planner - en to fi translation catalogue (487 entries)

en: Planner project plan
fi: Plannerin projektisuunnitelma

en: Project Management
fi: Projektinhallinta

en: Handle the tasks, resources, and cost of your projects
fi: Hallitse projektiesi tehtäviä, resursseja ja kuluja

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gantt;Chart;Critical path;Relationship;Dependency;WBS;
fi: Gantt;Chart;Critical path;Relationship;Dependency;WBS;kaavio;suhde;riippuvuus;

en: Highlight critical path in Gantt view
fi: Korosta kriittinen polku Gantt-näkymässä

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Gantt view.
fi: Korostetaanko tehtävät kriittisen polun varrella Gantt-näkymässä.

en: Display nonstandard days in Gantt view
fi: Näyttää epästandardit päivät Gantt-näkymässä

en: Whether to display nonstandard days in the Gantt view.
fi: Näytetäänkö epästandardit päivät Gantt-näkymässä.

en: Print the Gantt view
fi: Tulosta Gantt-näkymä

en: Whether printing of the Gantt view is enabled.
fi: Onko Gantt-näkymä tulostus käytössä.

en: Highlight critical path in Task view
fi: Korosta kriittinen polku tehtävänäkymässä

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Task view.
fi: Korostetaanko tehtävät kriittisen polun varrella tehtävänäkymässä.

en: Display nonstandard days in Task view
fi: Näyttää epästandardit päivät tehtävänäkymässä

en: Whether to display nonstandard days in the Task view.
fi: Näytetäänkö epästandardit päivät tehtävänäkymässä.

en: Print the Task view
fi: Tulosta tehtävänäkymä

en: Whether printing of the Task view is enabled.
fi: Onko tehtävänäkymän tulostus käytössä.

en: Print the Resource view
fi: Tulosta resurssinäkymä

en: Whether printing of the Resource view is enabled.
fi: Onko resurssinäkymän tulostus käytössä.

en: The active view
fi: Aktiivinen näkymä

en: Which view to display in the user interface.
fi: Mikä näkymä näytetään käyttöliittymässä.

en: Host
fi: Palvelin

en: The host running the SQL server.
fi: SQL-palvelinta suorittava palvelin.

en: Database
fi: Tietokanta

en: The SQL server database.
fi: SQL-palvelimen tietokanta.

en: User
fi: Käyttäjä

en: The SQL server user name.
fi: SQL-palvelimen käyttäjätunnus.

en: Add Predecessor
fi: Lisää edeltäjä

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Relation type:
fi: _Relaation tyyppi:

en: _Lag:
fi: _Viivytys:

en: Calendar Editor
fi: Kalenterin muokkkain

en: _New...
fi: _Uusi...

en: Working time...
fi: Työaika...

en: Default week...
fi: Oletusviikko...

en: Use working time from derived calendar
fi: Käytä työaikaa johdetusta kalenterista

en: Set day type to:
fi: Aseta päivän tyyppi:

en: Custom working time
fi: Itse määritelty työaika

en: <b>Working time</b>
fi: <b>Työaika</b>

en: From:
fi: Alkaen:

en: To:
fi: Loppuu:

en: Apply
fi: Toteuta

en: Select a Calendar
fi: Valitse kalenteri

en: Hidden columns:
fi: _Piilotetut sarakkeet:

en: _Show
fi: _Näytä

en: _Hide
fi: _Piilota

en: Visible columns:
fi: Näkyvät sarakkeet:

en: Edit Day Types
fi: Muokkaa päivien tyyppejä

en: Default Week
fi: Oletusviikko

en: <b>Calendar:</b>
fi: <b>Kalenteri:</b>

en: Select a weekday and the day type to use for that day in the default week for this calendar.
fi: Valitse viikonpäivä ja käytettävä päivän tyyppi käytettäväksi oletusviikossa tässä kalenterissa.

