Do not use Scaled Proxies for selected assets
hu[0]: Ne használjon méretezett segédfájlt a kijelölt elemhez
hu[1]: Ne használjon méretezett segédfájlokat a kijelölt elemekhez

en: Use Optimised Proxy for selected asset | Use Optimised Proxies for selected assets
hu[0]: Optimalizált segédfájl használata a kiválasztott elemhez
hu[1]: Optimalizált segédfájlok használata a kiválasztott elemekhez

en: Use Scaled Proxy for selected asset | Use Scaled Proxies for selected assets
hu[0]: Méretezett segédfájl használata a kiválasztott elemhez
hu[1]: Méretezett segédfájlok használata a kiválasztott elemekhez

en: User plugins
hu: Felhasználói bővítmények

en: System plugins
hu: Rendszer bővítmények

en: New preset
hu: Új előbeállítás

en: New preset %d
hu: Új beállítás %d

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
hu: uj-profil

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
hu: uj-profil-%d

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
hu: Elnézést, valami nem működött rendesen.

en: Pitivi detected a serious backend problem and could not recover from it, even after multiple tries. The only thing that can be done at this point is to <b>restart Pitivi</b>.
    
    This is a rare and severe kind of bug. Please see our <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">bug reporting guide</a> and take the time to report it! We will be very happy to fix this bug and make sure it does not occur again in future versions.
    
    Before closing Pitivi, you can save changes to the existing project file or as a separate project file.
hu: A Pitivi súlyos háttérprogram-problémát észlelt, és többszöri próbálkozás után sem nem tudott helyreállni. Az egyetlen lehetőség a <b>Pitivi újraindítása</b>.
    
    Ez egy ritka és súlyos hiba. Kérjük, nézze meg a <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">hibabejelentési leírást</a>, és jelentse be a problémát. Örömmel javítjuk a hibát, és elérjük, hogy a jövőben ne forduljon elő még egyszer.
    
    Mielőtt bezárja a Pitivi-t, mentheti a jelenlegi projektfájl módosításait, vagy mentheti más fájlként.

en: Close Pitivi
hu: Pitivi bezárása

en: This might be due to a bug or an unsupported project file format. If you were trying to add a media file to your project, use the "Import" button instead.
hu: Ezt egy hiba okozhatja, vagy nem támogatott projektfájl-formátum. Ha egy médiafájlt próbált hozzáadni a projektjéhez, akkor használja inkább az „Importálás” gombot.

en: Ignore backup
hu: Biztonsági mentés mellőzése

en: Restore from backup
hu: Helyreállítás mentésből

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
hu: Elérhető a projektfájl automatikusan mentett változata. A mentett projektnél ez ennyivel újabb: %s.
    
    Szeretné inkább ezt betölteni?

en: You do not have permissions to write to this folder.
hu: Nincs jogosultsága ebbe a mappába írni.

note: Save the project to a temporary file.
en: project
hu: projekt

en: Pitivi encoding profile
hu: Pitivi kódolás profil

en: Rendering — %d%% complete
hu: Renderelés — %d%% kész

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
hu: Körülbelül %s van hátra

en: Currently rendering
hu: Jelenleg renderelés alatt

note: Translators: This item appears in a combobox's popup and contains as children the unsupported (but still available) muxers and encoders.
en: Unsupported
hu: Nem támogatott

en: A file name is required.
hu: Fájlnév szükséges.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
hu: Ez a fájl már létezik.
    Ha nem szeretné felülírni, akkor válasszon másik fájlnevet vagy mappát.

en: Remove invalid characters from the filename: %s
hu: Érvénytelen karakterek eltávolítása a fájlnévből: %s

en: <b>Make sure your rendering size is even, x264enc might not be able to render otherwise.</b>
hu: <b>Győződjön meg róla, hogy a renderelési méret páros, különben az x264enc esetleg nem fog tudni renderelni.</b>

en: An error occurred while trying to render your project.
hu: Hiba történt a projekt renderelési kísérlete közben.

