pitivi - en to sv translation catalogue (516 entries)

en: Pitivi video project (legacy)
sv: Pitivi-videoprojekt (föråldrat)

en: Pitivi/GES video project
sv: Pitivi/GES-videoprojekt

en: Create and edit your own movies
sv: Skapa och redigera dina egna filmer

en: Pitivi is a video editor that aims to appeal to hobbyists and professionals alike, with a strong focus on efficiency, quality and usability. It integrates well with other applications and sports a beautiful user interface designed to be powerful yet easy to learn.
sv: Pitivi är en videoredigerare med inriktning på både hobbyanvändare och professionella, med ett starkt fokus på effektivitet, kvalitet och användbarhet. Det integrerar bra med andra program och har ett vackert användargränssnitt framtaget för att vara kraftfullt och enkelt.

en: With a non-modal editing workflow, a framerate-independent and playhead-centric timeline, Pitivi allows you quickly and accurately trim, split and review your scenes. Pitivi's ripple and roll editing features allow spending more time on storytelling and less time on "pushing clips around".
sv: Med ett icke-modalt arbetsflöde för redigering, en bildfrekvensoberoende och uppspelningshuvudcentrerad tidslinje, gör Pitivi det möjligt för dig att snabbt och korrekt trimma, dela och förhandsgranska dina scener. Pitivis krusnings- och rullredigeringsmöjligheter gör det möjligt att lägga tiden på historieberättande istället för att ”flytta omkring klipp”.

en: Some other features include:
sv: Några andra funktioner:

en: Accepts any file formats supported by the GStreamer multimedia framework
sv: Accepterar alla filformat som stöds av multimediaramverket GStreamer

en: Can animate hundreds of special effects and filters with keyframable properties
sv: Kan animera hundratals specialeffekter och filter med nyckelbildsegenskaper

en: Ability to set custom aspect ratios, framerates and rendering presets
sv: Förmåga att ange anpassade bildförhållanden, bildfrekvens och renderingsförinställningar

en: Easy to use crossfades and SMPTE transitions
sv: Lätt att använda övertoningar och SMPTE-övergångar

en: Multihead-friendly with detachable user interface components
sv: Flerskärmsvänlig med frånkopplingsbara användarkomponenter

en: The Pitivi Team
sv: Pitivi-teamet

en: Video Editor
sv: Videoredigerare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: video;film;movie;editor;
sv: video;film;redigerare;editor;

en: Auto-Alignment Starting
sv: Startar automatisk justering

en: <b><big>Performing Auto-Alignment</big></b>
sv: <b><big>Genomför automatisk justering</big></b>

en: Estimating...
sv: Uppskattar…

en: Detect beats
sv: Identifiera slag

en: Clear detected beats
sv: Rensa identifierade slag

en: Detecting...
sv: Identifierar…

en: Pick the clip color
sv: Välj klippfärgen

en: Fade-in:
sv: Intoning:

en: seconds
sv: sekunder

en: Fade-out:
sv: Uttoning:

en: Reset fade-in
sv: Återställ intoning

en: Reset fade-out
sv: Återställ uttoning

en: Blending:
sv: Toning:

en: Clip Properties
sv: Klippegenskaper

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Apply to project
sv: _Verkställ för projekt

en: Size (pixels)
sv: Storlek (bildpunkter)

en: Frame rate
sv: Bildfrekvens

note: PAR is the aspect ratio "of the pixels", not an aspect ratio "in pixels".
en: Pixel aspect ratio
sv: Bildförhållande (bildpunkt)

en: Sample rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Channels
sv: Kanaler

en: Audio:
sv: Ljud:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Constrain Proportions
sv: Begränsa proportioner

en: Previous keyframe
sv: Föregående nyckelbild

en: Next keyframe
sv: Nästa nyckelbild

en: Reset to default values
sv: Återställ till standardvärden

en: Width:
sv: Bredd:

en: Angle:
sv: Vinkel:

en: Noise level:
sv: Brusnivå:

en: White sensitivity:
sv: Vitkänslighet:

en: Black sensitivity:
sv: Svartkänslighet:

en: Alpha:
sv: Alfa:

en: Target chroma key:
sv: Chroma key för mål:

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Select a color
sv: Välj en färg

en: Blue
sv: Blå

en: Shadows
sv: Skuggor

en: Midtones
sv: Mellantoner

en: Highlights
sv: Högdagrar

en: Split preview
sv: Delad förhandsvisning

en: Source image on left
sv: Källbild till vänster

en: Shape:
sv: Form:

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: Operation:
sv: Åtgärd:

en: tilt
sv: vänd

en: trans. width
sv: trans. bredd

en: min alpha
sv: min alfa

en: max alpha
sv: max alfa

en: Color:
sv: Färg:

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Search...
sv: Sök…

en: Reset all
sv: Återställ allt

en: Recent Projects
sv: Senaste projekt

en: Updated
sv: Uppdaterat

en: Remove
sv: Ta bort

en: Welcome to Pitivi
sv: Välkommen till Pitivi

en: Beautiful, powerful and intuitive movie editor
sv: Vacker, kraftfull och intuitiv filmredigerare

en: Save the current project under a new name or a different location
sv: Spara det aktuella projektet med ett nytt namn eller på en annan plats

en: Save As...
sv: Spara som…

en: Reload the current project
sv: Uppdatera aktuellt projekt

en: Revert to saved version
sv: Återgå till sparad version

en: Export the current project and all its media in a .tar archive
sv: Exportera det aktuella projektet och all dess media i ett .tar-arkiv

en: Export as Archive...
sv: Exportera som arkiv…

en: Export the frame at the current playhead position as an image file.
sv: Exportera bildrutan för aktuell uppspelningshuvudposition som en bildfil.