en: Week day:
fi: Viikonpäivä:

en: Day type:
fi: Päivän tyyppi:

en: 
    The selected day type has the following working hours:
fi: 
    Valitun tyyppisenä päivänä on määritelty seuraavat työtunnit:

en: dialog1
fi: dialogi1

en: Select group
fi: Valitse ryhmä

en: Search
fi: Etsi

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Unselect All
fi: Peru valinnat

en: Loading resource data
fi: Ladataan resurssitietoja

en: Group Editor
fi: Ryhmien muokkain

en: New Calendar
fi: Uusi kalenteri

en: C_reate
fi: _Luo

en: _Existing calendars:
fi: _Olemassaolevat kalenterit:

en: _Name of the new calendar:
fi: _Uuden kalenterin nimi:

en: _Derive from a calendar
fi: _Johda kalenterista

en: C_opy an existing calendar
fi: _Kopioi olemassaoleva kalenteri

en: Create an _empty calendar
fi: Luo _tyhjä kalenteri

en: Add Day Type
fi: Lisää päivän tyyppi

en: New Project Phase
fi: Uusi projektin vaihe

en: Add Property
fi: Lisää ominaisuus

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: _Type:
fi: _Tyyppi:

en: _Label:
fi: _Otsikko:

en: Edit Project Phases
fi: Muokkaa projektin vaiheita

en: Project Properties
fi: Projektin ominaisuudet

en: _Start:
fi: _Alku:

en: _Organization:
fi: _Organisaatio:

en: _Manager:
fi: _Johtaja:

en: _Calendar:
fi: _Kalenteri:

en: Select...
fi: Valitse...

en: _Phase:
fi: _Vaihe:

en: Date...
fi: Päiväys...

en: General
fi: Yleiset

en: Custom
fi: Oma

en: Custom Properties
fi: Omat ominaisuudet

en: _Email:
fi: _Sähköposti:

en: _Group:
fi: _Ryhmä:

en: C_ost:
fi: _Kulut:

en: _Short name:
fi: _Lyhyt nimi:

en: Optional - overrides resource name in Gantt view.
fi: Vapaaehtoinen - ohittaa resurssin nimen Gantt-näkymässä.

en: Select the calendar to use for this resource. If you want to use the default calendar of the project, select 'None'.
fi: Valitse tälle resurssille käytetävä kalenteri. Jos haluat käyttää projektin oletuskalenteria, valitse "Ei mitään".

en: Edit Calendars...
fi: Muokkaa kalentereita...

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: _Insert time stamp
fi: _Lisää aikaleima

en: Notes
fi: Huomiot

en: Insert Resource
fi: Lisää resurssi

en: _Insert
fi: _Lisää

en: Open Database
fi: Avaa tietokanta

en: _Server:
fi: _Palvelin:

en: _Username:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Database:
fi: _Tietokanta:

en: Select a Project
fi: Valitse projekti

en: The database contains the following projects. Select a project to open:
fi: Tietokanta sisältää seuraavat projektit. Valitse avattava projekti:

en: _Work:
fi: _Työ:

en: _Duration:
fi: _Kesto:

en: C_omplete:
fi: _Valmiiina:

en: _Priority:
fi: _Prioriteetti:

en: _Fixed duration
fi: _Kiinteä kesto

note: This is the verb "schedule"
en: Schedule:
fi: Aikatauluta:

en: Change...
fi: Muuta...

en: Resources
fi: Resurssit

en: Predecessors
fi: Edeltäjät

en: _Insert Time Stamp
fi: _Lisää aikaleima

en: Insert Task
fi: Lisää tehtävä

en: Edit Working Time
fi: Muokkaa työaikaa

en: <b>Day types</b>
fi: <b>Päivän tyypit</b>

en: <b>Working hours</b>
fi: <b>Työtunnit</b>

en: Working
fi: Töissä

en: A default working day
fi: Tavallinen työpäivä

en: Nonworking
fi: Vapaalla

en: A default non working day
fi: Tavallinen vapaapäivä

en: Use base
fi: Käytä perustakalenteria

en: Use day from base calendar
fi: Käytä päiviä peruskalenterista

en: This format does not support reading
fi: Tämä muoto ei tue lukemista

en: Could not create XML tree
fi: XML-puuta ei voi luoda

en: Could not write XML file
fi: XML-tiedostoa ei voi kirjoittaa

en: Default
fi: Oletus

en: Invalid URI: '%s'
fi: Virheellinen URI: "%s"

en: Couldn't find a suitable file module for loading '%s'
fi: Sopivaa tiedostomodulia tiedoston "%s" lataamiseen ei löytynyt

en: No support for SQL storage built into this version of Planner.
fi: SQL-tallennuksen tukea ei ole käännetty mukaan tähän Plannerin versioon.

en: Invalid URI.
fi: Virheellinen URI.

