planner - en to da translation catalogue (488 entries)

en: Planner project plan
da: Planner-projektplan

en: Project Management
da: Værktøj til projektstyring

en: Handle the tasks, resources, and cost of your projects
da: Håndter opgaverne, ressourcerne og omkostningerne for dine projekter

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gantt;Chart;Critical path;Relationship;Dependency;WBS;
da: Gantt;Diagram;Den kritiske vej;Relation;Afhængighed;WBS;

en: Highlight critical path in Gantt view
da: Fremhæv den kritiske vej i Gantt-visning

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Gantt view.
da: Hvorvidt aktiviteterne langs den kritiske vej skal fremhæves i Gantt-visningen.

en: Display nonstandard days in Gantt view
da: Vis særlige dage i Gantt-visning

en: Whether to display nonstandard days in the Gantt view.
da: Hvorvidt der skal vises særlige dage i Gantt-visningen.

en: Print the Gantt view
da: Udskriv Gantt-visningen

en: Whether printing of the Gantt view is enabled.
da: Hvorvidt udskrivning af Gantt-visningen er aktiveret.

en: Highlight critical path in Task view
da: Fremhæv den kritiske vej i aktivitetsvisning

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Task view.
da: Hvorvidt aktiviteterne langs den kritiske vej skal fremhæves i aktivitetsvisningen.

en: Display nonstandard days in Task view
da: Vis særlige dage i aktivitetsvisning

en: Whether to display nonstandard days in the Task view.
da: Hvorvidt særlige dage skal vises i aktivitetsvisningen.

en: Print the Task view
da: Udskriv aktivitetsvisningen

en: Whether printing of the Task view is enabled.
da: Hvorvidt udskrivning af aktivitetsvisningen er aktiveret.

en: Print the Resource view
da: Udskriv ressourcevisningen

en: Whether printing of the Resource view is enabled.
da: Hvorvidt udskrivning af ressource-visningen er aktiveret eller.

en: The active view
da: Den aktuelle visning

en: Which view to display in the user interface.
da: Hvilken visning der skal benyttes i brugergrænsefladen.

en: Host
da: Vært

en: The host running the SQL server.
da: Værten som kører SQL-serveren.

en: The SQL server database.
da: SQL-serverdatabase.

en: User
da: Bruger

en: The SQL server user name.
da: Brugernavn til SQL-serveren.

en: Add Predecessor
da: Tilføj forgænger

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Relation type:
da: _Relationstype:

en: _Lag:
da: _Forsinkelse:

en: Calendar Editor
da: Kalenderredigering

en: _New...
da: _Ny …

en: Working time...
da: Arbejdstid …

en: Default week...
da: Standard-uge …

en: Use working time from derived calendar
da: Brug arbejdstid fra afledt kalender

en: Set day type to:
da: Sæt dagtypen til:

en: Custom working time
da: Tilrettet arbejdstid

en: <b>Working time</b>
da: <b>Arbejdstid</b>

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: Apply
da: Anvend

en: Select a Calendar
da: Vælg en kalender

en: Hidden columns:
da: Skjulte kolonner:

en: _Show
da: _Vis

en: _Hide
da: _Skjul

en: Visible columns:
da: Synlige kolonner:

en: Edit Day Types
da: Rediger dagtyper

en: Default Week
da: Standard-uge

en: <b>Calendar:</b>
da: <b>Kalender:</b>

en: Select a weekday and the day type to use for that day in the default week for this calendar.
da: Vælg en ugedag og dagtypen som bruges i standard-ugen for denne kalender.