en: Export current frame...
sv: Exportera aktuell bildruta…

en: Edit the project settings
sv: Redigera projektinställningarna

en: Project Settings
sv: Projektinställningar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: User Manual
sv: Användarhandbok

en: Start the intro to Pitivi for new users
sv: Starta introduktionen till Pitivi för nya användare

en: Interactive Intro
sv: Interaktiv introduktion

en: About Pitivi
sv: Om Pitivi

en: Remove selected clips from the project
sv: Ta bort markerade klipp från projektet

en: _Remove from Project
sv: _Ta bort från projekt

en: Clip properties...
sv: Videoklippegenskaper…

en: Show tags associated with selected clips
sv: Visa taggar associerade med markerade klipp

en: Insert the selected clips at the end of the timeline
sv: Infoga markerade klipp vid slutet av tidslinjen

en: Insert at _End of Timeline
sv: Infoga vid _slutet av tidslinje

en: Add media files to your project
sv: Lägg till mediafiler till ditt projekt

en: Import
sv: Importera

en: Show clips as a detailed list
sv: Visa klipp som en detaljerad lista

note: This is used as a toolbar button tooltip. Here, "select" means "find" rather than "choose". It is not the user who selects, but rather the user requesting the application to select the relevant items.
en: Select clips that have not been used in the project
sv: Markera klipp som inte har använts i projektet

en: Show all clips
sv: Visa alla klipp

en: Add media to your project by dragging files and folders here or by using the "Import" button.
sv: Lägg till media till ditt projekt genom att dra filer och mappar hit eller genom att använda knappen ”Importera”.

en: Reset to Factory Settings
sv: Återställ till ursprungsinställningar

en: Reset all settings to their default values
sv: Återställ alla inställningar till deras standardvärden

en: Revert
sv: Återställ

en: Revert all settings to the previous values (before you opened the preferences dialog)
sv: Återställ alla inställningar till föregående värden (innan du öppnade dialogen Inställningar)

en: Close
sv: Stäng

en: Some changes will not take effect until you restart Pitivi
sv: Vissa ändringar kommer inte att gälla förrän du har startat om Pitivi

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Preset:
sv: Förval:

en: Size:
sv: Storlek:

en: pixels
sv: bildpunkter

note: When checked, changing the width or height affects also the other so that the aspect ratio value (width / height) does not change.
en: Constrain proportions
sv: Begränsa proportioner

en: Maintain aspect ratio
sv: Bevara bildförhållande

en: Frame rate:
sv: Bildfrekvens:

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Year:
sv: År:

en: Scaled proxies resolution:
sv: Upplösning för skalade proxyfiler:

en: <a href='#'>Proxy Preferences</a>
sv: <a href='#'>Proxyinställningar</a>

en: Title:
sv: Titel:

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Safe Areas
sv: Säkra områden

en: Render
sv: Rendera

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Custom
sv: Anpassad

en: Container format:
sv: Behållarformat:

en: Automatically render from proxy files
sv: Rendera automatiskt från proxyfiler

en: Use proxy files if they are available and the source asset media format is not officially supported.
    
    This option is a good trade-off between quality of the rendered video and stability.
sv: Använd proxyfiler om de är tillgängliga och källresursens mediaformat inte stöds officiellt.
    
    Detta alternativ ger en bra balans mellan kvalitet för den renderade videon och stabilitet.

en: Always render from proxy files
sv: Rendera alltid från proxyfiler

en: Render all proxied clips from the proxy assets. There might be some quality loss during the rendering process.
sv: Rendera alla proxyklipp från proxyresurserna. Det kan ske en del kvalitetsförlust under renderingsprocessen.

en: Never render from proxy files
sv: Rendera aldrig från proxyfiler

en: Always use source assets for rendering. It is the best choice for the quality of the rendered video, but you might hit some bugs because of the use of not officially supported media formats.
    <i>Use at your own risk!</i>
sv: Använd alltid källresurser för rendering. Det är det bästa valet för kvaliteten på den renderade videon, men du kan råka ut för en del fel på grund av format som inte stöds officiellt.
    <i>Använd på egen risk!</i>

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Advanced...
sv: Avancerat…

en: Codec:
sv: Kodek:

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Audio
sv: Ljud

en: Scale:
sv: Skala:

en: Scale
sv: Skala

en: Height
sv: Höjd

en: Project Settings...
sv: Projektinställningar…

en: Framerate
sv: Bildfrekvens

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Select file
sv: Välj fil

en: File path:
sv: Filsökväg:

en: Pause
sv: Pausa

en: Play
sv: Spela upp

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: <small>This process may take a long time depending on the selected codecs, the image resolution, your computer's processing power, applied effects and the length of your movie.</small>
sv: <small>Denna process kan ta lång tid beroende på de valda kodekarna, bildupplösningen, din dators beräkningskraft, tillämpade effekter och längden på din film.</small>

en: Initializing...
sv: Initierar…

en: Estimated filesize:
sv: Beräknad filstorlek:

en: Split clips at playhead position
sv: Dela upp videoklipp vid uppspelningshuvudposition

en: Split
sv: Dela upp

en: Delete clips
sv: Ta bort videoklipp

en: Delete
sv: Ta bort

en: Group clips
sv: Gruppera videoklipp

en: Group
sv: Gruppera

en: Ungroup clips
sv: Avgruppera videoklipp

en: Ungroup
sv: Avgruppera

en: Cut clips
sv: Klipp ut videoklipp

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy clips
sv: Kopiera videoklipp

