pitivi master - en to ru translation catalogue (531 entries)

en: Pitivi video project (legacy)
ru: Pitivi видеопроект (устаревший)

en: Pitivi/GES video project
ru: Pitivi/GES видеопроект

en: Create and edit your own movies
ru: Создание и редактирование видеороликов

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
ru: Pitivi это видеоредактор для любителей и полупрофессионалов с основным акцентом на удобстве в использовании, эффективности и качества. Он хорошо интегрируется с другими приложениями и обладает мощным, но простым в изучении пользовательским интерфейсом.

en: With a non-modal editing workflow, a framerate-independent and playhead-centric timeline, Pitivi allows you quickly and accurately trim, split and review your scenes. Pitivi's ripple and roll editing features allow spending more time on storytelling and less time on "pushing clips around".
ru: Благодаря немодальному режиму работы и независимости от кадровой частоты на монтажном столе, работа на котором ориентирована на указатель воспроизведения. С помощью Pitivi можно точно и быстро обрезать, разделить и просмотреть сцены. Великолепные возможности по редактированию Pitivi предоставят вам возможность сосредоточиться на материале и тратить меньше времени на бессмысленное передвижение клипов.

en: Some other features include:
ru: Среди прочих возможностей:

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
ru: Читает любые файлы, поддерживаемые мультимедийным фреймворком GStreamer

en: Can animate hundreds of special effects and filters with keyframable properties
ru: Может анимировать сотни спецэффектов и фильтров по ключевым кадрам

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
ru: Возможность установки собственных форматов изображения, кадровой частоты и предустановок сборки

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
ru: Использование системных переходов и переходов SMPTE

en: Multihead-friendly with detachable user interface components
ru: Поддерживает работу с двумя и более мониторами с переносом элементов интерфейса между экранами

en: The Pitivi Team
ru: Команда Pitivi

en: Video Editor
ru: Видеоредактор

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: video;film;movie;editor;
ru: video;film;movie;editor;видео;фильм;кино;редактор;

en: Auto-Alignment Starting
ru: Запуск автоматического выравнивания

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
ru: <b><big>Выполняется автовыравнивание</big></b>

en: Estimating...
ru: Расчёт...

en: Detect beats
ru: Обнаружение тактов

en: Clear detected beats
ru: Очистить обнаруженные такты

en: Detecting...
ru: Обнаружение...

en: Pick the clip color
ru: Выберите цвет клипа

en: Fade-in:
ru: Нарастание:

en: seconds
ru: секунд

en: Fade-out:
ru: Затухание:

en: Reset fade-in
ru: Сбросить нарастание

en: Reset fade-out
ru: Сбросить затухание

en: Blending:
ru: Смешивание:

en: Clip Properties
ru: Свойства клипа

en: _Cancel
ru: _Отмена

en: _Apply to project
ru: _Применить к проекту

en: Size (pixels)
ru: Размер (в пикселях)

en: Frame rate
ru: Кадровая частота

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio
ru: Пропорции пикселя

en: Video:
ru: Видео:

en: Sample rate
ru: Частота дискретизации

en: Channels
ru: Каналы

en: Audio:
ru: Звук:

en: Height:
ru: Высота:

en: Constrain Proportions
ru: Сохранить пропорции

en: Previous keyframe
ru: Предыдущий ключевой кадр

en: Next keyframe
ru: Следующий ключевой кадр

en: Reset to default values
ru: Сбросить к значениям по умолчанию

en: Width:
ru: Ширина:

en: Angle:
ru: Угол:

en: Noise level:
ru: Уровень шума:

en: White sensitivity:
ru: Чувствительность белого:

en: Black sensitivity:
ru: Чувствительность чёрного:

en: Alpha:
ru: Альфа-канал:

en: Target chroma key:
ru: Хромакей назначение:

en: Red
ru: Красный

en: Green
ru: Зелёный

en: Select a color
ru: Выберите цвет

en: Blue
ru: Синий

en: Shadows
ru: Тени

en: Midtones
ru: Полутона

en: Highlights
ru: Блики

en: Split preview
ru: Разделение предпросмотра

en: Source image on left
ru: Оригинальное изображение слева

en: Shape:
ru: Фигура:

en: width
ru: ширина

en: height
ru: высота

en: Operation:
ru: Операция:

en: tilt
ru: наклон

en: trans. width
ru: ширина перехода

en: min alpha
ru: мин. прозрачность

en: max alpha
ru: макс. прозрачность

en: Color:
ru: Цвет:

en: Favorites
ru: Избранные

en: Search...
ru: Поиск...

en: Reset all
ru: Сбросить все

en: Recent Projects
ru: Последние проекты

en: Updated
ru: Обновлён

en: Remove
ru: Удалить

en: Welcome to Pitivi
ru: Добро пожаловать в Pitivi

en: Beautiful, powerful and intuitive movie editor
ru: Красивый, мощный и интуитивно понятный редактор фильмов

en: Save the current project under a new name or a different location
ru: Сохранить текущий проект с новым именем или в другом месте

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Reload the current project
ru: Перезагрузить текущий проект

en: Revert to saved version
ru: Вернуться к сохранённой версии

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
ru: Экспортировать текущий проект и все его медиафайлы в tar-архив

en: Export as Archive...
ru: Экспортировать как архив...