en: Week day:
da: Ugedag:

en: Day type:
da: Dagtype:

en: 
    The selected day type has the following working hours:
da: 
    Den valgte dagtype har følgende arbejdstid:

en: Select group
da: Vælg gruppe

en: Search
da: Søg

en: Select All
da: Marker alle

en: Unselect All
da: Fjern markering fra alle

en: Loading resource data
da: Indlæser ressource-data

en: Group Editor
da: Gruppe-redigering

en: New Calendar
da: Ny kalender

en: C_reate
da: Op_ret

en: _Existing calendars:
da: _Eksisterende kalendere:

en: _Name of the new calendar:
da: _Navn på ny kalender:

en: _Derive from a calendar
da: _Afledt fra en kalender

en: C_opy an existing calendar
da: _Kopier en eksisterende kalender

en: Create an _empty calendar
da: Opret en _tom kalender

en: Add Day Type
da: Rediger dagtype

en: New Project Phase
da: Ny projektfase

en: Add Property
da: Tilføj egenskab

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: _Label:
da: _Etikette:

en: Edit Project Phases
da: Rediger projektfaser

en: Project Properties
da: Projektegenskaber

en: _Organization:
da: _Organisation:

en: _Manager:
da: _Leder:

en: _Calendar:
da: _Kalender:

en: Select...
da: Vælg …

en: _Phase:
da: _Fase:

en: Date...
da: Dato …

en: General
da: Generelt

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom Properties
da: Tilrettede egenskaber

en: _Email:
da: _E-post:

en: _Group:
da: _Gruppe:

en: C_ost:
da: _Omkostning:

en: _Short name:
da: _Kort navn:

en: Optional - overrides resource name in Gantt view.
da: Valgfrit - tilsidesætter ressourcenavne i Gantt-visning.

en: Select the calendar to use for this resource. If you want to use the default calendar of the project, select 'None'.
da: Vælg en kalender som bruges til ressourcen. Hvis du vil bruge projektets standardkalender, så vælg “Ingen”.

en: Edit Calendars...
da: Rediger kalendere …

en: Calendar
da: Kalender

en: _Insert time stamp
da: _Indsæt tidsstempel

en: Notes
da: Bemærkninger

en: Insert Resource
da: Indsæt ressource

en: _Insert
da: _Indsæt

en: Open Database
da: Åbn database

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Select a Project
da: Vælg et projekt

en: The database contains the following projects. Select a project to open:
da: Databasen indeholder følgende projekter. Vælg det projekt, som skal åbnes:

en: _Work:
da: _Arbejde:

en: _Duration:
da: _Varighed:

en: C_omplete:
da: _Afsluttet:

en: _Priority:
da: Pr_ioritet:

en: _Milestone
da: _Milepæl

en: _Fixed duration
da: _Fastsat varighed

note: This is the verb "schedule"
en: Schedule:
da: Planlæg:

en: Change...
da: Ændr …

en: Resources
da: Ressourcer

en: Predecessors
da: Forgængere

en: _Insert Time Stamp
da: _Indsæt tidsstempel

en: Insert Task
da: Indsæt aktivitet

en: Edit Working Time
da: Rediger arbejdstid

en: <b>Day types</b>
da: <b>Dagtyper</b>

en: <b>Working hours</b>
da: <b>Arbejdstimer</b>

en: Working
da: Arbejdstid

en: A default working day
da: En normal arbejdsdag

en: Nonworking
da: Ikke-arbejdstid

en: A default non working day
da: En normal fridag

en: Use base
da: Brug grundkalender

en: Use day from base calendar
da: Brug dag fra basiskalender

en: This format does not support reading
da: Dette format understøtter ikke læsning

en: Could not create XML tree
da: Kunne ikke oprette XML-træ

en: Could not write XML file
da: Kunne ikke skrive XML-fil

en: Default
da: Standard

en: Invalid URI: '%s'
da: Ugyldig URI: “%s”

en: Couldn't find a suitable file module for loading '%s'
da: Kunne ikke finde et passende filmodul til indlæsning af “%s”

en: No support for SQL storage built into this version of Planner.
da: Ingen understøttelse af SQL-lager indbygget i denne version af Planner.

en: Invalid URI.
da: Ugyldig URI.