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste clips
sv: Klistra in videoklipp

en: Paste
sv: Klistra in

en: Align clips based on their soundtracks
sv: Justera klipp baserat på deras ljudspår

en: Align
sv: Justera

en: Toggle gapless mode
    When enabled, adjacent clips automatically move to fill gaps.
sv: Växla mellanrumslöst läge
    Om aktiverad kommer närliggande klipp automatiskt flytta sig för att fylla mellanrum.

en: Gapless mode
sv: Mellanrumslöst läge

en: Choose a font
sv: Välj ett teckensnitt

en: Pick a text color
sv: Välj en textfärg

en: Pick a background color
sv: Välj en bakgrundsfärg

en: Pick an outline color
sv: Välj en konturfärg

en: Drop Shadow
sv: Skuggkastning

en: Alignment
sv: Justering

en: Horizontal:
sv: Horisontell:

en: Vertical:
sv: Vertikal:

en: Tracked Objects:
sv: Spårade objekt:

en: Drag&drop on the video to delimit an object to be tracked.
sv: Dra och släpp på videoklippet för att avgränsa ett objekt som ska spåras.

en: Go back one frame
sv: Gå bakåt en bildruta

en: Go forward one frame
sv: Gå framåt en bildruta

en: Tracking Algorithm
sv: Spårningsalgoritm

en: Track
sv: Spåra

en: Search Action
sv: Sök åtgärd

en: General
sv: Allmänt

en: Undo the most recent action
sv: Ångra senaste åtgärden

en: Redo the most recent action
sv: Gör om senaste åtgärd

en: Quit
sv: Avsluta

en: Show the Shortcuts Window
sv: Visa fönstret för genvägar

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s not found on the system
sv: - %s hittades inte i systemet

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
sv: - %s version %s är installerad, men Pitivi kräver minst version %s

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s GStreamer plug-in not found on the system
sv: - %s GStreamer-instick hittades inte i systemet

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s Gstreamer plug-in version %s is installed but Pitivi requires at least version %s
sv: - %s Gstreamer-instick version %s är installerad, men Pitivi kräver minst version %s

note: Translators: %s is a Python module name or another OS component
en: - %s GStreamer element not found on the system
sv: - %s GStreamer-element hittades inte i systemet

en: ERROR - The following hard dependencies are unmet:
sv: FEL - Följande hårda beroenden uppfylls ej:

en: Missing soft dependency:
sv: Saknar mjukt beroende:

en: ERROR — Could not create a Gst.Fraction — this means gst-python is not installed correctly.
sv: FEL - Kunde inte skapa en Gst.Fraction - detta betyder att gst-python inte är korrekt installerat.

en: Could not create audio output sink. Make sure you have a valid one (pulsesink, alsasink or osssink).
sv: Försäkra dig om att du har åtminstone en giltig ljudutgångsmottagare tillgänglig (pulsesink, alsasink eller osssink).

en: Could not create video output sink. Make sure you have a gtksink available.
sv: Kunde inte skapa en videoutgångsmottagare. Försäkra dig om att du har gtksink tillgänglig.

en: Could not import '%s'. Make sure you have it available.
sv: Kunde inte importera ”%s”. Försäkra dig om att du har den tillgänglig.

en: Could not import 'gi'. Make sure you have pygobject available.
sv: Kunde inte importera ”gi”. Försäkra dig om att du har pygobject tillgängligt.

en: enables sound notifications when rendering is complete
sv: aktiverar ljudaviseringar när renderingen är avslutad

en: enables visual notifications when rendering is complete
sv: aktiverar visuella aviseringar när renderingen är färdig

en: additional multimedia codecs through the GStreamer Libav library
sv: ytterligare kodekar för multimedia via GStreamer Libav-biblioteket

en: enables a watchdog in the GStreamer pipeline. Use to detect errors happening in GStreamer and recover from them
sv: aktiverar en vakthund i GStreamer-röret. Används för att upptäcka fel i GStreamer och att återhämta sig från dem

en: enables object tracking
sv: aktiverar objektspårning

en: enables beat detection functionality
sv: aktiverar funktionalitet för identifierande av slag

note: Translators: This is the default text of a title clip.
en: Title Clip
sv: Titelklipp

en: Select a clip on the timeline to configure its properties and effects or create a new clip:
sv: Välj ett klipp i tidslinjen för att konfigurera dess egenskaper och effekter eller skapa ett nytt klipp:

en: Create a title clip
sv: Skapa ett titelklipp

en: Create a color clip
sv: Skapa ett färgklipp

en: Time
sv: Tid

en: Speed
sv: Hastighet

en: Reset to default value
sv: Återställ till standardvärde

en: Effects
sv: Effekter

en: To apply an effect to the clip, drag it from the Effect Library or use the button below.
sv: För att tillämpa en effekt på klippet, dra den från effektbiblioteket eller använd knappen nedan.

