pitivi master - en to ja translation catalogue (368 entries)

en: Pitivi Video Editor
ja: Pitivi 動画エディター

en: Create and edit your own movies
ja: 自分で動画を作成・編集します

en: Auto-Alignment Starting
ja: 自動アライメントを開始しています

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
ja: <b><big>自動アライメントを実行しています</big></b>

en: Estimating...
ja: 見積もり中...

en: <b>Viewer Zoom</b>
ja: <b>ビューアーの倍率</b>

en: <b>Position</b>
ja: <b>位置</b>

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: <b>Size</b>
ja: <b>サイズ</b>

en: <b>Crop</b>
ja: <b>クロップ</b>

en: Missing Dependencies
ja: 不足している依存関係

en: Install
ja: インストール

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
ja: 追加機能を有効にするには、以下のパッケージをインストールしてPitiviを再起動してください:

en: label
ja: ラベル

en: Properties for <element>
ja: <element> のプロパティ

en: 6 channels (5.1)
ja: 6 チャンネル (5.1)

en: Render
ja: レンダリング

en: <b>Render Preset</b>
ja: <b>レンダリングプリセット</b>

en: Folder
ja: フォルダー

en: Container format
ja: コンテナー形式

en: Container format:
ja: コンテナー形式:

en: Folder:
ja: フォルダー:

en: File name:
ja: ファイル名:

en: File name
ja: ファイル名

en: Render only the selected clips
ja: 選択したクリップのみをレンダリングする

en: Draft (no special effects, single pass)
ja: ドラフト (特殊効果なし、シングルパス)

en: General
ja: 全般

en: Advanced...
ja: 詳細設定...

en: Codec:
ja: コーデック:

en: Framerate
ja: フレームレート

en: Scale
ja: 拡大比率

en: Height
ja: 高さ

en: Edit Project Settings...
ja: プロジェクトの設定を編集...

en: Frame rate:
ja: フレームレート:

en: Scale:
ja: 拡大比率:

en: Number of channels:
ja: チャンネル数:

en: Sample Rate:
ja: サンプルレート:

en: Sample Depth:
ja: 量子化ビット:

en: Audio
ja: 音声

en: Rendering
ja: レンダリングしています

en: <b><big>Rendering movie</big></b>
ja: <b><big>動画をレンダリングしています</big></b>

en: Unknown Mib
ja: 不明 Mib

en: Unknown
ja: 不明

en: Encoding first pass
ja: 1 パス目のエンコードをしています

en: <b>Estimated filesize:</b>
ja: <b>想定ファイルサイズ:</b>

en: <b>Frames per second:</b>
ja: <b>フレーム処理数/秒:</b>

en: <b>Phase:</b>
ja: <b>フェーズ:</b>

en: Preferences
ja: 環境設定

en: Section
ja: セクション

en: <b>Some changes will not take effect until you restart Pitivi</b>
ja: <b>一部の変更点は、Pitivi を再起動するまで有効になりません</b>

en: Reset to Factory Settings
ja: 初期設定に戻す

en: Revert
ja: 元に戻す

en: Standard (4:3)
ja: 標準 (4:3)

en: Standard PAL
ja: 標準 PAL

en: Project Settings
ja: プロジェクトの設定

en: <b>Video Preset</b>
ja: <b>映像プリセット</b>

en: <b>Size (Pixels)</b>
ja: <b>サイズ (ピクセル単位)</b>

en: <b>Aspect Ratio</b>
ja: <b>アスペクト比</b>

en: Display Aspect Ratio
ja: 画面アスペクト比

en: Pixel Aspect Ratio
ja: ピクセルアスペクト比

note: Translators: This is an action, the title of a button
en: Link
ja: リンク

en: <b>Frame Rate</b>
ja: <b>フレームレート</b>

en: <b>Audio Preset</b>
ja: <b>音声プリセット</b>

en: <b>Format</b>
ja: <b>形式</b>

en: Channels:
ja: チャンネル:

en: Sample rate:
ja: サンプルレート:

en: Sample depth:
ja: 量子化ビット:

en: Author:
ja: 作者:

en: Year:
ja: 製作年:

en: Project title:
ja: プロジェクト名:

en: Info
ja: 情報

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Double-click a project below to load it:
ja: プロジェクトを読み込む場合はダブルクリック:

en: Browse projects...
ja: プロジェクトファイルを参照...

en: Missing dependencies...
ja: 不足している依存関係...