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
ru: Экспорт кадра в текущей позиции воспроизведения в виде изображения.

en: Export current frame...
ru: Экспортировать текущий кадр...

en: Edit the project settings
ru: Изменить параметры проекта

en: Project Settings
ru: Параметры проекта

en: Preferences
ru: Настройки

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: User Manual
ru: Руководство пользователя

en: Start the intro to Pitivi for new users
ru: Начните знакомство с Pitivi для новых пользователей

en: Interactive Intro
ru: Интерактивное введение

en: About Pitivi
ru: О Pitivi

en: Remove selected clips from the project
ru: Удалить выбранные клипы из проекта

en: _Remove from Project
ru: _Удалить из проекта

en: Clip properties...
ru: Сведения о клипе...

en: Show tags associated with selected clips
ru: Показать теги, связанные с выбранными клипами

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
ru: Вставить выбранные клипы в конце монтажного стола

en: Insert at _End of Timeline
ru: Вставить в _конец монтажного стола

en: Add media files to your project
ru: Добавить медиафайлы в проект

en: Import
ru: Импорт

en: Show clips as a detailed list
ru: Показывать клипы в виде списка

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
ru: Выберите неиспользованные в проекте клипы

en: Show all clips
ru: Показать все клипы

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
ru: Добавить медиафайлы в проект перемещением файлов и папок или с помощью кнопки «Импорт».

en: Reset to Factory Settings
ru: Сброс к исходным параметрам

en: Reset all settings to their default values
ru: Сбросить все параметры до исходных

en: Revert
ru: Вернуть

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
ru: Вернуть все параметры к предыдущим значениям (до открытия диалогового окна параметров)

en: Close
ru: Закрыть

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
ru: Некоторые изменения вступят в силу только после перезапуска Pitivi

en: Cancel
ru: Отмена

en: Preset:
ru: Предустановка:

en: Size:
ru: Размер:

en: pixels
ru: пикселей

note: When checked, changing the width or height affects also the other so that the aspect ratio value (width / height) does not change.
en: Constrain proportions
ru: Сохранить пропорции

en: Maintain aspect ratio
ru: Сохранять пропорции

en: Frame rate:
ru: Кадровая частота:

note: The title of the section with the video settings
en: Video
ru: Видео

en: Author:
ru: Автор:

en: Year:
ru: Год:

note: The title of the section with the name, author, year fields
en: Info
ru: Сведения

en: Scaled proxies resolution:
ru: Разрешение масштабированных прокси:

en: <a href='#'>Proxy Preferences</a>
ru: <a href='#'>Предпочтения прокси-сервера</a>

en: Proxy
ru: Прокси

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Action:
ru: Действие:

en: Safe Areas
ru: Безопасные области

en: Render
ru: Сборка

en: Quality:
ru: Качество:

en: Custom
ru: Настроить вручную

en: Container format:
ru: Формат контейнера:

en: Automatically render from proxy files
ru: Автоматическая сборка из прокси-файлов

en: Use proxy files if they are available and the source asset media format is not officially supported.
    
    This option is a good trade-off between quality of the rendered video and stability.
ru: Использовать прокси файлы, если они доступны, а официальной поддержки формата исходных данных не предусмотрено.
    
    Этот вариант является неплохим компромиссом между качеством отображения видео и стабильностью.

en: Always render from proxy files
ru: Всегда собирать из прокси-файлов

en: Render all proxied clips from the proxy assets. There might be some quality loss during the rendering process.
ru: Сборка всех прокси-клипов на основе данных прокси. Это будет сборка с низким качеством.

en: Never render from proxy files
ru: Никогда не собирать из прокси-файлов

en: Always use source assets for rendering. It is the best choice for the quality of the rendered video, but you might hit some bugs because of the use of not officially supported media formats.
    <i>Use at your own risk!</i>
ru: Всегда используйте исходные ресурсы для сборки. Это лучший выбор для качества собираемого видео, но вы можете столкнуться с некоторыми проблемами из-за использования официально не поддерживаемых медиаформатов.
    <i>Используете на свой страх и риск!</i>

en: Channels:
ru: Каналы:

en: Advanced...
ru: Подробнее...

en: Codec:
ru: Кодек:

en: Sample rate:
ru: Частота дискретизации:

en: Audio
ru: Звук

en: Scale:
ru: Масштаб:

en: Scale
ru: Масштаб

en: Height
ru: Высота

en: Project Settings...
ru: Параметры проекта...

en: Framerate
ru: Кадровая частота

en: Advanced
ru: Продвинутые

en: Select file
ru: Выбрать файл

en: File path:
ru: Путь файла:

en: Rendering
ru: Сборка

en: Pause
ru: Пауза

en: Play
ru: Проиграть

en: Open Folder
ru: Открыть папку

en: <small>This process may take a long time depending on the selected codecs, the image resolution, your computer's processing power, applied effects and the length of your movie.</small>
ru: <small>Сборка конечного видео может занять немало времени. Это зависит от выбранных кодеков, разрешения, мощности вашего компьютера, применённых эффектов и длительности фильма.</small>

en: Initializing...
ru: Инициализация...

