planner master - en to ja translation catalogue (509 entries)

en: Add Predecessor
ja: 前作業の追加

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Relation type:
ja: 関連(_R):

en: _Lag:
ja: 遅れ(_L):

en: Default Week
ja: デフォルトの平日

en: <b>Calendar:</b>
ja: <b>カレンダー:</b>

en: Select a weekday and the day type to use for that day in the default week for this calendar.
ja: このカレンダーでデフォルトの平日にする曜日と日付の種類を選択して下さい。

en: Week day:
ja: 平日:

en: Day type:
ja: 日付の種類:

en: 
    The selected day type has the following working hours:
ja: 
    選択した日には次の時間帯が割り当てられています:

en: Edit Working Time
ja: 作業時間の編集

en: <b>Day types</b>
ja: <b>日付の種類</b>

en: <b>Working hours</b>
ja: <b>作業時間帯</b>

en: Calendar Editor
ja: カレンダーの編集

en: _New...
ja: 新規(_N)...

en: Working time...
ja: 作業時間...

en: Default week...
ja: デフォルトの平日...

en: Use working time from derived calendar
ja: 派生したカレンダーの作業時間を使用する

en: Set day type to:
ja: セットする日付の種類:

en: Custom working time
ja: 作業時間を指定する

en: <b>Working time</b>
ja: <b>作業時間</b>

en: From:
ja: 開始:

en: To:
ja: 終了:

en: Apply
ja: 適用する

en: New Calendar
ja: 新しいカレンダー

en: C_reate
ja: 生成(_R)

en: _Existing calendars:
ja: 既存のカレンダー(_E):

en: _Name of the new calendar:
ja: 新しいカレンダーの名前(_N):

en: _Derive from a calendar
ja: カレンダーから継承(_D)

en: C_opy an existing calendar
ja: 既存のカレンダーをコピーする(_O)

en: Create an _empty calendar
ja: 空のカレンダーを生成する(_E)

en: Select a Calendar
ja: カレンダーの選択

en: Edit Day Types
ja: 日付の種類の編集

en: Add Day Type
ja: 日付の種類の追加

en: Hidden columns:
ja: 表示しない項目:

en: _Show
ja: 表示する(_S)

en: _Hide
ja: 隠す(_H)

en: Visible columns:
ja: 表示する項目:

en: Select group
ja: グループの選択

en: Search
ja: 検索

en: Select All
ja: 全て選択

en: Unselect All
ja: 全て選択解除

en: Loading resource data
ja: リソース・データの読み込み中

en: Group Editor
ja: グループの編集

en: Add Property
ja: プロパティの追加

en: _Description:
ja: 詳細(_D):

en: _Type:
ja: 種類(_T):

en: _Label:
ja: ラベル(_L):

en: Project Properties
ja: プロジェクトのプロパティ

en: _Start:
ja: 開始(_S):

en: _Organization:
ja: 組織(_O):

en: _Manager:
ja: マネージャー(_M):

en: _Calendar:
ja: カレンダー(_C):

en: Select...
ja: 選択...

en: _Phase:
ja: フェーズ(_P):

en: General
ja: 全般

en: Custom
ja: その他

en: Edit Project Phases
ja: プロジェクト・フェーズの編集

en: New Project Phase
ja: 新しいプロジェクト・フェーズ

en: Custom Properties
ja: カスタム・プロパティ

en: _Email:
ja: E-メール(_E):

en: _Group:
ja: グループ(_G):

en: C_ost:
ja: コスト(_O):

en: _Short name:
ja: 略称(_S):

en: Optional - overrides resource name in Gantt view.
ja: オプション - Gantt 表示のリソース名を上書きします。

en: Select the calendar to use for this resource. If you want to use the default calendar of the project, select 'None'.
ja: このリソースで使用するカレンダーを選択して下さい。デフォルトのカレンダーを使用する場合は 'なし' を選択して下さい。

en: Edit Calendars...
ja: カレンダーの編集...

