planner master - en to id translation catalogue (494 entries)

en: Planner project plan
id: Rencana proyek Planner

en: Project Management
id: Manajemen Proyek

en: Handle the tasks, resources, and cost of your projects
id: Menangani tugas, sumber daya, dan biaya projek-projek Anda

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gantt;Chart;Critical path;Relationship;Dependency;WBS;
id: Gantt;Bagan;Path kritis;Hubungan;Ketergantungan;WBS;

en: Highlight critical path in Gantt view
id: Sorot path kritis dalam tilikan Gantt

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Gantt view.
id: Apakah menyorot tugas-tugas sepanjang path kritis dalam tilikan Gantt.

en: Display nonstandard days in Gantt view
id: Tampilkan hari tak standar dalam tilikan Gantt

en: Whether to display nonstandard days in the Gantt view.
id: Apakah menampilkan hari-hari tak standar dalam tilikan Gantt.

en: Print the Gantt view
id: Cetak tilikan Gantt

en: Whether printing of the Gantt view is enabled.
id: Apakah pencetakan tilikan Gantt difungsikan.

en: Highlight critical path in Task view
id: Sorot path kritis dalam tilikan Tugas

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Task view.
id: Apakah menyorot tugas-tugas sepanjang path kritis dalam tilikan Tugas.

en: Display nonstandard days in Task view
id: Tampilkan hari tak standar dalam tilikan Tugas

en: Whether to display nonstandard days in the Task view.
id: Apakah menampilkan hari-hari tak standar dalam tilikan Tugas.

en: Print the Task view
id: Cetak tilikan Tugas

en: Whether printing of the Task view is enabled.
id: Apakah pencetakan tilikan Tugas difungsikan.

en: Print the Resource view
id: Cetak tilikan Sumber Daya

en: Whether printing of the Resource view is enabled.
id: Apakah pencetakan tilikan Sumber Daya difungsikan.

en: The active view
id: Tampilan aktif

en: Which view to display in the user interface.
id: Tilikan mana yang ditampilkan dalam antarmuka pengguna.

en: The host running the SQL server.
id: Host yang menjalankan server SQL.

en: Database
id: Basis Data

en: The SQL server database.
id: Basis data server SQL.

en: User
id: Pengguna

en: The SQL server user name.
id: Nama pengguna server SQL.

en: Add Predecessor
id: Tambah Pendahulu

en: _Name:
id: _Nama:

en: _Relation type:
id: Tipe _relasi:

en: _Lag:
id: Ter_lambat:

en: Calendar Editor
id: Penyunting Kalender

en: _New...
id: _Baru…

en: Working time...
id: Waktu kerja...

en: Default week...
id: Minggu baku...

en: Use working time from derived calendar
id: Gunakan waktu kerja dari kalendar dasar

en: Set day type to:
id: Atur tipe hari ke:

en: Custom working time
id: Waktu kerja ubahan

en: <b>Working time</b>
id: <b>Waktu bekerja</b>

en: From:
id: Dari:

en: To:
id: Ke:

en: Apply
id: Terapkan

en: Select a Calendar
id: Pilih Kalender

en: Hidden columns:
id: Kolom tersembunyi:

en: _Show
id: _Tampilkan

en: _Hide
id: Sembuny_i

en: Visible columns:
id: Kolom yang nampak:

en: Edit Day Types
id: Sunting Tipe Hari

en: Default Week
id: Minggu Baku

en: <b>Calendar:</b>
id: <b>Kalender:</b>

en: Select a weekday and the day type to use for that day in the default week for this calendar.
id: Pilih hari minggu dan tipe hari yang dipakai untuk hari tersebut dalam minggu baku bagi kalender ini.

