plank - en to uz translation catalogue (40 entries)

en: Stupidly simple.
uz: Ahmoqona darajada sodda.

en: Plank is meant to be the simplest dock on the planet. The goal is to provide just what a dock needs and absolutely nothing more.
uz: Plank dunyodagi eng sodda dok bo'lishga mo'ljallangan. Maqsad shunchaki dok bo'lish va boshqa hech narsa emas.

en: It is, however, a library which can be extended to create other dock programs with more advanced features. Thus, Plank is the underlying technology for Docky (starting in version 3.0.0) and aims to provide all the core features while Docky extends it to add fancier things like Docklets, painters, settings dialogs, etc.
uz: Ammo, bu kutubxona kengaytirlishi mumkin va rivojlangan funksiyalarga ega boshqa dok dasturlarini yaratish mumkin. Dock Docky (3.0.0 versiyadan boshlab) uchun asos texnlogiya va asosiy xususiyatlarni ta'minlashga qaratilgan, Docky esa qo'shimchalarni qamrab olgan.

en: Theme:
uz: Mavzu:

en: Position:
uz: Joylashishi

en: Left
uz: Chap

en: Right
uz: Oʻng

en: Top
uz: Yuqori

en: Bottom
uz: Pasti

en: Alignment:
uz: Tekislash

en: Fill
uz: To'la

en: Start
uz: Boshlash

en: End
uz: Oxiri

en: Center
uz: Markaz

en: On Primary Display:
uz: Asosiy Ekranda:

en: Offset in percent from the center of the screen-edge
uz: Ekran qirrasi markazidan foizdagi siljish

en: Icon Size:
uz: Nishoncha Hajmi:

en: Appearance
uz: Tashqi Ko‘rinishi

en: Intellihide
uz: Aqlli yashirish

en: Autohide
uz: Avtoyashirsh

en: Hide Dock
uz: Dokni Yashir

en: Hide Delay:
uz: Yashirish vaqti:

en: Delay in ms before hiding the dock
uz: Yashirish vaqti mslarda

en: Unhide Delay:
uz: Tikash Vaqti:

en: Delay in ms before showing the dock
uz: Tiklash vaqti mslarda

en: Item Management
uz: Narsalarni Boshqarish

en: Restrict to Workspace:
uz: Ish maydoniga Cheklash

en: Lock Icons:
uz: Nishonchalarni Qulflash

en: Behaviour
uz: O'zini tutish

en: Docklets
uz: Доклетлар

en: _Keep in Dock
uz: _Dokda Saqlash

en: _Close All
uz: _Barchasini Yopish

en: _Close
uz: _Yopish

en: _Open in File Browser
uz: _Fayl boshqaruvhcisida ochish

en: _Open
uz: _Ochish

en: Open Containing _Folder
uz: Saqlangan_Jildni Ochish

en: Drop applications or files here
uz: Fayl yoki dasturlarni bu yerga tashlang

en: Get _Help Online...
uz: Onlayn Yordam_Olish

en: _Translate This Application...
uz: _Ushbu Dasturni_Tarjima qilish

en: Preferences
uz: Parametrlar