en: Add Effect
sv: Lägg till effekt

en: Cover Object
sv: Täck objekt

en: Transformation
sv: Transformering

en: Show keyframes
sv: Visa nyckelbilder

en: Activate keyframes
sv: Aktivera nyckelbilder

en: Hide keyframes
sv: Göm nyckelbilder

en: Color
sv: Färg

en: Compositing
sv: Grafiksammansättning

note: Translators: These are compositing operators. See https://www.cairographics.org/operators/ for explanation and visualizations.
en: Source
sv: Källa

en: Over
sv: Över

en: Clip markers
sv: Klippmarkörer

en: Magnetic
sv: Magnetiskt

en: Title clip duration
sv: Titelklipplängd

en: Default clip length (in milliseconds) of titles when inserting on the timeline.
sv: Standardlängd för videoklipp (i millisekunder) för titlar vid infogande på tidslinjen.

en: Title
sv: Titel

note: TODO: Remove when we upgrade pylint https://github.com/PyCQA/pylint/issues/4962 pylint: disable=superfluous-parens
en: Absolute
sv: Absolut

en: Top
sv: Topp

en: Center
sv: Centrum

en: Bottom
sv: Botten

en: Baseline
sv: Baslinje

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s is available
sv: Version %(cur_ver)s — %(new_ver)s finns tillgänglig

en: Current maintainers:
sv: Nuvarande underhållare:

en: Past maintainers:
sv: Tidigare underhållare:

en: Contributors:
sv: Bidragsgivare:

en: Open Project…
sv: Öppna projekt…

en: Open
sv: Öppna

en: All supported formats
sv: Alla format som stöds

en: Variable
sv: Variabel

en: Image:
sv: Bild:

en: Unknown reason
sv: Okänd anledning

en: Locate missing file...
sv: Sök saknad fil…

en: The following file could not be found:
sv: Följande fil kunde inte hittas:

en: Please specify its new location:
sv: Ange dess nya plats:

note: Translators: this is a format filter in a filechooser. Ex: "AVI files"
en: %s files
sv: %s-filer

en: All files
sv: Alla filer

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Plugins
sv: Instick

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Proxies
sv: Proxyfiler

en: Other
sv: Annat

en: This resolution will be used as the default target resolution for new projects and projects missing scaled proxy meta-data.
sv: Denna upplösning kommer att användas som standardmålupplösningen för nya projekt och projekt som saknar metadata för skalad proxyfil.

en: Initial proxy size for new projects
sv: Ursprunglig proxystorlek för nya projekt

en: Proxy resolution for the current project is %d×%d px
sv: Proxyupplösning för det aktuella projektet är %d×%d bildpunkter

en: Reset the shortcut to the default accelerator
sv: Återställ genvägen till standardkortkommandot

en: Set Shortcut
sv: Ange genväg

note: Setup the widgets used in the dialog.
en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply the accelerator to this shortcut.
sv: Verkställ kortkommandot till denna genväg.

en: Replace
sv: Ersätt

en: Remove this accelerator from where it was used previously and set it for this shortcut.
sv: Ta bort detta kortkommando från där det användes tidigare och ange det för denna genväg.

en: Enter new shortcut for <b>%s</b>, or press Esc to cancel.
sv: Ange den nya genvägen för <b>%s</b> eller tryck ned Esc för att avsluta.

en: The accelerator you are trying to set might interfere with typing. Try using Control, Shift or Alt with some other key, please.
sv: Kortkommandot du försöker att ange kan krocka med tangentbordsskrivning. Använd Control, Skift eller Alt med en annan tangent.

en: This key combination is already used by <b>%s</b>. Press Replace to use it for <b>%s</b> instead.
sv: Denna tangentbordskombination används redan av <b>%s</b>. Tryck ned Ersätt för att använda den för <b>%s</b> istället.

en: No description available.
sv: Ingen beskrivning tillgänglig.

en: Unable to load the plugin '{module_name}'
sv: Kan inte läsa in insticket '{module_name}'

note: We could use Gtk.ListBox.set_placeholder, but it appears bad inside the list widget.
en: No plugins available
sv: Inga instick tillgängliga

en: You can create <a href='{doc_url}'>plugins</a> into your <a href='{dir_url}'>plugins directory</a>.
sv: Du kan skapa <a href='{doc_url}'>instick</a> till din <a href='{dir_url}'>instickskatalog</a>.

en: Media Library
sv: Mediabibliotek

en: Effect Library
sv: Effektbibliotek

en: Clip
sv: Klipp

en: Transition
sv: Övergång

en: Undo
sv: Ångra

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Save
sv: Spara

en: Export your project as a finished movie
sv: Exportera ditt projekt som en färdig film

en: Save the current project
sv: Spara aktuellt projekt

en: Save the current project as
sv: Spara aktuellt projekt som

en: Quick intros to Pitivi
sv: Snabbintroduktioner till Pitivi

en: Unable to save project "%s"
sv: Kunde inte spara projektet ”%s”

en: Save as...
sv: Spara som…

en: Close without saving
sv: Stäng utan att spara

en: Save changes to the current project before closing?
sv: Spara ändringar till det aktuella projektet innan stängning?

en: If you don't save, the changes from the last %s will be lost.
sv: Om du inte sparar kommer dina ändringar från senaste %s att gå förlorade.

en: If you don't save, your changes will be lost.
sv: Om du inte sparar kommer dina ändringar att gå förlorade.

en: Revert to saved project version?
sv: Återgå till sparad projektversion?

en: This will reload the current project. All unsaved changes will be lost.
sv: Detta kommer att läsa om aktuellt projekt. Alla osparade ändringar kommer att gå förlorade.

note: Signal the project loading failure. You have to do this *after* successfully creating a blank project, or the startupwizard will still be connected to that signal too.
en: No replacement file was provided for "<i>%s</i>".
    