en: Week day:
id: Hari minggu:

en: Day type:
id: Tipe hari:

en: 
    The selected day type has the following working hours:
id: 
    Tipe hari yang dipilih memiliki jam kerja berikut:

en: Select group
id: Pilih grup

en: Search
id: Cari

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Unselect All
id: Pilih Tak Satupun

en: Loading resource data
id: Memuat data sumber daya

en: Group Editor
id: Penyunting Grup

en: New Calendar
id: Kalender Baru

en: C_reate
id: Bua_t

en: _Existing calendars:
id: Kal_ender yang ada:

en: _Name of the new calendar:
id: _Nama kalender baru:

en: _Derive from a calendar
id: Turunkan _dari suatu kalender

en: C_opy an existing calendar
id: S_alin kalender yang ada

en: Create an _empty calendar
id: Buat kal_ender kosong

en: Add Day Type
id: Tambah Tipe Hari

en: New Project Phase
id: Fase Projek Baru

en: Add Property
id: Tambah Properti

en: _Description:
id: _Deskripsi:

en: _Type:
id: _Tipe:

en: Edit Project Phases
id: Sunting Fase Projek

en: Project Properties
id: Properti Projek

en: _Start:
id: _Mulai:

en: _Organization:
id: _Organisasi:

en: _Manager:
id: _Manajer:

en: _Calendar:
id: _Kalender:

en: Select...
id: Pilih…

en: _Phase:
id: _Fase:

en: Date...
id: Tanggal...

en: General
id: Umum

en: Custom
id: Gubahan

en: Custom Properties
id: Properti Ubahan

en: _Email:
id: Sur_el:

en: _Group:
id: _Grup:

en: C_ost:
id: _Biaya:

en: _Short name:
id: _Nama pendek:

en: Optional - overrides resource name in Gantt view.
id: Opsional - menimpa nama sumber daya dalam tilikan Gantt.

en: Select the calendar to use for this resource. If you want to use the default calendar of the project, select 'None'.
id: Pilih kalender yang akan dipakai untuk sumber daya ini. Bila Anda ingin memakai kalender baku proyek, pilih 'Nihil'.

en: Edit Calendars...
id: Sunting Kalender...

en: Calendar
id: Kalender

en: _Insert time stamp
id: S_isipkan tanda waktu

en: Notes
id: Catatan

en: Insert Resource
id: Sisipkan Sumber Daya

en: _Insert
id: S_isip

en: Open Database
id: Buka Basis Data

en: _Username:
id: Nama pengg_una:

en: _Password:
id: _Sandi:

en: _Database:
id: Basis _data:

en: Select a Project
id: Pilih Projek

en: The database contains the following projects. Select a project to open:
id: Basis data memuat projek-projek berikut. Pilih suatu projek untuk dibuka:

en: _Work:
id: _Kantor:

en: _Duration:
id: _Durasi:

en: C_omplete:
id: Lengk_ap:

en: _Priority:
id: _Prioritas:

en: _Fixed duration
id: Durasi _tetap

note: This is the verb "schedule"
en: Schedule:
id: Jadwal:

en: Change...
id: Ubah…

en: Resources
id: Sumber daya

en: Predecessors
id: Pendahulu

en: _Insert Time Stamp
id: S_isip Penanda Waktu

en: Insert Task
id: Sisip Tugas

en: Edit Working Time
id: Sunting Waktu Kerja

en: <b>Day types</b>
id: <b>Tipe hari</b>

en: <b>Working hours</b>
id: <b>Jam kerja</b>

en: Working
id: Bekerja

en: A default working day
id: Hari kerja baku

en: Nonworking
id: Libur

en: A default non working day
id: Hari libur baku

en: Use base
id: Gunakan dasar

en: Use day from base calendar
id: Gunakan hari dari kalendar dasar

en: This format does not support reading
id: Format ini tak mendukung pembacaan

en: Could not create XML tree
id: Tak bisa membuat pohon XML

en: Could not write XML file
id: Tak bisa menulis berkas XML

en: Invalid URI: '%s'
id: URI tak valid: '%s'

en: Couldn't find a suitable file module for loading '%s'
id: Tak bisa temukan modul berkas yang cocok untuk memuat '%s'

en: No support for SQL storage built into this version of Planner.
id: Tak ada dukungan bagi penyimpanan SQL yang dibangun ke dalam versi Planner ini.

en: Invalid URI.
id: URI yang tak valid.