en: Calendar
ja: カレンダー

en: _Insert time stamp
ja: タイムスタンプの挿入(_I)

en: Notes
ja: メモ

en: Insert Resource
ja: リソースの挿入

en: _Insert
ja: 挿入(_I)

en: Open Database
ja: データベースを開く

en: _Server:
ja: サーバー(_S):

en: _Username:
ja: ユーザー名(_U):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Database:
ja: データベース(_D):

en: Select a Project
ja: プロジェクトの選択

en: The database contains the following projects. Select a project to open:
ja: データベースには次のプロジェクトがあります。オープンするプロジェクトを選択して下さい:

en: window
ja: スケジュールの設定

note: The verb "schedule". This is the verb "schedule" I18n: the verb "schedule" here.
en: Schedule:
ja: スケジュール:

en: As soon as possible
    No earlier than
    On fixed date
ja: 可能な限り早く
    指定した日より前にしない
    指定した日に固定する

en: Today
ja: 今日

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Select
ja: 選択

en: _Work:
ja: 作業(_W):

en: _Duration:
ja: 期間(_D):

en: C_omplete:
ja: 進捗率(_O):

en: _Priority:
ja: 優先度(_P):

en: _Milestone
ja: マイルストーン(_M)

en: _Fixed duration
ja: 一定期間(_F)

en: Resources
ja: リソース

en: Predecessors
ja: 前作業

en: _Insert Time Stamp
ja: タイムスタンプの挿入(_I)

en: Insert Task
ja: タスクの挿入

en: Project Plan
ja: プロジェクトの計画

en: Documents/Project Management
ja: ドキュメント/プロジェクト管理

en: Planner project plan
ja: Planner プロジェクト計画

en: Project Management
ja: Planner プロジェクト管理

en: Planner Project Management
ja: プロジェクトを管理します

en: Highlight critical path in Gantt view
ja: Gantt グラフでクリティカルなパスを強調表示する

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Gantt view.
ja: Gantt グラフでクリティカルなパスに沿ってタスクを強調表示するかどうかです。

en: Display nonstandard days in Gantt view
ja: Gantt グラフで通常日を表示する

en: Whether to display nonstandard days in the Gantt view.
ja: Gantt グラフで通常日を表示するかどうかです。

en: Highlight critical path in Task view
ja: タスク表示でクリティカルなパスを強調表示する

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Task view.
ja: タスク表示でクリティカルなパスに沿ってタスクを強調表示するかどうかです。

en: Print the Gantt view
ja: Gantt グラフを印刷する

en: Whether printing of the Gantt view is enabled.
ja: Gantt グラフを印刷可能にするかどうかです。

en: Print the Task view
ja: タスク表示を印刷する

en: Whether printing of the Task view is enabled.
ja: タスク表示を印刷可能にするかどうかです。

en: Print the Resource view
ja: リソース表示を印刷する

en: Whether printing of the Resource view is enabled.
ja: リソース表示を印刷可能にするかどうかです。

en: The active view
ja: アクティブなビュー

en: Which view to display in the user interface.
ja: ユーザー・インターフェースでどのビューを表示するかです。

en: Company:
ja: 会社:

en: Manager:
ja: マネージャー:

en: Start:
ja: 開始日:

en: Finish:
ja: 完了日:

en: Report Date:
ja: 報告日:

en: Week
ja: 週

en: Priority
ja: 優先度

en: Complete
ja: 進捗率

en: This file was generated by
ja: このファイルは次のアプリで生成しました:

en: Gantt Chart
ja: Gantt グラフ

en: Phase:
ja: フェーズ:

en: Unnamed Project
ja: 名前なしのプロジェクト

en: Working
ja: 作業する日

en: A default working day
ja: デフォルトの作業日

en: Nonworking
ja: 作業しない日

en: A default non working day
ja: デフォルトの未作業日

en: Use base
ja: ベースを使用する

en: Use day from base calendar
ja: 基本カレンダーの日を利用する

en: This format does not support reading
ja: このフォーマットは読み込みをサポートしていません

en: Could not create XML tree
ja: XML ツリーを生成できませんでした

en: Could not write XML file
ja: XML ファイルに書き込めませんでした

en: Default
ja: デフォルト

en: Invalid URI: '%s'
ja: 正しくない URI : '%s'

en: Couldn't find a suitable file module for loading '%s'
ja: '%s' の読み込みに必要なファイル・モジュールが見つかりませんでした。

en: No support for SQL storage built into this version of Planner.
ja: このバージョンの Planner は SQL ストレージをサポートしていません。