en: Estimated filesize:
ru: Примерный размер файла:

en: Split clips at playhead position
ru: Разрезать клип в позиции воспроизведения

en: Split
ru: Разделить

en: Delete clips
ru: Удалить клипы

en: Delete
ru: Удалить

en: Group clips
ru: Группировать клипы

en: Group
ru: Группировать

en: Ungroup clips
ru: Разгруппировать клипы

en: Ungroup
ru: Разгруппировать

en: Cut clips
ru: Вырезать клипы

en: Cut
ru: Вырезать

en: Copy clips
ru: Копировать клипы

en: Copy
ru: Скопировать

en: Paste clips
ru: Вставить клипы

en: Paste
ru: Вставить

en: Align clips based on their soundtracks
ru: Выровнять клипы на основе их звуковых дорожек

en: Align
ru: Выровнять

en: Toggle gapless mode
    When enabled, adjacent clips automatically move to fill gaps.
ru: Переключить на бесшовный режим
    При включении соседние клипы автоматически перемещаются заполняя пробелы.

en: Gapless mode
ru: Бесшовный режим

en: Choose a font
ru: Выберите шрифт

en: Pick a text color
ru: Выберите цвет текста

en: Pick a background color
ru: Выберите цвет фона

en: Pick an outline color
ru: Выберите цвет контура

en: Drop Shadow
ru: Тень

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Horizontal:
ru: По горизонтали:

en: Vertical:
ru: По вертикали:

en: Tracked Objects:
ru: Отслеживаемые объекты:

en: Drag&drop on the video to delimit an object to be tracked.
ru: Перетащите и сбросьте (Drag&drop) на видео, чтобы определить границы объекты для отслеживания.

en: Go back one frame
ru: Назад на один кадр

en: Go forward one frame
ru: Вперёд на один кадр

en: Tracking Algorithm
ru: Алгоритм слежения

en: Track
ru: Отслеживать

en: Search Action
ru: Поиск действия

en: General
ru: Общие

en: Undo the most recent action
ru: Отменить последнее действие

en: Redo the most recent action
ru: Повторить последнее действие

en: Quit
ru: Выйти

en: Show the Shortcuts Window
ru: Открыть окно комбинаций клавиш

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s not found on the system
ru: — %s не найден в системе

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
ru: — %s версии %s установлен, но Pitivi требуется версия не ниже %s

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s GStreamer plug-in not found on the system
ru: — %s GStreamer плагин не найден в системе

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s Gstreamer plug-in version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
ru: — %s Gstreamer версия установленного плагина %s , но Pitivi требует версию не ниже %s

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s GStreamer element not found on the system
ru: — элемент GStreamer %s  не найден в системе

en: ERROR - The following hard dependencies are unmet:
ru: ОШИБКА — не удовлетворены следующие обязательные зависимости:

en: Missing soft dependency:
ru: Отсутствующая необязательная зависимость:

en: ERROR — Could not create a Gst.Fraction — this means gst-python is not installed correctly.
ru: ОШИБКА — Не удалось создать Gst.Fraction — это означает, что gst-python некорректно установлен.

en: Could not create audio output sink. Make sure you have a valid one (pulsesink, alsasink or osssink).
ru: Не удалось создать поток вывода звуковых данных. Убедитесь, что есть доступ к соответствующему приемнику (pulsesink, alsasink или osssink).

en: Could not create video output sink. Make sure you have a gtksink available.
ru: Не удалось создать поток вывода видеоданных. Убедитесь, что к gtksink есть доступ.

en: Could not import '%s'. Make sure you have it available.
ru: Не удалось импортировать '%s'. Убедитесь, что он у вас есть.

en: Could not import 'gi'. Make sure you have pygobject available.
ru: Не удалось импортировать 'gi'. Убедитесь, что у вас есть pygobject.

en: enables sound notifications when rendering is complete
ru: включает звуковые уведомления по завершении сборки

en: enables visual notifications when rendering is complete
ru: включает визуальные уведомления по завершении сборки

en: additional multimedia codecs through the GStreamer Libav library
ru: дополнительные мультимедийные кодеки посредством библиотеки GStreamer Libav

en: enables a watchdog in the GStreamer pipeline. Use to detect errors happening in GStreamer and recover from them
ru: включает сторожевой таймер в конвейере GStreamer. Используйте для обнаружения ошибок, возникающих в GStreamer, и их устранения

en: enables object tracking
ru: позволяет отслеживать объекты

en: enables beat detection functionality
ru: включает возможность обнаружения тактов

note: Translators: This is the default text of a title clip.
en: Title Clip
ru: Заглавный ролик

en: Select a clip on the timeline to configure its properties and effects or create a new clip:
ru: Выберите клип на временной шкале, чтобы настроить его свойства и эффекты или создать новый клип:

en: Create a title clip
ru: Создайте заглавный ролик

en: Create a color clip
ru: Создайте цветной ролик

en: Time
ru: Время

en: Speed
ru: Скорость

en: Reset to default value
ru: Сбросить в значение по умолчанию

en: Effects
ru: Эффекты

en: To apply an effect to the clip, drag it from the Effect Library or use the button below.
ru: Чтобы применить эффект к клипу, перетащите его из библиотеки эффектов или воспользуйтесь кнопкой ниже.