en: There is already a %s instance, please inform the developers by filing a bug at http://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=pitivi
ja: すでに %s のインスタンスがあります。このバグを以下のサイトで開発者に報告してください。http://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=pitivi

en: Loading project...
ja: プロジェクトを読み込んでいます...

en: Project loaded.
ja: プロジェクトを読み込みました。

en: Rendering...
ja: レンダリングしています...

en: 
        %prog [PROJECT_FILE]               # Start the video editor.
        %prog -i [-a] [MEDIA_FILE1 ...]    # Start the editor and create a project.
        %prog PROJECT_FILE -r OUTPUT_FILE  # Render a project.
        %prog PROJECT_FILE -p              # Preview a project.
ja: 
        %prog [PROJECT_FILE]               # 動画エディターを起動します。
        %prog -i [-a] [MEDIA_FILE1 ...]    # エディターを起動してプロジェクトを作成します。
        %prog PROJECT_FILE -r OUTPUT_FILE  # プロジェクトをレンダリングします。.
        %prog PROJECT_FILE -p              # プロジェクトをプレビューします。

en: Import each MEDIA_FILE into a new project.
ja: 各メディアファイルを新しいプロジェクトにインポートします。

en: Add each imported MEDIA_FILE to the timeline.
ja: 各メディアファイルをインポートして、タイムラインに追加します。

en: Run Pitivi in the Python Debugger.
ja: Python デバッガーで Pitivi を起動します。

en: Render the specified project to OUTPUT_FILE with no GUI.
ja: GUI を使わずに、指定したプロジェクトを OUTPUT_FILE にレンダリングします。

en: Preview the specified project file without the full UI.
ja: 一部の UI を省略して、指定したプロジェクトをプレビューします。

en: -p and -r cannot be used simultaneously
ja: -pオプションと-rオプションは同時に使うことができません

en: -r or -p and -i are incompatible
ja: -rオプションと-pオプション、-iオプションは互換性がありません

en: -a requires -i
ja: -aオプションは-iオプションを必要とします

en: -r requires exactly one PROJECT_FILE
ja: -rオプションにはひとつのプロジェクトファイルが必要です

en: -p requires exactly one PROJECT_FILE
ja: -pオプションにはひとつのプロジェクトファイルが必要です

en: Cannot open more than one PROJECT_FILE
ja: 複数のプロジェクトファイルを開くことはできません

en: %s is already running
ja: %sはすでに起動しています

en: An instance of %s is already running in this script.
ja: %s のプログラムは既にこのスクリプトで実行されています。

en: Could not find the GNonLin plugins
ja: GNonLinプラグインを見つけることができません

en: Make sure the plugins were installed and are available in the GStreamer plugins path.
ja: このプラグインがインストールされていて、GStreamer プラグインのパスで利用可能なことを確認してください。

en: Could not find the autodetect plugins
ja: autodetectプラグインを見つけることができません

en: Make sure you have installed gst-plugins-good and that it's available in the GStreamer plugin path.
ja: gst-plugins-goodがインストールされていて、GStreamerプラグインパスから利用可能かどうか確認してください。

en: PyGTK doesn't have cairo support
ja: cairoをサポートするPyGTKではありません

en: Please use a version of the GTK+ Python bindings built with cairo support.
ja: cairo サポートつきでビルドされたバージョンの GTK+ Python バインディングを使用してください。

en: Could not initiate the video output plugins
ja: 映像出力プラグインを起動できません

en: Make sure you have at least one valid video output sink available (xvimagesink or ximagesink).
ja: 利用可能な映像出力シンクから少なくともひとつが選択されているか確認してください(xvimagesinkまたはximagesink)。

en: Could not initiate the audio output plugins
ja: 音声出力プラグインを起動できません

en: Make sure you have at least one valid audio output sink available (alsasink or osssink).
ja: 利用可能な音声出力シンクから少なくともひとつが選択されているかどうか確認してください(alsasinkまたはosssink)。

en: Could not import the cairo Python bindings
ja: cairo Python バインディングをインポートできません

en: Make sure you have the cairo Python bindings installed.
ja: cairo Pythonバインディングのインストールを確認してください。

en: Could not import the goocanvas Python bindings
ja: goocanvas Python バインディングをインポートできません

en: Make sure you have the goocanvas Python bindings installed.
ja: goocanvas Pythonバインディングのインストールを確認してください。

en: Could not import the xdg Python library
ja: xdg Pythonライブラリをインポートできません

en: Make sure you have the xdg Python library installed.
ja: xdg Pythonライブラリのインストールを確認してください。