en: Unable to find file writer identified by '%s'
fi: Tyypin "%s" määrittelemää tiedoston kirjoittajaa ei löydy

en: Couldn't find a suitable file module for loading project
fi: Sopivaa tiedostomodulia projektin lataamiseksi ei löytynyt

en: Text
fi: Teksti

en: String list
fi: Merkkijonolista

en: Integer number
fi: Kokonaisluku

en: Floating-point number
fi: Liukuluku

en: Date
fi: Päiväys

en: Duration
fi: Kesto

en: Cost
fi: Kulut

en: None
fi: Ei mitään

en: Can't connect to database server
fi: Tietokantapalvelimeen ei saada yhteyttä

en: No errors reported.
fi: Ei havaittuja virheitä.

note: Give up.
en: Invalid Unicode
fi: Virheellinen Unicode

en: Connection to database '%s' failed.
fi: Yhteys tietokantaan "%s" epäonnistui.

en: Connection to database '%s' failed.
    %s
fi: Yhteys tietokantaan "%s" epäonnistui.
    %s

en: BEGIN command failed %s.
fi: BEGIN-komento epäonnistui %s.

en: The project '%s' has been changed by the user '%s' since you opened it. Do you want to save anyway?
fi: Projekti "%s" on muuttunut käyttäjän "%s" toimesta sen jälkeen, kun avasit sen. Haluatko tallentaa siitä huolimatta?

en: Connection to database '%s' failed.
fi: Yhteys tietokantaan "%s" epäonnistui.

en: Invalid SQL URI (must start with 'sql://' and contain '#').
fi: Virheellinen SQL-URI (täytyy alkaa 'sql://' ja sisältää merkin '#').

en: Invalid SQL URI (invalid project id).
fi: Virheelline SQL-URI (virheellinen projektin tunniste).

en: Invalid SQL URI (no database name specified).
fi: Virheellinen SQL-URI (tietokannan nimeä ei ole määritelty).

en: Could not add a predecessor relation, because the tasks are already related.
fi: Edeltäjäsuhdetta ei voi lisätä, koska tehtävät ovat jo yhteydessä.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with other relations.
fi: Relaatiotyyppiä Alusta-loppuun ei voi yhdistää muihin relaatioihin.

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with other relations.
fi: Relaatiotyyppiä Lopusta-loppuun ei voi yhdistää muihin relaatioihin.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
fi: Relaatiotyyppiä Alusta-loppuun ei voi yhdistää rajoitteeseen "Älä aloita aikaisemmin kuin".

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
fi: Relaatiotyyppiä Lopusta-loppuun ei voi yhdistää rajoitteeseen "Älä aloita aikaisemmin kuin".

en: Start to Finish relation cannot be set. Predecessor starts on project start date.
fi: Alusta loppuun-relaatiota ei voi asettaa. Edeltäjä alkaa projektin alkupäivänä.

en: Cannot add a predecessor, because it would result in a loop.
fi: Edeltäjää ei voi lisätä, koska tästä seuraisi silmukka.

en: Cannot move the task, because it would result in a loop.
fi: Tehtävää ei voi siirtää, koska siirrosta seuraisi silmukka.

note: Translators: Example output: October 9, 2006
en: %B %e, %Y
fi: %e. %Bta %Y

en: Export to HTML failed
fi: Vienti HTML-muotoon epäonnistui

en: Insert
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Unlink
fi: Poista linkki

en: Link
fi: Linkitä

en: Indent
fi: Sisennä

en: Unindent
fi: Vähennä sisennystä

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Change day type
fi: Vaihda päivän tyyppi

en: Remove calendar
fi: Poista kalenteri

en: Add new calendar
fi: Lisää uusi kalenteri

en: Today
fi: Tänään

note: The order of items has to match the CONSTRAINT_COMBO_* constants in C file
en: As soon as possible
fi: Mahdollisimman pian

en: No earlier than
fi: Ei ennen kuin

en: On fixed date
fi: Tiettynä päivänä

en: Undo '%s'
fi: Peru "%s"

en: Undo
fi: Peru

en: Redo '%s'
fi: Tee uudestaan "%s"

en: Redo
fi: Tee uudestaan

en: Add day type "%s"
fi: Lisää päivän tyyppi "%s"

en: Remove day type "%s"
fi: Poista päivän tyyppi "%s"

