planner - en to sv translation catalogue (487 entries)

en: Planner project plan
sv: Planner-projektplan

en: Project Management
sv: Projekthantering

en: Handle the tasks, resources, and cost of your projects
sv: Hantera dina projekts aktiviteter, resurser och kostnad

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Gantt;Chart;Critical path;Relationship;Dependency;WBS;
sv: Gantt;Schema;Diagram;Kritisk väg;Relation;Beroende;WBS;

en: Highlight critical path in Gantt view
sv: Visa kritiska aktiviteter i Gantt-vyn

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Gantt view.
sv: Huruvida aktiviteter längs den kritiska vägen ska visas i Gantt-vyn.

en: Display nonstandard days in Gantt view
sv: Visa icke-standarddagar i Gantt-vyn

en: Whether to display nonstandard days in the Gantt view.
sv: Huruvida icke-standarddagar ska visas i Gantt-vyn.

en: Print the Gantt view
sv: Skriv ut Gantt-vyn

en: Whether printing of the Gantt view is enabled.
sv: Huruvida utskrift av Gantt-vyn är aktiverad.

en: Highlight critical path in Task view
sv: Visa kritiska aktiviteter i aktivitetsvyn

en: Whether to highlight the tasks along the critical path in the Task view.
sv: Huruvida aktiviteter längs den kritiska vägen ska visas i aktivitetsvyn.

en: Display nonstandard days in Task view
sv: Visa icke-standarddagar i aktivitetsvyn

en: Whether to display nonstandard days in the Task view.
sv: Huruvida icke-standarddagar ska visas i aktivitetsvyn.

en: Print the Task view
sv: Skriv ut aktivitetsvyn

en: Whether printing of the Task view is enabled.
sv: Huruvida utskrift av aktivitetsvyn är aktiverad.

en: Print the Resource view
sv: Skriv ut resursvyn

en: Whether printing of the Resource view is enabled.
sv: Huruvida utskrift av resursvyn är aktiverad.

en: The active view
sv: Den aktiva vyn

en: Which view to display in the user interface.
sv: Vilken vy som ska visas i användargränssnittet.

en: Host
sv: Värd

en: The host running the SQL server.
sv: Värd på vilken SQL-servern körs.

en: Database
sv: Databas

en: The SQL server database.
sv: SQL-serverns databas.

en: User
sv: Användare

en: The SQL server user name.
sv: Användarnamn på SQL-servern.

en: Add Predecessor
sv: Lägg till föregångare

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Relation type:
sv: _Relationstyp:

en: _Lag:
sv: _Fördröjning:

en: Calendar Editor
sv: Kalenderredigerare

en: _New...
sv: _Ny…

en: Working time...
sv: Arbetstid…

en: Default week...
sv: Standardvecka…

en: Use working time from derived calendar
sv: Använd arbetstid från deriverad kalender

en: Set day type to:
sv: Ställ in typ av dag till:

en: Custom working time
sv: Anpassad arbetstid

en: <b>Working time</b>
sv: <b>Arbetstid</b>

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Apply
sv: Verkställ

en: Select a Calendar
sv: Välj en kalender

en: Hidden columns:
sv: Dolda kolumner:

en: _Show
sv: _Visa

en: _Hide
sv: _Dölj

en: Visible columns:
sv: Synliga kolumner:

en: Edit Day Types
sv: Redigera dagtyper

en: Default Week
sv: Standardvecka

en: <b>Calendar:</b>
sv: <b>Kalender:</b>

en: Select a weekday and the day type to use for that day in the default week for this calendar.
sv: Välj en veckodag och dagtypen att använda i standardveckan för denna kalender.