en: Unable to find file writer identified by '%s'
id: Tak bisa menemukan penulis berkas yang diidentifikasi oleh '%s'

en: Couldn't find a suitable file module for loading project
id: Gagal menemukan module berkas yang cocok untuk memuat projek

en: Text
id: Teks

en: String list
id: Daftar string

en: Integer number
id: Bilangan bulat

en: Floating-point number
id: Bilangan pecahan

en: Date
id: Tanggal

en: Duration
id: Durasi

en: Cost
id: Biaya

en: None
id: Tidak ada

en: Can't connect to database server
id: Tak bisa menyambung ke server basis data

en: No errors reported.
id: Tak ada galat yang dilaporkan.

note: Give up.
en: Invalid Unicode
id: Unicode tak valid

en: Connection to database '%s' failed.
id: Koneksi ke basis data '%s' gagal.

en: Connection to database '%s' failed.
    %s
id: Koneksi ke basis data '%s' gagal.
    %s

en: BEGIN command failed %s.
id: Perintah BEGIN gagal: %s.

en: The project '%s' has been changed by the user '%s' since you opened it. Do you want to save anyway?
id: Projek '%s' telah diubah oleh pengguna '%s' sejak terakhir Anda membukanya. Apakah Anda tetap ingin menyimpannya?

en: Connection to database '%s' failed.
id: Koneksi ke basis data '%s' gagal.

en: Invalid SQL URI (must start with 'sql://' and contain '#').
id: URI SQL tak valid (harus dimulai dengan 'sql://' dan mengandung '#').

en: Invalid SQL URI (invalid project id).
id: URI SQL tak valid (id projek tak valid).

en: Invalid SQL URI (no database name specified).
id: URI SQL tak valid (tidak diberikan nama basis data).

en: Could not add a predecessor relation, because the tasks are already related.
id: Tak bisa menambahkan hubungan pendahulu, karena tugas-tugas tersebut telah terhubung.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with other relations.
id: Tipe relasi Mulai ke Selesai tak bisa dikombinasikan dengan relasi lain.

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with other relations.
id: Tipe relasi Selesai ke Selesai tak bisa dikombinasikan dengan relasi lain.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
id: Tipe relasei Mulai ke Selesai tak bisa dikombinasikan dengan kendala Mulai Tak Lebih Awal Dari.

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
id: Tipe relasei Selesai ke Selesai tak bisa dikombinasikan dengan kendala Mulai Tak Lebih Awal Dari.

en: Start to Finish relation cannot be set. Predecessor starts on project start date.
id: Relasi Mulai ke Selesai tak bisa ditata. Pendahulu dimulai pada tanggal awal projek.

en: Cannot add a predecessor, because it would result in a loop.
id: Tak bisa menambahkan pendahulu, karena akan menyebabkan hubungan melingkar.

en: Cannot move the task, because it would result in a loop.
id: Tak bisa memindah tugas tersebut, karena akan menyebabkan loop.

note: Translators: Example output: October 9, 2006
en: %B %e, %Y
id: %e %B %Y

en: Export to HTML failed
id: Ekspor ke HTML gagal

en: Insert
id: Sisip

en: Remove
id: Buang

en: Unlink
id: Lepas taut

en: Link
id: Taut

en: Indent
id: Indentasi

en: Unindent
id: Indentasi Mundur

en: Move up
id: Pindah naik

en: Move down
id: Pindah turun

en: Edit
id: Sunting

en: Change day type
id: Ubah tipe hari

en: Remove calendar
id: Hapus kalendar

en: Add new calendar
id: Tambah kalender baru

en: Today
id: Hari ini

note: The order of items has to match the CONSTRAINT_COMBO_* constants in C file
en: As soon as possible
id: Sesegera mungkin

en: No earlier than
id: Tak lebih awal dari

en: On fixed date
id: Pada tanggal tetap

en: Undo '%s'
id: Batal '%s'

en: Undo
id: Batal

en: Redo '%s'
id: Jadi Lagi '%s'

en: Redo
id: Jadi Lagi

en: Add day type "%s"
id: Tambah tipe hari "%s"

en: Remove day type "%s"
id: Hapus tipe hari "%s"