en: You might want to check our troubleshooting guide or file a bug report. The GStreamer error was:
hu: Nézze meg a hibaelhárítási útmutatónkat, vagy küldjön egy hibajelentést. A GStreamer hiba a következő volt:

en: Render complete
hu: Renderelés kész

en: "%s" has finished rendering.
hu: „%s” befejezte a renderelést.

en: Title clip duration
hu: Cím klip hossza

en: Default clip length (in milliseconds) of titles when inserting on the timeline.
hu: A cím klipek alapértelmezett hossza ezredmásodpercben az idővonalra való beszúráskor.

en: Absolute
hu: Abszolút

en: Top
hu: Fent

en: Center
hu: Középen

en: Bottom
hu: Lent

en: Baseline
hu: Alapvonal

en: Left
hu: Balra

en: Right
hu: Jobbra

en: Normal
hu: Normál

en: Loop
hu: Végtelenítés

en: Reverse direction
hu: Fordított irány

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
hu: Átmenet létrehozása két egymás melletti klip átfedésével ugyanazon a rétegen. Kattintson az átmenetre az idővonalon az átmenet típusának megváltoztatásához.

en: Slow
hu: Lassú

en: Fast
hu: Gyors

en: Epileptic
hu: Epilepsziás

en: Sharp
hu: Éles

en: Smooth
hu: Sima

en: Currently playing
hu: Most játszott

en: Go to the beginning of the timeline
hu: Az idővonal elejére

en: Go back one second
hu: Egy másodperccel vissza

en: Go forward one second
hu: Egy másodperccel előre

en: Go to the end of the timeline
hu: Az idővonal végére

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
hu: Adjon meg egy időkódot vagy képkocka számot és
    nyomja meg az „Enter” gombot a pozícióra ugráshoz

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
hu: A megjelenítő leválasztva
    Az újonnan létrehozott ablak bezárásával újra csatolhatja.

en: Show this window in fullscreen
hu: Az ablak megjelenítése teljes méretben

en: Exit fullscreen mode
hu: Kilépés a teljes képernyős módból

note: Translators: This is a tooltip for a clip's keyframe curve, showing what the keyframe curve affects, the timestamp at the mouse cursor location, and the value at that timestamp.
en: Property: %s
    Timestamp: %s
    Value: %s
hu: Tulajdonság: %s
    Időbélyeg: %s
    Érték: %s

en: Timestamp: %s
hu: Időbélyeg: %s

en: Audio crossfade
hu: Hangáttűnés

en: Move layer to top
hu: Réteg felülre

en: Move layer up
hu: Réteg fel

en: Move layer down
hu: Réteg le

en: Move layer to bottom
hu: Réteg alulra

en: Delete layer
hu: Réteg törlése

en: Layer %d
hu: %d. réteg

en: Frame #%d
hu: %d. képkocka

en: Snap distance
hu: Illesztési távolság

en: Threshold (in pixels) at which two clips will snap together when dragging or trimming.
hu: Küszöbszint (képpontban), amelynél két klip össze lesz illesztve húzáskor vagy vágáskor.

en: Image clip duration
hu: Képbevágás hossza

en: Default clip length (in milliseconds) of images when inserting on the timeline.
hu: Képbevágás alapértelmezett hossza ezredmásodpercben az idővonalra való beszúráskor.

en: Left click also seeks
hu: A bal kattintás is teker

en: Whether left-clicking also seeks besides selecting and editing clips.
hu: A bal kattintás teker is a klip kiválasztása és szerkesztése mellett.

en: Add layer
hu: Réteg hozzáadása

en: Timeline
hu: Idővonal

en: Action Search
hu: Műveletkeresés

en: Delete selected clips
hu: Kijelölt klipek törlése

en: Delete selected clips and shift following ones
hu: Kijelölt klipek törlése és a következők eltolása

en: Group selected clips together
hu: Kijelölt klipek csoportosítása

en: Ungroup selected clips
hu: Kiválasztott klipek csoportjának felbontása

en: Copy selected clips
hu: Kiválasztott klipek másolása

en: Paste selected clips
hu: Kiválasztott klipek beillesztése

en: Seeks to the first clip edge after the playhead.
hu: A lejátszófej utáni első klip széléhez teker.