en: Invalid URI.
ja: URI が間違っています。

en: Unable to find file writer identified by '%s'
ja: '%s' で識別されるファイル書き込みモジュールが見つかりませんでした。

en: Couldn't find a suitable file module for loading project
ja: プロジェクトの読み込みに必要なモジュールが見つかりませんでした。

en: Text
ja: 文字列

en: String list
ja: 文字列の一覧

en: Integer number
ja: 整数値

en: Floating-point number
ja: 実数値

en: Date
ja: 日付

en: Duration
ja: 期間

en: Cost
ja: コスト

en: None
ja: なし

en: Can't connect to database server
ja: データベース・サーバーへ接続できません

en: No errors reported.
ja: エラーは報告されませんでした。

note: Give up.
en: Invalid Unicode
ja: Unicode が間違っています

en: Connection to database '%s' failed.
ja: '%s' というデータベースに接続できませんでした。

en: Connection to database '%s' failed.
    %s
ja: '%s' というデータベースに接続できませんでした。
    %s

en: Failed to create a dictionary for the database connection.
ja: データベースとの接続で使用するフォルダーを生成できませんでした

en: BEGIN command failed %s.
ja: BEGIN コマンドに失敗しました %s

en: The project '%s' has been changed by the user '%s' since you opened it. Do you want to save anyway?
ja: '%s' というプロジェクトを開いた後に '%s' というユーザーによって変更されていますが、それでも保存しますか？

en: Connection to database '%s' failed.
ja: '%s' というデータベースに接続できませんでした

en: Invalid SQL URI (must start with 'sql://' and contain '#').
ja: 無効な SQL の URI です ('sql://' で始まって '#' が含まれている必要あり)。

en: Invalid SQL URI (invalid project id).
ja: 無効な SQL の URI です (Project ID が無効です)。

en: Invalid SQL URI (no database name specified).
ja: 無効な SQL の URI です (データベース名が指定されてません)。

en: Could not add a predecessor relation, because the tasks are already related.
ja: 既にタスクが関連づけられているので前作業との関係を追加できませんでした。

en: Start to Finish relation type cannot be combined with other relations.
ja: SF の関係は他の関係とマージできません。

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with other relations.
ja: FF の関係は他の関係とマージできません。

en: Start to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
ja: SF の関係は制限よりも前で開始する作業とはマージできません。

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
ja: FF の関係は制限よりも前で開始する作業とはマージできません

en: Start to Finish relation cannot be set. Predecessor starts on project start date.
ja: SF の関係をセットできません (プロジェクトを開始する時に前作業が始まっているため)

en: Cannot add a predecessor, because it would result in a loop.
ja: 作業の関係がループしてしまうので前作業を追加できません。

en: Cannot move the task, because it would result in a loop.
ja: 作業の関係がループしてしまうのでタスクを移動できません。

note: Translators: Example output: October 9, 2006
en: %B %e, %Y
ja: %Y年%B%e日

en: Export to HTML failed
ja: HTML へエキスポートに失敗しました

en: Insert
ja: 挿入

en: Remove
ja: 削除

en: Unlink
ja: リンク解除

en: Link
ja: リンク

en: Indent
ja: インデント

en: Unindent
ja: インデント解除

en: Move up
ja: 上へ

en: Move down
ja: 下へ

en: Edit
ja: 編集

en: Change day type
ja: 日付の種類の変更

en: Remove calendar
ja: カレンダーの削除

en: Add new calendar
ja: 新しいカレンダーの追加

en: As soon as possible
ja: 可能な限り早く

en: No earlier than
ja: 指定した日より前にしない

en: On fixed date
ja: 指定した日に固定する

en: Undo '%s'
ja: 元に戻す ('%s')

