planner master - en to nds translation catalogue (229 entries)

en: _Name:
nds: _Naam:

en: _Relation type:
nds: _Relationstyp:

en: <b>Calendar:</b>
nds: <b>Kalenner:</b>

en: <b>Day types</b>
nds: <b>Dagtypen</b>

en: <b>Working hours</b>
nds: <b>Orbietstunnen</b>

en: <b>Working time</b>
nds: <b>Orbietstied</b>

en: Add Day Type
nds: Dagtyp hentofögen

en: Apply
nds: Tostimmen

en: C_opy an existing calendar
nds: Kalenner _koperen

en: C_reate
nds: E_rstellen

en: Calendar Editor
nds: Kalennereditor

en: Create an _empty calendar
nds: _Leeren Kalenner erstellen

en: Custom working time
nds: Eegene Orbietstied

en: Day type:
nds: Dagtyp:

en: Default Week
nds: Standardweeken

en: Default week...
nds: Standardweeken...

en: Edit Day Types
nds: Dagtypen bewarken

en: Edit Working Time
nds: Orbietstied bewarken

en: From:
nds: Vun:

en: New Calendar
nds: Nejer Kalenner

en: Select a Calendar
nds: Kalenner wählen

en: Set day type to:
nds: Dagtyp setten to:

en: To:
nds: An:

en: Week day:
nds: Weekendag:

en: Working time...
nds: Orbietstied...

en: _Existing calendars:
nds: _Kalenners, de dat all givt:

en: _Name of the new calendar:
nds: _Naam vun de nejen Kalenner:

en: _New...
nds: _Nej...

en: _Hide
nds: _Verbargen

en: _Show
nds: _Opwiesen

en: Search
nds: Sök

en: Select All
nds: SAllens markeren

en: Select group
nds: Grupp wählen

en: Unselect All
nds: All Markeren torüggnehmen

en: dialog1
nds: Dialog1

en: Group Editor
nds: Gruppeditor

en: Add Property
nds: Eegenschapt hentofögen

en: _Description:
nds: _Beschrieven:

en: _Type:
nds: _Typ:

en: Custom
nds: Eegen

en: Edit Project Phases
nds: Projektphasen bewarken

en: General
nds: Allgemeen

en: New Project Phase
nds: Neje Projektphase

en: Project Properties
nds: Projekteegenschapten

en: Select...
nds: Wählen...

en: _Calendar:
nds: _Kalenner:

en: _Manager:
nds: _Oppasser:

en: _Organization:
nds: _Organisatschoon:

en: Custom Properties
nds: Eegene Eegenschapten

en: C_ost:
nds: K_ossen:

en: Calendar
nds: Kalenner

en: Edit Calendars...
nds: Kalenners bewarken...

en: Notes
nds: Notizen

en: _Email:
nds: _E-Post:

en: _Group:
nds: _Grupp:

en: _Short name:
nds: _Koortnaam:

en: _Insert
nds: _Infögen

en: Open Database
nds: Datenbank opmaken

en: Select a Project
nds: Projekt wählen

en: _Database:
nds: _Datenbank:

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: _Username:
nds: _Brukernaam:

en: Cancel
nds: Avbreken

note: The verb "schedule". This is the verb "schedule" I18n: the verb "schedule" here.
en: Schedule:
nds: Plan:

en: Select
nds: Wählen

en: Today
nds: Vandag

en: window
nds: Finster

en: C_omplete:
nds: K_omplett:

en: _Duration:
nds: _Düer:

en: _Milestone
nds: _Meilenstein:

en: _Work:
nds: _Orbiet:

en: Insert Task
nds: Opgav infögen

en: Documents/Project Management
nds: Dokumente/Projektoppassens

en: Project Plan
nds: Projektplan

en: Planner project plan
nds: Planner Projektplan

en: Planner Project Management
nds: Planner Projektoppassens

en: Project Management
nds: Projektoppassens

en: Print the Task view
nds: Opgavansicht drucken

en: The active view
nds: De aktive Ansicht

en: Company:
nds: Kompanie:

en: Complete
nds: Komplett

en: Finish:
nds: Fertig:

en: Manager:
nds: Oppasser:

en: Working
nds: Orbietend

en: Nonworking
nds: Nich orbietend

en: Default
nds: Standard

en: Date
nds: Dag

en: Duration
nds: Düer

en: Cost
nds: Kossen

en: None
nds: Keen

en: Insert
nds: Infögen

en: Remove
nds: Löschen

en: Unlink
nds: Verknüppen löschen

en: Link
nds: Verknüppen erstellen

en: Move up
nds: Nah boven verschuven

en: Move down
nds: Nah unnen verschuven

en: Edit
nds: Bewarken

en: Monday
nds: Mondag

en: Tuesday
nds: Deensdag

en: Wednesday
nds: Middeweeken

en: Thursday
nds: Dünnersdag

en: Friday
nds: Friedag

en: Saturday
nds: Sünnavend

en: Sunday
nds: Sünndag

en: No working time
nds: Keen Orbietstied

en: Edit default week
nds: Standardweek bewarken

en: Name
nds: Naam

en: Email
nds: E-Post

en: Import
nds: Importeren

en: Photo
nds: Bill

en: Query cancelled.
nds: Avfrag avbroken.