en: Seeks to the first clip edge before the playhead.
hu: A lejátszófej előtti első klip széléhez teker.

en: Split the clip at the position
hu: Klip szétvágása a pozíciónál

en: Add keyframe to the keyframe curve of selected clip
hu: Kulcsképkocka hozzáadása a kiválasztott klip kulcsképkocka görbéjéhez

en: Timeline Navigation
hu: Navigáció az idővonalon

en: Zoom in
hu: Nagyítás

en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

en: Adjust zoom to fit the project to the window
hu: A nagyítási szint igazítása, hogy a projekt kiférjen az ablakba

en: Seek backward one frame
hu: Egy képkockával vissza

en: Seek forward one frame
hu: Egy képkockával előre

en: Seek backward one second
hu: Egy másodperccel vissza

en: Seek forward one second
hu: Egy másodperccel előre

en: Development version: %s
hu: Fejlesztői verzió: %s

en: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s is available
hu: Jelenlegi verzió: %(cur_ver)s — új verzió érhető el: %(new_ver)s

en: Version %s
hu: %s verzió

en: Current maintainers:
hu: Jelenlegi karbantartók:

en: Past maintainers:
hu: Korábbi karbantartók:

en: Contributors:
hu: Közreműködők:

en: Open Project…
hu: Projekt megnyitása…

en: Open
hu: Megnyitás

en: All supported formats
hu: Minden támogatott formátum

en: Variable
hu: Változó

en: Image:
hu: Kép:

en: Unknown reason
hu: Ismeretlen ok

en: Problem:
hu: Probléma:

en: Extra information:
hu: További információk:

en: Locate missing file...
hu: Hiányzó fájl megkeresése…

en: The following file could not be found:
hu: A következő fájl nem található:

en: Please specify its new location:
hu: Adja meg az új helyét:

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
hu: %s fájlok

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Proxies
hu: Segédfájlok

en: Other
hu: Egyéb

en: Reset to default value
hu: Visszaállítás alapértelmezett értékre

en: This resolution will be used as the default target resolution for new projects and projects missing scaled proxy meta-data.
hu: Ez a felbontás lesz alapértelmezett célfelbontásként használva az új projekteknél és azoknál, ahol hiányoznak a méretezett segédfájl metaadatok.

en: Initial proxy size for new projects
hu: Kezdeti segédfájlméret az új projekteknél

en: Proxy resolution for the current project is %d×%d px
hu: A jelenlegi projekt segédfájlfelbontása %d×%d képpont

en: Reset the shortcut to the default accelerator
hu: Minden gyorsbillentyű visszaállítása az alapértelmezett gyorsítóra

en: Set Shortcut
hu: Gyorsbillentyű beállítása

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Apply the accelerator to this shortcut.
hu: A gyorsító beállítása ehhez a gyorsbillentyűhöz.

en: Replace
hu: Csere

en: Remove this accelerator from where it was used previously and set it for this shortcut.
hu: Törölje ezt a gyorsítót onnan, ahol eddig használatban volt, és állítsa be ehhez a gyorsbillentyűhöz.

en: Enter new shortcut for <b>%s</b>, or press Esc to cancel.
hu: Adja meg az új gyorsbillentyűt ehhez: <b>%s</b>, vagy nyomja meg az Esc gombot a megszakításhoz.

en: The accelerator you are trying to set might interfere with typing. Try using Control, Shift or Alt with some other key, please.
hu: A gyorsító, amelyet be akar állítani gondot okozhat gépeléskor. Próbálja meg a Control, Shift vagy Alt billentyűket használni egy másik billentyűvel.

en: This key combination is already used by <b>%s</b>. Press Replace to use it for <b>%s</b> instead.
hu: Ez a billentyűkombináció már használatban van ennél: <b>%s</b>. Nyomja meg a Csere gombot, ha a(z) <b>%s</b> helyett akarja használni.

en: No description available.
hu: Nem érhető el leírás.