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo '%s'
ja: やり直す ('%s')

en: Redo
ja: やり直し

en: Add day type "%s"
ja: 日付の種類 (%s) の追加

en: Remove day type "%s"
ja: 日付の種類 (%s) の削除

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: No working time
ja: 作業時間がありません

en: %H:%M
ja: %k:%M

en: Edit default week
ja: デフォルトの平日の編集

en: Import resources from Evolution Data Server
ja: Evolution データ・サーバーからリソースを取り込みます

en: Name
ja: 名前

en: Email
ja: E-メール

en: Import
ja: インポート

en: Photo
ja: 写真

en: Imported from Evolution Data Server
ja: Evolution データ・サーバーからインポート完了しました

en: Updated from Evolution Data Server
ja: Evolution データ・サーバーから更新完了しました

en: Query cancelled.
ja: 問い合わせをキャンセルしました。

en: Identifier used by Evolution Data Server for resources
ja: Evolution データ・サーバーがリソースに付与する識別子です

en: %dd %dh
ja: %d日間 %d時間

en: %dd
ja: %d日間

en: %dh %dmin
ja: %d時間 %d分

en: %dh
ja: %d時間

en: %dmin
ja: %d分間

note: i18n: this string is the date nr and month name, displayed * e.g. in the date cells in the task tree. See * libmrproject/docs/DateFormat.
en: %b %e
ja: %B%e日

en: mon
ja: 月

note: month unit variant accepted in input
en: month
ja: 月

note: month unit variant accepted in input
en: months
ja: 月間

note: week unit variant accepted in input
en: week
ja: 週

note: week unit variant accepted in input
en: weeks
ja: 週間

note: day unit variant accepted in input
en: day
ja: 日

note: day unit variant accepted in input
en: days
ja: 日間

note: hour unit variant accepted in input
en: hour
ja: 時間

note: hour unit variant accepted in input
en: hours
ja: 時間

note: hour unit variant accepted in input
en: min
ja: 分

note: minute unit variant accepted in input
en: minute
ja: 分

note: minute unit variant accepted in input
en: minutes
ja: 分間

note: i18n: project start, the date format is described in * libmrproject/docs/DateFormat.
en: %Y %b %d
ja: %Y年%b%d日

en: Project start
ja: プロジェクトの開始

en: %a, %e %b %Y
ja: %Y年%b%e日 (%a)

en: Work
ja: 作業

en: Unnamed
ja: 名前なし

en: Change work to %s
ja: 作業を %s に変更します

en: Change progress to %u%% complete
ja: 進捗率を %u%% に変更します

en: No name
ja: 名前なし

en: Make task '%s' a predecessor of '%s'
ja: '%s' というタスクを '%s' の前作業にします

en: Edit task property
ja: タスク・プロパティの編集

en: _Insert Task
ja: タスクの挿入(_I)

en: Insert a new task
ja: 新しいタスクを挿入します

en: In_sert Tasks...
ja: タスクの挿入(_S)...

en: _Remove Task
ja: タスクの削除(_R)

en: Remove the selected tasks
ja: 選択したタスクを削除します

en: _Edit Task Properties...
ja: タスク・プロパティの編集(_E)...

en: Select _All
ja: 全て選択(_A)

en: Select all tasks
ja: 全てのタスクを選択します

en: _Unlink Task
ja: タスクのリンク解除(_U)

en: Unlink the selected tasks
ja: 選択したタスクのリンクを解除します

en: _Link Tasks
ja: タスクのリンク(_L)

en: Link the selected tasks
ja: 選択したタスクとリンクします

en: I_ndent Task
ja: タスクのインデント(_N)

en: Indent the selected tasks
ja: 選択したタスクをインデントします

en: Unin_dent Task
ja: タスクのインデント解除(_D)

en: Unindent the selected tasks
ja: 選択したタスクのインデントを解除します

en: Move Task _Up
ja: タスクを上へ移動(_U)

en: Move the selected tasks upwards
ja: 選択したタスクを上へ移動します

en: Move Task Do_wn
ja: タスクを下へ移動(_W)

en: Move the selected tasks downwards
ja: 選択したタスクを下へ移動します

en: Reset _Constraint
ja: 制約のリセット(_C)

en: Zoom To _Fit
ja: フィット(_F)

en: Zoom to fit the entire project
ja: プロジェクト全体に合わせます

en: _Zoom In
ja: 拡大(_Z)