    Pitivi does not currently support partial projects.
sv: Ingen ersättningsfil angavs för ”<i>%s</i>”.
    
    Pitivi stödjer inte delvisa projekt.

en: Export To...
sv: Exportera till…

en: Tar archive
sv: Tar-arkiv

en: Detect automatically
sv: Identifiera automatiskt

en: Untitled
sv: Namnlös

en: PNG image
sv: PNG-bild

en: JPEG image
sv: JPEG-bild

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: Colors
sv: Färger

en: Noise & blur
sv: Brus & oskärpa

en: Analysis
sv: Analys

en: Geometry
sv: Geometri

en: Fancy
sv: Vacker

en: effect
sv: effekt

note: Translators: How the video effect which covers/hides a tracked object is listed. The {} is entered by the user and denotes the tracked object.
en: {} cover
sv: {}-täckning

en: Object cover effect
sv: Objekttäckningseffekt

note: Add Uncategorized only if there are other categories defined.
en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: No effects
sv: Inga effekter

en: Add to Favorites
sv: Lägg till i favoriter

en: New
sv: Nytt

en: Create a new project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: Open…
sv: Öppna…

en: Open an existing project
sv: Öppna ett befintligt projekt

en: Select projects for removal
sv: Välj projekt för borttagning

en: Click an item to select
sv: Klicka på ett objekt för att välja

en: Select a Project
sv: Välj ett projekt

en: Open a project
sv: Öppna projekt

en: Pitivi %s is available.
sv: Pitivi %s är tillgänglig.

en: To enable additional features, please install the following packages and restart Pitivi:
sv: Installera följande paket och starta om Pitivi för att aktivera ytterligare funktioner:

note: pylint: disable=attribute-defined-outside-init
en: Start Overview
sv: Starta översikt

en: Welcome to Pitivi!
sv: Välkommen till Pitivi!

en: Drag files here to import them
sv: Dra filer hit för att importera dem

en: Drag clips in the timeline to arrange them
sv: Dra klipp i tidslinjen för att arrangera dem

en: Right-click anywhere to move the playhead
sv: Högerklicka var som helst för att flytta uppspelningshuvudet

en: Preview with the play button
sv: Förhandsvisa med uppspelningsknappen

en: Export your project to share it
sv: Exportera ditt projekt för att dela det

en: See all the keyboard shortcuts
sv: Se alla tangentbordsgenvägar

en: Dark Theme
sv: Mörkt tema

en: Whether or not to use a dark theme.
sv: Huruvida ett mörkt tema ska användas eller inte.

en: Project
sv: Projekt

en: Help
sv: Hjälp

en: About
sv: Om

en: Show the menu button content
sv: Visa innehållet för menyknappen

en: Unable to load project "%s"
sv: Kunde inte läsa in projektet ”%s”

en: Pitivi can not preview this file.
sv: Pitivi kan inte förhandsvisa denna fil.

en: More info
sv: Mer information

en: <b>Resolution</b>: %d×%d
sv: <b>Upplösning</b>: %d×%d

en: <b>Duration</b>: %s
sv: <b>Längd</b>: %s

en: Error while analyzing a file | Error while analyzing files
sv[0]: Fel vid analysering av fil
sv[1]: Fel vid analysering av filer

en: Keep dialog open
sv: Håll dialogruta öppen

en: When importing files keep the dialog open
sv: Håll dialogrutan öppen vid import av filer

note: Translators: Create optimized media for unsupported files.
en: Optimize:
sv: Optimera:

en: Unsupported assets
sv: Resurser som ej stöds

en: All
sv: Alla

en: Scale down assets larger than %s×%s px.
sv: Skala ner resurser större än %s×%s bildpunkter.

en: Unknown
sv: Okänt

en: Remove the selected assets
sv: Ta bort de markerade resurserna

en: Insert selected assets at the end of the timeline
sv: Infoga markerade resurser vid slutet av tidslinjen

en: Select One or More Files
sv: Välj en eller flera filer

en: Add
sv: Lägg till

en: Supported file formats
sv: Alla format som stöds

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: Transcoding %d asset: %d%% (About %s left) | Transcoding %d assets: %d%% (About %s left)
sv[0]: Omkodar %d resurs: %d%% (Ungefär %s kvar)
sv[1]: Omkodar %d resurser: %d%% (Ungefär %s kvar)

en: View error | View errors
sv[0]: Visa fel
sv[1]: Visa fel

note: Translators: {0:d} is just like %d (integer number variable)
en: An error occurred while importing. | {0:d} errors occurred while importing.
sv[0]: Ett fel inträffade under importen.
sv[1]: {0:d} fel inträffade under importen.