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: No working time
fi: Ei työaikaa

en: Edit default week
fi: Muokkaa oletusviikkoa

en: Import resources from Evolution Data Server
fi: Tuo tietoja Evolutionin tietopalvelimesta

en: Name
fi: Nimi

en: Email
fi: Sähköposti

en: Import
fi: Tuo

en: Photo
fi: Valokuva

en: Imported from Evolution Data Server
fi: Tuotu Evolutionin tietopalvelimesta

en: Updated from Evolution Data Server
fi: Päivitetty Evolutionin tietopalvelimesta

en: Query cancelled.
fi: Kysely keskeytetty.

en: Evolution Data Server UID
fi: Evolutionin tietopalvelimen UID

en: Identifier used by Evolution Data Server for resources
fi: Evolution Data Serverin käyttämä tunniste resursseille

en: %dd %dh
fi: %d pv %d h

en: %dd
fi: %d pv

en: %dh %dmin
fi: %d h %d min

en: %dh
fi: %d h

en: %dmin
fi: %d min

note: i18n: this string is the date nr and month name, displayed * e.g. in the date cells in the task tree. See * libmrproject/docs/DateFormat.
en: %b %e
fi: %e. %Bta

en: mon
fi: kuu

note: month unit variant accepted in input
en: month
fi: kuukausi

note: month unit variant accepted in input
en: months
fi: kuukautta

note: month unit variant accepted in input
en: w
fi: vko

note: week unit variant accepted in input
en: week
fi: viikko

note: week unit variant accepted in input
en: weeks
fi: viikkoa

note: week unit variant accepted in input
en: d
fi: pv

note: day unit variant accepted in input
en: day
fi: päivä

note: day unit variant accepted in input
en: days
fi: päivää

note: hour unit variant accepted in input
en: hour
fi: tunti

note: hour unit variant accepted in input
en: hours
fi: tuntia

note: minute unit variant accepted in input
en: minute
fi: minuutti

note: minute unit variant accepted in input
en: minutes
fi: minuuttia

en: Project start
fi: Projektin alku

en: %a, %e %b %Y
fi: %a, %e. %bta %Y

en: Work
fi: Työ

en: Unnamed
fi: Nimeämätön

en: Change work to %s
fi: Muuta työ kohtaan %s

en: Change progress to %u%% complete
fi: Aseta valmistuminen %u %% valmiiksi

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Make task '%s' a predecessor of '%s'
fi: Merkitse tehtävä "%s" tehtävän "%s" edeltäjäksi

en: Edit task property
fi: Muokkaa tehtävän ominaisuuksia

en: _Insert Task
fi: _Liitä tehtävä

en: Insert a new task
fi: Liitä uusi tehtävä

en: In_sert Tasks...
fi: Lii_tä tehtäviä...

en: _Remove Task
fi: _Poista tehtävä

en: Remove the selected tasks
fi: Poista valitut tehtävät

en: _Edit Task Properties...
fi: _Muokkaa tehtävän ominaisuuksia...

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Select all tasks
fi: Valitse kaikki tehtävät

en: _Unlink Task
fi: _Poista tehtävän linkitys

en: Unlink the selected tasks
fi: Poista valittujen tehtävien linkitys

en: _Link Tasks
fi: _Linkitä tehtävä

en: Link the selected tasks
fi: Linkitä valitut tehtävät

en: I_ndent Task
fi: Sise_nnä tehtävä

en: Indent the selected tasks
fi: Sisennä valitut tehtävät

en: Unin_dent Task
fi: Vähennä tehtävän _sisennystä

en: Unindent the selected tasks
fi: Pienennä valittujen tehtävien sisennystä

en: Move Task _Up
fi: Siirrä tehtävää _ylöspäin

en: Move the selected tasks upwards
fi: Siirrä valittuja tehtäviä ylöspäin

en: Move Task Do_wn
fi: Siirrä tehtävää _alaspäin

en: Move the selected tasks downwards
fi: Siirrä valittuja tehtäviä alaspäin

en: Reset _Constraint
fi: Tyhjennä _rajoite

en: Zoom To _Fit
fi: Skaalaa _sopivaksi

en: Zoom to fit the entire project
fi: Lähennä tai loitonna niin, että koko projekti mahtuu

en: _Zoom In
fi: _Lähennä

en: Zoom in
fi: Lähennä näkymää

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Zoom out
fi: Loitonna näkymää