en: Week day:
sv: Veckodag:

en: Day type:
sv: Dagtyp:

en: 
    The selected day type has the following working hours:
sv: 
    Den valda dagtypen har följande arbetstid:

en: Select group
sv: Välj grupp

en: Search
sv: Sök

en: Select All
sv: Markera alla

en: Unselect All
sv: Avmarkera alla

en: Loading resource data
sv: Läser in resursdata

en: Group Editor
sv: Gruppredigerare

en: New Calendar
sv: Ny kalender

en: C_reate
sv: S_kapa

en: _Existing calendars:
sv: _Befintliga kalendrar:

en: _Name of the new calendar:
sv: _Namn på ny kalender:

en: _Derive from a calendar
sv: _Derivera från en kalender

en: C_opy an existing calendar
sv: K_opiera en befintlig kalender

en: Create an _empty calendar
sv: Skapa en _tom kalender

en: Add Day Type
sv: Lägg till dagtyp

en: New Project Phase
sv: Ny projektfas

en: Add Property
sv: Lägg till egenskap

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: _Type:
sv: _Typ:

en: _Label:
sv: _Etikett:

en: Edit Project Phases
sv: Redigera projektfaser

en: Project Properties
sv: Projektegenskaper

en: _Organization:
sv: _Organisation:

en: _Manager:
sv: _Ledare:

en: _Calendar:
sv: _Kalender:

en: Select...
sv: Välj…

en: _Phase:
sv: _Fas:

en: Date...
sv: Datum…

en: General
sv: Allmänt

en: Custom
sv: Egna

en: Custom Properties
sv: Egna egenskaper

en: _Email:
sv: _E-post:

en: _Group:
sv: _Grupp:

en: C_ost:
sv: _Kostnad:

en: _Short name:
sv: _Kort namn:

en: Optional - overrides resource name in Gantt view.
sv: Valfritt - åsidosätter resursnamnet i Gantt-vyn.

en: Select the calendar to use for this resource. If you want to use the default calendar of the project, select 'None'.
sv: Välj en kalender att använda för resursen. Om du vill använda projektets standardkalender, välj ”Ingen”.

en: Edit Calendars...
sv: Redigera kalendrar…

en: Calendar
sv: Kalender

en: _Insert time stamp
sv: _Infoga tidsstämpel

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Insert Resource
sv: Infoga resurs

en: _Insert
sv: _Infoga

en: Open Database
sv: Öppna databas

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Database:
sv: _Databas:

en: Select a Project
sv: Välj ett projekt

en: The database contains the following projects. Select a project to open:
sv: Databasen innehåller följande projekt. Välj ett projekt att öppna:

en: _Work:
sv: _Arbete:

en: _Duration:
sv: _Varaktighet:

en: C_omplete:
sv: _Utförd:

en: _Priority:
sv: Pr_ioritet:

en: _Milestone
sv: _Milstolpe

en: _Fixed duration
sv: _Fast varaktighet

note: This is the verb "schedule"
en: Schedule:
sv: Schemalägg:

en: Change...
sv: Ändra…

en: Resources
sv: Resurser

en: Predecessors
sv: Föregångare

en: _Insert Time Stamp
sv: _Infoga tidsstämpel

en: Insert Task
sv: Infoga aktivitet

en: Edit Working Time
sv: Redigera arbetstid

en: <b>Day types</b>
sv: <b>Dagtyper</b>

en: <b>Working hours</b>
sv: <b>Arbetstimmar</b>

en: Working
sv: Arbete

en: A default working day
sv: En standardarbetsdag

en: Nonworking
sv: Ledigt

en: A default non working day
sv: En ledig standarddag

en: Use base
sv: Använd bas

en: Use day from base calendar
sv: Använd dag från baskalender

en: This format does not support reading
sv: Detta format stödjer inte läsning

en: Could not create XML tree
sv: Kunde inte skapa XML-träd

en: Could not write XML file
sv: Kunde inte skriva XML-fil

en: Default
sv: Standard

en: Invalid URI: '%s'
sv: Ogiltig URI: ”%s”

en: Couldn't find a suitable file module for loading '%s'
sv: Kunde inte hitta en lämplig filmodul för inläsning av ”%s”

en: No support for SQL storage built into this version of Planner.
sv: Inget stöd för SQL-lager är inbyggt i denna version av Planner.

en: Invalid URI.
sv: Ogiltig URI.