en: You do not have a recent enough version of the GTK+ Python bindings (your version %s)
ja: GTK+ Pythonバインディングのバージョンが古いです(バージョンは%sです)

en: Install a version of the GTK+ Python bindings greater than or equal to %s.
ja: バージョンが%s以上のGTK+ Pythonバインディングをインストールしてください。

en: You do not have a recent enough version of GTK+ (your version %s)
ja: GTK+のバージョンが古いです(バージョンは%sです)

en: Install a version of GTK+ greater than or equal to %s.
ja: バージョンが%s以上のGTK+をインストールしてください。

en: You do not have a recent enough version of GStreamer Python bindings (your version %s)
ja: GStreamer Pythonバインディングのバージョンが古いです (バージョンは%sです)

en: Install a version of the GStreamer Python bindings greater than or equal to %s.
ja: バージョンが%s以上のGStreamer Pythonバインディングをインストールしてください。

en: You do not have a recent enough version of GStreamer (your version %s)
ja: GStreamerのバージョンが古いです(バージョンは%sです)。

en: Install a version of the GStreamer greater than or equal to %s.
ja: バージョンが%s以上のGStreamerをインストールしてください。

en: You do not have a recent enough version of the cairo Python bindings (your version %s)
ja: cairo Pythonバインディングが古いです(バージョンは%sです)。

en: Install a version of the cairo Python bindings greater than or equal to %s.
ja: バージョンが%s以上のcairo Pythonバインディングをインストールしてください。

en: You do not have a recent enough version of the GNonLin GStreamer plugin (your version %s)
ja: GNonLin GStreamerプラグインのバージョンが古いです(バージョンは%sです)。

en: Install a version of the GNonLin GStreamer plugin greater than or equal to %s.
ja: バージョンが%s以上のGNonLin GStreamerプラグインをインストールしてください。

en: Could not import the Zope interface module
ja: Zope インターフェースモジュールをインポートできません

en: Make sure you have the zope.interface module installed.
ja: zope.interfaceモジュールがインストールされていることを確認してください。

en: Could not import the distutils modules
ja: distutils モジュールをインポートできません

en: Make sure you have the distutils Python module installed.
ja: distutils Pythonモジュールのインストールを確認してください。

en: Enables the autoalign feature
ja: 自動アライメント機能は有効です

en: Additional video effects
ja: 追加の映像エフェクト

en: Additional multimedia codecs through the FFmpeg library
ja: FFmpegライブラリ由来の追加のマルチメディアコーデック

en: Missing plugins:
    %s
ja: 見つからないプラグイン:
    %s

note: woot, nothing decodable
en: Cannot decode file.
ja: ファイルをデコードできません。

en: The given file does not contain audio, video or picture streams.
ja: このファイルには、映像、音声、静止画いずれのストリームも含まれていません。

en: Could not establish the duration of the file.
ja: ファイルの長さを特定できません。

en: This clip seems to be in a format which cannot be accessed in a random fashion.
ja: このクリップは、ランダムアクセスできない形式のようです。

en: Timeout while analyzing file.
ja: ファイルの解析中にタイムアウトしました。

en: Analyzing the file took too long.
ja: ファイルの解析に時間がかかりすぎました。

en: No available source handler.
ja: 利用可能なソースハンドラーがありません。

en: You do not have a GStreamer source element to handle the "%s" protocol
ja: "%s"プロトコルを扱うためのGStreamerソースエレメントがありません

en: File does not exist
ja: ファイルがみつかりません

en: File not readable by current user
ja: 今のユーザーではファイルが読み込めません

en: Pipeline didn't want to go to PAUSED.
ja: パイプラインを一時停止できません。

en: An internal error occurred while analyzing this file: %s
ja: ファイルの解析中に、内部エラーが発生しました: %s

en: File contains a redirection to another clip.
ja: ファイルに他のクリップへのリダイレクトが含まれています。

en: Pitivi currently does not handle redirection files.
ja: 現在の Pitivi はファイルのリダイレクトを処理することができません。

en: Pipeline didn't want to go to PLAYING.
ja: パイプラインを再生できません。

en: All effects
ja: すべてのエフェクト

en: Colors
ja: カラー

en: Noise
ja: ノイズ

en: Analysis
ja: アナリシス

en: Blur
ja: ブラー

en: Geometry
ja: ジオメトリ

en: Fancy
ja: ファンシー

en: Time
ja: タイム

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Pitivi Native (XML)
ja: Pitivi 標準 (XML)