en: Add Effect
ru: Добавить эффект

en: Cover Object
ru: Покрыть объект

en: Transformation
ru: Трансформация

en: Show keyframes
ru: Показывать ключевые кадры

en: Activate keyframes
ru: Активировать ключевые кадры

en: Hide keyframes
ru: Ключевые кадры скрыты

en: Color
ru: Цвет

en: Compositing
ru: Композитинг

note: Translators: These are compositing operators. See https://www.cairographics.org/operators/ for explanation and visualizations.
en: Source
ru: Источник

en: Over
ru: Наложение

en: Text
ru: Текст

en: Clip markers
ru: Метки клипа

en: Magnetic
ru: Магнитные

en: Title clip duration
ru: Длительность клипа титров

en: Default clip length (in milliseconds) of titles when inserting on the timeline.
ru: Длительность титров по умолчанию (в миллисекундах) при вставке на монтажный стол.

en: Title
ru: Титры

note: TODO: Remove when we upgrade pylint https://github.com/PyCQA/pylint/issues/4962 pylint: disable=superfluous-parens
en: Absolute
ru: Абсолютно

en: Top
ru: По верху

en: Center
ru: По центру

en: Bottom
ru: По низу

en: Baseline
ru: По линии шрифта

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s is available
ru: Доступна версия %(cur_ver)s — %(new_ver)s

en: Current maintainers:
ru: Текущие сопровождающие:

en: Past maintainers:
ru: Предыдущие сопровождающие:

en: Contributors:
ru: Вкладчики:

en: Open Project…
ru: Открыть Проект…

en: Open
ru: Открыть

en: All supported formats
ru: Все поддерживаемые форматы

en: Variable
ru: Переменная

en: Image:
ru: Изображение:

en: Unknown reason
ru: Неизвестная причина

en: Problem:
ru: Проблема:

en: Extra information:
ru: Дополнительная информация:

en: Locate missing file...
ru: Найти потеряный файл...

en: The following file could not be found:
ru: Следующий файл не найден:

en: Please specify its new location:
ru: Укажите его новое местоположение:

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
ru: Файлы %s

en: All files
ru: Все файлы

en: Timeline
ru: Монтажный стол

en: Plugins
ru: Плагины

en: Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Proxies
ru: Прокси

en: Other
ru: Прочее

en: This resolution will be used as the default target resolution for new projects and projects missing scaled proxy meta-data.
ru: Это разрешение будет использоваться в качестве целевого разрешения по умолчанию для новых проектов и проектов в которых отсутствуют масштабированные метаданные прокси.

en: Initial proxy size for new projects
ru: Начальный размер прокси для новых проектов

en: Proxy resolution for the current project is %d×%d px
ru: Разрешение прокси для текущего проекта составляет %d×%d пикс

en: Reset the shortcut to the default accelerator
ru: Сбросить сочетания в значение по умолчанию

en: Set Shortcut
ru: Установить сочитание

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
ru: Применить

en: Apply the accelerator to this shortcut.
ru: Применить клавиши-акселераторы для этого сокращения.

en: Replace
ru: Заменить

en: Remove this accelerator from where it was used previously and set it for this shortcut.
ru: Удалите акселератор с места, где он раньше использовался и установите его для этого сочетания.

en: Enter new shortcut for <b>%s</b>, or press Esc to cancel.
ru: Введите новое сочетание для <b>%s</b> или нажмите Esc.

en: The accelerator you are trying to set might interfere with typing. Try using Control, Shift or Alt with some other key, please.
ru: Акселератор, который вы пытаетесь установить, может помешать набору текста. Попробуйте добавить к нему какую нибудь клавишу-модификатор, например Control, Shift или Alt.

en: This key combination is already used by <b>%s</b>. Press Replace to use it for <b>%s</b> instead.
ru: Данное сочетание клавиш уже используется <b>%s</b>. Нажмите кнопку «Заменить», если хотите воспользоваться ею для <b>%s</b>.

en: No description available.
ru: Описание недоступно.

en: Unable to load the plugin '{module_name}'
ru: Не удалось загрузить плагин '{module_name}'

note: We could use Gtk.ListBox.set_placeholder, but it appears bad inside the list widget.
en: No plugins available
ru: Нет доступных плагинов

en: You can create <a href='{doc_url}'>plugins</a> into your <a href='{dir_url}'>plugins directory</a>.
ru: Вы можете создавать <a href='{doc_url}'>плагины</a> в <a href='{dir_url}'>директории плагинов</a>.

en: Media Library
ru: Библиотека медиафайлов

en: Effect Library
ru: Библиотека эффектов

en: Clip
ru: Клип

en: Transition
ru: Переход

en: Undo
ru: Отменить

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Save
ru: Сохранить

en: Export your project as a finished movie
ru: Экспортировать проект как завершённый фильм

en: Save the current project
ru: Сохранить текущий проект

en: Save the current project as
ru: Сохранить текущий проект как

en: Quick intros to Pitivi
ru: Краткое знакомство с Pitivi

en: Unable to save project "%s"
ru: Не удалось сохранить проект «%s»

en: Save as...
ru: Сохранить как...

en: Close without saving
ru: Закрыть без сохранения

en: Save changes to the current project before closing?
ru: Сохранить текущий проект перед закрытием?

en: If you don't save, the changes from the last %s will be lost.
ru: Если вы не сохраните проект, изменения за последние %s будут утеряны.

en: If you don't save, your changes will be lost.
ru: Несохранённые изменения будут утеряны.

en: Revert to saved project version?
ru: Вернуться к сохранённой версии проекта?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
ru: Это приведёт к перезагрузке текущего проекта. Все несохранённые изменения будут утеряны.

note: Signal the project loading failure. You have to do this *after* successfully creating a blank project, or the startupwizard will still be connected to that signal too.
en: No replacement file was provided for "<i>%s</i>".
    