en: Unable to find file writer identified by '%s'
da: Ikke muligt at finde filskriver identificeret af “%s”

en: Couldn't find a suitable file module for loading project
da: Kunne ikke finde et passende filmodul til indlæsning af projekt

en: Text
da: Tekst

en: String list
da: Strengliste

en: Integer number
da: Heltal

en: Floating-point number
da: Kommatal

en: Date
da: Dato

en: Duration
da: Varighed

en: Cost
da: Omkostning

en: None
da: Ingen

en: Can't connect to database server
da: Kan ikke forbinde til databaseserver

en: No errors reported.
da: Ingen fejl rapporteret.

note: Give up.
en: Invalid Unicode
da: Ugyldig Unicode

en: Connection to database '%s' failed.
da: Forbindelse til databasen “%s” mislykkedes.

en: Connection to database '%s' failed.
    %s
da: Forbindelse til databasen “%s” mislykkedes.
    %s

en: BEGIN command failed %s.
da: BEGIN-kommandoen mislykkedes %s.

en: The project '%s' has been changed by the user '%s' since you opened it. Do you want to save anyway?
da: Projektet “%s” er blevet ændret af brugeren “%s”, siden du åbnede det. Vil du gemme alligevel?

en: Connection to database '%s' failed.
da: Forbindelse til databasen “%s” mislykkedes.

en: Invalid SQL URI (must start with 'sql://' and contain '#').
da: Ugyldig SGL URI (skal starte med 'sql://' og indeholde '#').

en: Invalid SQL URI (invalid project id).
da: Ugyldig SGL URI (ugyldigt projektID).

en: Invalid SQL URI (no database name specified).
da: Ugyldig SGL URI (ingen database med det angivne navn).

en: Could not add a predecessor relation, because the tasks are already related.
da: Kan ikke tilføje en forgængerrelation, da aktiviteterne allerede er relaterede.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with other relations.
da: Relationstypen start til færdig kan ikke kombineres med andre relationer.

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with other relations.
da: Relationstypen færdig til færdig kan ikke kombiners med andre relationer.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
da: Relationstype start til færdig kan ikke kombineres med begrænsningen start ikke tidligere end.

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
da: Relationstypen færdig til færdig kan ikke kombineres med begrænsningen start ikke tidligere end.

en: Start to Finish relation cannot be set. Predecessor starts on project start date.
da: Relationen start til færdig kan ikke angives. Forgænger starter på projektstartdato.

en: Cannot add a predecessor, because it would result in a loop.
da: Kan ikke tilføje en forgænger, da det ville give en løkke.

en: Cannot move the task, because it would result in a loop.
da: Kan ikke flytte aktiviteten, da det ville give en løkke.

note: Translators: Example output: October 9, 2006
en: %B %e, %Y
da: %e. %B %Y

en: Export to HTML failed
da: Eksport til HTML mislykkedes

en: Insert
da: Indsæt

en: Remove
da: Fjern

en: Unlink
da: Ophæv

en: Link
da: Forbind

en: Indent
da: Indryk

en: Unindent
da: Ryk ud

en: Move up
da: Flyt op

en: Move down
da: Flyt ned

en: Edit
da: Redigér

en: Change day type
da: Ændr dagtype

en: Remove calendar
da: Fjern kalender

en: Add new calendar
da: Tilføj ny kalender

en: Today
da: I dag

note: The order of items has to match the CONSTRAINT_COMBO_* constants in C file
en: As soon as possible
da: Tidligst muligt

en: No earlier than
da: Ikke tidligere end

en: On fixed date
da: På den bestemte dato

en: Undo '%s'
da: Fortryd “%s”

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo '%s'
da: Omgør “%s”

en: Redo
da: Omgør

en: Add day type "%s"
da: Tilføj dagtypen “%s”

en: Remove day type "%s"
da: Fjern dagtypen “%s”

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: No working time
da: Ingen arbejdstid

en: %H:%M
da: %H.%M

en: Edit default week
da: Rediger standard-uge

en: Import resources from Evolution Data Server
da: Importer ressourcer fra Evolution Data Server

en: Name
da: Navn

en: Email
da: E-post

en: Import
da: Importér

en: Photo
da: Foto

en: Imported from Evolution Data Server
da: Importeret fra Evolution Data Server

en: Updated from Evolution Data Server
da: Opdateret fra Evolution Data Server

en: Query cancelled.
da: Forespørgsel annulleret.