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Edit _Visible Columns
ja: 表示する項目の編集(_V)

en: Edit visible columns
ja: 表示する項目を編集します

en: _Highlight Critical Tasks
ja: 重大なタスクの強調表示(_H)

en: _Show Guide Lines
ja: ガイドラインの表示(_S)

en: _Nonstandard Days
ja: 平日以外の表示(_N)

en: _Gantt Chart
ja: Gantt グラフ(_G)

en: Start
ja: 開始

en: Finish
ja: 完了

en: Slack
ja: 停滞

en: Assigned to
ja: 担当者

note: i18n: The string "% Complete" will be used in the header * of a column containing values from 0 upto 100, indicating * what part of a task has been completed.
en: % Complete
ja: 進捗率

en: Edit Gantt Columns
ja: Gantt グラフの表示項目

en: Insert group
ja: グループの挿入

en: Remove group
ja: グループの削除

en: Default group
ja: デフォルトのグループ

en: Edit group property
ja: グループ・プロパティの編集

en: Manager name
ja: マネージャーの名前

en: Manager phone
ja: マネージャーの連絡先

en: Manager email
ja: マネージャーの E-メール

en: Export project to HTML
ja: プロジェクトを HTML 形式に出力します

en: Could not export to HTML
ja: HTML へエキスポートできませんでした

en: Export to HTML
ja: HTML へエキスポート

en: Show result in browser
ja: 結果をブラウザーで表示する

en: File "%s" exists, do you want to overwrite it?
ja: 既に "%s" というファイルが存在していますが、上書きしてもよろしいですか？

en: Create the initial window with the given geometry.
ja: 指定した位置にメイン・ウィンドウを表示する

en: - Planner project management
ja: - Planner プロジェクト管理

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: %s
    '%s --help' で利用可能な全てのコマンドライン・オプションの一覧を表示します

en: Invalid geometry string "%s"
ja: ジオメトリを指定する文字列が間違っています: "%s"

en: MS Project XML...
ja: MS プロジェクトの XML...

en: Import an MS Project XML file
ja: Microsoft プロジェクトの XML ファイルを取り込みます

en: Couldn't import file.
ja: ファイルをインポートできません。

en: Import a File
ja: ファイルのインポート

en: XML Files
ja: XML ファイル

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: Insert phase
ja: フェーズの挿入

en: Remove phase
ja: フェーズの削除

en: Could not open plugin file '%s'
ja: '%s' というプラグインを開けませんでした。

en: Select the views to print:
ja: 印刷するビューの選択:

en: Select views
ja: ビューの選択

en: Select a calendar to use for this project:
ja: このプロジェクトに使用するカレンダーを選択して下さい:

en: Edit Project Name
ja: プロジェクト名の編集

en: Edit Organization
ja: 組織の編集

en: Edit Manager
ja: マネージャーの編集

en: Edit Project Start
ja: プロジェクトの開始の編集

en: Edit Project Phase
ja: プロジェクト・フェーズの編集

en: Property
ja: プロパティ

en: Value
ja: 値

en: The name of the custom property needs to start with a letter.
ja: カスタム・プロパティ名の先頭は文字にして下さい。

en: Do you really want to remove the property '%s' from the project?
ja: プロジェクトから '%s' というプロパティを削除してもよろしいですか？

en: Could not create properties dialog.
ja: プロパティ・ダイアログを生成できませんでした。

en: Date...
ja: 日付...

en: Add project property
ja: プロジェクトのプロパティの追加

en: Remove project property
ja: プロジェクトのプロパティの削除

en: Edit project property value
ja: プロジェクトのプロパティの編集

en: Label
ja: ラベル

en: Type
ja: 種類

en: Add property
ja: プロパティの追加

en: Remove property
ja: プロパティの削除

en: Edit property label
ja: プロパティ・ラベルの編集

en: Insert resource
ja: リソースの挿入

note: Put "no group" at the top.
en: (None)
ja: (なし)

en: (No name)
ja: (名前なし)

en: Edit resource calendar
ja: リソース・カレンダーの編集

en: Edit resource note
ja: リソース・メモの編集

en: Edit resource cost
ja: リソース・コストの編集

en: Edit resource property
ja: リソース・プロパティの編集

note: i18n: time stamp format for notes in task dialog, see strftime(3) for * a detailed description.
en: %a %d %b %Y, %H:%M
ja: %Y/%m/%d (%a) %p%k:%M

en: None (use project default)
ja: なし (デフォルトを使用する)

en: Edit resource properties
ja: リソース・プロパティの編集

en: Material
ja: 機材

en: _Insert Resource
ja: リソースの挿入(_I)

en: Insert a new resource
ja: 新しいリソースを挿入します

en: In_sert Resources...
ja: リソースの挿入(_S)...