en: Unable to find file writer identified by '%s'
sv: Kan inte hitta filskrivare som identifieras av ”%s”

en: Couldn't find a suitable file module for loading project
sv: Kunde inte hitta en lämplig filmodul för inläsning av projekt

en: String list
sv: Stränglista

en: Integer number
sv: Heltal

en: Floating-point number
sv: Flyttal

en: Date
sv: Datum

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Cost
sv: Kostnad

en: None
sv: Ingen

en: Can't connect to database server
sv: Kan inte ansluta till databasserver

en: No errors reported.
sv: Inga fel rapporterade.

note: Give up.
en: Invalid Unicode
sv: Ogiltig Unicode

en: Connection to database '%s' failed.
sv: Anslutning till databas ”%s” misslyckades.

en: Connection to database '%s' failed.
    %s
sv: Anslutning till databas ”%s” misslyckades.
    %s

en: BEGIN command failed %s.
sv: BEGIN-kommando misslyckades %s.

en: The project '%s' has been changed by the user '%s' since you opened it. Do you want to save anyway?
sv: Projektet ”%s” har ändrats av användaren ”%s” sedan du öppnade det. Vill du spara ändå?

en: Connection to database '%s' failed.
sv: Anslutning till databasen ”%s” misslyckades.

en: Invalid SQL URI (must start with 'sql://' and contain '#').
sv: Ogiltig SQL-URI (måste börja med ”sql://” och innehålla ”#”).

en: Invalid SQL URI (invalid project id).
sv: Ogiltig SQL-URI (ogiltigt projekt-ID).

en: Invalid SQL URI (no database name specified).
sv: Ogiltig SQL-URI (inget databasnamn angivet).

en: Could not add a predecessor relation, because the tasks are already related.
sv: Kan inte lägga till en föregångarrelation, eftersom aktiviteterna redan är släkt.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with other relations.
sv: Relationstypen Start till slut kan inte kombineras med andra relationer.

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with other relations.
sv: Relationstypen Slut till slut kan inte kombineras med andra relationer.

en: Start to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
sv: Relationstypen Start till slut kan inte kombineras med Starta inte tidigare än.

en: Finish to Finish relation type cannot be combined with Start No Earlier Than constraint.
sv: Relationstypen Slut till slut kan inte kombineras med Starta inte tidigare än.

en: Start to Finish relation cannot be set. Predecessor starts on project start date.
sv: Relationen Start till slut kan inte ställas in. Föregångare startar på projektets startdatum.

en: Cannot add a predecessor, because it would result in a loop.
sv: Kan inte lägga till en föregångare, eftersom det skulle resultera i en slinga.

en: Cannot move the task, because it would result in a loop.
sv: Kan inte flytta aktiviteten, eftersom det skulle resultera i en slinga.

note: Translators: Example output: October 9, 2006
en: %B %e, %Y
sv: %e %B %Y

en: Export to HTML failed
sv: Export till HTML misslyckades

en: Insert
sv: Infoga

en: Remove
sv: Ta bort

en: Unlink
sv: Avlänka

en: Link
sv: Länka

en: Indent
sv: Dra in

en: Unindent
sv: Dra ut

en: Move up
sv: Flytta uppåt

en: Move down
sv: Flytta nedåt

en: Edit
sv: Redigera

en: Change day type
sv: Ändra dagtyp

en: Remove calendar
sv: Ta bort kalender

en: Add new calendar
sv: Skapa ny kalender

en: Today
sv: I dag

note: The order of items has to match the CONSTRAINT_COMBO_* constants in C file
en: As soon as possible
sv: Så snart som möjligt

en: No earlier than
sv: Inte tidigare än

en: On fixed date
sv: På fast datum

en: Undo '%s'
sv: Ångra ”%s”

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo '%s'
sv: Gör om ”%s”

en: Redo
sv: Gör om

en: Add day type "%s"
sv: Lägg till dagtypen ”%s”

en: Remove day type "%s"
sv: Ta bort dagtypen ”%s”