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Sunday
id: Minggu

en: No working time
id: Bukan waktu kerja

en: Edit default week
id: Sunting minggu baku

en: Import resources from Evolution Data Server
id: Impor sumber daya dari Server Data Evolution

en: Name
id: Nama

en: Email
id: Surel

en: Import
id: Impor

en: Photo
id: Foto

en: Imported from Evolution Data Server
id: Diimpor dari Server Data Evolution

en: Updated from Evolution Data Server
id: Dimutakhirkan dari Server Data Evolution

en: Query cancelled.
id: Query dibatalkan.

en: Evolution Data Server UID
id: UID Server Data Evolution

en: Identifier used by Evolution Data Server for resources
id: Identifier yang dipakai oleh Server Data Evolution bagi sumber daya

en: %dd %dh
id: %dh %dj

en: %dd
id: %dh

en: %dh %dmin
id: %dj %dmen

en: %dh
id: %dj

en: %dmin
id: %dmen

note: i18n: this string is the date nr and month name, displayed * e.g. in the date cells in the task tree. See * libmrproject/docs/DateFormat.
en: %b %e
id: %e %b

en: mon
id: bln

note: month unit variant accepted in input
en: month
id: bulan

note: month unit variant accepted in input
en: months
id: bulan

note: month unit variant accepted in input
en: w
id: b

note: week unit variant accepted in input
en: week
id: minggu

note: week unit variant accepted in input
en: weeks
id: minggu

note: week unit variant accepted in input
en: d
id: h

note: day unit variant accepted in input
en: day
id: hari

note: day unit variant accepted in input
en: days
id: hari

note: day unit variant accepted in input
en: h
id: j

note: hour unit variant accepted in input
en: hour
id: jam

note: hour unit variant accepted in input
en: hours
id: jam

note: hour unit variant accepted in input
en: min
id: men

note: minute unit variant accepted in input
en: minute
id: menit

note: minute unit variant accepted in input
en: minutes
id: menit

en: Project start
id: Mulai projek

en: Work
id: Kerja

en: Unnamed
id: Tanpa nama

en: Change work to %s
id: Ubah kerja ke %s

en: Change progress to %u%% complete
id: Ubah kemajuan ke %u%% komplit

en: No name
id: Tanpa nama

en: Make task '%s' a predecessor of '%s'
id: Buat tugas '%s' pendahulu dari '%s'

en: Edit task property
id: Sunting properti tugas

en: _Insert Task
id: S_isip Tugas

en: Insert a new task
id: Sisipkan tugas baru

en: In_sert Tasks...
id: _Sisip Tugas...

en: _Remove Task
id: _Hapus Tugas

en: Remove the selected tasks
id: Hapus tugas-tugas yang dipilih

en: _Edit Task Properties...
id: Sunting Prop_erti Tugas...

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Select all tasks
id: Pilih semua tugas

en: _Unlink Task
id: Lepas Kait T_ugas

en: Unlink the selected tasks
id: Lepaskan kait tugas-tugas yang dipilih

en: _Link Tasks
id: _Kaitkan Tugas

en: Link the selected tasks
id: Kaitkan tugas-tugas yang dipilih

en: I_ndent Task
id: I_ndentasikan Tugas

en: Indent the selected tasks
id: Indentasikan tugas-tugas yang dipilih

en: Unin_dent Task
id: In_dentasi Mundur Tugas

en: Unindent the selected tasks
id: Mundurkan indentasi tugas-tugas yang dipilih

en: Move Task _Up
id: Pindah Tugas _Naik

en: Move the selected tasks upwards
id: Pindahkan tugas-tugas yang dipilih ke arah atas

en: Move Task Do_wn
id: Pindah Tugas _Turun

en: Move the selected tasks downwards
id: Pindahkan tugas-tugas yang dipilih ke arah bawah

en: Reset _Constraint
id: Reset _Kendala

en: Zoom To _Fit
id: Zum Sampai _Pas

en: Zoom to fit the entire project
id: Zum agar pas seluruh projek

en: _Zoom In
id: Per_besar

en: Zoom in
id: Perbesar

en: Zoom _Out
id: Per_kecil

en: Zoom out
id: Perkecil

en: Edit _Visible Columns
id: Sunting Kolom _Nampak

en: Edit visible columns
id: Sunting kolom nampak

en: _Highlight Critical Tasks
id: Sorot Tugas _Kritis

en: _Show Guide Lines
id: Tampilkan Gari_s Pandu

en: _Nonstandard Days
id: Hari Tak Sta_ndar

en: _Gantt Chart
id: Diagram _Gantt

en: Start
id: Mulai

en: Finish
id: Selesai

en: Slack
id: Kendor

en: Assigned to
id: Ditugaskan ke

note: i18n: The string "% Complete" will be used in the header * of a column containing values from 0 upto 100, indicating * what part of a task has been completed.
en: % Complete
id: %s Selesai