en: _Remove Resource
ja: リソースの削除(_R)

en: Remove the selected resource
ja: 選択したリソースを削除します

en: _Edit Resource Properties...
ja: リソース・プロパティの編集(_E)...

en: Edit _Groups
ja: グループの編集(_G)

en: Edit resource groups
ja: リソース・グループを編集します

en: Edit _Custom Properties...
ja: カスタム・プロパティの編集(_C)...

en: /_Insert resource
ja: /リソースの挿入(_I)

en: /_Remove resource
ja: /リソースの削除(_R)

en: /_Edit resource...
ja: /リソースの編集(_E)...

en: _Resources
ja: リソース(_R)

en: Remove resource
ja: リソースの削除

en: Edit Resource Columns
ja: リソース表示の項目

en: Edit custom resource properties
ja: カスタム・リソース・プロパティの編集

en: Short name
ja: 略称

en: Group
ja: グループ

note: i18n: Short "Week", preferably 2 letters.
en: Wk %d
ja: 第%d週

en: Week %d
ja: 第%d週

note: i18n: Week, year.
en: Week %d, %d
ja: 第%d週 (%d年)

note: i18n: Short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: Qtr %d
ja: 第%dクォータ

note: i18n: Year, short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: %d, Qtr %d
ja: %d年 第%dクォータ

note: i18n: Year, short "Half year", preferably 1 letter.
en: %04d, H%d
ja: %04d年 H%d

en: Open from Database...
ja: データベースから開く...

en: Open a project from a database
ja: データベースからプロジェクトを開きます

en: Save to Database
ja: データベースへ保存

en: Save the current project to a database
ja: 現在編集中のプロジェクトをデータベースへ保存します

en: Database %s needs to be upgraded from version %s to version %s.
    Please backup database before the upgrade.
ja: データベースの %s をバージョン %s から %s にアップグレードする必要があります。
    アップグレードする前にバックアップを作成しておいて下さい。

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Could not upgrade database %s.
     Upgrade file used: %s.
    
    Database error: 
    %s
ja: データベースの %s をアップグレードできませんでした。
     対象となるファイル: %s
    
    データベースのエラー: 
    %s

en: Can't create tables in database %s
ja: %s というデータベースの中にテーブルを生成できません。

en: Database %s is not setup for Planner. Do you want to do that?
ja: データベースの %s は Planner 用ではありません。Planner 向けに設定しますか？

en: Connection to database '%s@%s' failed.
ja: データベースの '%s@%s' に接続できませんでした。

en: Test to tables in database '%s' failed.
ja: データベースの '%s' にあるテーブルの検証に失敗しました。

en: Project
ja: プロジェクト

en: Phase
ja: フェーズ

en: Revision
ja: リビジョン

en: Open from Database
ja: データベースから開く

en: Link task
ja: タスクのリンク

en: Unlink task
ja: タスクのリンク解除

en: Insert task
ja: タスクの挿入

en: Edit task type
ja: タスクの種類の編集

en: Toggle fixed duration
ja: 一定期間へ切り替え

en: Edit task scheduling
ja: タスクのスケジュールの編集

en: Assign resource to task
ja: リソースの割り当て

en: Unassign resource from task
ja: リソースの割り当て解除

en: Change resource units in task
ja: タスク単位でリソースを変更します

en: Edit task predecessor
ja: 前作業の編集

en: Edit lag predecessor
ja: 遅延している前作業の編集

en: Edit task note
ja: タスク・ノートの編集

en: No earlier than %s
ja: %s よりも前にしない

en: On fixed date %s
ja: %s に固定する

en: Finish to start (FS)
ja: 前作業を終了してから次の作業を開始する (FS)

en: Finish to finish (FF)
ja: 前作業が終了すると次の作業も終了する (FF)

en: Start to start (SS)
ja: 前作業を開始すると次の作業も開始する (SS)

en: Start to finish (SF)
ja: 前作業を開始すると次の作業が終了する (SF)

en: Can't add new predecessor. No task selected!
ja: 前作業を新規に追加できません。タスクが選択されていません！

en: Change...
ja: 変更する...