    Pitivi does not currently support partial projects.
ru: Файл замены "<i>%s</i>" не был предоставлен.
    
    Pitivi пока не поддерживает частичные проекты.

en: Export To...
ru: Экспортировать в...

en: Tar archive
ru: Архив tar

en: Detect automatically
ru: Определить автоматически

en: Untitled
ru: Безымянный

en: PNG image
ru: Изображение PNG

en: JPEG image
ru: Изображение JPEG

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Colors
ru: Цвета

en: Noise & blur
ru: Шум и размывание

en: Analysis
ru: Анализ

en: Geometry
ru: Геометрия

en: Fancy
ru: Иллюзия

en: effect
ru: эффект

note: Translators: How the video effect which covers/hides a tracked object is listed. The {} is entered by the user and denotes the tracked object.
en: {} cover
ru: покрытие {}

en: Object cover effect
ru: Эффект покрытия объекта

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
ru: Без категории

en: No effects
ru: Без эффектов

en: Add to Favorites
ru: Добавить в избранное

en: New
ru: Новый

en: Create a new project
ru: Создать новый проект

en: Open…
ru: Открыть…

en: Open an existing project
ru: Открыть проект

en: Select projects for removal
ru: Выберите проекты для удаления

en: Click an item to select
ru: Щёлкните по элементу для выбора

en: Select a Project
ru: Выберите проект

en: Open a project
ru: Открыть проект

en: Pitivi %s is available.
ru: Доступен Pitivi %s.

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
ru: Чтобы включить дополнительные возможности, установите следующие пакеты и перезапустите Pitivi:

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Start Overview
ru: Запустить обзор

en: Welcome to Pitivi!
ru: Добро пожаловать в Pitivi!

en: Drag files here to import them
ru: Перетащите файлы сюда, чтобы импортировать их

en: Drag clips in the timeline to arrange them
ru: Перетащите клипы на временной шкале, чтобы расположить их

en: Right-click anywhere to move the playhead
ru: Щелкните правой кнопкой мыши в любом месте, чтобы переместить позицию воспроизведения

en: Preview with the play button
ru: Предварительный просмотр с помощью кнопки воспроизведения

en: Export your project to share it
ru: Экспортируйте свой проект, чтобы поделиться им

en: See all the keyboard shortcuts
ru: Посмотреть все сочетания клавиш

en: Dark Theme
ru: Тёмная тема

en: Whether or not to use a dark theme.
ru: Следует ли использовать тёмную тему.

en: Project
ru: Проект

en: Help
ru: Справка

en: About
ru: О программе

en: Show the menu button content
ru: Показать содержимое кнопки меню

en: Unable to load project "%s"
ru: Не удалось загрузить проект «%s»

en: Pitivi can not preview this file.
ru: Pitivi не удалось выполнить предпросмотр этого файла.

en: More info
ru: Подробнее

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
ru: <b>Разрешение</b>: %d×%d

en: <b>Duration</b>: %s
ru: <b>Длительность</b>: %s

en: Error while analyzing a file | Error while analyzing files
ru[0]: Ошибка при анализе файла
ru[1]: Ошибка при анализе файлов
ru[2]: Ошибка при анализе файлов

en: Keep dialog open
ru: Держать диалог открытым

en: When importing files keep the dialog open
ru: При импорте файлов держите диалог открытым

note: Translators: Create optimized media for unsupported files.
en: Optimize:
ru: Оптимизировать:

en: Unsupported assets
ru: Ресурсы не поддерживаются

en: All
ru: Все

en: Scale assets larger than %s×%s px.
ru: Масштабировать ресурсы больше чем %s×%s пикс.

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Remove the selected assets
ru: Удалить выбранные ресурсы

en: Insert selected assets at the end of the timeline
ru: Вставить выбранные ресурсы в конце монтажного стола

en: Select One or More Files
ru: Выберите один или несколько файлов

en: Add
ru: Добавить

en: Supported file formats
ru: Поддерживаемые форматы

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: Transcoding %d asset: %d%% (About %s left) | Transcoding %d assets: %d%% (About %s left)
ru[0]: Транскодирование %d ресурса: %d%% (осталось около %s)
ru[1]: Транскодирование %d ресурсов: %d%% (осталось около %s)
ru[2]: Транскодирование %d ресурсов: %d%% (осталось около %s)

en: View error | View errors
ru[0]: Ошибка просмотра
ru[1]: Ошибки просмотра
ru[2]: Ошибок просмотра

note: Translators: {0:d} is just like %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
ru[0]: Во время импорта произошла ошибка.
ru[1]: Во время импорта произошло {0:d} ошибки.
ru[2]: Во время импорта произошло {0:d} ошибок.