en: Evolution Data Server UID
da: Evolution Data Server-UID

en: Identifier used by Evolution Data Server for resources
da: Identifikator som Evolution Data Server bruger til ressourcer

en: %dd %dh
da: %dd %dt

en: %dh %dmin
da: %dt %dmin

en: %dh
da: %dt

note: i18n: this string is the date nr and month name, displayed * e.g. in the date cells in the task tree. See * libmrproject/docs/DateFormat.
en: %b %e
da: %e %b

en: mon
da: mån

note: month unit variant accepted in input
en: month
da: måned

note: month unit variant accepted in input
en: months
da: måneder

note: month unit variant accepted in input
en: w
da: u

note: week unit variant accepted in input
en: week
da: uge

note: week unit variant accepted in input
en: weeks
da: uger

note: day unit variant accepted in input
en: day
da: dag

note: day unit variant accepted in input
en: days
da: dage

note: day unit variant accepted in input
en: h
da: t

note: hour unit variant accepted in input
en: hour
da: time

note: hour unit variant accepted in input
en: hours
da: timer

note: minute unit variant accepted in input
en: minute
da: minut

note: minute unit variant accepted in input
en: minutes
da: minutter

note: i18n: project start, the date format is described in * libmrproject/docs/DateFormat.
en: %Y %b %d
da: %d %b %Y

en: Project start
da: Projektstart

en: %a, %e %b %Y
da: %a, %e. %b %Y

en: Work
da: Arbejde

en: Unnamed
da: Unavngiven

en: Change work to %s
da: Ændr arbejde til %s

en: Change progress to %u%% complete
da: Ændr fremskridt til %u%% afsluttet

en: No name
da: Intet navn

en: Make task '%s' a predecessor of '%s'
da: Sæt aktivitet “%s” som forgænger til “%s”

en: Edit task property
da: Rediger aktivitetsegenskab

en: _Insert Task
da: _Indsæt aktivitet

en: Insert a new task
da: Indsæt en ny aktivitet

en: In_sert Tasks...
da: Ind_sæt aktiviteter …

en: _Remove Task
da: _Fjern aktivitet

en: Remove the selected tasks
da: Slet de markerede aktiviteter

en: _Edit Task Properties...
da: _Rediger aktivitetsegenskaber …

en: Select _All
da: Marker _alle

en: Select all tasks
da: Marker alle aktiviteter

en: _Unlink Task
da: _Ophæv aktivitetens forbindelser

en: Unlink the selected tasks
da: Ophæv de markerede aktiviteters forbindelser

en: _Link Tasks
da: For_bind aktiviteter

en: Link the selected tasks
da: Forbind de markerede aktiviteter

en: I_ndent Task
da: I_ndryk aktivitet

en: Indent the selected tasks
da: Indryk de markerede aktiviteter

en: Unin_dent Task
da: Ry_k aktiviteten ud

en: Unindent the selected tasks
da: Ryk de markerede aktiviteter ud

en: Move Task _Up
da: Flyt o_p

en: Move the selected tasks upwards
da: Flyt de markerede aktiviteter opad

en: Move Task Do_wn
da: Fl_yt ned

en: Move the selected tasks downwards
da: Flyt de markerede aktiviteter nedad

en: Reset _Constraint
da: Nulstil _restriktion

en: Zoom To _Fit
da: Zoom _tilpasset

en: Zoom to fit the entire project
da: Tilpas hele projektet til siden

en: _Zoom In
da: _Zoom ind

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Edit _Visible Columns
da: Rediger _synlige kolonner