en: The project settings have been set to match file '%s'
sv: Projektinställningarna har ställts in till att matcha filen ”%s”

en: The following file can not be used with Pitivi. | The following files can not be used with Pitivi.
sv[0]: Följande fil kan inte användas med Pitivi.
sv[1]: Följande filer kan inte användas med Pitivi.

en: Tag as:
sv: Tagga som:

en: Enter tag
sv: Ange tagg

en: Open containing folder
sv: Öppna innehållande mapp

en: Edit
sv: Redigera

en: Do not use Optimised Proxy for selected asset | Do not use Optimised Proxies for selected assets
sv[0]: Använd inte optimerad proxyfil för vald resurs
sv[1]: Använd inte optimerade proxyfiler för valda resurser

en: Delete corresponding proxy file | Delete corresponding proxy files
sv[0]: Ta bort motsvarande proxyfil
sv[1]: Ta bort motsvarande proxyfiler

en: Do not use Proxy for selected asset | Do not use Proxies for selected assets
sv[0]: Använd inte proxyfil för vald resurs
sv[1]: Använd inte proxyfiler för valda resurser

en: Do not use Scaled Proxy for selected asset | Do not use Scaled Proxies for selected assets
sv[0]: Använd inte skalad proxyfil för vald resurs
sv[1]: Använd inte skalade proxyfiler för valda resurser

en: Use Optimised Proxy for selected asset | Use Optimised Proxies for selected assets
sv[0]: Använd optimerad proxyfil för vald resurs
sv[1]: Använd optimerade proxyfiler för valda resurser

en: Use Scaled Proxy for selected asset | Use Scaled Proxies for selected assets
sv[0]: Använd skalad proxyfil för vald resurs
sv[1]: Använd skalade proxyfiler för valda resurser

en: User plugins
sv: Användarinstick

en: System plugins
sv: Systeminstick

en: New preset
sv: Nytt förval

en: New preset %d
sv: Nytt förval %d

note: GTK does not allow an empty string as the dialog title, so we use the same translatable one as render.py's pipeline error message dialog:
en: Sorry, something didn’t work right.
sv: Tyvärr, någonting fungerade inte riktigt rätt.

en: Pitivi detected a serious backend problem and could not recover from it, even after multiple tries. The only thing that can be done at this point is to <b>restart Pitivi</b>.
    
    This is a rare and severe kind of bug. Please see our <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">bug reporting guide</a> and take the time to report it! We will be very happy to fix this bug and make sure it does not occur again in future versions.
    
    Before closing Pitivi, you can save changes to the existing project file or as a separate project file.
sv: Pitivi identifierade ett allvarligt fel i bakänden och kunde inte återhämta sig från det, inte ens efter flera försök. Det enda som återstår att göra är att <b>starta om Pitivi</b>.
    
    Detta är ett sällsynt och allvarligt fel. Se vår <a href="http://developer.pitivi.org/Bug_reporting.html">felrapporteringsguide</a> och ta dig tiden att rapportera det! Vi kommer att vara glada över att få fixa detta fel och att försäkra oss om att det inte uppstår igen i framtida versioner.
    
    Innan du stänger Pitivi kan du spara ändringar till den befintliga projektfilen, eller som en separat projektfil.

en: Close Pitivi
sv: Stäng Pitivi

en: This might be due to a bug or an unsupported project file format. If you were trying to add a media file to your project, use the "Import" button instead.
sv: Det kan bero på ett fel eller ett projektfilformat som inte stöds. Om du försökte lägga till en mediafil till ditt projekt, använd knappen ”Importera” istället.

en: Ignore backup
sv: Ignorera säkerhetskopia

en: Restore from backup
sv: Återställ från säkerhetskopia

en: An autosaved version of your project file was found. It is %s newer than the saved project.
    
    Would you like to load it instead?
sv: En automatiskt sparad version av din projektfil hittades. Den är %s nyare än det sparade projektet.
    
    Vill du läsa in den istället?

en: You do not have permissions to write to this folder.
sv: Du har inte rättigheter att skriva till denna mapp.

note: Save the project to a temporary file.
en: project
sv: projekt

en: Pitivi encoding profile
sv: Pitivis kodningsprofil

en: DVD
sv: Dvd

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile
sv: ny-profil

note: Translators: This must contain exclusively low case alphanum and '-'
en: new-profile-%d
sv: ny-profil-%d

en: Rendering — %d%% complete
sv: Rendering - %d%% färdig

note: Translators: this string indicates the estimated time remaining until an action (such as rendering) completes. The "%s" is an already-localized human-readable duration, such as "31 seconds", "1 minute" or "1 hours, 14 minutes". In some languages, "About %s left" can be expressed roughly as "There re
en: About %s left
sv: Ungefär %s kvar

en: Currently rendering
sv: Renderar

en: high
sv: hög

note: Translators: This item appears in a combobox's popup and contains as children the unsupported (but still available) muxers and encoders.
en: Unsupported
sv: Stöds ej

en: A file name is required.
sv: Ett filnamn krävs.

en: This file already exists.
    If you don't want to overwrite it, choose a different file name or folder.
sv: Denna fil finns redan.
    Välj ett annat filnamn eller mapp om du inte vill skriva över den.