en: The project settings have been set to match file '%s'
ru: Параметры проекта установлены в соответствии с параметрами файла '%s'

en: The following file can not be used with Pitivi. | The following files can not be used with Pitivi.
ru[0]: Следующий файл не поддерживается в Pitivi.
ru[1]: Следующих файла не поддерживается в Pitivi.
ru[2]: Следующих файлов не поддерживается в Pitivi.

en: Tag as:
ru: Пометить как:

en: Enter tag
ru: Введите метку

en: Open containing folder
ru: Открыть папку

en: Edit
ru: Правка

en: Do not use Optimised Proxy for selected asset | Do not use Optimised Proxies for selected assets
ru[0]: Не использовать оптимальный прокси для выбранного ресурса
ru[1]: Не использовать оптимальные прокси для выбранных ресурсов
ru[2]: Не использовать оптимальные прокси для выбранных ресурсов

en: Delete corresponding proxy file | Delete corresponding proxy files
ru[0]: Удалить соответствующий прокси-файл
ru[1]: Удалить соответствующих прокси-файла
ru[2]: Удалить соответствующих прокси-файлов

en: Do not use Proxy for selected asset | Do not use Proxies for selected assets
ru[0]: Не используйте прокси для выбранного ресурса
ru[1]: Не используйте прокси для выбранных ресурсов
ru[2]: Не используйте прокси для выбранных ресурсов

en: Do not use Scaled Proxy for selected asset | Do not use Scaled Proxies for selected assets
ru[0]: Не использовать масштабированный прокси для выбранного ресурса
ru[1]: Не использовать масштабированных прокси для выбранного ресурса
ru[2]: Не использовать масштабированных прокси для выбранного ресурса

en: Use Optimised Proxy for selected asset | Use Optimised Proxies for selected assets
ru[0]: Использовать оптимальный прокси для выбранного ресурса
ru[1]: Использовать оптимальные прокси для выбранных ресурсов
ru[2]: Использовать оптимальные прокси для выбранных ресурсов

en: Use Scaled Proxy for selected asset | Use Scaled Proxies for selected assets
ru[0]: Использовать масштабированный прокси для выбранного ресурса
ru[1]: Использовать масштабированных прокси для выбранного ресурса
ru[2]: Использовать масштабированных прокси для выбранного ресурса

en: User plugins
ru: Пользовательские плагины

en: System plugins
ru: Системные плагины

en: New preset
ru: Новая предустановка

en: New preset %d
ru: Новая предустановка %d

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
ru: Извините, но что-то работает неправильно.

en: Pitivi detected a serious backend problem and could not recover from it, even after multiple tries. The only thing that can be done at this point is to <b>restart Pitivi</b>.
    
    This is a rare and severe kind of bug. Please see our <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">bug reporting guide</a> and take the time to report it! We will be very happy to fix this bug and make sure it does not occur again in future versions.
    
    Before closing Pitivi, you can save changes to the existing project file or as a separate project file.
ru: В Pitivi обнаружена серьёзная проблема с модулем обработки. Проблема и не устранена даже после нескольких попыток. Единственное, что можно сделать на этом этапе, это <b> перезапустить Pitivi </b>.
    
    Это редкая и серьёзная ошибка. Ознакомьтесь с нашим <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html"> руководством по сообщениям об ошибках </a> и не пожалейте времени на создание отчёта о ней! Мы с удовольствием исправим эту ошибку, чтобы она не мешала никому в будущих версиях.
    
    Прежде чем закрыть Pitivi, вы можете сохранить изменения в существующий или новый файл проекта.

en: Close Pitivi
ru: Закрыть Pitivi

en: This might be due to a bug or an unsupported project file format. If you were trying to add a media file to your project, use the "Import" button instead.
ru: Причиной может быть какая либо ошибка или неподдерживаемый формат файла проекта. Если вы пытаетесь добавить в свой проект медиафайл, лучше воспользуйтесь кнопкой «Импорт».

en: Ignore backup
ru: Игнорировать резервную копию

en: Restore from backup
ru: Восстановить из резервной копии

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
ru: Была найдена автосохранённая версия вашего проекта. Она новее на %s сохранённого вами проекта.
    
    Загрузить автосохранённую версию?

en: You do not have permissions to write to this folder.
ru: Недостаточно прав для записи в эту папку.

note: Save the project to a temporary file.
en: project
ru: проект

en: Pitivi encoding profile
ru: Профиль кодирования Pitivi

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
ru: новый-профиль

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
ru: новый-профиль-%d

en: Rendering — %d%% complete
ru: Сборка — завершена на %d%%

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
ru: Осталось примерно %s

en: Currently rendering
ru: Идёт сборка

en: medium
ru: среднее

en: high
ru: высокое

note: Translators: This item appears in a combobox's popup and contains as children the unsupported (but still available) muxers and encoders.
en: Unsupported
ru: Не поддерживается

en: A file name is required.
ru: Требуется имя файла.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
ru: Этот файл уже существует.
    Если вы не хотите его перезаписывать, выберите другое имя файла или папку.

