pitivi master - en to ro translation catalogue (266 entries)

en: Create and edit your own movies
ro: Creează și editează filmele tale

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
ro: Pitivi este un editor video ce urmărește să apeleze la amatori și profesioniști, concentrat puternic pe eficiență, calitate și utilizabilitate. Se integrează bine cu alte aplicații și vine cu o frumoasă interfață pentru utilizatori concepută să fie puternică dar ușor de învățat.

en: Some other features include:
ro: Alte caracteristici includ:

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
ro: Acceptă orice formate suportate de platforma multimedia GStreamer

en: Can animate hundreds of special effects and filters with keyframable properties
ro: Poate anima sute de efecte speciale și filtre cu proprietăți pentru cadrele cheie

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
ro: Abilitatea de a stabili rapoartele de aspect, rata de cadre și prestabilirile de randare

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
ro: Ușor de utilizat tranzițiile translucide și SMPTE

en: The Pitivi Team
ro: Echipa Pitivi

en: Auto-Alignment Starting
ro: Se începe auto-alinierea

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
ro: <b><big>Se efectuează auto-alinierea</big></b>

en: Estimating...
ro: Se estimează...

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Apply to project
ro: _Aplică la proiect

en: Frame rate:
ro: Frecvență cadre:

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio:
ro: Raportul de aspect al pixelilor:

en: Channels:
ro: Canale:

en: Width:
ro: Lățime:

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Missing Dependencies
ro: Lipsesc dependențe

en: Install
ro: Instalează

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
ro: Pentru a activa funcționalități adiționale, instalați următoarele pachete și reporniți Pitivi:

en: Show video effects
ro: Arată efecte video

en: Show audio effects
ro: Arată efecte audio

en: Clear the current search
ro: Curăță căutarea curentă

en: Search...
ro: Caută...

en: Reset all
ro: Restabilește tot

en: New project
ro: Proiect nou

en: Open project...
ro: Deschide proiect...

en: Save the current project under a new name or a different location
ro: Salvează proiectu curent sub un nou nume sau sub o locație diferită

en: Save As...
ro: Salvează ca...

en: Reload the current project
ro: Reîncarcă proiectul curent

en: Revert to saved version
ro: Revino la versiunea salvată

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
ro: Exportă proiectul curent și toate mediile sale într-o arhivă .tar

en: Export as Archive...
ro: Exportă ca arhivă...

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
ro: Exportă cadrul de la poziția punctului de redare curent ca un fișier imagine.

en: Export current frame...
ro: Exportă cadrul curent...

en: Edit the project settings
ro: Modifică configurările proiectului

en: Project Settings
ro: Configurări proiect

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: User Manual
ro: Manualul utilizatorului

en: About
ro: Despre

en: Add media files to your project
ro: Adaugă fișiere media la proiect

en: Import
ro: Importă

en: Remove selected clips from the project
ro: Elimină clipurile selectate din proiect

en: _Remove from Project
ro: _Elimină din proiect

en: Clip properties...
ro: Proprietăți clip...

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
ro: Introdu clipurile selectate la sfârșitul liniei de timp

en: Insert at _End of Timeline
ro: Introdu la sfârșitul liniei d_e timp

en: Show clips as a detailed list
ro: Arată clipurile ca o listă detaliată

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
ro: Selectați clipurile care nu au fost utilizate în proiect

en: Show all clips
ro: Arată toate clipurile

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
ro: Adaugați media proiectului trăgând fișiere și dosare aici sau utilizând butonul „Import”.

en: Reset to Factory Settings
ro: Restabiliți configurările din fabrică

en: Reset all settings to their default values
ro: Restabiliți toate configurările la valorile lor implicite

en: Revert
ro: Revenire

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
ro: Readu toate configurările la valorile lor precedente (înainte de deschiderea dialogului cu preferințe)

en: Close
ro: Închide

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
ro: Unele modificări nu vor avea efect decât după repornirea Pitivi

en: Cancel
ro: Anulează

en: Preset:
ro: Prestabilire:

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: pixels
ro: pixeli

note: When checked, changing the width or height affects also the other so that the aspect ratio value (width / height) does not change.
en: Link
ro: Leagă

en: Frame Rate:
ro: Frecvență cadre:

en: Author:
ro: Autor:

en: Project title:
ro: Titlu proiect:

en: Year:
ro: An:

note: The title of the section with the name, author, year fields
en: Info
ro: Informații

en: Render
ro: Randează

en: Folder:
ro: Dosar:

en: File name:
ro: Nume fișier:

en: Container format:
ro: Format container:

en: Help
ro: Ajutor

en: Scale:
ro: Scară:

en: Scale
ro: Scară

en: Height
ro: Înălțime

en: Project Settings...
ro: Configurări proiect...

en: Advanced...
ro: Avansat...

en: Framerate
ro: Frecvență cadre

en: Automatically render from proxy files
ro: Randează automat din fișierele proxy

en: Always render from proxy files
ro: Randează întotdeauna din fișiere proxy

en: Never render from proxy files
ro: Nu randa niciodată din fișierele proxy

en: Rendering
ro: Se randează

en: Pause
ro: Pauză

en: Play
ro: Redă

en: Open Folder
ro: Deschide disar

en: Initializing...
ro: Se inițializează...

en: Estimated filesize:
ro: Dimensiunea estimată de fișier:

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: Double-click a project below to load it:
ro: Apăsați dublu clic pe un proiect de mai jos pentru a-l încărca:

en: New
ro: Nou

en: Browse projects...
ro: Navighează proiecte...

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: Missing dependencies...
ro: Lipsesc dependențe...

en: Split clips at playhead position
ro: Taie clipul la poziția curentă a punctului de redare

en: Split
ro: Desparte

en: Delete clips
ro: Șterge clipuri

en: Delete
ro: Șterge

en: Group clips
ro: Grupează clipurile

en: Group
ro: Grupează

en: Ungroup clips
ro: Dezgrupează clipurile

en: Ungroup
ro: Degrupează

en: Copy clips
ro: Copiază clipurile

en: Paste clips
ro: Lipește clipurile

en: Align clips based on their soundtracks
ro: Aliniază clipurile pe baza coloanei sonore

en: Align
ro: Aliniază

en: Create
ro: Creează

en: Select a title clip to edit or create a new one.
ro: Selectați un clip titlu pentru a edita sau crea unul nou.

en: Choose a font
ro: Alegeți un font

en: Text color
ro: Culoare text

en: Pick a text color
ro: Alegeți o culoare pentru text

en: Background color
ro: Culoarea de fundal

en: Pick a background color
ro: Alegeți culoarea de fundal

en: Horizontal:
ro: Orizontal:

en: Alignment
ro: Aliniament

en: General
ro: Generale

en: Undo the most recent action
ro: Anulează cea mai recentă acțiune

en: Redo the most recent action
ro: Refă cea mai recentă acțiune

en: Quit
ro: Ieșire

en: Show the Shortcuts Window
ro: Arată fereastra cu scurtături

en: Effects
ro: Efecte

en: To apply an effect to the clip, drag it from the Effect Library.
ro: Pentru a aplica un efect clipului, trageți-l din Biblioteca cu efecte

en: Remove effect
ro: Elimină efectul

en: Active
ro: Activ

en: Type
ro: Tip

en: Effect name
ro: Numele efectului

en: Select a clip on the timeline to configure its associated effects
ro: Selectați un clip din linia de timp pentru a configura efectele asociate lui

en: Clip Effects
ro: Efectele clipului

en: Remove the selected effect
ro: Elimină efectul selectat

en: Transformation
ro: Transformare

en: Colors
ro: Culori

en: Analysis
ro: Analiză

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Time
ro: Timp

en: effect
ro: efect

en: All effects
ro: Toate efectele

en: Title
ro: Titlu

en: Save
ro: Salvează

en: Save the current project
ro: Salvează proiectul curent

en: Create a new project
ro: Crează un proiect nou

en: Past maintainers:
ro: Întreținători anteriori:

note: Translators: this paragraph is to be translated, the list of contributors is shown dynamically as a clickable link below it
en: Contributors:
    A handwritten list here would...
    • be too long,
    • be frequently outdated,
    • not show their relative merit.
    