en: Unable to load the plugin '{module_name}'
hu: A(z) „{module_name}” bővítmény nem tölthető be

note: We could use Gtk.ListBox.set_placeholder, but it appears bad inside the list widget.
en: No plugins available
hu: Nincsenek elérhető bővítmények

en: You can create <a href='{doc_url}'>plugins</a> into your <a href='{dir_url}'>plugins directory</a>.
hu: Létrehozhat <a href='{doc_url}'>bővítményeket</a> a <a href='{dir_url}'>bővítmények könyvtárba</a>.

en: Failed to open the user manual. Make sure to have either the `yelp` GNOME  documentation viewer or a web browser installed
hu: A felhasználói kézikönyv megnyitása sikertelen. Telepítse a „yelp” programot, a GNOME dokumentáció megtekintőt, vagy egy webböngészőt

en: The system's locale that you are using is not UTF-8 capable. Unicode support is required for Python3 software like Pitivi. Please correct your system settings; if you try to use Pitivi with a broken locale, weird bugs will happen.
hu: A rendszeren használt területi beállítás nem támogatja az UTF-8-at. Az Unicode-támogatás léte szükséges a Pitivihez hasonló Python 3 szoftverekhez. Javítsa a rendszerbeállításokat, ha a Pitivit hibás területi beállításokkal használja, furcsa problémákkal fog találkozni.

en: Error while decoding a string
hu: Hiba a karakterlánc dekódolásakor

en: Max number of parallel transcoding jobs
hu: Párhuzamos átkódolási feladatok legnagyobb száma

en: Max CPU usage dedicated to transcoding
hu: Átkódolásra fenntartott legnagyobb processzorhasználat

en: Stereo
hu: Sztereó

en: <b>Duration:</b> %s
hu: <b>Hossz:</b> %s

en: <b>Proxy creation progress:</b> %d%%
hu: <b>Segédfájl létrehozási folyamat:</b> %d%%

en: <b>Path</b>: %s
hu: <b>Útvonal:</b> %s

en: <b>Size</b>: %s
hu: <b>Méret:</b> %s

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
hu[0]: <b>Hang:</b> %d csatorna, %d <i>Hz</i> (%d <i>bit</i>)
hu[1]: <b>Hang:</b> %d csatorna, %d <i>Hz</i> (%d <i>bit</i>)

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %s <i>fps</i>
hu: <b>Videó:</b> %d×%d <i>képpont</i>, %s <i>fps</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
hu: <b>Kép:</b> %d×%d <i>képpont</i>

en: %d hour | %d hours
hu[0]: %d óra
hu[1]: %d óra

en: %d minute | %d minutes
hu[0]: %d perc
hu[1]: %d perc

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc
hu[1]: %d másodperc

en: %d day | %d days
hu[0]: %d nap
hu[1]: %d nap

en: Just now
hu: Épp most

en: An hour ago
hu: Egy órával ezelőtt

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: About a year ago
hu: Körülbelül egy éve

en: About %d year ago | About %d years ago
hu[0]: Körülbelül %d éve
hu[1]: Körülbelül %d éve

en: Implement Me
hu: Valósítson meg

en: No properties.
hu: Nincsenek tulajdonságok.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
hu: Az érték kulcsképkockáinak megjelenítése

en: Properties for %s
hu: A(z) %s tulajdonságai

en: Zoom Fit
hu: Ablakhoz

en: Zoom
hu: Nagyítás

note: Translators: %s represents a duration, for example "10 minutes"
en: %s displayed
hu: %s megjelenítve

en: %d nanoseconds displayed, because we can
hu: %d nanomásodperc megjelenítve, mert képesek vagyunk rá

en: Console
hu: Konzol

en: Color
hu: Szín

note: Translators: The color of the content from stderr.
en: Standard error color
hu: Szabványos hiba színe

note: Translators: The color of the content from stdout.
en: Standard output color
hu: Szabványos kimenet színe

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Developer Console
hu: Fejlesztői konzol

en: Pitivi Console
hu: Pitivi konzol

en: You can use the following shortcuts:
hu: A következő gyorsbillentyűket használhatja:

en: Type "{help}(<command>)" for more information.
hu: További információkért írja be: „{help}(<parancs>)”

en: Not possible to override {key}, because shortcuts commands are read-only.
hu: A(z) {key} nem írható felül, mert a gyorsbillentyűk csak olvashatók.
