plank - en to sv translation catalogue (48 entries)

en: Stupidly simple.
sv: Galet enkelt.

en: Plank is meant to be the simplest dock on the planet. The goal is to provide just what a dock needs and absolutely nothing more.
sv: Plank är menat att vara den enklaste dockan på planeten. Målet är att erbjuda precis vad en docka behöver och absolut ingenting mer.

en: It is, however, a library which can be extended to create other dock programs with more advanced features. Thus, Plank is the underlying technology for Docky (starting in version 3.0.0) and aims to provide all the core features while Docky extends it to add fancier things like Docklets, painters, settings dialogs, etc.
sv: Det är, trots allt, ett bibliotek som kan utökas för att skapa andra panelprogram med mera avancerade funktioner.
    Plank är den underliggande teknologin för Docky (med start i version 3.0.0) och strävar efter att tillhandahålla alla grundfunktioner medan Docky utökar det med lite elegantare effekter som dockprogram, målare, inställningsdialoger med mera.

en: Theme:
sv: Tema:

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Nederst

en: Alignment:
sv: Justering:

en: Fill
sv: Fyllning

en: Start
sv: Början

en: End
sv: Slut

en: Center
sv: Centrera

en: On Primary Display:
sv: På huvudskärmen:

en: Offset in percent from the center of the screen-edge
sv: Förskjutning (i procent) från mitten av skärmkanten

en: Icon Alignment:
sv: Ikonplacering:

en: Icon Size:
sv: Ikonstorlek:

en: Icon Zoom:
sv: Ikon-zoom:

en: Appearance
sv: Utseende

en: Intellihide
sv: Dölj smart

en: Autohide
sv: Dölj automatiskt

en: Dodge maximized window
sv: Undvik maximerat fönster

en: Window Dodge
sv: Undvik fönster

en: Dodge active window
sv: Undvik aktivt fönster

en: Hide Dock
sv: Dölj docka

en: Hide Delay:
sv: Dölj fördröjning:

en: Delay in ms before hiding the dock
sv: Fördröjning (i millisekunder) innan dockan döljs

en: Unhide Delay:
sv: Visa fördröjning:

en: Delay in ms before showing the dock
sv: Fördröjning ms före visning av docka

en: Pressure Reveal:
sv: Tryckavslöja:

en: Item Management
sv: Objekthantering

en: Show Unpinned:
sv: Visa ej fästa:

en: Restrict to Workspace:
sv: Begränsa till arbetsyta:

en: Lock Icons:
sv: Lås ikoner:

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Docklets
sv: Dockprogram

en: Drop to add to dock
sv: Släpp för att lägga till i docka

en: _Keep in Dock
sv: _Behåll i docka

en: _Close All
sv: _Stäng alla

en: _Close
sv: S_täng

en: Drop to open with %s
sv: Släpp för att öppna med %s

en: _Open in File Browser
sv: _Öppna i filhanteraren

en: _Open
sv: _Öppna

en: Open Containing _Folder
sv: Öppna _innehållande mapp

en: Drop applications or files here
sv: Släpp program eller filer här

en: Get _Help Online...
sv: Få _hjälp på nätet...

en: _Translate This Application...
sv: _Översätt det här programmet...

en: Preferences
sv: Inställningar
