planner master - en to eo translation catalogue (210 entries)

en: _Name:
eo: _Nomo:

en: Default Week
eo: Defaŭlta semajno

en: <b>Calendar:</b>
eo: <b>Kalendaro:</b>

en: Week day:
eo: Semajntago:

en: Day type:
eo: Tagtipo:

en: <b>Day types</b>
eo: <b>Tagtipoj</b>

en: Calendar Editor
eo: Kalendar-redaktilo

en: _New...
eo: _Nova...

en: Default week...
eo: Defaŭlta semajno...

en: From:
eo: De:

en: To:
eo: Al:

en: Apply
eo: Apliki

en: New Calendar
eo: Nova kalendaro

en: C_reate
eo: K_rei

en: C_opy an existing calendar
eo: K_opii ekzistantan kalendaron

en: Create an _empty calendar
eo: Krei _malplenan kalendaron

en: Select a Calendar
eo: Elekti kalendaron

en: Edit Day Types
eo: Redakti tagtipojn

en: Add Day Type
eo: Aldoni tagtipon

en: _Show
eo: _Montri

en: _Hide
eo: _Kaŝi

en: Select group
eo: Elekti grupon

en: Search
eo: Serĉi

en: Select All
eo: Elekti ĉiujn

en: Unselect All
eo: Malelekti ĉiujn

en: Group Editor
eo: Grup-redaktilo

en: _Description:
eo: _Priskribo:

en: _Type:
eo: _Speco:

en: _Label:
eo: _Etikedo:

en: _Start:
eo: _Komenco:

en: _Organization:
eo: _Organizaĵo:

en: _Calendar:
eo: _Kalendaro:

en: Select...
eo: Elekti...

en: General
eo: Ĝenerale

en: Custom
eo: Propre

en: _Email:
eo: R_etpoŝto:

en: _Group:
eo: _Grupo:

en: C_ost:
eo: Ko_sto:

en: Edit Calendars...
eo: Redakti kalendarojn...

en: Calendar
eo: Kalendaro

en: Notes
eo: Notoj

en: _Insert
eo: _Enmeti

en: Open Database
eo: Malfermi datumbazon

en: _Server:
eo: _Servilo:

en: _Username:
eo: _Uzantonomo:

en: _Password:
eo: _Pasvorto:

en: _Database:
eo: _Datumbazo:

en: Select a Project
eo: Elekti datumbazon

en: window
eo: fenestro

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Select
eo: Elekti

en: _Duration:
eo: _Daŭro:

en: _Priority:
eo: _Prioritato:

en: Resources
eo: Risurcoj

en: Insert Task
eo: Enmeti taskon

en: Company:
eo: Firmao:

en: Start:
eo: Komenco:

en: Finish:
eo: Fino:

en: Week
eo: Semajno

en: Priority
eo: Prioritato

en: Complete
eo: Komplete

en: Default
eo: Defaŭlte

en: Text
eo: Teksto

en: Date
eo: Dato

en: Duration
eo: Daŭro

en: Cost
eo: Kosto

en: None
eo: Neniu

note: Give up.
en: Invalid Unicode
eo: Nevalida unikodo

en: Insert
eo: Enmeti

en: Remove
eo: Forigi

en: Unlink
eo: Malligi

en: Link
eo: Ligi

en: Move up
eo: Movi supren

en: Move down
eo: Movi suben

en: Edit
eo: Redakti

en: Change day type
eo: Ŝanĝi tagtipon

en: Remove calendar
eo: Forigi kalendaron

en: Add new calendar
eo: Aldoni novan kalendaron

en: Undo '%s'
eo: Malfari '%s'

en: Undo
eo: Malfari

en: Redo '%s'
eo: Refari '%s'

en: Redo
eo: Refari

en: Add day type "%s"
eo: Aldoni tagtipon "%s"

en: Remove day type "%s"
eo: Forigi tagtipon "%s"

en: Monday
eo: Lundo

en: Tuesday
eo: Mardo

en: Wednesday
eo: Merkredo

en: Thursday
eo: Ĵaŭdo

en: Friday
eo: Vendredo

en: Saturday
eo: Sabato

en: Sunday
eo: Dimanĉo

en: Edit default week
eo: Redakti defaŭltan semajnon

en: Name
eo: Nomo

en: Email
eo: Retpoŝto

en: Import
eo: Enporti

en: Photo
eo: Fotaĵo

note: month unit variant accepted in input
en: month
eo: monato

note: month unit variant accepted in input
en: months
eo: monatoj

note: month unit variant accepted in input
en: w
eo: s

note: week unit variant accepted in input
en: week
eo: semajno

note: week unit variant accepted in input
en: weeks
eo: semajnoj

note: week unit variant accepted in input
en: d
eo: t

note: day unit variant accepted in input
en: day
eo: tago

note: day unit variant accepted in input
en: days
eo: tagoj

note: hour unit variant accepted in input
en: hour
eo: horo

note: hour unit variant accepted in input
en: hours
eo: horoj

note: minute unit variant accepted in input
en: minute
eo: minuto

note: minute unit variant accepted in input
en: minutes
eo: minutoj

en: Project start
eo: Projekt-komenco

en: Work
eo: Laboro

en: Unnamed
eo: Sennome

en: No name
eo: Neniu nomo

en: _Insert Task
eo: _Enigi taskon

en: Insert a new task
eo: Enigi novan taskon

en: In_sert Tasks...
eo: _Enigi taskojn...