en: Assigned
ja: 担当

en: Units
ja: ユニット

en: Lag
ja: 遅れ

en: Edit task properties
ja: タスク・プロパティの編集

en: /_Insert task
ja: /タスクの挿入(_I)

en: /Insert _subtask
ja: /サブタスクの挿入(_S)

en: /_Remove task
ja: /タスクの削除(_R)

en: /_Unlink task
ja: /タスクのリンク削除(_U)

en: /Assign _resources...
ja: /リソースの割り当て(_R)...

en: /_Edit task...
ja: /タスクの編集(_E)...

en: Remove task
ja: タスクの削除

en: Apply constraint to task
ja: タスクに対する制限の適用

en: Reset task constraint
ja: タスクに対する制限の解除

en: Remove tasks
ja: タスクの削除

en: You are about to open an edit dialog each for %i tasks. Are you sure that you want to do that?
ja: %i 個のタスクに対して編集ダイアログをそれぞれ開こうとしています。本当に続行してもよろしいですか？

en: Unlink tasks
ja: タスクのリンク解除

en: Link tasks
ja: タスクのリンク

en: Indent tasks
ja: タスクのインデント

en: Indent task
ja: タスクのインデント

en: Unindent tasks
ja: タスクのインデント解除

en: Unindent task
ja: タスクのインデント解除

en: Move tasks up
ja: タスクを上へ移動する

en: Move task up
ja: タスクを上へ移動する

en: Move tasks down
ja: タスクを下へ移動する

note: Moving task from 'position' to 'position + 1'
en: Move task down
ja: タスクを下へ移動する

en: Reset task constraints
ja: タスクに対する制限の解除

en: Reset all task constraints
ja: 全タスクに対する制限の解除

en: _Edit Task
ja: タスクの編集(_E)

en: _Edit Custom Properties...
ja: カスタム・プロパティの編集(_E)...

en: Tasks
ja: タスク

en: _Tasks
ja: タスク(_T)

en: Edit custom task properties
ja: カスタム・タスク・プロパティの編集

en: Edit Task Columns
ja: タスクの項目

en: /_Expand all resources
ja: /全リソースを展開する(_E)

en: /_Collapse all resources
ja: /全リソースを畳む(_C)

en: 
    Name
ja: 
    名前

en: 
    Task
ja: 
    タスク

en: Zoom to fit
ja: フィット

note: i18n: Label used for the sidebar. Please try to make it short and use * a linebreak if necessary/possible.
en: Resource
    Usage
ja: リソース
    の使用率

en: Resource _Usage
ja: リソースの使用率(_U)

en: Edit Resource Usage Columns
ja: リソースの使用率の項目

en: Unable to open '%s'
ja: '%s' を開けませんでした

en: Unable to open help file
ja: ヘルプ・ファイルを開けませんでした

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _New Project
ja: 新しいプロジェクト(_N)

en: Create a new project
ja: 新しいプロジェクトを生成します

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open a project
ja: プロジェクトを開きます

en: Open _Recent
ja: 最近開いたファイル(_R)

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save the current project
ja: 現在編集中のプロジェクトを保存します

en: _Export
ja: エキスポート(_E)

en: Save _As...
ja: 名前を付けて保存(_A)...

en: Save the current project with a different name
ja: 現在編集中のプロジェクトに別の名前を付けて保存します

en: Page Set_up...
ja: ページの設定(_U)...

en: Setup the page settings for your current printer
ja: お使いのプリンターに合わせてページを設定します

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Print the current project
ja: 現在編集中のプロジェクトを印刷します

en: Print Pre_view
ja: 印刷プレビュー(_V)

en: Print preview of the current project
ja: 現在編集中のプロジェクトのプレビューを表示します

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Close the current file
ja: 現在編集中のファイルを閉じます

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Exit the program
ja: プログラムを終了します