en: Invalid file path
ru: Неверный путь к файлу

en: %.2f GB
ru: %.2f ГБ

note: -1 means round to 10
en: %d MB
ru: %d МБ

en: <b>Make sure your rendering size is even, x264enc might not be able to render otherwise.</b>
ru: <b>убедитесь, что размер сборки чётный, иначе x264enc не сможет выполнить сборку.</b>

en: An error occurred while trying to render your project.
ru: Произошла ошибка при попытке собрать ваш проект.

en: You might want to check our troubleshooting guide or file a bug report. The GStreamer error was:
ru: Ознакомьтесь с руководством по устранению ошибок или сообщите об ошибке разработчикам. Сообщение об ошибке GStreamer:

en: Select file path to render
ru: Выберите путь к файлу для рендеринга

en: Render complete
ru: Сборка завершена

en: "%s" has finished rendering.
ru: «%s» завершил отрисовку.

note: Translators: This is a tooltip for a clip's keyframe curve, showing what the keyframe curve affects, the timestamp at the mouse cursor location, and the value at that timestamp.
en: Property: %s
    Timestamp: %s
    Value: %s
ru: Свойство: %s
    Отметка времени: %s
    Значение: %s

en: Timestamp: %s
ru: Отметка времени: %s

en: Audio crossfade
ru: Звуковой переход

en: Move layer to top
ru: Поднять слой наверх

en: Move layer up
ru: Поднять слой

en: Move layer down
ru: Опустить слой

en: Move layer to bottom
ru: Опустить слой вниз

en: Delete layer
ru: Удалить слой

en: Layer %d
ru: Слой %d

en: Frame #%d
ru: Кадр #%d

en: Markers magnetic by default
ru: По умолчанию - метки магнитные

en: Whether markers created on new clips will be snapping targets by default.
ru: Определяет, будут ли метки, созданные для новых клипов, по умолчанию прилипать к цели.

en: Snap distance
ru: Расстояние прилипания

en: Threshold (in pixels) at which two clips will snap together when dragging or trimming.
ru: Порог (в пикселях), при котором два клипа будут прилипать друг к другу при перемещении или обрезке.

en: Image clip duration
ru: Длительность графического клипа

en: Default clip length (in milliseconds) of images when inserting on the timeline.
ru: Длительность изображений по умолчанию (в миллисекундах) при вставке на монтажный стол.

en: Left click also seeks
ru: Тоже щелчком левой кнопки мыши

en: Whether left-clicking also seeks besides selecting and editing clips.
ru: Будет ли щелчок левой кнопкой мыши использован для позиционирования, кроме выбора и редактирования клипов.

en: Add layer
ru: Добавить слой

en: Action Search
ru: Поиск действий

en: Delete selected clips
ru: Удалить выбранные клипы

en: Delete selected clips and shift following ones
ru: Удалить выбранные клипы и подвинуть следующие

en: Group selected clips together
ru: Сгруппировать выбранные клипы

en: Ungroup selected clips
ru: Разгруппировать выбранные клипы

en: Cut selected clips
ru: Вырезать выбранные клипы

en: Copy selected clips
ru: Копировать выбранные клипы

en: Paste selected clips
ru: Вставить выбранные клипы

en: Seek to the first clip edge after the playhead
ru: Переход к первому краю клипа после позиции воспроизведения

en: Seek to the first clip edge before the playhead
ru: Переход к первому краю клипа перед позицией воспроизведения

en: Shift selected clips one frame forward
ru: Сдвиг выбранных клипов на один кадр вперед

en: Shift selected clips one frame backward
ru: Сдвиг выбранных клипов на один кадр назад

en: Snap selected clips to the next clip
ru: Привязка выбранных клипов к следующему клипу

en: Snap selected clips to the previous clip
ru: Привязка выбранных клипов к предыдущему клипу

en: Add an effect to the selected clip
ru: Добавить эффект к выбранному клипу

en: Split the clip at the position
ru: Разрезать клип в этой позиции

en: Add keyframe to the keyframe curve of selected clip
ru: Добавить ключевой кадр к кривой ключевого кадра выбранного клипа

en: Timeline Navigation
ru: Навигация по монтажному столу

en: Zoom in
ru: Увеличить

en: Zoom out
ru: Уменьшить

en: Adjust zoom to fit the project to the window
ru: Скорректировать масштаб проекта по размеру окна

en: Seek backward one frame
ru: Назад на один кадр

en: Seek forward one frame
ru: Вперёд на 1 кадр

en: Seek backward one second
ru: Назад на одну секунду

en: Seek forward one second
ru: Вперёд на одну секунду

en: Add a marker
ru: Добавить метку

en: Seek to the first marker before the playhead
ru: Переход к первой метке перед позицией воспроизведения

en: Seek to the first marker after the playhead
ru: Переход к первой метке после позиции воспроизведения

en: Object {}
ru: Объект {}

en: Go back
ru: Назад

en: Track objects
ru: Отслеживать объектов

en: Normal
ru: Обычный

en: Loop
ru: Цикличный

en: Reverse direction
ru: Обратное направление

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
ru: Создайте переход, наложением двух соседних клипов на одном слое. Нажмите на переход на монтажном столе, для его изменения.