en: Edit _Visible Columns
fi: Muokkaa _näkyviä sarakkeita

en: Edit visible columns
fi: Muokkaa näkyviä sarakkeita

en: _Highlight Critical Tasks
fi: _Korosta kriittiset tehtävät

en: _Show Guide Lines
fi: _Näytä ohjausviivat

en: _Nonstandard Days
fi: _Epästandardit päivät

en: _Gantt Chart
fi: _Gantt-kaavio

en: Start
fi: Aloitus

en: Finish
fi: Päättyminen

en: Slack
fi: Liikkumavara

en: Assigned to
fi: Annettu tehtäväksi

note: i18n: The string "% Complete" will be used in the header * of a column containing values from 0 upto 100, indicating * what part of a task has been completed.
en: % Complete
fi: %s valmis

en: Edit Gantt Columns
fi: Muokkaa Gantt-kaavion sarakkeita

en: Insert group
fi: Lisää ryhmä

en: Remove group
fi: Poista ryhmä

en: Default group
fi: Oletusryhmä

en: Edit group property
fi: Muokkaa ryhmän ominaisuutta

en: Manager name
fi: Johtajan nimi

en: Manager phone
fi: Johtajan puhelinnumero

en: Manager email
fi: Johtajan sähköpostiosoite

en: Export project to HTML
fi: Vie projekti HTML-muodossa

en: Could not export to HTML
fi: HTML-muotoon vienti epäonnistui

en: Export to HTML
fi: Vie HTML-muodossa

en: Show result in browser
fi: Näytä tulos selaimessa

en: File "%s" exists, do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto "%s" on olemassa, haluatko ylikirjoittaa sen?

en: Create the initial window with the given geometry.
fi: Luo alkuikkana annetussa muodossa.

en: GEOMETRY
fi: GEOMETRIA

en: - Planner project management
fi: - Planner-projektinhallinta

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: %s
    Suorita '%s --help' nähdäksesi kaikki käytettävissä olevat komentorivivalinnat.

en: Import an MS Project XML file
fi: Tuo MS Projectin XML-tiedosto

en: Couldn't import file.
fi: Tiedosto ei voi tuoda.

en: Import a File
fi: Tuo tiedosto

en: XML Files
fi: XMl-tiedostot

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Insert phase
fi: Lisää vaihe

en: Remove phase
fi: Poista vaihe

en: Could not open plugin file '%s'
fi: Liitännäistiedostoa "%s" ei voi avata

en: Select the views to print:
fi: Valitse tulostettavat näkymät:

en: Select views
fi: Valitse näkymät

en: Select a calendar to use for this project:
fi: Valitse projektissa käytettävä kalenteri:

en: Edit Project Name
fi: Muokkaa projektin nimeä

en: Edit Organization
fi: Muokkaa organisaatiota

en: Edit Manager
fi: Muokkaa johtajaa

en: Edit Project Start
fi: Muokkaa projektin alkuajankohtaa

en: Edit Project Phase
fi: Muokkaa projektin vaihetta

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Value
fi: Arvo

en: The name of the custom property needs to start with a letter.
fi: Itse määritellyn ominaisuuden nimen täytyy alkaa kirjaimella.

en: Do you really want to remove the property '%s' from the project?
fi: Haluatko varmasti poistaa ominaisuuden "%s" projektista?

en: Add project property
fi: Lisää projektin ominaisuus

en: Remove project property
fi: Poista projektin ominaisuus

en: Edit project property value
fi: Muokkaa projektin ominaisuuden arvoa

en: Label
fi: Otsikko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Add property
fi: Lisää ominaisuus

en: Remove property
fi: Poista ominaisuus

en: Edit property label
fi: Muokkaa ominaisuuden otsikkoa

en: Insert resource
fi: Lisää resurssi

en: Material
fi: Materiaalit

en: (None)
fi: (Ei mitään)

en: (No name)
fi: (Ei nimeä)

en: Edit resource calendar
fi: Muokkaa resurssin kalenteria

en: Edit resource note
fi: Muokkaa resurssin huomautusta

en: Edit resource cost
fi: Muokkaa resurssin hintaa

en: Edit resource property
fi: Muokkaa resurssin ominaisuutta

en: None (use project default)
fi: Ei mitään (käytetään projektin oletusta)

en: Edit resource properties
fi: Muokkaa resurssin ominaisuuksia

en: _Insert Resource
fi: _Lisää resurssi

en: Insert a new resource
fi: Lisää uusi resurssi

en: In_sert Resources...
fi: Li_sää resurssit...