en: Edit visible columns
da: Rediger synlige kolonner

en: _Highlight Critical Tasks
da: _Vis kritiske aktiviteter

en: _Show Guide Lines
da: _Vis støttelinjer

en: _Nonstandard Days
da: _Særlige dage

en: _Gantt Chart
da: _Gantt-diagram

en: Finish
da: Færdig

en: Slack
da: Gab

en: Assigned to
da: Tildelt

note: i18n: The string "% Complete" will be used in the header * of a column containing values from 0 upto 100, indicating * what part of a task has been completed.
en: % Complete
da: % afsluttet

en: Edit Gantt Columns
da: Rediger Gantt-kolonner

en: Insert group
da: Indsæt gruppe

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: Default group
da: Standardgruppe

en: Edit group property
da: Rediger gruppe-egenskaber

en: Manager name
da: Lederens navn

en: Manager phone
da: Lederens tlf.

en: Manager email
da: Lederens e-post

en: Export project to HTML
da: Eksporter projekt til HTML

en: Could not export to HTML
da: Kunne ikke eksportere til HTML

en: Export to HTML
da: Eksporter til HTML

en: Show result in browser
da: Vis resultat i browser

en: File "%s" exists, do you want to overwrite it?
da: Filen “%s” findes allerede, vil du overskrive den?

en: Create the initial window with the given geometry.
da: Opret det første vindue med den angivne geometri.

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: FILES|URIs
da: FILER|URI'er

en: - Planner project management
da: - Planner-projektstyring

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør '%s --help' for at se en komplet liste over tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: Invalid geometry string "%s"
da: Ugyldig geometristreng “%s”

en: MS Project XML...
da: MS Project XML …

en: Import an MS Project XML file
da: Importer en MS Project XML-fil

en: Couldn't import file.
da: Kunne ikke importere fil.

en: Import a File
da: Importer en fil

en: XML Files
da: XML-filer

en: All Files
da: Alle filer

en: Insert phase
da: Indsæt fase

en: Remove phase
da: Fjern fase

en: Could not open plugin file '%s'
da: Kunne ikke åbne udvidelsesmodulfilen “%s”

en: Select the views to print:
da: Vælg forhåndsvisninger for udskrift:

en: Select views
da: Vælg visning

en: Select a calendar to use for this project:
da: Vælg en kalender som bruges til projektet:

en: Edit Project Name
da: Rediger projektnavn

en: Edit Organization
da: Rediger organisation

en: Edit Manager
da: Rediger leder

en: Edit Project Start
da: Rediger projektstart

en: Edit Project Phase
da: Rediger projektfase

en: Property
da: Egenskab

en: Value
da: Værdi

en: The name of the custom property needs to start with a letter.
da: Egenskabsnavnet skal begynde med et bogstav.

en: Do you really want to remove the property '%s' from the project?
da: Vil du virkelig fjerne egenskaben “%s” fra projektet?

en: Add project property
da: Tilføj projektegenskab

en: Remove project property
da: Fjern projektegenskab

en: Edit project property value
da: Rediger projektegenskabsværdi

en: Label
da: Etikette

en: Add property
da: Tilføj egenskab

en: Remove property
da: Fjern egenskab

en: Edit property label
da: Rediger egenskabsetiket

en: Insert resource
da: Indsæt ressource

en: Material
da: Materiale

en: (None)
da: (Ingen)

en: (No name)
da: (Intet navn)

en: Edit resource calendar
da: Rediger ressourcekalender

en: Edit resource note
da: Rediger ressourcebemærkning

en: Edit resource cost
da: Rediger ressourceomkostning

en: Edit resource property
da: Rediger ressourceegenskaber

note: i18n: time stamp format for notes in task dialog, see strftime(3) for * a detailed description.
en: %a %d %b %Y, %H:%M
da: %a %d. %b %Y, %H:%M

en: None (use project default)
da: Ingen (brug projektstandard)