en: Edit Gantt Columns
id: Sunting Kolom Gantt

en: Insert group
id: Sisip grup

en: Remove group
id: Hapus grup

en: Default group
id: Grup baku

en: Edit group property
id: Sunting properti grup

en: Manager name
id: Nama manajer

en: Manager phone
id: Telepon manajer

en: Manager email
id: Surel manajer

en: Export project to HTML
id: Ekspor projek ke HTML

en: Could not export to HTML
id: Tak bisa ekspor ke HTML

en: Export to HTML
id: Ekspor ke HTML

en: Show result in browser
id: Tampilkan hasil di peramban

en: File "%s" exists, do you want to overwrite it?
id: Berkas %s sudah ada, apakah Anda ingin menimpanya?

en: Create the initial window with the given geometry.
id: Membuat jendela awal dengan geometri yang diberikan.

en: GEOMETRY
id: GEOMETRI

en: FILES|URIs
id: BERKAS|URI

en: - Planner project management
id: - Planner manajemen projek

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
id: %s
    Jalankan '%s --help' untuk melihat daftar lengkap dari pilihan baris perintah.

en: Invalid geometry string "%s"
id: String geometri tak valid "%s"

en: MS Project XML...
id: MS Project XML…

en: Import an MS Project XML file
id: Impor suatu berkas XML MS Project

en: Couldn't import file.
id: Tak bisa mengimpor berkas.

en: Import a File
id: Impor Berkas

en: XML Files
id: Berkas XML

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Insert phase
id: Sisip fasa

en: Remove phase
id: Hapus fasa

en: Could not open plugin file '%s'
id: Tidak bisa membuka berkas pengaya '%s'

en: Select the views to print:
id: Pilih tilikan yang akan dicetak:

en: Select views
id: Pilih tampilan

en: Select a calendar to use for this project:
id: Pilih kalender yang akan dipakai oleh projek ini:

en: Edit Project Name
id: Sunting Nama Projek

en: Edit Organization
id: Sunting Organisasi

en: Edit Manager
id: Sunting Manajer

en: Edit Project Start
id: Sunting Awal Projek

en: Edit Project Phase
id: Sunting Fasa Projek

en: Property
id: Properti

en: Value
id: Nilai

en: The name of the custom property needs to start with a letter.
id: Nama properti ubahan perlu dimulai dengan suatu huruf.

en: Do you really want to remove the property '%s' from the project?
id: Anda yakin ingin menghapus properti '%s' dari projek?

en: Add project property
id: Tambah properti projek

en: Remove project property
id: Hapus properti projek

en: Edit project property value
id: Sunting nilai properti projek

en: Type
id: Tipe

en: Add property
id: Tambah properti

en: Remove property
id: Hapus properti

en: Edit property label
id: Sunting label properti

en: Insert resource
id: Sisip sumber daya

en: (None)
id: (Nihil)

en: (No name)
id: (Tanpa nama)

en: Edit resource calendar
id: Sunting kalender sumber daya

en: Edit resource note
id: Sunting catatan sumber daya

en: Edit resource cost
id: Sunting biaya sumber daya

en: Edit resource property
id: Sunting properti sumber daya

en: None (use project default)
id: Nihil (pakai baku projek)

en: Edit resource properties
id: Sunting properti sumber daya

en: _Insert Resource
id: S_isip Sumber Daya

en: Insert a new resource
id: Sisipkan sebuah sumber daya baru

en: In_sert Resources...
id: _Sisip Beberapa Sumber Daya...

en: _Remove Resource
id: Hapus Sumbe_r Daya

en: Remove the selected resource
id: Hapus sumber daya yang dipilih

en: _Edit Resource Properties...
id: Sunting Prop_erti Sumber Daya...