en: _Remove Task
eo: Fo_rigi taskon

en: Remove the selected tasks
eo: Forigi la elektitajn taskojn

en: Select _All
eo: Elekti ĉi_ujn

en: Select all tasks
eo: Elekti ĉiuj taskojn

en: _Unlink Task
eo: _Malligi taskon

en: Unlink the selected tasks
eo: Malligi la elektitajn taskojn

en: _Link Tasks
eo: _Ligi taskojn

en: Link the selected tasks
eo: Ligi la elektitajn taskojn

en: _Zoom In
eo: E_nzomi

en: Zoom in
eo: Enzomi

en: Zoom _Out
eo: E_lzomi

en: Zoom out
eo: Elzomi

en: Start
eo: Komenco

en: Finish
eo: Fino

en: Insert group
eo: Enmeti grupon

en: Remove group
eo: Forigi grupon

en: Default group
eo: Defaŭlta grupo

en: Export to HTML
eo: Elporti al HTML

en: GEOMETRY
eo: GEOMETRIO

en: Couldn't import file.
eo: Ne eblis enporti dosieron.

en: Import a File
eo: Enporti dosieron

en: XML Files
eo: XML-dosieroj

en: All Files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: OK
eo: Akcepti

en: Property
eo: Atributo

en: Value
eo: Valoro

en: Date...
eo: Dato...

en: Label
eo: Etikedo

en: Type
eo: Tipo

note: Put "no group" at the top.
en: (None)
eo: (Neniu)

en: (No name)
eo: (Neniu nomo)

en: Edit _Groups
eo: Redakti _grupon

en: _Resources
eo: _Risurcoj

en: Remove resource
eo: Forigi risurcon

en: Group
eo: Grupo

en: Save to Database
eo: Konservi al datumbazo

en: Upgrade
eo: Promocii

en: Project
eo: Projekto

en: Revision
eo: Revizio

en: Open from Database
eo: Malfermi de datumbazo

en: Change...
eo: Ŝanĝi...

en: Assigned
eo: Atribuita

en: Units
eo: Unuoj

en: /_Insert task
eo: /_Enmeti taskon

en: /Insert _subtask
eo: /Enmeti _subtaskon

en: /_Remove task
eo: /_Forigi taskon

en: /_Unlink task
eo: /_Malligi taskon

en: /_Edit task...
eo: /_Redakti taskon...

en: Remove task
eo: Forigi taskon

en: Remove tasks
eo: Forigi taskojn

en: Unlink tasks
eo: Malligi taskojn

en: Link tasks
eo: Ligi taskojn

en: _Edit Task
eo: R_edakti taskon

en: Tasks
eo: Taskoj

en: _Tasks
eo: _Taskoj

en: 
    Name
eo: 
    Nomo

en: 
    Task
eo: 
    Tasko

en: Unable to open '%s'
eo: Ne eblas malfermi na '%s'

en: Unable to open help file
eo: Ne eblas malfermi help-dosieron

en: _File
eo: _Dosiero

en: _New Project
eo: _Nova projekto

en: Create a new project
eo: Krei novan projekton

en: _Open...
eo: _Malfermi...

en: Open a project
eo: Malfermi projekton

en: Open _Recent
eo: Malfermi _lastatempan

en: _Import
eo: E_nporti

en: _Save
eo: Kon_servi

en: Save the current project
eo: Konservi la aktualan projekton

en: _Export
eo: E_lporti

en: Save _As...
eo: Konservi _kiel...

en: Save the current project with a different name
eo: Konservi la nunan projekton per alia nomo

en: _Print...
eo: _Presi...

en: Print the current project
eo: Presi la aktualan projekton

en: _Close
eo: _Fermi

en: Close the current file
eo: Fermi la aktualan dosieron

en: _Quit
eo: Ĉ_esi

en: Exit the program
eo: Fermi la programon

en: _Edit
eo: R_edakti

en: _Undo
eo: _Malfari

en: Undo the last action
eo: Malfari la lastan agon

en: _Redo
eo: _Refari

en: Redo the undone action
eo: Refari la malfaritan agon

en: _View
eo: _Vido

en: _Actions
eo: _Agoj

en: _Project
eo: _Projekto

en: _Manage Calendars
eo: _Administri kalendarojn

en: Edit Day _Types
eo: Redakti tag_tipojn

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About
eo: _Pri

en: Open a File
eo: Malfermi dosieron

en: The Planner Homepage
eo: La retejo de Planilo

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: Save a File
eo: Konservi dosieron

en: Export
eo: Elporti