en: Edit resource properties
da: Rediger ressourceegenskaber

en: _Insert Resource
da: _Indsæt ressource

en: Insert a new resource
da: Indsæt en ny ressource

en: In_sert Resources...
da: Ind_sæt ressourcer …

en: _Remove Resource
da: _Fjern ressource

en: Remove the selected resource
da: Fjern den markerede ressource

en: _Edit Resource Properties...
da: _Rediger ressourceegenskaber …

en: Edit _Groups
da: Rediger _grupper

en: Edit resource groups
da: Rediger ressourcegrupper

en: Edit _Custom Properties...
da: Rediger _tilpassede egenskaber …

en: _Resources
da: _Ressourcer

en: Remove resource
da: Fjern ressource

en: Edit Resource Columns
da: Rediger ressourcekolonner

en: Edit custom resource properties
da: Rediger tilpasset ressourceegenskaber

en: Short name
da: Kort navn

en: Group
da: Gruppe

en: %a %e
da: %a %e.

en: %a, %b %e
da: %a d. %e. %b

note: i18n: Short "Week", preferably 2 letters.
en: Wk %d
da: U %d

en: Week %d
da: uge %d

note: i18n: Week, year.
en: Week %d, %d
da: uge %d, %d

note: i18n: Short "Quarter", preferably 1 letter.
en: Q%d
da: K%d

note: i18n: Short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: Qtr %d
da: kv. %d

note: i18n: Year, short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: %d, Qtr %d
da: %d, kv. %d

en: Open from Database...
da: Åbn fra database …

en: Open a project from a database
da: Åbn et projekt fra en database

en: Save to Database
da: Gem i database

en: Save the current project to a database
da: Gem det aktuelle projekt i en database

en: Database %s needs to be upgraded from version %s to version %s.
    Please backup database before the upgrade.
da: Databasen %s skal opgraderes fra version %s til version %s.
    Tag venligst en sikkerhedskopi af databasen før opgradering.

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Could not upgrade database %s.
     Upgrade file used: %s.
    
    Database error: 
    %s
da: Kunne ikke opgradere databasen %s.
     Den benyttede opgraderingsfil: %s.
    
    Databasefejl: 
    %s

en: Can't create tables in database %s
da: Kan ikke oprette tabeller i databasen %s

en: Database %s is not setup for Planner. Do you want to do that?
da: Databasen %s er ikke sat op til Planner. Vil du sætte den op?

en: Connection to database '%s@%s' failed.
da: Forbindelse til databasen '%s@%s' mislykkedes.

en: Test to tables in database '%s' failed.
da: Test af tabeller i databasen “%s” mislykkedes.

en: Project
da: Projekt

en: Phase
da: Fase

en: Open from Database
da: Åbn fra database

en: Link task
da: Forbind aktivitet

en: Unlink task
da: Ophæv aktivitetens forbindelser

en: Insert task
da: Indsæt aktivitet

en: Finish to start (FS)
da: Færdig til start (FS)

en: Finish to finish (FF)
da: Færdig til færdig (FF)

en: Start to start (SS)
da: Start til start (SS)

en: Start to finish (SF)
da: Start til færdig (SF)

en: Edit task type
da: Rediger aktivitetstype

en: Toggle fixed duration
da: Slå fastsat varighed til/fra

en: Edit task scheduling
da: Rediger aktivitetsplanlægning

en: Assign resource to task
da: Tildel ressourcer til aktivitet

en: Unassign resource from task
da: Fjern tildeling af ressourcer til aktivitet

en: Change resource units in task
da: Ændr ressourceenheder for aktivitet

en: Edit task predecessor
da: Rediger forgænger til aktivitet

en: Edit lag predecessor
da: Rediger forsinkelsesforgænger

en: Edit task note
da: Rediger aktivitetsbemærkning

en: No earlier than %s
da: Ikke tidligere end %s

en: On fixed date %s
da: På den bestemte dato %s

en: Can't add new predecessor. No task selected!
da: Kan ikke tilføje forgænger, da ingen aktivitet er markeret.