en: _Remove Resource
fi: _Poista resurssi

en: Remove the selected resource
fi: Poista valitut resurssit

en: _Edit Resource Properties...
fi: _Muokkaa resurssin ominaisuuksia...

en: Edit _Groups
fi: Muokkaa _ryhmiä

en: Edit resource groups
fi: Muokkaa resurssin ryhmiä

en: Edit _Custom Properties...
fi: Muokkka _itsemääriteltyjä ominaisuuksia...

en: _Resources
fi: _Resurssit

en: Remove resource
fi: Poista resurssi

en: Edit Resource Columns
fi: Muokkaa resurssin sarakkeita

en: Edit custom resource properties
fi: Muokkaa resurssin itsemääriteltyjä ominaisuuksia

en: Short name
fi: Lyhyt nimi

en: Group
fi: Ryhmä

note: i18n: Short "Week", preferably 2 letters.
en: Wk %d
fi: Vk %d

en: Week %d
fi: Viikko %d

note: i18n: Week, year.
en: Week %d, %d
fi: Viikko %d, %d

en: Open from Database...
fi: Avaa tietokannasta...

en: Open a project from a database
fi: Avaa projekti tietokannasta

en: Save to Database
fi: Tallenna tietokantaan

en: Save the current project to a database
fi: Tallenna valittu projekti tietokantaan

en: Database %s needs to be upgraded from version %s to version %s.
    Please backup database before the upgrade.
fi: Tietokanta %s täytyy päivittää versiosta %s versioon %s.
    Muista ottaa tietokannasta varmuuskopio ennen päivittämistä.

en: Upgrade
fi: Päivitä

en: Could not upgrade database %s.
     Upgrade file used: %s.
    
    Database error: 
    %s
fi: Tietokantaa %s ei voi päivittää.
    Käytetty päivitystiedosto: %s
    
    Tietokantavirhe: 
    %s

en: Can't create tables in database %s
fi: Tauluja ei voi luoda tietokantaan %s

en: Database %s is not setup for Planner. Do you want to do that?
fi: Tietokanta %s ei ole alustettu Plannerille. Haluatko alustaa sen?

en: Connection to database '%s@%s' failed.
fi: Yhteys tietokantaan "%s@%s" epäonnistui.

en: Test to tables in database '%s' failed.
fi: Taulujen testaus tietokannassa "%s" epäonnistui.

en: ID
fi: Tunniste

en: Project
fi: Projekti

en: Phase
fi: Vaihe

en: Revision
fi: Revisio

en: Open from Database
fi: Avaa tietokannasta

en: Link task
fi: Linkitä tehtävä

en: Unlink task
fi: Poista tehtävän linkitys

en: Insert task
fi: Lisää tehtävä

en: Finish to start (FS)
fi: Lopusta alkuun (FS)

en: Finish to finish (FF)
fi: Lopusta loppuun (FF)

en: Start to start (SS)
fi: Alusta alkuun (SS)

en: Start to finish (SF)
fi: Alusta loppuun (SF)

en: Edit task type
fi: Muokkaa tehtävän tyyppiä

en: Toggle fixed duration
fi: Käytetäänkö kiinteää kestoa

en: Edit task scheduling
fi: Muokkaa tehtävän ajoittamista

en: Assign resource to task
fi: Liitä resurssi tehtävään

en: Unassign resource from task
fi: Poista resurssi tehtävästä

en: Change resource units in task
fi: Muuta resurssin yksiköitä tehtävässä

en: Edit task predecessor
fi: Muokkaa tehtävän edeltäjää

en: Edit lag predecessor
fi: Muokkaa viivytyksen edeltäjää

en: Edit task note
fi: Muokkaa tehtävän huomautusta

en: No earlier than %s
fi: Ei aiemmin kuin %s

en: On fixed date %s
fi: Tarkalleen päivänä %s

en: Can't add new predecessor. No task selected!
fi: Edeltäjää ei voi lisätä. Tehtävää ei ole valittu!

en: Assigned
fi: Annettu tehtäväksi

en: Units
fi: Yksikköjä

en: Lag
fi: Viivästys

en: Edit task properties
fi: Muokkaa tehtävän ominaisuuksia

en: _Insert task
fi: _Lisää tehtävä

en: Insert _subtask
fi: Lisää _alitehtävä

en: _Remove task
fi: _Poista tehtävä

en: _Unlink task
fi: P_oista tehtävän linkitys

en: Assign _resources...
fi: Liitä _resursseja...