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Sunday
sv: Söndag

en: No working time
sv: Ingen arbetstid

en: Edit default week
sv: Redigera standardvecka

en: Import resources from Evolution Data Server
sv: Importera resurser från Evolution dataserver

en: Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: Import
sv: Importera

en: Photo
sv: Foto

en: Imported from Evolution Data Server
sv: Importerad från Evolution dataserver

en: Updated from Evolution Data Server
sv: Uppdaterad från Evolution dataserver

en: Query cancelled.
sv: Förfrågan avbruten.

en: Evolution Data Server UID
sv: Evolution dataserver UID

en: Identifier used by Evolution Data Server for resources
sv: Identifierare använd av Evolution dataserver för resurser

en: %dh
sv: %dt

note: i18n: this string is the date nr and month name, displayed * e.g. in the date cells in the task tree. See * libmrproject/docs/DateFormat.
en: %b %e
sv: %e %b

en: mon
sv: mån

note: month unit variant accepted in input
en: month
sv: månad

note: month unit variant accepted in input
en: months
sv: månader

note: month unit variant accepted in input
en: w
sv: v

note: week unit variant accepted in input
en: week
sv: vecka

note: week unit variant accepted in input
en: weeks
sv: veckor

note: day unit variant accepted in input
en: day
sv: dag

note: day unit variant accepted in input
en: days
sv: dagar

note: hour unit variant accepted in input
en: hour
sv: timme

note: hour unit variant accepted in input
en: hours
sv: timmar

note: minute unit variant accepted in input
en: minute
sv: minut

note: minute unit variant accepted in input
en: minutes
sv: minuter

note: i18n: project start, the date format is described in * libmrproject/docs/DateFormat.
en: %Y %b %d
sv: %d %b %Y

en: Project start
sv: Projektstart

en: Work
sv: Arbete

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Change work to %s
sv: Ändra arbete till %s

en: Change progress to %u%% complete
sv: Ändra förlopp till %u%% färdigt

en: No name
sv: Inget namn

en: Make task '%s' a predecessor of '%s'
sv: Gör aktivitet ”%s” till föregångare till ”%s”

en: Edit task property
sv: Redigera aktivitetsegenskap

en: _Insert Task
sv: _Infoga aktivitet

en: Insert a new task
sv: Infoga en ny aktivitet

en: In_sert Tasks...
sv: In_foga aktiviteter…

en: _Remove Task
sv: _Ta bort aktivitet

en: Remove the selected tasks
sv: Ta bort de markerade aktiviteterna

en: _Edit Task Properties...
sv: _Redigera aktivitetsegenskaper…

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Select all tasks
sv: Markera alla aktiviteter

en: _Unlink Task
sv: _Avlänka aktivitet

en: Unlink the selected tasks
sv: Avlänka de markerade aktiviteterna

en: _Link Tasks
sv: _Länka aktiviteter

en: Link the selected tasks
sv: Länka de markerade aktiviteterna

en: I_ndent Task
sv: _Dra in aktivitet

en: Indent the selected tasks
sv: Dra in de markerade aktiviteterna

en: Unin_dent Task
sv: Dra _ut aktivitet

en: Unindent the selected tasks
sv: Dra ut de markerade aktiviteterna

en: Move Task _Up
sv: Flytta _uppåt

en: Move the selected tasks upwards
sv: Flytta de markerade aktiviteterna uppåt

en: Move Task Do_wn
sv: Flytta _nedåt

en: Move the selected tasks downwards
sv: Flytta de markerade aktiviteterna nedåt

en: Reset _Constraint
sv: Återställ _restriktion

en: Zoom To _Fit
sv: Zooma _hela

en: Zoom to fit the entire project
sv: Zooma så att hela projektet passar

en: _Zoom In
sv: _Zooma in

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Edit _Visible Columns
sv: Redigera _synliga kolumner