en: Assigned
da: Tildelt

en: Units
da: Enheder

en: Lag
da: Forsinkelse

en: Edit task properties
da: Rediger aktivitetsegenskaber

en: _Insert task
da: _Indsæt aktivitet

en: Insert _subtask
da: Indsæt _underaktivitet

en: _Remove task
da: _Fjern aktivitet

en: _Unlink task
da: _Ophæv aktivitetens forbindelser

en: Assign _resources...
da: _Tildel ressourcer …

en: _Edit task...
da: _Rediger aktivitet …

en: Remove task
da: Fjern aktivitet

en: Apply constraint to task
da: Føj restriktion til aktivitet

en: Reset task constraint
da: Nulstil aktivitetsrestriktion

en: N/A
da:  -

en: Remove tasks
da: Fjern aktiviteter

en: You are about to open an edit dialog each for %i tasks. Are you sure that you want to do that?
da: Du er ved at åbne et dialogvindue for hver af %i aktiviteter. Er du sikker på, at det er det, du vil?

en: Unlink tasks
da: Ophæv aktivitetsforbindelser

en: Link tasks
da: Forbind aktiviteter

en: Indent tasks
da: Indryk aktiviteter

en: Indent task
da: Indryk aktivitet

en: Unindent tasks
da: Ryk aktiviteter ud

en: Unindent task
da: Ryk aktivitet ud

en: Move tasks up
da: Flyt aktiviteter op

en: Move task up
da: Flyt aktivitet op

en: Move tasks down
da: Flyt aktiviteter ned

note: Moving task from 'position' to 'position + 1'
en: Move task down
da: Flyt aktivitet ned

en: Reset task constraints
da: Nulstil aktivitetsbegrænsning

en: Reset all task constraints
da: Nulstil alle aktivitetsbegrænsninger

en: _Edit Task
da: _Rediger aktivitet

en: _Edit Custom Properties...
da: _Rediger tilpassede egenskaber …

en: Tasks
da: Aktiviteter

en: _Tasks
da: _Aktiviteter

en: Edit custom task properties
da: Rediger tilpassede aktivitetsegenskaber

en: Edit Task Columns
da: Rediger aktivitetskolonner

en: Edit _resource...
da: _Rediger ressource …

en: E_xpand all resources
da: _Fold alle ressourcer ud

en: _Collapse all resources
da: Fold alle ressource _sammen

en: 
    Name
da: 
    Navn

en: 
    Task
da: 
    Aktivitet

en: Zoom to fit
da: Tilpasset zoom

note: i18n: Label used for the sidebar. Please try to make it short and use * a linebreak if necessary/possible.
en: Resource
    Usage
da: Ressource-
    Forbrug

en: Resource _Usage
da: Ressourcefor_brug

en: Edit Resource Usage Columns
da: Rediger kolonner for ressourceforbrug

en: Unable to open '%s'
da: Kan ikke åbne “%s”

en: Unable to open help file
da: Kan ikke åbne hjælpefil

en: _File
da: _Fil

en: _New Project
da: _Nyt projekt

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: _Open...
da: _Åbn …

en: Open a project
da: Åbn et nyt projekt

en: Open _Recent
da: Åbn _seneste

en: _Import
da: _Importér

en: _Save
da: _Gem

en: Save the current project
da: Gem det aktuelle projekt

en: _Export
da: Ek_sportér

en: Save _As...
da: Gem so_m …

en: Save the current project with a different name
da: Gem det aktuelle projekt med et andet navn

en: Page Set_up...
da: Side_opsætning …

en: Setup the page settings for your current printer
da: Angiv sideopsætning for din aktuelle printer