en: _Edit task...
fi: _Muokkaa tehtävää...

en: Remove task
fi: Poista tehtävä

en: Apply constraint to task
fi: Määrittele rajoite tehtävälle

en: Reset task constraint
fi: Poista tehtävän rajoite

en: Remove tasks
fi: Poista tehtäviä

en: You are about to open an edit dialog each for %i tasks. Are you sure that you want to do that?
fi: Olet avaamassa muokkausikkunaa jokaiselle %i tehtävälle. Haluatko varmasti tehdä tämän?

en: Unlink tasks
fi: Poista tehtävien linkitys

en: Link tasks
fi: Linkitä tehtäviä

en: Indent tasks
fi: Sisennä tehtäviä

en: Indent task
fi: Sisennä tehtävä

en: Unindent tasks
fi: Pienennä tehtävien sisennystä

en: Unindent task
fi: Pienennä tehtävän sisennystä

en: Move tasks up
fi: Siirrä tehtäviä ylös

en: Move task up
fi: Siirrä tehtävää ylös

en: Move tasks down
fi: Siirrä tehtäviä alas

note: Moving task from 'position' to 'position + 1'
en: Move task down
fi: Siirrä tehtävää alas

en: Reset task constraints
fi: Poista kaikki rajoitteet

en: Reset all task constraints
fi: Poista kaikki tehtävään liittyvät rajoitukset

en: _Edit Task
fi: _Muokkaa tehtävää

en: _Edit Custom Properties...
fi: _Muokkaa itsemääriteltyjä ominaisuuksia...

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: _Tasks
fi: _Tehtävät

en: Edit custom task properties
fi: Muokkaa itsemääriteltyjä ominaisuuksia

en: Edit Task Columns
fi: Muokkaa tehtävän sarakkeita

en: Edit _resource...
fi: _Muokkaa resurssia...

en: E_xpand all resources
fi: _Laajenna kaikki resurssit

en: _Collapse all resources
fi: _Supista kaikki resurssit

en: 
    Name
fi: 
    Nimi

en: 
    Task
fi: 
    Tehtävä

en: Zoom to fit
fi: Sovita ikkunaan

note: i18n: Label used for the sidebar. Please try to make it short and use * a linebreak if necessary/possible.
en: Resource
    Usage
fi: Resurssi
    Käyttö

en: Resource _Usage
fi: Resurssin _käyttö

en: Edit Resource Usage Columns
fi: Muokkaa resurssikäytön sarakkeita

en: Unable to open '%s'
fi: Kohteen "%s" avaus ei onnistu

en: Unable to open help file
fi: Ohjetiedoston avaus ei onnistu

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _New Project
fi: _Uusi projekti

en: Create a new project
fi: Luo uusi projekti

en: _Open...
fi: _Avaa...

en: Open a project
fi: Avaa projekti

en: Open _Recent
fi: Avaa _viimeisimpiä

en: _Import
fi: T_uo

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save the current project
fi: Tallenna nykyinen projekti

en: _Export
fi: _Vie

en: Save _As...
fi: Tallenna _nimellä...

en: Save the current project with a different name
fi: Tallenna nykyinen projekti toisella nimellä

en: Page Set_up...
fi: Si_vun asetukset...

en: Setup the page settings for your current printer
fi: Aseta sivun asetukset nykyiselle tulostimelle

en: _Print...
fi: _Tulosta...

en: Print the current project
fi: Tulosta nykyinen projekti

en: Print Pre_view
fi: Tulostuksen _esikatselu

en: Print preview of the current project
fi: Tulosta esikatselu nykyisestä projektista

en: _Close
fi: _Sulje

en: Close the current file
fi: Sulje nykyinen tiedosto

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Exit the program
fi: Lopeta ohjelma