en: Playlist format
ja: プレイリスト形式

note: TODO: Find a way to install the missing effect.
en: The project contains effects which are not available on the system.
ja: プロジェクトには、このコンピューターで利用できないエフェクトが含まれています。

en: Failed loading %(uri)s.
ja: %(uri)sの読み込みに失敗しました。

en: Not a valid project file.
ja: 有効なプロジェクトファイルではありません。

en: Couldn't close current project
ja: 現在のプロジェクトを終了できません

en: No URI specified.
ja: URI が指定されていません。

en: New Project
ja: 新しいプロジェクト

en: Export Settings
ja: エクスポート設定

en: Video:
ja: 映像:

en: 
    Audio:
ja: 
    音声:

en: 
    Muxer:
ja: 
    マルチプレクサー:

note: Translators: This string indicates the estimated time remaining until the action completes.  The "%s" is an already-localized human-readable duration description like "31 seconds".
en: About %s left
ja: 残り時間: 約 %s

en: Remove effect
ja: エフェクトを削除

en: Activated
ja: 有効化

en: Type
ja: 種類

en: Effect name
ja: エフェクト名

en: Effects
ja: エフェクト

en: Select a clip on the timeline to configure its associated effects
ja: 関連付けられたエフェクトを設定するにはタイムライン上でクリップを選択します

en: Transformation
ja: 変形

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
ja[0]: <b>音声:</b> %d チャンネル %d <i>Hz</i> (%d <i>ビット</i>)

en: <b>Unknown Audio format:</b> %s
ja: <b>不明な音声形式:</b> %s

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %.2f<i>fps</i>
ja: <b>映像:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %.2f<i>fps</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
ja: <b>画像:</b> %d×%d <i>pixels</i>

en: <b>Unknown Video format:</b> %s
ja: <b>不明な映像形式:</b> %s

en: <b>Text:</b> %s
ja: <b>テキスト:</b> %s

en: 6 Channels (5.1)
ja: 6 チャンネル (5.1)

en: 4 Channels (4.0)
ja: 4 チャンネル (4.0)

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Mono
ja: モノラル

en: Implement Me
ja: 実装する

en: Custom
ja: カスタム

en: Save Preset
ja: プリセットを保存

en: Choose...
ja: 選択...

en: Video effects
ja: 映像エフェクト

en: Audio effects
ja: 音声エフェクト

note: Prevents being flush against the notebook
en: Search:
ja: 検索:

en: Name
ja: 名前

en: Description
ja: 説明

en: Show Video Effects as a List
ja: 映像エフェクトを一覧表示

en: Show Video Effects as Icons
ja: 映像エフェクトをアイコン表示

en: No preset
ja: プリセットなし

en: "%s" already exists.
ja: "%s"はすでに存在します。

en: New preset
ja: 新しいプリセット

en: New preset %d
ja: 新しいプリセット %d

en: A file name is required.
ja: ファイル名が必要です。

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
ja: ファイルはすでに存在しています。
    上書きしたくなければ、別のファイル名にするか別のフォルダーを選択してください。

en: Pitivi can not preview this file.
ja: Pitiviはこのファイルをプレビューできません。

en: More info
ja: 詳細情報

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
ja: <b>解像度</b>: %d×%d

en: <b>Duration</b>: %s
ja: <b>再生時間</b>: %s

en: Error while analyzing a file
ja: ファイルの解析中にエラーが発生しました

en: Unknown reason
ja: 原因不明

en: Problem:
ja: 問題:

en: Extra information:
ja: 詳細情報:

en: No properties...
ja: プロパティなし...

en: Reset to default value
ja: 既定値に戻す

note: set title and frame label
en: Properties for %s
ja: %s のプロパティ

en: Split
ja: 分割

en: Keyframe
ja: キーフレーム

en: Unlink
ja: リンク解除

en: Ungroup
ja: グループ解除

note: Translators: This is an action, the title of a button
en: Group
ja: グループ化

en: Align
ja: 配置

en: Start Playback
ja: 再生を開始します

en: Loop over selected area
ja: 選択した領域を繰り返し再生します

en: Create a new project
ja: 新しいプロジェクトを作成します

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open an existing project
ja: 既存のプロジェクトを開きます

en: Save the current project
ja: 現在のプロジェクトを保存します

en: Save _As...
ja: 名前を付けて保存(_A)...

en: Reload the current project
ja: 現在のプロジェクトの再読み込み

en: Edit the project settings
ja: プロジェクトの設定を編集します

en: _Render...
ja: レンダリング(_R)...