en: Edit _Groups
id: Sunting _Grup

en: Edit resource groups
id: Sunting grup sumber daya

en: Edit _Custom Properties...
id: Sunting Properti _Ubahan…

en: _Resources
id: Sumbe_r daya

en: Remove resource
id: Hapus sumber daya

en: Edit Resource Columns
id: Sunting Kolom Sumber Daya

en: Edit custom resource properties
id: Sunting properti ubahan sumber daya

en: Short name
id: Nama pendek

en: Group
id: Grup

en: %a, %b %e
id: %a, %e %b

note: i18n: Short "Week", preferably 2 letters.
en: Wk %d
id: Mg %d

en: Week %d
id: Minggu %d

note: i18n: Week, year.
en: Week %d, %d
id: Minggu %d, %d

note: i18n: Short "Quarter", preferably 1 letter.
en: Q%d
id: K%d

note: i18n: Short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: Qtr %d
id: Kua %d

note: i18n: Year, short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: %d, Qtr %d
id: %d, Kua %d

note: i18n: Short "Half year", preferably 1 letter.
en: H%d
id: S%d

note: i18n: Year, short "Half year", preferably 1 letter.
en: %04d, H%d
id: %04d, S%d

en: Open from Database...
id: Buka dari Basis Data...

en: Open a project from a database
id: Buka projek dari suatu basis data

en: Save to Database
id: Simpan ke Basis Data

en: Save the current project to a database
id: Simpan projek saat ini ke suatu basis data

en: Database %s needs to be upgraded from version %s to version %s.
    Please backup database before the upgrade.
id: Basis data %s perlu ditingkatkan dari versi %s ke versi %s.
    Harap buat cadangan basis data sebelum meningkatkan.

en: Upgrade
id: Tingkatkan

en: Could not upgrade database %s.
     Upgrade file used: %s.
    
    Database error: 
    %s
id: Tak bisa meningkatkan basis data %s.
      Berkas peningkatan yang dipakai: %s.
    
    Galat basis data: 
    %s

en: Can't create tables in database %s
id: Tak bisa membuat tabel-tabel dalam basis data %s

en: Database %s is not setup for Planner. Do you want to do that?
id: Basis data %s tak disiapkan untuk Planner. Anda ingin melakukan itu?

en: Connection to database '%s@%s' failed.
id: Koneksi ke basis data '%s@%s' gagal.

en: Test to tables in database '%s' failed.
id: Tes ke tabel dalam basis data '%s' gagal.

en: Project
id: Projek

en: Phase
id: Fase

en: Revision
id: Revisi

en: Open from Database
id: Buka dari Basis Data

en: Link task
id: Kaitkan tugas

en: Unlink task
id: Lepas kait tugas

en: Insert task
id: Sisip tugas

en: Finish to start (FS)
id: Selesai ke mulai (FS)

en: Finish to finish (FF)
id: Selesai ke selesai (FF)

en: Start to start (SS)
id: Mulai ke mulai (SS)

en: Start to finish (SF)
id: Mulai ke selesai (SF)

en: Edit task type
id: Sunting tipe tugas

en: Toggle fixed duration
id: Jungkitkan durasi tetap

en: Edit task scheduling
id: Sunting penjadwalan tugas

en: Assign resource to task
id: Tugaskan sumber daya ke tugas

en: Unassign resource from task
id: Tarik sumber daya dari tugas

en: Change resource units in task
id: Ubah satuan sumber daya dalam tugas

en: Edit task predecessor
id: Sunting tugas pendahulu

en: Edit lag predecessor
id: Sunting pendahulu yang lambat

en: Edit task note
id: Sunting catatan tugas

en: No earlier than %s
id: Tak lebih awal dari %s

en: On fixed date %s
id: Pada tanggal tetap %s

en: Can't add new predecessor. No task selected!
id: Tak bisa menambah pendahulu. Tak ada tugas yang dipilih!

en: Assigned
id: Ditugaskan

en: Units
id: Unit

en: Lag
id: Lambat

en: Edit task properties
id: Sunting properti tugas

en: _Insert task
id: S_isip tugas

en: Insert _subtask
id: Sisip _sub tugas

en: _Remove task
id: _Hapus tugas

en: _Unlink task
id: Lepas kait t_ugas

en: Assign _resources...
id: Tugaskan sumbe_r daya...