en: Edit visible columns
sv: Redigera synliga kolumner

en: _Highlight Critical Tasks
sv: _Visa kritiska aktiviteter

en: _Show Guide Lines
sv: Visa _riktlinjer

en: _Nonstandard Days
sv: _Icke-standarddagar

en: _Gantt Chart
sv: _Ganttschema

en: Finish
sv: Slut

en: Assigned to
sv: Tilldelad till

note: i18n: The string "% Complete" will be used in the header * of a column containing values from 0 upto 100, indicating * what part of a task has been completed.
en: % Complete
sv: % komplett

en: Edit Gantt Columns
sv: Redigera Gantt-kolumner

en: Insert group
sv: Infoga grupp

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: Default group
sv: Standardgrupp

en: Edit group property
sv: Redigera gruppegenskap

en: Manager name
sv: Ledares namn

en: Manager phone
sv: Ledares tel

en: Manager email
sv: Ledares e-post

en: Export project to HTML
sv: Exportera projektet till HTML

en: Could not export to HTML
sv: Kunde inte exportera till HTML

en: Export to HTML
sv: Exportera till HTML

en: Show result in browser
sv: Visa resultatet i webbläsare

en: File "%s" exists, do you want to overwrite it?
sv: Filen ”%s” finns redan, vill du skriva över den?

en: Create the initial window with the given geometry.
sv: Skapa det första fönstret med den angivna geometrin.

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: FILES|URIs
sv: FILER|URI:er

en: - Planner project management
sv: - Planner projekthantering

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör ”%s --help” för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Invalid geometry string "%s"
sv: Ogiltig geometristräng ”%s”

en: MS Project XML...
sv: MS Project XML…

en: Import an MS Project XML file
sv: Importera en MS Project XML-fil

en: Couldn't import file.
sv: Kunde inte importera fil.

en: Import a File
sv: Importera en fil

en: XML Files
sv: XML-filer

en: All Files
sv: Alla filer

en: Insert phase
sv: Infoga fas

en: Remove phase
sv: Ta bort fas

en: Could not open plugin file '%s'
sv: Kunde inte öppna insticksfilen ”%s”

en: Select the views to print:
sv: Välj de vyer som ska skrivas ut:

en: Select views
sv: Välj vyer

en: Select a calendar to use for this project:
sv: Välj en kalender att använda för projektet:

en: Edit Project Name
sv: Redigera projektnamn

en: Edit Organization
sv: Redigera organisation

en: Edit Manager
sv: Redigera ledare

en: Edit Project Start
sv: Redigera projektstart

en: Edit Project Phase
sv: Redigera projektfas

en: Property
sv: Egenskap

en: Value
sv: Värde

en: The name of the custom property needs to start with a letter.
sv: Egenskapsnamnet måste börja med en bokstav.

en: Do you really want to remove the property '%s' from the project?
sv: Vill du verkligen ta bort egenskapen ”%s” från projektet?

en: Add project property
sv: Lägg till projektegenskap

en: Remove project property
sv: Ta bort projektegenskap

en: Edit project property value
sv: Redigera projektegenskapsvärde

en: Label
sv: Etikett

en: Type
sv: Typ

en: Add property
sv: Lägg till egenskap

en: Remove property
sv: Ta bort egenskap

en: Edit property label
sv: Redigera egenskapsetikett

en: Insert resource
sv: Infoga resurs

en: (None)
sv: (Ingen)

en: (No name)
sv: (Inget namn)

en: Edit resource calendar
sv: Redigera resurskalender

en: Edit resource note
sv: Redigera resursanteckning

en: Edit resource cost
sv: Redigera resurskostnad

en: Edit resource property
sv: Redigera resursegenskap

en: None (use project default)
sv: Ingen (använd projektstandard)