    Out of respect for our contributors, we point you instead to:
ro: Contribuitori:
    O listă menținută manual va...
    • fi prea lungă,
    • fi învechită frecvent,
    • omite meritul relativ al lor.
    
    Din respect pentru contribuitorii noștri, vă trimitem către:

note: Translators: keep the %s at the end of the 1st line
en: The list of contributors on Ohloh %s
    Or you can run: git shortlog -s -n
ro: Lista contribuitorilor pe Ohloh %s
    Sau puteți rula comanda: git shortlog -s -n

note: The user has not made a decision, don't do anything
en: Open File...
ro: Deschide fișier...

en: Open
ro: Deschide

en: Unable to save project "%s"
ro: Nu s-a putut salva proiectul „%s”

en: Close without saving
ro: Închide fără a salva

en: Save changes to the current project before closing?
ro: Salvați modificările proiectului curent înainte de închidere?

en: Revert to saved project version?
ro: Reveniți la versiunea proiectului salvat?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
ro: Aceasta va reîncărca proiectul curent. Toate modificările vor fi pierdute.

en: Locate missing file...
ro: Localizează fișierul lipsă...

en: Please specify its new location:
ro: Specificați noua lui locație.

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
ro: %s fișiere

note: Signal the project loading failure. You have to do this *after* successfully creating a blank project, or the startupwizard will still be connected to that signal too.
en: No replacement file was provided for "<i>%s</i>".
    
    Pitivi does not currently support partial projects.
ro: Nu a fost niciun fișier înlocuitor oferit pentru „<i>%s</i>”.
    
    Pitivi momentan nu suportă proiecte parțiale.

en: Export To...
ro: Exportă în...

en: Tar archive
ro: Arhivă tar

en: PNG image
ro: Imagine PNG

en: JPEG image
ro: Imagine JPEG

en: Preview
ro: Previzualizează

en: More info
ro: Mai multe informații

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
ro: <b>Rezoluție</b>: %d×%d

en: Close after importing files
ro: Închide după importarea fișierelor

en: Create proxies when the media format is not supported officially
ro: Creează proxy-uri când formatul media nu este suportat oficial

en: Let Pitivi decide when to create proxy files and when not. The decision will be made depending on the file format, and how well it is supported. For example H.264, FLAC files contained in QuickTime will not be proxied, but AAC, H.264 contained in MPEG-TS will.
    
    <i>This is the only option officially supported by the Pitivi developers and thus is the safest.</i>
ro: Lasă-l pe Pitivi să decidă când să creeze fișiere proxy și când nu. Decizia va fi făcută în funcție de formatul fișierului, și cât de bine este suportat. De exemplu fișierele H.264, FLAC conținute în QuickTime nu vor fi trecute prin proxy, dar AAC, H.264 conținut în MPEG-TS vor fi trecute prin proxy.
    
    <i>Aceasta este singura opțiune suportată oficial de dezvoltatorii Pitivi și de aceea este cea mai sigură.</i>

en: Create proxies for all files
ro: Creează proxy-uri pentru toate fișierele

en: Use proxies for every imported file whatever its current media format is.
ro: Utilizează proxy-uri pentru fiecare fișier importat indiferent de formatul media în care se află.

en: Do not use proxy files
ro: Nu utiliza fișiere proxy

en: Icon
ro: Iconiță

en: Information
ro: Informații

en: Select One or More Files
ro: Selectați unul sau mai multe fișiere

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: Transcoding %d asset: %d%% (About %s left) | Transcoding %d assets: %d%% (About %s left)
ro[0]: Se trascodează %d resursă: %d%% (Aproximativ %s rămase)
ro[1]: Se trascodează %d resurse: %d%% (Aproximativ %s rămase)
ro[2]: Se trascodează %d de resurse: %d%% (Aproximativ %s rămase)

en: View error | View errors
ro[0]: Eroare de vizualizare
ro[1]: Erori de vizualizare
ro[2]: Erori de vizualizare

en: The project settings have been set to match file '%s'
ro: Proiectul a fost stabilit să se potrivească fișierului „%s”

en: Open containing folder
ro: Deschide dosarul conținător

en: Delete corresponding proxy file | Delete corresponding proxy files
ro[0]: Șterge fișierul proxy corespunzător
ro[1]: Șterge fișierele proxy corespunzătoare
ro[2]: Șterge fișierele proxy corespunzătoare

en: New preset %d
ro: Prestabilire nouă %d

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
ro: profil-nou

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
ro: profil-nou-%d

en: New Project
ro: Proiect nou

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
ro: Ne pare rău, ceva nu a funcționat cum trebuie.