en: _Edit task...
id: _Sunting tugas...

en: Remove task
id: Hapus tugas

en: Apply constraint to task
id: Terapkan kendala ke task

en: Reset task constraint
id: Reset kendala tugas

en: Remove tasks
id: Hapus tugas

en: You are about to open an edit dialog each for %i tasks. Are you sure that you want to do that?
id: Anda akan membuka dialog sunting bagi setiap %i tugas. Anda yakin ingin melakukannya?

en: Unlink tasks
id: Lepas kait tugas

en: Link tasks
id: Kaitkan tugas

en: Indent tasks
id: Indentasikan tugas-tugas

en: Indent task
id: Indentasikan tugas

en: Unindent tasks
id: Mundurkan indentasi tugas-tugas

en: Unindent task
id: Mundurkan indentasi tugas

en: Move tasks up
id: Pindahkan tugas ke atas

en: Move task up
id: Pindahkan tugas ke atas

en: Move tasks down
id: Pindahkan tugas ke bawah

note: Moving task from 'position' to 'position + 1'
en: Move task down
id: Pindahkan tugas ke bawah

en: Reset task constraints
id: Reset kendala tugas

en: Reset all task constraints
id: Reset semua kendala tugas

en: _Edit Task
id: _Sunting Tugas

en: _Edit Custom Properties...
id: Sunting Prop_erti Ubahan…

en: Tasks
id: Tugas

en: _Tasks
id: _Tugas

en: Edit custom task properties
id: Sunting properti ubahan tugas

en: Edit Task Columns
id: Sunting Kolom Tugas

en: Edit _resource...
id: Sunting sumb_er daya...

en: E_xpand all resources
id: K_embangkan semua sumber daya

en: _Collapse all resources
id: _Kuncupkan semua sumber daya

en: 
    Name
id: 
    Nama

en: 
    Task
id: 
    Tugas

en: Zoom to fit
id: Zum sampai pas

note: i18n: Label used for the sidebar. Please try to make it short and use * a linebreak if necessary/possible.
en: Resource
    Usage
id: Pemakaian
    Sumber Daya

en: Resource _Usage
id: Penggunaan S_umber Daya

en: Edit Resource Usage Columns
id: Sunting Kolom Penggunaan Sumber Daya

en: Unable to open '%s'
id: Tidak bisa membuka '%s'

en: Unable to open help file
id: Tak bisa membuka berkas bantuan

en: _File
id: _Berkas

en: _New Project
id: Projek _Baru

en: Create a new project
id: Buat projek baru

en: _Open...
id: _Buka…

en: Open a project
id: Buka projek

en: Open _Recent
id: Buka Te_rkini

en: _Import
id: _Impor

en: _Save
id: _Simpan

en: Save the current project
id: Simpan projek sekarang

en: _Export
id: _Ekspor

en: Save _As...
id: Simp_an Sebagai…

en: Save the current project with a different name
id: Simpan projek kini dengan nama yang berbeda

en: Page Set_up...
id: _Tata Halaman…

en: Setup the page settings for your current printer
id: Siapkan pengaturan halaman untuk pencetak Anda saat ini

en: _Print...
id: _Cetak…

en: Print the current project
id: Cetak projek sekarang

en: Print Pre_view
id: Pratilik _Cetak

en: Print preview of the current project
id: Pratinjau cetak dari projek saat ini

en: _Close
id: _Tutup

en: Close the current file
id: Tutup berkas kini

en: _Quit
id: _Keluar

en: Exit the program
id: Keluar dari program

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Undo
id: _Tak Jadi

en: Undo the last action
id: Batalkan aksi terakhir

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: Redo the undone action
id: Jalankan aksi yang telah dibatalkan

en: _View
id: _Tampilan

en: _Actions
id: _Aksi

en: _Project
id: _Projek

en: _Manage Calendars
id: _Kelola Kalender

en: Edit Day _Types
id: Sunting _Tipe Hari

en: Edit Project _Phases
id: Sunting Fase _Projek

en: _Edit Project Properties
id: Sunting Prop_erti Projek

en: Edit the project properties
id: Sunting properti projek

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _User Guide
id: Pand_uan Pengguna