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Undo
fi: _Peru

en: Undo the last action
fi: Peru viimeisin toimenpide

en: _Redo
fi: Tee _uudestaan

en: Redo the undone action
fi: Tee viimeisin peruttu toimenpide uudestaan

en: _View
fi: _Näytä

en: _Actions
fi: _Toiminnot

en: _Project
fi: _Projekti

en: _Manage Calendars
fi: _Hallitse kalentereita

en: Edit Day _Types
fi: Muokkaa päivien _tyyppejä

en: Edit Project _Phases
fi: Muokkaa projektien _vaiheita

en: _Edit Project Properties
fi: Muokkaa projektin ominaisuuksia

en: Edit the project properties
fi: Muokkaa projektin ominaisuuksia

en: _Help
fi: O_hje

en: _User Guide
fi: _Käyttöohje

en: Show the Planner User Guide
fi: Näytä Plannerin käyttöohje

en: _About
fi: _Tietoja

en: About this application
fi: Tietoja tästä sovelluksesta

en: Switch to the view "%s"
fi: Siirry näkymään "%s"

en: Open a File
fi: Avaa tiedosto

en: Planner Files
fi: Planner-tiedostot

en: A Project Management application for the GNOME desktop
fi: Projektihallintaohjelma Gnome-työpöydälle

en: The Planner Homepage
fi: Plannerin kotisivu

en: Save changes to document '%s' before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset asiakirjaan "%s" ennen sulkemista?

en: If you don't save, changes made the last minute will be discarded.
fi: Jos et tallenna, hukataan viimeisen minuutin aikana tehdyt muutokset.

en: If you don't save, changes made the last %d minute will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d minutes will be discarded.
fi[0]: Jos et tallenna, hukataan viimeisen %d minuutin aikana tehdyt muutokset.
fi[1]: Jos et tallenna, hukataan viimeisten %d minuutin aikana tehdyt muutokset.

en: If you don't save, changes made the last hour will be discarded.
fi: Jos et tallenna, hukataan viimeisen tunnin aikana tehdyt muutokset.

en: If you don't save, changes made the last %d hour will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d hours will be discarded.
fi[0]: Jos et tallenna, hukataan viimeisen %d tunnin aikana tehdyt muutokset.
fi[1]: Jos et tallenna, hukataan viimeisten %d tunnin aikana tehdyt muutokset.

en: C_lose without saving
fi: Sulje t_allentamatta

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Save a File
fi: Tallenna tiedosto

en: You have opened a file that was saved with an old version of Planner.
    
    When loading old files, all tasks will use the constraint 'Must Start On', since the old version did not fully support automatic rescheduling. To take advantage of this new feature, you should add predecessor relations between tasks that are dependent on each other.
    
    You can add a predecessor relation by clicking on the predecessor and dragging to the successor.
    
    After doing this, you can remove all constraints by selecting the menu item 'Remove all constraints' in the 'Edit' menu.
fi: Avasit tiedoston, joka oli tallennettu Plannerin vanhalla versiolla.
    
    Kun vanhoja tiedostoja ladataan, kaikki tehtävät käyttävät rajoitetta "Täytyy alkaa päivänä", koska vanhat versiot eivät täysin tue automaattisesta uudelleenajoitusta. Jotta voit ottaa täyden hyödyn tästä uudesta ominaisuudesta, tulee sinun lisätä edeltäjäsuhteet kaikkien toisistaan riippuvien tehtävien välille.
    
    Voit lisätä edeltäjäsuhteen napsauttamalla edeltäjää ja raahaamalla sen seuraajan kohdalle.
    
    Kun tämä on tehty, voit poistaa kaikki rajoitteet valitsemalla "Muokkaa"-valikosta kohdan "Poista kaikki rajoitteet".

note: Hack.
en: Unnamed database project
fi: Nimeämätön tietokantaprojekti

en: Edit working time
fi: Muokkaa työaikaa

en: Identifier used by Evolution Data Server for tasks
fi: Evolution Data Serverin käyttämä tunniste tehtäville

en: EDS Categories
fi: EDS-luokat

en: Categories for a task used by Evolution Data Server
fi: Evolutionin tietopalvelimen tehtävälle käyttämät luokat

en: EDS Classification
fi: EDS-luokittelu

en: Task access classification used by Evolution Data Server
fi: Evolution Data Serverin käyttämä luokittelu tehtäville

en: URL for a Task used by Evolution Data Server
fi: Evolutionin tietopalvelimen tehtävän URL

en: Invalid server URI
fi: Virheellinen palvelimen URI

note: book_target = (EABConfigTargetSource *) data->target; source = book_target->source;
en: Select planner file
fi: Valitse Planner-tiedosto

en: The filename extension of this file isn't the planner usual file extension (%s) Do you want to continue?
fi: Tämän tiedoston tiedostopääte ei ole plannerin normaali päääte (%s). Haluatko jatkaa?