en: Pitivi detected a serious backend problem and could not recover from it, even after multiple tries. The only thing that can be done at this point is to <b>restart Pitivi</b>.
    
    This is a rare and severe kind of bug. Please see our <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">bug reporting guide</a> and take the time to report it! We will be very happy to fix this bug and make sure it does not occur again in future versions.
    
    Before closing Pitivi, you can save changes to the existing project file or as a separate project file.
ro: Pitivi a detectat o problemă serioasă la suportul backend și nu a putut recupera la starea normală, chiar și după reîncercări multiple. Singurul lucru care poate fi făcut în acest moment este să <b>reporniți Pitivi</b>.
    
    Acesta este un defect rar și grav. Consultați <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">ghidul nostru de raportare a defectelor</a> și folosiți ceva timp pentru a raporta defectul! Ne face plăcere să reparăm acest defect și să nu asigurăm că nu va reapărea în versiunile viitoare.
    
    Înainte de a închide Pitivi, puteți salva fișierul cu modificările proiectului existent sau ca fișier de proiect separat.

en: This might be due to a bug or an unsupported project file format. If you were trying to add a media file to your project, use the "Import" button instead.
ro: Aceasta poate fi din cauza unui defect sau unui format de fișiere de proiect nesuportat. Dacă ați încercat să adăugați un fișier media proiectului dumneavoastră, utilizați butonul „Import” în schimb.

en: Ignore backup
ro: Ignoră copia de rezervă

en: Restore from backup
ro: Restaurează din copia de rezervă

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
ro: O versiune autosalvată a fișierului de proiect a fost găsită. Este mai nouă cu %s decât proiectul salvat.
    
    Doriți să o încărcați pe aceasta în schimb?

en: You do not have permissions to write to this folder.
ro: Nu aveți permisiuni să scrieți în acest dosar.

en: Pitivi encoding profile
ro: Profil de codare Pitivi

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
ro: Au mai rămas aproximativ %s

en: Currently rendering
ro: Se randează momentan

note: Translators: This item appears in a combobox's popup and contains as children the unsupported (but still available) muxers and encoders.
en: Unsupported
ro: Nesuportat

en: A file name is required.
ro: Un nume de fișier este necesar.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
ro: Fișierul există deja.
    Dacă nu doriți să-l suprascrieți, alegeți un nome diferit de fișier sau dosar.

en: <b>Make sure your rendering size is even, x264enc might not be able to render otherwise.</b>
ro: <b>Asigurați-vă că dimensiunea de randare este pară, altfel x264enc poate să nu fie capabil să o randeze.</b>

en: Render complete
ro: Randare completă

en: "%s" has finished rendering.
ro: „%s” a finalizat randarea.

en: Title clip duration
ro: Durata clipului titlu

en: Default clip length (in milliseconds) of titles when inserting on the timeline.
ro: Lungimea implicită a clipului (în milisecunde) a titlurilor la introducerea în linia de timp.

en: Absolute
ro: Absolută

en: Top
ro: Sus

en: Center
ro: Centrată

en: Bottom
ro: Jos

en: Baseline
ro: La bază

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Normal
ro: Normală

en: Loop
ro: Ciclează

en: Reverse direction
ro: Direcție inversă

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
ro: Creează o tranziție suprapunând două clipuri adiacente pe același strat. Clic pe tranziție în linia de timp pentru a schimba tipul tranziției.

