plank - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: Stupidly simple.
ja: 超シンプル

en: Plank is meant to be the simplest dock on the planet. The goal is to provide just what a dock needs and absolutely nothing more.
ja: "Plank"は地球上で最もシンプルなドックです。他に必要とする物が無いドックを提供することが目標です。

en: Theme:
ja: テーマ:

en: Position:
ja: 位置:

en: Left
ja: 左端

en: Right
ja: 右端

en: Top
ja: 上部

en: Bottom
ja: 下部

en: Alignment:
ja: 配置:

en: Fill
ja: 全幅

en: Start
ja: 上/左寄せ

en: End
ja: 下/右寄せ

en: Center
ja: 中央

en: On Primary Display:
ja: プライマリディスプレイに表示:

en: Offset in percent from the center of the screen-edge
ja: スクリーン中央からの相対位置

en: Icon Alignment:
ja: アイコンの配置:

en: Icon Size:
ja: アイコンサイズ:

en: Icon Zoom:
ja: アイコンの拡大:

en: Appearance
ja: 外観

en: Intellihide
ja: 賢く隠す

en: Autohide
ja: 自動的に隠す

en: Dodge maximized window
ja: 最大化されたウィンドウの上に表示しない

en: Window Dodge
ja: ウィンドウの上に表示しない

en: Dodge active window
ja: アクティブなウィンドウの上に表示しない

en: Hide Dock
ja: ドックを隠す

en: Hide Delay:
ja: 隠すまでの時間:

en: Delay in ms before hiding the dock
ja: ドックを隠すまでの時間(ミリ秒)

en: Unhide Delay:
ja: 復帰までの時間:

en: Delay in ms before showing the dock
ja: ドックの復帰までの時間(ミリ秒)

en: Pressure Reveal:
ja: 押し込んで表示:

en: Item Management
ja: アイテム管理

en: Show Unpinned:
ja: 固定していないアイテムも表示:

en: Restrict to Workspace:
ja: 現在のワークスペースのみ表示:

en: Lock Icons:
ja: アイコンをロック:

en: Behaviour
ja: 挙動

en: Docklets
ja: ドックレット

en: Drop to add to dock
ja: ドロップしてドックに追加

en: _Keep in Dock
ja: ドックに追加(_K)

en: _Close All
ja: すべて閉じる(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Drop to open with %s
ja: ドロップして %s で開く

en: _Open in File Browser
ja: ファイルブラウザーで開く(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Open Containing _Folder
ja: 親フォルダーを開く(_F)

en: Drop applications or files here
ja: アプリケーションあるいはファイルをマウスでドロップする

en: Get _Help Online...
ja: オンラインでヘルプを表示(_H)...

en: _Translate This Application...
ja: このアプリケーションを翻訳する(_T)...

en: Preferences
ja: 設定