en: Edit resource properties
sv: Redigera resursegenskaper

en: _Insert Resource
sv: _Infoga resurs

en: Insert a new resource
sv: Infoga en ny resurs

en: In_sert Resources...
sv: _Infoga resurser…

en: _Remove Resource
sv: _Ta bort resurs

en: Remove the selected resource
sv: Ta bort den markerade resursen

en: _Edit Resource Properties...
sv: _Redigera resursegenskaper…

en: Edit _Groups
sv: Redigera _grupper

en: Edit resource groups
sv: Redigera resursgrupper

en: Edit _Custom Properties...
sv: Redigera _egna egenskaper…

en: _Resources
sv: _Resurser

en: Remove resource
sv: Ta bort resurs

en: Edit Resource Columns
sv: Redigera resurskolumner

en: Edit custom resource properties
sv: Redigera egenskaper för egen resurs

en: Short name
sv: Kort namn

en: Group
sv: Grupp

en: %a, %b %e
sv: %a, %e %b

note: i18n: Short "Week", preferably 2 letters.
en: Wk %d
sv: V %d

en: Week %d
sv: Vecka %d

note: i18n: Week, year.
en: Week %d, %d
sv: Vecka %d, %d

note: i18n: Short "Quarter", preferably 1 letter.
en: Q%d
sv: K%d

note: i18n: Short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: Qtr %d
sv: Kv %d

note: i18n: Year, short "Quarter", preferably 2-3 letters.
en: %d, Qtr %d
sv: %d, kv %d

en: Open from Database...
sv: Öppna från databas…

en: Open a project from a database
sv: Öppna ett projekt från en databas

en: Save to Database
sv: Spara till databas

en: Save the current project to a database
sv: Spara det aktuella projektet till en databas

en: Database %s needs to be upgraded from version %s to version %s.
    Please backup database before the upgrade.
sv: Databasen %s behöver uppgraderas från version %s till version %s.
    Tag en säkerhetskopia på databasen innan uppgraderingen görs.

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Could not upgrade database %s.
     Upgrade file used: %s.
    
    Database error: 
    %s
sv: Kunde inte uppgradera databasen %s.
     Använd uppgraderingsfil: %s.
    
    Databasfel: 
    %s

en: Can't create tables in database %s
sv: Kan inte skapa tabeller i databasen %s

en: Database %s is not setup for Planner. Do you want to do that?
sv: Databasen %s är inte förberedd för Planner. Vill du göra det?

en: Connection to database '%s@%s' failed.
sv: Anslutning till databasen ”%s@%s” misslyckades.

en: Test to tables in database '%s' failed.
sv: Anslutning till databasen ”%s” misslyckades.

en: Project
sv: Projekt

en: Phase
sv: Fas

en: Open from Database
sv: Öppna från databas

en: Link task
sv: Länka aktivitet

en: Unlink task
sv: Avlänka aktivitet

en: Insert task
sv: Infoga aktivitet

en: Finish to start (FS)
sv: Slut till start (FS)

en: Finish to finish (FF)
sv: Slut till slut (FF)

en: Start to start (SS)
sv: Start till start (SS)

en: Start to finish (SF)
sv: Start till slut (SF)

en: Edit task type
sv: Redigera aktivitetstyp

en: Toggle fixed duration
sv: Växla fast varaktighet

en: Edit task scheduling
sv: Redigera aktivitetsschemaläggning

en: Assign resource to task
sv: Tilldela resurs till aktivitet

en: Unassign resource from task
sv: Ta bort resurs från aktivitet

en: Change resource units in task
sv: Ändra resursenheter i aktivitet

en: Edit task predecessor
sv: Redigera aktivitetsföregångare

en: Edit lag predecessor
sv: Redigera fördröjningsföregångare

en: Edit task note
sv: Redigera aktivitetsanteckning

en: No earlier than %s
sv: Inte tidigare än %s

en: On fixed date %s
sv: På fast datum %s

en: Can't add new predecessor. No task selected!
sv: Kan inte lägga till föregångare, ingen aktivitet markerad!