en: Slow
ro: Încet

en: Fast
ro: Rapid

en: Sharp
ro: Ascuțit

en: Smooth
ro: Lin

en: Currently playing
ro: Redare curentă

en: Go to the beginning of the timeline
ro: Navighează la începutul liniei de timp

en: Go back one second
ro: Navighează înapoi cu o secundă

en: Go forward one second
ro: Navighează înainte cu o secundă

en: Go to the end of the timeline
ro: Navighează la sfârșitul linei de timp

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
ro: Introduceți un cod de timp sau un număr de cadru
    și apăsați „Enter” pentru a naviga la acea poziție

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
ro: Detașează vizualizatorul
    Îl puteți reatașa închizând fereastra nou creată.

en: Show this window in fullscreen
ro: Vizualizează această fereastră pe întreg ecranul

en: Exit fullscreen mode
ro: Ieșire din modul ecran complet

note: Translators: This is a tooltip for a clip's keyframe curve, showing what the keyframe curve affects, the timestamp at the mouse cursor location, and the value at that timestamp.
en: Property: %s
    Timestamp: %s
    Value: %s
ro: Proprietate: %s
    Marcaj de timp: %s
    Valoare: %s

en: Audio crossfade
ro: Atenuare audio progresivă

en: Move layer to top
ro: Mută stratul la primul nivel

en: Move layer up
ro: Mută stratul deasupra

en: Move layer down
ro: Mută stratul dedesubt

en: Move layer to bottom
ro: Mută stratul la bază

en: Delete layer
ro: Șterge stratul

en: Layer %d
ro: Strat %d

en: Frame #%d
ro: Cadru nr.%d

en: Snap distance
ro: Distanță cuplare (pixeli)

en: Timeline
ro: Cronologie

en: Seek backward one frame
ro: Derulează înapoi cu un cadru

en: Seek forward one frame
ro: Derulează înainte cu un cadru

en: Seek backward one second
ro: Derulează înapoi cu o secundă

en: Seek forward one second
ro: Derulează înainte cu o secundă

en: Variable
ro: Variabilă

en: Image:
ro: Imagine:

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

en: Problem:
ro: Problemă:

en: Extra information:
ro: Informații adiționale:

en: Reset to default value
ro: Restabilește la valoarea implicită

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Reset the shortcut to the default accelerator
ro: Restabilește scurtătura la acceleratorul implicit

en: Set Shortcut
ro: Stabilește scurtătura

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
ro: Aplică

en: Apply the accelerator to this shortcut.
ro: Aplică acceleratorul pentru această scurtătură.

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Remove this accelerator from where it was used previously and set it for this shortcut.
ro: Elimină acest accelerator de unde a fost utilizat mai devreme și stabilește-l pentru această scurtătură.

en: <b>Duration:</b> %s
ro: <b>Durată:</b> %s

en: <b>Proxy creation progress:</b> %d%%
ro: <b>Progresul creării de proxy:</b> %d%%

en: <b>Path</b>: %s
ro: <b>Cale</b>: %s

en: <b>Size</b>: %s
ro: <b>Dimensiune</b>: %s

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
ro[0]: <b>Audio:</b> %d canal la %d <i>Hz</i> (%d <i>biți</i>)
ro[1]: <b>Audio:</b> %d canale la %d <i>Hz</i> (%d <i>biți</i>)
ro[2]: <b>Audio:</b> %d de canale la %d <i>Hz</i> (%d <i>biți</i>)

en: %d hour | %d hours
ro[0]: %d oră
ro[1]: %d ore
ro[2]: %d de ore

en: %d minute | %d minutes
ro[0]: %d minut
ro[1]: %d minute
ro[2]: %d de minute

en: %d second | %d seconds
ro[0]: %d secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

en: %d day | %d days
ro[0]: %d zi
ro[1]: %d zile
ro[2]: %d de zile

en: Implement Me
ro: Implementează-mă

en: No properties.
ro: Fără proprietăți.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
ro: Arată cadre cheie pentru această valoare

en: Properties for %s
ro: Proprietăți pentru %s

en: Zoom Fit
ro: Potrivește zoom

note: Translators: %s represents a duration, for example "10 minutes"
en: %s displayed
ro: afișat %s

en: %d nanoseconds displayed, because we can
ro: afișat %d nanosecunde, pentru că se poate