en: Export your project as a finished movie
ja: プロジェクトを完成したムービーとしてエクスポートします

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo the last operation
ja: 直前の操作を取り消します

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Redo the last operation that was undone
ja: 取り消した操作をやり直します

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Information about %s
ja: %s について

en: User Manual
ja: ユーザーマニュアル

en: _Project
ja: プロジェクト(_P)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Library
ja: ライブラリ(_L)

en: _Timeline
ja: タイムライン(_T)

en: Previe_w
ja: プレビュー(_W)

en: Loop
ja: ループ再生

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: View the main window on the whole screen
ja: メインウィンドウをフルスクリーン表示します

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Timeline Toolbar
ja: タイムラインツールバー

en: Undock Viewer
ja: ビューアーを本体から切り離す

en: Put the viewer in a separate window
ja: ビューアーを本体と別のウィンドウに切り離します

en: Media Library
ja: メディアライブラリ

en: Effect Library
ja: エフェクトライブラリ

en: Clip configuration
ja: クリップの設定

en: Contributors:
ja: 貢献者:

en: GNU Lesser General Public License
    See http://www.gnu.org/copyleft/lesser.html for more details
ja: GNU Lesser General Public License
    詳細は http://www.gnu.org/copyleft/lesser.html を参照してください

en: Open File...
ja: ファイルを開く...

en: All Supported Formats
ja: サポートされているすべての形式

en: Close without saving
ja: 保存せずに閉じる

en: Save changes to the current project before closing?
ja: 終了する前に、現在のプロジェクトに変更点を保存しますか?

en: If you don't save some of your changes will be lost
ja: 保存しなかった場合、変更点は失われます

en: Do you want to reload current project?
ja: 現在のプロジェクトを再読み込みしますか?

en: Revert to saved project
ja: 保存したプロジェクトの状態に戻します

en: All unsaved changes will be lost.
ja: 保存していないすべての変更点は失われます。

en: Unable to load project "%s"
ja: プロジェクト "%s" を読み込めません

en: Error Loading Project
ja: プロジェクトの読み込み中にエラー

en: Locate missing file...
ja: 見つからないファイルの場所...

note: The file is probably an image, not video or audio.
en: The following file has moved: "<b>%s</b>"
    Please specify its new location:
ja: 以下のファイルが見つかりません: "<b>%s</b>"
    このファイルの現在の場所を指定してください:

en: The following file has moved: "<b>%s</b>" (duration: %s)
    Please specify its new location:
ja: 以下のファイルが見つかりません: "<b>%s</b>" (再生時間: %s)
    このファイルの現在の場所を指定してください:

en: Save As...
ja: 名前を付けて保存...

en: Detect Automatically
ja: 自動検出

en: Untitled project
ja: 無名のプロジェクト

en: Appearance
ja: 外観

en: Thumbnail gap
ja: サムネイルの間隔

en: The spacing between thumbnails, in pixels
ja: サムネイル間の間隔をピクセル単位で指定します

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Thumbnail every
ja: サムネイル生成の周期

en: minute
ja: 分

en: The interval, in seconds, between thumbnails.
ja: 指定した時間ごとにサムネイルを生成します

en: Enable video thumbnails
ja: 映像サムネイルの表示

en: Show thumbnails on video clips
ja: 映像クリップにサムネイルを表示します

en: Enable audio waveforms
ja: 音声波形の表示

en: Show waveforms on audio clips
ja: 音声クリップに波形を表示します

en: Square
ja: 正方形

en: 480p Wide
ja: 480p ワイド

en: 480i Wide
ja: 480i ワイド

en: 576p Wide
ja: 576p ワイド

en: 576i Wide
ja: 576i ワイド

en: DV Widescreen (16:9)
ja: DV ワイドスクリーン (16:9)

en: Cinema (1.37)
ja: シネマ (1.37)

en: Cinema (1.66)
ja: シネマ (1.66)

en: Cinema (1.85)
ja: シネマ (1.85)

en: Anamorphic (2.35)
ja: アナモフィック (2.35)

en: Anamorphic (2.39)
ja: アナモフィック (2.39)

en: Anamorphic (2.4)
ja: アナモフィック (2.4)

en: Import Files...
ja: ファイルのインポート...