en: Show the Planner User Guide
id: Tampilkan Panduan Pengguna Planner

en: _About
id: Tent_ang

en: About this application
id: Tentang aplikasi ini

en: Switch to the view "%s"
id: Tukar ke tilikan "%s"

en: Open a File
id: Buka Berkas

en: Planner Files
id: Berkas Planner

en: A Project Management application for the GNOME desktop
id: Aplikasi Manajemen Projek bagi desktop GNOME

en: The Planner Homepage
id: Situs Web Planner

en: Save changes to document '%s' before closing?
id: Simpan perubahan ke dokumen '%s' sebelum menutup?

en: If you don't save, changes made the last minute will be discarded.
id: Bila Anda tak menyimpan, perubahan yang dibuat menit terakhir akan dibuang.

en: If you don't save, changes made the last %d minute will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d minutes will be discarded.
id[0]: Bila Anda tak menyimpan, perubahan yang dibuat %d menit terakhir akan dibuang.

en: If you don't save, changes made the last hour will be discarded.
id: Bila Anda tak menyimpan, perubahan yang dibuat jam terakhir akan dibuang.

en: If you don't save, changes made the last %d hour will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d hours will be discarded.
id[0]: Bila Anda tak menyimpan, perubahan yang dibuat %d jam terakhir akan dibuang.

en: C_lose without saving
id: _Tutup tanpa menyimpan

en: _Cancel
id: _Batal

en: Save a File
id: Simpan Berkas

en: You have opened a file that was saved with an old version of Planner.
    
    When loading old files, all tasks will use the constraint 'Must Start On', since the old version did not fully support automatic rescheduling. To take advantage of this new feature, you should add predecessor relations between tasks that are dependent on each other.
    
    You can add a predecessor relation by clicking on the predecessor and dragging to the successor.
    
    After doing this, you can remove all constraints by selecting the menu item 'Remove all constraints' in the 'Edit' menu.
id: Anda telah membuka berkas yang disimpan dengan Planner versi lama
    
    Ketika memuat berkas lama, semua tugas akan memakai kendala 'Mesti Dimulai Pada', karena versi lama tak sepenuhnya mendukung penjadwalan ulang otomatis. Untuk memanfaatkan fitur baru ini, Anda mesti menambah relasi pendahulu antara tugas yang bergantung satu sama lain.
    
    Anda dapat menambahkan relasi pendahulu dengan mengklik pada pendahulu dan menyeretnya ke penerus.
    
    Setelah melakukan ini, Anda dapat menghapus semua kendala dengan memilih butir menu 'Hapus semua kendala' dalam menu 'Sunting'.

note: Hack.
en: Unnamed database project
id: Projek basis data tanpa nama

en: Edit working time
id: Sunting waktu kerja

en: Planner 0.11 Format
id: Format Planner 0.11

en: Export project to a file suitable for Planner 0.11
id: Ekspor projek ke berkas yang cocok bagi Planner 0.11

en: Export
id: Ekspor

en: EDS UID
id: UID EDS

en: Identifier used by Evolution Data Server for tasks
id: Identifier yang dipakai oleh Server Data Evolution bagi tugas

en: EDS Categories
id: Kategori EDS

en: Categories for a task used by Evolution Data Server
id: Kategori bagi suatu tugas yang dipakai oleh Server Data Evolution

en: EDS Classification
id: Klasifikasi EDS

en: Task access classification used by Evolution Data Server
id: Klasifikasi akses tugas yang dipakai oleh Server Data Evolution

en: EDS URL
id: URL EDS

en: URL for a Task used by Evolution Data Server
id: URL bagi Tugas yang dipakai oleh Server Data Evolution

en: Invalid server URI
id: URI server tak valid

note: book_target = (EABConfigTargetSource *) data->target; source = book_target->source;
en: Select planner file
id: Pilih berkas planner

en: The filename extension of this file isn't the planner usual file extension (%s) Do you want to continue?
id: Ekstensi nama berkas dari berkas ini bukan ekstensi berkas planner yang biasa (%s). Apakah Anda ingin melanjutkan?