en: mon
nds: Mon

note: month unit variant accepted in input
en: month
nds: Monat

note: month unit variant accepted in input
en: months
nds: Monate

note: week unit variant accepted in input
en: week
nds: Week

note: week unit variant accepted in input
en: weeks
nds: Weeken

note: day unit variant accepted in input
en: day
nds: Dag

note: day unit variant accepted in input
en: days
nds: Dage

note: hour unit variant accepted in input
en: hour
nds: Stunn

note: hour unit variant accepted in input
en: hours
nds: Stunnen

note: hour unit variant accepted in input
en: min
nds: Min

note: minute unit variant accepted in input
en: minute
nds: Minuut

note: minute unit variant accepted in input
en: minutes
nds: Minuuten

en: Project start
nds: Projektstart

en: Work
nds: Orbiet

en: Unnamed
nds: Ohn Naam

en: No name
nds: Keen Naam

en: Edit task property
nds: Opgaveegenschapten bewarken

en: _Insert Task
nds: Opgav _infögen

en: Insert a new task
nds: Neje Opgav infögen

en: In_sert Tasks...
nds: Opgaven _infögen...

en: _Remove Task
nds: _Opgav löschen

en: Select _All
nds: _Allens markeren

en: Move Task _Up
nds: Opgav nah _boven verschuven

en: Move Task Do_wn
nds: Opgav nah _unnen verschuven

en: _Zoom In
nds: _Gröter maken

en: Zoom in
nds: Gröter maken

en: Zoom _Out
nds: _Lütter maken

en: Zoom out
nds: Lütter maken

en: Finish
nds: Enn

note: i18n: The string "% Complete" will be used in the header * of a column containing values from 0 upto 100, indicating * what part of a task has been completed.
en: % Complete
nds: % Komplett

en: Insert group
nds: Grupp infögen

en: Default group
nds: Stadnardgrupp

en: Edit group property
nds: Gruppeegenschapten bewarken

en: Manager name
nds: Oppassernaam

en: Manager phone
nds: Oppasser Klönkassen

en: Manager email
nds: Oppasser E-Post

en: Import a File
nds: Datei importeren

en: XML Files
nds: XML Dateien

en: All Files
nds: All Dateien

en: Insert phase
nds: Phase infögen

en: Remove phase
nds: Phase löschen

en: Select views
nds: Ansichten wählen

en: Edit Project Name
nds: Projektnaam bewarken

en: Edit Organization
nds: Organisatschoon bewarken

en: Edit Manager
nds: Oppasser bewarken

en: Property
nds: Eegenschapt

en: Value
nds: Wert

en: Date...
nds: Dag...

en: Type
nds: Typ

en: Add property
nds: Eegenschapt hentofögen

en: Remove property
nds: Eegenschapten löschen

note: Put "no group" at the top.
en: (None)
nds: (Keen)

en: (No name)
nds: (Keen Naam)

en: Edit _Groups
nds: _Grupps bewarken

en: Short name
nds: Koortnaam

en: Group
nds: Grupp

en: Open from Database...
nds: Ut Datenbank opmaken...

en: Save to Database
nds: Nah Datenbank spiekern

en: Upgrade
nds: Verschoonsopfrischen

en: Project
nds: Projekt

en: Revision
nds: Revischoon

en: Open from Database
nds: Ut Datenbank opmaken

en: Link task
nds: Opgav verknüppen

en: Unlink task
nds: Opgavverknüppen löschen

en: Insert task
nds: Opgav infögen

en: Edit task type
nds: Opgaventyp bewarken

en: Remove tasks
nds: Opgaven löschen

en: _Edit Task
nds: _Opgav bewarken

en: _Edit Custom Properties...
nds: _Eegen Eegenschapten bewarken

en: Tasks
nds: Opgaven

en: _Tasks
nds: _Opgaven

en: 
    Name
nds: 
    Naam

en: 
    Task
nds: 
    Opgav

en: Zoom to fit
nds: Gröte inpassen

en: _File
nds: _Datei

en: _New Project
nds: _Nejes Projekt

en: Create a new project
nds: Nejes Projekt erstellen

en: _Open...
nds: _Opmaken...

en: Open a project
nds: Projekt opmaken

en: Open _Recent
nds: _Leste Projekte opmaken

en: _Import
nds: _Importeren

en: _Save
nds: _Spiekern

en: Save the current project
nds: Aktuelles Projekt spiekern

en: _Export
nds: _Exporteren

en: Save _As...
nds: Spiekern as...

en: Save the current project with a different name
nds: Aktuelles Projekt mit anner'm Naam spiekern

en: Page Set_up...
nds: Sieteninstelle_n...

en: _Print...
nds: _Drucken...

en: Print the current project
nds: Aktuelles Projekt drucken

en: Print Pre_view
nds: Druckut_blick

en: Print preview of the current project
nds: Utblick vum aktuellen Projekt drucken

en: _Close
nds: _Sluten

en: Close the current file
nds: Aktuelle Datei sluten

en: _Quit
nds: _Sluten

en: Exit the program
nds: Programm sluten

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _Undo
nds: _Torüggnehmen

en: Undo the last action
nds: De leste Aktschoon torüggnehmen

en: _Redo
nds: _Wedderholen

en: Redo the undone action
nds: De torüggnohmene Aktschoon wedderholen

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Actions
nds: _Aktschoonen

en: _Project
nds: _Projekt

en: _Manage Calendars
nds: _Kalenners oppassen

en: _Help
nds: _Hölp

en: _User Guide
nds: _Brukerleitfaden

en: _About
nds: _Över

en: Open a File
nds: Datei opmaken

en: Planner Files
nds: Planner Dateien

en: C_lose without saving
nds: S_luten ohn to spiekern

en: _Cancel
nds: _Avbreken

en: Save a File
nds: Datei spiekern

en: Edit working time
nds: Orbietstied bewarken

en: Export
nds: Exporteren

en: EDS Categories
nds: EDS Kategorien

en: EDS Classification
nds: EDS Klassifikatschoon

en: Invalid server URI
nds: Nich akerate Server URI

note: book_target = (EABConfigTargetSource *) data->target; source = book_target->source;
en: Select planner file
nds: Plannerdatei wählen