en: Remove Clip
ja: クリップを削除

en: Play Clip
ja: クリップを再生

en: Icon
ja: アイコン

en: Information
ja: 情報

en: Duration
ja: 長さ

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import Files..." button.
ja: プロジェクトにメディアを追加するには、ファイルやフォルダーをここにドラッグするか"ファイルのインポート..."ボタンを使います。

en: Hide
ja: 隠す

en: _Import Files...
ja: ファイルのインポート(_I)...

en: Add media files to your project
ja: プロジェクトにファイルを追加します

en: Import _Folders...
ja: フォルダーのインポート(_F)...

en: Add the contents of a folder as clips in your project
ja: フォルダーの中のファイルをクリップとしてプロジェクトに追加します

en: Select Unused Media
ja: 未使用のメディアを選択

en: Select clips that have not been used in the project
ja: プロジェクトで使われていないクリップを選択します

en: _Remove from Project
ja: プロジェクトから削除(_R)

en: Insert at _End of Timeline
ja: タイムラインの末尾に挿入(_E)

en: Show Clips as a List
ja: クリップを一覧表示

en: Show Clips as Icons
ja: クリップをアイコン表示

en: Select One or More Folders
ja: フォルダーを選択

en: Select One or More Files
ja: ファイルを選択

en: Close after importing files
ja: ファイルをインポートした後で閉じる

en: Importing clip %(current_clip)d of %(total)d
ja: %(total)d 個中 %(current_clip)d 個目のクリップをインポート中

en: Errors occurred while importing.
ja: インポート中にエラーが発生しました。

en: View errors
ja: エラーを見る

en: An error occurred while importing.
ja: インポート中にエラーが発生しました。

en: View error
ja: エラーを見る

en: Error while analyzing files
ja: ファイルの解析中にエラーが発生しました

en: The following files can not be used with Pitivi.
ja: 以下のファイルは Pitivi で扱えません。

en: The following file can not be used with Pitivi.
ja: 以下のファイルは Pitivi で扱えません。

en: Behavior
ja: 動作

en: Snap distance
ja: スナップする距離

en: Threshold (in pixels) at which two clips will snap together when dragging or trimming.
ja: ドラッグ時やトリミング時に２つのクリップがくっつく距離をピクセル単位で指定します

en: Audio:
ja: 音声:

en: Video:
ja: 映像:

en: Text:
ja: テキスト:

note: tooltip text for toolbar
en: Delete Selected
ja: 選択したものを削除

en: Split clip at playhead position
ja: 再生位置でクリップを分割します

en: Add a keyframe
ja: キーフレームを追加

en: Move to the previous keyframe
ja: 前のキーフレームに移動します

en: Move to the next keyframe
ja: 次のキーフレームに移動します

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom Fit
ja: 画面に合わせる

en: Break links between clips
ja: クリップ同士のリンクを解除します

en: Link together arbitrary clips
ja: 任意のクリップ同士をリンクします

en: Ungroup clips
ja: クリップのグループ化を解除します

en: Group clips
ja: クリップをグループ化します

en: Align clips based on their soundtracks
ja: クリップ位置を音声トラックに合わせる

en: One or more GStreamer errors occured!
ja: GStreamerエラーが発生しました!

en: Error List
ja: エラー一覧

en: The following errors have been reported:
ja: 以下のエラーが報告されています:

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom Timeline
ja: タイムラインの表示を拡大・縮小します

en: Add a Keyframe
ja: キーフレームを追加

en: _Previous Keyframe
ja: 前のキーフレーム(_P)

en: _Next Keyframe
ja: 次のキーフレーム(_N)

en: Color for video clips
ja: 映像クリップの背景色

en: The background color for clips in video tracks.
ja: 映像トラックにあるクリップの背景色です。

en: Color for audio clips
ja: 音声クリップの背景色

en: The background color for clips in audio tracks.
ja: 音声トラックにあるクリップの背景色です。

en: Selection color
ja: 選択されている色

en: Selected clips will be tinted with this color.
ja: 選択したクリップはこの色で表示されます。

en: Clip font
ja: クリップのフォント

en: The font to use for clip titles
ja: クリップのタイトルで使われるフォントです。

en: Go to the beginning of the timeline
ja: タイムラインの先頭に戻る

en: Go back one second
ja: 1 秒戻る

en: Go forward one second
ja: 1 秒進む

en: Go to the end of the timeline
ja: タイムラインの末尾に進む

en: Dock Viewer
ja: ビューアーを本体に組み込む

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: 一時停止

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

note: Translators: "non local" means the project is not stored on a local filesystem
en: %s doesn't yet handle non-local projects
ja: %sは未保存のプロジェクトを扱いません