en: Invalid file path
sv: Ogiltig filsökväg

en: <b>Make sure your rendering size is even, x264enc might not be able to render otherwise.</b>
sv: <b>Säkerställ att din renderingsstorlek är jämn, i annat fall kan x264enc kanske inte rendera.</b>

en: An error occurred while trying to render your project.
sv: Ett fel inträffade vid försök att rendera ditt projekt.

en: You might want to check our troubleshooting guide or file a bug report. The GStreamer error was:
sv: Du kanske vill undersöka problemsökningshandboken eller skicka en felrapport. GStreamer-felet var:

en: Select file path to render
sv: Välj filsökväg som ska renderas

en: Render complete
sv: Rendering färdig

en: "%s" has finished rendering.
sv: ”%s” är klar med rendering.

note: Translators: This is a tooltip for a clip's keyframe curve, showing what the keyframe curve affects, the timestamp at the mouse cursor location, and the value at that timestamp.
en: Property: %s
    Timestamp: %s
    Value: %s
sv: Egenskap: %s
    Tidsstämpel: %s
    Värde: %s

en: Timestamp: %s
sv: Tidsstämpel: %s

en: Audio crossfade
sv: Ljudövertona

en: Move layer to top
sv: Flytta lager längst fram

en: Move layer up
sv: Flytta upp lager

en: Move layer down
sv: Flytta ner lager

en: Move layer to bottom
sv: Flytta lager längst bak

en: Delete layer
sv: Ta bort lager

en: Layer %d
sv: Lager %d

en: Frame #%d
sv: Bildruta #%d

en: Markers magnetic by default
sv: Magnetiska markörer som standard

en: Whether markers created on new clips will be snapping targets by default.
sv: Huruvida markörer som skapas på nya klipp kommer fästas vid mål som standard.

en: Snap distance
sv: Fästavstånd

en: Threshold (in pixels) at which two clips will snap together when dragging or trimming.
sv: Tröskelvärde (i bildpunkter) med vilket två klipp ska fästas tillsammans när de dras eller finjusteras.

en: Image clip duration
sv: Bildklippsvaraktighet

en: Default clip length (in milliseconds) of images when inserting on the timeline.
sv: Standardlängd för videoklipp (i millisekunder) för bilder vid infogande på tidslinjen.

en: Left click also seeks
sv: Vänsterklick spolar också

en: Whether left-clicking also seeks besides selecting and editing clips.
sv: Huruvida vänsterklickande också spolar förutom att välja och redigera videoklipp.

en: Add layer
sv: Lägg till lager

en: Action Search
sv: Åtgärdssökning

en: Delete selected clips
sv: Ta bort markerade klipp

en: Delete selected clips and shift following ones
sv: Ta bort markerade klipp och skifta efterföljande

en: Group selected clips together
sv: Gruppera markerade klipp tillsammans

en: Ungroup selected clips
sv: Avgruppera markerade klipp

en: Cut selected clips
sv: Klipp ut markerade klipp

en: Copy selected clips
sv: Kopiera markerade klipp

en: Paste selected clips
sv: Klistra in markerade klipp

en: Seek to the first clip edge after the playhead
sv: Spola till den första klippkanten efter uppspelningshuvudet

en: Seek to the first clip edge before the playhead
sv: Spola till den första klippkanten innan uppspelningshuvudet

en: Shift selected clips one frame forward
sv: Skifta markerade klipp en bildruta framåt

en: Shift selected clips one frame backward
sv: Skifta markerade klipp en bildruta bakåt

en: Snap selected clips to the next clip
sv: Fäst markerade klipp till nästa klipp

en: Snap selected clips to the previous clip
sv: Fäst markerade klipp till föregående klipp

en: Add an effect to the selected clip
sv: Lägg till en effekt till det markerade klippet

en: Split the clip at the position
sv: Dela upp klipp vid positionen

en: Add keyframe to the keyframe curve of selected clip
sv: Lägg till nyckelbildruta till nyckelbildskurvan för valt klipp

en: Timeline Navigation
sv: Tidslinjenavigering

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Adjust zoom to fit the project to the window
sv: Justera zoom för att anpassa projektet till fönstret

en: Seek backward one frame
sv: Spola bakåt en bildruta

en: Seek forward one frame
sv: Spola framåt en bildruta

en: Seek backward one second
sv: Spola bakåt en sekund

en: Seek forward one second
sv: Spola framåt en sekund

en: Add a marker
sv: Lägg till en markör

en: Seek to the first marker before the playhead
sv: Spola till den första markören innan uppspelningshuvudet

en: Seek to the first marker after the playhead
sv: Spola till den första markören efter uppspelningshuvudet

en: Object {}
sv: Objekt {}

en: Go back
sv: Gå bakåt

en: Track objects
sv: Spåra objekt

en: Loop
sv: Upprepa

en: Reverse direction
sv: Kasta om riktning

en: Create a transition by overlapping two adjacent clips on the same layer. Click the transition on the timeline to change the transition type.
sv: Skapa en övergång genom att överlappa två närliggande klipp på samma lager. Klicka på övergången på tidslinjen för att ändra övergångstyp.