en: Assigned
sv: Tilldelad

en: Units
sv: Enheter

en: Lag
sv: Fördröjning

en: Edit task properties
sv: Redigera aktivitetsegenskaper

en: _Insert task
sv: _Infoga aktivitet

en: Insert _subtask
sv: Infoga _underaktivitet

en: _Remove task
sv: _Ta bort aktivitet

en: _Unlink task
sv: _Avlänka aktivitet

en: Assign _resources...
sv: Tilldela _resurser…

en: _Edit task...
sv: R_edigera aktivitet…

en: Remove task
sv: Ta bort aktivitet

en: Apply constraint to task
sv: Sätt restriktion på aktivitet

en: Reset task constraint
sv: Återställ aktivitetsrestriktion

en: N/A
sv: -

en: Remove tasks
sv: Ta bort aktiviteter

en: You are about to open an edit dialog each for %i tasks. Are you sure that you want to do that?
sv: En redigeringsdialog kommer att öppnas för var och en av %i aktiviteter. Är du säker på att du vill det?

en: Unlink tasks
sv: Avlänka aktiviteter

en: Link tasks
sv: Länka aktiviteter

en: Indent tasks
sv: Dra in aktiviteter

en: Indent task
sv: Dra in aktivitet

en: Unindent tasks
sv: Dra ut aktiviteter

en: Unindent task
sv: Dra ut aktivitet

en: Move tasks up
sv: Flytta aktiviteter uppåt

en: Move task up
sv: Flytta aktivitet uppåt

en: Move tasks down
sv: Flytta aktiviteter nedåt

note: Moving task from 'position' to 'position + 1'
en: Move task down
sv: Flytta aktivitet nedåt

en: Reset task constraints
sv: Återställ aktivitetsrestriktioner

en: Reset all task constraints
sv: Återställ alla aktivitetsrestriktioner

en: _Edit Task
sv: _Redigera aktivitet

en: _Edit Custom Properties...
sv: _Redigera egna egenskaper…

en: Tasks
sv: Aktiviteter

en: _Tasks
sv: _Aktiviteter

en: Edit custom task properties
sv: Redigera egenskaper för egen aktivitet

en: Edit Task Columns
sv: Redigera aktivitetskolumner

en: Edit _resource...
sv: _Redigera resurs…

en: E_xpand all resources
sv: E_xpandera alla resurser

en: _Collapse all resources
sv: _Fäll in alla resurser

en: 
    Name
sv: 
    Namn

en: 
    Task
sv: 
    Aktivitet

en: Zoom to fit
sv: Zooma hela

note: i18n: Label used for the sidebar. Please try to make it short and use * a linebreak if necessary/possible.
en: Resource
    Usage
sv: Resurs-
    utnyttjande

en: Resource _Usage
sv: Resurs_utnyttjande

en: Edit Resource Usage Columns
sv: Redigera resursanvändningskolumner

en: Unable to open '%s'
sv: Kunde inte öppna ”%s”

en: Unable to open help file
sv: Kunde inte öppna hjälpfilen

en: _File
sv: _Arkiv

en: _New Project
sv: _Nytt projekt

en: Create a new project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: _Open...
sv: _Öppna…

en: Open a project
sv: Öppna ett projekt

en: Open _Recent
sv: Öppna _tidigare

en: _Import
sv: _Importera

en: _Save
sv: _Spara

en: Save the current project
sv: Spara det aktuella projekt

en: _Export
sv: _Exportera

en: Save _As...
sv: Spara s_om…

en: Save the current project with a different name
sv: Spara det aktuella projektet med ett annat namn

en: Page Set_up...
sv: Si_dinställning…

en: Setup the page settings for your current printer
sv: Konfigurera sidinställningarna för din aktuella skrivare

en: _Print...
sv: S_kriv ut…

en: Print the current project
sv: Skriv ut aktuellt projekt

en: Print Pre_view
sv: _Förhandsgranskning

en: Print preview of the current project
sv: Förhandsgranska aktuellt projekt

en: _Close
sv: S_täng

en: Close the current file
sv: Stäng aktuell fil

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: _Redo
sv: _Gör om

en: Redo the undone action
sv: Gör om den ångrade åtgärden

en: _View
sv: _Visa

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: _Project
sv: _Projekt

en: _Manage Calendars
sv: _Hantera kalendrar

en: Edit Day _Types
sv: Redigera dag_typer

en: Edit Project _Phases
sv: Redigera projekt_faser

en: _Edit Project Properties
sv: _Redigera projektegenskaper

en: Edit the project properties
sv: Redigera projektegenskaperna

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _User Guide
sv: _Användarguide