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo the last action
ja: 最後の操作を戻します

en: _Redo
ja: やり直し(_R)

en: Redo the undone action
ja: 前の操作をやり直します

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Actions
ja: 操作(_A)

en: _Project
ja: プロジェクト(_P)

en: _Manage Calendars
ja: カレンダーの管理(_M)

en: Edit Day _Types
ja: 日付の種類の編集(_T)

en: Edit Project _Phases
ja: プロジェクト・フェーズの編集(_P)

en: _Edit Project Properties
ja: プロジェクトのプロパティの編集(_E)

en: Edit the project properties
ja: プロジェクトのプロパティを編集します

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _User Guide
ja: ユーザーガイド(_U)

en: Show the Planner User Guide
ja: Planner のユーザーガイドを表示します

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: About this application
ja: このアプリケーションの情報を表示します

en: Switch to the view "%s"
ja: "%s" 表示に切り替えます

en: Open a File
ja: ファイルを開く

en: Planner Files
ja: Planner ファイル

en: A Project Management application for the GNOME desktop
ja: GNOME デスクトップ向けのプロジェクト管理アプリです。

en: The Planner Homepage
ja: Planner のホームページ

en: If you don't save, changes made the last minute will be discarded.
ja: 保存しないと 1分前に変更した内容が破棄されます。

en: If you don't save, changes made the last %d minute will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d minutes will be discarded.
ja[0]: 保存しないと %d分前に変更した内容が破棄されます。
ja[1]: 保存しないと %d分前に変更した内容が破棄されます。

en: If you don't save, changes made the last hour will be discarded.
ja: 保存しないと 1時間前に変更した内容が破棄されます。

en: If you don't save, changes made the last %d hour will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d hours will be discarded.
ja[0]: 保存しないと %d時間前に変更した内容が破棄されます。
ja[1]: 保存しないと %d時間前に変更した内容が破棄されます。

en: Save changes to document '%s' before closing?
ja: 閉じる前に '%s' の変更を保存しますか？

en: C_lose without saving
ja: 保存せずに閉じる(_L)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Save a File
ja: ファイルの保存

en: You have opened a file that was saved with an old version of Planner.
    
    When loading old files, all tasks will use the constraint 'Must Start On', since the old version did not fully support automatic rescheduling. To take advantage of this new feature, you should add predecessor relations between tasks that are dependent on each other.
    
    You can add a predecessor relation by clicking on the predecessor and dragging to the successor.
    
    After doing this, you can remove all constraints by selecting the menu item 'Remove all constraints' in the 'Edit' menu.
ja: あなたが開いたファイルは古いバージョンの Planner で保存されたものです。
    
    古いバージョンの Planner は自動再スケジュール機能をサポートしていないので、このファイルを読み込むと全てのタスクが「作業を開始していない」状態になります。この新しい機能を利用するためには、お互いに関係のあるタスクに前作業の情報を追加する必要があります。
    
    前作業をクリックし後作業にドラッグすることで前作業との関係を追加できます。
    
    それから [編集] メニューにある "全タスクに対する制限の解除" を選択すると全ての制限が無効になります。

note: Hack.
en: Unnamed database project
ja: 名前なしのデータベース・プロジェクト

en: Edit working time
ja: 作業時間の編集

en: Planner 0.11 Format
ja: Planner 0.11 形式

en: Export project to a file suitable for Planner 0.11
ja: プロジェクトを Planner 0.11 系に対応したファイルへ出力します

en: Export
ja: エキスポート

en: EDS UID
ja: EDS の UID

en: Identifier used by Evolution Data Server for tasks
ja: Evolution データ・サーバーがタスクに付与する識別子です

en: EDS Categories
ja: EDS のカテゴリ

en: Categories for a task used by Evolution Data Server
ja: Evolution データ・サーバーが使用するタスクのカテゴリです

en: EDS Classification
ja: EDS の区分

en: Task access classification used by Evolution Data Server
ja: Evolution データ・サーバーが使用するタスクへアクセスするための区分です

en: EDS URL
ja: EDS の URL

en: URL for a Task used by Evolution Data Server
ja: Evolution データ・サーバーが使用するタスクの URL です

en: Invalid server URI
ja: URI が間違っています

note: book_target = (EABConfigTargetSource *) data->target; source = book_target->source;
en: Select planner file
ja: Planner ファイルの選択

en: The filename extension of this file isn't the planner usual file extension (%s) Do you want to continue?
ja: このファイルの拡張子は Planner で使用できる拡張子 (%s) ではありませんが、続行しますか？