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: Epileptic
sv: Epileptisk

en: Sharp
sv: Skarp

en: Smooth
sv: Mjuk

note: Translators: The list of markers created by the user.
en: User markers
sv: Användarmarkörer

note: Translators: The list of markers representing detected audio beats.
en: Beats
sv: Slag

en: Failed to open the user manual. Make sure to have either the `yelp` GNOME documentation viewer or a web browser installed
sv: Misslyckades med att öppna användarhandboken. Försäkra dig om att du har antingen GNOME:s dokumentationsvisare ”yelp” eller en webbläsare installerad

en: The system's locale that you are using is not UTF-8 capable. Unicode support is required for Python3 software like Pitivi. Please correct your system settings; if you try to use Pitivi with a broken locale, weird bugs will happen.
sv: Systemlokalen du använder är inte UTF-8-kapabel. Unicode-stöd krävs för Python3-programvara som Pitivi. Försök att ändra dina systeminställningar - om du försöker använda Pitivi med en trasig lokal kommer konstiga fel att uppstå.

en: Error while decoding a string
sv: Fel vid avkodning av en sträng

en: Max number of parallel transcoding jobs
sv: Maximalt antal parallella omkodningsjobb

en: Max CPU usage dedicated to transcoding
sv: Maximal processoranvändning avsedd för omkodning

note: Translators: 'fps' is for 'frames per second'
en: {0:s} fps
sv: {0:s} bilder/s

en: <b>Duration:</b> %s
sv: <b>Längd:</b> %s

en: <b>Proxy creation progress:</b> %d%%
sv: <b>Skapelseförlopp för proxy:</b> %d%%

en: <b>Path</b>: %s
sv: <b>Sökväg</b>: %s

en: <b>Size</b>: %s
sv: <b>Storlek</b>: %s

en: <b>Audio:</b> %d channel at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>) | <b>Audio:</b> %d channels at %d <i>Hz</i> (%d <i>bits</i>)
sv[0]: <b>Ljud:</b> %d kanal i %d <i>Hz</i> (%d <i>bitar</i>)
sv[1]: <b>Ljud:</b> %d kanaler i %d <i>Hz</i> (%d <i>bitar</i>)

en: <b>Video:</b> %d×%d <i>pixels</i> at %s <i>fps</i>
sv: <b>Video:</b> %d×%d <i>bildpunkter</i> med %s <i>bilder/s</i>

en: <b>Image:</b> %d×%d <i>pixels</i>
sv: <b>Bild:</b> %d×%d <i>bildpunkter</i>

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: Just now
sv: Just nu

en: An hour ago
sv: En timme sedan

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: About a year ago
sv: Ungefär ett år sedan

en: About %d year ago | About %d years ago
sv[0]: Ungefär %d år sedan
sv[1]: Ungefär %d år sedan

en: Implement Me
sv: Implementera mig

en: No properties.
sv: Inga egenskaper.

note: Avoid the ugly selection outline
en: Show keyframes for this value
sv: Visa nyckelbild för detta värde

en: Properties for %s
sv: Egenskaper för %s

en: Zoom Fit
sv: Anpassad zoom

en: Zoom
sv: Zooma

note: Translators: %s represents a duration, for example "10 minutes"
en: %s displayed
sv: %s visat

en: %d nanoseconds displayed, because we can
sv: %d nanosekunder visat, eftersom vi kan

en: 3 by 3
sv: 3 gånger 3

en: Vertical/Horizontal
sv: Vertikal/horisontell

en: Diagonals
sv: Diagonaler

en: Composition Guidelines
sv: Hjälplinjer för bildkomposition

en: Currently playing
sv: Spelar just nu

en: Select composition guidelines
sv: Välj hjälplinjer för bildkomposition

en: Go to the beginning of the timeline
sv: Gå till början av tidslinjen

en: Go back one second
sv: Gå bakåt en sekund

en: Go forward one second
sv: Gå framåt en sekund

en: Go to the end of the timeline
sv: Gå till slutet av tidslinjen

en: Enter a timecode or frame number
    and press "Enter" to go to that position
sv: Ange en tidskod eller bildrutenummer
    och tryck ”Retur” för gå till den positionen

en: Detach the viewer
    You can re-attach it by closing the newly created window.
sv: Koppla från visaren
    Du kan återfästa den genom att stänga det nyligen skapade fönstret.

en: Viewer
sv: Visare

en: Toggle the currently selected composition guidelines
sv: Växla användning av för närvarande valda hjälplinjer för bildkomposition

en: Toggle safe areas on viewer
sv: Växla användning av säkra områden i visare

en: Show this window in fullscreen
sv: Visa detta fönster i helskärm

en: Exit fullscreen mode
sv: Avsluta helskärmsläge

en: Console
sv: Konsol

note: Translators: The color of the content from stderr.
en: Standard error color
sv: Färg för standard fel

note: Translators: The color of the content from stdout.
en: Standard output color
sv: Färg för standard ut

en: Font
sv: Typsnitt

en: Developer Console
sv: Utvecklarkonsol

en: Pitivi Console
sv: Pitivi-konsol

en: You can use the following shortcuts:
sv: Du kan använda följande genvägar:

en: Type "{help}(<command>)" for more information.
sv: Skriv "{help}(<kommando>)" för mer information.

en: Not possible to override {key}, because shortcuts commands are read-only.
sv: Det är inte möjligt att åsidosätta {key} eftersom genvägskommandon är skrivskyddade.