en: Show the Planner User Guide
sv: Visa Planners användarguide

en: _About
sv: _Om

en: About this application
sv: Om detta program

en: Switch to the view "%s"
sv: Växla till vyn ”%s”

en: Open a File
sv: Öppna en fil

en: Planner Files
sv: Planner-filer

en: A Project Management application for the GNOME desktop
sv: Ett projekthanteringsprogram för GNOME-skrivbordet

en: The Planner Homepage
sv: Planners webbsida

en: Save changes to document '%s' before closing?
sv: Spara ändringarna i dokumentet ”%s” innan det stängs?

en: If you don't save, changes made the last minute will be discarded.
sv: Om du inte sparar kommer ändringarna gjorda den senaste minuten att gå förlorade.

en: If you don't save, changes made the last %d minute will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d minutes will be discarded.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringarna gjorda den senaste minuten att gå förlorade.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringarna gjorda de senaste %d minuterna att gå förlorade.

en: If you don't save, changes made the last hour will be discarded.
sv: Om du inte sparar kommer ändringarna gjorda den senaste timmen att gå förlorade.

en: If you don't save, changes made the last %d hour will be discarded. | If you don't save, changes made the last %d hours will be discarded.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringarna gjorda den senaste timmen att gå förlorade.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringarna gjorda de senaste %d timmarna att gå förlorade.

en: C_lose without saving
sv: S_täng utan att spara

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Save a File
sv: Spara en fil

en: You have opened a file that was saved with an old version of Planner.
    
    When loading old files, all tasks will use the constraint 'Must Start On', since the old version did not fully support automatic rescheduling. To take advantage of this new feature, you should add predecessor relations between tasks that are dependent on each other.
    
    You can add a predecessor relation by clicking on the predecessor and dragging to the successor.
    
    After doing this, you can remove all constraints by selecting the menu item 'Remove all constraints' in the 'Edit' menu.
sv: Du har öppnat en fil som sparades med en gammal version av Planner.
    
    När gamla projekt läses in, sätts restriktionen ”Måste starta”, eftersom den gamla versionen inte fullt ut stödde automatiskt schemaläggning. För att utnyttja denna nya funktion, rekommenderar vi att du lägger till relationer mellan aktiviteter som beror på varandra.
    
    Du kan göra det genom att klicka på föregångaren och dra till efterföljaren.
    
    När du gjort det, kan du ta bort alla restriktioner genom att välja ”Återställ alla restriktioner” i ”Redigera”-menyn.

note: Hack.
en: Unnamed database project
sv: Namnlöst databasprojekt

en: Edit working time
sv: Redigera arbetstid

en: Planner 0.11 Format
sv: Planner 0.11-format

en: Export project to a file suitable for Planner 0.11
sv: Exportera projekt till en fil som passar Planner 0.11

en: Export
sv: Exportera

en: EDS UID
sv: EDS-UID

en: Identifier used by Evolution Data Server for tasks
sv: Identifierare använd av Evolution dataserver för aktiviteter

en: EDS Categories
sv: EDS-kategorier

en: Categories for a task used by Evolution Data Server
sv: Kategorier för en aktivitet använd av Evolution dataserver

en: EDS Classification
sv: EDS-klassificering

en: Task access classification used by Evolution Data Server
sv: Aktivitetsåtkomstklassificering använd av Evolution dataserver

en: EDS URL
sv: EDS-URL

en: URL for a Task used by Evolution Data Server
sv: URL för en aktivitet använd av Evolution dataserver

en: Invalid server URI
sv: Ogiltig server-URI

note: book_target = (EABConfigTargetSource *) data->target; source = book_target->source;
en: Select planner file
sv: Välj Planner-fil

en: The filename extension of this file isn't the planner usual file extension (%s) Do you want to continue?
sv: Filnamnsändelsen för denna fil är inte en vanlig filändelse i Planner (%s). Vill du fortsätta?