en: _Print...
da: _Udskriv …

en: Print the current project
da: Udskriv aktuelt projekt

en: Print Pre_view
da: _Vis udskrift

en: Print preview of the current project
da: Vis udskrift af aktuelt projekt

en: _Close
da: _Luk

en: Close the current file
da: Luk aktuel fil

en: _Quit
da: _Afslut

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Undo
da: Fortr_yd

en: Undo the last action
da: Fortryd den seneste handling

en: _Redo
da: Omg_ør

en: Redo the undone action
da: Omgør den fortrudte handling

en: _View
da: _Vis

en: _Actions
da: O_pgaver

en: _Project
da: _Projekt

en: _Manage Calendars
da: Håndter _kalendere

en: Edit Day _Types
da: Rediger dag_typer

en: Edit Project _Phases
da: Rediger projekt_faser

en: _Edit Project Properties
da: Projekt_egenskaber

en: Edit the project properties
da: Rediger projektegenskaberne

en: _Help
da: _Hjælp

en: _User Guide
da: _Brugervejledning

en: Show the Planner User Guide
da: Vis brugervejledningen for Planner

en: _About
da: _Om

en: About this application
da: Om dette program

en: Switch to the view "%s"
da: Skift til visningen “%s”

en: Open a File
da: Åbn en fil

en: Planner Files
da: Planner-filer

en: A Project Management application for the GNOME desktop
da: Et projektstyringsprogram for Gnome-skrivebordet

en: The Planner Homepage
da: Hjemmeside for Planner

en: Save changes to document '%s' before closing?
da: Gem ændringerne i dokumentet “%s” inden det lukkes?

en: If you don't save, changes made the last minute will be discarded.
da: Hvis du ikke gemmer, mistes det seneste minuts ændringer.

en: If you don't save, changes made the last %d minute will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d minutes will be discarded.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, mistes det seneste %d minuts ændringer.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, mistes de seneste %d minutters ændringer.

en: If you don't save, changes made the last hour will be discarded.
da: Hvis du ikke gemmer, mistes den seneste times ændringer.

en: If you don't save, changes made the last %d hour will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d hours will be discarded.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, mistes den seneste %d times ændringer.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, mistes de seneste %d timers ændringer.

en: C_lose without saving
da: _Luk uden at gemme

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Save a File
da: Gem en fil

en: You have opened a file that was saved with an old version of Planner.
    
    When loading old files, all tasks will use the constraint 'Must Start On', since the old version did not fully support automatic rescheduling. To take advantage of this new feature, you should add predecessor relations between tasks that are dependent on each other.
    
    You can add a predecessor relation by clicking on the predecessor and dragging to the successor.
    
    After doing this, you can remove all constraints by selecting the menu item 'Remove all constraints' in the 'Edit' menu.
da: Du har åbnet en fil som blev gemt med en ældre udgave af Planner.
    
    Når gamle filder læses ind, sættes restriktionen “Skal starte”, eftersom den gamle versionen ikke fuldt ud understøtter automatisk skemalægning. For at udnytte denne nye funktion, anbefaler vi at du forbinder de aktiviteter, som afhænger af andre.
    
    Du kan gøre det ved at klikke på forgængeren og træk til efterfølgeren.
    
    Når dette er, kan du fjerne alle restriktioner ved at vælge “Fjern alle restriktioner” i “Redigér”-menuen.

note: Hack.
en: Unnamed database project
da: Unavngivent databaseprojekt

en: Edit working time
da: Rediger arbejdstid

en: Identifier used by Evolution Data Server for tasks
da: Identifikator som Evolution Data Server bruger til aktiviteter

en: EDS Categories
da: EDS-kategorier

en: Categories for a task used by Evolution Data Server
da: Kategorier for en aktivitet brugt af Evolution Data Server

en: EDS Classification
da: EDS-klassifikation

en: Task access classification used by Evolution Data Server
da: Adgangsklassifikation for aktivitet brugt af Evolution Data Server

en: URL for a Task used by Evolution Data Server
da: URL for en aktivitet brugt af Evolution Data Server

en: Invalid server URI
da: Ugyldig server-URI

note: book_target = (EABConfigTargetSource *) data->target; source = book_target->source;
en: Select planner file
da: Vælg fil for Planner

en: The filename extension of this file isn't the planner usual file extension (%s) Do you want to continue?
da: Filnavnendelsen på denne fil er ikke Planners normale filendelse (%s). Ønsker du at fortsætte?