en: Slow
ru: Медленно

en: Fast
ru: Быстро

en: Epileptic
ru: Припадок

en: Sharp
ru: Резко

en: Smooth
ru: Плавно

note: Translators: The list of markers created by the user.
en: User markers
ru: Метки пользователя

note: Translators: The list of markers representing detected audio beats.
en: Beats
ru: Такты

en: Failed to open the user manual. Make sure to have either the `yelp` GNOME documentation viewer or a web browser installed
ru: Не удалось открыть руководство пользователя. Убедитесь, что установлен либо просмотрщик документации `yelp` GNOME, либо веб-браузер

en: The system's locale that you are using is not UTF-8 capable. Unicode support is required for Python3 software like Pitivi. Please correct your system settings; if you try to use Pitivi with a broken locale, weird bugs will happen.
ru: Язык вашей системы несовместим с UTF-8. Для надлежащей работы ПО на основе Python3, в частности Pitivi, нужна поддержка Unicode. Измените параметры работы системы. Если вы продолжите работу с Pitivi на несовместимом языке, возможны ошибки разного рода.

en: Error while decoding a string
ru: Ошибка при декодировании строки

en: Max number of parallel transcoding jobs
ru: Макс. количество заданий параллельного транскодирования

en: Max CPU usage dedicated to transcoding
ru: Макс. использование ЦП, для транскодирования

note: Translators: 'fps' is for 'frames per second'
en: {0:s} fps
ru: {0:s} кадров/с

en: {0:n} kHz
ru: {0:n} кГц

en: Mono
ru: Моно

en: Stereo
ru: Стерео

en: <b>Duration:</b> %s
ru: <b>Длительность:</b> %s

en: <b>Proxy creation progress:</b> %d%%
ru: <b>Процесс создания прокси:</b> %d%%

en: <b>Path</b>: %s
ru: <b>Путь:</b>: %s

en: <b>Size</b>: %s
ru: <b>Размер</b>: %s

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
ru[0]: <b>Звук:</b> %d канал, %d <i>Гц</i> (%d <i>бит</i>)
ru[1]: <b>Звук:</b> %d канала, %d <i>Гц</i> (%d <i>бит</i>)
ru[2]: <b>Звук:</b> %d каналов, %d <i>Гц</i> (%d <i>бит</i>)

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %s <i>fps</i>
ru: <b>Видео:</b> %d×%d <i>пикселей</i>, %s <i>кадров/с</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
ru: <b>Изображение:</b> %dx%d <i>пикселей</i>

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

en: %d second | %d seconds
ru[0]: %d секунда
ru[1]: %d секунды
ru[2]: %d секунд

en: %d day | %d days
ru[0]: %d день
ru[1]: %d дня
ru[2]: %d дней

en: Just now
ru: Прямо сейчас

en: An hour ago
ru: Час назад

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: About a year ago
ru: Около года назад

en: About %d year ago | About %d years ago
ru[0]: Около %d года назад
ru[1]: Около %d лет назад
ru[2]: Около %d лет назад

en: Implement Me
ru: Пока не реализовано

en: No properties.
ru: Нет свойств.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
ru: Показывать ключевые кадры для этого значения

en: Properties for %s
ru: Свойства %s

en: Zoom Fit
ru: Уместить

en: Zoom
ru: Масштаб

note: Translators: %s represents a duration, for example "10 minutes"
en: %s displayed
ru: %s отображается

en: %d nanoseconds displayed, because we can
ru: %d наносекунд показано, не скажем почему

en: 3 by 3
ru: 3 на 3

en: Vertical/Horizontal
ru: Вертикальный/горизонтальный

en: Diagonals
ru: Диагонали

en: Composition Guidelines
ru: Рекомендации по композиции

en: Currently playing
ru: Сейчас проигрывается

en: Select composition guidelines
ru: Выберите рекомендации по композиции

en: Go to the beginning of the timeline
ru: Перейти к началу монтажного стола

en: Go back one second
ru: Назад на одну секунду

en: Go forward one second
ru: Вперёд на одну секунду

en: Go to the end of the timeline
ru: Перейти к концу монтажного стола

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
ru: Введите тайм-код или номер кадра
    и нажмите «Enter», для перехода в эту позицию

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
ru: Открепить окно просмотра
    Вы можете прикрепить его обратно, закрыв откреплённое окно.

en: Viewer
ru: Просмотрщик

en: Toggle the currently selected composition guidelines
ru: Переключение выбранных в данный момент ориентиров композиции

en: Toggle safe areas on viewer
ru: Переключение безопасных зон на просмотрщике

en: Show this window in fullscreen
ru: Показать это окно в полноэкранном режиме

en: Exit fullscreen mode
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Console
ru: Консоль

note: Translators: The color of the content from stderr.
en: Standard error color
ru: Цвет стандартной ошибки

note: Translators: The color of the content from stdout.
en: Standard output color
ru: Стандартный выходной цвет

en: Font
ru: Шрифт

en: Developer Console
ru: Консоль разработчика

en: Pitivi Console
ru: Консоль Pitivi

en: You can use the following shortcuts:
ru: Можно использовать следующие комбинации:

en: Type "{help}(<command>)" for more information.
ru: Введите "{help}(<command>)" для получения дополнительных сведений.

en: Not possible to override {key}, because shortcuts commands are read-only.
ru: Невозможно переопределить {key}, так как команды быстрого доступа доступны только для чтения.
